Ver. Staten breken met Cuba BEELDEN uit gescheurd België Bijzondere volmachten WOENSDAG 4 JANUARI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 _l Vermindering ambassade was laatste druppel De Verenigde Staten hebben de diplomatieke en consulaire betrekkin gen met Cuba verbroken. Eisenhower verklaarde, dat het be sluit van de Cubaanse premier Fidel Castro, de omvang van de staf van de Amerikaanse ambassade in Havan na tot elf personen terug te brengen slechts ten doel kan hebben het on derhouden van normale diplomatieke betrekkingen onmogelijk te maken. „Dit weloverwogen optreden van de regering-Castro is het laatste van een lange serie speldeprikken, onge gronde beschuldigingen en laster. Het geen de Verenigde Staten uit oogpunt van zelfrespect kunnen verduren heeft een grens, en deze grens is thans be reikt", aldus Eisenhower. Zoals bekend deelde Fidel Castro maandag mee, dat de omvang van de Amerikaanse ambassade in Havanna moest worden teruggebracht tot die van de Cubaanse ambassade in Wash ington, welke uit 11 personen bestaat. Op elf personen na zal het perso neel van de Amerikaanse missie over eenkomstig het Cubaanse verzoek binnen 48 uur vertrekken. De overige elf volgen zo spoedig mogelijk. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft de 3.000 a 3.500 Amerikanen, die op Cuba wo nen, in overweging gegeven het land te verlaten. Een ministeriële woordvoerder zei, dat ten aanzien van de marinebasis Quantanamo „geen veranderingen" worden voorzien. De Verenigde Staten onderhouden deze basis krachtens een verdrag met Cuba, en de Ameri kaanse regering beschouwt dit ver drag als nog steeds geldig. Een woordvoerder van Kennedy heeft meegedeeld, dat de toekomstige president van te voren van het be sluit op de hoogte werd gesteld. Volgen er meer? Naar in kringen van het Argen tijnse ministerie van buitenlandse za ken in Buenos Aires verluidt, zal Ar gentinië het voorbeeld van de Ver enigde Staten volgen en de diploma tieke betrekkingen met Cuba even eens verbreken. Peru was het eerste Amerikaanse land, dat de diplomatieke betrekkin gen met Cuba verbrak. In Washing ton neemt men aan, dat Argentinië, Panama en Uruguay het voorbeeld zullen volgen. In Latijns-Amerikaanse diploma tieke kringen in Washington werd opgemerkt, dat de betrekkingen tus sen Cuba en de Verenigde Staten in feite reeds lang waren verbroken en dat slechts de laatste juridische stap nog behoefde te worden genomen. „Onbeschaamdheid". Radio-Havanna onderbrak het pro gramma om het besluit van de Ame rikaanse regering bekend te maken en voegde hier aan toe: „Het voor wendsel hiervoor is het feit, dat de revolutionaire regering de terug trekking van 300 spionnen heeft ver langd. Nu zijn terroristische plannen zijn ontdekt antwoordt het imperia lisme met de gebruikelijke onbe schaamdheid". Het Sowjetpersagentschap Tass noemde het besluit van de Ameri kaanse regering „een nieuwe stap naar agressie". Cubanen die eruit trokken. De woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft dinsdag verklaard, dat het aantal visa, dat door de Ame rikaanse ambassade in Havanna is verstrekt aan Cubanen, die hun land wilden verlaten, tussen 30 juni en 30 november j.l. 34.500 bedroeg. In het belastingjaar 1960, dat 30 juni ein digde, was dit aantal 49.700. De woordvoerder zei verder, dat deze cijfers geen volledig idee geven van het aantal Cubanen, dat hun land hebben verlaten, daar een „aan zienlijk" aantal zonder visum naar de V.S. is gegaan. Amerikanen gearresteerd Leden van de Cubaanse militaire inlichtingendienst hebben gister avond drie Amerikanen gearresteerd, onder wie een vertegenwoordiger van het Amerikaanse ministerie van financiën bij de ambassade, Stewart H Adams. De anderen zijn een se cretaresse van de ambassade en een vormalige zuivelproducent. De redenen voor de arrestaties zijn nog niet bekendgemaakt. Antwerpen. Volgens het ACV echter is ook hier een algemene tendentie tot werkhervatting duidelijk tot uiting gekomen, zowel bij de open bare diensten als in de haven. Over al in de Vlaamse gewesten is men volgens deze bron dinsdag op gro tere schaal gaan werken in de par ticuliere bedrijven, al heeft zich hier en daar een toeneming van het aan tal stakers voorgedaan. In de pro vincie Limburg blijft het aantal sta kers gering. Er reden dinsdag ook weer meer treinen dan in de afgelopen dagen. Er was verder weer een uitbreiding van de activiteit bij de posterijen. Te Luik is echter de sorterings- dienst van de PTT nog steeds in sta king en sinds het uitbreken van de actie is hier geen post besteld. De Amerikaanse ondernemingen Naar het Wallstreet Journal ter plaatse verneemt, constateren som mige Amerikaanse ondernemingen met een bedrijf in België, dat de sta kingen in dit land hun activiteiten beginnen te hinderen. De meeste der ondervraagde maatschappijen deelden evenwel mede, dat de sta kingen tot dusverre nog geen invloed hebben gehad op hun operaties in België. Velen vrezen evenwel, dat een langdurige staking hen in moei lijkheden zal brengen. Er zijn ongeveer 300 Amerikaanse ondernemingen in België met inves teringen van naar schatting onge veer 250 miljoen dollar. De Belgische regering overweegt de behandeling van de „eenheids- wet" in het parlement op te schor ten en bijzondere volmachten te vragen voor een periode van drie maanden, indien de socialistische op positie zou terugkeren tot het voe ren van obstructie, aldus meldt „de Standaard". In het raam van een dergelijke volmacht zou de regering dan enkele maatregelen van dringende aard op financieel en economisch gebied treffen, waarna de Kamers zouden worden ontbonden en nieuwe ver kiezingen zouden worden gehouden. De houding van de socialistische kamerfractie, die vóór het Kerst reces een normale bespreking van het wetsontwerp onmogelijk maak te, zal beslissend zijn voor de viaag, of de Belgische regering tot leze maatregel zal overgaan, aldus het blad. Het schrijft de „verrassoide kalmte" van de oppositie in de Ka- Deze persfotograaf in het woelige Brussel heeft het zekere maar voor het mer van Volksvertegenwoordigers onzekere genomen en zich een stalen helm met het opschrift „pers" aan- van dinsdag toe aan de vrees, dat het geschaft. Op deze wijze hoopt hij enige bescherming te hebben, als hij tus- inderdaad daartoe zal komen, sen de twee vuren inzit.... Persfotografen zitten al zo vaak in de ver drukking. Het stakingsverloop in België Vervolg van pagina 1 In het algemeen kan over de om vang van de stakingen worden ge zegd. dat er in de Vlaamse gewes ten een toenemende werkwilligheid valt te constateren, maar dat in de Waalse provincies de staking nog 'n algemeen karakter heeft. Eén van de plaatsen, waar in het noorden van het land dinsdag de staking de grootste omvang had, was Een beeld uit Brussel van deze dinsdag: Het gezag had geen enkel risico genomen. Op de foto zien we hoe een pantserwagen voor het koninklijk paleis staat opgesteld. Een lid van de Belgische rijkswacht staat met zijn geweer in de handen klaar om iedere vorm van aanval neer te slaan. Een beeld uit Antwerpen van dinsdagmiddag: stakers breken het plaveisel op om zo aan „ammunitie" men. De opname werd gemaakt in de buurt van het gebouw van de „Bell-Telefoon Maatschappij". Overstromingen in Frankrijk Door stortregens en het smelten van sneeuw zijn bergrivieren in Frankrijk plotseling sterk gezwollen. Gebieden in Midden- en West-Frank rijk, die in de herfst het toneel wa ren van overstromingen, worden op nieuw bedreigd. de rivieren, die in de Jura ontsprin- heden, op weg zijn naar Algerië, om gen, buiten hun oevers getreden. In aldaar te helpen bij het handhaven het gebied van Parijs staat de plaats van de orde gedurende de in het ko- Coulommiers onder water. mende weekeinde te houden volks- c stemming, waarbij de kiezers in Ook In Spanje. Frankrijk en Algerië zal worden ge- TT vraagd zich uit te spreken over de Ebro. b!J SaragPCSsa!ne^eenadeVeinvan P<"Uiek Van presWent De Saragossa zelf zijn geëvacueerd in verband met overstromingen, ver- •&- oorzaakt door het wassen van de ;nu van officiële zyde geen Ebro. inlichtingen worden verkregen over Amerikaanse hefschroefvliegtuigen ^fze nV^"PlaatsingenVerno- van de luchtbasis Saragossa zijn men echter,, dat het verlof naar de zwaarstgetroffen gebieden van militairen van eenheden van le gezonden om te helpen bn het red- ger' vloo,t en luchtmacht is ingetrok- j:- ken. dingswerk. Tot dusver is evenwel geen melding gemaakt van slacht offers. In minstens een tiental departe menten zijn verwoestingen aange richt in de Vendée. In het westen staan de plaatsen Fontenay le Com- te en La Roche sur Yon opnieuw onder water. De laaggebleven wij ken van Brive staan blank. Dit is ook het geval met Argenton sur Creuse en enkele plaatsen aan de rivier de Corrèze. In Chateau-Re nault staat het water anderhalve meter hoog en in het dal van de Loire zijn de wegen door het water afgesneden. i In het zuid-westen heeft de Ga- Een duizendkoppige memgt. «rekt «Terje^te boule «gjm Brussel tydens de demonstratie tegen de ro^e een stand van 8.30 meter be- verscheidene duizenden militairen, belangen in Noord-Afnta'en'de Sa- 1 uinsaagmiaoag, reikt In het gebied van Lyan zijn waaronder met tanks uitgeruste een- hara. Op de beurs te Parijs hebben be zorgdheid wegens de Franse troepen bewegingen en teleurstelling over de zaterdag j.l. door generaal De Gaulle afgelegde verklaring geleid tot een algemene koersdaling van Franse aandelen en een stijging van de goudprijs. De koersdaling was het grootst bij Gemeld wordt, dat uit Frankrijk de aandelen van maatschappijen met Franse versterkingen Algerië naar

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7