Baron J. van Knobelsdorff geïnstalleerd als burgemeester van Sassenheim „Praeventieve Geneeskunde heeft weer vaste directeur Raad ontving hem vol vertrouwen Boekbespreking WOENSDAG 4 JANUARI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 POTTER'S^ ..LIN IA ME NT HOL PELLETS Tepen hoest en Keelpijn Uitwerking frappant (Advertentie) Onder zeer grote belangstelling van gemeentelijke en provinciale in stanties, alsmede van de zijde der bevolking, is vanmorgen baron J. van Knobelsdorff geïnstalleerd als burgemeester der gemeente Sassenheim, in welke hoedanigheid hij wijlen jhr. mr. R. Sandberg van Boelens opvolgt. Het altijd feestelijk gebeuren van de intocht van een nieuwe burgervader werd ditmaal niet vergezeld van feestelijk weer. Nadat het de gehele nacht al had gesneeuwd en gegoten van de regen, moest ook de verwelkoming aan de grens der gemeente, ter hoogte van Sikkens, in de stromende regen plaats vinden, waar de beide wethouders en secretaris Stolwijk baron en baronesse Van Knobelsdorff om precies half tien afwachtten. Wij hadden medelijden met de drumband Adest Musica die echter, de slechtgezinde weergoden ten spijt, hun partijtje dapper roffelden en bliezen op weg naar het raadhuis. Daar opende precies half elf loco-burgemeester A. Vogelaar de bijzondere raadszitting met het gebruikelijke gebed. Na voorlezing van de officiële benoemingsbrief door de gemeentesecretaris werd de nieuwe burgemeester vergezeld van zijn echtgenote, door het vrouwelijke raadslid, mevrouw De Meyer en gemeentesecretaris Stolwijk, binnengeleid. De niet al te grote raadwaardige raadszaal van het fraaie Sassenheim- se raadhuis was overvoL Behalve de voltallige raad, waren daar vele ver tegenwoordigers van het Sassenheim- se opebare leven, familieleden van de nieuwe burgemeester, vertegenwoor digers van vele gemeenten in Zuid- Holland, de voltallige geestelijkheid van Sassenheim, de heer Dingen van Cruiningen, chef van het kabinet van de commissaris der koningin in de provincie. De heer Schokking, dijk graaf van Rijnland, en vele anderen bijeen. Onder de vele familieleden bevonden zich de moeder van de nieuwe burgemeester, douairière Van Knobelsdorff en de heer A. G. Pon tier, vader van baronesse van Kno belsdorff. Installatierede. De waarnemend' burgemeester, wet houder A. Vogelaar, hield een korte installatierede, waarin hij deze dag voor Sassenheim een vreugdevolle noemde na de half jaar burgemeester- loze periode. Morgen n.L is het pre cies een half jaar geleden dat wij len burgemeester Sandberg van Boe lens overleed. U komt nu, aldus de heer Voge laar, onder ons leven als eerste bur ger en burgeres. U wordt hier met vreugde en dank ontvangen. Sassen heim is een prettig en mooi dorp en namens college en burgerij feliciteer ik U en heet U van harte welkom. De heer Vogelaar gaf zeer in het kort een overzicht van wat er in Sas senheim leeft, de samenstelling van zijn vrij cosmoplitisch bewoners die anders van inslag zijn dan in vele andere gemeenten. Spr. roemde ook de verstandhouding die er heerst on der de geestelijk zo heterogene be volking. Spr. noemde vervolgens enige ur gente zaken met betrekking tot het gemeentebeleid, allereerst het woning probleem en vervolgens de bouw van een noodzakelijk rioolwaterzuive ringsinstallatie. Veel mooi werk is hier voor u te verrichten, zo besloot de wethouder, die vervolgens ook de echtgenote van de nieuwe burge meester welkom heette. Hierna verrichtte de loco-burge meester de eigenlijke installatieplech tigheid door het omhangen van de ambtsketen en het overgeven van de voorzittershamer. Antwoord van de burgemeester. Baron van Knobelsdorff nam ver volgens de leiding van de vergade ring over met een korte rede, waarin hij op de allereerste plaats dank bracht aan de koningin voor de in zijn ogen eervolle benoeming, aan de commissaris van Zuid-Holland en, overgaande tot de gemeente zelf, zeer in het bijzonder aan wethoudei Vogelaar. Spr. wees op het grote goed van verdraagzaamheid, eensge zindheid en respect voor elkanders mening, respect ook voor het werk en de scheppingen van het voorge slacht. Men heeft gezegd, aldus spr., dat in Sassenheim dit respect ont breekt, doch ziende naar de omge ving vein de middeleeuwse kerk en de kerk zelf kan ik het daarmee niet eens zijn. Musicus weigert te oordelen over vakbekwaamheid bassist Opnieuw heeft een musicus gewei gerd als getuige-deskundige voor de rechtbank te Amsterdam te verschij nen en de muzikale capaciteiten te beoordelen van de uit Suriname af komstige bassist Jules Zegelaar Deze werd twee jaar geleden ontslagen als bassist van een kwartet in een Am sterdamse bar omdat toen zijn pres taties beneden de maat zouden zijn geweest. De heer Zegelaar meende, dat zijn ontslag onrechtmatig was en vroeg in een civiele procedure het oordeel van de rechtbank. Deze wees drie musici aan om als getuigen-deskundigen de spelcapaci- teiten van de bassist te beoordelen Twee weigerden, nl. de bassist Ger Daalhuizen en de gitarist Wim San ders. Alleen de organist Bernard Drukker werd als deskundige be ëdigd. De rechtbank wees daarop de heren Gijsbert Nieuwland, hoofd van de afdeling lichte muziek van de AVRO, en de producer Tonny Schif- ferstein van de KRO aan als deskun digen. De laatste deelde de recht bank schriftelijk mee, dat het hem Langs een haag van verkeersbriga- onmogelijk was als getuige-deskun- diertjes betreden baron en baronesse dige °P te treden. Van Knobelsdorff het Sassenheimse EXPEDITIE DEED VONDSTEN IN raadhuis. JORDANIë Gaarne zal spreker zich met de kracht en de energie die hij nog mag bezitten inzetten voor de gemeente Sassenheim. Vervolgens richtte hij zich tot de gemeentesecretaris de ambtenaren. Je rijkspolitie en de geestelijkheid en tenslotte over de hoofden van de aanwezigen heen tot burgerij. Het zal mij verheugen, al dus spr., dat de burgerij altijd de weg naar de burgemeesterskamer zal weten te vinden. De raad spreekt. Als eerste uit de raad werd het woord gevoerd door de fractieleider van de KVP, de heer J. W. Korte- kaas, die begon met het vertrouwen uit te spreken dat de nieuwe burge meester het uitstekend met de raad zal kunnen vinden. De onderlinge verstandhouding in ons gevarieerd gezelschap, aldus de heer Kortekaas, is eveneens uitstekend. Wij hebben eerbied voor elkanders mening, dienstbaar gesteld aan de gemeen schap. Namens de prot. christelijke raads leden sprak de heer Verschoor. In zijn niet van humor gespeende rede stelde hij dat de nieuwe burgemees ter wel „een goede rede moest gehad hebben om Goedereede te verlaten". Spr. .had zich laten zeggen dat Goe dereede zó rustig was dat men daar Loco-burgemeester, wethouder A. Vogelaar, hangt na het uitspreken van de installatierede, de nieuwe burgemeester de ambtsketen om. slechts een boer met klossende klom pen kon tegenkomen. Hier in Sas senheim zijn weinig boeren meer, aldus de heer Verschoor. Hier wordt men regelmatig geconfronteerd met het buitenland en dat geeft aan de Sassenheimse bevolking een bijzon der karakter. Uw gemoedelijkheid houdt echter een belofte in voor de raad, want de gemeente verwacht iets van U. zo besloot de heer Ver schoor. Mevr. H. de Meyer voerde het woord namens de leden van de Pvd A, die na een woord van welkom, speciaal de aandacht vroeg voor za ken, die zich naar haar mening in Goedereede en Stellendam niet voor doen, nl. de toestand van het leiding water en de rioolwaterzuivering. Met een verwijzing naar de periode van de watersnood in 1953, die voor ba ron van Knobelsdorff grote proble men schiep, sprak mevr De Meyer echter het volste vertrouwen uit in het beleid „in het algemeen en in 't bijzonder waar het het water be treft". Namens het gemeentepersoneel en de rijkspolitie sprak secretaris Stol wijk, die de volledige.steun van het ambtenarenkorps toezegde. De burgemeester beantwoordde elk der sprekers afzonderlijk en ging hier en daar wat nader, zij het sum mier, op de aangesneden problemen in. Met zijn dankwoord aan de raad sloot spr. het officiële gedeelte van deze bijzondere raadszitting. Een rij van sprekers Nadat enige tijd genomen was voor een kop koffie en het glas was ge heven op het welzijn van de burger- meesterlijke familie en de gemeente Sassenheim voerde als eerste het woord as. v. d. Berg, die sp'-ak na mens alle geestelijke leiders in de gemeente de beide pastoors en de dominees. Ondermeer spraken ver volgens nog de dijkgraaf van Rijn land, de heer Schokking, de waar nemend burgemeesters der gemeen ten Goedereede en Stellendam, jhr. mr. dr. O. F. A. H-. van Nispen tot Pannerden, burgemeester van Hille- gom, namens de burgemeesterskring Duinstreek, burgemeester Banning van Naaldwijk, namens de burge meesterskring Zuid-Holland en na mens de familie baron Van Knobels dorff, een broer van de nieuwe bur gemeester en zelf burgemeester Van Reeuwijk. Een Nederlandse archeologische expeditie, onder leiding van dr. H. Franken uit Leiden, heeft bij Dair Allah in Jordanië oudheidkundige vondsten gedaan. De expeditie, die gesubsidieerd is door de Nederlandse organisatie voor Zuiver-Wetenschappelijk Onderzoek, heeft overblijfselen van woningen, aardewerk en een oven van metaal opgegraven. Het doel van de expe ditie is om, aan de hand van opgra vingen, de juiste chronologie van de late bronstijd en de ijzertijd te kun nen vaststellen Ook zal gezocht wor den naar graven uit die periode. WERKLOOSHEID IN DECEMBER GESTEGEN De geregistreerde arbeidsreserve is in december met ruim 16.000 perso nen toegenomen. Blijkens medede lingen van het ministerie van Socia le Zaken en Volksgezondheid is zij tussen 1 en 31 december gestegen van 32.968 tot 49.042. Het aantal werkloze vrouwen be droeg eind december 4.365 tegen 4.256 eind november. Het aantal openstaande aanvra gen daalde voor mannen van 59.338 tot 55.394 en dat voor vrouwen van 36.056 tot 35.537. VIJF JAAR LA COURTINE. In 1959 zijn gedurende een periode van vier maanden door enige eenhe den van de Nederlandse strijdkrach ten oefeningen gehouden op Frans grondgebied, waartoe van Franse zij de het legerkamp „La Courtine" (Creuse) .tijdelijk ter beschikking werd gesteld. Thans is met de Franse regering ter zake een definitieve overeenkomst tot stand gekomen, krachtens welke gedurende 5 jaren ieder jaar oefenin gen op Frans grondgebied zullen kun nen plaatsvinden. EX-BANKDIRECTEUR BLUFT IN ARREST De raadkamer van de Amsterdamse rechtbank heeft vanochtend de voor lopige gevangenhouding van de ge wezen directeur van de Amsterdamse Bank, de heer T. H., die onder ver denking van verduistering in dienst betrekking ten voordele van de ge failleerde NV Socrates werd gearres teerd, met dertig dagen verlengd. Dokter P. C. Broekhoff officieel geïnstalleerd In tegenwoordigheid van mr dr Ch. J. M. van Rooy, minister van sociale zaken en volksgezondheid, de raad van beheer van de Stichting ter Be vordering van de Praeventieve Ge neeskunde, leden van het bestuur van het praeventiefonds, leden van het bestuur van de Gezondheidsorganisa tie, curatoren van de Rijksuniversi telt van Leiden en vele andere ge nodigden, is gistermiddag in het ge bouw van het instituut aan de Wasse- naarseweg te Leiden dokter P. C. Broekhoff, vice-admiraal-arts tit. b.d., geïnstalleerd als directeur van het Nederlands Instituut voor Praeven tieve Geneeskunde. Een welkomstwoord tot autoritei ten en medewerkres van het insti tuut werd gesproken door prof. J de Groot, voorzitter van de raad van be heer van de stichting. Prof. dr. J. W Tesch, voorzitter van het bestuur van de stichting en voorzitter van de Ge zondheidsorganisatie TNO, verrichtte de installatie van dokter Broekhof in een rede, waarin hij o.m. het doel van het instituut uiteenzette, nl. het ver richten van toegepast wetenschappe lijk onderzoek, gericht op de reactie van de mens op zijn omgeving, dit ter voorkoming van ziekte en ter bevor dering van de gezondheid. De her komst van de gelden van het insti tuut (Piaeventiefonds) maakt het duidelijk, dat vooral de arbeidende mens de bijzondere belangstelling heeft. Het instituut heeft een lange geschiedenis achter de rug, aldus prof. Tesch, en de eerste tien jaren moeten de bevorderaars van het cu ratief en praeventief denken en han delen zich in het defensief hebber, gevoeld. Thans, dertig jaar later, geeft het curatieve meer mogelijk heid tot handelen en is het praeven tief denken meer en meer de eigen dom geworden van de geneeskunde. Bovendien herinnerde spr. eraan, dat de band met de Leidse universiteit nauwer is geworden. Dank aan tweemanschap Prof. TesCh greep tevens de gele genheid aan, afscheid te nemen van de twee directeuren-in-overgangstyd, de artsen S. Spijer en P. C. Broek hoff, hoewel voor de laatste meteen een woord van welkom gold. De beide functionarissen werd dank gebracht voor hun wijze van beleid voeren en het was prof. Tesch een grote vol doening thans namens het bestuur de leiding van het instituut in handen te mogen leggen van dokter Broek hoff. De scheidende stuurlieden, zo zei prof. J. de Groot, zijn er in geslaagd een koers uit te zetten en te behou den zodat het schip veilig is kunnen varen. Dit is vooral een afscheid van u als team, aldus prof. De Groot, u heeft aan dit instituut een voorbeeld van samenwerking gegeven dat on overtrefbaar is. Spr. noemde het be wonderenswaardig hoe beide bewind- Veerpont sloeg los Vannacht om drie uur is de veer pont bij Wessem, die de verbinding onderhoudt tussen de oevers van de Mass van Maasbracht naar Wessem en waarvan door reizigers naar het zuiden een zeer druk gebruik wordt gemaakt, door het breken van een der kabels gekapseisd. De pont dreef een eind de rivier af en bleef een twintigtal meters uit de oever aan de ankerkettingen hangen. Het ongeval is vermoedelijk te wijten aan een eenzijdige en te grote belasting. Om drie uur vannacht reed eerst een grote tankwagen uit Maastricht het veer op met een last van 15.000 1 stookolie. Deze posteerde zich pal aan de linkerijde van het veer. Daarop volgde een vrachtwagen van een vee handelaar uit Schimmen. Vermoede lijk is door deze te zware belasting op het veer een der kabels gebroken, waardoor het veer afdreef, maar niet helemaal omsloeg. Op het ogenblik is een bok van de rijkswaterstaat bezig de vrachtwagens van het veer te ver wijderen en te proberen de pont in dijn goede positie te brengen. ONTPLOFFING TE DORTMUND In de zuurstoffenfabriek van de staalfabriek „Westfalenhütte" in Dortmund heeft zich woensdagoch tend een zware ontploffing voorge daan, die volgens de berichten van de politie aan negen mensen het leven heeft gekost. „De Bijbel over Jezus' ge- boorte en jeugd", door drs. L. H. Hermans Uitgave J. J. Romen en Zonen, Roer mond. Een boekje uit een reeks keurig uitgegeven Bijbelmonografieën, in welk boekje behandeld wordt de Oud-Testamentische invloed op het literair genre van de „Kindsheid- verhalen" bij Mattheus- en vooral bij Lucas. Het is met prijzenswaardige omzichtigheid geschreven. voerders erin geslaagd zyn van het instituut in korte tijd weer vertrou wen te doen uitgaan en het weer een toekomst te hebben gegeven. Prof. dr. J. Koekebakker sprak na mens de medewerkers van het insti tuut en schreef de oplossing van de achter de rug liggende crisis vooral toe aan het gevoel voor humor van de heren Spijer en Broekhoff. Voor dokter Broekhoff ligt hier het einde van het curatieve deel van zijn ar beid en begint het praeventieve. Dokter Speijer zei in zijn afscheid- woord( hij blijft aan het instituut ver bonden als hoofd van de afdeling voorlichting), dat de samenwerking met de staf is uitgegroeid van cor rectheid tot hartelijkheid; met dok ter Broekhoff was een samenwerking die tot vriendschap voerde. Dokter Broekhoff sprak woorden van dank voor het in hem gestelde vertrouwen, dat hy zou proberen waardig te zijn. Speciaal tot de hoof den van de afdelingen zei hij, dat hij zich bewust was van de zwaarte van hun taak. Vele taken toch zijn bezig hun beslag te krijgen of staan op stapel. Voor de wetenschappelijke medewerkers vond dokter Broekhoff het een voorrecht, dat zij kunnen werken in een modern complex om in alle rust, gesteund door een voor treffelijk apparaat, zich volledig te kunnen wijden aan de geestesproduk- ten van het instituut. Grensgevecht om iceidegronden Ethiopische vliegtuigen hebben een en twee dezer met machinegeweren geschoten op nederzettingen van no maden en vee in de omgeving van weiden, waarop zowel Ethiopië als Somaliland aansprakenn doen gel den. Volgens radio-Mogadisco .Soma liland) zouden er bij deze inciden ten een duizendtal Somaliërs zijn gedood, terwijl aan Ethiopische zijde honderd doden, onder wie twintig mi litairen, zijn gevallen. De Etihiopiërs hebben, in tegen stelling tot hetgeen de betrokken Somalilandse nomaden hadden ver wacht, zeer fel gereageerd, toen deze hun kudden op de omstreden weide gronden drenkten en lieten grazen. Ethiopische vliegtuigen zouden twee dorpen in Somaliland hebben aangevallen, waarbij slaentoffers on der de burgerbevolking zouden zyn gevallen. Het schijnt, dat de Somalilanders de indruk hadden, dat de Ethiopiërs, na de mislukte staatsgreep in hun land, deze zaak niet zo hoog zouden opvatten. Beide partijen hebben nu troepen versterkingen naar het omstreden ge bied gezonden. Rondzwervende stammen in Soma liland hebben sinds eeuwen hier hun kudden geweid in gebied, dat aan beide zijden van de grens tussen Ethiopië en Somaliland is gelegen. Toen Engeland het bestuur over So maliland voerde, werden de rechten dezer stammen geëerbiedigd. Somali land is, als bekend, in juli 1960 een onafhankelijke republiek geworden. De toestand in Kivoe Een woordvoerder van de V.N. heeft dinsdag te Leopoldstad mede gedeeld, dat VN-troepen de grens tus sen het Belgische mandaatgebied van Roeanda-Oeroendi en de Kongolese provincie Kivoe hebben gesloten. Er worden thans per vliegtuig meer VN- troepen naar Goma, een van de wei nige plaatsen in Kivoe, waar zich een vliegveld bevindt, overgebracht. De woordvoerder zei ook, dat de toestand in Kivoe gespannen is en dat er verscheidene Europenane, onder wie de Rode-Kruisfunctionaris dr. Fi scher, zijn gearresteerd. Dr. Fischer bevindt zich in Kongo voor het in stellen van een onderzoek naar de behandeling van politieke gevange nen in Kongo. Hij heeft twee weken geleden verslag uitgebracht over de toestand van ex-premier Loemoemba, die door militairen van kolonel Mo- boetoe is gearresteerd en gevangen gezet. De VN-woordvoerder verklaarde, dat thans onderhandeld wordt over vrijlating der in Kivoe gevangen ge zette Europenanen. Hammarskjoeld naar Kongo. De secretaris-generaal der V.N. Dag Hammarskjoeld, is dinsdag avond naar Kongo vertrokken waar hij woensdagmiddag wordt ver wacht. In Leopoldstad zal hij met een verzoeningscommissie der V.N., bestaande uit vertegenwoordigers van elf landen, een poging doen om aan de ontbinding van de republiek Kongo een einde te maken. De secretaris-generaal zal in drie weken een bezoek brengen aan Kon go, Johannesburg, Salisbury, Khar toem, Cairo, Gaza, Beiroet en Bom bay. In Johannesburg zal hij met de Zuid-Afrikaanse regering besprekin gen voeren over de apartheidspoli tiek. Hij blijft daar een week.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 6