In een mand 1 qver--- DE LEIDSE COURANT VRAAG NIET aan een avonturier, waarom hij op avontuur gaat; het is even zinloos als aan een koe vragen waarom zij melk geeft. Toen Alfred Eckert uit Augsburg en Koen Jansen uit Voorhout besloten met een ballon het kanaal over te vliegen was dit een van de vele plannen, die dit avontuurlijke tweetal uitbroedt. Er staan er nog meer op stapel. De grote vraag bij zulk een vaart is echter: waar komt het geld vandaan? Voor het gebruik van de ballon, het vullen met gas, de ravitailering en vele andere zaken, heeft men geld nodig en daarom is het maar gelukkig, dat ballonvaarders in vele gevallen een zeer gewild artikel aan kunnen bieden, nl. de pu bliciteit. Er was dan ook meenden zij geen vuil tje aan de lucht voor hun ballonvaart, toen Alfred Eckert, eigenaar van een clichéfabriek in Augsburg, al spoedig het copyright van deze spectaculaire vlucht wist te verkopen aan een internationaal persagent, die echter op het kritieke moment zijn belofte vergat en zich wierp op de publiciteit die er ontstond rond het internationaal ruimtevaartcongres. De man in kwestie liet niets meer van zich horen, maar het probleem dat de reis al geheel was voorbe reid en de vlucht binnen enkele dagen ondernomen zou worden, bleef bestaan. Op dit moment kwam het 100 procent avonturiers- bloed van beide ondernemers goed te stade, want geld of geen geld: „we gaan naar Calais", zei Koen Jansen en het gevolg was, dat hij op 30 augustus 1960 zijn vrouw en kinderen in Voorhout vaarwel kustte en in zijn SAAB naar de Franse kust vertrok, waar de dui zend kubieke meter ballon Wessels-Augusta in de ga pende muil van een Bristol Feighter werd binnenge duwd en Jansen en Eckert mede instapten en drie kwartier later landden op het vliegveld Ferryfield aan de Engelse oostkust, waar zij bestormd werden door journalisten, die een betere neus hadden voor de on definieerbare geur die het grote nieuws verspreid had dan him Duitse collega. Het was echter de Daily Mail, die de gehele vlucht adopteerde en er enige duizenden tegen aan gooide onder voorwaarde, dat een verslag gever-fotograaf van de Daily Mail Alexander Va lentin de vlucht zou meemaken, en de exclusieve publiciteitsrechten zou verkrijgen voor de eerste reportage. pvERGELIJKE VOORWAARDE wordt door een bal- U loncommandant altijd met enig argwaan geaccep teerd. Hij haat het een „kribbebijter" in zijn mand te hebben. Of misschien een passagier, die onderweg wil uitstappen, omdat hij geen zin meer heeft. Dergelijke wensen zijn meestal onuitvoerbaar, vooral als men voornemens is een Vlucht over het Kanaal te maken. Ook de overstapmogelijkheden zijn in een ballon uiterst beperkt. Dus blijft de keuze van de reisgenoot altijd iets zéér persoonlijks. Gelukkig bleek Valentin, een weliswaar beroemde, maar geschikte figuur te zijn, die zich gaarne aan de ontberingen van de ballon vaart bloot wilde stellen, zoals hem dat als een goed journalist betaamt. Wel rendde hij in België na de landing als een haas weg om aan zijn journalistieke behoefte te voldoen en de ballonvaarders hebben hem daarna'niet meer terug gezien. „Neemt U grote risico's met zulk een vlucht" heb ben we onlangs aan Koen Jansen gevraagd. Het antwoord is categorisch ontkennend. De heer Jansen voelt er weinig voor zijn leven in de waag schaal te stellen Hij is getrouwd en heeft kinderen. Hij wenste geen risico's te nemen, die een ballon- Vlucht vergelijkbaar maakt met een partijtje schaak met de dood. Leven zonder risico is niet mogelijk en de heer Jansen verheelt niet, dat een vaart op de Vleu gels der wind in een vaartuig, dat practisch onbe stuurbaar is, méér gevaar oplevert dan een wandeling door de Leidse Hout. Maar hij maakt het nimmer te bont. Hoezeer hy hiermede wellicht de Britse pers teleur gesteld heeft moge blijken uit het feit, dat verschil- dende dagbladen vliegtuigen meestuurden, die de ballon tot aan de Franse kust bleven schaduwen. In deze machines zaten fotografeq, die om beurten de piloten in een duikvlucht naar de ballon zonden om een spectaculair plaatje te maken van de eenzame ballon boven die hele wijde zee. „Je kan nooit weten". HET WAS DE BEDOELING geweest, dat de ballon vrijdagmorgen 1 september j'l. omstreeks 10 uur de lucht in zou gaan. Het is anders gelopen. Traditiegetrouw hielden de Engelse vaklieden die de ballon met gas zouden vullen zich aan 't normale aan- vangsuur van de werktijd, acht uur, terwijl Jansen als balloncommandant heel vroeg in de morgen had wil len beginnen. Had men zijn zin maar gedaan, want in plaats van de afgesproken tien uur, als moment van opstijging, het was toen prachtig ballonweer, werd het kwart voor één. De wind was intussen aanmerkelijk onvriendelij ker geworden. Met stevige duwen poogde de storm de ballon tot een ontijdige start aan te zetten. Het mandje schudde onder de ballon. Na de landing in Oostkamp. Door de harde wind, vertelt Koen Jansen, was het niet mogelijk de ballon behoorlijk uit te wegen. Jan sen maakte gebruik van hooglaat-touwen, een weinig gebruikelijke start, maar op dit veld goed mogelijk, omdat er in geen velden of wegen obstakels waren te bekennen. Feitelijk stonden de koene luchtreizigers voor de keuze starten of de scheurbaan opentrekken en de keuze viel gelukkig ten gunste van de start. De meeste onder ons zullen wel foto's, journaal- of televisie opnamen hebben gezien van deze start, die aanzien lijk werd gehinderd tot de inmiddels tot krachtig aan gewakkerde wind. Maar op het bevel „los", hing de mand ogenblikkelijk stil en weldadige rust maakte zich van de ballon en de drie reizigers meester. De wind had geen vat meer op het vaartuig omdat zij het voor zich uit duwde. Valentine maakte in zijn bloc note de eerste aantekening „we are airborne", wij zijn in de lucht, het is heerlijk rustig nu". /"VP DIT RUSTIGE MOMENT in deze reis aangeland kunnen we wel even aandacht besteden aan het waarom van deze avontuurlijke vlucht, die door Jan sen en Eckert werd ontworpen. Het was nl. dit jaar 175 jaar geleden, dat de superavonturier, Fransman Blanchard, met een ballon over het kanaal vloog. In wezen was dit dezelfde prestatie als die van ons illustere tweetal, alleen was 175 jaar geleden de ken nis van meteorologische omstandigheden boven het Kanaal nog niet zover als thans. Dat een Kanaalvlucht geen „walk-over" is, moge blijken uit het feit, dat al léén in 1813 nog eens één onbekend gebleven Frans man met succes vrijwillig deze vlucht heeft gemaakt. Verschillende pogingen zijn in het water gevallen en in 1949 maakte de Belg Van der Straaten onvrijwillig de tocht in omgekeerde richting over het water. Hij startte op een zondagmiddag voor een doodgewone vaart en zat boven het water nog voor hij er goed en wel erg in had. Toen is hij maar doorgevlogen. Geen wonder dat Van der Straaten een der eersten was, die enthousiast de moedige ballonvaarders na de geslaag de vlucht gelukwenste. We hebben onze drie luchtreizigers in hun mandje van enige vierkante meters achtergelaten, waar com mandant Jansen inmiddels tot de overtuiging was ge komen, dat het toch niet zo goed ging als de omstan digheden wel deden verwachten. De ballon dreef nl. te veel in noordelijke richting af en zou op deze wijze nooit de kust van Frankrijk bereiken. En dat terwijl De rust van een ballonvlucht. Recht vooruit: de kust van Frankrijk in zicht. de weerberichten hadden gesproken van westenwind. Gebleken is thans wel, dat vooral aan de Kanaalkust de wind aan sterke wisselingen onderhevig is. Van het jlan om de vaart zeer laag te maken, en zo nodig met en sleepkabel in de golven de laatste kilometer voor de kust van Calais af te leggen om dan op het strand t» landen, kon niets komen. De commandant zocht het toger op, hij wierp ballast overboord en bereikte een h>ogte van vijftienhonderd meter. Hier woei weer de g>ede wind, anderhalf uur na start, en de ballon met pissagiers voer nu in zuiver oostelijke richting. Op ceze hoogte echter was het voor de inzittenden veel noeilijker een oriëntatiepunt te vinden. Toen voor Iet eerst de kustlijn in zicht kwam wist men nog niet ens of dit wel de gezochte Franse kust was. Via de ndio echter konden de opvarenden contact onderhou ten met Jansens ballonmeester Nevens in een volg- toot, die eerst moeite had met de vel» knoppen van zjn toestel. Er bleef nl. stilzwijgen in de ether boven het Kanaal. Men vreesde het ergste, toen er in de nand onverwacht de Vlaamse stem van de Vlaamse levens klonk: „Als ik potv. maar wist aan welke knop iï moest draaien". HOEZEER ECKERT EN JANSEN zich tegen alle mogelijke risico's hadden beveiligd moge blijken üt de aanwezigheid van volgboten, van een rubber bot in de mand en van voldoende instrumenten. Het kwam nu nog maar op een happy landing aan Eet spelletje van Engeland herhaalde zich nl. aan de Ranse kust. Op het moment, dat de ballon op gerin- É?re aantallen meters boven de kust van Frankrijk kvam draaide de wind in noordoostelijke richting en bies de opvarenden terug in zee. Dit is er oorzaak van At de vlucht nog vier en een halve uur duurde en de ommandant er eerst na veel beslommeringen in saagde het mandje te plaatsen midden op een weg in hit dorpje Oostkamp te België. Acht kilometer ten ziiden van Brugge. Voor dit staartje van deze vlucht laten we de com- nandant zelf aan het woord: Met geen mogelijkheid was de ballon te bewe gen verder in de richting van het land te gaan en hetzelfde spelletje van de Engelse kust begon. Vlak voor Calais draaide de ballon naar het noorden en na de stad Calais kwam Gravelines daarna Duin kerken en nog was er geen mogelijkheid tot lan den. Het enige zon zijn om nog hoger te gaan va ren om zo de invloed van de grens tussen land en water te ontwijken. En daar gingen we dus wee* hoger naar 3300 meter. De ballon gehoorzaamde ogenblikkelijk en draaide bij de Panne in België het land in. We hadden kunnen landen, maar het leek verstandiger om dit nog niet te doen en eerst veel verder landinwaarts te gaan, zodat eventuele zeewinden ons niet weer de zee op zouden trekken, zodra we lager zouden zijn gekomen. Het lan den uit zo'n grote hoogte met, naar wij later bemerk ten, een vrij sterke grondwind is nu niet zo eenvou dig en we bereidden ons dan ook voor op een flinke klap. We begonnen met de afdaling, die eenparig ver sneld ging. Eerst ging het recht op een meertje af, daarna over een melkfabriek en wat in deze omstan digheden ideaal is, was juist op het goede punt aan wezig! Met luid gekraak zaten we midden in 'n boom, die ons na enige seconden veilig en wel deed belan den op een smal landstraatje in Oostkamp, 8 km. ten zuiden van Brugge. SCJHEFEN, die de ballon boven het Kanaal hadden gesignaleerd waarschuwden radio Scheveningen met de boodschap, dat een Nederlandse ballon boven het Kanaal was afgedwaald. Dit vernam de heer Buschman, voorzitter van de Haagse Ballonclub, die daarna mevr. Jansen op de hoogte stelde. Daar deze op een start te tien uur had gerekend en de ballon eerst te een uur was gestart, was er voor haar enige reden ongerust te zijn. Gelukkig kreeg zij niet lang daarna haar echtgenoot aan de telefoon, die haar de persoonlijke overtuiging kon geven dat alles goed was gegaan. Het verhaal van de Kanaal-vlucht geraakte over geheel de wereld verspreid. In tientallen talen werd de spectaculaire vlucht van de Voorhoutse ballonvaarder, zijn Duitse vriend en een Britse journalist naverteld. En de ballonsport was een nieuwe, leerzame ervaring rijker. 175 Jaar geleden maakte Pierre Blanchard, vergezeld van een Engelsman dr Jefferies, dezelfde reis van de Engelse kust naar Calais. Hij slaagde er in op het strand te Calais te landen. Om alléén de eer van de vlucht te kunnen opeisen, naaide hij vóór de start lood in de zomen van het overkleed, dat zijn reisgezel zou dragen. Door teveel aan ballast zou deze genood zaakt zijn voor de start de ballon te verlaten. Dr Jef feries bemerkte echter tijdig de list van Blanchard en maakte de reis mede. De tekening laat de ballon van Blanchard zien. Het was dezelfde ballon,die met Blan chard de eerste vlucht in Nederland maakte. De start van deze vlucht vond plaats in de tuin van de Oude Hof te Den Haag, later het paleis Noordeinde. Boven de wolken was het jbo warm in de mand, dat het vet van de kippeboutjes droop.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 4