LIJMEM? Met VELPON zie ie er geen barst van Als meneer wil kan hij Nederlands spreken VLEUCELBOTEN OP WINTERSE KAAG Rijksgoedkeuring voor bouw IJ-tunnel Sombere toekomst voor kath. Duitsland door groot priestertekort Koningin nu ook in Oostenrijk WOENSDAG JANUARI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 (Advertentie) VROUWEN VAN BETHANIë NAAR DE VER. STATEN De Vrouwen van Bethanië, die zich ten doel stelden mede te werken aan de geloofs-verkondiging en in Ne derland, Oostenrijk en Italië reeds verschillende contact-centra bezitten, zullen zich ook in de Ver. Staten vestigen. Na Pasen vertrekken mej. W. van Winkel en mej. E. Gerritsen naar Boston, waar zij op verzoek van kardinaal Cushing heengaan om er de mogelijkheden van hun vestiging te onderzoeken. Mej. E. Gerritsen werkt momenteel in het Zonnehuis te iBlthoven, waar regelmatig ont- te Bilthoven, waar regelmatig ont moetingen met niet-katholieken plaats vinden. Mej. W. van Winkel, na de oorlog verbonden aan het dagblad „Het Binnenhof" te Den Haag, is sinds 5 jaren overste van het Jeugdhuis aan de Elandstraat. Kort geleden zyn de Vrouwen van Bethanië, die 120 leden tellen, over wegend van Nederlandse nationali teit, ook in Montreal met hun apos tolische arbeid begonnen. Pater Bonaventura Jansen, oud-provinciaal Dominicanen f Op 50-jarige leeftijd is hedenmor gen in het Albertinum te Nijmegen overleden pater Bonaventura (P, J. A.) Jansen, oud-provinciaal van de Dominicanen in Nederland. Pater Bonaventura Jansen O.P. werd geboren te Utrecht op 21 dec. 1910. Hij maakte zijn studies op het St. Dominicuscollege te Nijmegen en trad in 1921 in de orde der Domini canen. In 1935 werd hij priester ge wijd waarna hij kapelaan was ach tereenvolgens te Amsterdam, Alk maar en Nijmegen. In 1945 volgde zijn aanstelling tot aalmoezenier bij de marine met als standplaats Lon den. Pater Jansen was de eerste Ne derlandse vlootaalmoezenier, die ge detacheerd werd op een schip (Karei Doorman). Van juli 1947 tot 1953 was hjj pri or van het Albertinum, waarna hij benoemd werd tot dir. van de Unda (Intern. Kath. organisatie voor het radiowezen). In mei 1954 werd hy gekozen tot provinciaal der Neder landse Dominicanen. In april vorig jaar openbaarden zich de eerste te kenen van een ernstige ziekte, die hem in september 1.1. dwong ontslag aan te vragen uit zijn ambt. Op 13 dec. j.l. kon hij nog meestemmen bij de verkiezing van zijn opvolger, pa ter drs. E. H. J. van Waesberge O.P. Snelheden van 55 kilometer Twee vleugelboten of aquavions verscheurden gisteren met snelhe den van 55 kilometer per uur de winterse stilte van de Kagerplassen. Eén van de twee, de Golondrina, was zojuist afgeleverd aan de nieu we eigenaar, de aannemer Blanke voort, die het scheepje goed kan ge bruiken voor personeelsvervoer bij havenwerken in Equador. Het per soneel moet vele kilometers ver over water reizen en het is dus van be lang de reistijd aanzienlijk te be korten, dank zij dit scheepje, dat op vleugels over het water gaat. De andere vleugelboot, die demon streerde, is een prototype, dat even eens door N.V. Aquavion, in licentie voor een buitenlandse maatschappij, is gebouwd. Het geheim van deze aquavion zit in de vleugels of schaat sen, die zich onder de romp bevin den en bij hoge snelheden bewer ken, dat de boot uit het water wordt getild en op vleugels verder glijdt, niet ongelijk aan een vlucht over het water op skies. De weerstand van het water wordt op deze wijze aanzienlijk verminderd. De boten zijn voor het overgrote deel in het lichte metaal aluminium uitgevoerd, de aluminium-constructies werden geleverd door N.V. Smit te Krimpen. De scheepjes, die tenminste tien per sonen kunen vervoeren, zijn uitge voerd met twee 80 pk buitenboord motoren. De doopplechtigheid van de „Go londrina" werd gisteren aan de stei ger van het Kaagse zeilerscafé „Tan te Kee" verricht door een dochter van de aannemer-eigenaar, de heer Blankevoort. Daarna werden door genodigden, onder wie twee hoog leraren van de Technische Hoge school te Delft, proefvaarten ge maakt. De gemeente Amsterdam zal op korte termijn van de regering een brief ontvangen, waarin wordt mede gedeeld, dat de regering in principe accoord gaat met de bouw van een Utunnel. De beslissing van de rege ring zal nog aan de gemeente Am sterdam medegedeeld worden voor de behandeling van de begroting van Waterstaat en Verkeer, zodat zij nog in de parlementaire debatten ter sprake kan komen. Bedoelde brief is reeds het minis terie van Verkeer en Waterstaat ge passeerd. Voor parafering door de minister van Binnenlandse Zaken, Financiën en Marine is de brief doorgezonden. Onder voorwaarden De regering stelt wel enige voor waarden aan de bouw van de IJ-tun- neL Men denkt op de eerste plaats aan coördinering met de bouw van de Coentunnel om de kosten te druk ken. Om een besparing aan arbeids krachten en gelden te bevorderen dient verder overwogen te worden of het mogelijk zal zijn, de caissons voor de beide tunnels in een dok te vervaardigen. De overbelaste ar- RAT beidsmarkt is ook een probleem. De gemeente Amsterdam heeft echter al de verzekering gegeven, dat zij de tunnelwerkzaamheden voor 'n groot gedeelte met personeel van Publie ke Werken zal kunnen uitvoeren. De financiële lasten zullen in Am sterdam ook in een sluitende begro ting ondergebracht kunnen worden, daar men voorlopig gelden kan ont trekken aan het budget van Publie ke Werken. Wanneer de bouw aanbesteed zal kunnen worden is nog niet bekend. Als alles echter mee zal lopen, denkt men in het late voorjaar een aan vang te kunnen maken met de bouw. Kath. Onderwijzers- verbond In de jaarvergadering van 't Ver- bondsbestuur van het Katholieke On derwijzers verbond, gehouden op maandag 2 januari 1961 te Utrecht, sprak vice-voorzitter J. Poncin zijn grote teleurstelling uit over 't feit, dat in 1960 de herziening van de sa larissen der kleuterleidsters niet tot stand gekomen is, hoewel dit door de regering was toegezegd. Ook ten aanzien van de pensioen rechten der kleuterleidsters bestaat grote ontevredenheid. Sterk werd aangedrongen op de waardevastheid der overheidspensioenen. De vermin dering van de korting wegens het ge- Waarom Stram an Stijf door 't leven? Verdrijf Uw Rheuiitlicba Pijnen met Krnachen Salts. U kunt alleen maar zelf ondervin den wat Kruschen voor U kan doen. Daarom moet ge liever vandaag dan morgen met de bloedzuiverende Kruschen kuur beginnen. De aanspo rende werking van Kruschen's vijf minerale zouten op de bloedzuive rende organen, doet 't bloed krach tiger stromen, onzuiverheden worden uitgedreven langs natuurlijke weg en daarmee ook de oorzaak van Uw lijden en pijn. (Advertentie) Sociale nood bleek wel wat overdreven Een van de vele onregelmatighe den bij de Sociale Dienst van Til burg was de uitkering, die een in woner van Tilburg kreeg in de pe riode 1955—1956, ondanks zijn jaar inkomen van ƒ6000,en een ver mogen van 93.000. Dit werd giste ren door een raadslid aan het licht gebracht op de raadsvergadering naar aanleiding van de ontslagaan vrage door de wethouder van de So ciale Dienst in verband met onregel matigheden. De vragen van de raadsleden aan het adres van de heer F. J. J. Hoo- gers over een eventueel bestaan van 17 geheime dossiers waren niet van de lucht. Van fraude was wethouder Hoogers niets gebleken, wel van ad ministratief-technische moeilijkhe den. Een voorbeeld hiervan noemde de wethouder het feit, dat hij in rijn ambtsperiode tot mei 1960 nimmer de verificateur, die toezicht moest houden op het geldelijk beheer ran de Sociale Dienst, had gesproken of gezien. Europese priester- vaar- en oefenprogramma conferentie te Maastricht koninklijke marine. De zielzorgelijke problemen en 't enorme priestertekort in Duitsland was het thema, dat op de eerste dag (dinsdag) behandeld werd op de drie oriëntatiedagen van het Insti tuut voor Europese Priesterhulp te Maastricht. Telt men de norm van een zielzorger op duizend katholie ken dan heeft het missieland Duits land 10.112 priesters tekort. De bisdommen Essen en Keulen in het Ruhrgebied hebben een tekort van 60 procent. Het tekort aan theo logische studenten bedraagt 14 pro cent en het tragische is, dat dit per centage ieder jaar nog daalt. De toe komst voor katholiek Duitsland ziet er vooral in de jonge grote steden van de industriegebieden er in de enorme diaspora bijzonder somber uit. In het bisdom Osnabrück, zo groot als België en Nederland sa men, sterven meer priesters dan er gewijd worden. In Oost-Duitsland, o.a. in Mecklen burg, zijn de laatste jaren meer the ologische studenten dan in het bis dom Osnabrück. In West-Duitsland komt uit arbeiderskringen nog van alle theologische studenten. Hoofdschuldige aan deze noodtoe stand is de tweede wereldoorlog en de tijd ervoor in het Hitler-regime, toen de Katholieke Kerk in een get to gedrongen werd en de katholieke jeugd met miljoenen over Duitsland verspreid. Door gemengde huwelij ken gaat momenteel 2/3 van de ka tholieken in de diaspora voor de Kerk verloren. De inleiders op de conferentie noemden de oprichting van 't Euro pese seminarie te Maastricht om tot onderlinge priesterhulp te komen voor de noodlijdende bisdommen 'n hoopgevend initiatief, dat in de Duitse bisdommen met enthousiasme was ontvangen. Het vaar- en oefenporgramma ja nuari 1961 van de Koninklijke Mari ne ziet er als volgt uit: Smaldeel 1, bestaande uit de krui ser „De Zeven Provinciën" (als vlaggeschip), de jager „Gelderland", het fregat „De Bitter" en de onder zeeboot „Zeeuleeuw", staat ter be schikking van de opleidingen. Deze schepen zullen in de maand januari individueel oefenen op de Noordzee. Smaldeel 5, bestaande urt het vlieg kampschip „Karei Doorman" (als vlaggeschip), de jager „Limburg" en de jager „Groningen", keerde eind december van een reis van vlagver toon in Nederland terug. Deze sche pen zijn thans in onderhoud. De jager „Utrecht" vertrekt in het kader van de normale aflossingen der schepen, op 14 januari a.s. naar Nederlands Nieuw-Guinea. De onderzeeboot „Dolfijn" die op 16 december j.l. in dienst werd ge steld, is thans op garantievaart; in de loop van deze maand zal deze onderzeeboot een niet-officieel be zoek aan Kopenhagen brengen. Het fregat „Panter" houdt als vis- serij-polrtiekruiser toezicht op het na leven van de internationale visserij- bepalingen in de Noordzee. Ook het patrouillevaartuig „Hadda" heeft een visserij-politietaak en verbluft in de Zeeuwse wateren. Het fregat „Van Amstel" bevindt zich in de Caraibische wateren en is ter beschikking van de commandant zeemacht in de Nederlandse Antillen. Drie mijnenveegesquadrons oefenen op de Noordzee. Volgens de „Paris-Jour" heeft de Franse minister van defensie Messmer bevolen de ordonnans-of ficieren, die maarschalk Juin tot nog toe als enige Frans maarschalk ten dienste stonden, terug te trekken en niet te doen vervangen. 233 Scheepswrakken uit de Zuiderzee werden verstookt 233 Scheepswrakken zijn bij de in poldering van de Zuiderzee gevon den. Daar de schepen uiteraard op verschillende tijden zijn vergaan, - de vergane schepen dateren van de Middeleeuwen tot de 19e eeuw - kunnen de archeologen een prachti ge indruk krijgen van de scheep vaart in vroeger eeuwen. Met de scheepswrakken is ook de omgeving en de „huishouding" van de gewone man gevonden. Het inwendige van de vergane schepen bevatte ook al lerlei gebruiksvoorwerpen. Daar potten en pannen nog etensresten be vatten heeft men zelfs 'n beeld kun nen krijgen van de samenstelling van de maaltijden aan boord van de scheepjes. De heer G. D. v. d. Bosch, hoofd van de afdeling archeologisch onder zoek bij de directie van de Wierin- germeer brak dan ook een 'ansvoor het behoud van vondsten, die tot iu toe verwaarloosd werden of al lang verbrand zijn. De inpoldering van de Lauwerszee zal waarschijnlijk vele wa-j*devolle vondsten opleveren. De kosten en de moeite zullen zeker ge rechtvaardigd zijn, als men de vond sten voor de toekomst kan behouden door ze te conserveren. En wij talen er niet naar in de E.E.G. - en niet zo'n kleintje - 1«ktijdi2 genot van een uitkering op J grond van de Algemene Ouderdoms- BIJT MAN Bij het bezorgen van de krant is gistermorgen een krantenbesteller bij een woning aan de Baarlosestraat in Blerick door een rat in de hand ge beten, toen hij de krant in de brie venbus wilde stoppen. De onthutste bezorger alarmeerde de bewoners, die de hulp van een dierenhandelaar inriepen. Deze wist het dier, een bi- samrat van 80 centimeter lengte, te vangen. Vermoedelijk heeft deze rat, die sporadisch in de Limburgse be ken voorkomt, in de vroege ochtend, toen er mensen op straat verschenen, een onderdak in de brievenbus ge zocht. Crindschip gezonken, schipper kwam om het leven De 43-jarige schipper P. H. Heymen uit Panheel is gisteravond even vóór half zes met zijn grindschip de „Ger- rio" van 129 ton overvaren door een leeg schip van 418 ton en daarbij verdronken. Het ongeval gebeurde op het mo ment, dat de „Gerrio" het kanaal Wessem-Nederweert wilde invaren. Door de invallende duisternis hebben de beide schippers elkaar niet opge merkt. De „Gerrio" werd door het andere schip midscheeps getroffen. Het grindschip zonk onmiddellijk en de schipper verdween mee in de diepte. Zijn vrouw en beide kinde ren werden door omliggende schip pers uit het water gered. wet werd toegejuicht. De heer Pon cin meent, dat de incidentele wijzi gingen inzake de gemeenteclassifica tie, die de laatste tijd zijn ingevoerd, het onrecht nog groter gemaakt heb ben. In het hoofdbestuur werd nog maals aangedrongen op volledige af schaffing van dit verouderde sys teem. Voorts besloot het verbondsbe- stuur in principe een fonds te vor men om uit Afrika een aantal gese lecteerde landseigen personen naar Europa te laten komen teneinde hen in staat te stellen zich in Nederland en in andere Europese landen op de hoogte te stellen van het katholiek maatschappelijk leven en van het onderwijs, zodat zij in hun eigen land de nodige leiding zullen kunnen geven. Bij de opbouw van 't maat schappelijk leven in de Afrikaanse landen zijn goede katholieke leiders dringend nodig. Koningin Juliana is diensdagmid- dag in Oostenrijk aangekomen voor een korte vakantie in het winter sportoord Lech. Zij is aanstonds na de oplossing der kabinetscrisis uit Nederland vertrokken. De Koningin, die van Zürich af per trein reisde, werd op het station van het Oostenrijkse dorp Langen be groet door de gouverneur van het district Bludenz, dr. Laengle, die haar een boeket bloemen aanbood. Van Langen zette de Koningin de reis per auto voort naar Lech am Arl- berg, waar prins Bemhard en de prin sessen Irene en Marijke al verblij ven. Onder de kop „en wij talen er niet naar" wordt in het jongste num mer van „de katholieke werkgever" opgemerkt dat „zonder overdrijving kan gezegd worden dat de heer Nederhorst, lid van het Europese parlement, met zijn vraag aan de commissie van de EEG om maatregelen te treffen op dat er aan het beginsel van gelijkheid van de 4 talen der gemeenschap strikt de hand wordt ge houden, een der kern vraagstukken, voor Ne derland aan de EEG ver bonden, bij de kop heeft g.nomen. Ook dezerzijds aldus het blad is het enige malen in Brus sel opgevallen dat de Ne derlandse taal min of meer de plaats inneemt van het Fries ten onzent. In de commissievergaderingen worden de benodigde stukken in het Nederlands „nog even gehaald", als mijnheer dat wenst, ze ker. Als mynheer wil kan hy ook ii het Nederlands spreken, dan wordt de Nederlandse tolk even ge roepen. De voorzitter on derbreekt de vergadering daardoor enige minuten. Die tolk vertaalt straks het gesproken Franse ant- wooid voor de geachte NedaTandse afgevaardig de ii fraai Marollen-Bel- nen, ten koste van het Nederlandse belang. De talenknobbels onder ons beheersen zowel 'ie Frans als het Duits en het En gels, wel voor een procent of 70, maar juist zij ver geten helemaal, dat bij wijze van preken 110% Tijd dat er verandering komt gisch Het vergt soms ster ke renuwen van de Ne derlandse ambtenaar en vertegenwoordiger van het jedrijfsleven om te weestaan aan het uitno- di 'eide gebarr zijn spreek woo:dei:jke kennis van de modrne ..alen, HBS- of gyimasium-niveau, te to- het minimum is voor deze onderhandelingen. Zij ver geten, dat misschien 1 a 2% van de Fransen zelf zijn taal voldoende be heerst voor het niveau van woo d- en zinsanalyse waarop de Fransen hun dominante posi'ie in de EEG opbouwen. r\e bezorgdheid van de U heer Nederhorst, ge uit trdens de behandeling van de begroting van eco nomische zaken over ver keerde concessies op ver keerde tijden en plaatsen door Nederlandse onder- hanc'°laars g->daan, zou ook in het hier genoemde euvel wel eens een van haar belangrijkste oorza ken kunnen vinden. Wij moeten onmiddel lijk ophouden deze onder handelingen als een voort gezette talencursus te be schouwen. Om het hoofd te bieden aan de op onze middelbare scholen en in Brussel zo wagenwijd op gestelde vel moeten de Nederlandse onderhande laren het consigne krij gen, geen enkele niet vol- Nederlandse volzin over hun lippen te laten komen tijdens de officiële bespre kingen en vergaderingen. Als uitzondering kan daar op rus dg worden toege staan, dat de Fransman die zich in hei Nederlands tot hen richt in het Frans mag worder. beantwoord. Het zoeken naar d schat, die uit Hongarije vluchtende nazi's in 1945 in de Donau zouden hebben geworpen is opgegeven. Gedurende twee seizoenen, in 1959 en 1960 heeft men gedregd en gedoken op de plek, waar volgens een vroegere Duitse soldaat SS-liaden de kisten in het water zouden hebben geworpen. LEZERS SCHRIJVEN: dank voor kerstfeest Zoeterwoude 3 januari Vrede de mensen op aarde, die van goede wil zijn. Dit Engelenlied werd ook met Kerstmis verstaan door eni ge mensen in Zoeterwoude Zuid- buurt. Zij hebben de alleenwonende ouden van dagen een heerlijk Kerst feest bereid. Na 2 H. Missen te hebben bijge woond werden wij ontvangen in het mooi versierde graalhuis, waar een ontbijt gereed stond waaraan niets ontbrak. De Hoog Eerw. Deken luis terde het feest op met zijn zeer ge waardeerde tegenwoordigheid. Dat de sfeer zo gezellig was is geen wonder, en na de maaltijd mochten wy niet vertrekken vooraleer nog een kopje koffie met slagroom en kerstkrans te hebben gebruikt, waarna wij weer, evenals wij gehaald waren, thuisge bracht werden met een auto. God lone het U, is de wens voor 1961 aan allen zonder uitzondering, die aan dit schone liefdewerk hun medewerking hebben verleend. Een dankbare oude van dagen. de vuurwerk-ontploffing te sassenheim Geachte Redactie, Onderstaand bericht zou ik gaarne hebben opgenomen in de Leidse Cou rant als rectificatie van het door u geplaatste artikel over vier Sassen- heimse jongens die een ongeval heb ben gehad met vuurwerk: Met grote verbazing las ik het ar tikel over de grote ravage, dat het ongeval bij ons thuis heeft teweeg gebracht. Er is namelijk in het geheel geen sprake geweest van enige rava ge of zoals vermeld werd, dat het dak van het schuurtje afgeslagen was. Ik kan u nog vermelden dat zelfs de ruiten van de schuur niet gebroken waren. Informatie ter plaat se had dit duidelijk gemaakt. Gaarne wil ik de redactie van dit blad erop wijzen, dat enige informatie aan fa milieleden van betrokken personen bij ongevallen van dit formaat toch wel wenselijk, zo niet noodzakelijk is, ook als men dit bericht van offi ciële instanties verstrekt krijgt Namens de ouders Mej. G. DRIESSEN Sassenheim, 3 januari 1961.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 3