HET KABINET ZIT WEER IN ELKAAR Fracties der „regeringspartijen" zijn het eens met verklaring Marinevliegtuig bij Biak verongelukt katholiek dagblad voor leiden en omstreken ontslagaanvrage ingetrokken GEZICHT GERED VAN DE AR-FRACTIE HOE wordt het weer? Vijf slachtoffers opgelost Informatie bij een lachende informateur Hoogwaterstanden Het weer in Europa Kritieke dag in België korreltje DINSDAG 3 JANUARI 1961 51ste JAARGANG No. 15210 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN. BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Ongelijmd teruggekeerd Telefoon: Directie Abonnem.. Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.59 p. w„ f2.55 p.maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.—. Advertent. 17 et p. m.m.. Telefoontjes fl.50. De heer en mevrouw Armstrong-Jones in Ierland De kabinetscrisis is ten einde. Het kabinet komt ongewijzigd terug. Uit een officiële mededeling van het Kabinet van de Koningin blijkt, dat prof. De Gaay Fortman gisteravond de koningin verslag heeft uitgebracht van zijn onderzoekingen om tot een spoedige oplossing te geraken van de kabinetscrisis met handhaving van dezelfde politieke samenstelling als die van het huidige kabinet. Vervolgens heeft de koningin de minister-president, prof. dr. J. E. de Quay, ontvangen en hem op de hoogte gebracht van de resultaten van het onderhoud met prof. De Gaay Fortman. In aansluiting daarop heeft de koningin prof. De Quay in overweging gegeven terug te komen op de gezamenlijke ontslagaanvrage van de minis ters en de staatssecretarissen. Prof. De Quay heeft daarop, na overleg met de ministers en de staats secretarissen, de ontslagaanvrage ingetrokken. De Tweede Kamer is telegrafisch bijeengeroepen morgen te 13 uur ten einde de verklaring van de regering aan te horen. Morgenmiddag nog vergadering van Tweede Kamer Nadat de regering haar verklaring zal hebben afgelegd zal de vergade ring worden geschorst ten einde de fracties in staat te stellen, zich om trent de inhoud dezer verklaring te beraden. Tevens zal de voorzitter voorstellen de beraadslagingen over de regeringsverklaring op een nader te bepalen tijdstip te openen. De voorzitter is voornemens voor te stellen, na het debat over de rege ringsverklaring het begrotingshoofd stuk Volkshuisvesting en Bouwnij verheid voor 1961 verder af te doen en daarna te behandelen de begro ting van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen. Alle in januari te houden vergade ringen op dinsdag, woensdag en don derdag, zullen des avonds worden voortgezet. Geslaagd In nauwelijks één week is informa teur De Gaay Fortman er in geslaagd de breuk tussen de protestantse frac ties en het kabinet te herstellen. Er is een regeringsverklaring opgesteld, welke echter niet eerder den volke bekend zal worden dan tijdens de eerstvolgende vergadering mor genmiddag, waarin kabinet en Kamer weer bijeen zullen komen. Over de kabinetscrisis zal dan natuur lijk nog gedebatteerd worden en het ligt voor de hand, dat de oppone rende socialisten nog zullen beproe ven hoe hecht de lijm is, waarmee de breuk van de regeringscoalitie hersteld is. Zal men dus voor wat de inhoud van de regeringsverklaring betreft tot morgen geduld moeten hebben, be kend is al wel, dat de regering be reid-blijft 2500 goedkope huizen méér te doen bouwen, en dus alléén tegemoet komt aan de motie-Andries- sen. Gezicht sparen. Om echter de AR-fractie te spa ren, zal er waarschijnlijk niet over deze motie gestemd worden. In de regeringsverklaring wordt slechts gesteld, dat de regering alles zal doen om een constructieve bijdra ge te leveren aan de opheffing van de woningbouw. De 2500 goedkope woningen zullen daarna in een nota van wijziging aan de begroting van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid worden toegevoegd. Dit bespaart de AR-fractie een stemming in de Twee de Kamer over de KVP-motie, het geen de indruk wegneemt dat de kabinetscrisis alleen is uitgedraaid op een „strijken met de eer" door de KVP en de VVD die mede-onderte kende. De motie-Andriessen zal dan uiteraard worden ingetrokken. Zoals bekend, werd in de motie- Eibergen (AR) om 5000 goedkope woningen méér gevraagd, waarvan de helft in de woningwetsector en de andere helft in de premiesector ge bouwd zou worden. „Trouw" ver neemt, dat het kabinet aan de Kamer zal toezeggen, dat het aantal extra- gesubsidieerde woningen (tegemoet koming in de exploitatie met 2. per week) met 2500 tot 10.000 zal worden verhoogd. Voorts wil de rege ring in mei aanstaande overleg met de Kamer plegen over het nog ver der verhogen van het getal gesubsi dieerde woningen met 2500. Al deze zaken werden in det motie-Andriessen gevraagd. Maar in de regeringsver klaring zou de regering nog iets ver der willen gaan. Zij zou in de verkla ring ook een passage willen wijden aan het gelijktijdig afremmen van alle sectoren van de bouw, wanneer in de loop van 1961 mocht blijken, dat er op de bouwmarkt overspan ning dreigt. Geen slepende crisis. De AR-fractie huldigt de mening, dat hiermee tegemoetgekomen wordt aan een van haar voornaamste ver langens. De protestants-christelijke fracties hebben in hun vergaderingen onge twijfeld het schrikbeeld van een sle pende kabinetscrisis voor ogen ge had. De A.R. heeft met minder ge noegen genomen, omdat het meerdere van de motie-Eibergen niet te berei ken was en zij er tevens niet in ge slaagd is op dit punt het kabinet te doen vallen. Andere fracties. De zaken hebben in het overleg van de CHU-fractie moeilijker gele gen. Hier waren de stemmen sterk verdeeld. De helft van de vergade rende Christelijk.Historischen schijnt op het standpunt te hebben gestaan, dat de regeringsverklaring niet vér genoeg ging. Dr. Tilanus moet er ech ter als leider van de CHU-fractie in geslaagd zijn zijn politieke geestver wanten alle mee te krijgen onder de leuze: beter een voortzetting van het huidige beleid dan een kabinetscrisis zonder enige uitzicht. Prinses Margaret en haar echtgenoot, de heer Antony Armstrong Jones, zijn enige dagen uit logeren bij lord en lady Rosse op het Birr-kasteel in Ierland. Eerste rij v.l.n.r.: Lady Rosse in gesprek met haar zoon Antony Armstrong Jones, prinses Margaret en lord Rosse. Tweede rij yJjur.: lord Oxmantown (een halfbroer van Antony), graaf De Vesci, lady De Vesci (zuster van Antony) en Martin Parsons (halfbroer van Antony). Na overleg in het gebouw van de Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Tweede Kelner staken de fractielei- Slechts kort duurden de fractiever gaderingen van de KVP en de WD. ders Andriessen en Oud het Binnen hof over om de informateur, die in de Eerste Kamer zetelde van eensge zindheid in hun fracties mededeling te doen. Diner in Hotel des Indes Vrij spoedig na het vernemen van het bericht over de beëindiging der kabinetscrisis heeft de minis terraad zich naar Hotel des Indes te Den Haag begeven waar zij aanzat aan een feestdiner. Gedurende het uitvoeren van 'n nachtvlucht in de nabijheid van het marinevliegkamp Biak is een „Da kota" van de marineluchtvaartdienst gisteren te 20.17 uur plaatselijke tijd vijf mijl zuid van de waterbasis ma rinevliegkamp Biak verongelukt en in zee gestort. De inzittenden wa ren: luitenant t. zee der tweede klas se oudse categorie B. Smits, 29 jaar, uit Biak, gehuwd; sergeant-vlieger R. Mulder, 30 jaar, uit Biak, gehuwd, twee kinderen; sergeant-vliegtuigma- r*ve korte kabinetscrisis, die na elf dagen werd opgelost, zal in de parlementaire geschiedenis tot de vermakelijkste behoren, die ons land heeft gekend. Op het ogenblik is er nog niets ver makelijks aan. We vinden het geluk kig, dat de informateur De Gaay Fortman tot een spoedig resultaat van zijn verzoeningspogingen is ge komen en wij zijn er verheugd over, dat het ministerie-De Quay zijn ont slag- aanvrage heeft ingetrokken en dat de wetgevende arbeid kan wor den voortgezet. In historisch vergezicht zal het ech ter een merkwaardige kabinetscrisis zijn, omdat de geschiedkundigen zich zullen afvragen, waarom in vredes naam dit kabinet elf dagen demis- sionnair was en toen weer terugkeer de, bijgestaan door degenen, die het ten val brachten. Het is ons inziens meer een psycho logische kabinetscrisis geweest dan een politieke. De tedere beweegrede nen van de A.R.-gemoederen zullen in de parlementaire geschiedenis mis schien wel geregistreerd, maar niet begrepen worden. Trouwens, het grootste deel van de A.R.-gemoe- deren "begreep die beweegredenen zelf niet. Vandaar, dat de A.R. „Rot terdammer" onmiddellijk bij het uit breken van de crisis schreef, dat het aangeboden ontslag geweigerd dien de te worden. Het ministerie De Quay gaat weer zitten op de zetels, waarvan het fei telijk nooit is opgestaan. De A.R.- partij heeft de psychologische tegen stellingen geblust met een theatraal beroep op de nood van de woning zoekenden. De christ. historische partij heeft haar buiten-spel-positie weer tot eigen voldoening gespeeld. Wij hebben de indruk, in ieder ge val, de hoop, dat zowel het kabinet, maar bovenal de A.R.-fractie wijze lessen hebben getrokken uit deze crisis en al is het een zogenaamd extra-parlementair kabinet de sa menwerking tussen regering en par lement zal verbeteren. Dat zou dan het enige winstpunt uit deze kabi netscrisis zijn. Ook dit winstpunt is meer van zielkundige dan politieke aard. Het kan echter in de politiek goede vruchten afwerpen. Het mag in de vernieuwde samenwerking tus sen regering en parlement niet zo zijn als bij de terugkeer van de Bour bons: dat zij niets geleerd en niets vergeten hadden. Want dan blijft de lucht zwanger van crises. ker algemeen G. H. Bontius, 32 jaar, uit Rijnsburg, gehuwd, drie kinde ren; korporaal vliegtuigmaker consta- bel M. H. v. d. Wiel, 28 jaar, uit Kat wijk, gehuwd: korporaal yliegtuig- maker-vliegtuigmonteur G. F. G. Im mers, 31 jaar uit Katwijk, gehuwd, twee kinderen. De stoffelijke overschotten van lui tenant ter zee Smits, sergeant Bon tius en korporaal v. d. Wiel zijn in middels geborgen. De overige slacht offers worden vermist. Het ongeluk heeft zich voorgedaan tijdens een nachtelijke oefen vlucht. In de loop van dinsdag is het zoeken naar de twee nog vermiste leden der bemanning gestaakt. De oorzaak van het ongeluk is ver moedelijk te wijten aan een voor een oefening afgeworpen parachutefak kel, welke in de staart van het vlieg tuig moet zijn verward geraakt Daardoor is waarschijnlijk de bestu ring onklaar geraakt en het toestel in zee gestort. De verongelukte „Dakota" is een van de vier toestellen, die de mari neluchtvaartdienst van de koninklij ke marine nog maar kort in bezit heeft. De vier „Dakota's" werden na melijk aangeschaft, toen besloten werd de „Martin Mariner" vliegtui gen, mede naar aanleiding van de met toestellen van dat type gebeur de ernstige ongelukken, buiten ge bruik te stellen. De vier „Dakota's" zijn in de zo mer van het afgelopen jaar (1960) door de koninklijke marine gekocht van de regering der V.S. Zij bevon den zich toen al jaren in ons land. want ze waren in gebruik bij de transportafdeling van de koninklijke luchtmacht, die ze in bruikleen had. (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). BUIEN Wisselende bewolking met nu en dan buien, sommige met hagel ot natte sneeuw. Aanvankelijk matige wind tussen zuid en zuidwest, later krachtige en aan de kust mogelijk harde, naar noordwest ruimende wind. Kou der. Zon- en maanstanden 4 Jan.: zon op 08.48; onder 16.42; maan op 19.33; onder 09.54. 4 Jan.: v.m. 4.58; n.m. 5.09. Terug van het paleis Teruggekeerd van een bezoek aan H.M. de Koningin brengt informateur prof. De Gaay Fortman, verslag uit aan de wachtende journalisten bij 't paleis Soestdijk (Foto boven). Pre mier de Quay had een onderhoud met H.M. de Koningin, waarin de ontslag aanvrage van het kabinet werd ingetrokken. De foto werd ge maakt, nadat prof. De Quay van zijn bezoek aan het paleis in de auto was teruggekeerd. KONINGIN NAAR OOSTENRIJK VERTROKKEN H. M. de Koningin is hedenmorgen kort na elf uur met de regerings- „Friendship" van de vliegbasis Soes- terberg vertrokken voor een korte wintersportvakantie in Oostenrijk. Na het vrijwel overal rustig ver lopen verlengde „Nieuwjaars-week einde" voor vele Belgen was het maandag een extra vrije dag, omdat de le januari op een zondag viel werd algemeen verwacht, dat de actie tegen de „eenheidswet" van daag een nieuwe fase zou bereiken. De Belgische Kamer van Volks vertegenwoordigers is dinsdagmid dag opnieuw bijeen gekomen ter verdere behandeling van het om streden wetsontwerp en de socialis tische beweging heeft voor alle plaatsen in België massa-betogingen aangekondigd. „Vandaag, dinsdag, wordt het keerpunt bereikt", aldus schrijft dinsdagochtend de „Gazet van Ant werpen". „Indien de opzet mislukt om alles te overtreffen wat tot nu toe gebeurde, dan zal de rode vloed snel zakken. Als de opzet wel lukt dan moet de regering doen wat er in deze gevallen te doen is, nl het verzet onderdrukken. Zij kreeg de steun van de parlementaire meerder heid, dus van de overgrote massa van de bevolking, om het land te regeren en mag het roer aan nie mand afgeven, of hij nu Renard of anders heet", aldus de „Gazet van Antwerpen". HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK BELGRADO ATHENE ROME AJACCIO MADRID MALCRCA LISSABON sneeuw sneeuw regen geh. bew. hagelbui licht bew. regen regen regen regen regen regen regen regen regen geh. bew. geh. bew. regen sneeuw geh. bew. zw. bew. onbew. zw. bew. half bew. geh. bew. motregen geh. bew. regen 7 3 11 11 4 12 2 4 2 3 —0 3 2 1 —5 1 —1 3 —4 9 2 18 10 5 5 14 7 15 14 9 Minder zacht Het depressie-gebied, dat gisteren ten zuiden van IJsland lag, ver plaatste zich in zuidoostelijke rich ting, zdat het zwaartepunt vanmor gen boven de Britse eilanden was aangekomen. Dit ging in ons land met aanzienlijke luchtdrukdalingen gepaard. Aan de voorzijde van het depressie-systeem stroomde 'n hoe veelheid zachte lucht het vasteland van Europa binnen. In het zuiden van ons land steeg de temperatuur in de afgelopen nacht tot 9 graden boven nul. Het overtrekken van de zachte lucht, gaf aanleiding tot flin ke regen. Vanmorgen drong achter een koufront koudere en drogere lucht ons land binnen, waarin opkla ringen afgewisseld worden door en kele buien. Verwacht wordt, dat de depressie verder in oostelijke richting zal trek- ken, hetgeen tot gevolg zal hebben, dat de wind naar west of noordwest ruimt en in kracht toeneemt. De tem peratuur wordt weer lager en op de meeste plaatsen zullen enkele buien vallen. Wie de zonzijde der dingen zoekt, vindt overal licht en warmte,

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1