Gansoordbrug vrijdag open De heer A. Galjaard nam afscheid SCHERP Sleutelgat Burgerlijke Stand Lesvliegtuig van Rijksluchtvaartschool verongelukt Vanmorgen werd de 200.000- ste on Leidse veemarkt binnengehaald Het beest bleef anoniem Maandag wordt de melk 1 cent duurder VRIJDAG 30 DECEMBER 1960 DE LEIDSE COURANT HAUINA 2 Vrijdag 6 januari aanstaande zal dc nieuwe Gansoordbrug, de oeverver binding over de Nieuwe Rijn tussen Watersteeg en Hooigracht te Leiden, officieel in gebruik worden gesteld. De opening van de brug geschiedt door de wethouder van Openbare Werken te Leiden, de heer A. J. Jon- geleen. Genodigden worden verzocht zich te verzamelen aan de zuidzijde van de brug in de Watersteeg. Na de opening zullen de besturen van de buurtverenigingen Hooigracht, Nieu we Rijn en Hogewoerd de genodigden een ontvangst bereiden in het ge bouw van het S.FX. (Spreeupot), Nieuwe Rijn 52. DE HEER TH. J. MESSINK OVERLEDEN. Een bekend figuur in de herenkle- ding-wereld, de heer Th. J. Messink, is plotseling overleden. De heer Messink had onder zijn re laties een vooral in vakkringen een goede naam mede om zijn sympathiek optreden, maar vooral ook om zijn grote kennis van het moeilijke vak van coupeur. Hij werd als pionier in het vak, dat hij tot in de details beheerste, zeer geroemd. In 1959 behaalde hij op de Natio nale Kleermakersvak wedstrijdshow twee eerste prijzen. Zijn wetenschap droeg hij gaarne over aan nieuwe lingen in het vak. Later werd hij aangezocht in de jury by genoemde shows, zitting te nemen. Als mens hij was leider van de Koninklijk goud voor oud-chef plantsoenen dienst In het bijzijn van B. en W. van Leiden, verscheidene hoofden van dienst en personeelsleden van de plantsoenendienst heeft hedenmorgen de heer A. Galjaard, chef plantsoe nendienst, in de koffiekamer van het stadhuis in verband met het berei ken van de pensioengerechtigde leef tijd afscheid genomen. Vele sprekers hebben de grote verdiensten van de heer Galjaard belicht waarvan ook deze dagen in de pers is gesproken. „Hart"-speciallst. Burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot zei, dat in de heer Gal jaard een voortreffelijk ambtenaar was gevonden, in alle opzichten be kwaam. ,,U heeft uw taak vervuld op een wijze, die alleen maar bewon dering afdwingt". De burgemeester prees voorts de heer Galjaards grote POTLOOD EN GEEST No. 513. Horizontaal: 1. rivier in Duitsland, zijtak Rijn, 4. zijtak Elbe, 7. dorp in N. Brab. 9. wratmeloen, 10. mandje, 11. gebod, 15. deel van Afrika, 18. hyb. figuur, 19. deel, 20. sprakeloos. Vertikaal: 1. niets (spreekt), 2. koopman, 3. boomloot, 4. niet dicht opeen staande, 5. kant van een sloot, 6. larve van een vlinder, 8. boom, 12. kurk, 13. Israël (afk.), 14. schrander, 16 doorweekt, 17. viervoetig dier. (Oplossing morgenavond). Oplossing no. 512. Horizontaal: 1. klapper, 8. Karei, 10 A.B., 12. net, 13. ma, 14. rat, 16. een, 17. krente rig, 18. ion, 19. eer, 20. en, 21. sté, 23. re, 24. reine, C6. genegen. Vertikaal: 2. L.K., 3. aan, 4. pres tatie, 5. pet, 6. el, 7. markies, 9. Langres, 11. baron, 13. meier, 15. ten, 16. ere. 21. ren, 22. eng., 24. re, 25. Ee. vakbekwaamheid, zijn tact, organisa- tielatent en getuigde met voldoening ervan, dat de scheidende functiona ris zyn stempel op de stad Leiden heeft gedrukt; men behoeft maar te zien naar de stadssingels, de plant soenen, de sportvelden, het Stadhuis plein en de Leidse Hout. De heer Galjaard, aldus de burgemeester, is niet slechts een „long-specialist" ge weest, doch meer nog een „hart specialist, die aan alles wat hij on dernam zijn gehele hart gaf. Het was burgemeester Van Kin schot een groot genoegen, de heer Galjaard te kunnen mededelen, dat wegens zijn grote verdiensten hem de ere-medaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, was ver leend, welke koninklijke onderschei ding onder applaus op de revers werd gespeld. Wethouder A. J. Jongeleen herin nerde eraan, dat de heer Galjaard diens vader in gemeentedienst was gevolgd en dat nu ook een zoon van de heer Galjaard zijn vader in het bedrijf opvolgt. Wel een bewy», dat bij de familie Galjaard het tuinieren in hart en nieren zit. De wethouder beschreef de be- moeiienissen van plantsoenendienst bij de stedebouwkundige aspecten als etagebouw en gemeenschappelijke voortuinen, waarvoor in Leiden he laas niet altijd van de zijde van de inwoners de nodige waardering be staat. Het gebrek aan waardering voor het v/erk der tuinlieden noemde de wethouder meer dan droevig. Wel kon spr. zich verheugen, dat de stadskwe- kerij kan concurreren tegen de nor male handel. „Als u tijd hebt", aldus besloot de wethouder, „komt u dan volgend jaar eens bij me thuis kij ken, hoe een niet-vakman zijn tuin onderhoudt, als u begrijpt wat ik be doel". Als geschenk overhandigde de heer Jongeleen een boekwerk. „Geloven en niet haasten". Ir T. K. J- Koch, stadsarchitect, roemde ook het prachtige werk van de heer Galjaard dat altijd was ge richt op de toekomst. „U behoort tot degenen, die geloven en zich niet haasten; u kunt wachten, totdat uit elk klein zaadje een grote boom is gegroeid". Tienduizenden, aldus ir. Koch, heeft de heer Galjaard blijd schap bezorgd met zijn perken, ga zons en plantsoenen. Uit handen van de heer Koch ontving de heer Gal jaard een portable schrijfmachine. Voorts werd nog het woord ge voerd door de heren L. Barendrecht, hoofdingenieur, J. Hendriks, chef kwekerij, en de heer R. Nieuwland, chef van de tekenkamer die tevens namens de personeelsvereniging sprak. Uit hun woorden klonk de dank voor het vertrouwen, de steun en de vriendschap, welke allen mochten ondervinden van de heer Galjaard. Tenslotte sprak de heer Galjaard een welgemeend dank woord. maatafdeling Peek Kloppenburg was hij zeer bemind. P. C. heeft hij ruim 25 jaren gediend; na zijn pensionering op 1 januari 1960 werd zijn assistentie nog dikwijls inge roepen, zelfs tot kort vóór zijn ver scheiden. NIEUWJAARSRECEPTIE DEKEN VAN LEIDEN. De deken van Leiden, de hoog- eerw. heer W. P. M. Haring, zal op Nieuwjaarsdag in de pastorie aan het Steenschuur van 121 uur gele genheid geven voor uitwisseling van goede wensen bij het begin van 1961. AFSCHEID A. W. VERMEULEN. De heer A. W. Vermeulen, sedert 36 jaar inkoper van de textielafde- ling bij V D Leiden en Alphen, heeft wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd het be drijf verlaten. Gistermiddag nam de heer Vermeulen afscheid van vrien den, kennissen en een uitgebreide kring van relaties. De druk bezochte receptie in „Het Gulden Vlies" gis termiddag, was wel een bewijs van de good-will, die de heer Vermeulen in zijn loopbaan bij V D heeft op gebouwd. Directieleden van talrijke textiel fabrieken in Nederland en België kwamen afscheid nemen van de man, met wie zij zoveel jaren een aange naam zakelijk contact hebben ge had. De vele geschenken, die de heer Vermeulen mocht ontvangen, onder streepten de dank voor de goede ver standhouding. Tot de aanwezigen be hoorde verder de heer A. C. C. Kerckhoff, directeur van V D, Lei den. Op de receptie was ook gelegen heid tot kennismaken met de opvol ger van de heer Vermeulen, de heer J. M. van den Ingh. Des avonds na men de collega inkopers en afde lingschefs afscheid van de heer Ver meulen, die zoveel jaren een ver trouwde figuur in de zaak is geweest en ook zijn aandeel heeft gehad in de geweldige groei van dit bedrijf gedurende de laatste dertig jaren. Dinsdag 3 januari hoopt de heer P. J. v. d. Walle, technicus van de meterwerkplaats van de L.D.M., het feit te herdenken dat hij veertig jaar geleden in dienst trad bij deze maat schappij. Hij zal die dag in de och tenduren ten kantore worden gehul digd. De Sociale Raad te Leiden heeft een catalogus van haar uitgebreide bibliotheek doen verschijnen. De Raad beschikt over een verzameling waarin de belangrijkste boeken, ge schriften en tijdschriften die betrek king hebben op het maatschappelijk werk zijn te vinden. Zij staat een ieder gratis ten dienste. A.s. maandag 2 januari organi seren de K.A.V. en de K.A.B. St. Jo seph wijk een filmmiddag voor de kin deren van de leden, in de zaal Maria Gyzensteeg aanvang half drie. Deze middag is alleen toegankelijk voor de kinderen van 6 tot en met 10 jaar. Leidse agenda VRIJDAG 30 DECEMBER LJA Toneelgroep Arene: „De Schaduw van de Koning". Stadsge hoorzaal, 2-30 uur n.m. APOTHEKERSDIENST Geopend apotheek Tot Hulp der Menschheid, Hooigracht 48, tel. 21060. BIOSCOPEN De films in de week van 30 dec.- 6 jan. zijn door de Kath. Film Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „Hotel De Vrijgezel", 14 j. ('s middags: „Donald Duck en zijn vriendjes", alle lft. Lido: „Zó zal je er een hebben", alle leeftijden. Luxor: „Schlager-Raketen", alle lft. ('s morgens Het huwelijk van koning Boudewijn en Dona Fabiola). Studio: „True as a turtle", alle lft. Trianon: „Nooit op zondag", volw. Rex: „Alles de lucht in", alle lft. Geboren: Marianne d.v. J. C. E. Lankheet en C. v. d. Reyden* Catha- rina Elisabeth d.v. W. v. Duiven voorde en J. v. Rijn; Florentine Ca- tharina Johanna d.v. M. A. J. Visser en C. J. Rijsbergen; Lucia Johanna Maria d.v. P. J. de Goede en J. M- Remie; Peter Marcel z.v. P. N. de Kwaasteniet en H. Bootsma. Overleden: P. Crispijn 84 j., v.; A. J. Distelvelt 52 j., e.v. J. v. Tonge ren; W. M. v. d. Woerd 77 j., e.v. B. Bink. Gehuwd: F. J. M. v. Oudenhoven en R. M. A. Bemsen; L. Lensveldt en M. H. Neukirch; A. Bronmeijer en A. W. P. v. d. Raadt; L. Tisseur en E. C.. Gottenbos; J. Steenbergen en E. C. v. Haasterecht; W. T. Bik en A. J. M. v. Haasteren; J. Tausent en M. v. d. Zeeuw; M. B. Janssen en E. Mulder; G. Staritsky en J. T. v.d. Scheer; G. v. d. Oever en M. v. d. Maas; J. J. Staats en J. A. M. E. Zwetsloot; A. Fakkel en J. F. Ruhe; G. M. Tollenaar en W. F. H. Ver mont; A. Naves en G. A. Overbeeke. ZOETER WOUDE Nieuwjaarsreceptie burgemeester - De nieuwjaarsreceptie van de bur gemeester zal gehouden worden op 1 januari, n.m. van 3 tot 4 uur in het gemeentehuis. Woningbouw - Het architecten bureau Paardekooper-Barnhoorn te Lisse heeft namens de woningbouw vereniging St. Willibrord het bou wen van negen woningen aan de Hoge Ryndijk opgedragen aan de firma De Lange en Van der Plas te Oegstgeest. DRIE VAN DE VIER INZITTENDEN GEDOOD Vanochtend is bij de landing op het vliegveld Eelde een „Beechcraft"- lesvliegtuig van de Rijksluchtvaartschool verongelukt. Volgens de tot dus verre bekende gegevens bevonden zich een instructeur en drie leerlingen aan boord van dit toestel. Het was nog niet bekend welke instructeur en welke leerlingen het hier betreft Zeer waarschijnlijk zijn drie der vier inzittenden om het leven gekomen en is één der leerlingen zeer ernstig gewond. VIERDE MAN ZWAAR GEWOND Het vliegtuig blijkt te zijn terecht gekomen in een moerassig gebied in de omgeving van de Noordwillems vaart bij het vlegveld Eelde. De havendienst van het vliegveld, de brandweer, personeel van de Rijksluchtvaartschool en de Gemeen telijke Geneeskundige Dienst van Groningen werden onmiddellijk na 't ongeval gewaarschuwd. MOEILIJKHEDEN NA DE START. Gedicht in portaal onder de toren Het gedicht waaraan de klok jes in dt toren van de St. bode wijk hun naam ontlenen luidt als volgt: O Heer vermeert ons Leydens Neeringhe Sulks dat de koopman sijn be- geeringe deur den drapier gemaeckt hier vin. Den Ploter gont een goed gewin opdat den Wascher hem mach dienen den Cammer wilt sijn broot ver dienen. Alle beroepen in de saai-in dustrie, zestien in getal worden vervolgens genoemd. Dit gedicht wordt overgeno men en krijgt als oorkonde van het carillon een plaats in het portaal van de St. Lodewijks- kerk. (Zie ook pagina 6) Volgens ooggetuigen zou het les vliegtuig vrijwel direct na de start van het vliegveld Eelde met moei lijkheden te kampen hebben gehad. Het vliegtuig keerde terug naar de richting van het vliegveld, maar zou daarbij in een bocht zoveel hoogte hebben verloren dat het in aanraking kwam met een paar boomtoppen, vervolgens tegen een boom aanvloog. Tengevolge waarvan de vleugel van de tweemotorige eendekker brak. Ooggetuigen zagen daarna het toestel ondersteboven keren. Over een brede sloot zeilen en teslotte op de kop in een weiland terecht komen. Vlak na de botsing met de grond vloog he-i vliegtuig in brand. Moerassig gebied. De plaats van het ongeluk is moei- „Een heugelijke tijding heb ik U te brengen", aldus mr. J. Drijber, wethouder voor marktzaken, heden morgen op de Leidse veemarkt, bij gelegenheid van de aanvoer van het 200.000ste dier. „Een heugelijke tij ding zowel voor de veehouders als voor Leiden. De veeboeren kunnen aan de sterk gegroeide Leidse markt aflezen, dat zij handel komen drij ven op een bloeiende markt Leiden ziet zijn uitgaven gerechtvaardigd voor de overdekte markthallen, waarvoor de plannen reeds bestek- klaar in Den Haag liggen." De 200.000ste was anoniem. Met opzet had men het dier en de eige naar niet willen noemen. Vast staat evenwel, dat er met de cijfers niet „geknoeid" is. In geen dertig jaar heeft men het resultaat van hedenmorgen kunnen evenaren. De laatste jaren is het ech ter in stijgende lijn gegaan met de Leidse veemarkt. De wethouder gaf een overzicht van de laatste jaren: in 1958 waren het nog 180.000 bees ten. In 1959 groeide dit getal tot 189.000 en dit jaar heeft men dus de 200.000 bereikt. Met opzet heeft de marktdirectie geen bepaald dier aan gewezen. De viervoeters kwamen dan ook met bosjes tegelijk binnen, maar bovendien wordt de bloei van de Leidse veemarkt niet door een bepaald type dier bepaald. Het zijn het rund het varken en het schaap, die de getallen tezamen maken. De wethouder memoreerde -voorts, dat de Leidse markt- en havendienst al les doet om de markt uit te breiden. Jammer dat de plannen voor de over dekte veemarkt nog steeds maar niet gerealiseerd zijn. De wethouder besloot zijn korie speech, die over het gehele marktterrein via de luid spreker-installatie beluisterd kon worden met een gelukwens aan de boeren en veehandelaars, c-mdat zij tezamen komen in een bloeiend han delscentrum. Een gelukwens richtte hij ook aan de markt- en haven- denst, die haar pogingen om de markt te vergroten met succes ziet bekroond. Om twaalf uur werd nog een bij eenkomst in het Waaggebouw ge houden waar nogmaals ver schillende notabelen bespiegelden over het bijzondere feit van deze tweehonderd-duizendste op de Leid se veemarkt. De bijeenkomst in 't Waaggebouw droeg een opmerkelijk feestelijk ka rakter. Het voltallig college van b. en w. van Leiden was aanwezig om de vele woorden van lof in ontvangst tevnemen voor het marktbeleid, dat hier ter stede wordt gevoerd. De oud-wethouder van Leiden, de heer D. van der Kwaak, was namens Gedeputeerde Staten aanwezig. De burgemeester van Leiden jhr. mr. F. H. van Kinschot bracht in eerste instantie dank aan de direc teur van de Marktdienst, de heer M. Weima. Aan zijn werk is het in niet geringe mate te danken, dat Leiden met zijn veemarkt bijzonder gunstig afsteekt bij andere steden. Per markt dag wordt voor ongeveer 1 miljoen gulden omgezet. Woorden van lof werden ook ge sproken door de voorzitter van de Zuid-Hollandse bond van Veehande laren, de heer Joh. Karens uit Zoe- termeer. Door overleg verbeteringen De heer P. de Vry, voorzitter van de Samenwerkende Vee vervoerders, dankte voor al de activiteiten van de wethouder van bedrijven, mr. J. Dry- ber, de directeur van de Marktdienst en het personeel, op het gebied van lük te bereiken, omdat dit gebied onlangs onder water is gelopen en tengevolge daarvan thans nog moe rassig is. Het vliegtuig is terecht ge komen op grondgebied van de ge meente Haren. Het ongeluk is om streeks twaalf uur gebeurd. De vlucht was een der laatste vluchten van leerlingen van de school van dit jaar, vanmiddag zouden de lessen worden onderbroken tot na oud- en nieuwjaar. Er wordt aan herinnerd dat de con- sumpliemelk maandag a.s. een cent per liter duurder zal worden. Dit ge schiedt wegens de verhoging van het vetgehalte van de melk van 2,5 tot 3 De demissionaire minister van Landbouw en Vissery, mr. V. G. M. Marijnen, heeft besloten overeenkom stig net advies van het Produktschap voor Zuivel de heffingen op room en koffiemelk nog ongewijzigd te laten. Fabrikanten van Planta keerden drie ton schadevergoeding uit Van den Bergh en Jurgens N.V., fabrikanten van Planta, ontving tot heden ongeveer 6000 verzoeken om schadevergoeding inzake de waar schijnlijke veroorzaking van de „jeukziekte" door een emulgator. Reeds 3300 van de ze aanvragen zijn thans afgewikkeld, waarbij 300.000 gulden werd uitgekeerd. Het betreft hier voornamelijk eenvoudig te be wijzen schadeposten als dokters- en apothekersrekeningen en loonverlet. LEEUWARDEN, 30 dec. Zuivel- beurs Commissienoteringen: Goud se 2.01-2.02. Edammer 1.86-1.87, Broodkaas 1.87-1.88. Handel goed pryshoudend. LEIDERDORP Gem-secretarie gesloten De ge meentesecretarie is morgen, zater dag 31 dec.-, gesloten. Voor zaken, de burgerlijke stand betreffende, kan men terecht 's morgens van 9 uur tot half tien. vee-transport. Talrijke verbeteringen konden worden uitgevoerd. In de toekomst zou ook hij de organisato ren van de Leidse markt zyn steun niet onthouden. De heer J. Lok sprak als voorzitter van de bond van var kenshandelaren. De heer Weima, onder wiens lei ding het prachtige resultaat bereikt kon worden, dankte de organisaties van handelaren en vervoerders voor de vele adviezen, die hij mocht ont vangen. De waardevolle wenken en het succes van zijn medewerkers heb ben het ook mogelyk gemaakt, dat er nu reden tot geestdrift was. Een bijzondere markt De heer Commandeur sprak als in specteur van de veeartsenij kundige dienst: „Leiden neemt een bijzonde re plaats in tussen de Nederlandse markten. Ondanks een daling in de aanvoer op kleinere markten, geeft de aanvoer in Leiden een styging te zien." Dit was volgens hem ook het gevolg van het enthousiasme en de activiteiten van de heer Weima. Intiem Een man, die ook een woordje kan meespreken over markten elders in het land, de heer J. de Vries, redac teur van „Vee- en Vleeshandel", noemde de Leidse veemarkt een markt, waar het prettig handelen is. De intimiteit van de Leidse markt vindt men niet op veel andere plaat sen terug. Met de woorden van de Leidse burgervader: „Vol goede moed, de Leidse markt in het komend jaar tegemoet", werd deze feestelijke bij eenkomst besloten. Wethouder, mr. J. Drijber, wenst de heer M. Weima, directeur van de Markt- en Havendienst te Leiden, ge luk met het 200.000ste dier, dat hedenmorgen op de Leidse markt werd aangevoerd. De heer J. C. J. Lamber- mont (links) vertegenwoordigde de raadscommissie voor de Marktdienst.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 2