Ontmoeting met schilder-fotograaf Siert Koning DE BRONZEN ADELAAR Nederlands jeugdteai g Luxemburg DONDERDAG 29 DECEMBER 1960 DE LEIDSE COURANT LISSE In een zaaltje van hotel „De Witte Zwaan" te Lisse, geboorte- en woonplaats van de jonge schilder fotograaf Siert Koning, heeft deze 'n kleine tentoonstelling ingericht on der d~ naam „ekspositie ontmoeting" waar hij een 40-tal foto's benevens enkele schilderij e 1 laat zien. Siert Koning (19 jaar), zoon van de cineast Albert Koning, is leerling Aetherklanken HILVERSUM I, 402 M. 7.00-24.00 NCRV 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.13 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewijde muz. 8.00 Nws. 8.15 Radio- krant. 9.00 V. d. zieken. 9.35 Water standen. 9.40 V. d. vrouw. 10.10 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram. 11.15 V. d. oudere luisteraars. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.53 Gram., event, act. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.00 Kamerork. en soliste. 14.50 Koor, blokfluitgroep en sol. 15.15 Gram. 15.30 Blaasork. 16.00 Bloemen en planten, lezing. 16.15 Gram. 16.30 Britse kamermuz. 17.00 Voordr. 17.20 Gram. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Jazz- muz. 18.00 Christelijke muz.ver. 18.20 Licht progr.18.50 Regeringsuitz. Suriname en de Nederlandse Antil len in 1960, door Zijne Excellentie de vice-minister-president Drs. H. A. Korthals. 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte muz. 20.15 Gevar. progr. 21.10 Sme derij de eeuwigheid, spel by de jaar wisseling. 22.00 Samenzang. 22.30 Nws. 22.40 Wijd als de wereld, Godsd. progr. 23.05 Filharm. ork. en solist. 23.33 Gram. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00-24.00 VARA. 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. en act. 8.00 Nws. 8.18 Gram. en act. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. 10.00 Dit en het andere, lezing. 10.05 Morgenwijding. 10.20 V. d. vrouw. 11.00 V. d. kleuters. 11.15 Kamer muz. 11.40 Orgelspel. 12.00 Lichte muz. 12.20 Regeringsuitz.: V. d. landb. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Ca rillonbespeling en draaiorgelmuz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 De Amster damse Effectenbeurs in 1960, praatje 14.00 Knapenkoor. 14.20 Voordr. 14.40 Kerkorgel-conc. 15.10 Gevar. progr. 16.00 Grepen uit de muziek geschiedenis, muzik. lezing. 16.30 V. d. zieken. 17.00 V. d. jeugd. 17.53 Act. 18.00 Nws. 18.15 Polit. lezing. 18.25 Orgel en mondharmonica. 18.50 De puntjes op de i, praatje. 19.00 V. d. kind. 19.10 Kinderkoor. 19:30 De stad nu, lezing. 19.45 VPRO-nws. 20.00 Nws. 20.05 Ontmoeting met Szcesnv, lezing. 20.15 Litt. progr. 20.30 Aktie Kruis en munt. 21.00 Quizprogr. 21.50 Geen tijd k'ankb. 22.15 Buitenl. weekoverz. 22.30 Nws. 22.40 Zorg om de mens, gespr. 23.00 Soc. nws. in Esneranto. 23.10 Kamerork. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Weekiourn. en weer- overz4 AVRO. 20.30 Blik in,het Nieu we jaar. lezing. 21.00 Flits. 21.30 Perry Como-show. 22.10-22.15 Met het oog op I. Gaetano Donizetti: „La Favori- ta" (le en 2e bedrijf); II. Luigi Che- rubini: Ouverture „Medea"; III. Vin- cenzo Bellini: fragmenten uit „II Pirata"; IV Giuseppe Verdi: 1. Ouverture „Luisa Miller"; 2. frag ment uit „La Forza del Destino"; V. Giacomo Puccini: fragmenten: 1. uit „Manon Lescaut"; 2. uit „Gianni Schicchi". VATIKAANSE RADIO (196 m.) 22.15 uur Naklanken van de Pauselijke Kerstboodschap. van de School voor fotografie en fo- totechnie^ te Den Haag. Daarnaast houdt hij zich bezig met het schilde ren van kleurimpressies, in slechts enkele tinten uitgevoerd, min of meer abstracte werken, waaraan de maker geen titel heeft meegegeven en die zich louter en alleen om de kleur en de meestal vrij simpele vorm laten waarderen. Als fotograaf toont Siert Koning een sterk artistieke inslag en op het gebied van het lichtbeeld in zwart en wit een talentvolle jongeman. Nog niet geheel gerijpt en in sommige van zijn werkstukken niet geheel ontkomen aan het traditionele, weet hij toch een eigen visie op zijn su jetten en onderwerpen te geven, die uitreikt boven het alledaagse. Hij legt het zwaartepunt van zijn pren ten over het algemeen in de don kere vlakken, waarbij aan het licht slechts een secundaire plaats wordt toegekend, maar dat effect van don ker tegen licht weet Siert Koning soms voortreffelijk uit te buiten. Zijn platen zijn dan ook niet maar alleen foto-zonder-meer, maar stijgen nu en dan tot een opmerkelijk kunstzinnige hoogte. Hij heeft een dikwijls geraf fineerde compositie, hoewel hij zich in dat opzicht wel dient te hoeden voor overdrijving door soms een te groot beeld al te eng te willen be grenzen. Het is niet de eerste maal dat Ko ning foto's en schilderijen exposeert. Zijn eerste officiële tentoonstelling hield hij reeds eerder in Den Haag, terwijl hij ook deelnam aan onder linge- en groepstentoonstellingen in Amsterdam en Brussel. A ls schilder borduurt Siert Koning op hetzelfde stramien als met zijn fotowerk, zij het dan dat zijn schilderijen, voor zover hier geëxpo seerd, alle non-figuratief zijn. Toch bestaat er in zoverre overeenstem ming, dat hij ook in zijn schilder werk gebruik maakt van een zeer donkerbruin of zelfs zwart palet, ver levendigd door een of twee felle tin ten (zijn blauw is ondermeer zeer fraai), die hij daarop in cirkels, ara besken of korte lijnen aanbrengt, meestal van een centraal punt uit. Koning „kloddert" niet, zyn kleur brengt hij transparant op het don kere fond aan, soms slechts aange duid door een contour van de „lij nen". Ondanks de speelsheid van zijn figuurloze figuren bereikt hij daar mee toch een bepaalde rust, waar van de toeschouwer onder bekoring komt en zich daarom ook niet wenst af te vragen wat het beeld moet voorstellen. Maar het stelt dan ook eigenlijk niets anders voor dan lou ter een spel met lijn en kleur, een spel, waarmee Koning zich blijmoe dig bezig houdt. Hijzelf beschouwt het uitsluitend en alleen als estetica zonder problematiek. „Problematiek in kreativiteit ebt met viesgroene slagen wegesteet zijn is mijn strijd" zijn enkele regels van wat hij als zyn program wil zien beschouwd. Daarin schuilt o.i. een gevaar. Het gevaar nl. dat Koning zich, ook bij een latere ontwikkeling, blijft verliezen in het zuiver decoratieve zonder enige diepere zin dan om zichzelf en anderen te behagen. Dat is op zich tvel lofwaardig, maar niet voldoende voor het scheppen van waarachtige kunst. Wat hij nu laat zien zyn prettig aandoende versie ringen voor het moderne interieur, niet minder maar ook niet meer. Mis schien wil hij niet anders en de toe komst zal leren of'hij anders kan. Het werk van Koning houdt door de compositie van «kleur en lijn inder daad bepaalde beloften in, maar of deze beloften zullen worden inge lost zal afhangen van de mate waar in deze 19-jarige „met de jaren" tot meer artistieke bezinning komt in die zin, dat hij méér wil geven dan „toegepaste decoratieve kunst" al leen. In het huidige stadium lijkt ons de vlam der bezieling noig te weinig laaiend en met te weinig hartstocht. De tentoonstelling werd in aan wezigheid van een klein aantal ge nodigden en in het bijzijn van een groot aantal bentgenoten van Siert Koning, geopend door een der lera ren van de school voor fotografie, de heer Hugo Liebe. In een korte inleiding heeft deze schilder-fotograaf Koning en zijn werk geschetst en zijn visie gegeven over schoonheidszin, de taak van de kunst en de roeping van de kunste naar, wiens werk het is „te helpen Ongeluksbus voor Engelse voetballers bewerkt door J. A. DE HELDER-SCHERPENHUYSEN 17) „En dat antwoord ontving ik pas een dag of veertien geleden", zei de graaf, „toen Crystal al meer dan 'n maand officiëel met Victor De Mar- mont verloofd was en de data van aantekening en huwelijksvoltrekking al vastgesteld waren. Toen stuurde ik in grote haast en met veel kosten een koerier naar je toe. Meer kon ik niet doen'. „Minder ook niet" zei ze scherp. „En nu ben ik hier en ik neem je het niet kwalijk, dat de post zo getreu zeld heeft. Ik wou alleen maar op merken, dat het te laat is mijn oor deel te vragen over een huwelijk dat al zo goed als een voldongen feit is". „Dat is natuurlijk zo, maar ik zou toch graag je oordeel over de zaak eens horen, Sophie. Je hebt Crystal opgevoed en in sommige opzichten ken je haar beter dan ik en daarom kun je er, beter dan ik, over oor delen, of Crystal'se huwelijk met De Marmont haar geluk zal brengen". „Wat dat aangaat, André, zul je je nog wel herinneren, dat toen onze ouders besloten dat een huwelijk tus sen mij en de hertog d'Agen wen selijk was, mijn persoonlijke gevoe lens evenmin een ogenblik geraad pleegd werden en ik veronder stel, dat je wel weet dat ik als zijn vrouw niet bijzonder ongelukkig was". „En wat wil je hiermee zeggen So phie?" vroeg de Comte de Cambray beleefd. „Dat Victor de Marmont niet er ger is dan de hertog d'Agen en er daarom geen reden is te geloven dat Crystal ongelukkiger zal zijn dan ik in mijn tijd". „Maar. „Er is geen maar, André. Crystal is een lief kind en een goede doch ter. Zij zal wel zorgen, dat ze van de positie, waarin je haar terwille van je eigen waardigheid en van je stand geplaatst hebt, maakt wat er van te maken is, wees daar maar niet bang voor". bij het zoeken naar de schoonheid, leren waarnemen daarvan en te bren gen tot een hogere ontwikkeling". Niet in het bereiken van, maar in 'I zoeken naar schoonheid ligt, volgens de heer Liebe, de kracht en de roe ping van de kunstenaar. De tentoonstelling blijft geopend tot en met zaterdag a.s. W. PRINS. 800.000ste t.v.-toestel geregistreerd Gisteren is bij de dienst Luister en Kijkgelden het 800.000ste televisie toestel geregistreerd. Dit betekent, dat het aantal tv-ontvangers, dat op 12 januari 1959 nog pas 400.000 be droeg, binnen twee jaar verdubbeld is. Hoe snel de groep televisiekijkers zich de laatste tijd uitbreidt, blijkt wel uit het feit, dat het 700.000ste tv-toestel pas iets meer dan vijf maanden geleden, namelijk op 20 juli, werd ingeschreven. In totaal werden dit jaar tot' en met 24 december 213.228 tv-ontvan- gers bij geboekt, tegen 189.733 in de corresponderende periode van 1959. Hof verwierp beroep tegen faillissement Den Besten De raadkamer van het Amster damse gerechtshof heeft gistermid dag na een korte zitting het door ie Sresident-direct ar van de failliete .V. Socrates de heer Nic den Bes ten, aangetekende hoger beroep te gen zyn persoonlijk faillissement verworpen. Het hof bekrachtigde het op 21 oktober jl. door de Am sterdamse rechtoank gewezen vonnis waarbij de heer Den Besten failliet werd verklaard. Enkele weken na dien volgden het faillissement van de N.V. Socrates. De heer Den Besten, die bij de be handeling van zijn beroep door het hof aanwezig was, bevindt zich in preventieve hechtenis onder verden king van bedriegelijke bankbreuk. Hy had om uitstel van de behande ling van het hoger beroep tegen het rechtbankvonnis verzocht, doch het hof wees dit verzoek af. Zijn raads man, mr. H. B. Wieringa deelde na afloop mede, dat hij liet van dit ar rest in cassatie zal gaan. Het zwaarbeschadigde front van de tc van het Engelse voetbalelftal Sheffi kreeg. De wagen reed bij Alconbury muur. Alle spelers werden min of mei zelfs ter plaatse een „Maar mijn lieve Sophie, je doet waarachtig, alsof ik bezig ben mijn enig kind een weerzinwekkend hu welijk op te dringen". „Kom, kom, je weet heel goed,'dat Crystal Victor De Marmont alleen heeft geaccepteerd, omdat jij het wenste en omdat zijn millioenen de oude Cambray-goederen weer terug zullen kopen. Zij is zó doordrongen van haar plichten jegens jou en ons familiewapen, dat ze bereid is alle persoonlijke gevoelens daaraan op te offeren". „Met persoonlijke gevoelens be doel je St. Genis waarschijnlijk". „Inderdaad dat is zo" zei ma dame laconiek. „Crystal hield in Engeland als meisje veel van hem". „Dat doet ze nog". „Maar zelfs jij moet toch toegeven Sophie, dat er van een huwelijk met St. Genis geen sprake kon zijn. Ik mag Maurice heel graag en z'n naam is even oud als cN onze, maar hij bezit geen sou en je weet nu lang zamerhand net zo goed als ik, dat van een teruggave van zijn gecon- fiskeerde landen voorlopig geen sprake is het parlement zal het nooit toestaan en de koning zal nooit durven „Dat weet ik allemaal, André, en 't VOETBAL Een over alle linies sterker en beter gisteravond In het stadion van Luxembu van Luxemburg. Bij de rast hadden onze' De grote uitblinkers in de productieve Keizer van AJax en middenvoor Van d Nederlandse overmacht, die vooral tot ul gavere balbehandeling, was er toch geen was een bewegelijke partij voetbal, was scheidene malen in actie kwam. Door he met de sterk stuwende rechtshalf Pierre kiezen van de Nederlandse voorwaartsi Oranjemannen echter veel gevaarlijker. Glad veld De wedstrijd begon wegens het uit vallen van de lichtinstallatie drie kwar tier te laat. Het veld was spiegelglad door de hevige regen, maar voor de technisch sterkere Nederlanders bleek dit Juist een voordeel te zijn. Voortdu rend werd de bal in vlotte combinaties voor het Luxemburgse doel gebracht. Nadat Van der Graaf in de zevende en elfde minuut fraaie kansen had gemist, kon hij de goed spelende Luxemburgse doelman Metzier na een kwartier met 'n scherp schot passeren. Steeds stuitender werd het Nederlandse samenspel en in de 17e en 24e minuut vergrootte Keizer de voorsprong tot 3-0. De Nederlandse verdediging werd geïnspireerd door het goede spel van de voorhoede en bij de Luxemburgse tegenaanvallen werd keer op keer resoluut ingegrepen. Nog voor rust smaakte Pierre het genoegen de stand in ver opgedrongen positie met een solo op 4-0 te brengen. Na rust was het spelbeeld gelijk aan dat van de eerste helft. Er was nauwe lijks afgetrapt of Van der Graaf maakte te 5-0 van en rechtsbinnen Kras van Volendam zorgde in de 56e en 79e mi nuut voor de zesde en zevende treffer. De Luxemburgse ploeg, speelde moe dig. maar totaal ontredderd verder en slaagde er niet in de eer te redden. COMPETITIE VOOE EUROPESE BEKERWINNAARS De Italiaanse club Fiorentina heeft zich gisteren geplaatst voor de halve finales van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars door op eigen terrein met 6-2 (rust 3-1) te winnen van FC Luzern (Zwitserland). De Italianen hadden de eerste wed strijd tegen Luzern met 3-0 gewonnen. In de halve finales komt Fiorentina uit tegen Dynamo Zagreb. lerwagen, waarmee een aantal spelers Bid Wednesday dinsdag een ongeluk van de weg en ramde een betonnen >r ernstig gewond; een van hen moest voet worden afgezet. ik weet bovendien, dat jijzelf ook geen sou hebt. Geld moet er op de een of andere manier komen om ons schild weer in ere te herstellen. Ik weet wel ,dat we deze staat, die nu eenmaal bij het oude regime hoort, moeten ophouden. We moeten onze bedienden hebben, pluimstrijkers om ons heen, want er moeten gapen de lummels langs de weg staan, wanneer we ons buiten de muren vertonenWe moeten de twintig jaar, die we in een democratisch land leefden, uit onze herinnering wissen. En vooral moeten we vergeten, dat er ooit een revolutie is geweest, waardoor de graaf de Cambray heer van Montfleury en St. Eynard, erfe lijk Opperkamerheer van Frankrijk, genoodzaakt werd Frans te doceren aan een Engelse jongensschool „Nu doe je me onrecht Sophie, ik wil niets van die afgelopen twintig jaar vergeten". „Ik dacht, dat je je geheugen een beetje vakantie had gegeven". „Ik vergeet niets. Niet de armoe de en niet de bittere ondervindingen die ik in mijn ballingschap opgedaan heb". „Ook niet de hulp van hen, die je het leven redden". „En het jouwevulde hij aan. „Misschien wil je me geloven als ik spelend Nederlands Jeugd team zegevierde rg met 7-0 over een teleurstellende ploeg landgenoten reeds een voorsprong van 4-0. Nederlandse voorhoede waren linksbinnen er Graaf van Ilcrmes DVS. Ondanks de itlng kwam in een betere techniek en een sprake van een eenzijdig* wedstrijd. Het rln ook de Luxemburgse voorhoede ver- t voortreffelijke werk van de middenllnle van Feyenoord en door het beter positie- :n waren de aanvallen van de jeugdige Het jeugdtoernooi van de Eur. Voetbal Unie In een vergadering van de Europese Voetbal Unie, welke te Lissabon onder leiding van secretaris-genersal Sir Stan ley Rous (Eng.) is gehouden, werd de groepsindeling vastgesteld voor het Ju nioren-toernooi dat tussen 28 maart en 8 april in Portugal wordt gehouden. De wedstrijden van dit jaarlijkse EVU toernooi voor landenploegen van spe lers van 16-18 jaar zullen worden ge speeld in Lissabon, Porto, Coimbra, Braga en Evora, Voor de voorronden zijn de volgende vier groepen geformeerd: a: Italië. Portugal. Zuid-Slavfë. Groot- Brittannië. b: België, West-Duitsland, Nederland, Roemenië. c: Turkije, Oostenrijk, Spanje, Oost- Duitsland. d: Luxemburg, Hongarije, FrankTijk, Polen. De winnaars van de groepen spelen een halve sompetitie, terwijl de in de voorronden uitgeschakelde ploegen in een troosttoernooi verder spelen. Inschrllvlngen geweigerd. Tjjdens de vergadering, die oa. werd bijgewoond door de secretaris-penning meester van de KNVB, Lo Brunt, z(Jn de inschrijvingen van drie landen, Grie kenland, Bulgarije en Malta geweigerd. Skelterclub „West" In het kader van de grote propaganda- actie, die het bestuur van de onlangs op gerichte skelterclub „West" van meet af aan ls gaan voeren, heeft deze Jongste skelterclnb van orvs land gisteravond In „De Kleine Burcht" haar eerste tech nische avond gehouden. In zijn begroe tingsrede zprak de voorzitter, de heer P. Brandt, er zijn vreugde over uit, dat hij naast de ruim 40 leden, die de 8.C.- West thans reeds telt, eveneens een groot aantal belangstellenden welkom mocht heten. Na het zeer geslaagde skeltersport- cvenement, dat op het „Flora-clroult" te Oegstgeest op 26 november J.l. onder auspiciën van SC-West plaats vond, heeft deze jonge club niet alleen regio naal, doch ook nationaal de nodige be kendheid gekregen met het vermeldens waardige resultaat, dat nu reeds voor het seizoen 1961 met enige andere clubs in den lande contacten bonden worden gelegd t.a.v. het organiseren van wed strijden, aldus de voorzitter. Hierna ontvouwde spreker enkele plan nen voor het jaar 1961, waarvan de or ganisatie nu reeds ter hand is genomen c.q. in een ver gevorderd stadium is. Naast een tweetal grote wedstrijden on der eigen verantwoording, zal SC-West in samenwerking met de 3 oktober-com- missie op 2 oktober 1961 een nationale wedstrijd organiseren op een circuit, dat waarschiinljjk in de z.g. Bevrijdingsbuurt zal worden gecreëerd. Reeds begin 1961 zal onder leiding van de technische com missie tot de collectieve skelterbouw voor club- en privé-doeleinden worden overgegaan, terwijl In januari a.s. het eerste nummer van he officiële SC-West orgaan ten doop zal worden gehouden. Nadat spreker nog een beroep had ge daan op aller medewerking, teneinde de voorgestelde plannen volledig te doen slagen, werd de heer G Frankhuizen ter completering van het bestuur gekozen tot 2de penningmeester en werden tot leden van de kaseommissie de heren H. Fetz. J. Beekman en W. Rijnsburger be noemd. Ter inleiding van de komende collectieve skelterbouw, gaven de heren G. S. Baljet en L. Düpper, leden van de technische commissie, hierna een zeer interessante en leerzame beschouwing over de technische problemen, die zich bij de skelterbouw in het algemeen kun nen voordoen, alsmede de bijzondere eisen, waaraan de skelters in de ver schillende wedstrijd-klassen moeten vol doen. Nadat van de gelegenheid tot het stellen van vragen een druk gebruik was gemaakt, sloot de voorzitter met een dankwoord tot beide sprekers deze voor lichtingsavond. je zeg, dat er geen dag voorbü gaat, of Crystal en ik spreken over Sir Precey Blekeney en het Verbond van de Rode Pimpernel". „Nu we danken aan hen dan ook ons leven. Ik vraag mij wel eens af, of wij één van die dappere mensen nog ooit terug zullen zien!" „Zoals je weet, bestaat het Ver bond niet meer. Crystal en ik ont moette Sir Percy Blakeney vóór we Engeland verlieten en toen heb ik hem nog eens bedankt voor de vele Fransen, die hy met zijn dappere troep gered heeft". „Hij is inderdaad een dapper man" zei madame en in haar herinnering zag zij de arrestatie van haar zelf, haar echtgenoot en haar broer in dit zelfde kasteel weer voor zich. De ellende van de gevangenschap in 'n vochtige kerker, vol met mensen, die er al even naar aan toe waren als zij zelf de haastige gerechtelijke uitspraak, de beledigingen, de spot de dood van haar man in de ge vangenis en toen de tocht naar de guillotine. Ze zag zich nog met haar broer en Jeanne, haar trouwe kamenier en de brave Hector dicht opeen in een wrakke kar zitten, die hen door de Parijse straten naar de dood moest voeren. In de verte had ze al het PAC.INA 9 DAMMEN Internationaal damtoernooi Gisteren is het internationaal dam toernooi in Amsterdam voortgezet. De uitslagen van de vierde ronde waren: Terlouw-Van Leeuwen 0-2; Okrogelnik -Mulder 1-1; Fanelli-Kinnegin 0-2; Slaby -Beeke 0-2. De uitslagen van de vijfde ronde wa ren: Beeke-Terlouw 1-1; Kinnegin-Slaby 1-1; Mulde-Fanelli 2-0; Van Leeuwen-Okro- gelnik 1-1. Stand na vijf ronden: 1. Terlouw 8 p.: 2. Beeke 7 pnt.: 3. Mulder 6 pnt.; 4. 5. en 6. Kinnegen, Van Leeuwen en Okrogel nik 5 pnt.; 7. Slaby 3 pnt.; 8. Fanelli 1 pnt. PAARDESPORT Omzet totalisator iets verminderd Voor het eerst sinds het herstel van totalisator in ons land heeft het omzet- de totalisator in ons land heeft het om zetcijfer van dit onmisbare Instrument voor de paardensport geen stijging ver toond, doch een kleine daling. De totale omzet bedroeg in 1960 ƒ14.102.109 tegen 14 340.997 in het daaraan voorafgaande jaar, een vermin dering dus van ƒ238.888. Ongeveer 80% van de ingezette ruim 14 miljoen gulden vloeide weer terug naar het spelende publiek. Deze kleine en niet verontrustende vermindering is toe te schrijven aan het naar vergelijking met andere Jaren grote aantal meetings, dat door de zeer slechte weersomstandigheden in de afgelopen zomer, zowel letterlijk als figuurlijk In het water viel Bovendien hadden de baanverenigingen, vooral in het voor- Jaar. te kampen met een te gering aan tal deelnemende paarden, waardoor op verscheidene wedstrijddagen de bezet ting der koersen te wensen overliet, het geen uiteraard de variatie en de spel- mogelykheden voor 't publiek beperkte. Soort in 't kort In het Jordal Arofl ijsstadion Ie Oslo heeft Noorwegen -de ljshockey-in- terland tegen Finland met 4-2 (1-1, 0-1, 3-0) gewonnen. BILJARTEN UITSLAGEN EN STANDEN KNBB DISTRICT DE BOLLENSTREEK Klasse C I: Sport 1-BVB I 4-4, Klasse C II: Oude Haven I-de Turk I 7-1; Royal Sport I-de Engel I 8-0; Flora I-Amicitia I 5-3. Klasse D: Piet Gijs I-Luto I 4-4; de Turk 3-Berg en Dal 6-2; de Turk 2-Flo- ra 2 6-2; Concordia I-Passage I 6-2. Klasse E I: Passage 2-Royal I 5-3; Amicltia 3-P. Gijs 2 6-2; de Engel 2-Zee- kant I 4-4. Klasse E II: extra ronde: Vlos 2-Flora 3 4-4; de Beurs I-Groene Laken 2 2-6; Amlcitia 2-Oude Haven 2 4-4. Klasse F I: Concordia 2-Luto 2 6-2; Oude Post 2-BVB 2 6-2; 't Soldaatje 2- Royal Sport 2 4-4Zeekant 2-Sport 2 4-4. Klasse F II Oude Post 3-de Engel 3 4-4; Centraal 3-Gr. Laken 3 2-6; Sport 3-Vios 3 8-0. Klasse F III: de Engel 4-Vios 4 4-4; P. Gijs 4-Pasaage 3 3-5; Amicitia 4-Lu- to 3 6-2; Zeekant 4-Gr. Laken 4 4-4. Klasse C I Vios I 9 7 2 0 54—18 Oude Post I 10 4 5 1 44—36 Sport I 9 5 2 2 39—33 Gr. Laken I 10 3 1 6 3941 't Soldaatje 1 10 3 3 4 38—42 BVB I 10 0 1 9 18—62 Klasse C 11 Amicitia I 9 5 2 2 48—24 Flora I 10 5 2 3 45—35 Centraal I 9 4 3 2 41—31 R. Sport I 10 2 4 4 37—43 Oude Haven I 10 2 3 5 34—46 de Turk I 9 3 2 4 30—42 de Engel I 9 3 2 4 29—43 Klasse D de Turk 2 11 8 2 1 57—31 Luto I 11 6 3 2 55—33 de Turk 3 11 5 5 1 53—35 Passage I 11 4 4 3 45—43 Flora 2 11 2 5 4 44—44 P. GUs I U 3 5 3 43—45 Berg en Dal I 11 1 4 6 30—58 Concordia I 11 1 1 9 25—63 Klasse E I Amicitia 3 10 5 2 3 47—33 Centraal 2 9 5 2 2 46—26 de Engel 2 10 3 4 2 40—40 P. Gijs 2 9 4 1 4 36—36 Royal I 9 5 1 3 35—37 Passage 2 10 2 2 6 32—48 Zeekant I 9 0 6 3 28—44 Klasse E II Gr. Laken 2 11 8 2 1 61—27 Vlo# 2 10 3 4 3 42—38 Flora 2 9 5 2 2 40—32 Oude Haven 2 11 2 4 5 36—52 de Beurs I 9 2 3 4 32—40 Amicitia 2 10 1 3 6 21—51 griezelige silhouet van de guillotine gezien, dat zich scherp tegen de avondlucht aftekende. Overal om haar heen het gierende gepeupel, dat het vreselijke refrein zong van: „Ca ira; qa ira! les aristos k la lanter- ne!" Toen voelde zij hoe zij uit de kar gesleurd werd en hoe zij door die gillende menigte werd gesleept naar een plaats waar stilte was. Vandaar werden ze, hoè dat wist ze nauwe lijks naar Engeland gebracht waar zij en haar broer met Jeanne en Hector, hun trouwe bedienden, langer dan twintig jaar 'n toevlucht hadden gevonden. „Het was een dappere daad" fluis terde madame nog eens. „Mijn leven lang zal ik van iedere Engelsman houden, terwille van hem, die de Rode Pimpernel genoemd werd". „Waarom zou je mij dan zo'n vul gaire ondankbaarheid toeschrijven?" bromde de graaf verwijtend. „Ik vermoed, dat mijn gevoelens niet anders zijn dan de jouwe. Doe ik al niet mijn best, zo vriendelijk moge lijk te zijn voor die mijnheer Clyf- furde? Hij is een geziene gast in mijn huis alleen omdat Sir Percy Blackeny hem bij my aanbevolen heeft". (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1960 | | pagina 9