S)e £eidóe(Eoti/fca/nt STAKINGEN EN SABOTAGE IN BELGIE Betogingen zonder incidenten Koningin wees prof De Gaay Fortman aan als informateur Reeds gesprek met dr Bruins Slot Informateur woont A.R.-centrale bij De toekomst van Algerië Hoogwaterstanden Het weer in Europa Directeur J F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 WOENSDAG 28 DECEMBER 1960 51ste JAARGANG No. 15205 Gedwongen maar geen prettige vakantie in België Telefoon: Directie. Abonnem., Drukkerij 20935: Red. 20015. 25594: Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.59 p. w„ f2.55 p. maand, f7.50 p. kwartaal Franco p. p. f 8.— Advertent. 17 cl p. mm. Telefoontjes f 1.5». BELGISCHE MILITAIREN UIT DUITSLAND. Dinsdag is een begin gemaakt met de terugkeer van Belgische militai- tig. Pogingen om het openen van de ren, die in het verband van de NAVO postkantoren te verijdelen werden in West-Duitsland zijn gelegerd, naar door de politie in de kiem gesmoord, het door stakingen getroffen België. Winkels en café's heropenden hun Er zullen ongeveer 70" deuren. In Namen werden samen- militairen uit Duitsland De achtste dag van de door de socialistische vakbonden uitgeroepen sta- scholingen van meer dan vijf per- land terugkeren, kingen in België is dinsdag zonder grote incidenten verlopen. Duizenden sonen verboden. Ook hier heerste en duizenden stakers in Brussel en in Wallonië hebben in de loop van de dinsdag een betrekkelijke rust. dag tegen de „eenheidswet" van de regering betogingen gehouden, waarbij het nergens tot wanordelijkheden van betekenis is gekomen. De omvang STAKING BIJ TRAM EN BUS. van de staking leek dinsdag, voorzover uit de dikwijls tegenstrijdige ver klaringen en communiqué's kon worden afgeleid, stationair te zijn met in Het bij de socialistische vakbond aan- inmiddels dinsdagavond op een ver- sommige plaatsen een kleine toeneming en elders een verdere tendentie tot gesloten personeel van de Brusselse gadering het reeds verwachte besluit hervatting van het werk. Dinsdag zijn ook opnieuw geruchten opgedoken, openbare vervoersdiensten heeft genomen, zich niet bij jie stakingsac- dat koning Boudewijn en koningin Fabiola hun huwelijksreis in Spanje dinsdagavond op een vergadering tie aan zullen onderbreken. Een militair vliegtuig staat in Sevilla ter beschikking besloten woensdag voor 48 van de Belgische vorst, waarmee hij op elk gewenst ogenblik de terugreis staking te gaan. naar Brussel kan aanvaarden. Post wegbrengen onder geleide SOCIALISTEN STAAN ALLEEN. Het hoofdbestuur van het Alge meen Christelijk Vakverbond heeft sluiten. De Katholieke uur in werknemersorganisatie zegt in een o ocommuniqué de stakingsactie als Aangezien een groot deel van de een louter politieke kwestie te be- Brusselse tram- en busbestuurders schouwen en roept de leden op „zich Militairpn uit DuitslffflfJ tPVlË Pr0PmP'nP7I ^et aan*a* wordt op meer dan de niet laten meesleuren in een avon- 11M.IIUUII CU UIL UUllZfllUlll leruggeruppvri helft van het totale personeel geschat tuur, waarvan de arbeiders de eer- bij deze vakbond is aangesloten, ste slachtoffers zijn". VERZOENINGSPOGINGEN. Degrootste^n».*tratietadIptaats dagen grote,te i La Louvrière een 40-tal kilome- Inmiddels zijn in Brussel dinsdag ter ten zuiden van Brussel waar ook de eerste berichten opgedoken een 20.000 stakers bijeen kwamen verw „ver verzoeningspogingen door werie- «g», gevers- en werknemersorganisaties zijn niet voor Hitier gebogen en zul- over de uitwerking van de omstre- len dat ook niet voor Eyskens doen", den punten van de „eenheidswet". rieP d€ze uit- hÜ rekening vwi„.ne houden met de waarschuwing van de Volgens het gezaghebbende blad arbelderskIasse. zij M, nieBt zwlch_ „Le Soir zou tijdens het Kerstweek- ten". Na deze woorden ging ook hier einde contact zijn opgenomen tussen de menigte zonder wanordelijteheden werkgevers en werknemers om tot ulteen. een akkoord te komen. Ook zou het contact tussen de regering en de so- Enkele botsingen, cialistische oppositie ter bespreking Hadden de betogingen een vrij rus- van de stakingsactie volgens politieke verloop, bij pogingen van stakers kringen in Brussel „niet geheel zijn in ?n,d!fe plaat5™ om werkwilligen 6 6 te beletten aan het werk te gaan, verbroken". kwam het tot enkele botsingen. In Hasselt raakten leden van de rijks- In Brussel, Luik en het industrie- wacht en stakers slaags, nadat deze stadje La Louvrière hadden de beto- het postkantoor waren binnengedron gingen dinsdag de grootste omvang. gen en inhoud van postzakken op Naar schatting zeven duizend beto- dg grond gooiden en vertrapten. De gers trokken dinsdagochtend door het stakers braken de straat voor het centrum van de Belgische hoofdstad, postkantoor op, doch werden daarna het aftreden van de regering eisend door de rijkswacht uiteengedreven, en vergeefs pogend het tramverkeer Ook in Bergen werden barricaden te ontwrichten door een tramwagen opgeworpen. Het wegverkeer werd tot staan te brengen. De politie kon jn de ochteid door stakers aangehou- edhter ingrijpen en onder - het wa- den. Op de weg van Bergen naar kend oog van gewapende militairen de Franse grens waren spijkers ge en bereden rijkswachten trok de gtrooid. In de loop van de ochtend stoet door de straten. verdwenen echter de stakers van de In Luik, waar maandagnacht 'n fles straat en kon het verkeer normaal benzine in de redaktielokalen van doorgang vinden. Incidenten zijn ook het blad „La Wallonië" werd gewor- hier niet gemeld. Op de spoorlijn pen, werd eveneens door duizenden van Gent naar Adinkerke werden stakers betoogd. Ook hier gingen de nieuwe pogingen tot sabotage ge- betogers na enkele uren zonder inci- daan. In de wissels werd cement ge- denten te hebben veroorzaakt uit- stort, dat echter tijdig kon worden een. verwijderd, evenals de betonblokken die op de rails waren geplaatst. Ook hier trachtten de stakers het wegver keer onmogelijk te maken door spij kers rond te strooien. Ongevallen hebben zich niet voorgedaan. In Ver- vierse waar de vorige week de sta- Ook de liberale vakbeweging heeft ringen in het bus- en tramverkeer zich dinsdag uitdrukkelijk van de staking gedistantieerd. A.R.-fractie eenstemmig De Tweede Kamerfractie van de Antirevolutionaire Partij heeft gisteravond langdurig vergaderd. Aan het slot van deze vergade- rifag deelde de woordvoerder van de fractie, de heer Kieft, mee, dat men zich beraden heeft over de politieke situatie. „De fractieleden hebben verschillen de aspecten van de moeilijkhe den besproken, waarbij gebleken is van algehele eenstemmigheid" aldus deze woordvoerder. Verdere mededelingen of ver der commentaar werden niet ge geven. Zulks mede in verband met de na de fractievergadering volgende besprekingen tussen de informateur prof. De Gaay Fort man en de AR-fractievoorzitter dr. Bruins Slot. het huidige kabinet. Wilhelm Friedrich de Gaay Fort- Ondemocratisch Ajyuuw. Ziiuii «ie vwigcuumi. xu vu- Koningin Juliana heeft gistermid IJ ET JAAR 1960 zal de Belgen nog ^r^d^overhan^'Shenra te' heb- daB ten PaleUe Soestdijk prof. mr. W. H lang heugen. Niet alleen omdat was het vrij rus- F de Gaa* Fortman ontvansen en zij de Kongo kwijt zijn geraakt op een zeer dramatische wijze, maar nu op het eind ook nog omdat de ge volgen daarvan hun terugslag heb- V^AA/NAA^VVWVAA/VVVNA/V> ben gevonden in een algemene sta king, welke gericht is tegen de re gering. Juist in deze laatste weken van het jaar, waarin het Kerstfeest en Nieuwjaar vallen hebben de 0 socialistische vakbonden het nodig gevonden om het econo mische leven van het land te ver lammen met een stakingsactie, wel ke de Belgen groot ongerief en het land onberekenbare schade veroor zaakt Men is het erover eens, dat deze staking een politieke actie is, waar van de Katholieke, Protestantse en Liberale bonden zich dan ook uit drukkelijk hebben gedistancieerd. De aanleiding tot deze politieke actie is de z.g. eenheidswet, welke door de regering is ingediend en op het ogenblik in behandeling is in de Kamer van Afgevaardigden. Deze wet beoogt aan de ene kant een be lastingverhoging en aan de andere kant de invoer van bezuinigings maatregelen. Een en ander is nodig geworden door het verlies van de Kongo, wat België een derving van inkomsten heeft opgeleverd van een dikke zes-en-een-half miljard frank. Het is duidelijk, dat dit een on aangename ingreep is, maar het is even duidelijk dat het noodzakelijk is. Nu maken de socialisten van deze begrijpelijker wijze impopulaire wet gebruik om agitatie te maken onder het voorwendsel, dat het juist de ar beiders zouden zijn, die de dupe van deze wet zouden worden. Hetgeen onjuist is. Nu is het in een democratisch ge regeerd land aan elke partij toege staan om zijn bezwaren te uiten te gen een wetsontwerp en wanneer de socialisten in de Kamer tegen de eenheidswet zouden hebben geagi teerd, zou niemand daar met reden aanmerking op hebben kunnen ma ken. Maar in een democratische staat behoort de parlementaire strijd niet op straat gebracht te worden. Onwillekeurig gaat men paralellen trekken tussen deze agitatie der so cialisten en die, welke enige jaren geleden tegen koning Leopold ge richt was. Ook nu is de koning er bij betrokken, want deze politieke strijd verstoort het jonge huwelijks geluk van de vorst, die misschien ge dwongen wordt om terug te keren van zijn huwelijksreis. Wij zijn te nauw met het Belgische dam. Prof. De Gaay Fortman was voorts secretaris der algemene ar- mencommissie, rector van de kader- school van het Christelijk Nationaal Vakverbond en lid van diverse staats commissies o.a. die voor de burger lijke wetgeving. Tevens was hij medewerker van het sociaal maandblad „Arbeid" en van „Vrij Nederland". Hij heeft zitting in de Sociaal-Economische Raad, is bestuurslid van de Vereni ging van Arbeidsrecht en lid van de Nationale Raad Welzijn Militairen. Sinds 1 juli 1955 is prof. De Gaay Fortman kamerheer in buitengewone dienst van H.M. de koningin. In 1960 werd hij gekozen tot lid van de Eer ste Kamer. Van zijn hand verschenen tal van publikaties op juridisch, sociaal en statistisch gebied. Prof. De Gaay Fortman is al eerder bij kabinetsfor maties betrokken geweest. De informateur heeft gisteravond de AR-fractieleider uit de Tweede Kamer dr. Bruins Slot ontvangen. Dit onderhoud werd gearrangeerd, omdat uit de AR-fractie de bekende woningbouw-motie-Van Eibergen was gekomen, die het kabinet tot aftre den bracht De informateur, prof. mr. W. F. de Foto: In Brussel worden werkwillige postbodes begeleid door gendarmes, opdat stakers niet hinderen. NA HET REFERENDUM hem verzocht de mogelijkheden te onderzoeken om tot een spoedige op- t lossing van de kabinetscrisis te ge- Qaay Fortman, heeft vanochtend 'n raken met handhaving van dezelfde onderhoud van omstreeks een uur politieke samenstelling als die van gehad met de minister-president, prof. De Quay, in diens kabinet. Na dit onderhoud sprak de heer man werd op 8 mei 1911 te Amster- Qaay Fortman met minister van dam geboren. Nadat hij het gymna- Aartsen te diens departement, sium te Dordrecht en het gerefor- De informateur heeft zich vervol- meerde gymnasium te Amsterdam gens naar Utrecht begeven, waar hij doorlopen had, studeerde hij rechten een gesprek heeft gevoerd met de aan de universiteit te Amsterdam. In voorzitter der Chr. Hist. Tweede- 1932 deed hij doctoraal examen en Kamer-fractie, dr. Tilanus, die in vier jaar later promoveerde hij cum utrecht vertoefde in verband met laude tot doctor in de rechtsweten- een daar te houden bijeenkomst van schappen op een proefschrift getiteld: het partijbestuur der Chr. Hist. Unie. De onderneming in het arbeidsrecht. Tri zjjn studiejaren was hij rector Als lid van het moderamen der van het studentencorps. Gedurende Anti-Revolutionaire Partij zou prof. de jaren 1934-1938 was hij werkzaam De Gaay Fortman vervolgens in bij het landbouwcrisisbureau van het Utrecht de vergadering bijwonen van ministerie van economische zaken. In het centraal comité van AR kiesver- februari van laatstgenoemd jaar ging enigingen. Hij zou daarbij niet deel- hij over naar het ministerie van so- nemen aan de discussies, maar acht- ciale zaken in de rang van hoofd- te het nuttig, deze aan te horen, commies; vier jaar later werd hij De informateur zal eventuele be- bevorderd tot referendaris. In 1946 zoekers aan hem te zijnen huize in werd hij benoemd tot chef van de Marlot ontvangen. Andere personen afdeling arbeidsverhoudingen. Op 30 die hij wenst te spreken, zal hij zelf mei van datzelfde jaar aanvaardde opzoeken in hun werkkamers, hij de benoeming tot hoogleraar in het privaatrecht en het arbeidsrecht aan de Vrije Universiteit te Amster- Kwalijk gevolg van de Belgische staking Jzijn verklaringen is thans gebleken, volkJ verbonden" óm deze politieke Foto: Het huisvuil stapelt zich op. In sommige wijken van Brussel zijn dat sommige tegen de groep van mr. kleine vuilnisbelten ontstaan. mm| De Franse regering heeft dinsdag avond bijzonderheden meegedeeld over de zelfbestuursmaatregelen, die president De Gaulle van plan is da delijk na het referendum van 8 ja nuari in Algerië in te voeren. De Franse regering, die een grote meerderheid voor het regeringsplan als vaststaand aanneemt, heeft dins dag besloten over te gaan tot decen tralisatie van het Franse bestuur in Algerië. Er komen twee-en-dertig ho ge functies voor Islamieten. De minister van voorlichting, Ter- renoire, deelde mee, dat de nieuwe functionarissen voorlopig alleen be stuurstaken te vervullen zullen krij gen. Pas na het referendum kunnen nieuwe politieke functies in het leven worden geroepen. De minister zei, dat het grootste deel van ae poiitieice reorganisatie plannen voor Algene voor net reie- renaum met kan worden onthuld. Van welingelichte zijde werd ver nomen, aat ue r ranse regering van pian is ae regeringszetel met in Al giers maar emers te vestigen, waar ae Algerijnse regering niet oioot- staat aan ae agitatie van uitra-nauo- nansuscne uuiopeonen. uit pian zou vei piaatsing van net legernoora- kwarirer van Aig.ers naar ïucnervine, oo knometer ten oosten van Algiers, en naar z^raiaa, 21 kilometer ten westen van die staa, innouuen. Deien van het bestuursapparaat zouden worden overgeuracni naar Plunppe- ville en Bougie. De gevoimacnugae van de Franse regering oenouat, vol gens aeze berichten, zijn zetel in Algiers. Het plan voorziet, zoals bekend, in de oprichting van een Algerijns parlement met zekere wetgevende bevoegdheden en van een unvoeren- De ,JÏ. Guinea Koerier" de macnt. seen t»evoegdheden zaï heboen op het gebied van defensie, Het onafhankelijke dagblad de buitenlandse zaken, het geldwezen en „Nieuw-Guinea Koerier" in Hollan- boger onderwijs, dia kon woensdag slechts met een halve pagina verschijnen. Dinsdag- avond hadden de firmante mevrouw A. H. Terlaak-Koenig van der Capel- le en de mede-eigenaar D. Terlaak in de drukkerij aan de Oranjelaan en kele onderdelen uit de enige zetma chine meegenomen, waardoor het be drijf verlamd leek. Nadat in een. met de hand gezet bulletin hiervan woensdag aanvanke lijk aan de lezers mededeling was ge daan, konden bij een andere firma enkele onderdelen worden verkregen, verwacht wordt dat de krant don derdag normaal kan draaien. Inmiddels zijn woensdagochtend F. H. Terlaak (firmant van de drukke rij) en de hoofdredacteur van het blad, drs N. Streefland, in kort ge ding door de heer D. Terlaak en zijn echtgenote gedagvaard. Het binnenlands bestuur heeft in middels de administratief ambtenaar uit de Baliemvallei naar Hollandia ontboden om nadere opheldering te geven over zijn rapport, dat deze affaire aan het rollen bracht Uit Dit nummer bestaat nit 8 pagina's (Meegedeeld door het K.N.M.I. Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). MINDER KOUDE NACHT. Veranderlijke bewolking met vooral aanvankelijk enkele buien. Iets hogere temperaturen, vooral des nachts. Aanvankelijk krachtige tot harde zuidelijke wind, later ma tige tot krachtige naar west rui mende wind. Zon- en maanstanden 29 Dec.: zon op 08.48; onder 16.36; maan op 14.44; onder 05.03. 29 Dec.: v.m. 0.54; n.m. 1.15. De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: stakingen niet te betreuren. De Rijke geuite beschuldigingen on juist zijn. Het door het binnenlands bestuur ingestelde onderzoek heeft tot dusvere uitgewezen, dat geen strafbare handelingen zijn gepleegd. Drs Streefland zelf heeft toegege ven, dat hem bij nader onderzoek gebleker is, dat enkele in het ge wraakte artikel genoemde bijzonder heden op voorbarig gegeven informa ties bleken te berusten. Hij zei, dat hij niet de bedoeling had gehad het reeds gedeeltelijk gezette artikel zon der nadere informatie en eventuele wijziging te publiceren. Hij zei voorts, dat hij zijn informaties niet alleen van de rechterlijke macht doch ook van de cineast, die deel uitmaakte van de groep van mr. De Rijke, had gekregen. In sommige kringen in Hollandia heeft deze informatie de indruk be vestigd dat deze zaaik tot onjuiste pro porties is opgeblazen. Men ziet er een nieuw bewijs in voor de gespannen verhouding tussen de hoogste rechter lijke autoriteit en het binnenlands be stuur. temp. gisteren max. min. HELSINKI sneeuw 1 —1 STOCKHOLM geh. bew. 5 —0 OSLO regen 5 2 KOPENHAGEN zw bew. 5 3 ABERDEEN geh. bew. 4 0 LONDEN 1. bew. 6 —1 AMSTERDAM onbew. 6 0 BRUSSEL onbew. 4 —0 LUXEMBURG mist 3 —1 PARIJS onbew. 7 —1 BORDEAUX regenbui 9 1 GRENOBLE regen 3 1 NICE h. bew. 7 5 BERLIJN geh. bew. 4 —1 FRANKFORT mist 5 —1 MüNCHEN sneeuw 2 —1 zürich mist 2 0 GENèVE zw. bew. 2 —0 LOCARNO h. bew. 3 —3 WENEN ij zei -—2 —2 INNSBRUCK sneeuw —1 —6 BELGRADO mist 5 0 ROME regen 10 3 AJACCIO regen 13 7 MADRID onbew. 11 2 MALLORCA 1. bew. 13 8 KORRELTJE Al is men tevreden over 't (bijna) afgelopen jaar, er blijft altijd nog wel wat te wensen over.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 1