mannen die staan voor hun werk Scheepsberichten nSosier Documenten naar Canada SAMEN NAAR DE FILM... JA, GEZELLIG Hongersnood in Zuid-Kasai Eichmann heeft geen spijt Ghomisch bedieningsman 1 jjti?. WOENSDAG 21 DECEMBER 1960 DE LEIDSE COURANT EAGINA ERNSTIGE AANRIJDING TE VOORSCHOTEN Twee meisjes door tram gegrepen en ernstig gewond Gisteravond om even vijf uur kwamen drie meisjes van 15 a 16 jaar, E. R., E. M. en v. d. B., de Rouwkooplaan af, liepen op de tram baan en werden aldaar opgehouden door een automobilist die naar de weg vroeg. Hun aandacht werd daar door vermoedelijk afgeleid, want zij zagen de tram vanuit de richting Leiden niet naderen of althans te laat. Een van de meisjes kon op het laatste moment nog ontkomen en sprong van de trambaan af. 'n Twee de meisje werd door de trarn gegre pen en meegesleurd, waarbij haar been onder de tram kwam. Het been Is naderhand in het Academisch Zie kenhuis te Leiden geamputeerd. Het derde meisje werd ook door de tram gegrepen. Zij kreeg een shock en vermoedelijk een zware hersenschud ding. De rijks- en verkeerspolitie kwamen spoedig ter plaatse om een en ander te regelen. Beide slachtof fers werden per ambulance naar het ziekenhuis te Leiden vervoerd. Het verkeer ondervond gedurende 1 uur ernstige vertraging. Grond- en rioleringswerken Ade- geest. Door de dienst van Open bare Werken, werd namens B. en W. het verrichten van grond-, riolerings- en bestratings werken in complex Ade«eest, gegund aan de firma A. Th. Stuifzand, te Leiden, voor 132.900. j i?TT)iri*n01RP KERSTWIJDING Gisteravond werd in de Geref. kerk een muziek- en zangavond gehouden, welke verzorgd werd door de plaat selijke koren „Excelsior" o.l.v. de heer H. Boelee, „Hart en Stem", o.l.v. mevr. T. Massaar-v. Driel, het R.K. Parochieel Kerkkoor, o.l.v. de heer J. v. d. Velde en de Leiderdorpse Harmoniekapel, o.l.v. de heer J. Boelhouwer. De organisatie van de ze avond was in handen van de mu- ziekcommissie van de Culturele Raad van Leiderdorp. De voorzitter, de heer F. van Straaben opende met een woord van welkom in het bij zonder aan burgemeester en mevr. Van Diepeningen. Hij dankte alle medewerkenden en hoopte nog vele avonden te mogen organiseren. Na een inleiding door de Harmonieka pel, die tevens met een drietal num mers besloot, lieten de koren zich afwisselend horen. De belangstelling voor deze avon den neemt meer en meer toe, getui ge de vrijwel geheel bezette kerk. Met devote aandacht werd geluis terd naar een programma van liede ren, welwiswaar verschillend van aard, die allen afgestemd waren op het komend kerstgebeuren. Eenvou dige liederen soms, maar ook van Bach, da Palestrina en HMndel. Het programma werd enthousiast door de koren afgewerkt met een climax naar een drietal koren uit „Der Mes sias" van Handel, die een waardig slot vormden van deze avond. Met enkele woorden dankte burgemees ter Van Diepeningen aan het einde voor deze avond van stille ontvan kelijkheid, zoals hij het noemde. En als men zo geluisterd heeft, zei hij, moet men een mooie avond gehad hebben en zijn woorden eigenlijk niet meer nodig. Laten wij daarom be sluiten met het zingen van „Ere zij God in den Hoge". Staande voldeden allen aan dit verzoek en massaal klonk dit lied door de kerk als dank en hulde aan de Allerhoogste. Geboren: Arne J. z.v. J. Swank en A. Brussaard; Yvonne D. d.v, T. H J. v. d. Berg en W. C. M. van Cas- sel. Getrouwd: D. v. Sandijk 25 j. en S. Visser 22 j. Overleden Alida Bertou 85 j., w.v. K. Fros; Hendrina J. Bock 80 j-, w.v. P. M. Faber. KORTE GOLF De kapitein van het Griekse schip „Vassilaides", dat gemeerd ligt in de oude houthaven te Amsterdam, mist een aanzienlijk bedrag aan Ne derlands en Amerikaans geld dat deels zijn eigendom, deels bezit van de maatschappij is. Het geld, ten be drage 17.300,-, was geborgen in een bureaulade in zijn hut. Men heeft kans gezien het bureau open te breken. Op de zaterdagen 24 en 31 de cember a.s. zal de PTT-dienst nor maal als op de andere zaterdagen worden uitgevoerd. De extra namid dagbestelling, welke was voorzien voor 24 december a.s. zal dus ach terwege blijven. ALHENA 21 van Antwerpen naar Rotterdam; APPINGEDIJK 21 te Ha vana; ARGOS 20 van Barcelono naar Savona; BANTAM 19 van Halifax n. Boston; BENINKUST 21 te Abidjan; BUSSUM 23 te Salvador verw.; EOS 20 van Laeoulette naar Malta; GA- BONKUST 20 van Accra naar Lagos; HELICON 21 te Pto. Cabello: JOH. VAN OLDENBARNEVELT 20 van Brisbane naar Svdney; KARA 20 te Turku; NEDER WESER 20 van Pen- sacola naar Houston; NIEUW AM STERDAM 21 te Guadeloupe; OM- MENKERK 20 van Las Palmas naar Kaapstad; PERICLES 20 van Iio naar Pisco; RANDFONTEIN 21 te Kaap stad; ROTTE 21 te Lozenzo Mar ques; RIJNKERK 21 te Las Palmas: SALATIGA p. 20 Dondrahead naar Aden; SCHELPWIJK 21 te Falmouth TABINTA 21 te Londen; TEGEL BERG 21 te Durban; WAAL 20 van Saloniki naar Leixous; WATER MAN 20 van Port Said naar Vllssin- gen; ZUIDERKRUIS 21 van Curacao naar Cristobal. Geslaagd. Aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam is geslaagd voor het notarieel examen 2 de heer H. C. A. Boom, alhier. WASSENAAR Melkinrichting Menken N.V. Melkinrichting Menken N.V. te Was senaar en Coöperatieve Melkinrich ting en zuivelfabriek „De Hanze" U.A. in Den Haag hebben opgericht Liko N.V. te Wassenaar. De vennootschap heeft o.a. ten doel de fabricage van en de handel in limonades en andere alcoholvrije dranken en aanverwante artikelen. Het maatschappelijk kapi taal is groot 1 miljoen en verdeeld in 1000 aandelen van 1000. Geplaatst en in contanten volgestort zijn 200 aandelen. De beide oprichters nemen elk deel voor 100 aandelen. De heer L. Th. P. Menken te Wassenaar treedt op als directeur. KERSTSAMENKOMST IN DE DORPSKERK. Het initiatief tot een oecumenische kerstsamenkomst in Wassenaar is gis teravond bekroond met een werkelijk massale belangstelling. Ongeveer 1300 deelnemers uit alle groepen van de Wassenaarse bevolking waren om 8 uur in de historische Dorpskerk bij een, toen dr. Th. C. Frederikse, her vormd predikant in het dorp .Wasse naar ter inleiding de 117e Psalm las. Daarna werden kerkstliederen gezon gen, om beurten door de samenwer kende zangverenigingen onder leiding van de heer J. C. de Vries en door alle aanwezigen. Tussen de liederen door lazen dr. Frederikse en pastoor H. F. Jansen Bijbelgedeelten, uit Isaias 60, Lucas 1, Hebreëen 1 en Isaias 40. De burgemeester van Wassenaar, dr. S. F. A. C. M. baron van Wijn bergen, sprak een gebed om eenheid uit. En met een gezamenlijk gezon- ten ,Ere zij God" werd deze bijzon- ere samenkomst besloten. De volks zang werd begeleid met orgel en trom pet. Geboren: Lucienne, dochter van J. S. de Greef en E. A. Westmaas; Mar- tinus J zoon van F. J. Keizer en A. M. T. Koing; Catharine dochter van C. G. van Keppel en G. v. d. Vlek- kert. Ondertrouwd: P. van Zonneveld (Eindhoven) en N. Sinke; F. T. West geest en M. G. Konings; H. W. M. Baijer en M. G. de Groot. Getrouwd: H. W. de Wolf en S. B. K. den Bleker; A. T. L. C. Anthing Vogel en E. H. van Hasselt; R. H. P. Strunk en T. Breedeveld; C, Hoff mann en P. E. Keers; JJ. L. van Gu- lick en A. L. C. E. Thomassen k Theussink van der Hoop. Overleden: Wed. Dirkje C. de Kos ter-Sterk 77 jaar; Willem A. Wiltens 74 jaar; Christoffel de Bruijn 57 jr.; Fredericus W. Gijseman 25 jaar; Jan Bos 59 jaar; Willem van der Heide 72 jaar. Advocaat wist wel raad met geld van cliënten De officier van Justitie mr. J. Feits- ma heeft de 42-jarige advocaat R. K. P. K. doen aanhouden op grond van verdenking gelden verduisterd te hebben ten nadele van zijn cliënten. Vast is komen te staan dat hij zich 15.000, aan huurpenningen heeft weten toe te eigenen. De knoeierijen en ^ediótiUeerd \7 FRANSE LANDWIJN per fles 1.90 ZOETE SP. WIJN per fles ƒ2.— BEAUJOLAIS per fles 3.— ENTRE DEUX MERS per fles 2.75 GRAVES SUPéRIEURES per fles ƒ3.05 Bij 12 flessen (eventueel gesorteerd) de dertiende GRATIS. (Advertentie) lopen over enige jaren. Mede door de chaotische toestand, waarin de boek houding verkeert, heeft men nog geen idee van de totale omvang van de verduisteringen. De fiscale recher che heeft zich eveneens in de zaak gemengd. Mr. K. werkte samen met mr. J., ide twee weken geleden wegens verduis tering werd veroordeeld. Tijdens deze zaak kwam naar voren dat er bij het advocatenkantoor op een vreemde en verwarde manier werd boek ge houden. Een onderzoek bracht aan het licht, dat de nu gearresteerde mr. K. eigenlijk de man achter de schermen was. Mr. J. heeft zich maar slecht aan de invloed van zijn com pagnon kunnen onttrekken. Enige tijd geleden kwam het tot een breuk tus sen de beide advocaten. Mr. J. /er- dween van het toneel zonder een cent schadeverogeding, hoewel hij ook geld in het kantoor geïnvesteerd had. Met het eerste onderzoek is nu gebleken, dat er naar willekeur geld uit de kas werd genomen. Het is in middels ook duidelyk, dat het on derzoek door de Justitie en de fiscale recherche door de chaos in de boek houding wel enige tijd zal aanlopen. VARKENSPRIJZEN WEER OMHOOG Paardenstapel loopt terug De overnameprijs voor baconvar- kens is vanmorgen door het produkt- schap van vee en vlees op zijn ver gadering in Utrecht met zes cent verhoogd tot 2.34, 2.25 en 2.22 per kilogram geslacht gewicht voor de verschillende kwaliteitsklassen. De gewichtsgrenzen worden gehand haafd op 63 tot 68 kilogram. Deze maatregel is genomen om de baconexport naar Engeland enigs zins te stimuleren nu de prijzen op de binnenlandse markt dank zij een grote export naar Frankrijk zijn ge stegen. Men wil namelijk met het oog op de toekomst de Engelse markt toch van een zeker kwantum baconvarkens blijven voorzien. De Franse greftzen zijn nog steeds open voor de import van varkens uit Nederland, he'geen, samen met de gebruikelijke grotere vraag in de Kersttijd, een verhoging van de prij zen op de -jinnenlandse markt tot gevolg heeft gehad. Voor deze week werden expor taan vragen ingediend voor 5000 levende en 15.500 geslach te varkens, 153 ton hammen, 79 ton schouders en 6 ton karbonaden; de heffing op de export naar Frankrijk is nog steeds -5 gulden per varken. De heer De Veer, voorzitter, noem de de rundvaeprijzen op het ogen blik onbevredigend. De minder gun stige situatie op de rund-veemarkt is grotendeels het gevolg van de ge ringe exportmogelijkheden. De schapenmarkt vertoont een gunstig beeld, op de paardenmarkt liggen de prijzen echter lager dan in de jaren 1957 en 1958. De Nederland se paardenstapel loopt terug. Dit jaar werden in het binnenland 6000 paarden meer geslacht dan in 1959. vertegenwoordigers heeft ingeleid over de ajs. „eenheidswet". De sta kingen zijn uitgeroepen door de bij de centrale van overheidsdiensten aangesloten socialistische vakbonden uit protest tegen de in deze wet aan gekondigde hervormingen, die wor den gezien als een aantasting van de sociale voorwaarden van de arbei ders, In de eenheidswet stelt de Belgi sche regering een aantal maatregelen voor ter sanering van de financiën en voor een economische expansie, waardoor ondermeer in de komende vijf jaar werkgelegenheid voor ÏOO.OÜO arbeiders moet worden ge schapen. Bezuiniging wordt voorge steld tot een bedrag van 10 miljard frank en nieuwe belastingen, die zes miljard frank moeten opbrengen, het zelfde bedrag dat naar schatting door de gebeurtenissen in Kongo door de Belgische schatkist wordt gederfd. De socialistische kamerleden trachtten door een motie, waarin werd verwezen naar de stakingen, de behandeling van de wet uit te stellen. De motie werd echter met 101 tegen 79 stemmen verworpen. Minister-president Eyskens belichtte in zijn inleidende rede daarna de noodzaak van de hervormingen en betoogde, dat de aangekondigde maatregelen voor de toekomst van België onmisbaar zijn. In vele plaatsen in België functio neerden de gemeentelijke diensten in beperkte mate. De haveninstallaties in Antwerpen waren onbruikbaar, doordat de stroomvoorziening uitviel als gevolg van de staking. De Belgische regering heeft dins dagavond een beroep gedaan op het onderwijzend personeel op de open bare scholen niet aan de staking mee te doen. Maar in de loop van dinsdag waren reeds tal van scholen in Ant werpen, Gent en andere plaatsen ge sloten. De staking is aangekondigd als „on bepaald", in ieder geval voor de tijd van behandeling van de „eenheids wet" in het parlement. Verwacht wordt, dat het januari zal worden, voordat het in de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers tot 'n stemming zal komen. Volgens het in Toronto verschij nende blad „Globe and Mail" bren gen steeds meer Europese bedrijven akten, technische tekeningen en an dere bescheiden in Canada in veilig heid, uit vrees voor een oorlog met kernwapens. Vorig jaar waren twee Duitse ban ken begonnen met het zenden van microfilms van akten. Deze werden opgeslagen in de kluis van een kleine (Advertentie) plaats in het noorden van de provin cie Ontario. Sindsdiens waren andere Europese banken, oliemaatschappen en elektriciteitsbedrijven gevolgd. Naar in Ottawa verluidt, nemen Canadese en Amerikaanse archieven soortgelijke maatregelen'. Het elders onderbrengen van stukken van Ame rikaanse ondernemingen is al een zo algemeen verbreide gewoonte, dat er reeds Canadese bedrijven bestaan, die zich alleen bezig houden met het verhuren van opslagruimte in Noord- Canada. Discoverer 19 gelanceerd Vanaf de Amerikaanse luchtbasis Vandenberg, in Californië. is dins dagmiddag met succes de aardsatel- liet „Discoverer XIX" gelanceerd, met behulp van een „Thor-Agena"- raket De satelliet is uitgerust met in strumenten voor het meten van de infrarode straling van de aarde. Deze gegevens, die door de satelliet naar de aarde moeten worden ge seind, zijn van groot belang voor de plannen tot het gebruik van de „Midas"-satellieten, die onderscheid zullen kunnen moeten maken tussen de hitte der aarde en die van het af vuren van raketten, die zij zullen moeten opsporen. In tegenstelling met de meeste eerder gelanceerde „Discoverers" voert de negentiende geen capsule mee, die na te zijn afgeworpen zou moeten worden opgevangen. In drie gevallen werd zulk een capsule door vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht in de lucht opgevangen, terwijl een vierde uit zee werd op gevist. Amerikanen zijn te week! In een artikel in het Amerikaanse weekblda Sports Illustrated heeft de nieuwe Amerikaanse president, John Kennedy, zijn ernstige bezorgdheid uitgesproken over de steeds groter wordende „lichamelijke weekheid van de Amerikanen". Om deze week heid te veranderen in hardheid heeft de nieuwe president een plan ont vouwd, dat voornamelijk betrekking zal hebben op de lichamelijke ontwik keling van de Amerikaanse jeugd. President Kennedy gebruikte na melijk de woorden „erntsig veront rust" over de toenemende verweke lijking van de jeugd van Amerika, ondanks pogingen van de laatste vijf jaar om dit tegen te gaan. De licha melijke weekheid vormt, aldus Ken nedy, een bedreiging van de Ameri kaanse veiligheid en brengt de moge lijkheden voor Amerika, om toekom stige problemen op te lossen, in ge vaar. In grote lijnen luidt het plan van de Amerikaanse president: a: instelling van een commissie - verbonden aan het Witte Huis - ter bepaling van de middelen tot verbete ring van de lichamelijke conditie van de Amerikaan; b: de verbetering van de lichaams conditie van de jeugd zal direct val len onder het ministerie van gezond heid, onderwijs en opvoeding; c: de gouverneurs van de staten zullen uitgenodigd worden een jaar lijks congres bij te wonen ovèr de fy sieke gesteldheid; d: propaganda voor sportbeoefe ning en lichamelijke opvoeding door alle openbare diensten als een van de blijvende grondslagen van de Amerikaanse politiek. De brand op de Constellation De brand aan boord van het vlieg- dekschip „Constellation*' te New York heeft aan minstens 48 men sen het leven gekost, terwijl er 154 gewond werden. In Amerikaanse marinekringen verwacht men niet, dat het dodental nog verder zal stij gen. De brand, die men na een strijd van ruim zestien uren tenslotte meester werd, heeft volgens een woordvoerder van de marinewerf In Brooklyn een schade van maximum 75 miljoen dollar, of ongeveer 285 miljoen gulden aangericht. Het zal misschien mogelijk zijn om het schip binnen een jaar te herstellen. Koninklijks Nederlandscha Gist en Spiritusfabriek N.V. Delft De toestand is kritiek De toestand in het zuiden van de Kongolese provincie Kasai is kritiek. Secretaris-generaal Hanynarskjoeld heeft kortgeleden in de V.N. medege deeld, dat in dit gebied dagelijks tweehonderd mensen de hongerdood sterven. Er bevinden zich hier 300.000 vluchtelingen, voor het merendeel Ba- loeba's, die door de stammenkrijg uit hun oorspronkelijke woongebieden zijn verdreven. De V.N. en haar gespecialiseerde organen, als de wereldgezondheids organisatie, het fonds voor de hulp verlening aan kinderen en de organi satie voor de verdeling van levens middelen hebben besloten om, in sa menwerking met de international liga van Rode Kruisverenigingen, on verwijld een actie tot hulpverlening in te zetten. Vanuit Leopoldstad zullen dagelijks veertig ton levensmiddelen per vliegtuig naar Zuid-Kasai, een verla ten gebied ter grootte van België worden overgebracht. Een groep van het Rode Kruis heeft Zuid-Kasai bezocht Zü bevond, dat zich in de plaats Iabi, die normaal een duizendtal inwoners telt, thans dertigduizend personen bevinden, aan wie dagelijks een mager rantsoen levensmiddelen wordt uitereikt. In het ziekenhuis van Miabi bevin den zich 150 bedden, doch er zijn dui zend zieken. Er is geen dokter en geen verpleegster, slechts een Kon golese medische asistent en diens hulp. In de streek bevinden zich nog vier andere ziekenhuizen, doch er zijn geen dokters. Mannelijke vluchtelingen hebben gepoogd in het dorre gebied te zaaien, om aldus een oogst te verkregen. Zij hebben, overmand door de honger, echter niet meer de kracht om te werken en zij zieltogen in de velden, die zij wildon bewerken. Het bestuur van Kasal heetf cen tra voor de verdeling van leevns- middelen ingesteld. De katholieke Missie en de protestantse zending ver zorgen melkzendingen. De Kongolese autoriteiten in Leo poldstad hebben alle verkeer door de lucht of te water naar Stanleystad, de hoofdstad van de Oost-Provincie, verboden. De troepen van kolonel Mo- boetoe maken nog steeds vorderin gen in de richting van Stanleystad, waar aanhangers van Loemoemba de macht in handen hebben. „Adolf Eichmann heeft volgens zijn verdediger, dr. Servatius, verklaard „geen spijt te hebben" van hetgeen hij heeft gedaan. „Alleen kinderen hebben spijt". „Ik' moest doen wat iedereen in mfjn positie zou hebben gedaan. De generaal en de officieren, die de atoombom afwierpen, hadden geen spijt van hetgeen zij hebben gedaan ook zij voerden bevelen uit. Het is afschuwelijk wat is gebeurd, maar niemand vroeg hen spijt te hebben". Volgens Servatius, die onlangs een onderhoud met Eichmann heeft ge had. zou Eichmann datgene wat hij heeft gedaan - het organiseren van de moord op zes miljoen Joden - heb ben gedaan op bevel van zijn toen malige superieuren. „Nu heb ik veel geleerd, evenals elke officier, die weet wat na de oorlog is gebeurd". Eichmann zal geen schuld beken nen en zelf getuigen in het proces, dat 6 maart in Jeruzalem begint. Stakingen in België Stakingen door heel België, waar van de omvang sterk uiteenloopt en waarover de berichten een verschil lend beeld geven, vormen de achter grond, waartegen minister-president Eyskens dinsdagmiddag de debatten ln de Belgische Kamer van Volks voor het besturen en regelen ven onze continu verlopende produktie-processen zoeken wij mannen die van hun werk een hobby willen maken naast de hobby's die ze naar wij hopen in hun vrije tijd hebben. Zij zullen in de drie-ploegendiensten van onze fabrieken wor den opgeleid tot het nieuwe beroep van de moderne chemische industrie. Een beroep dat geen automaten vraagt, maar medewerkers met verantwoordelijkheidsgevoel voor hun gezin, hun omge ving en hun taak. Bent U jonger dan 35 jaar cn doet U graag werk waarbij het meer aankomt op persoonlijkheid en gezond verstand dan op schoolse opleiding? Stuur ons dan een brief kaart en U ontvangt per kerende post een brochure met nadere inlichtingen omtrent het werk, de lonen en verdere arbeidsvoorwaarden, U hoeft alleen Uw naam en adres daar op te vermelden, alsmede ons kenmerk 195/32 Wilt U persoonlijk solliciteren dan kunt U Kjch vervoegen bij onze afdeling Personeels* setken, Wateringseweg l te Delf), 't morgens tussen 10 en 12 uur en 's middags behalve op zaterdagtussen 3 en 5 uur. 4/ U

Leidse Courant | 1960 | | pagina 8