S)e fozidóeSoti/fcct/rit VLIEGTUIG NEERGESTORT IN MÜNCHEN kerktoren op volle tram isssl*de d ukke st aat n er Via Aantal doden tot dusver 49 Vrijwilligers voor Algerië V.N.-troepen vochten met Kongolezen V.N. over apartheid De mislukte opstand in Addis Abeba De New Yorkse luchtramp Europese defensie-akkoorden Hoogwaterstanden Het weer in Europ a MAANDAG 19 DECEMBER 1960 51ste JAARGANG No. 15198 Directeur J F. J. M. KOENS Hoofdredacteur. L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN ÉN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 De luchtvaart boekt teel zicare verliezen Telefoon: Directie. Abonnem., Drukkerij 20935: Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.59 p. w., f2.55 p. maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p. p. f8.Advertent. 17 ct p. mjn.. Telefoontjes f 1.50. 11 11 tuig stortte vervolgens honderd me- 17 Ook een huis geraakte in brand, evenals enkele auto's. Er heerste die In het centrum van München is zaterdag een vliegtuig neergestort. Het middag in München, waar de win- aantal doden bedraagt tot nu toe 49. De toestand van enkele der 16 gewon- kels zaterdagsmiddags normaal geslo den is kritiek. ten zijn, een buitengewone drukte, De inzittenden van het neergestorte vliegtuig zijn allen omgekomen, omdat de winkels met het oog op de Voorzover bekend had het toestel 20 inzittenden: 7 leden van de bemanning Kerstaankopen hun deuren ditmaal en 13 studenten. Het neergestorte vliegtuig was een toestel van de Ameri- °pan hadden gehouden, kaanse luchtmacht, dat op het punt stond te landen. Het toestel kwam in de binnenstad neer, op de hoek van de Landwehr- strasse en Hermann-Lingg-Strasse, en raakte een volle tram. De toren van de Pauluskerk werd door het neervallende toestel zodanig beschadigd, dat voor instorten wordt gevreesd. Burgemeester Vogel verzocht alle openbare vermakelijkheden in de stad tot Kerstmis op te schorten. Kardinaal Josef Wendel van Mün chen heeft zondag bepaald, dat spe ciale H.H. Missen voor de doden in alle r.k. kerken van de stad zullen worden gelezen. Dit is het grootste vliegtuigongeluk in München sinds 6 februari 1958, TRAMWAGEN IN LICHTE LAAIE wiese, waar juist in een circus een toen een toestel van de British Euro- kindervoorstelling aan de gang was. pean Airways verongelukte met spe- Naar een woordvoerder van de po litie van München heeft meegedeeld, zijn alle inzittenden van de eerste wagen van de tram, waarop het Moeilijk reddingswerk Het reddingswerk door de Ameri- lers van de Britse voetbalclub Man chester United aan boord, waarbij 23 doden te betreuren waren. vliegtuig neerstortte, er levend af- kaanse en Duitse brandweermannen, gekomen De achterste wagen vloog artsen en verplegers werd zwaar be- in brand toen het ongeluk gebeurde, moeilijkt door de verkeerschaos, die maar de mensen in de voorste wagen na de ramp ontstond. Duizenden konden zich redden voordat ook deze nieuwsgierigen versperden de toe door het vuur werd aangetast. Door uit een defect geraakte lei- ramp. gangswegen naar de plaats van de men weggevaagd. ochtend een resolutie aangenomen, TT.. ploffing hoorde. Hij rende naar bui- vechten. Uit de smeulende resten van de ten en zag een stuk van het Vnegtuig presid aanhangwagen werden talrijke ver- aan ^et kerkdak hangen. de Ver hot Volgens een voorbijganger leek het „al haar hulpmiddelen ter beschik- van het vliegtuig en van de kerkto- erop> aisof de piloot van het toestel king van het Algerijnse volk zal stel. ren werden over een afstand van een kad getracht de torenspits te vermij- len om het bij zijn strijd voor vrij- kwart kilometer verspreid. Het vlieg- den, doch deze met de staart van het heid en onafhankelijkheid te steu- tuig, een Convair, was kort voor het toestel nog had geraakt Het vlieg- nen". ongeluk van het vliegveld Münche- Riem opgestegen op weg naar zijn basis in Northold, nabij Londen. Kort voordat de ramp zich voltrok, had de bemanning van de tweemoto- rige Convair nog gemeld, dat zich aan boord een storing had voorge daan. Volgens een mededeling van de burgemeester van München, dr. Vo gel, waren de inzittenden studenten van omstreeks negentien jaar, van wie ongeveer de helft meisjes, kin deren van Amerikaans militair per soneel in Engeland, die de Kerst vakantie bij hun ouders aldaar gin- Om gevangen genomen Oostenrijkse medici lijke resten van de andere omgeko- cie jüvoe. kavoe, de hoofdstad van de provin- menen waren onherkenbaar ver minkt. De St. Paulskerk, waarop 't vlieg tuig terechtkwam, ligt in de onmid- in Boekavoe door dellijke nabijheid van de Theresien- was gearresteerd. De vliegramp boven New York De Algemene Vergadering der V.N. heeft zondag met 78 tegen nul stemmen bij 15 onthoudingen een re solutie aangenomen, waarin de raad voor Zuid-West-Afrika van de be- heerschapscommissie wordt verzocht het gebied te bezoeken voor een on derzoek-ter-plaatse naar de apart heidspolitiek van de Zuid-Afrikaan se regering. Deze wordt verzocht af De vliegramp in New York heeft aan 137 mensen het leven gekost. Foto: te zien van haar apartheidspolitiek Een overzicht van de ravage die de DC-8 in Brooklyn bracht. in het gebied. Een beeld van de ontstellende ravage in München, waar bijna vijftig mensen om het leven zijn gekomen doordat een Convair van de Amerikaanse luchtmacht in het winkelcentrum neerstortte na een kerktoren te hebben geraakt. Links op de foto de tram welke door brandende wrakstukken werd getroffen en waarin 30 mensen de dood vonden. Op de achtergrond rechts de brandende staart van het vliegtuig. Van de St. Paulskerk dreigde de Op een massale bijeenkomst in hoofdtoren in te storten. De twee an- Cairo, waaraan meer dan 100.000 ding stromend gas en de brandstof van het Amerikaanse vliegtuig ont- stond een vuurzee ter breedte van dere torens van de kerk zijn volko- personen deelnamen, is zaterdag- De pastoor van de St. Paulskerk, waarin „de jeugd van de Arabische waarmee het vliegtuig in aanraking landen, Afrika en de gehele wereld" ongeveer honderd meter. Het vlieg tuig had de toren van de Pauluskerk geraakt, waarvan stukken op de aan- hangwagen van de tram terecht kwa- was gekomen, zat in zijn woonkamer wordt opgeroepen aan de zijde van dicht bij de kerk, toen hij een ont- de opstandelingen in Algerië te gaan >chten. President Nasser verklaarde, dat de Verenigde Arabische Republiek Nadat na langdurige onderhande lingen de Kongolezen geweigerd hadden de gevangenen vrij te laten, besloten de Nigeriaanse troepen hen een woordvoerder der niet geweld te bevryden, waarbij zij gen doorbrengen. Zij studeerden aan VereI?gde Naties in Leopoldstad ?ware tegenstand ontmoetten van de een Amerikaanse vervolg-universiteit hebben Nigeriaanse ■'N-troepVn vrij- m aantal sterkere Kongolezen, die m München. dag een gevecht van zes uur gele- °'m> bewapend waren met vier zwa- Slechts enkele slachtoffers heeft verd met Kongolese troepen in Boe- machinegeweren. Het gevecht men kunnen identificeren. De stoffe- - - - j:- duurde nog voort toen de duisternis al gevallen was, totdat de Kon go- De aanleiding tot het gevecht was ezen 0I?1 ®en wapenstilstand vroe de bevrijding van de Oostenrijkse §e.n en Oostenrijkers werden vrij- groep medisch personeel, die vrijdag Sf. fn; Dezen zijn zondagavond per - - Kongolezen vliegtuig in Leopoldstad aangeko men. De Oostenrijkers, onder wie zich een meisje bevindt, hebben al hun •bezittingen verloren, terwijl ver scheidene van hen door de Kongo lese militairen zijn geslagen en ge schopt Majoor Banno Nussbaumer, een der Oostenrijkse dokters, verklaarde dat hij en zijn metgezellen geduren de de strijd tussen de Nigeriaanse en de Kongolese militairen, die zes uur had geduurd, plat op hun buik hadden gelegen in de vertrekken, waarin zij waren opgesloten. Boven hen ketsten de kogels tegen de mu ren. De Kongolezen hebben ook de hand gelegd op de vijftig ton me dische uitrusting, die de groep uit Wenen had meegebracht. De Algemene Vergadering van de VN heeft zaterdag het debat over Kongo voortgezet. Het gaat om een ontwerpresolutie, door acht landen ingediend, waarin de vrijlating van de politieke gevangenen en terug trekking uit Kongo van het Bel gische militaire, technische en advi serende personeel wordt geëist. Afgevaardigden van Amerika en Engeland spraken zich tegen deze resolutie uit. Zij noemden het een inmenging in Kongolese binnen landse aangelegenheden. Hammarskjoeld nam over wacht aan het debat deel. Hij verdedigde opnieuw het optreden van de VN in Kongo. Hij sprak zijn grote bezorgd heid uit over wat hij noemde het grote gevaar waaraan de organisatie en het Handvest blootstaan. Keizer Haile Selassie van Ethio pië is zaterdag vanuit Asmara in Addis Abeba aangekomen. In de hoofdstad is medegedeeld, dat de re gering thans de situatie geheel in de hand heeft. De keizer werd op het vliegveld begroet door kroonprins Asfa Was sen, die door de opstandelingen aan vankelijk als hun eider was ge noemd. Naar verluidt hadden de re bellen de prins echter gearresteerd en zijn naam gebruikt om te trach ten hierdoor de steun van de bevol king te krijgen. Eén van de leiders van de opstand, de politiecommandant Sige Diboe, is door het leger gedood in de strijd, die volgde op de machtsovername. De mannen achter de staatsgreep waren de commandant van de kei zerlijke garde, enige van diens offi cieren en een vijftal burgers. Op veertien decern >ber werden door hen alle ministers en andere hoge functionarissen aangehouden. De stafchef van het leger en de bevel hebber van een legerdivisie wisten echter te ontsnappen. De door hen georganiseerde tegenactie leidde tot de nederlaag van de samenzweer ders. Amnestie. Keizer Haile Selassie heeft in een radiotoespraak tot het Ethiopische volk zondag amnestie beloofd aan allen, die deel hebben genomen aan de mislukte staatsgreep, „indien zij hun fouten toegeven". Zondag is door radio-Addis Abeba omgeroepen, dat „duizenden onschul- digen het leven bij de msilukte staatsgreep hebben verloren, terwijl velen werden gewond in de strijd, die woensdag jl., nadat de opstand was begonnen, uitbrak. Honderden opstandelingen zijn ge arresteerd en in kampen geïnter neerd, die door militairen worden bewaakt. Zondag zijn de stoffelijke over schotten van ministers en andere hoge functionarissen, die bij de staatsgreep werden gedood, nadat zij door de rebellen als gijzelaars waren vastgehouden, in een staatsbegrafe nis ter aarde oesteld. De namen van de gedode ministers zijn officieel nog niet bekendgemaakt. Functionarissen in Addis Abeba zeiden, dat in totaal 18 hoge rege ringsfunctionarissen door de opstan delingen zijn gedood. Men denkt, dat bij de opstand ongeveer 2000 mensen gedood of gewon< zijn. Alle regeringsgebouwen zijn door bommen en zware artillerie zwaar beschadigd, evenals het Amerikaan se voorlichtingscentrum en de kan toren van de economische VN-com- missie voor Afrika. volge van de grote hitte In het bran dende toesteL In de ruïne van de kerk in New York, die vrijdag door één van de verongelukte vliegtuigen is getroffen zijn zaterdag nog drie lijken gevon den, waardoor het aantal slachtoffer» van de ramp tot 138 is gestegen. De mogelijkheid bestaat dat het do dencijfer nog meer zal stijgen als het bergen van de stoffelijke resten en de identificatie van de slachtoffers is voltooid. Restaurant „DE NACHTEGAAL" Rijksstraatweg 10 Lisse JONGE HAANTJES VAN 'T SPIT verkrijgbaar in 10 variëteiten. Reserveer nu voor exclusieve diner» op 2e Kerstdag en Nieuwjaarsdag. Telefoon 02530—3400 (Advertentie) Dit nommcr bestaat uit 12 pagina's De enige overlevende van de In zittenden van de twee Amerikaanse lijnvliegtuigen, die vrijdag boven New York met elkaar in botsing kwamen, de 11-jarige Stephen Baltz, is zaterdagmiddag aan zijn verwon dingen bezweken. De jongen was op straat in de sneeuw gevonden in de omgeving van de plaats in Brooklyn, waar het wrak van de DC-8 terecht was ge komen. Hij had een gebroken linker been en brandwonden aan borst, rug en linkerarm. Volgens de artsen van het ziekenhuis waar hij was opgeno men, overleed hij aan een ernstige beschadiging van zijn longen tenge- Dollarhulp en Starfighters (Medegedeeld door het KNML Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ZACHTERE NACHT. Zwaarbewolkt met vooral aan vankelijk regen of motregen en plaatselijk nog mist, later ver spreide opklaringen. Overwegend matige wind tussen zuid en west. Iets hogere temperaturen vooral in de nacht. In de wandelgangen van het Navo- gebouw te Parijs is zondag verno men, dat Nederland en de Verenig de Staten een akkoord zijn aange gaan, op grond waarvan het laatst genoemde land Nederland hulp zal bieden ten bedrage van dertig mil joen dollar voor een aantal defen sie-inspanningen, waaronder de ver bouwing van H.M. kruiser „De Ze ven Provinciën" voor de uitrusting met terrierraketten. Deze overeenkomst moet in nauw verband worden gezien met een za terdag gesloten overeenkomst tus sen de Verenigde Staten, Nederland, België, West-Duitsland en Italië over geïntegreerde produktie van Star- fighterstraaljagers in de vier ge noemde Europese Navo-landen. Volgens het zaterdag gesloten ak koord betaalt Nederland er 95 en de Verenigde Staten 25. De Starfighter kost drie a vier miljoen dollar. Voor België is de verhouding 75 voor eigen en 25 voor Amerikaanse rekening en voor Italië 50 voor eigen en 50 voor Amerikaanse rekening. West-Duitsland betaalt zijn 500 tot 600 Starfighters zelf. De Nederlandse regering wilde er aanvankelijk niet meer dan 75 beta len, doch stemde in met 95 toestellen voor eigen rekening, nadat overeen stemming was bereikt over de extra militaire hulp in de vorm van de dertig miljoen dollar. Navo-conferentie geëindigd. De secretaris-generaal van de Navo, de Belg Spaak, heeft zondag middag in het Navo-gebouw te Pa rijs na afloop van de Navo-ministers- conferentie gezegd, dat er geen be langrijke definitieve besluiten zijn genomen. Hij noemde de conferentie een overgangsbijeenkomst. De mi nisters besloten zondag op 7, 8 en 9 mei te Oslo bijeen te komen voor een voorjaarsconferentie, daar zul len dan wel besluiten kunnen wor den genomen over punten, die op deze conferentie ter sprake zijn ge bracht. De Amerikaanse suggesties voor een multilaterale strijdmacht met raketten voor middelgrote afstand zijn verwezen naar de permanente raad. Tijdelijk regen De Bilt, maandag 10 uur. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende het weekeinde is de luchtdruk in West-Europa aanzien lijk, omstreeks 30 millibar, gedaald, waarbij de luchtdrukverschillen ech ter gering bleven. Een depressie trok, vergezeld van regen en sneeuw van Italië over Duitsland naar het noorden; een andere verplaatste zich van IJsland in zuidoostelijke richting naar de Britse eilanden en het noor delijk deel van de Noordzee. De win den werden daarbij in de nacht van zondag op maandag in ons land wes telijk, waardoor zachtere lucht van de Noordzee het land begon binnen te stromen Aan de achterzijde van de depressie bij IJsland hebben noerderstormen koude poollucht naar het zuiden gevoerd. Deze lucht heeft inmiddels na boven het Oceaanwater flink verwarmd te zijn. Schotland en Ierland bereikt. Zij zal komend et maal ook tot over ons land door dringen, zodat morgen na het passe ren van een regenzone enkele op klaringen mogelijk zijn. Zon. en maanstanden 20 Dec.: zon op 08.45; onder 16.30 maan op 10.11; onder 19.24. 20 Dec.: v.m. 4.33; n.m. 4.51. HELSINKI mist 4 —2 STOCKHOLM motregen 5 3 OSLO regen 0 1 KOPENHAGEN regen 3 2 ABERDEEN onbew. 6 —5 LONDEN ij zei 6 6 AMSTERDAM motregen —1 1 BRUSSEL geh. bew. —1 —3 LUXEMBURG ijzel —3 —4 PARIJS motregen ——0 1 BORDEAUX geh. bew. 2 0 GKENOBLE zw. bew. 2 0 NICE licht bew. 11 4 BERLIJN motregen 4 4 FRANKFORT sneeuw —1 —2 MÜNCHEN sneeuw —1 2 ZüRICH geh. bew. —0 3 LOCARNO regen 5 WENEN zw. bew. 4 4 INNSBRUCK geh. bew. 9 —5 BELGRADO h. bew 8 6 ATHENE geh. bew. 16 15 ROME motregen 16 6 AJACCIO regenbui 11 6 MADRID geh. bew. 1 MALLORCA zw. bew. 2 LISSABON geh. bew. 14 10 KORRELTJE Als U talent hebt, zal ijver da* be wijzen; als U het niet hebt, zal ijver het goedmaken.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 1