Pastoor C. W. Thomas onder grote belang stelling ingehaald Verdoofde invalide maakte brokken Goederentrein ontspoord S.E.R. wil wijziging in samen stellen van de Kamers van Koophandel handhaving ziektewet en mag geen „maximum zijn Slippertje naar „De Landbouw" Geen vliegtuigen zonder radio Benoemingen Bisdom Haarlem ZATERDAG 17 DECEMBER 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 LEIMUIDEN Hr Ms ,J)olfijnin dienst gesteld De zeereerw. heer C. W. Thomas werd gisteravond door deken E. A. M. Paap uit Alphen a. d. Rijn geïn stalleerd als pastoor van de parochie van St. Jan de Doper van Leimuiden en Rijnsaterwoude. Door het kerkbestuur- werd de nieuwe pastoor afgehaald van de pastorie van de Lt. Petrusparochie te Leiden. Onge' eer half acht kon digden de drie klokken op deze winteravond de komst van het ge zelschap aan. Voorafgegaan door een aantal bruidjes werden deken Paap en pastoor Thomas naar de kerk ge leid, waarin door vele parochianen het welkomstlied gezongen werd waarvan de aanhef was: „Wees wel kom priester van Christus, die nu onze herder zijt". In het priesterkoor hadden plaats genomen mgr. Beukers uit Wasse naar, pastoor Biok en de kapelaans uit de St. Petrusparochie, en de pas toors van Zevenhoven, Langeraar en Aarlanderveen. Van pastoor Tho mas' oude parochie waren verschil lende belangstellenden naar deze plechtigheid gekomen, o.a. vertegen woordigers van het jeugdwerk. Pas toor Thomas celebreerde het Lof, waaronder deken Paap de installatie verrichtte. In zijn toespraak wijdde de deken enkele woorden aan de priesterlijke waardigheid. Hy noem de de priester een weldaad die zijn arbeid richt op de liefde van de we reld tot God. Hieruit vloeit voort de liefde tot de medemens. Aan dit plan wordt gearbeid door de pries ter, de plaatsbekleder van Christus. De parochianen van St. Jan de Doper, zo vervolgde de deken, die nen allereerst God te danken voor de zegeningen gedurende het 7-jarig pastoraat van pastoor Hofstede. Daarnaast mogen zij hun oud-pastoor ook niet vergeten, maar in het gebed gedenken. Vervolgens wenste hij pastoor Thomas geluk met zijn be noeming van zijn eerste pastoraat, dat hij met groot enthousiasme aan vaardt. Hij spoorde de parochianen aan hun nieuwe pastoor te steunen in zijn moeilijke taak, want alleen met volle medewerking en liefde is er sprake van een hechte parochie gemeenschap. De deken las nu de benoemings brief voor, waarna pastoor Thomas de ambtseed aflegde. Na het lof kwamen de leden van het kerkbe stuur met hun echtgenoten, burge meester en mevrouw Kammenga en enkele genodigden in de pastorie bijeen öm met elkaar kennis te ma ken. Zondag a.s. is in het parochie huis om kwart vóór twaalf voor be sturen van verenigingen en andere parochianen gelegenheid, met de nieuwe pastoor kennis te maken. Van officiële kerkelijke zijde wordt er de aandacht op gevestigd, dat het gelovigen vrij staat de verplichte vasten- en onthoudingsdag vóór Kerstmis naar keuze te houden op 23 of 24 december. Dit ingevolge een vorig jaar door de Paus gegeven faciliteit Een invalide Amsterdamse auto mobilist heeft gisterochtend drie aanrijdingen veroorzaakt omdat hij onder invloed was van verdovende middelen. Gebleken is dat hij een te grote dosis van een hem door zijn arts voorgeschreven verdovend mid del had ingenomen. De man, de 30- jarige koopman J. J. S. lijdt o.m. aan een bloedziekte. Voorts heeft hij een gebroken heup. Hij loopt met stok ken en lijdt veel pijn. Gisterochtend reed hij op het Mosplein in Amster dam-noord eerst een verkeerszuil omver, waarna hij op de Zeeburger- dijk een benzinepomp ramde. Ten slotte kwam hij nog steeds slinge rend rijdend in aanrijding met een bakfiets. De politie nam de koopman mee, doch stelde hem na verhoor en onderzoek aan het eind van de mid dag op vrije voeten. Omstreeks half 3 vanmorgen is nabij Woerden een goederentrein (rechts) ontspoord. Twee wagens kantelden en verniel- Pastoor C. W. Thomas wordt door bruidjes de parochiekerk WÊ van Leimuiden binnengeleid, links den 2 portalen van de elektrische deken E. A. M. Paap. radio mevisie bovenleiding. Hierdoor was het trein verkeer tussen Woerden en Gouda geheel gestremd. Reizigers werden per bus vervoerd. Over de oorzaak kan men nog niets meedelen, alhoewel inmiddels Bij de onderzeedienst van de koninklijke marine in Rotterdam is gister- wel gebleken is, dat een van de goe- ochtend de nieuwe onderzeeboot Hr Ms „Dolfijn", een onderzeeër van het derenwagens zijn as verloren heeft, drie-cilinder-type, in dienst gesteld. Op de foto zien we de bodem tijdens de indienststellingsplechtigheid bij het vlaghijsen. LIGTVOET 3 1 tT - 1 1 1 GMGÈTJf/2 Le/oe* Tel.230O5 f 100.000 verduisterd S.E.R. ADVISEERT: De 57-jarige administrateur P. C. W., die, zoals bekend, vorige week op verdenking van verduistering is gearresteerd door de Haagse politie, was in dienst van de vereniging „De Nederlandse Bloemisterij". In de loop van tien jaren zou hij zich ten nadele van deze vereniging en van de stichting Bloemenexpresse f 100.000 hebben toegeëigend. Naar in het „Vakblad voor de (Ad venen tie) Bloemisterij", het officieel orgaan der vereniging „De Nederlandse Bloemisterij", wordt meegedeeld, was W. al sinds 1947 in dienst van de vereniging. Het bestuur heeft hem inmiddels ontslagen. K.A.B-motie over woningbouwbeleid OPLOSSING: OP DE PAARDEN MARKT. De Soc. Economische Raad richt aan de regering het advies de sa menstelling van de Kamers van Koophandel te wijzigen. Men wil invoeren, dat in elke Kamer één-vierde van het aantal ze tels zal worden bezet door vertegen woordigers uit werknemerskring. Men wil voorts de 38 bestaande Ka mers van Koophandel indelen in zes groepen, waarbij de grootte van de handelsregistersbijdragen de basis is, aan de hand waarvan men het aan tal zetels kan vaststellen. Dit aantal kan dan variëren van 24 in de klein ste tot 60 in de grootste kamers. Tot op heden wordt het aantal ze tels in de Kamers van Koophandel min of meer op willekeurige wijze vastgesteld. Als men toestemming voor uitbreiding van het getal leden vraagt, krijgt men dit ook gewoon lijk. Normen bestaan hiervoor niet. De SER meent meer lijn in deze aan gelegenheid te brengen door de ge tallen zetels af te laten hangen van het handelsregister. In het schema zijn aan de kamers van Amsterdam en Rotterdam 60 leden toegedacht. Dit is twaalf meer dan het huidige aantal. Een grote groep van Kamers zou 36 leden krijgen, een andere groep 24 leden, en hieronder zou moeten vallen, die van Noordwest- Veluwe, die met 16 leden de klein ste kamer van Nederland is. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, geves tigd te Leiden, die volgens dit advies 36 leden zou krijgen, zou uitgebreid moeten worden met 6 zetels, welke zetels alle door werk nemers zouden moeten worden ingenomen. Volgens 't SER-advies dient een-vierde deel van de Ka mer bezet te worden door werk nemers. Er zijn thans te Leiden 3 werknemers-zetels. Om tot de voorgeschreven 9 te komen zou den er dus 6 bij moeten komen. De SER wil de leden laten benoe men door organisaties van werkge vers en werknemers, welke voor het provinciaal, regionaal en plaatselijk bedrijfsleven van belang zijn. Zelfde functie. De samen te stellen Kamers moe ten volgens de SER dezelfde functie blijven vervullen als nu, doch daar naast, zullen zij, eventueel tegen betaling zowel door de SER zelf, als door de bedrijfs- en produktschap- pen moeten worden ingeschakeld voor regionale werkzaamheden op het gebied van voorlichting en diens ten aan ondernemingen. De SER wil ook mogelijk maken, dat de Kamers van Koophandel ge vraagd of ongevraagd advies geven aan de SER en aan de schappen. De SER geeft in zijn advies uit gebracht op verzoek van de regering de hoofdlijnen voor een nieuwe wettelijke regeling. De Kamers ver vullen een nuttige taak bij de behar tiging van de regionale belangen. De regionale taak dient centraal te blijven. De SER ziet echter geen aanlei ding voor ingrijpende veranderingen in de taak van de Kamers. De wel eens voorgestelde omvorming tot re gionale en provinciale raden wordt afgewezen. Zowel het midden- als het kleinbedrijf als de grote onder nemingen moeten elk recht hebben op ten minste een derde van het to taal aantal zetels, meent de SER. De resterende zetels kunnen over de ze twee groepen worden verdeeld, in overeenstemming met de struc tuur van het bedrijfsleven. Extra uitkering aan N.S.-personeel? Naar het ANP verneemt, is in het georganiseerd overleg overeenstem ming bereikt om het spoorwegperso neel boven de normale Kerstgratifi catie van 60,- voor gehuwden en 30,- voor ongehuwden, een extra uitkering te verstrekken. Deze uit kering, die neerkomt op ongeveer anderhalf procent van het jaarsala ris, moet gezien worden als een ho norering van de extra inspanning van het N.S.-personeel over 1960. Het college van rijksbemiddelaars zal gevraagd worden, deze overeenstem ming goed te keuren. De Sociaal Economische Raad gaat De volgende paarden zijn gelijk: in grote lijnen accoord met het on- paard drie van links, bovenste rij, langs door de Sociale Verekerings- paard twee van links, onderste rij. raad aan de regering uitgebrachte J advies over de nieuwe arbeidsonge schiktheidsverklaring. Ook de SER adviseert tot intrekken van de drie ongevallenwetten, tot handhaving van de ziektewet (zij het met een verkorting van de ma ximale uitkeringsduur van 52 tot 26 weken) en tot instelling van een nieuwe verzekering, waardoor alle loontrekkers bij een arbeidsonge schiktheid, die langer duurt dan 26 weken recht krijgen op een uitkering, ongeacht de oorzaak van hun onge schiktheid tot werken. Evenals de Sociale Verzekerings raad zou ook de SER de ziektewet liever geheel zien vervallen. Voor lopig acht men dit onmogelijk, om dat ziekenfondsverzekering gekop peld is aan de ziektewet en deze al leen geldt voor werknemers met een inkomen dat beneden de loongrens ligt. Beide raden adviseren wel, dat ziekengeld niet langer 26 weken maar 52 weken zal worden uitge keerd. Door koppeling aan de alge mene loonindex zullen de uitkerin gen waardevast moeten worden Tijdens de te Haarlem gehouden bondsraadsvergadering van de Ka tholieke Arbeiders Beweging in de bisdommen Haarlem en Rotterdam, alwaar door voorzitter Joh. Kortink onder meer is gesproken over het beleid van het ministerie van Volks huisvesting, in het bijzonder ten op zichte van de goedkopere woning bouw, werd door de afdeling Rijs wijk een motie ingediend, welke door de de gehele vergadering werd overgenomen. Deze motie luidt als volgt: De wetgevende vergadering van de Katholieke Arbeiders Beweging in de bisdommen Haarlem en Rotter dam te Haarlem in vergadering bij een; BOVEN SCHIPHOL Vanaf 1 mei 1961 zullen vliegtui gen, die geen radio-telefonische ver binding met de verkeersleiding kun nen onderhouden, niet meer boven het gebied van de luchthaven Schip hol vliegen. Onder dit (cirkelvormi ge) „gebied" vallen heel Amster dam en een groot deel van de Haar lemmermeer. Tot deze maatregel heeft men moeten besluiten met het oog op de veiligheid en de vlotte afhandeling van het steeds drukker wordende luchtverkeer en in verband met de ingewikkelde verkeersleidingssitua ties, die door het straatverkeer ont staan. Tot nog toe konden vliegtuigen zonder radio, zoals sportvliegtuigjes en toestellen die voor besproeiing van landerijen worden gebruikt, ver gunning krijgen zich binnen het Schipholgebied te begeven. Het zelf de gold voor reclamevliegtuigen, die dikwijls boven Amsterdam rond draaien. Veelal werd daarbij de eis gesteld, dat tenminste één der toe stellen met radio moest zijn uitge rust en dat de overige zich dan vlak bij dit toestel moesten ophouden en dit volgen. gehoord de opvatting van vele af delingen met betrekking tot een evenredige woningvoorziening, in houdende, dat nu nog in onvoldoen de mate wordt voorzien in de wo ningbehoefte van arbeiders en daar mee gelijk te stellen woningbehoe- venden; overwegende, dat de woningnood nog altijd zeer groot is en - naar van regeringswege is vastgesteld - zich concentreert bij de arbeiders en klei ne middenstanders en dat uit dien hoofde het beleid erop moet worden gericht zoveel mogelijk goedkope wo ningen te bouwen; dat voor 1961 in de bouw van 65.000 gesubsidieerde woningen is voorzien, waarvan de helft premie woningen en de helft woningwet woningen, van welke laatste 5000 een extra bijdrage zullen ontvangen ter tegemoetkoming in de woningbehoef te van de financieel zwakkeren; dat alleen dan een voldoende aan tal woningen naar behoefte zal wor den gebouwd indien in meerderheid woningen met huren niet hoger dan die van woningwet-woningen wor den gebouwd; dat daarenboven een aanzienlijk groter aantal woningwetwoningen met extra bijdrage zullen moeten worden gebouwd, omdat het huur niveau van de thans te bouwen wo ningwetwoningen voor grote groepen arbeiders en kleine middenstanders te hoog is; dat nog geen zekerheid bestaat met betrekking tot de betaalbaarheid voor bedoelde groepen van de huur prijzen der door particulieren te bouwen huurwoningen in de premie sector. Dringt er met klem op aan: 1. voorshands voor 1961 uit te gaan van een aantal in aanbouw te ne men woningwet-woningen dat tenminste gelijk is aan het voor 1960 vastgestelde aantal; 2. het aantal woningwetwoningen met extra bijdrage aanzienlijk te vergroten; 3. het uiterste te doen om een zo groot mogelijk aantal woningen te bouwen, waarbij het thans voorgenomen aantal van 80.000 niet als maximum zal worden be schouwd en besluit deze motie ter kennis te brengen van de rege ring, le en 2e kamer der staten generaal en de pers. Om zeven uur gisteravond slipte een personenauto op de Maresingel te Leiden ter hoogte van de melkfabriek van „de Landbouw", met bet gevolg dat de wagen met flinke vaart de stoep opreed en de gevel beschadigde van het perceel 30 van deze singel. Een stuk van de gevel werd ingedrukt, een gasbuis werd beschadigd en de ramen van perceel 31 geraakten ontzet. De bestuurder van de auto kwam met de schrik vrij. Het ongeluk ontstond bij het passeren van een stilstaande auto. Te laat merkte de bestuurder dat van de andere zijde een vrachtauto naderde. De personenauto slipte tengevolge van het krachtig remmen der bestuurder. De auto werd ernstig beschadigd. De bisschop van Haarlem, mgr. dr. J. A. E. v. Dodewaard, heeft be noemd tot pastoor van de nieuwop- gerichte parochie van de H. Pastoor van Ars te Haarlem, Parkwijk de z.e. heer L. Voets, die reeds bouw pastoor was aldaar en tot pastoor te Andijk de z.e. heer C. Stet, die ka pelaan was te Beverwijk in de paro chie van Onze Lieve Vrouw van Goed* Raad.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 7