Logger op Zuiderpier van Scheveningen gelopen en vergaan Matroos verdronken Voorzitter Kolfschoten wijst op dreigend gevaar van een agrarische depressie ICVCHd verbrand en het landbouwbeleid moeten worden afgestemd op enkele positieve pun- MAAN.)AG 12 DECEMBER 1960 DE LETDSE COURANT PAGINA 4 Stille getuigen van ramp met Sch. 21 Zondagochtend op het Stille Strand te Scheveningen: wrakstukken en ge bruiksvoorwerpen vormen de stille getuigen van de ramp welke zich daar in het hachelijk duister heeft afgespeeld. Nader blijkt, dat zich op de Sch. 21, die gisteren op de Zuiderpier van de Scheveningse haven is gelopen, in tegenstelling tot eerdere berichten niet zeventien maar zestien personen bevonden. Zoals bekend zijn zij op één na allen gered. De redding is uit gevoerd door zeven agenten van de Haagse politie en twee of drie bur gers. De redders, die zich zo moedig ge droegen, hebben de door de koude en narigheid bevangen schepelingen op hun rug van de bazaltkeien en beneden naar de kop van het havenhoofd ge dragen. Zij moesten daarvoor klim men via ijzeren handvatten. Over de berging van het schip is nog niets bekend. Er wordt overleg gepleegd hoe het een en ander in zijn werk zal moeten gaan. Het staat wel vast, dat het schip verloren is. ERNSTIG AUTO-ONGELUK BIJ TUBBLRGEN Vannacht is op de weg Ootmarsum- Fasse, gemeente Tubbergen, een be stelwagen met 4 jongelui (allen uit Tubbergen), vermoedelijk door 'n te hoge snelheid, uit de bocht gevlogen en tegen een boom gebotst. De ge volgen waren zeer ernstig. De be stuurder en de twee inzittenden zijn met ernstige hoof j .vonden naar het r.k. ziekenhuis in Almelo vervoerd. De vierde jongem «n kon naar huis worden vervoerd. De bestelwagen is zwaar beschadigd. Prinses Beatrix liet schip te water Zondagmorgen om 01.15 Is de haringlogger Sch.-21 op de buitenkant van de Zuiderpier te Scheveningen gelopen. Door het hevige schudden van het schip en de zware slagzij was het voor de 17 opvarenden levensgevaarlijk om aan boord te blijven. Later op de dag is het schip ook nog in tweeën gebroken. Alle opvarenden konden worden gered, op een na, de 17-jarige E. J. M. Spaans, die in het voorschip geïsoleerd raakte en geen tekenen van leven meer gaf. De reddingboot Dorus Rijkers, die was uitgevaren kon niet zonder zelf vast te lopen bij het in nood verkerende schip komen. zeer moedig gedragen en niet in de laatste plaats is het aan hen te dan ken geweest, dat nog 16 van de 17 opvarenden gered zijn geworden. Vermoed wordt, dat het schip bij het binnenlopen van de pieren te gen de grond is gestoten en vervol gens door stroom en wind op de Zuiderpier is gezet. Het schip is in middels in tweeën gebroken en men neemt aan, dat het als verloren moet worden beschouwd. Met zware slagzij ligt het op de basaltblokken. Naar het lichaam van de verdron ken jongen kan men nog niet zoeken zonder zijn eigen leven te riskeren. Het schip is constant in beweging en de golven slaan er geheel over heen. Het enige geluid, behalve het breken der golven, komt van de scheepsbel, die monotoom blijft gal men boven het schip. mode voor mannen Jassen voor ons klimaat gemaakt - voor U gemaakt! Ruim gesneden, prachtige stoffen, niet te zwaar van gewicht. Een stralende prinses Beatrix wuif-1 behouden vaart toe tijdens de tewa- de zaterdag in HardinxveldGiessen- terlating van de werf van „De Mer- dam het m.s. „Prinses Margriet" een 1 wede". 60-41-300 (Advertentie) Tegen half twee zat het vaartuig, de motorlogger „Arie van der Zwan" van de fa. Jackson, dwars voor de pier aan de grond en was daar, hevig stotend en rollend, buiten bereik van de reddingboot. Op de pier trachtten redders po- litie-agenten, brandweerlieden en scheepsvolk met vanglijnen de 16 man aan boord te hulp te komen, maar eerst tegen half drie slaagde men er in de eerste man door de, stortzeeën er stond een hevige rukwind die het water hoog opsloeg aan wal te krijgen. Het gebrekkig materiaal en bij het licht van een op volle toeren draaien de bromfiets, waagden de redders hun leven. Moeizaam kwamen de opva renden van het schip, dat hevige slag zij maakte, van boord. Sommigen kwamen geheel ontkleed en bevangen door de koude op de begane grond. Allen op een na. Eerst toen om half vier ook de schipper van boord was, kwam er beter reddingsmateriaal en kon een agregaat energie verschaffen voor enkele schijnwerpers. Alle opvaren den waren toen echter aan wal, met uitzondering van een scheepsmaat, die, volgens de opvarenden voor in het schip in een bak was geïsoleerd. De schipper heeft tijdens het red- digswerk telkenmale getracht de jongen naar het achterschip te roepen, maar moest zijn pogingen opgeven toen geen levensteken van het voor schip meer kwamen. Dit gedeelte verdween bij iedere golfgslag onder het water, dat vol drijvende boeien lag. De vader, die een van de laatste geredden was, had zelf ook alle hoop opgegeven. Om half vijf was nog steeds geen levensteken opgemerkt van de als vermist opgegeven opvarende, die voorin had klaar gestaan met de waltros. Nu inmiddels meer dan een dag is verlopen, sinds de Sch. 21 op de Zui derpier van Scheveningen is gestrand heeft men wel de overtuiging gekre gen, dat de enige matroos, die van de bemanning nog vermist wordt., om het leven is gekomen. Het is de 17- jarige E. J. M. Spaans. MOEIZAM REDDINGS WERK. Het eerste alarm heeft de Hagenaar A. Groen gegeven, die op zijn radio de noodseinen heeft ontvangen. Hij heeft zich direct naar de Zuiderpier gespoed op zijn bromfiets en met vijf agenten en nog een of twee andere burgers heeft hij vrijwel de gehele redding verricht. Tegen de tijd, dat meer hulp kwam opdagen was het ergste reddingswerk al achter de mg. Dit groepje mannen heeft zich BONDS JAARVERGADERING L.T.B. Hedenmorgen is te Haarlem de algemene bondsjaarvergadering begon nen van de Katholieke Land- en Tuinbouwbond (LTB) onder voorzitter schap van de heer E. J. M. Kolfschoten, die in zijn openingsrede onder meer sprak over de dreigende agrarische depressie, welke naar sprekers mening stellig niet zonder gevaren moet worden geacht voor de economie in de gehele wereld. Deze agrarische depressie dreigt „temidden van een str.Tende welvaart alom". Speciaal in economisch hoogontwikkelde landen valt de algemeen zwak ke marktpositie van de landbouw op wélke zich kenmerkt in de vorm van lage prijzen in het internationale verkeer, ophoging van overschotten en landbouwbescherming via prijssteun of via direkte toeslagen uit de schat kisten. Hoewel de aanpassing van de produktie in de landbouw aan de afzetmo- gelijkheden over het algemeen uitermate moeilijk is, zal naar onze mening ter voorkoming van een aanzienlijke achterstand bij de ontwikkeling i van de meeste andere bevolkingsgroepen het algemene regeringsbeleid Bij een botsing op de rondweg bij Roosendaal is zondagavond laat een volkswagenbusje met acht inzitten den uit Oost- en West-Souburg om geslagen en in brand gevlogen. Een der inzittenden, de heer Lan- dre uit Oost-Souburg, is daarbij le vend verbrand. De inzittenden waren supporters van de Turner Van der Sanden van de vereniging Astrow en op weg naar huis van de kampioenschappen keurturnen in Den Haag. Op een kruispunt werd het busje door een bestelwagen uit Breda, waarvan de bestuurder geen voor- rand verleende, in de flank gereden. Twee inzittenden van het busje werden door de botsing eruit geslin gerd. De chauffeur kon eruit komen en met de bestuurder van de bestel wagen en omwonenden wist men nog vier mensen te redden. Machteloos moest men echter toezien hoe de heer Landre, die met zijn enkel bekneld zat, een vreselijke dood stierf. Een ton verduisterd Wegens verduistering van f 100.000 in een periode van tien jaar is de 57- jarige adminisarateur P. C. W. door de Haagse politie aangehouden. Vo rige maand zijn de overigens nogal simpele knoeierijen van W. bij een accoutantscontrole in de boeken van de handelsvereniging en de stichting waarvoor hij werkte aan het licht gekomen. W. ble.ek voor diverse doeleinden chèques te hebben laten uitschrijven, soms voor een bedrag van 10.000 of meer, die hij in de en geheel ten eigen bate aanwendde. Hij wist vrij eenvoudig deze bedragen in de boekhouding zogenaamd te verant woorden. Ook schijnt hij zich kas gelden te hebben toegeëigend, wat niet zo moeilijk was, omdat hij het volstrekte vertrouwen van de secre taris-penningmeester van de stichting genoot. Met onverkorte handhaving van het markt- en prijsbeleid en met name het garantie-beleid voor de landbouw, zodat voor de diverse be langrijke groepen van sociaal-econo misch verantwoorde landbouwbedrij ven het bereiken van een redelijke bestaansmogelijkheid en een rede lijke deelneming in de algemene wel vaartsstijging mogelijk wordt ge maakt, raak k een punt, aldus spr., dat het hoofdthem - is van de discus sies, welke ons de laatste weken zo zeer hebben beziggehouden. De voldoening, waarmede wij aan vankelijk mochten kennisnemen van de overeenstemming welke tussen de Minister van Landbouw en het geor ganiseerde bedrijfsleven en met name het Landbouwschap was be reikt over de herziening va^ de uit gangspunten van de kostprijsbere keningen, maakte spoedig plaats voor een niet geringe teleurstelling bij het vernemen van de nader door de regering vastgestelda garantie-prij zen. Op dit ogenblik hei ft het weinig zin meerdere beschouwingen, welke overigens in overvloed voorhanden zijn, vast te knopen aan onze geves tigde opvatting dat de regeringsbe slissing als onjuist en onbillijk moet worden gekwalificeerd. Begrip gevonden. Het blijft van overwegende bete* kenis dat in niet-agrarische kringen bégrip wordt ondervonden voor de waarlijk niet geringe prestaties van de Nederlandse land- en tuinbouw, welke een grote bijdrage levert m nationaal-economische z'n en niet alléén goed genoeg behoeft te zijn om een goedkoop levensmiddelen-pak ket te blijven verzorgen. Bij deze ontwikkeling kan niet uit blijven dat de regering en met name de Minister van Landbouw zal moeten erkennen dat de gehele produktiviteitsstijging aan de land bouw moet worden gelaten in prijs zowel als in kwantum. Ook dat met het landbouwbedrijfsleven wordt ge sproken over de inkomenspositie van een groot deel onzer agrarische be- drijfsgenoten en verder dat door de recente wijziging in de aanvankelijke regeringsbeslissing, hoewel op zich- zeli nog onbe/redigend, de minister wel unaniem te verstaan is gegeven dat hij in de toekomst primair heeft te streven naar overeenstemming met het Landbouwsch p, aldus de heer Kolfschoten. Er zijn meerdere aspekten te noe men, welke de eigen verantwoorde lijkheid van het bedrijfsleven moe ten aanspreken. Ik denk daarbij o.a. aan de rationalisatie, modernisering, mechanisatie van de bedrijven en de verbetering van de externe produk- tie-omstandigheden. Hierbij speelt de voorlichtingsbe geleiding, het noodzakelijke verleng stuk van goed en gedegen landbouw onderwijs, een belangrijke rol. In dat verband kan ik bezwaarlijk nalaten op te nierken dat ik even zeer teleurgesteld ben door het be sluit van de minister, waarbij hjj heeft gemeend een z.g. status-quo met betrekking tot et beschikbaar stellen van overheidsgelden te moe ten afkondigen. De gelden voor de landbouwvoor lichting komen direkt ten goede aan de totale gemeenschap in de vorm van betere kwaliteiten tegen lagere prijzen voor agrarische produkten. Zijn dus de gemeenschapsgelden voor de landbouwvoorlichting op zich zelf reeds volledig verantwoord, daar komt nog bij, dat in de land bouw zelf de behoefte aan meer voorlichting sterk toeneemt. Gemeenschappelijk landbouwbeleid. In dit stadium is het nauwelijks vruchtbaar om te spreken over het gemeenschappelijk landbouwbeleid in de E.E.G., zo vervolgde de heer Kolfschoten. De akti/iteiten van de Nederlandse regering en het alge mene oordeel van de Tweede Kamer dat de bij de versnelling van de ver wezenlijking der doelstellingen van het E.E.G.-verdrag voorziene maat regelen op landbouw- en industrieel terrein' een onverbrekelijk geheel vormen, laten aan duidelijkheid niets te wensen over. Wij hopen er het beste van! Evenals van het Benelux- Unie-Verdrag, hetwelk op 1 novem ber j.l. in werking is getreden. De hoogte van de minimumprijs in dit verband werkt nog steeds prohibi tief, vooral voor een produkt als to maten. Wy hopen dat de portefeuil le-wisseling op het Belgische Minis terie van Landbouw tevens een mo gelijkheid zal kunnen openen om tot een zekere afbraak van de minimum prijzen te komen. Over het algemeen komt de Nederlandse tuinbouw in nationaal-economisch verband toch al nauwelijks aan de orde, wellicht omdat de tuinbouw ogenschijnlijk begrotingstechnisch weinig revenuën oplevert. Het is zeker vermeldenswaard, dat de tuinbouw voor ons exportpakket een zeer belangrijke en steeds toe nemende bijdrage levert. Tot begin september 1960 was de uitvoer van tuinbouwprodukten in vergelijking met dezelfde periode over 1959, dus in één jaar tijds, over de eerste negen maanden gerekend met ongeveer 100 miljoen toegenomen. In totaal besomt de tuinbouwexport ruim 6% van de Nederlandse uitvoer. Na verschillende belangrijke ge beurtenissen op bondsgebied te heb ben aangeroerd, besloot de heer Kolfschoten met een opwekking tot eenheid, „waarvoor wij ons zo nodig offers zullen moeten getroosten". Diefstal in Teylers Museum te Haarlem Twee etsen van Rembrandt verdwenen Een der directeuren van Teijlers Stichting te Haarlem heeft zaterdag middag bij de Haarlemse politie aan gifte gedaan van diefstal van twee etsen van Rembrandt uit Teijlers Museum, welke etsen een waarde hrbben van resp. 25.000 en 6.000. De diefstal is gepleegd tussen don derdag en zaterdagmdidag. De et sen waren gevat in een van wit kar ton vervaardigd passepartout, dat 'n grootte had van 42'/2 bij 30 centime ter. De eerste ets stelde voor 'n land schap met drie herten langs een weg, met een boom rechts op de voor grond. Deze ets heeft een grootte van 20 bij 16 centimeter. De signa tuur was: Rembrandt F. 1650. De cataloguswaarde bedraagt 25.000. De tweede ets stelt voor een land schap met boerderij en een grote boom links op de voorgrond De af beelding is 12l/« bij 32 centimeter. De signatuur is: Rembrandt F1641. Van deze ets is de cataloguswaarde ƒ6000. De etsen lagen in de eerste schil derijenzaal van het museum onder glazen platen, op een tegen een wand bevestigde tafel. De randen van de platen waren beplakt met linnen plakband. Dit plakband is verwij derd. De etsen waren niet tegen dief stal verzekerd. Sleeuw op de weg tussen de Klencke en Oosterhesselen was oor zaak, dat de heer G. W. Geurts (31), accountant uit Emmen, met zijn auto slipte. De heer Geurts reed te gen een boom. Hij werd op slag ge dood. Een assistent, die in de wa gen zat moest met ernstige verwon dingen in het ziekenhuis worden op genomen. De heer Geurts was ge huwd en vader van drie kinderen. Daverende ovaties voor Judy Garland In het Tuschinski-theater te Am sterdam heeft Judy Garland in de nacht van zaterdag op zondag voor bijna 1700 mensen (de zaal was uit verkocht) een ruim twee uur du rende „one-woman-show" gegeven. Anderhalf uur daarvan klonk haar afwisselend zachte en luide stem door de zaal, bijna een half uur werd in beslag genomen door het applaus, dat steeds weer, zowel onder het zin gen van haar liedjes als daarna op- klaterde. Om half een precies, even nadat Jos Cleber de leiding over zijn Cos- mopolitainorkest had overgedragen aan de Engelse dirigent Norrie Para- mor, betrad Judy Garland, gekleed in een zwarte jurk en een lichtblauw kort jasje, het podium. Haar eerste nummers, „I happen tot like this town", „Almost like being in love" en „Do it again" oogstten reeds vele open doekjes. Toen de vele fotogra fen steeds weer voor het podium verschenen als zij een liedje had be ëindigd, riep ze: „Wat is er toch aan mij te zien, ik ben helemaal niet mooi". Na vijftien liedjes trok ze zich pas voor een korte rustpauze in haar kleedkamer terug. Na de pauze kwam Judy Garland het toneel op in een smalle, lange broek en een fel glinsterend zilver kleurig jasje, en had ze haar schoe nen met naaldhakken verwisseld voor balletschoentjes, zodat ze over het toneel kon dansen en springen. Soms zwaaide ze haar beide benen tegelijk de lucht in en liep ze zo snel heen en weer, dat de schijnwerpers haar nauwelijks konden volgen. Na meer dan dertig liedjes kwam er een eind aan haar show. Met lang durig handgeklap en gestamp met de voeten dwong de zaal haar verschil lende toegiften af, waarbij de liedjes „San Francisco" en „Zing went the string of my heart" werden her haald. Toen ze even voor drie uur achter de coulissen verdween, waar haar echtgenoot Sid Luft haar stond op te wachten, zei ze: „Ik hoop hier spoedig terug te komen".

Leidse Courant | 1960 | | pagina 4