100 Bouwplannen voor ziekeninrichtingen wachten op goedkeuring Priesterwijdingen Bisdom Rotterdam „De Hamert" weer Nederlands bezit 't Hoorntje WITTE KRUIS Prins Soevanna gevlucht Kinderbijslag wordt verhoogd met ongeveer vier procent Wernink-beton verwierf alle aandelen van Wernink-industrie ZATERDAG 10 DECEMBER 1960 DE LETDSE COURANT PAGINA 7 Bij gelegenheid van de jaarverga dering van de Vereniging van Ka tholieke Ziekenhuizen op 16 decem ber te Utrecht, heeft de Vereniging een jaarverslag het licht doen zien, dat deze keer is samengesteld door de nieuwe secretaris, mr. G. J. M. Stulemeijer, opvolger van mgr. S.A. M. Sanders, die 10 jaar het secreta risschap heeft waargenomen. Uit het Jaarverslag blijkt, dat het aantal bouwplannen voor ziekenhui zen, psychiatrische inlichtingen en verpleeghuizen, waarvoor op rijks goedkeuring wordt gewacht, op 1 september 1960, 100 bedroeg. Voor deze plannen wordt een bouwvolu- Op 8 december zijn in de parochie kerk van O.L. Vrouw van Goede Raad te 's-Gravenhage door Mgr. M. A. Jansen priester gewijd de eerwaarde heren H. van den Hon- del en K. M. van der Made. Tot diaken is gewijd P. H. M. Kloeg, al len zijn studenten van het theeologi- cum te Warmond voor het bisdom Rotterdam. De woningbouwmaatschappij De Nieuwe Erven, waarvan Philips alle aandelen bezit, heeft het landgoed „De Hamert" in Limburg (bij Arcen) weer van de Duitsers teruggekocht. Over de verkoop indertijd aan Duits land is nogal wat te doen geweest. Deze 468 ha natuurschoon werd door de Bauersiedlungesellschaft aange kocht als nieuwe bestaansmogelijk heid voor boeren, die door de grens correcties hun land waren kwijtge raakt. Door de Nederlandse rege ring is destijds echter een meldings plicht opgelegd, waardoor het de Duitsers onmogelijk werd gemaakt de nodige ontginningen uit te voeren. Wat de bestemming van het landgoed nu zal zijn is nog niet bekend. Automaten en auto's waren werkterrein De politie van Venlo is er in ge slaagd, de hand te leggen op een 32- jarige los-arbeider (R. B.) uit Ven lo, die zich de laatste tijd in hevige mate heeft bezig gehouden met straatroverijen. Zo brak hij vorige maand een si garettenautomaat open. In totaal haalde hij uit die automaat 75 pak jes sigaretten. Geparkeerde auo's waren ook het doelwit van deze man. Uit een be stelauto griste hij ongeveer 100 pak jes boter en marga-rine. In de Sin terklaastijd ontvreemdde hij uit een r' auto vijf nieuwe stofzuigers. Alle diefstallen waaraan B. zich heeft schuldig gemaakt werden in Venlo gepleegd. Een gedeelte van de buit kon worden achterhaald. La CALLAS ZINGT WEER. We hebben deze wetenschap niet van eigen aanschouwen óp het t.v.-scherm, maar van „horen galmen", als wij zo onze impulsieve gedachte mogen weergeven. Haar stem zelf hebben we niet gehoord, maar het omlijsten de, bronzen koor hebben wij in al zijn schakeringen door de muren van ettelijke belendende percelen heen naar waarde kunnen schatten. Het was heel mooi. Uit welke ope ra het gezongene genomen was kon den we niet onderscheiden, maar nu er aan kregen we sterk de indruk, dat het klonk zo spontaan de te noren en bassen hun muzikaliteit botvierden alsof zij in een behage- lijk, warm bad zaten. De stemmen der dames daarentegen gaven een lever- dige associatie met de schrikuitroep ener vrouw, die onvoorbereid een muis waarneemt, zij het dan, dat deze kreet kunst matig secondenlang op peil werd gehouden. En u mag het ons dan niet kwalijk nemen, dat wij nog nooit zo graag en met interesse naar verenigde sopranen hebben geluis terd die zó gezamenlijk aan haar ge voelens uiting geven. Als een muis één vrouw op een stoel krijgt is het al een plaatje, maar een hele gróép, needat moet een kostelijk gezicht zijn. Dit heeft nou niet zoveel met Maria Callas te maken, maar we vonden, dat we even moesten waarschuwen. Een paar jaar geleden keken wij al len ook onze ogen uit en raakten weg van haar stem, maar onze sym pathie kon ze niet houden. Thans waagt ze een nieuwe aanval, krach tig, melodieus en waarschijnlijk be toverend. La Callas heeft weer be slag op de ook onze publici teit gelegd. Of het zo'n opzienbaren de gebeurtenis is? Wij weten het niet. Als Jo Vincent hier en daar uit de vergetelheid opduikt zeggen we ook niet: de Vincent zingt weer. Het is maar wat we er zelf van ma ken. Maar let u in elk geval op Leo Riemens, dat is de man die Callas dóór heeft. me van rond 150.000.000.nodig geacht. Het bestuur van de Vereni ging betreurt het, dat ondanks het vertrouwen van de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid op enige verbetering, er steeds maar vertraging blijft optreden bij het af geven van de Rijksgoedkeuring voor aanbestedingsklare bouwplannen. Het curatorium van de Katholie ke Hogere School voor Verplegen- den is ontevreden over de deelne ming van leken aan de 2-jarige cur sus. Op de 5 zusters neemt er een leek aan deel, terwijl deze verhou ding in de gehele verplegingssector 1 zuster op 3 leken is. Kennelijk zijn hier de financiële bezwaren overwe gend, zodat men nu wil komen tot een algemeen fonds ten behoeve van de leken, waaraan alle katholieke ziekenhuizen deelnemen. Centrale Commissie voor de keuring van films Bij beschikking van de minister van Binnenlandse zaken zijn met ingang van 1 januari a.s. voor de tijd van vijf jaar 64 personen benoemd tot lid van de Centrale commissie voor de keuring van films. Onder hen komen onder meer voor: Mevr. mr. J. J. BooyVan Staveren, Lei den, dr. A. J. C. Haex, Oegstgeest, P. J. van Mullem, Oegstgeest, mej. N. H. Schokking, Katwijk aan Zee, G. P. H. Schuitema, Wassenaar, mevr. L. TimmermansSistersmans, Was senaar, mevr. S. J. M. Vlaming— Etman, Sassenheim en mr. F. J. G. baron van Voorst tot Voorst, Wasse naar. Tot lid van de huishoudelijke com missie van de Centrale commissie voor de keuring van films werd o.m. benoemd de heer P. J. van Mullem te Oegstgeest. DE echte, PIJNSTILLER Hoofdpijn... maar ook andere pla gende pijnen verdwijnen snel met Witte Kruis. tabletten, poeders of cachets! Stevenson aangezocht voor functie bij de V. N. (Advertentie). Enquête: Wat vindt U van de tram De volgende week dinsdag (13 de cember) zullen in alle vroegte werk studenten meerijden op de tramlijn Den HaagDelft van de Haagsche Tramweg Maatschappij om de reizi gers te tellen en te enqueteren. Vanaf de eerste rit, om 06.32 uur tot 21.00 uur zullen in elke wagen twee man het aantal in- en uitstap pende passagiers tellen en hun vra gen aan welk soort vervoer zij de voorkeur geven en door welke maat schappij en met welk materiaal het best aan hun behoeften kan worden voldaan. Dit onderzoek, dat geleid wordt door de Delftse hoogleraar dr. C. Leibrand, heeft tot doel een inzicht te krijgen in de behoeften van de trampassagiers, die van de verbin ding tussen Delft en Den Haag ge bruik maken. Over deze verbinding zijn zowel bij de gemeenten en de vervoersmaatschappijen als bij de passagiers problemen van praktische aard ontstaan. Na een langdurig gesprek, dat de toekomstige president van de Ver Staten, John Kennedy, in zijn woning te Georgetown heeft gehad met Adlai Stevenson, de tot twee maal toe verslagen kandidaat voor het Amerikaan se presidentschap, heeft eerstgenoemde bekend gemaakt, dat hij Stevenson heeft aangezocht voor de functie van Amerikaans ambassadeur bij de Ver. Naties. Stevenson heeft het aanbod in beraad gehouden. De foto toont Kennedy en Stevenson op de trappen van het huis van eerstgenoemde. (telefoto) Schitteren door afwezigheid op de Sociaal Economische Raad Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, zal woensdag 14 decem ber geen audiëntie verlenen. LEEF GELUKKIG met een (TOG)AL-GEZONDE BODY Met Togal bevrijdt U zich snel én afdoend van reumatiek, spit, ischias, verkoudheid, griep en menstruatiepijnen. Met een flacon Togal in huis kunt U dié kwalen definitief de baas. Bij apoth. en drog. TOGAL 0.95, 2.40, 8.88. (Advertentie! Nederlandse Filmprijs: Zilveren roos De voorzitter van de Sociaal-Eco nomische Raad, prof. dr. G. M. Ver- rijn Stuart, .ïeeft gistermiddag aan het einde van de zeer kort durende openbare vergadering van de raad in Den Haag de leden opgewekt in gro ter getale dan thans het geval is ge weest de vergadering /an de raad bij te wonen. Mede tengevolge van het grote absenteïsme heeft de raad in zijn, aan de openbare vergadering voorafgaande, besloten vergadering terschap van prof. dr. J. Tinbergen voorbereide ontwerp-advies inzake waardevaste bedrijfspensioenen. De heer Korte meende dat absen teïsme zou kunnen worden tegenge gaan door vaker bijeen te komen, waardoor de vergaderingen korter zouden kunnen duren. De voorzitter merkte op dat hij zich uit de begin periode van de raad herinnert dat de vergaderingen dan soms tot in de avond voortgingen. Prof. Tinbergen merkte op dat zijns inziens al veel gewonnen zou zijn indien de spre kers zich wat jondiger uitdrukten; nu vervalt men vaak in herhaling van reeds bekende standpunten en daar is niemand mee gebaat. Het Hoofdbestuur van de Nederlandse Bioscoop- Bond heeft een speciale prijs ingesteld als blijk van erkenning voor bij zondere prestaties op het gebied van de filmkunst. De prijs stelt een open- bloeiende roos voor ter grootte van negentien cen timeter. De roos is een fraai spe cimen van zilversmeed werk en is vervaardigd in het atelier van de bekende zilversmid Leo Brom te Utrecht. Het Hoofdbestuur van de Nederlandsche Bioscoop- Bond heeft bij het verle nen van zijn opdracht be oogd een artistiek verant woord kleinood te doen vervaardigen, dat voor de onderscheiden kunstenaar een waardevol bezit Is. De zilveren roos is voor de eerste keer door de Voorzitter van de Neder landsche Bioscoop-Bond, de heer Joh. Miedema, uitgereikt tijdens de slui ting van Cinestad 1960 te Amsterdam. De prijs werd toegekend aan de Tsje chische inzending „Sou- sto" (Een mondvol). (Foto: .JilmD neelsgebrek en teruglopende vraag niet ten volle bezet. De uitkomsten zullen dan ook geen belangrijke bij drage leveren tot het totaal. Aangezien het schelpkalkverbruik in Nederland nog ieder jaar minder wordt, mogen ook voor het komende jaar voor deze afdeling de verwach tingen niet te hoog gespannen zijn. Wernink's Bouwmaterialenhandel was in bevredigende mate van orders voorzien en zal een positieve bijdra ge aan het totaalresultaat leveren. In verband met de hoge bouwactivi teit in Zuid- en Noord-Holland zal OVERGANGSTIJDEN „ECHO" De Amerikaanse ballonsatelliet „Echo" zal de komende dagen bij gunstige weerscondities steeds aan het begin van de avond op geringe hoogte in het zuidwesten zichtbaar zijn. De overgangstijden zijn: zaterdag 10 december: 18.53 uur, zondag 11 december: 18.21 uur, maandag 12 december: 17.48 uur, dinsdag 13 de cember: 20.19 uur, woensdag 14 de cember 18.45 uur en donderdag 15 december 18.03 uur, aldus een be richt van de sterrewacht in Utrecht. De Üsy-Rijswijk, welke dit jaar gehouden zou worden, zal een jaar worden uitgesteld. De volgende Ilsy zal dus gehouden worden met Pink steren. Aldus heeft de K.N.V.V.L. be sloten naar aanleiding van het feit, dat de geplande show slechts enkele dagen voor de Parijse Salon Inter national de l'Aeronautique viel. Dit bracht te grote moeilijkheden met rich mede voor de organisatoren. Een bromfietser, de 37-jarige heer H. Schreur uit Reuver werd gisteravond in Maasbree door een vrachtauto aangereden. Het slacht offer was op slag dood. Hij was ge huwd en vader twee kinderen. Prins Soevanna Phoema, de premier van Laos, is per vliegtuig uit Vien tiane naar Pnom Penh, de hoofd stad van Cambodja, vertrokken en aladar aangekomen. Hij is vergezeld van zijn medewerkers. Alle vliegtuigen van „Air Laos" zijn van het vliegveld Wattay opge stegen om, naar het zich laat aan zien, zich in veiligheid te stellen met het oog op de mogelijkheid van een bombardement van de Laotische hoofdstad. Vientiane bood vrijdagavond de aanblik van een uitgestorven stad. Bij de Tweede Kamer is thans ingediend het wetsontwerp tot verhoging van de kinderbijslag met circa 4 procent. Zij gaat in op 1 oktober j.l. en is dus van terugwerkende kracht. De bijslagen per dag per kind worden met drie cent voor de eerste drie kinderen, met vijf cent voor het vierde kind en acht cent Voqr zesde en volgende kinderen verhoogd. Dit betekent, dat de nieuwe kinderbijslag voor loontrekkenden per dag bedraagt: voor het eerste kind 75 cent, tweede en derde kind 82 cent, vier de en vijfde kind 1.11 gulden en voor het zesde en volgend kind 1.17 gul den. In totaal is hiermee een bedrag gemoeid van 23 miljoen gulden. Ook rentetrekkers komen wat betreft de kinderbijslag voor verhogingen in aanmerking, terwijl de kleine zelfstandigen voor het derde kind 53 cent per dag en voor het vierde en volgende kind 73 cent per dag ontvangen. De staatssecretaris Roolvink, die dit wetsontwerp als eerste onderteken de, spreekt zich niet uit over de vraag of de kinderbijslag gekoppeld dient te worden aan het loonniveau. Hij verklaart wel, dat deze verhoging van de kinderbijslag moet worden gezien in het kader van de loonsverhogingen. Gunstige bedrijfsuit slagen Door middel van een ruil van aan delen verwierf Wernink's beton- en aannemingsmij. N.V. te Leiden alle aandelen van Wernink's Industrie en Handelsonderneming N.V. Als gevolg van een en ander bedraagt thans het geplaatste aandelenkapitaal 1.211.000 gulden. De nieuwe aandelen zullen ten volle delen in de uitkomsten van het lopende jaar, terwijl de uitkom sten van Wernink's Industrie- en Handelsonderneming N.V. in hun ge heel ten gunste van ons bedrijf zul len komen. De uitkomsten der onderneming over het lopende jaar, waaraan die van Wernink's Industrie en Handels onderneming N.V. in bevredigende mate zullen bijdragen, zijn zodanig, dat zij, ondanks de geringe bezetting van de afdeling Bouwwerken, in ieder geval een dividend van 4 gelijk aan dat van het vorige jaar zullen toelaten. Ondanks onvoldoende bezetting zal de afd. bouwwerken nog in positieve mate aan het bedrijfsresultaat kun nen bijdragen. De orderpositie is mo menteel onvoldoende, doch gehoopt wordt, dat in het komende jaar met enkele belangrijke projecten begon nen kan worden. Door vernieuwingen in het fabrieks- bedrijf, welke op 1 augustus jL in gebruik genomen werden, kon de produktie aanzienlijk verhoogd wor den. De resultaten van deze verhoog de produktie zullen in het lopende jaar de gevolgen van de stagnatie door de verbouwing reeds voor een groot deel compenseren. De order- positie is zeer bevredigend. De hoe veelheid onuitgevoerde orders is cir ca 25% groter dan op het overeen komstige tijdstip in 1959. Voor het komende jaar wordt een goede bezet ting verwacht, terwijl nog verdere rationalisatie en uitbreidingsplannen van de produktiecapaciteit in voor bereiding zijn. Het resultaat over 1960 van Na- tuursteenbedrijf V.O.N.K. was on danks de geringere bezetting bevre digend. De orderpositie is belangrijk beter dan op het overeenkomstige tijdstip van het vorige jaar, zodat voor 1961 op een zeer bevredigende bezetting gerekend mag worden. Wernink's Industrie en Handels onderneming N.V. meldt over haar onderafdelingen het volgende: de schelpkalkfabricage was door perso- Zware tijden voor HTM 50 Nieuwe bussen staan renteloos: GEEN PERSONEEL Bijna vier miljoen gulden staat renteloos in de garages van de H.T.M., het Haagse tram- en busbedrijf. Vijftig nieuwe bus sen - iedere bus kost 75.000 - staan reeds een jaar in gecon serveerde toestand te wachten op een bemanning. Door het nij pende personeelstekort, dat zich nergens zo sterk laat voelen als in de vervoerssector, heeft men tot op heden deze bussen niet in gebruik kunnen nemen. De bussen werden in 1957 door de H.T.M. besteld. Men plaatste een order voor 312 nieuwe bus sen. Zij waren nodig om de ver ouderde bussen en enkele trams te vervangen. Men verwachtte, dat men de bussen zou kunnen bemannen. Deze verwachting is voor een groot gedeelte niet uit gekomen. De omzetting van de tram- in buslijnen kon slechts gedeeltelijk geschieden. En of dit nu wel zo'n goede greep is geweest, kan men niet direct be weren. Door het tekort aan bus chauffeurs verslechterde ook de uitvoering van de dienstregeling. De bussen, die nu renteloos staan, dacht men te kunnen ge bruiken voor de vervanging van de trams op lijn 2 en 5 en voor de frequentie-verhoging op an dere lijnen. De H.T.M. zit er lelijk mee In haar maag en indirect ook, ge zien de frequentie en de ver slechterde dienstuitvoering, het Haagse publiek. dit beeld het volgende jaar waar schijnlijk geen grote wijzigingen on dergaan. Wernink's tennisvloeren en sport veldenafdeling was het gehele jaar ruim van orders voorzien, zodat men verwacht mag, dat zij een belang rijke bijdrage tot het bedrijfsresul taat zal opleveren. Ook voor het ko mende jaar mag een bevredigende bezetting verwacht worden. IN HOGERE SFEREN Diny Kommerkamp uit het Nederlandse plaatsje Klarenbeek onder Zutphen, die in 1949 samen met een groep leeftijdgenootjes bij een feest een ballon netje opliet, is vandaag in Urshult in de Zweedse provincie Smaland ge trouwd met de daar wonende Calle Hakansson, die het ballonnetje met het adres van Diny destijds heeft gevonden en een briefwisseling is begonnen. De foto tooni het paar, waarvan de liefde grote hoogten bereikte met het ondeugende ballonnetje in Urshult

Leidse Courant | 1960 | | pagina 7