Volgende maand Bevrijdingskerk in gebruik ■i 1:3 I ;f3 rn ::H LIGTVOET St. Martinusparochie liet pastoor C. v. d. Sman niet met lege handen gaan Parochianen namen afscheid van pastoor J. H. D. Hofstede Pastoor J. Hillen feestelijk ingehaald MEDISCHE DIENSTEN ^AiaKDAG 10 DECEMBER 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 radio Televisie GPHGÈTJf /2 LerccH Tei.23005 NOORDEN (Advertentie) Volgende maand wordt In Leiden zuidwest, nabij het korfbalveld aan de Montgomerylaan de bevrijdings kerk" in gebruik genomen. Deze gereformeerde kerk zal ook voor de hervormde eredienst worden gebruikt. Dit is de tweede kerk in Leiden waar én gereformeerden én hervormden hun zondagse gods dienstoefeningen houden. De andere kerk is de Maranathakerk, waar bij de opening een soortgelijke overeen komst werd gesloten! De bevrijdingskerk" bestaat uit een kerk, een bijgebouw met hal en een kosterswoning. Ook gedurende de week zal het gebouw geopend zijn. NOORDWUK Deken J. P. A. Brinkman spoedig met emeritaat Het besluit van deken J. P. A. Brinkman spoedig met emeritaat te gaan, van welk voornemen wij reeds eerder melding maakten, heeft thans vaste vorm aangenomen. Verwacht wordt, dat het emeritaat nog deze week zal worden verleend. De deken is voornemens zich te gaan. vestigen in Huize „Sint Jeroen". COMMISSARIS VAN DE KONINGIN KOMT OP BEZOEK Op donderdag 12 jan. a.s. zal de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, onze gemeente met een bezoek vereren. Groene Kruis Op een buitenge wone ledenvergadering van „Het Groene Kruis", gehouden in de „Zee leeuw", was het enige agendapunt een voorstel van het bestuur om over te gaan naar een hogere contributie regeling, hetgeen noodzakelijk was omdat de onkosten van het „Kruis werk" de laatste jaren aanmerkelijk zyn gestegen. Door het bestuur werd voorgesteld de contributie van 9. op 12.per jaar te brengen. Alle leden zullen van een en ander in kennis worden gesteld. Aan de beter gesitueerden zal worden verzocht hun contributie te bepalen op resp. 15.20.of 25.per jaar. Het bestuursvoorstel werd met algemene stemmen aangenomen. Vervolgens kwamen nog in bespre king de plannen voor het te stichten wijkgebouw in samenwerking met het „Wit-Gele Kruis". De architect J. van Tubergen heeft een plan ont worpen, dat aan het hoofdbestuur en aan de inspectie voor de volksgezond heid ter beoordeling was voorgelegd en daar enthousiast is ontvangen. Momenteel bevindt het zich bij het gemeentebestuur ter goedkeuring. VOORSCHOTEN Kaartavond t.b.v. de Afrikaanse Missies Op dinsdag 20 december a.s. zal om 20 uur in het R.K. Bonds- gebouw een kaartavond worden ge houden ten batë van de parochiële actie voor steun aan Afrikaanse Mis sies. De toegangsprijs bedraagt 2,50 per persoon. Een aantal fraaie prij zen, zoals hazen, konijnen, e.d. wor den beschikbaar gesteld. Kaarten voor deze avond zijn verkrijgbaar bij het secretariaat: Prins Mauritslaan 44, telef. 2151. Inspectrice kleuteronderwijs - Met ingang van 1 januari a.s. is door de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen benoemd tot inspec trice van het kleuteronderwijs in vaste dienst, mej. M. J. de Jonge, wonende te Voorschoten. KATWIJK AAN DEN RTJN Verfraaiing. Over de toestand van de Kerklaan is al enkele jaren tot zelfs in de raad der gemeente gesproken in verband met de wel zeer slechte toestand van het weg dek ter plaatse. Er was een moei lijkheid. Voor een gedeelte is deze laan eigendom van de Ned. Herv. kerk en voor een ander deel van de gemeente. Maar thans is de oplos sing er. In gezamenlijk overleg en voor gezamenlijke rekening wordt deze weg thans door de gemeente in prima staat gebracht. Aan de trot toirs is men reeds begonnen, de resi volgt en dan wordt het een mooie laan. De blauwe tram. Algemeen be kend is, dat de rails van de thans verdwenen blauwe tram op vele plaatsen een hindernis in de weg vormen. Vooral in de Rijnstraat westzijde met dubbel spoor en de diverse wissels waren die rails een ergernis, voor fietsers en een hin derpaal om de weg in redelyke con ditie te houden. Maar het einde van die ellende is er want men is thans begonnen met het uit de weg nemen van de rails. En dat gaat tegenwoor dig met de krachtige motoren al zeer vlug. Dat de jeugd dit werk met grote belangsteling volgt is begrij pelijk. LEIDSCHENDAM Maatschappelijk werkster Tot sociaal werkster bij het interparo- chiaal sociaal-charitatief centrum is benoemd mej. A. A. van Grieken. Zij zal spreekuur houden op de dins dagen, woensdagen en vrijdagen tussen 9-10 uur en op de vrijdag- avonden tussen 18.30-19.30 uur tel- I kens in het parochiehuis aan de Damlaan. In Stompwijk zal spreekuur ge houden worden elke donderdagmid dag tussen 14-15 uur in het souter rain van de R.K. jongensschool. Bloeddonors onderscheiden Gis teravond heeft in het R.K. Vereni gingsgebouw de uitreiking van Land- steiner-plaquettes en medailles plaats gehad door het bestuu- van het plaatselijk Rode Kruis. Burgemees ter Banning, de ere-voorzitter van het Rode Kruis spr..k de 72 bloeddo nors op hartelijke wijze toe en ge tuigde van zijn groot respect voor de velen die hun bloed uit pure naas tenliefde beschikbaar hebben ge steld. Vervolgens werden Landstei- ner plaquettes uitgereikt aan de da mes 't Hooft van Gerwen en A. van Bohemen en aan de heren Jacq. van Bohemen en A. Turk, ede reeds 15 maal hun bloed afstonden. De ove rige donors ontvingen de Landstei- ner penning. Bij deze uitreiking welke een fees telijk karakter droeg waren tevens tegenwoordig de dokters A. H. Keij- zer en J. H. Uhl en het gehele be stuur van het plaatselijke Rode Kruis. Ponyclub Alhier is opgericht de stichting Ponyclub, welke de naam zal dragen van „Hestar". De bedoe ling is dat ieder zich bij deze club kan aansluiten. De kinderen van de betrokken gezinnen zullen dan te gen gereduceerde prijs in staat ge steld worden de ponysport te gaan beoefenen. Er zal gereden worden op de landerijen van de heer Van Staalduinen aan de Van Ruysdael- laan 41. Men kan zich als lid van de Donderdagavond was de zaal van Maarsseveen tot in alle hoeken be zet met parochianen van „St. Mar- tinus" die tezamen waren gekomen om afscheid te nemen van hun pas toor, de zeereerw. heer C. Chr. v. d. Sman. Weliswaar was het een bij eenkomst met een enigszins wee moedig karakter, maar het was te vens voor de pastoor een verleng stuk van het St. Nicolaasfeest, want de parochie heeft de pastoor niet met legen handen laten vertrekken. De burgemeester, de heer M. P. van der Weyden, overhandigde met 'n kernachtig en toepasselijk woordje het parochiegeschenk, een bijzonder fraaie weergave van een hoekje Noordense polderpias. Het was een doek van de Noordense kunstschil der Toon Koster die bij de overhan diging aanwezig was. Veel sprekers zijn hierna nog aan het woord ge weest en allen onderstreepten hun woorden met geschenken. Namens het par. zangkoor overhandigde het ponyclub opgeven bij Mr. C. van Buuren, Veurse Straatweg 37. Tweede Gereformeerde kerk Aan de heer H. J. van der Zee is op dracht gegeven tot het maken van een schetsontwerp voor de bouw van een tweede Gereformeerde kerk in het uitbreidingsplan „De Heuvel" aan de Van Ruysdaellaan. LEIMUIDEN NOORDEN Nadat de parochianen donderdag avond afscheid hadden genomen van hun vertrekkende pastoor v. d. Sman verzamelden zij zich vrijdagavond weer om hun nieuwe pastoor J. A. F. Hillen te ontvangen. Aan de grens van Noorden werd de pastoor door de burgemeester en het kerk bestuur begroet. In een lange stoet van auto's reed men naar de kerk. Op het kerkplein stonden de gelo vigen te wachten op hun nieuwe her der, het muziekgezelschap DSS uit Aarlanderveen stond aan de andere zijde van het kerkplein opgesteld en verwelkomde de pastoor met mu ziek. Door een haag van welpen en bruidjes ging de pastoor de pastorie binnen. Intussen vulde de kerk zich Pastoor J. Hillen betreedt de Noordense parochiekerk, voor afgegaan door bruidjes. tot de hoeken met gelovigen. Voor af gegaan door deken Paap en ge volgd door pastoors uit omliggende dorpen begaf pastoor Hiller zich naar het altaar. Onderwijl zong het parochiële zangkoor onder leiding van de heer A. Voorn het welkomst lied. De familie van de pastoor had plaats genomen voor in de kerk. De ken Paap las de bisschoppelijke last brief voor waarna hij de installatie verrichtte. Hierna was er een kort Lof. Na het Lof bracht de muziek een serenadé aan de nieuw benoem de pastoor. Leiden en Omgeving Leiden: In spoedgevallen nemen waar de artsen Langezaal, Coutinho, Van Leeuwen, Stoffers en Pleijter. Apotheek Herdingh en Blanken, Ho- gewoerd 171, tel. 20502, tot zaterdag middag apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. Alkemade en Leimuiden: De artsen Brinkhorst, Leimuiden, teL 01721 269, en Snoep, Oude Wetèring, tel. 01713—511. Alphen a.d. Rijn: Dr. P. Stehou- wer, tel. 2170. Bodegraven: Dr. E. M. Bol, telef. 2113; zuster D. Langeveld, tel. 2566. Boskoop: Dr. Jongeneel, tel. 2019. Hazerswoude: Zie Leiderdorp. Dr. J. de Goeje, Benthuizen, tel. 01790 3636. Hillegom: Dr. A. van der Kaaden, tel. 5114. Katwijk Rijn: Dr. C. J. Hagen, tel. 3222, apotheek Kon. Julianalaan 18, tel. 4370. Katwijk Zee: Dr. J. C. Cleveringa, tel. 2061, apotheek: zie Katwijk Rijn. Koudekerk a.d. Rijn: Zie Leider dorp. Langeraar: Dr. J. A. Sandkuyl, tel. 01722—139. Leiderdorp: Dr. H. Bakema, telef. 01710—24828. Leidschendam: Dr. A. H. Keijser, tel. 4535. Lisse: Dr. Haase jr., tel. 3658. Nieuwkoop: Dr. G. J. Bremer, tel. 01725—103. Nieuw veen: Zie Langeraar. Noordwijk: Dr. Mulder, tel. 2230, Duinrandapotheek van 12-1 en 5-6 u. Wit-Gele Kruis zr. Hooijmans, telef. 3388. Noordwijkerhout: Dr. K. A. van Praag, tel. 385. Oegstgeest: De artsen E. W. F. van Walchren, tel. 22030, en J. J. Lanen- Baron, teL 21610. Apotheek Wilhel- minapark 8, tel. 26274. Rijnsburg: Zie Katwijk Rijn. Sassenheim: Dr. G. L. van Raay, tel. 025327777, zuster zie Voorhout. Valkenburg: Zie Katwijk Rijn. Voorhout: Dr. A. W. Bots, telefoon 025327393, zuster Meyssen, tel. 7796. Voorschoten: Dr. F. H. W. Swen, tel. 2356. Warmond: Zie Voorhout. Wassenaar: De artsen dr. R. S. ten Cate, tel. 3027 en J. C. de Neef, tel. 8303. Apotheek Siderius, Langstraat 86, tel. 2141. Woubrugge: Zie Langeraar. Zoetermeer: Dr. J. H. N. de Bruijn, tel. 3059. Zwammerdam: Zie Nieuwkoop. De parochianen van Leimuiden en Rijnsaterwoude hebben gisteravond op hartelijke wijze afscheid geno men van pastoor Hofstede, die na zijn 7-jarig pastoraat in de parochie van St. Jan de Doper gaat rusten. Deze samenkomst was belegd door de Raad van Overleg en de voorzit ter hiervan, de heer C. A. Buykx noemde het in zijn inleidingswoord verheugend, dat vele parochianen aanwezig waren. Het was dezelfde spreker die de taak van het kerk bestuur schetste, n.l. het behartigen van kerkelijke bezittingen. Tijdens het verblijf van pastoor Hofstede zijn deze belangen goed behartigd, waar wij prijs op stellen. Ook ad ministratieve aangelegenheden zijn bijzonder accuraat verwerkt aldus de heer Buykx. Hij sprak de wens uit dat de scheidende pastoor zich in zijn nieuwe omgeving goed thuis zal voelen en wenste hem in alle op zichten Gods beste Zegen toe. Gloria Deo voerde hierna 'n wals van Straus uit. Kapelaan W. van Wijn legde in zijn goed gekozen woorden de nadruk op het priester leven van pastoor Hofstede, dat niet altijd over rozen is gegaan. Na de priesterwijding begon hij met jaren lange ziekte. Eenmaal actief in de zielszorg kwam hij te Roelofarends- veen als kapelaan in de moeilijke crisisjaren. In 1940 maakte hij te Rotterdam de bombardementen mee en hierna de hongerwinter. Ten slotte verloor hij tijdens de water- ramp in 1953 vele parochianen en zijn bezittingen. Dit alles heeft het leven van de pastoor zorgelijk ge maakt. De kapelaan hoopte dat zijn pastoor, ontdaan van parochiebe slommeringen, door zijn gebed met de priesters blijft meewerken. Mevrouw R. v. d. Meer-Aartman zong zeer verdienstelijk „Pax Vo- biscum". Namens de gehele parochie werd het woord gevoerd door de heer J. E. Hartveld. Allereerst prees hij als voorzitter van het Armbe stuur de verstandhouding tussen de pastoor en het bestuur. Voor de be langstelling en de gulheid voor de minderbedeelden, aldus spr., zijn u erg dankbaar. Namens de parochie wees hij op de talentvolle, boeiende en leerzame predikaties van pastoor Hofstede. Hij overhandigde het pa rochiegeschenk in de vorm van een enveloppe met inhoud. Na het Orgellied van broeder Lae tantius, door Gloria Deo, zei de heer L. F. van Dueren namens het onder wijzend personele en de kinderen, dankbaar te zijn voor de goede zor gen. Het hoofd van de St. Janschool sprak zich waarderend uit over het steeds terugkerend godsdienstonder wijs, wat niet anders als bij hoge noodzaak verzuimd werd. De pas toor wist de jeugd te boeien, aldus de heer v. Dueren. De bejaarden sociëteit, die u op 21 september j.l. heeft geopend, zo sprak de heer C. J. Mollers als voorzitter, wenst u nog vele jaren in goede gezondheid. Een helaas heel geringe groep die deze avond niet aanwezig kon zijn werd vertegenwoordigd door de Pastoor Van der Sman bij het afscheidsgeschenk der parochie. Rechts burg. M. P. v. d. Weyden bestuur een kist sigaren, het onder wijzend personeel bood een siervaas aan, de kerkmeesters namen afscheid met een grote kist sigaren, namens de LTB sprak Ton v. d. Arend, de heer J. Mourits deed dit namens het Wit-Gele Kruis en de heer Ad. v. d. Weijden vertegenwoordigde de boe ren en tuinders. De heer A. Voorn, die tevens de leiding van de avond had, vertolkte als hoofdonderwijzer de gevoelens van het onderwijzend personeel en het schoolbestuur. Een aardige attentie van de parochianen aan de huishoudster van de pastoor, mej. A. Sneek, was een grote sier plant. Spijt. Alle sprekers gaven uitdrukking van spijt, dat pastoor v. d. Sman wegging, nadat hij slechts drie jaar en twee maanden in Noorden de herder van de parochie was geweest. Ze zullen hem niet licht vergeten. Pastoor Van der Sman zei in zijn dankwoord, dat hij hoopte nog vaak in Noorden terug te komen om er de oude vrienden nog eens op te zoe ken. En zo er iemand in Rotterdam komt, de deur van mijn nieuwe pas torie staat altijd voor hem open. Met dankbaarheid blijft de scheidende pastoor aan Noorden terugdenken. (Wegens onvoorziene omstandighe den konden we eerst vandaag het verslag van het afscheid plaatsen). heer P. L. Noordermeer. Het zijn de priesterstudenten. Van een van zijn zoons die tot deze groep behoort, overhandigde hij een schriftelijke dankbetuiging. „Als in ons hart het lied weerklinkt" van br Laetantius was het slot van de gewaardeerde omlijsting van de heer Chr. v. d. Mark met Gloria Deo. Pastoor Hofstede zei geschrokken te zijn van deze dankbetuigingen. Het afscheid van deze parochie, al dus spr., viel hem zeer zwaar, maar de gezondheid eist nu eenmaal een rustiger leven. Oprecht bracht hij dank voor alles wat hij in deze ze ven jaren had genoten. Zijn oprechte wens was, dat de parochie zal uit groeien tot een grote parochie waar de vrede van Christus heerst. In zijn laatste toespraak onderstreepte hij nog eens de waarde van het goede, .christelijke gezin, dat de grondslag legt voor de ware vrede. Ik ga de narochie verlaten, zo zei pastoor Hofstede, maar zal u niet vergeten en u elke dag in de H. Mis met mijn gebeden gedenken, in het vertrou wen dat u mij in dit opzicht niet zult vergeten. Tot slot dankte hij voor het geschenk, waarvoor hij een blijvend aandenken zal aanschaffen. Het was de heer C. A. Buykx die ten slotte een woord van dank richt te aan allen die hadden meegewerkt, waarna allen de gelegenheid kregen om met een handdruk afscheid te nemen van pastoor Hofstede. De heer J. E. Hartveld, voorzitter van het Armbestuur, overhandigt pastoor Hofstede bij zijn vertrek een enveloppe met inhoud als parochie geschenk.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 4