mtm/Eja TUINIER MET PLEZIER! weekelykse CRonycke Stanleystad neemt dreigende houding aan ZATERDAG 10 DECEMBER 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 LEXINGTON WERELDMERK from America's Best Tobaccos ZOETERWOUDE Uitbreidingsplan GESCHENKEN VOOR KONING BOUDEWIJN DOKTERS VAN PHILIPS GAAN VIJF DAGEN WERKEN T Voor het personeel van het ge- Aan het kasteel Laken is een zondheidscentrum, artsen etc., en de OnetvliPt pn Hnfnnlrlprc Bechtstein-vleugel van matbruin no- apotheek van Philips Eindhoven VUMVilCl en noipoiuerb tenhout af een huwelijks. wordt met ingang van 1 januari Ter voorkoming van een onge- le vUfdaaêse werkweek ingevoerd, wenste lintbebouwing, of een bebou- gesohenk v> de Westduitse president Op zaterdag is de apotheek alleen wing welke de in voorbereiding zijn- Heinrich Lübke voor koning Boude- des ochtends open. Op zaterdag- en de structuurplannen voor de Leidse w;;n en Dona Fabiola zondagochtend houdt een der be- agglomeratie zou doorkruisen, is drijfsartsen spreekuur voor geval- door de raad dezer gemeente voor de De Franse president, generaal De len waarin uitstel niet verantwoord Oostvliet en Hofpolders een uitbrei- Gaulle, heeft 'n Vlaams Renaissance- wordt geacht. Aldus meldt de Phi- dingsplan vastgesteld dat nu ter in zage van belanghebbenden is gelegd. Tussen de Vrouweweg en de Euro- paweg is nu een bungalowpark ge projecteerd waarvan de plannen nu zover zyn gekomen dat deze bij Ged. Staten zijn ingediend. Omtrent de Rijksweg 4 B is bij de structuurplan- tapijt, waarop een jachtscène is voor gesteld, gezonden. lips koerier. KORTE GOLF MATIGE NEDERLANDERS In Dunmore in de Ierse repu bliek werd gisteren zoveel haring wvt Uit de door het centraal gedistil- aangevoerd dat de haven voor ver- nen aangenomen "dat" deze~ ongeveer leerd bureau verzamelde verbruiks- dere aanvoer moest worden gesloten, ter plaatse van het tuindersbedrijf cijfers per hoofd per bevolking blijkt, Meer dan zevenduizend kantjes ha- van de heer L. J. van der Post zal da* Nederland met een totale alco- ring een recordvangst voor één komen te liggen. Hierbij is de in- holconsumptie van 4,86 liter omge- enkele nacht werden aan land ge- grijpende bepaling dat 100 meter uit rekend ad 50 pet. alcoholsterkte in bracht. De aangevoerde haring werd de as van deze weg niet gebouwd 1959 het matigste land was van de merendeels gekocht door Nederlan- jnag worden. circa 25 staten waarvan deze gege- ders en Duitsers. Vissers uit Dun- Het bouwen lanes de Vlietratf vens bekend 2«> 1° Frankrijk werd more zeiden, dat de zee langs de kust vanaf de ïlmmebruf tot lan de dat jaar met eelt alcoholgebruik van „kookt* vande haring", grens der gemeene Leidschendam is l'ter ad 50 pot. het meest Het Oostduitse communistische alleen toegestaan voor bedrijfswo ningen onder de bepaling dat een bedrijf minstens 3/4 na gri toegestaan. Structuurplan Leidse agglomeratie ONZE gedronken. blad „Das Volk" schrijft, dat moet Wat onze Beneluxpartners betreft, worden aangemoedigd, dat kinderen eToot^moet bedroeg het verbruik in België 11,77 in Oost-Duitsland met oorlogsspeel- ziin Hot bouwen van eroontenkas. Iiter en Luxemburg 16,40 liter, goed spelen. Al het speelgoed, waar zen en warenhuizen is echter wel De Noren en Finnen blijken evenals door het leger een plaats in de har sen en warennuizen is eenter wel de Nederlanders matige aicohoIge. ten van de kinderen krijgt, is een bruikers met een verbruik van resp. „bijdrage voor de verdediging van 5,05 en 5,16 liter. Voor W.-Duitsland de vrede", aldus „Das Volk". Dat bedraagt het cijfer 15,18 liter, voor geldt natuurlijk alleen voor Oost- Nu het alaehele bebnuwinesnlan de Verenigde Staten 10,81 liter en duitse kinderen; in West-Duitsland In de Ooitvliet en Ho^older o? ™>r EngeIand liter' worden oorlogszuchtig door! grond van het bezwaar van de ge- meente Leiden door Ged. Staten niet is goedgekeürd zullen de ontwerpen van hgt structuurplan rekening moe ten houden met de recreatieplannen in deze polders. Verwacht kan wor den dat binnen een maand deze plannen aan de laad ter goedkeuring zullen worden aangeboden. De Provinciale weg no. 17 Van de plannen van de Provin ciale weg no. 17, lopende vanaf de Europaweg naar de Provinciale Dok ter Kortmannweg, is de situatie nog steeds niet bekend. Na de officieuze bekendmaking van een provinciale doorverbinding vanaf deze weg in de richting Bode graven door de Zwet, de Vestbroek. de Oostbroek polders is bij de ge meente en polderbesturen evenmin iets bekend. OUD ADE Toneeluitvoering Gaarne maken wij de liefhebbers van goed toneel er op attent, dat zondagavond 8 uur de toneelclub van de KAB voor het voetlicht treedt met: Een kind riep „vader". Achter deze titel verschuilt zich een lijn spel, de moeite van een tocht naar ,,'t Lage Land" waard. Zie de advertentie. december- voordeel-verkoop wordt gehouden van 7 december tot en met 31 december ttf* UMV IxWhUltA. Haarlemmerstraat 175 zitter, diens plaatsvervanger en de rapporteur van de grotere verzoe ningscommissie die enige tijd geleden werd gevormd. De verzoeningscommissie bestond aanvankelijk uit vertegenwoordigers van de vijftien Afrikaanse en Azia tische landen, die militaire hulp aan het optreden van de V.N. in Kongo hebben gegeven. Enige landen heb ben zich intussen echter uit de com missie teruggetrokken. Nieuwe leden van de Veiligheidsraad De Verenigde Arabische Republiek en Chili zijn vrijdag ais lid van de Veiligheidsraad gekozen. Zij kregen in de Algemene Vergadering elk 74 stemmen. Tevoren was de vergadering er mee akkoord gegaan, dat Turkye in 1961 de zetel zal bezetten, die dit jaar werd ingenomen door Polen. Toen vorig jaar Turkije en Polen geen van tweeën de vereiste meer derheid van twee derden wisten te behalen, was overeengekomen, dat zy achtereenvolgens elk. één jaar zit ting in de raad zouden hebben. Bij de stemming over de derde vakante niet-permanente zetel stuit te men op moeilijkheden. Bij de eerste stemming kreeg het door de westelijke mogendheden gesteunde Portugal slechts vijftig stemmen, ge volgd door Liberia met 32 stemmen en een aantal staten die zes stem men of minder kregen. Bij de vol gende stemming, die ging tussen Portugal en Liberia, kreeg Portugal 49 en Liberia 47 stemmen, zodat 'n nieuwe stemming nodig was. Beginnen zij het te begrijpen Meer dan duizend leden van dc bond van arbeiders in elektriciteits bedrijven hebben vrijdagavond voor het paleis van de Cubaanse presi dent een betoging gehouden, die waarschijnlijk de eerste ant'commu- nlstische is sedert november 1959, toen communisten leidende functies gingen bekleden in de vakbeweging. De betogers riepen voor het pre sidentiële paleis in koor: „Cuba ja, Rusland neen". Na een half uur ver scheen president Dorticos Torrado. Hij nodigde enkele leiders tot 'n on derhoud uit, dat vier uur geduurd heeft en stormachtig geweest moet zijn. Drie gevluchten geven zich aan Drie gevluchte verdachten uit het De Belgische minister van buiten- Volgens Nkroemah heeft de open- Ign barricadenproces Jean-Marle landse zaken, Wigny, heeft de secre- bare mening in de wereld door toe- Demarquet, Jean-Jacques Suslni en taris-generaal van de Ver. Naties, doen van „agenten van het imperia- Marcel Ronda hebben aich in het Hammarskjoeld, verzocht maatrege- lisme" de valse instelling aanvaard, grensplaatsje Figueras bij de Spaan- len te nemen ter bescherming van dat de tragedie io Kongo in wezen se politie gemeld aldus is van offi- het leven en de bezittingen van de een binnenlands geschil is, hoewel, clële zijde In Barcelona vernomen, in Stanleystad - de hoofdplaats van aldus de brief, Belgische en andere Figueras ligt dicht bij de Franse de Oostprovincie in Kongo - door „imperialisten" zich intensief met de grens, In het oostelijk deel van de plaatselijke Kongolese autoriteiten gang van zaken in Kongo hebben Pyreneeën. ZU vroegen en kregen bedreigde Belgen. bemoeid. politiek asiel en werden vervolgens Het verzoek is gedaan naar aan- op vrij voeten gesteld, leiding van 'n telegram van de Kon- DE RAADGEVENDE COMMISSIE Het drietal is voornemens zondag golese commissaris van het district naar Madrid te vertrekken. Zij ho- Stanleystad, Bernard Salamoe, aan Afgevaardigden van Nigeria, de pen Lagaillarde te ontmoeten doch president Kasavoeboe en kolonel Mo- Maleise federatie en Ethiopië zullen of dit in Madrid zal zijn staat nog boetoe, waarin hij dreigt alle in de dinsdag a.s. uit New York naar Kon- niet vast. Oost-provincie verblijvende blanken go vertrekken voor een „onofficiële" Op een vraag aan Demarquet, of te doen arresteren en sommigen van vredesmissie, zo heeft de speciale hij een ontmoeting zou hebben 'met hen te zullen laten terechtstellen, in- raadgevende commissie van de Ver. generaal Salan, antwoordde hij dit dien Loemoemba niet onmiddellijk Naties voor Kongo vrijdag besloten, niet te weten,'doch mogelijk wel wordt vrijgelaten. De drie afgevaardigden zijn de voor- diens medewerker Ferrandi. De winter naeckt, de donck're daeghen koomen 't Wordt kil en koud. Een heemel, vael en grijs omspant de aerd' en vat s'in neeveldroomen. Een laetste blad valt neer. Het is de prijs van 't wisselen der saysoenen De herfst vergingh in storm en reeghenvlaegh. Wegh syn de soomersche festoenen van bloemen in hun heemelsche couleur. Geen vooghel singht ën fluyt syn liedjen van der minne 't Is all' soo doodsch en grauw. Verstomd het lief geluyd van ritselende sanghen der kreeckels in het gras. Alleen de staeghe drop van kaele, dampomhanghen tacken te hooren valt. 'k Sie op het veld §een rappe haes meer rennen; e schorre kreet slechts van een aesende faesant hoor ick in 't duyn. Het geele licht der stad weerspieghelt op de natte straeten, een vrouw schuyft haestigh de gordynen dicht en sluyt de kille waereld buyten. En vol van onbestemd verlanghen daelt de nacht.... en wacht. WILLEM VAN HORSTENDAEL Belgen vragen V. N. om bescherming WINTERBLOEMEN t KRANS Met dun IJzerdraad Enkele ,akken A bevestigen op ijzeren In een vaaS of houten hoepet. ROZET WANDVERSIERINGEN KERSTSTUKJE Volgend jaar een 45-urige arbeidsweek WINTERBLOEMEN Is het begin van de winter zacht, dan kunnen we tot Kerstmis nog wat chrysanthen, een enkele roos of herfstaster in de tuin vinden. Spoedig daarna komen de echte winterbloeiers, die in januari al weer kleur geven. De winterjasmijn Jasminum nudiflorym) is een klimplant met heldergele bloemen, die als het niet vriest, steeds door blijft bloeien. De winterbloeiende prunus (Prunus subhirtella autumnalis) vertoont zelfs in december zijn rose-witte bloemen. In januari komt de winterhei (Erica carnea), overladen met rose of witte bloempjes en al vroeg in het voorjaar is de heidetuin in feesttooi. De toverhazelaar (Hamamelis japonica) laat in een zachte januarimaand zijn gele lintbloemen al zien vlak na de jaarwisseling. De kerstroos (Helleboris niger) bloeit meestal pas in januari, maar vele planten worden vóór Kerst mis al in bloei getrokken. De witte of paarse bloemen zijn algemeen bekend. Als later de sneeuwklokjes, winteraconieten en de hazelaar beginnen, denken we al niet meer aan de winter en staat het voorjaar met zijn bloemenrijkdom voor de deur. Een soort van gelderse roos. (Viburnum frag- rans) bloeit bij vorstvrij weer de hele winter door, ae bloemen zijn rose-wit en geuren heerlijk. KERSTVERSIERING Er is in uw tuin genoeg te vinden om met het Kerst feest in huis zelf wat versiering te maken. Takken Voorts dreigt Salamoe - de gewe zen particuliere secretaris van Loe moemba - alle Belgische ondernemin gen in de Oost-provincie te „sabote- Advertentie' ren", indien de ex-premier niet vóór vrijdagavond op vrije voeten zou zijn gesteld. Het opperbevel van de Verenigde Naties heeft een missie naar Stan leystad gezonden om de toestand op te nemen. De V.N.-troepen hebben in Stanleystad een schoolgebouw gevor derd, waarin alle zich bedreigd voe lende Europeanen een onderdak kun nen vinden. Dag Hammarskjoeld, heeft de V.N. -troepen in Stanleystad opdracht ge geven „zich te verzetten tegen ge welddadig optreden tegen individu ele personen, die de Ver. Naties om bescherming verzoeken." Het aantal Europeanen in Stanley stad wordt geraamd op 500 1000 en evenveel in de rest van de provincie. Reeds donderdagmiddag zouden de autoriteiten in Stanleystad plaatse lijke vertegenwoordigers van de vol kerenorganisatie in kennis hebben gesteld van de voorgenomen arresta ties. Tevens zou men hebben laten doorschemeren, dat de Kongolese be volking toestemming zou krijgen de Belgische bezittingen te plunderen. wm_ x 4 Naar verluidt is gisteren (vrijdag) »Ik w,ou» dat ik zaterdag maar weer van hulst, coniferen, mahonia, laurierkers en andere ty^"grenïme" Oega^da^en'aan- k°n"" «Sr groenblijvende heesters of besheesters zorgen voor een D1J veganaa, een aan- ondergrond, aangevuld met denne-appels, bemoste tak- tal Belgen gearresteerd. Ten minste ken of wUgenkaties, die u buiten kunt verzamelen of eén hunner is door de gendarmes ge inde bloemenwinkel en op de markt kunt kopen, slagen. De Belgen in de Oost-provm- Wilt u nog meer variatie, dan kunt u het geheel com- jJ^ek te verllten toestemmmg de pleteren met eucalyptis, dadels of pepers. (Bescherm sxreex te verlaten, uw bessen takken met netten tegen de vogels, vooral burgemeester van Stanleystad op de bessen van cotoneaster of vuurdoorn hebben ze beeft by decreet alle ondernemingen het gemunt). Het gemakkelijkst kunt u de takken en de stad geafrikamseerd". De lei- de kaarsen in een bal boetseerklei steken, die u met dinggevende blanken moeten plaats een of meer spijkers op een plankje bevestigd, of op maken voor „bekwame Kongolezen een schaal legt Op een ondergrond van groen worden met dien dat de blanken de langere tikken van wilg of hulst gestoken. Het verantwoordelyk blijven voor de op- hart wordt gevormd door een kaars of dichtbezette lading van hun opvolgers. Zy moe hulsttakjes (blad wegknippen), pepers en ander kleur- *en» blyl^ns het decreet, voortdu- v_:j zaterdar van iou beeint rijk materiaal. Het stukje wordt afgewerkt met takjes rend de Kongolezen ter zijde staan. 1?»J°u De*u,t „Maar dat is toch duidelijk, Freek, dat men op de Zuidpool met het hoofd naar beneden loopt." van coniferen. Maakt u het aan de ene kant wat hoger en zet als tegenwicht de kaars iets uit het midden, NKROEMAH wil WUZIGpiG dan wordt het geheel niet zo stijf. Goudbespoten, met MILITAIRE LEIDING plastic bessen bezette takken of kerstmannetjes ho- ren er niet meer in thuis, wel kunt u wat rode of zil- President Nkroemah van Ghana veren ballen van de kerstboom gebruiken. heeft in een vrydag gepubliceerde Voor de kersttafel maakt u een laag, langwerpig brief aan secretaris-generaal Ham stukje met korte takjes, die aan alle kanten in net marskjoeld aangedrongen op een on lange „kleibrood" worden gestoken. Evenals by het middellijke wijziging in de militaire kerststukje wordt het materiaal er niet in gestoken leiding van de V.N.-strydkrachten in als pennen van een stekelvarken, maar we maken Kongo. naast elkaar groepjes van enkele takjes hulst, groen Hij verklaart, dat de leiding moet of katjes bijeen. 1 worden overgenomen door bevelheb- Een kerstkrans vlechten we om dik ijzerdraad of bers, die voldoende ervaring en oor een houten hoepel. Naast het al genoemde materiaal deel hebben om de waardigheid en wordt ook ijslands mos gebruikt. Op een horizontale het vertrouwen in de hogere leiding krans worden de kaarsen in stevige houders bevestigd van de militaire aangelegenheden der en de krans met linten opgehangen. V.N. te herstellen." op m'n zenuwen te werken.' Van maandag tot vrijdag. „Wat moet ik dan anders met die Jon gen beginnen. Hij heeft nu eenmaal de hoofdprijs in de pool gewonnen".

Leidse Courant | 1960 | | pagina 3