Kinderen te vondeling gelegd Ambtsgeheim voor sociaal werkster erkend ZO ZiJN ONZE KINDEREN BEHOEFTE AAN BEWEGING ZATFRDAG 10 DECEMBER 1960 DE LETDSE COURANT PAGINA 10 JOHN FITZGERALD KENNEDY JR. GEDOOPT In de kapel van het Georgetown-ziekenhuis in Washington is de eerste zoon van Amerika's toekomstige presi dent, John Fitzgerald Kennedy jr. gedoopt. Foto: Na de plechtigheid kijkt Kennedy sr. glimlachend naar zijn zoontje in de armen van zijn trotse vrouw Jackie. TUSSIPECT hoestsiroop: l j Italië en Zwitserland. Na deze tour- OOK VOOr Kinderen. nee zal Judy Garland een film gaan (Advertentie) maken- Judy Garland op Schiphol verwelkomd Judy Garland, de 37-jarige Ameri kaanse zangeres is gistermiddag op Schiphol verwelkomd door een grote schare bewonderaars. De grote be langstelling van het publiek en voor al van het vrouwelijk personeel van de luchthaven zijn een bewijs, dat haar ster nog steeds flinkert. Tot de verwelkomenden behoorde ook Lou van Rees onder wiens im presariaat Judy Garland in de nacht, van vandaag op zondag een ,one man show" zal geven in het Amsterdam se Tuschinsky-theater. Na Londen, waar zij met haar show uitbundige successen vierde, en Zoon teruggevonden Voor de politierechter te Arnhem heeft vrijdag terechtgestaan een Arnhemse metselaar, wie ten laste was gelegd het te vondeling leggen van drie minderjarige kinderen in de leeftijd van 2 tot 4 jaar. De poli tierechter heeft hem veroordeeld tot een maand gevangenisstraf voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. De verdachte legde in januari 1960 de drie kinderen neer voor de deur van het tehuis voor onverzorgden „Welkom" te Arnhem. Hij had aan gebeld en was weggelopen, nadat hij had gezien, dat iemand naderde om open te doen. Als motief tot deze daad gaf hij op, dat hij zeer slecht gehuisvest was en dat niemand zich om zijn gezin bekommerde. Door deze daad had hij de aandacht van de gemeentelijke instanties willen vestigen op zijn probleem. De man, die zich te voren moed had inge dronken, had meteen spijt gekregen van zijn onberaden stap. De officier van justitie, mr. J. van IJsendoorn, zeide in zijn requisitoir, dat hij rekening wilde houden met de moeilijke omstandigheden, waar onder de verdachte moest leven. In middels wordt geprobeerd hem een beter passende woning te verschaf fen, doch de mogelijkheden zijn nu eenmaal gering. Hij zal onder toe- zich moeten staan en daarom ver bond de officier aan de voorwaarden dat verdachte zich niet meer schul dig mag maken aan drankmisbruik. De politierechter was het met de officier eens en veroordeelde de metselaar conform de eis. TUSSIPECT hoestsiroop: wat een opluchting! (Advertentie) BESLISSING AMSTERDAMS HOF De 69-jarige mevrouw Pauline Ruff uit het Duitse Egelsbach bij Offen bach, weet nu, nadat zij vijftien jaar heeft geloofd, dat haar zoon Jakob dood was dat die gezond en wel in de Ver. Staten verblijft. Veertien da gen geleden vernam mevrouw Ruff, dat haar zoon, die in Chicago woont, ln 'n krant een oproep had geplaatst om zijn moeder terug te vinden. Zij reageerde hierop en heeft inmiddels ook een brief ontvangen waarin haar zoon haar uitnodigt naar de Ver. Sta ten te komen. Mevrouw Ruff, wier grootouders in de negentiende eeuw naar Rusland zijn geëmigreerd, kwam in 1943 met haar zoon naar Duits land. Twee jaar later verdween Ja kob, die bang was voor de naderen de Russen omdat hij als tolk voor het Duitse leger had gewerkt. De foto toont mevrouw Ruff, met de eerste brief van haar zoon en een foto van hem met zijn vijf kinderen. De civiele kamer van het gerechts hof te Amsterdam heeft in een ge wezen principieel arrest beslist, dat een psychiatrisch geschoold sociaal werkster deel uit makend van een onder leiding van een arts staand team van een medisch opvoedkundig bureau, om haar taak naar behoren te kunnen vervullen verschonings- Loonzakje met inhoud verdween in de kachel Niets vermoedend stookte een vrouw in Roermond het fornuis in de keuken op met wat papieren, die zij van een tafeltje in de keuken nam. Toen even later de echtgenoot, een bouwvakarbeider, aan zijn vrouw vroeg, of zij even zijn zakgeld van zijn loon wilde afhouden, kwam men tot de ontgoochelende ontdekking, dat het weekloon met de papieren in het foruis verdwenen was. De man had zijn loonzakje, inhoudend ƒ71. even tevoren op het tafeltje in de keuken gelegd. Men doofde het vuur in het for nuis, maar men moest constateren, dat van het geld niets was overgeble ven. Met de resten ging men naar een bankbediende, die uit de asresten nog twee briefjes van 25 gulden bij elkaar kan puzzlen. Getracht zal worden of de Nederlandsche Bank de asresten wil omzetten in nieuwe briefjes. recht behoeft. Het zich daarop be roepen staat te harer beoordeling; zij heeft het recht, aldus het hof, zich te verschonen. De psychiatrisch geschoolde so ciaal werkster mej. L. M. G., ver bonden aan het medisch opvoedkun dig bureau der Stichting voor Gees telijke Volksgezondheid in Noord- Holland te IJmuiden, had, toen zij als getuige in een echtscheidingspro cedure te Haarlem was opgeroepen, geweigerd een verklaring af te leg gen en zich beroepen op het ver schoningsrecht Nadat de rechter-commissaris haar dit verschoningsrecht twee keer had toegekend, verwierp het Amster damse hof dit beroep van mej. G. op haar ambtsgeheim en bepaalde dat zij door de rechtercommissaris zou worden gehoord. Voorts beval het hof haar gijzeling als zjj in haar wei gering bleef volharden. De Hoge Raad verwees in cassa tie de zaak terug naar het Amster damse hof. De Hoge Raad overwoog, dat mej. G. niet in de gelegenheid is geweest de juistheid van haar stand punt voor het hof te verdedigen en dientengevolge door het arrest van het hof niet met tegenover mej. G. bindende kracht is komen vast te staan, dat een beroep op een ver schoningsrecht haar niet toekomt. TUSSIPECT hoestsiroop: aangenaam, doeltreffend (Advertentie) Het moet niet zó De moeder tot een kennis: „Och, zegt u maar rus tig „jij" tegen Chris. Hij is gelukkig nog niet volwas sen, ook al zit hij nu een paar jaar op het lyceum, niet waar Chrisje?" Maar zó De kennis (tot Chris): „U bent al een echte jonge man geworden sinds ik u de laatste keer zag; wat gaat die tijd toch vlug". Chris' moeder: „Ja, voor je erg in hebt heb je al J een volwassen zoon". Een goede raad: Opgroeiende kinderen verlangen ernaar, echl volwassen te zijn. Het is fout, hun ontwik keling te willen afremmen door hen als kleine kinde ren te blijven behandelen. Praktische wenken voor de huisvrouw DE MODERNE CEINTUUR die aleen maar vastgehouden wordt door een gesp gaat gemakkelijker weer open als men de ceintuur een tijd lang gedragen heeft en het leer glad is geworden. Dit kan men evenwel verhelpen door aan de gladde kant op de rugzijde van de ceintuur een stuk schuimrubber te lijmen dat zich letterlijk aan de ceintuurgesp vasthaakt en deze niet meer schuiven laat. VERSE NOTEN zijn een delicatesse, maar de kernen drogen erg gemakkelijk is. Men kan dit proces ietwat vertragen, Is men de noten in een goed gesloten plas tic zakje op een droge, koele plaats bewaart. Uit de keuken geklapt MENU VAN DE WEEK De menu's in de weken tussen Sinterklaas en Kerst kenmerken zich over het algemeen door een grote mate van soberheid. Daaraan is niet alleen het vele snoepen, wat we in deze tijd doen schuld, maar ons huishoudbudget is door Sinter klaas meestal ook danig in de war gebracht en op de een of andère manier moeten de komende weken dat weer goed maken. Maar ja, we moeten wel zorgen dat we welis waar goedkope, maar toch voldoen de voedingsstoffen opnemen en dat kunnen we b.v. doen door 'n dank baar gebruik te maken van peul vruchten die we zo gevarieerd kun nen opdissen en die in combinatie met een melknagerecht toch een complete maaltijd kunnen opleve ren. ZONDAG: knolselderijsoep, gehakt, spruiten, aardappelen, sinaasappe len. MAANDAG: hachée, bieten, aard appelpuree, yoghurt. DINSDAG: schorseneren met kaas- ragoüt, aardappelen, wentelteef jes. WOENSDAG: aardappelschotel met worst, sla van andijvie, biet en appel, karnemelksepap (bonen in de week zetten). DONDERDAG: witte bonen met to matensaus, aardappelen, vanille- WINTERKLEDING UIT PRAAG In Praag is een show gehouden van winterkleding. Deze foto-combinatie toont drie van de getoonde model len. Links: een cocktailjurk van ge streepte silon op een ondergrond van goudkleurig tafzijde. Midden: een korte teddyjas met linnen voering, welke leverbaar is in vele pastelkleuren. Rechts: een pastelkleurige avond jurk voor tieners. vla met gebakken appelschijven, VRIJDAG: wittebonensoep met kaas, vruchtensla. ZATERDAG: stamppot zuurkool met spek, chocoladevla. KNOLSELDERIJSOEP 1 flinke selderijknol schillen, in reepjes snijden gaar koken in 1 water en iets zout. Van het kooknat met 40 gr boter en 40 gr bloem in een mooi glad gebonden soep ma ken. Hierdoor yK 1 melk roeren, de knolselderij erin doen, nog even mee opwarmen en van het vuur af 75 gr geraspte kaas en een paar druppeltjes citroensap door de soep kloppen en deze zo nodig met nog iets zout en nooit op smaak afma ken. AARDAPPELSCHOTEL MET WORST Plm. 250 gr rookworst in weinig water gaar koken, in plakjes snij den en een gedeelte hiervan in een beboterde vuurvaste schotel doen. Hierop een laag in plakjes gesne den aardappelen, vervolgens weer een laagje worst en tot slot weer een laagje aardappelplakjes leggen. Het nat van de worst er overheen gieten, de bovenste aardappellaag met een mengsel van geraspte kaas en paneermeel bestrooien en het ge recht in de oven goudbruin bakken. U KUNT NIET ALLES WETEN Een gaatje in glas kan men bo ren als het glas ter plaatse eerst vochtig gemaakt wordt met een mengsel van 1 deel zuringzout, een deel rood sandelhoutpoeder en 10 delen terpentijnessence. Men neme hiervoor een staalboortje, z.g. dril- boortje. Gebatikte kledingstukken kan men wassen in een lauw sopje. Eerst proberen of de sarong niet afgeeft, in welk geval snel moet worden gewerkt. Droogknijpen ln een doek. Het gebruik van een ongeaarde wasmachine is levensgevaarlijk. Laat door een vakman een goede aardleiding aanleggen, dit is wette lijk voorgeschreven. Kopergroen kan men verwijderen door de plekken boven een spiritus vlam te verwarmen en daarna goed af- te wrijven. ALLE KINDEREN HEBBEN Een moeder die haar kind li chaamsbeweging onthoudt, doet daarmee iets even ergs als wanneer zij het honger zou laten lijden. Heel funest was daarom de vroeger heer sende gewoonte om een pas-gebo rene stijf „in te bakeren": het klein tje kon dan geen vin verroeren. Oefenen van spieren is nodig en nuttig, van lichaamsbeweging gaat een prikkel uit, die de groei bevor dert. Wanneer de juiste oefeningen worden uitgezocht, kunnen er zelfs afwijkingen in de lichaamsbewe ging mee worden verbeterd. Dus zuigelingengymnastlek? Maar of het u goed is om zuige lingen reeds opzettelijk gymnasti sche toeren te laten doen, dat is heel erg de vraag. Zulke systematisch doordachte bewegingen heeft een baby beslist nog niet nodig; laat die kleintjes maar in vrijheid spartelen. Wanneer een zuigeling met z'n voetjes kan trappelen en met z'n handjes kan grijpen, is aan de be hoefte tot beweging nemen geheel voldaan. Ook de peuters en kleuters van één tot zes jaar behoeven nog niet lastig gevallen te worden met be paalde gymnastische bewegingen. Iedere leeftijd stelt zijn eigen eisen: wat deze één tot zesjarigen nodig hebben, is vrij spelen, liefst in de buitenlucht. Kruipen, hollen, klimmen Er moet voor de kleuters gele genheid zijn om te klimmen, te dra ven, te hollen, te kruipen, te ballen, in het kort om uitbundig te dollen. Binnenshuis is dat eigenlijk nooit in voldoende mate mogelijk, al was het alleen maar door gebrek aan ruimte. Bovendien moet er binnenshuis altijd op gelet worden dat het meu bilair niet bedorven wordt, dat het behangsel geen beschadigingen op loopt, dat re geen ruiten sneuvelen. Helaas is er, vooral in onze ste den, lang niet genoeg geschikte ge legenheid om buiten te spelen. Drukke straten met voortrazend verkeer zijn niet alleen gevaarlijk, maar ook stoffig. Dringend noodzakelijk is het, dat de overheid zorgt voor goede speel- tereinen, liefst gelegen in het groen en voorzien van klimrekken en an der speeltuig. Schoolzwemmen, teamspelen De ouders moeten er dan voor zorgen dat hun kleuters niet door stijf zittende dikke kleren worden gehinderd in hun spel. Wanneer het kind in zulk een om geving net zo lang en intensief be zig kan zijn als het zelf maar wil, is dat voor deze leeftijd de beste gymnastiek. Gymnastiekles en schoolzwem men, geleidelijk aan ook beoefe ning van teamspelen, vormen de overgang naar de sportieve bezig heden, die voor de rijpere jeugd en de volwassenen in aanmerking ko men. Deze activiteiten op de lagere school kunnen goede aangrijpings punten zijn voor de vorming van het karakter. Hun nut voor de li chamelijke gezondheid is zonder meer duidelijk. Urenlang stilzitten Op de Nederlandse scholen mocht daarom -best wat meer tijd en aan dacht worden besteed aan systema tische lichaamsvorming, dan thans het geval is. Daarnaast moet er tevens nog veel gelegenheid zijn om vrij te spelen: de overgang van kleuter tot schoolkind voltrekt zich slechts zeer geleidelijk. Vooral kinderen die nog op scho len gaan waar urenlang keurig stil zitten als een der voornaamste eisen geldt, moeten voor en na school tijd ruimschoots gelegenheid krij gen tot echt ravotten! Dr. Alffreda Briedé.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 10