a Amor vloog mee met een ballonnetje Hiet is ze dan Q De Nederlandse vrouwelij ke ro DINSDAG 6 DECEMBER 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Nederlands toerisme in België H ET LUKT EEN ro mance volgens het Uit cijfers over het toeristenver keer in België blijkt, dat ondanks het slechte weer deze zomer 25 procent boekje. Zaterdag meer Nederlanders dan in 1959 een treedt Diny Kommerkamp deel van hun vakantie aan de Bel gische kust heeft doorgebracht. De je tussen Apeldoorn Belgische zeekust blijkt trouwens Zutphen - in het huwelijk steeds meer Nederlanders te trek- rnet een Zweedse jonge- ken. De afgelopen zeven jaar is het man, die de kost verdient aantal Nederlanders in de Belgische m.et uitvindingen op 't ge- badplaatsen met bijna 150 procent bied van grondleidingen. toegenomen. In het bovenstaande had Van de 100 Nederlanders, die een beslist geen verhaaltje ge- bezoek aan België brengen, gaan er 16 naar de kust, 50 naar de oude ste den zoals Gent en Brugge, 24 naar de Ardennen en 10 naar andere plaatsen. Het aantal Nederlandse kampeerders was dit jaar eveneens bijzonder groot. De Belgische toeris tische organisaties schatten het aan tal kampeerders uit ons land dit jaar op 160.000, dat is meer dan de helft van alle buitenlanders die met tent of caravan België hebben bezocht. Ook het totale aantal vreemdelin gen, dat dit jaar België heeft bezocht, is weer toegenomen. In de drie zo mermaanden bereikte het aantal overnachtingen de 9,5 miljoen, bijna twee miljoen meer dan in juni, juli en augustus van het Expo-jaar 1958. later kwam het ballonne- een snaar geraakt, die tot tje met het kaartje terecht de dag van vandaag is blij- in het Zweedse Urshult. ven trillen. Amor kreeg vooral de \/AN HET BALLON- uit Klarenbeek - 'n plaats- wind in de zeilen toen de NETJE kwam 'n brief- voorgeschiedenis van deze romance een uiterst idyllische trek bevat. De nu 18-jarige Diny Kommerkamp liet het zal 10 jaar geleden zijn, een ballonnetje op, dat zij ge kregen had op 'n feestje in Apeldoorn. Een maand Idylle Zweden-Nederland en lelietjes van dalen jongeman, waar het hier je. Een dame in Klaren- om gaat, het ballonnetje beek, de enige die ter uitgerekend in 'n bos tus- plaatse Zweeds kende, sen de lelietjes der dalen kwam er aan te pas om 't moest vinden. Er werd briefje te ontraadselen, 't tenminste op dat ogenblik Werd een hele briefwisse ling. Na een serie brieven, kwam vijf jaar geleden 'n brommertje uit Zweden. We behoeven niet te ver tellen, wie daar op gezeten heeft. Van het brommer tje kwam een auto, tot de jongeman op zekere dag ook eens een ballonnetje ging oplaten. A.s. zaterdag zal dat ballonnetje ook tussen de lelietjes der da len terecht komen. Een jaar geleden ver trok mej. Diny naar Z ze den en zaterdag wordt de romance bekroond met een huwelijk in het plaatsje Urshult. De bruid zal een ruiker lelietjes van dalen als boeket meevoeren. Akkerbouwexport in 1960 ruim f 3 miljard Garantieregeling aangevallen Wat de agrarische export betreft deelde de voorzitter mee, dat de to tale waarde van de eerste achtmaan- Veel aardappelen zitten no'. in de den van 3300 miljoen gulden be- grond en kunnen niet gerooid wor- droeg, (in 1959 dMelfde periode 2900 den door de slechte gesteldheid van miljoen ^aen). voor akkerbouw- Tijdens het spelen is l^et zesja rige jongetje Leendert A. vhn Mus- scher gistermiddag op de Laurier gracht in Amsterdam ongemerkt te water geraakt en verdronken. Op de Van Hogendorplaan te de bodem. Ook de suikerbieten en de tarwe geven weinig reden tot vol doening, aldus de voorzitter. produkten waren de cijfers 730 mil joen gulden, voor de tuinbouwpro- dukten 600 miljoen gulden, zuivel- Over de oogstresultaten zei de heer produkten 568 miljoen gulden, vee De voorzitter van de vakgroep Ak kerbouw van de Katholieke Ne derlandse boeren- en tuindersbond, de heer H. A. Giesen, heeft in zijn openingswoord op de van Qfc: iNeaenana.se iarwe zouanig ooa Haarlem gehouden vergadering van is, dat de garantieprijs gemiddeld vee eieren 334 miljoen gulden frictpron in Giesen, dat de gemiddelde kwaliteit en vlees 472 miljoen gulden, pluim- 8 van de Nederlandse tarwe zodanig Vlaardingen werd vanmorgen de 34- deze bond verklaard, dat het nog niet gehaald zal worden. Voor sui- visserijprodukten 84 miljoen gulden jarige wielrijder B. de Vletter door djkwiils „h„„rd aHt.r. kerbieten wordt een grote opbrengst en voor overige produkten ruim 240 ppn nprcrmpnon+p oununrnrion 1 aiKW1JIJ» geoeura is, aai aKKer- verwacht maar het suikergehalte een personenauto aangereden en do delijk verwond. De V. overleed op weg naar het ziekenhuis. verwacht, maar het suikergehalte bouwers met zó weinig voldoening blijft beneden het gemiddelde. Door- m"J°en S«"*en. op een jaar kunnen terugzien als nu. NIEUWE WETERING Antje van der Berg 40 jaar in dienst bij familie Weststeyn dat nog niet alle aardappelen gerooid zijn kunnen daar nog geen medede lingen ovei worden gedaan. He prijs-' vorming der consumptie-aardappelen ontwikkelt zich echter niet gunstig en de gezondheidstoestand van deze aardappelen laat nogal wat te wen- Koninkl. onderscheiding en vele geschenken Veertig jaar in diënst van een en dezelfde familie, waarbij men als dienstbode aan niet minder dan vier generaties dienstbaar is geweest, mag vooral bij de heersende mentali teit in onze zestiger jaren wel als 'n unicum aangetekend worden. Dit bracht ook burgemeester E. J. M- Kolfschoten," die vergezeld was van de beide wethouders N. Turk en H. P. v. d. Poel, bij Zijn felicitatiebezoek aan de jubilerende Antje v. d. Berg, naast zijn gelukwens namens het gemeentebestuur, tot uitdrukking. Veel waarderende woorden sprak burgemeester Kolfschoten tot de ju bilerende Antje zoals zij in Nieu we Wetering algemeen bekend is vooral omdat naast deze gedegenheid in opvatting wel spreekt een goede verhouding van werkgever tot werk- nen i r, in dit geval de familie West- steijn aan de Voorweg 115. „Gij ver dient hiervoor waardering, belang stelling, erkentelijkheid en dank, en gaarne stellen wij U als voorbeeld aan allen, die hoe gering of belang rijk ook, individueel een plaats in het maatschappelijk bestel innemen. Het was burgemeester Kolfschoten een groot genoegen de door H.M. de Koningin verleende onderscheiding, de ere-medaille in brons verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, te mogen opspelden. Vervolgens werd een woord van gelukwens uitgesproken door de heer L. Donker namens de Mij. voor Niet eens met beleid van minister Duidelijk is naar voren gekomen, dat de verschillende afdelingen, als- sen over. Met de pootaardappelen ook het bestuur van de vakgroep het zijn moeilijkheden ontstaan door het niet eens kunnen zijn met 't beleid, optreden van een nieuw virus, aldus dat door de minister van landbouw de voorzitter. wordt gevoerd inzake de vaststel ling van de garantieregeling voor de akkerbouw. Over het algemeen was men van oordeel, dat de garantie prijs voor suikerbieten, zoals deze door het Landbouwschap is geadvi seerd veel te laag is, terwijl men zich onder meer afvraagt of bij het vast stellen van de garantieprijzen voor bepaalde producten door het Land bouw Economisch Instituut 't oogst- risico wel in voldoende mate daar in wordt berekend. Verder achtte men het zeer gewenst, dat meerdere producten onder de garantieprijsre geling zouden komen te vallen. Uit de prae-adviezen welke door 't be stuur op deze vragen werden gege ven, valt af te leiden, dat het garan- tiebeleid in de akkerbouw voor 1961 in grote lijnen niet zo veel afwijkt van dat voor 1960. Toch is het be stuur van mening dat een en ander toch niet geheel bevredigend is. De genomen beslissingen acht het be stuur vooral voor de suikerbieten telers zeer ongunstig uitgevallen, vooral nu de overheid op de geadvi seerde prijs van het Landbouwschap nog een korting heeft toegepast. Het bestuur is derhalve van mening dat tegen dit besluit ernstige bezwaren moeten worden gemaakt. De verga dering onderstreepte deze houding van het bestuur met handgeklap. Al om was men van mening, dat wan neer de garantieprijs voor de bieten nog eens extra werd gedrukt het voor de akkerbouw uiterst moeilijk zou worden om de arbeidsvoorwaar den te verbeteren en om de bestaan de achterstand in de lonen in te ha len. Wanneer men, zo werd uit de vergadering naar voren geb acht, in de toekomst ook nog wil overgaan tot een vijfdaagse werkweek, dan zal het er van komen, dat men bin nenkort alleen nog de boer met zijn zoons ziet werken. Ook was het be stuur van mening, dat de risico-fac tor, onder meer bij het optreden van langdurige perioden van slecht weer, in voldoende mtte in de garantie prijs moesten zijn verdisoonteerd. Kostprijs en garantieprijzen Om over de uitgangspunten van de kostprijsberekeningen en de fixatie van de garantieprijzen wat meer klaarheid te krijgen, werd in de mid daguren over deze materie door ir. H. H. Smeenk, secretaris van de hoofdafdeling akkerbouw van het Landbouwschap, een uiteenzetting gegeven. Daarin trachtte hij voor eerst duidelijk te maken, om welke redenen het voor Nederland zo be langrijk was dat een landbouwpoli tiek werd gevoerd. Er zou, zo zei de heer Smeenk. niets aan de hand zijn. wanneer er met betrekking tot de landbouwproducten een vrije markt zou zijn. De markt is echter ver stoord, hetgeen voornamelijk een ge volg is van het feit dat het buiten land de eigen landbouwers beschermt doordat men bovendien veelal meer produceert dan dat men consumeert en dus een belangrijk overschot heeft en ten derde dat het buitenland de producten levert tegen zogenaamde dumpingprijzen. Hoewel er dus een grote vraag naar Nederlandse pro ducten is, wat een gevolg is van de voortreffelijke kwaliteit die tegen 'n betrekkelijk lagQ prijs op de markt komt, is het toch niet mogelijk die producten vrijelijk op de buitenland se markt af te zetten. Wil men ech ter het nationaal inkomen op een bepaald peil houden, dan is het in ternationaal bezien, en zeker gelet op de ontwikkeling binnen de zes landen van de EEG noodzakelijk, dat wij onze prijs inpassen in het alge mene bestel en dus niet aan die marktverstorende elementen mee gaan doen. Bovendien zouden wij daardoor de waarborg aan de land bouwers voor een redelijke bestaans mogelijkheid ontnemen, hetgeen af gaand op de structuur van het Ne derlandse volk, van wie Dngeveer 14 pet. altijd nog in de landbouwsector werkzaam is, onverantwoord zou zijn. Bij het vaststellen van die ga rantieprijzen is men echter na veel proefnemingen tot de conclusie ge komen, dat hiervoor het best kan worden uitgegaan van de kostprijs, welke men bepaald aan de hand van gegevens, verkregen uit de staten van een aantal zeer rendabele be dreven, wat er op neerkomt dat er misschien niet altijd aan de wensen van de landbouwers tegemoet zal worden gekomen, aldus de heer Smeenk, die zijn uiteenzettin" af sloot met het beantwoorden van een aantal vragen die hem door leden van de vakgroep akkerbouw werden gesteld. Landbouw, die haar hierbij het ver leende ere-diploma overhandigde. Ds. Knottnerus onderstreepte zijn gelukwens met te getuigen van dank baarheid tot God, die de mogelijkheid en kracht voor dat dienstverband heeft gegeven. Namens de familie Weststeyn ging de gelukwens verge zeld van een enveloppe met inhoud en een fraaie leunstoel. Namens zijn jubilerende zuster sprak broer Nico- laas v.d. Berg een treffend dank woord. Persoonlijk verzekerde de jubila- resse Antje van der Berg ons, dat zij geen spijt gehad heeft van haar be sluit toen zij op 23-jarige leeftijd bij de grootvader van de huidige baas in dienst trad. In vroegere jaren was zij naast de huishoudelijke bezigheden ook wel behulpzaam bij de hooibouw, terwijl zij begrijpelijk ook de schoon maak van alle tot het boerenbedrijf 'behorende attributen voor haar re kening kreeg. Dat het een gezond werk is, aldus Antje, spreekt wel overduidelijk, als ik U vertel, dat ik nog bijna nooit ziek ben geweest. Met trots zat zij nu in de prachtige nieuwe stoel, en was ook ten zeer ste verrast met de bloemstukken van de kleine kinderen van de gebroe ders Weststeyn, waarbij zij nu in dienst is. Zelf is ze woonachtig bij haar zuster op de Voorweg 81. Zicht baar ontroerd was zij bij deze offi ciële belangstelling. Vandaag 6 dec. wordt het feest in intieme kring ge vierd. Ongetwijfeld zal het haar op de hierbij te houden receptie niet aan belangstelling ontbroken hebben. Utrecht (P P) - Volkomen beheerst en rustig staat zij daar in haar wereld van mannen en kapt de gehele dag herenhoofden, alsof zij nooit anders deed. Vele klanten die bij herenkapper Verschragen aan de Leidseweg te Utrecht binenstappen, kijken even verbaasd. Goed, deze Utrechtse figaro staat als zeer modern en progressief bekend tot in de wijde omtrek en een nieuwe klant die zijn hyper moderne zaak betreedt, kijkt niet vreemd op van de twee gebaarde jongemannen, die hier hun ambacht uitoefenen, maar wel zal de blik even verwonderd blijven rusten op een pittige blonde teena ger, die evenals haar manlijke collega's gekleed in een smetteloos rose kappersjas, met vaardige hand de heren in haar stoel elk ge wenst kapsel, volgens traditie of modern, knipt. Zij is werkelijk een unicum, deze zeventienjarige Grada de Jager, de Nederlandse vrouwelijke figaro, die in volledige loondienst een voor ons land typisch manlijk beroep uitoefent. Uit nood geboren „Het is eigenlijk een noodsprong geweest" vertelt ons kapper Ver- schragen, wanneer hjj zich even vrij heeft kunnen maken en onder het genot van een sigaret met ons een praatje maakt. „Door de steeds groeiende klandizie konden mijn bediende, Theo en ik het niet meer af. Het is in 'n kapperszaak funest de klanten lang te laten wachten, want er is niets waar de mensen meer een hekel aan hebben dan aan wachten. En wanneer wij druk be zig waren en alle stoelen waren door wachtenden bezet, dan gingen veel nieuwkomers weer weg. Ik begreep dat daar iets aan gedaan moest worden en besloot er een derde stoel bij te nemen. Die stoel was er snel genoeg, maar de be diende liet op zich wachten. Tien tallen advertenties heb ik geplaatst, maar ik kreeg daar nauwelijks re acties op. De enkeling, die reflec teerde, was naar mijn mening niet geschikt. De moeilijkheid is namelijk, dat ik eigenlijk een speciale zaak heb, met een over het algemeen geno men jonge, moderne klantenkring, die nu eenmaal bepaalde eisen stelt, niet alleen aan interieur en sfeer bij ons wordt vrijwel nooit over voetbal gesproken, wel over mu ziek, kunst en dergelijke de repre sentatie speelt ook een belangrijke rol." Wij knikken begrijpend en kij ken onwillekeurig naar de jonge ge baarde koppen van de baas en zijn bediende, de rose jassen, de hy permoderne muurschilderingen en wat. al niet, dat deze zaak apart cachet geeft. „Hierdoor is het maken van keuze voor mij heel moeilijk" gaat de figaro verder „Bij z0 weinig re acties op de advertenties, iets dat mij overigens niet verwonderd, want er bestaat tegenwoordig wei nig animo bij de heren voor het vak geraakte ik in nood. Hoe kwam ik aan een bediende voor mijn der de stoel?" Een vrouwelijke uitzondering „Het toeval wilde echter, dat een mij bekende dame een dochter heeft die in een dameskapsalon werkte, en plotseling kreeg ik een Idee. Als ik het nu eens aan dat meisje vroeg. Ik realiseerde mij wel, dat het na tuurlijk een merkwaardige vraag zou zijn en dat het heel twijfelach tig was of het meisje er iets voor zou voelen, maar zoals gezegd door d« nood gedwongen, besloot ik het te proberen. f, Uiteraard was ik bizonder blij toen zij toestemde. En nu staat Ze al weer ongeveer 3 maanden in de zaak". „Kon zij nu maar zo zonder meer de heren kappen?" wilde wij we ten. „Nee, dat ffing niet" zegt onze gastheer resoluut. Ze had welis waar enige ervaring, maar die was zeer bescheiden en daarbij komt, dat wij hier nog al eens wat uit zonderlijk werk te maken krijgen. Maar ik heb geweldig geluk ge had. Grada heeft er feeling voor. De eerste tijd heeft ze gekeken hoe Theo en ik het doen. Daarna knipte zij 't begin en maakten wü het af. In betrekkelijk zeer korte tijd is zij nu zover, dat ik haar helemaal zelfstandig kan laten werken. Natuurlijk controleer ik elke door haar geknipte klant nog even voor dat hij vertrekt, maar ik moet zeggen, dat ik geea aanmerkingen kan ma ken." Het Is echt eens Iets anders Even later kwam jrada zelf bij ons zitten, een lief meisje met een pittig snuitje, zeventien jaar oud. „Hoe vind Je het nu om heren kapster te zijn?" wilden wij weten. „Het lijkt ons voor een meisje in ons land, wel een beetje eigenaardig." Ze lachte wat verlegen. „Ik heb het aanbod van meneer Verschragen graag geaccepteerd, omdat het eens Iets heel anders was. Ik heb eerst drie jaar op de H.B.S. gezeten en altijd veel voor het kappersvak ge voeld. Vroeger knipte ik mijn va al en niet slecht, al zeg ik het zelf. Toen lk in de derde klas bleef zitten, moest ik van school en naar de U.L.O. Daar voelde lk niets voor. Mijn moeder was een goede beken de van de eigenaresse van een da meskapsalon, die trouwens wist dat ik veel voor het vak voelde en toen moeder er met haar over sprak, kon ik zo in de salon geplaatst worden. Daar heb ik twee jaar gewerkt, tot dat ik het aanbod van meneer Verschragen kreeg. In het begin Is het wel even raar. maar dat went zo snel. En ik moet eerlijk zeggen, dat ik het nu werke lijk leuk vind. Er zit in het heren- kappen toch meer, dan menigeen zou denken, vooral als Je zulk ex clusief werk krijgt, als wij hier wel eens hebben. Daar kun je dan echt iets van maken." En d« klant? „Hoe reageren de klanten, wanneer u ze onder handen neemt?" vragen we nieuwsgierig. Schalks lachend kijkt ze ons aan. .,U moet echt toch ook binnenkort naar de kapper, gaat u maar eens zit ten, dan zult u het zelf ondervin den," inviteert Grada. Uiteraard laten we ons de gelegen heid niet ontgaan, om voor het eerst eens door rappe vrouwenhanden ge kapt te worden. Eerlijk gezegd is het even wennen. Het is een merkwaardige ervaring, om te zien, hoe zo'n meisje met je doende is, waar Je gewend bent door mannenhanden behandeld te worden. Hier is geen gesprekje over het weer of over de overwinningen of nederlagen van een bekende voet balclub, neon, hier gaat het anders. Na onze wildvreemde kuif aan een grondig onderzoek te hebben onder worpen, adviseert zij ons „Weet u, dat uw haar prima geschikt is voor een wat moderner kapsel, dan het gedekte wat u nu draagt?" Nu, we wisten het echt niet. „Zal lk het eens doen?" informeert ze la chend. „Nou, vooruit dan maar, stemmen we toe Bijzonder geïn teresseerd en nieuwsgierig kijken We in de spiegel tegenover ons hoe zij rap de basis voor de nieuwe coiffu re legt. Tussentijds komt de baas even kij ken hoe het gaat. Hij knikt tevre den en laat haar verder haar gang gaan. Langzaam maar zeker zien we hoe we gemoderniseerd worden. Het is werkelijk een interessante erva ring, die wij nooit kenden, doch waar mee wij toch echt wel tevreden zijn. Na een poosje vonden we het niet meer zo vreemd. En waarom ook niet? In zoveel andere landen ls de vrou welijke figaro een volkomen norma le en algemeen geaccepteerde figuur. In ons land kenden w« haar nog niet, totdat.... kapper Verschragen in nood kwam en een vrouwelijke figaro in zijn zaak zette. Zoals wij van andere cliënten hoorden en bo vendien uit eigen ervaring kun nen getuigen, het is een voorbeeld dat beslist navolging zal vinden, want de vrouw in 'n herenkappers- zaak kan daar zeker op haor plaats zijn! (Nadruk verboden).

Leidse Courant | 1960 | | pagina 3