w mm BL iM lijl jjyj Benoemingen bisdom Rotterdam K.A.B.-kader Bollenstreek liet zich voorlichten over streekplan Schooltandverzorging Rijnstreek start begin december Vier miljoen bezoekers voor de Floriade Agrarische sector kent veel verborgen werkloosheid MAANDAG 28 NOVEMBER 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Prijs voor Anton van Duinkerken Pastoor A. Bregten f Pastoor Bregten, herder van de pa rochie Maria Middelares van alle Ge naden te Andijk, is gisteren in de leeftijd van 52 jaar plotseling over leden. De overledene is kapelaan geweest te Wormer, Stompwijk, Dordrecht (H. Antonius), Haarlem (O. L. Vrouw van de H. Rozenkrans), Was senaar (H. Willibrord, van '47-'52) en te Langendijk. In 1958 volgde zijn benoeming tot pastoor te Andijk. Mgr M. Jansen, bisschop van Rot terdam, heeft de zeereerw. heer J. Veerman op diens verzoek eervol ontslag gegeven als pastoor van de parochie O.L. Vrouw van Lourdes en H.H. Martelaren van G'orkum te Rot terdam. Tot zijn opvolger als pastoor is benoemd de zeereerw. [heer C. Chr. van der Sman. Tot pastoor te Noorden (H. Marti- nus) is benoemd de zeereerw. heer J. A. F. Hillen, die kapelaan was te Noordwijk-Binnen (H. Jeroen). Vervolgens zijn de volgende wel eerwaarde heren tot kapelaan be noemd: te 's-Gravenhage (H. Mar tha) H. H. Groeneveld; te Rotterdam (H. Jozef) P. J. L. van Reisen; te Voorburg (H. Martinus) J. M. de Ko- ning; te Schiedam (H. Lidwina) P. Tijdens de eerste studiebijeenkomst in dit seizoen van de Kring Bloem- M. de Groot; te Rotterdam (H. Nico- bollenstreek der Katholieke Arbeiders Beweging, zaterdagmiddag in het laas> J- L- H- van Vliet; te 's-Gra- KAB-gebouw te Lisse gehouden, hebben enkele honderden kaderleden zich die'kappaanRijswijk laten voorlichten door de heer A. C. Deerenberg, lid van Ged. Staten van (H. Bonifacius). Zuid-Holland, in welke functie deze de portefeuilles van Waterstaat en Landbouw beheert, over het streekplan Bollenstreek. Later op de middag beschouwde de heer Jo de Lange, hoofdbestuurder dient ook bevorderd te worden door van de interdiocesane KAB in de bisdommen Haarlem en Rotterdam, het- het onderwijs en in dit verband zelfde probleem in het licht van de bevolkingstoename en het bevolkings- noemde spr. het gelukkig dat er bv. een katholieke HBS in de bollen- overschot. Deze spreker stelde daarbij dat het niet altijd mogelijk zal zijn streek kon worden gesticht, deze bevolkingstoename in de oude bedrijfssectoren te werk te stellen en men dus naar andere werkgelegenheid zal moeten zoeken. Hierbij kwam won*t overigens gewerkt in de richting van nog een HBS m het automatisch het nevenprobleem van het pendelen aan de orde. Mits pende- midden latend van welke richting en len binnen redelijke grenzen blijft achtte de heer De Lange zulks niet waar die zal komen alsmede van bezwaarlijk, maar knoopte daar wel aan vast dat het aan de arbeider zelf Sfn U^O-school in de gemeente Noordwykerhout, die op dit gebied Is, ondanks dat, zijn goede geestelijke gesteltenis te bewaren. „nog wel wat opbeuring gebruiken De heer J. J. Kok, voorzitter van de Kring Bloembollenstreek heeft de kan", beide sprekers ingeleid, waarbij hij erop wees dat de te behandelen onder- „Aan deze „opbeuring" werkt ook werpen zijn gekozen im die methode en werkwijze te vinden, die tot de „„"^oïkehjk" iu'de^omg^ meest gunstige ohtwikkeling kan leiden. ving van Den Haag was gepland, doch door een samenloop van om- den ontsloten. Deze ontsluiting moet standigheden naar Noordwijkerhout In de raadzaal aan de Javastraat in Den Haag heeft burgemeester mr H. A. M. T. Kolfschoten zaterdagmiddag de Constantijn Huygensprijs van de Jan Campertstichting uitgereikt aan Anton van Duinkerken (prof dr W. J. M. Asselbergs). De foto geeft een beeld van deze plechtigheid, welke het sluit stuk vormde van twee literaire dagen. ALPHEN AAN DEN RUN Sprekende over de woningbehoef- Hoofddoel is: dan weer zodanig wezen dat „pen- is gekomen. PAATCFDl/rDriVT delen geen groot bezwaar hoeft te LUI 1 oE/K V EiliEjll ziJn- Moderne vervoersmiddelen en o goede verkeerswegen staan handha- te zei de heer Derenberg, dat er ge- kindinff Vianrlïinving van de sociale binding aan de meentebesturen zijn die, door te veel sociale Dinaing nananaveii streek niet in de weg bouw in de vrije sector te weinig ^eer Deerenberg wees vervol- „doen" aan de vervanging van de De heer Deerenberg begon met te gens op de ruilverkaveling van het krotten, hetgeen all. door woning zeggen dat het doel van een streek- Langeveld, waardoor de streek cul- wetbouw kan geschieden. Bouw in plan is de sociale en economische tuurgrond rijker werd. Hij wees ook de zgn. vrije sector drukt automa- bmdmg van de streekgemeenschap op het gesloten kustgebied voor de tisch de bouw van woningwetwonin- zo veel mogelijk te handhaven. recreatie (die als dienstverlening gen. De geprojecteerde weg nr 1, lo- óók arbeid in de streek brengt), Er zullen naar schatting tot 1980 pende van de Noordhollandse grens waarom een tweetal aanslagen wor- in de streek nog 12.000 woningen Eerste jaar duizend kinderen onder controle „De stichting tot bevordering van de tandverzorging van schoolgaande kinderen in bet verzorgingsdistrict Alphen aan den Rijn en omstreken is momenteel met de voorbereidende werkzaamheden klaar, zodat begin december a.s. de eerste kinderen van de eerste klassen der lagere scholen de z.g. Dentalcar zullen betreden voor hetzij een onderzoek hetzij een behandeling van hun gebit! Dat zei de voorzitter van de stichting, bur gemeester Bruins Slot, zaterdagmor gen tijdens een ten gemeentehuize gehouden persconferentie. Deze bijeenkomst werd ook bijge woond door de leden van het stich tingsbestuur alsmede de tandarts H. Broeksema te Hazerswoude en diens assistente mejuffrouw J. Jilleba, die als bestuurster van de „Dentalcar" zal fungeren. Van alle lagere scholen in de ge meenten, die tot het district behoren te weten Alphen aan den Rijn, Lei derdorp, Zoeterwoude (Rijndijk), Koudekerk aan den Rijn, Woubrug- ge, Zwammerdam, Ter Aar, Rijnsa- terwoude, Leimuiden, Alkemade, Nieuwveen, Nieuwkoop er Zeven hoven, is er slechts één hoofd, dat geweigerd heeft aan deze school tandverzorging met zijn kinderen mee te doen. Het kind moet, en daarmee kan ieder het zeker wel jens zijn, reeds vroeg in contact worden gebracht met de tandarts, het blijvende gebit van het kind moet een doorlopende controle hebben, wat van het groot ste belang geacht kan worden voor de volksgezondheid. Wat Alphen aan den Rijn betreft wordt gewerkt volgens het „verwij zingssysteem", waarbij de kinderen alleen maar gecontroleerd worden en vervolgens voor eventuele be handeling naar hun eigen tandarts worden verwezen. In alle overige gemeenten worden de kinderen, na onderzoek in de „dentalcar", die aan de school komt, gelijktijdig ook behandeld. Dit laat ste systeem heeft ongetwijfeld het voordeel, dat het kind ook inderdaad behandeld wordt indien dit nodig naar Scheveningen, met aansluiting den ontsloten, nodig zijn. Bovendien zijn er in vijf De sociale binding aan de streek gemeenten nog 1300 krotten. op de Velsertunnel enerzijds en het zuidelijke deel van Holland ander zijds, betekent een ontsluiting van de bollenstreek en daardoor veran dering van de bevolking en industri alisatie. Om nu te voorkomen dat, door de kwetsbaarhèid van het ar beidsgebied structurele werkloosheid in een omvang zoals we bv. in de herhaalt, ^Y^uis^herstreekpUn "ge- De heer j0 de Lan«e' hoofdbestuurder van de interdiocesane KAB, stelde schapen. het streekplan-probleem in het licht van de bevolkingstoename en het be- Het plan is gebaseerd op het in volkingsoverschot. Per jaar komen er honderdduizend mensen in ons land lenstreek^zgn8 LE^-rapporD^samen- bij en onze taak 15 het ten behoeve van de "«mende generatie te zorgen gesteld in opdracht van de gemeen- voor scholen, werk en huwelijksmogelijkheden. tebesturen. Bij de vaststelling van De agrarische sector heeft met veel verborgen werkloosheid te maken door niet-volledige bezetting, niet-volledige benutting van hen, die er in werkzaam zijn. De bevolkingstoename stelt de agrarische sector voor het alternatief: emigreren of industrialiseren. Dat houdt in de noodzaak werk te zoeken buiten het eigen woongebied en dat betekent in het overgrote deel der gevallen pendelen. De Floriade heeft de getallen van het bezoek prijsgegeven en bekend gemaakt, dat met 4 miljoen bezoe kers deze tentoonstelling de drukst- bezochte was die ooit in ons land is gehouden. Het getal betalende bezoekers be- Kapelaan J. A. F. HILLEN pastoor te Noorden Gemeente houdt bepaalde bevoegdheid. Het streekplangeeft de gedachten weer zoals men verwacht dat het worden zal en geeft richting aan. De uitwerking echter wordt over gelaten aan de gemeentebesturen door hun uitbreidingsplannen. Dit laatste onder meer met betrekking tot de eigenlijke dorpsgebieden; met betrekking tot de bestemming van de grond hebben de gemeentebestu- Zorg voor de komende generatie goed waren voor gisteren of eergis- teren. Met de mentaliteit die er heerst en de mogelijkheden die er zijn moet gezocht worden naar hetgeen in de bollenstreek nodig, wenselijk en uit voerbaar is. De bollenstreek is in het verleden Het pendelen behoeft lang niet al- ootijd als iets verwerpelijks te worden helaas nog in veel tekort geschoten. ren "geen zeggenschap,°zij zullen der- gezien, aldus de heer De Lange, mits Sociale scholen zijn er niet, sociale halve bij hun uitbreidingsplannen het maar binnen redelijke grenzen cursussen bijna nergens. Met de voor met deze bestemming rekening heb- blijft. De reisduur mag niet te lang deze streek zo uitermate nodige be- ben te houden. zijn, spr. stelde de grens op onge- roepskeuze- en beroepenvoorlichting veer drie kwartier. Dat is ook de is nog slechts een aarzelend begin Het streekplan is in de eerste ervaring die spr. heeft opgedaan bij gemaakt en het instituut der bedrijfs- plaats bedoeld om te conserveren, pendelaars zelf. En dan komt het aalmoezeniers is in de bollenstreek dus de structuur van de streek zo merkwaardige geval naar voren dat nog totaal onbekend, aldus de heer goed mogelijk te bewaren. Ver- de pendelaar zelf er geen enkel be- De Lange, die er verder op wees schillende gemeentebesturen heb- zwaar tegen hebben, maar dat zulke dat al zulke dingen, noodzakelijk ben dat blijkens hun bezwaar- bezwaren alléén worden gezien door voor de godsdienstige verdieping van schriften niet begrepen, aldus de sociologen, de heer Deerenberg. Het gaat er Migratie hoort in de streek we- geestelijk kan verwerken; vooral: of zenlijk niet thuis, want die tast de vrouw van de pendelaar het zal stellen dat de arbeider zelf de moed het grondgebruik aan; in dit geval kunnen opvangen. De agrarische sec- moet hebben, óók in andere omge- uoor de tor raakt ontvolkten biedt geen toe- ving waarin hij wellicht in de toe komst meer. In de toekomst zal eer komst zal moeten werken, „Christus minder dan meer volk in het agra- en de Kerk in de bedrijven te bren- risch bedrijf geplaatst kunnen wor- gen". den. Ontzaglijke veranderingen vin- Een streekplan moet het klimaat den in korte tijd plaats. In de IJ- scheppen waarin de bevolking, de mond b.v. (vanouds een agrarisch Zaterdagavond is het deerlijk mensen die er leven en wonen, het gebied) is $eze bedrijfstak bijna ge- verminkte lijk gevonden van de 28- droeg 3.715.286 en daar kwamen nog een kwart miljoen bezoekers bij, die niet jeregistreerd konden worden, omdat zij doorlopende kaarten be zaten of deel uitmaakten van bin nen- en buitenlandse groepen, die op een gezelschapskaart entree had den. Voorts moeten hieronder auto riteiten, congresdelegaties en de pers gerekend worden. De uitslag van de wedstrijd ten bate van het koningin Wilhelmina- fonds, waarbij men naar het juiste getal bezoekers moest raden, zal bin nenkort bekend gemaakt worden MAN AANGEREDEN. Zaterdagavond stak de 73-jarige B. Beutinck de Hoofdstraat over ter hoogte van de Stationsweg toen hij werd aangereden door een uit de richting Haarlem komende brom fietser. De man kwam te vallen en kreeg verwondingen aan het hoofd. Na door dr. Versluys verbonden te zijn werd hij per auto naar zijn wo ning vervoerd. De duopassagier van de bromfiet ser raakte door een val bewusteloos en werd zekerheidshalve naar een ziekenhuis in Haarlem overgebracht. Hier bleek echter dat het letsel niet van ernstige aard was en hij kort daarop kon worden ontslagen. De bromfiets werd vrij ernstig bescha digd. Burgemeester Bruins Slot wordt in de dentalcar door de tandarts mevrouw Geertsema-Anemaat aan de tand gevoeld. blijkt. In het stichtingsbestuur zelf is over toepassing van deze systemen wel enig verschil van mening ge weest. Het heeft er echter alles van, dat het gekozen systeem ook de beste is. Het eerste jaar wordt begonnen met alle kinderen van de laagste klas, dat zijn er rond duizend, die tot hun derde schooljaar dankzij deze schooltandverzorging onder controle komen. Na het derde schooljaar wordt de controle toegepast volgens het verwijzingssysteem naar de eigen tandarts. Er wordt op gerekend, dat er na elk schooljaar duizend kinde ren bijkomen, zodat in zes jaar 6000 kinderen gecontroleerd en behan deld worden. De controle zal twee maal per jaar plaats vinden voor alle kinderen. Tandarts H. Broeksema zal voor lopig in de dentalcar de kinderen behandelen. Alle kinderen moeten van de ouders toestemming krijgen om behandeld te worden. Voor de ouders die verplicht verzekerd zijn (en dat is 75%), is deze behandeling geheel gratis. Voor de overige groep wordt een vergoeding van negen gulden per kind per jaar als bijdrage in de kosten gevraagd. De admini stratie berust bij de Maatschappij Ziekenfonds. Voor alle kinderen is tevens het saneringssysteem volledig van kracht. Bij het eerste bezoek aan de be- handelwagen zullen de kinderen een bekertje, een tube tandpasta en een tandenborstel ten geschenke ontvangen. De ouders zullen een circulaire ontvangen met een kaart waarin de ouders verklaren toestemming te verlenen voor behandeling van hun kind. Na de uiteenzetting en het beant woorden van enkele ragen hebben de genodigden en het bestuur de „dentalcar" met grote aandacht be keken en was burgemeester Bruins Slot niet zo goed of hij moest plaats nemen in de behandelstoel waarbij tandarts mevrouw G. A. Geertsema- Anemaat het gebit van Alphens bur gervader eens even onder controle nam. In de wagen is een volledige be handelkamer met de meest moderne instrumenten, /aardoor praktisch een pijnloze behandeling mogelijk is. Het is de bedoeling, dat de wagen bij de scholen wordt aangesloten op het elektrisch net en de waterleiding maar indien dit niet mogelijk zou zijn, is voor stroom en water in de wagen gezorgd. Het geheel maakt een uitstekende indruk en de leden van het Stich tingsbestuur zowel als de tandartsen toonden zich uitermate tevreden met deze nieuwe aanwinst. Deze week zal de wagen aan alle scholen getoond worden en de eer ste week van december wordt dan met de behandeling een begin ge maakt. HET GAAT OM DE MENS het volk, dient te gebeuren volgens Het gaat er maar om of men het moderne begrippen en methoden. De heer De Lange besloot met te geluk kan vinden. Dat betekent op heel uitgebannen, de eerste plaats de bestaande ar beidsreserve te handhaven, maar daarnaast werkgelegenheid te zoe ken voor de bevolkingsaanwas, die in deze vrij gave streek nog altijd jarige heer A. Spiegelenberg uit Brummen. De heer Spiegelenberg was op de bromfiets op weg van Zutphen naar Brummen. Omtrent de oorzaak tast de politie nog in het Bij dat alles, aldus spr., moet de duister. Het slachtoffer was gehuwd ver boven het landelijke gemiddel- KAB zich bezinen op nieuwe me- en had een kind. de ligt. thoden bij de volvoering van haar Dat betekent ook dat dingen moe- oude taak. -Nieuwe parochies en ten worden nagelaten, waarvan we nieuwe wijken komen er, talrijke overleed zaterdag de 56-jarige we- zeker weten dat ze fout zijn. Vernie- nieuwe terreinen komen bloot en de duwe M. C. Alvenaar-Impelen uit tiging van hoogwaardige cultuur- KAB zal zich daarop moeten wer- Utrecht. Op de hoek Oudenoord- grond is zulk een fout. oen. Zij moet spreker over die za- Kaatsstraat in haar woonplaats was Maar conserveren betekent niet: ken, welke ons vandaag bezig hou- zij met de fiets in botsing gekomen geen enkele industrie toe te laten den en niet meer praten over zaken, met een autobus van het gemeente en daarom moet de streek ook wor- die het vroeger nog wel deden, maar lijk vervoerbedrijf. Op weg naar het ziekenhuis Parijse modinettes vieren feest Kapelaan J. A. F. Hillen, kapelaan in de St. Jeroensparochie te Noord wijk-Binnen, is benoemd tot pastoor van de parochie van de H- Martinus te Noorden. Johannes Antonius Francisous Hil len werd op 5 juni 1902 te St. Odi- liëniberg, nabij Roermond, geboren. Na de lagere en hoge studies werd hij op 2 juni 1928 in de kathedraal te 's-Hertogenbosdh priester gewijd. Vervolgens was hij op verschilende plaatsen in het gehele land werk zaam, onder meer als parochie-kape laan. In 1945 vertrok kapelaan Hillen naar Frankrijk, waar hij in het bis dom Agen (departement Lot en Ga ronne) pastoor (zonder kapelaans- assistentie) werd van drie parochies, die zidh over een gebied van 20 kilo meter uitstrekten. De zielzorg was hier zeer moeilijk. Pastoor Hillen keerde in 1957 naar De Parijse modinettes hebben St. Gatberine-dag gevierd. Het is een traditie, Nederland terug en werd benoemd dat de modehuizen op 25 november het feest van hun heilige beschermvrou- tot kapelaan van de St. Jeroensparo- we vieren. Foto: de modinettes van het huis Dior hadden ter gelegenheid chie te Noordwijk-Binnen. van St. Catherine-dag oude kostuums aangetrokken.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 3