C. J. van der Ploeg hartelijk gehuldigd als zilveren bestuurder Gijzeling en arrestatie in de zaak-Socrates &S -ÏWtóSS ÜüSM Opperwachtmeester van de Rijkspolitie uit Leiden op slag gedood KORTE golf ZATERDAG 26 NOVEMBER 1960 DE LETDSE COURANT PAGINA 9 FEEST BIJ SINT DEUSDEDIT President Eisenhower op jacht fraaie geschenken en in al die hulde werd uiteraard ook mevrouw Van der Ploeg betrokken- Geen wonder, dat de heer Van der Ploeg wat overrompeld was, maar op de hem eigen manier wist hij wel het juiste woord te vinden om zijn oprechte dank te betuigen. Daarbij legde hij vooral het accent op de vriendschap, die hij in de loop der jaren mocht ondervinden. Als sluitstuk van de huldigingsdag volgde 's avonds een voorstelling in de Stadsschouwburg, waar het to neelgezelschap „Puck" het spel „Pe likaan-eiland" opvoerde. Tussen de bedrijven door werd bij monde van de heer S. Warmerdam het jubileumgeschenk van de kring Bloembollenstreek aangeboden, nl. een bureaustoel en bureaulamp, als mede rotan meubelen en een tuinpa rasol. Lucifer bij gaslek Echtpaar zwaar gewond Gisteravond is een echtpaar in Amsterdam, wonende in een woon schip aan het Zeeburgerpad, ernstig gewond door een gasontploffing, die werd veroorzaakt doordat de bewo ner, de heer D. C. v. d. Bos, met een brandende lucifer een lek in de gas leiding wilde opsporen. Mevr. v. d. Bos had in het keuken tje van de ark een sterke gaslucht waargenomen. Haar echtgenoot ver moedde een lek in de gasfles, die on der de vloer van het keukentje was geplaatst. Toen hij het luik geopend had en met een brandende lucifer in de don- explosie en de steekvlam hevige 1VT* 1 ¥^1 l* 11 kere ruimte wilde kijken volgde een brandwonden op. Hun toestand was lllCUWC Illlll LCIHTclcll DlOeillDOlleilCOnilte hevige ontploffing, die een flinke ra- hedenmorgen ernstig. Een heer, die vage aanrichtte. De ramen werden aan de overkant nog in een kantoor uit de sponningen gedrukt en de werkzaam was en door de ontplof- achterwand werd geheel ontzet. In fing opschrok, slaagde er in met een het dak ontstond een groot gat. schuimblusapparaat het vuur in het Het echtpaar liep door de sterke schip te doven. Terwijl Amerika's toekomstige president Kennedy zich verheugde over da geboorte van zijn zoontje, ging de huidige president, Dwight D. Eisenhower, in de buurt van Albany in Georgia op de patrijzenjacht. Geweerdrager „Preacher" reikt de president hier zijn geweer aan nadat de honden voor een stuk wild zijn blijven staan. Boeiend beeld van bollenstreek tuurschatten uit de gouden eeuw. Men wipt ook nog eventjes naar de kaasmarkt in Alkmaar en naar het pittoreske Volendam. Dan wordt de Het Centraal Bloembollen Comité brengt een nieuwe film in roulatie: d r„„. f TniiniaBj» bollenvelden in volle bloei. J rige velden en de imme" boeiende ook het leggen van mozaïeken, Keukenhof laat zien, maar die bo- 8 Mil, .nhi» Ho c,h.rmAn natuurlek ook het corso. Van zeer vele zijden heeft de heer C. J. v. d. Ploeg gisteren mogen er varen, dat zijn werk bij de r.k. Land- arbeidersbond St. Deusdedit zeer hoog wordt gewaardeerd. Men had kennelijk hert zilveren jubileum, dat hij in dienst van de Bond vierde, aangegrepen om hem eens uitvoerig te huldigen. Als landelijk voorzitter van de Bond dat bleek tenminste duidelijk heeft hij een nationale en internationale faam. Nadat des morgens met een door de geestelijk adviseur, rector Bless, opgedragen plechtige H. Mis de viering van het feest was ingezet, kwam men in een besloten bijeenkomst samen, waar de heer J. Sens, secretaris, namens de naaste medewerkers van de jubila ris hartelijke woorden van geluk wens sprak. Evenzo deed de heer B. Bosdijk uit naam van het bureau personeel. De felicitaties werden uit eraard met geschenken onderstreept. Bij deze samenkomst was ook de heer A. Bieuwinga, voorzitter van 't Landbouwschap, die in sympathieke bewoordingen de heer Van der Ploeg om zijn grote werklust prees. In de middaguren werd de jubila ris en zijn gezin een uitgebreide re ceptie aangeboden, waarop tal van notabelen uit het sociale en politie ke leven verschenen. Onder meer waren daar mr. 'H. van Doorn, voor zitter van de KVP, verschillende Ka merleden de heer Van der Ploeg is lid van de Tweede Kamer de heer J. Kortink, voorzitter van de KAB in de bisdommen Haarlem en Rotterdam, representanten van agra rische organisaties, zowel uit werk gevers- als uit werknemerskring, en de Abt van de Cisterciënsers uit Nieuw Cuyck. De heer A. Pannebakker was de woordvoerder van de Bond, en hij greep natuurlijk in de historie, toen hij er aan herinnerde, hoe moeilijk der dertiger jaren waren. Juist toen had men een krachtige man voor de Bond nodig en die vond men in de heer Van der Ploeg. Hij gewaagde van het doorzettingsvermogen en de activiteit van de jubilaris, die later als voorzitter van de Bond enorm veel voor de landarbeiders heeft ge daan. Een schrijfbureau was hier het geschenk. Het kader van de Bond Bij zijn zilveren jubileum werd de voorzitter van de r.k. Landarbei- dersbond St. Deusdedit, de heer C. J. v. d. Ploeg, door de „Noord-Oost-Pol der" een kruiwagen met agrarische prodnkten aangeboden. Op de foto de heer v. d. Ploeg met het geschenk bleef evenmin afwezig. Hij werd ver tegenwoordigd door de heer J. Win kels, die de heer Van der Ploeg prees om zijn grote sociale bewogenheid, waardoor de sociale achterstand van de landarbeiders belangrijk kon wor den ingehaald. Een grote mand met bloemen en vruchten van het veld werd daarop binnengedragen, met 'n lijst van enkele honderden nieuwe leden, die het Kader hierbij aanbood. Alsof dat niet genoeg was, reed de „Noord-Oost-Polder" een kruiwagen vol agrarische producten binnen en de heer J. Leuverink, sprekend na mens de zuivelaf deling en van de Bond, onthulde een zuivelhoekje, waarin tal van zuivelproducten op getast lagen. Mr. Van Doorn voerde het woord namens de KVP en hij noemde de jubilaris een parlementariër, die een uitstekend volksvertegenwoordiger is, zijn werk ernstig neemt en die idealisme aan zijn gezond verstand weet te paren. Daar waren voorts nog tal van andere sprekers. Onder anderen de heer J. Stokman namens de Christelijke Landarbeidersbond en de Internationale van Christelijke Landarbeidersbonden, waarvan de heer Van der Ploeg penningmeester is. Daar was verder de heer B. Bies heuvel, die geestig en gevat de per soon van de jubilaris tekende en na mens de drie Centrale Landbouw- o-ganisaties de gelukwensen over bracht. Namens de Algemene Agra rische Bedrijfsbond sprak de heer D. Tigchelaar, de Belgische Landar beiders werden vertegenwoordigd door de heer J. Machielsen. Het Westland presenteerde zich als afde ling, mr. J. Simons, rechtskundig ad viseur, feliciteerde evenals de heer J. Zwanikken namens de Tweede Kamer-fractie en mr. Brouwer na mens de KNBTB de heer Van der Ploeg in hartelijke bewoordingen. De toespraken gingen vergezeld van Na een verhoor van bijna negen uur heeft de Amsterdamse centrale recherche gisteravond om half negen de ex-Socrates-directeur J. Jansma uit Bussum onder verdenking van op lichting, c.q. verduistering, gearres teerd. De gefailleerde president-di recteur van Socrates, de heer N. den Besten, is op verzoek van de rechter commissaris in het faillissement-So- crates in bewaring gesteld omdat hij geweigerd heeft gistermiddag voor verstrekken van inlichtingen bü de curator te verschijnen. OPLICHTING WAS DIE HEILIGE TAT De heer Jansma, die zich ambas sadeur en gedelegeerde noemt van de mysterieuze organisatie, „Die Heilige Tat" en medewerker was van de heer N. den Besten, keerde eergis teravond in ons land terug waaruit hy vorige week donderdag plotse ling was vertrokken. Kort tevoren had hoofdinspecteur KL Molenkamp van de Amsterdamse centrale recher che, die in opdracht van de officier van justitie, mr. J. F. Hartsuiker, een onderzoek instelt naar mogelijke delicten in de zaak Socrates, hem voor een verhoor opgeroepen. Hij liet de politie weten dat hij voor zaken naar het buitenland was gegaan, doch dat hij zich na terugkomst vendien een blik achter de schermen van dit altijd boeiende bedrijf gunt. De première vond plaats in Hille- honderden genodigden hebben film donderdagmiddag gezien. De heer A. Wari.? ar, voorzitter van het C.B.C., sprak een kort in- DEN BESTEN gegijzeld Verder zijn er imponerende opna men van de Rotterdamse havens, rTvfh^ ÏhSÏÏK van de de Lijnbaan en van de nieuwe gom: in het City-theater. Ettelyke gebouwen> 'Jd,e in de belan„rykste haven van West-Europa na de oor log zijn verrezen. Dan dwaalt de camera weep naar de streek, waar men de bollen ziet iaijnnj „rnnr.d 4. rooien zowel met de hand als met tnnr hll.nlrifv de machine. Allemaal korte flitsen. rri.1. net Ian6 om de aandacht te hadden helpen betalen. Het is, zo uinnaTi u- rei de heer Warnaar o.m., op de duur "«ven boeien. Het laboratorium met wel moeilijk om iets nieuws te bren- ™ke'^r°nve"m^ gen. Je kunt niet altyd alleen bloei- ™Lr°8 CnVa" *'U^''8 ShJr flllnan norniecnn ra.-i Ui eüKele Opn3ITïen V3n het Schuur- flt»n Sn narclssen en poften werk ziet men 1Qg wat tuinen eerst zonder, later mèt bloeiende bolge- Van Magic Carpet of Tulipland wassen. En intussen maakt de com- wordt een Amerikaanse, een En- mentator de kijkers er dan op attent gelse, een Duitse, een Franse en een dat hun tuin het volgende voorjaar Zweedse versie gemaakt. Dat zal ook zo mooi kan zijn. Met bollen van enige tijd vragen. De film kan daar- de Associated Bulbgrowers of Hol- om niet eerder worden tangevraagd land.... dan in augustus 1961 Een korte, pittige, maar ook bril- „Magie Carpet of Tulipland laat jante film. Een verhaal, men gaat kykers eerst blikken over de simpelweg op het doel af. Kortom: Hollandse molens en de ryke cul- een film, die het niet in het minst door de uitstekende kleuren met een aan zekerheid grenzende waarschijn lijkheid prima zal gaan doen. Auto in Zwammerdam tegen een boom „Willem de Zwijgerraam! overgedragen f Door een vrachtauto overreden de auto enige decimeters van het weg- gn gedood werd gisteravond het 12- dek geraakt met het noodlottige ge- jarig meisje Petronella Kanters uit de volg, dat de wagen op de harde berm Kerkstraat in Den Haag. Een meisje, tegen lege melkbussen botste, waarna dat bij haar achterop zat is met nog Zoals wij gisteren reeds in een ge- bestuurder waarschijnlijk de macht onbekend letsel in het ziekenhuis op- middellijk zou melden. De heer deelte van de editie hebben gemeld, over bet stuur is verloren en 25 me- genomen. De kinderen reden in de Jansma trof in Zwitserland zijn colle- is bij een botsing van een patrouille- *f.r ver°?.r tegen een boom botste. richting van het Hobbemaplein. De ga M. J. Volraat, de andere hoofdfi- wagen van de Rijkspolitie tegen een Waarschijnlijk is de chauffeur zo ge- chauffeur van een achteropkomende guur van de wonderlijke heilige boom, gistermiddag om kwart over schrokken van het lawaai van de aut0 voelde bij het passeren van en- daad-organisatie. Beiden incasseerden twee op de Rijksweg LeidenBode- melkbussen, dat hij geen kans meer kele geparkeerde auto's, dat hij ergens van Socrates-directeur Den Besten graven, halverwege Zwammerdam de wagen op de weg terug te 0ver heen reed. Hij stopte en vond de een bedrag van naar schatting 31/» ton opperwachtmeester van de verkeers- brengen. Het onderzoek naar de oor- meisjes. De politie verzoekt getuigen voor de financiële opzet van hun in groep Leiden van de Rijkspolitie, de zaak wordt geleid door de districts- van djt ongeval, nevelen gehulde „wereldorganisatie". 40-jarige G. Oosterbroek, wonend te commandant Leiden, majoor Van der Een dodelijk ongeval gebeurde Gisterochtend half twaalf meldde Leiden, gehuwd en huisvader, op slag Meuten, terwijl door de technische gistermiddag op de Kinderhuisvest de heer Jansma zich na een herhaalde gedood. De mede-inzittende, de 43-ja- ^enst van verkeersgroep Leiden te Haarlem. De 20-jarige bromfietser oproep bij de heer Molenkamp, die rige wachtmeester eerste klasse, J. A. °e zwaar gehavende auto aan een on- R G Moi probeerde al rijdende zijn hem tot gisteravond half negen aan Westrop, moest met een zware her- derzoelc wordt onderworpen. licht te herstellen. Hij kwam daarbij de tand heeft gevoeld over zijn op senschudding naar het Academisch Majoor Van der Meulen heeft in op de linker weghelft. Een chauffeur stapel staande organisatie en de in Ziekenhuis vervoerd worden. dit noodlottige ongeluk aanleiding van een tegemoetkomende NZH-bus verband daarmee gevoerde financiële De auto is met een snelheid van gevonden tot de algemeen inspecteur zag het gevaar en remde. De bus acties. Het verhoor eindigde na over- r0nd tachtig kilometer tegen de boom van het korps rijkspolitie het verzoek stond stil, toen de bromfietser tegen leg met officier van justitie mr. Hart- gereden. Daar wachtmeester Westrop te richten alle wagens van de rijks- de bus opbotste. Kort na aankomst suiker, met zijn arrestatie. Zijn pas- nog niet gehoord kon worden, tast inspectie te voorzien van veiligheids- in het St. Elisabeth-ziekenhuis is het poort werd in beslag genomen. Vol- men over de oorzaak van het onge- gordels. zwaargewonde slachtoffer overleden, gende week wordt de heer Jansma lufc in het duister. De foto toont de geheel vernielde onder verdenking van oplichting c.q. Door onverklaarbare oorzaak is wagen. verduistering voorgeleid, waarna het onderzoek in deze zaak zal worden voortgezet. Uit het voorlopige ver hoor is gebleken dat de heer Jansma een ongeloofwaardige voorstelling van zijn organisatie en dergelijke heeft gegeven. Directeur kwam niet opdagen De inbewaringstelling van de heer Den Besten geschiedde op grond van artikel 87 van de faillissementswet, die de rechtercommissaris of de cu rator de mogelijkheid van een. dwangmiddel biedt tegen een schul denaar die zijn verplichtingen niet nakomt. De bewaringstelling kan der tig dagen duren en kan steeds met eenzelfde periode worden verlengd. Mr. Hartsuiker deelde AN.P. desge vraagd mede dat zulks niet zo lang hoeft te duren, want zodra de heer Den Besten aan zijn verplichtingen heeft voldaan, gaat hij weer vrijuit. De heer Den Besten was opgedragen gistermiddag bij de curator te ver schijnen voor het verstrekken van nadere inlichtingen en ter voorbe reiding van de verificatievergadering. Reeds bij de behandeling van het ho ger beroep tegen het door de recht bank uitgesproken faillissement van de N.V. .Socrates, gaf de heer Den Gistermiddag Is In de Oude Kerk te Delft het „Willem de Zwijgerraam" Besten woensdag j.l. in de koffieka- door de schenkster, merouw Philips-De Jong, aan de kerkvoogdij over- mer van het Amsterdamse paleis van gedragen Deze overdracht werd bijzonder luister bijgezet door de aan- Justitie te kennen, dat hij aan de wetighueid van H.M. de Koningin, die wij hier in gesprek zien met de oproep van de curator geen gevolg gfi»Tftnier Joep Nicolas. zou geven.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 9