TvA/aa If honderd kabeljauu/tjes in een enkele nacht met de hengel verschalkt Varkenslever het beste aas DE LEIDSE COURANT Enig op aarde is de aanblik aie de bevroren St. Anna-Rivier biedt, als drommen kleine ka beljauwen ter plaatse 'tommycod' genoemd zich onder de dikke ijsvloer in de rivier wagen. Dan vissen de mensen, dat het een lust is! De hengelaarshuisjes worden nog steeds met paard en slede naar het ijs gebracht. (Bijzondere medewerking) De naam van de plaats is Frans, een herinnering aan de dagen, toen dat deel van Canada een Franse kolonie was. Hoe de naam luidt? Sainte-Anne de la Pérade. En hoewel op het ogenblik alle bewoners van de Canadase Provincie Quebec Britse onderdanen zijn, ziet men in Sainte-Anne de la Pérade al heel spoedig, dat de mensen daar even Frans van herkomst zijn als de naam van hun woonplaats. De landbouw is daar in de streek een bloeiend be drijf. In de lente en in de zomer vormen de akkers der boeren „bebouwde linten" die zich uitstrekken van de huizen en hoeven tot aan de boorden der St. Anna-Ri vier. In de regel is Ste-Anne de la Pérade een rustige, nijvere plaats. Maar soms kan het er vrolijk en heel druk toegaan. Wanneer? Dat is het geval, als in de koude maanden dichte scholen kleine kabeljauwen uit zee onder het ijs de rivier opzwemmen. Zodra de be volking de „invasie" der kabeljauwtjes in Ste-Anne de la Pérade noemt men ze „tommycod", in andere streken heten ze ook wel tomcod, jackfish of chillfish bespeurt, geraken de mensen in een opgewonden stemming. Dan immers staat de Grote Dag van de Grote Slag voor de deur! Er is dan vrijwel geen geheel of bijna volwassen Ste-Anne-de-la-Péradenaar die zich niet gereedmaakt om eens een stevig maaltje vis te verschalken. Boven dien komt er een kleine invasie van toeristen-hengel sportliefhebbers die bijdragen tot de vreugde en het bedrijf in de plaats. De „kabeljauw-exploitanten" wrij ven zich in de handen en brengen de „hengel-optrek- jes" naar het ijs. Er zijn er ongeveer zeshonderd be schikbaar om te verhuren. De huurprijs ligt tussen de ƒ20,- en ƒ40,- per „nacht en avond", zeg: van zonsondergang tot zonsopgang. Een hoge huur, vindt u misschien. Maar u krijgt waar voor uw geld. Een kacheltje, electrisch licht, 'n. radio-toestel en de laatste jaren zelfs al een televisie-apparaat. Dat is dus echt gezellig vissen! Alvorens u uw „optrekje" gaat bewonen, heeft de Plaatselijke IJsbreker een figuur van betekenis in Ste-Anne de la Pérade een fikse bijt gehakt in de ijsvloer van uw hengelhuisje. Dat kostte u weer een paar dollar, maar de ijsvloer is meer dan zestig cen timeter dik, zodat het hakken veel werk met zich brengt. En zijn dan de hengelaars in hun huisjes ver dwenen, zijn de radio's aangezet en de televisie-appa raten ingeschakeld, dan begint het grootse hengelfes- tijn! Heus groots is geen overdreven term, want er zijn ervaren ijs-kabeljauwvissers, die gedurende één zitting dus tussen zonsondergang en zonsopgang maar liefst twaalfhonderd visjes uit hun bijt halen! Dat is „serie-vangst" of „ketting-ophalen"! Rekent u het zelf maar eens na. Als men de vangsttijd op zes tien uur ,dus op 960 minuten stelt, betekenen 1200 ka beljauwtjes in een „zitting", dat u er iedere vier mi nuten vijf zoudt verschalken! De tommycod smaakt uitstekend. Volgens de lief- Een enig tafereeltje: de huisjes der hengelaars op het ijs van de Ste. Anne-Rivier bij de plaats Ste. Anne de la Pérade. Dit is Monsieur Sadoth Tessier, oud 83 jaar. En 71 jaar lang heeft hij ieder jaar kabeljauw tjes in „onze rivier" gevangen. hebbers evenaart hij (in smaak) de beekforel. Misschien is dit wat overdreven, doch het feit, dat kabeljauwtjes aan de lopende band verkocht worden (zoals men ze ook aan de lodende band vangt!) voor ƒ1.50 per kilo, duidt er toch op, dat ook de niet-hengelaars ze graag verorberen. Er is ten tijde van zo'n kabeljauw-invasie een speciale „kabeljauwmarkt" op het ijs van de Ste.- Anna-Rivier. Welk aas gebruiken de hengelaars? Verschillend. Maar volgens Monsieur (zegt u nooit Mister tegen hem, want dan gaat zijn Franse bloed bruisen.) Sa doth Tessier is het beste aas: varkenslever. En Mon sieur Tessier heeft een rijke ervaring, want hij is 82 jaren oud en daarvan heeft hij 71 jaren op tommycod gevist. Varkenslever, daar zijn ze dol, ja, verliefd op verklaarde de oude baas met overtuiging van varkenslever kunnen ze gewoonweg niet afblijven! Met de „Invasie der Kabeljauwtjes" is een soort kermis verbonden. Dan kiest men een „Kabeljauw koningin" en de kabeljauwmaaltijden gaan met andere feestelijkheden gepaard. Kortom, de tommycod brengt leven, vrolijkheid, bedrijf hn vertier zowel als uit stekende maaltijden aan de mensen van Sainte- Anne de la Pérade en hun „kabeljauw-toeristen"! Pifr yVr wit Sfa de la die dingen naar de luofttte van ^Caraavaibkoningin" in de „Kabeljauwtijd"

Leidse Courant | 1960 | | pagina 8