De wekker loopt af Het propjes-schieten gaat ex-lyceïsten van St. Bonaventura niet slecht af Rapport verkeerssituatie Veurseweg naar Commissie voor strafverordeningen De K.V.P. en de gemeenteraads verkiezingen Plechtige uitvaart van pastoor J. G. Onel te Roelofarendsveen ZATERDAG 26 NOVEMBER 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 CHRISTEN VANDAAG 7 EN LEVEN ZONDER FEESTEN is als een lange weg zon- zien. Want het onderzoek dat zal plaats hebben, mag geen bezwaar op leveren voor de minder draagkrach- tigen. Via het schoolhoofd zullen de ouders de uitslag van de test verne men. Aan de ouders zal de nodige voorlichting worden verstrekt inzake dit onderzoek. De ouders zullen moe ten inzien, dat dit onderzoek zijn -der pleisterplaatsen" beweerde de Griekse schrijver De- riut kan hebben zowel voor de be- mókritos. Daarmee is ieder het wel eens. Feest moet er zijn! Je kunt je er al een tijd van tevoren op verheugen, je erop voorberei- den. Dat doet ook die. we willen niet zeggen humanistische, ma3lrt„ h TiHeman de nnmer maar wel zeer humane of menseiyk-voelende instelling, de F)**™L d® 1"fV Kerk. Vier weken vooraf beginnen we al Kerstmis voor te XV"' bereiden. Het is Advent! °m alvast ™aar de, naamborden van De Advent is een maand van verlangen, een maand van d® straten te plaatsen. De di- inkeer en zelf-onderzoek. Het is de krachtige oproep „uit de X®2. woiungcandidateii lopen nu slaap op te staan" (epistel) en nu eindelijk eens de goede weg ®rdwaald in het plan. Wethouder te zoeken (graduale) Dekker voelde hier ook veel voor. Het zal iedereen opvallen, dat het Evangelie van morgen ^an ^eze we^s za^ zoveel mogelijk - begin van het Kerkelijk jaar! - het einde van de wereld te8en}oet worden gekomen maar er aankondigt (evenals vorige zondag ten besluite van het jaar). ™ordt a* gebouwd voordat de stra- Christus is gekomen, en dat wordt over een maand herdacht, ten er zlJn- maar Hij zal terugkomen en daér moeten wij ons op voor- Alle overige agendapunten werden bereiden. „Heft dan uw ogen omhoog" (evangelie). aangenomen bij hamerslag. Het be trof het aangaan van een geldlening van 200.000,vaststelling van de enderwijs vergoedingen aan het kleu- Adventus - Advent betekent het naderen, het aanbreken teronderwijs, vaststelling van de van iemands komst, in dit geval van Christus. De liturgische werkelijke exploitatiekosten van de kleur is paars (inkeer: zelfvernieuwing). De H. Nicolaas van openbare scholen, vaststelling van Bij de grond verkopen in Adegeest WAT BETEKENT ADVENT? LIET cabaretgroepje „Confetti" samenge steld uit leraren en oud leerlingen van het St. Bo- naventura-lyceum met vrouwelijke medewerking van oud-leerlingen van het Agnes-lyceum, is in een stadium gekomen, dat het de bolster af gaat werpen en de blanke pit zal gaan tonen voor het forum van een kritisch publie.k. De cabaretgroep heeft een degelijk rijpingsproces achter de rug en wat in de korte tijd sedert de op richting is gegroeid blijkt van een sprankelend fris en origineel gehalte. Maandag 28 november zfal het doek van de Leidse voorproefje op deze avond bleek wel, dat men iets met strekking wil bren gen, maar aan zelfover schatting lijdt deze groep beslist niet. Bij de samenstelling heeft men bepaald een ideaal voor ogen gehad. Tijdens het optreden voor de Reünie, de vereniging van oud-leerlingen, en an dere uitvoeringen, heeft men ervaringen opgedaan die tot resultaat hebben gehad, dat bepaalde onder delen zijn komen te ver vallen. Anderzijds heeft de leiding van het gezelschap de inhoud van het cabaret op een hoger plan ge bracht, daarmee bewust Myra en zijn talloze oecumenische vereerders in Nederland het bedrag der vergoedingen van de maken daar een uitzondering op. GEMEENTERAAD VAN VOORSCHOTEN Verplaatsing volkstuinen bracht tongen in beweging exploitatiekosten van de bijzondere lagere scholen, afrekening van de vergoeding van de vakleerkrachten op de bijzondere scholen, beschik baarstelling van een krediet van f 4.500,voor een nieuwe stort plaats van huisvuil en inrichting van de nieuwe openbare Vlietschool. Weer de ijsbaan Lekker klungelend prijsjes winnen Bij de rondvraag kwam de heer van de Werf (p.v.d.a.) weer terug op de ijsbaan. De heer Fortanier memo reerde de perspublicaties inzake het flat aan de Prins Bernhardlaan. Wet- Gisteravond kwam de raad van op nogmaals _1e gang van zaken uit- houder Dekker gaf omstandig expli- Voorschoten in openbare vergade- een en dee mede om welke rede- catie van de gang van zaken en de dering bijeen. Na de opening memo- nen de plaats van de volkstuinen en stan" van heden. Het is moeilyk de reerde burgemeester L. de Kool het de ijsbaan met elkaar waren verwis- gemeente aansprakelijk te stellen. ongeval op de Veurseweg seld. De ijsbaan komt aan de Boer- Deze heeft slechts een controlerende van zondag jl.Hij sprak woorden van haaveweg en de volkstuinen in het taak, die te vergelijken is met de deernis en medeleven met de slacht- noordwesten van Adegeest. De kos- taak van de vereniging van eigena- offers en deelde mede, dat hij een ten worden gefinancierd met het be- ren, waarin zij mededeelde, dat zij uitvoerig rapport had ontvangen be- schikbaar gestelde krediet voor het zich distancieerde van de perspubli- treffende de toedracht van het on- bouwrijpmakën van Vlietwijk. Hier- caties. Deze waren door enkele per- geval en van diverse ingezetenen na werd het voorstel van de heer sonen verstrekt en niet door het be- mededelingen en brieven. Burge- Pels in stemming gebracht om deze stuur. De moeilijkheden die er zijn roeester had het rapport bestudeerd kwestie terug te nemen. Het voor- zullen worden opgelost in minnelijk en met spoed zal de verkeerssituatie stel Pels werd met 11 tegen 3 (de overleg en uit het overleg, dat heeft voorgelegd worden aan de eommis- stemmen van zijn eigen fractie) ver- plaats sie van strafverordeningen, die ad- worpen, vies zal uitbrengen, alvorens be stuurlijke maatregelen kunnen wor- School- en beroepskeuze den getroffen. voorlichting gevonden tussen de vereni ging van eigenaren, de gemeente en de aannemer wordt verwacht, dat alles in der minne zal worden be schikt. De heer Pels was de voorzit ter dankbaar voor de woorden van Thans kwam aan de orde de re- deernis uitgesproken aan het begin en be- van de vergadering inzake het onge- Daarna deelde de voorzitter mede, dat naar aanleiding van een vraag organisatie van de school- uit een vorige vergadering inzake 't roepskeuzevoorlichting. Dit voorstel luk op de Veurseweg. Spr. infor- adresboek van Voorschoten, dat de kreeg de volledige instemming van meerde of de eigenaar van „De Gou- uitgave van dit boek nog wel 2 h 3 alle raadsleden. Er werden woorden den Leeuw" al maatregelen had ge- maanden kan duren. Tevens was er van waardering en erkenteijkheid ge- troffen voor verbetering van het par- een mededeling van het college, dat sproken en allen konden instemmen keren aldaar en of er overleg is ge- de volkstuinen verplaatst zullen met de nieuwe regeling. In de nieu- pleegd met de gemeente. De voor- worden naar de noord-westelijke we regeling zal de verantwoordelijk- zitter deelde mede, dat nog geen grens van het plan Adegeest en dat heid van de ouders zich meer mani- overleg is gepleegd, maar dat de ge- de kosten hiervan werden geschat festeren. De ouders zullen n.L moe- hele verkeerssituatie aldaar a.s. week op 19.700. Deze mededeling bracht ten bijdragen in de kosten van het in de verkèerscommissie zal worden de tongen van de raadsleden in be- onderzoek. B. en w. zullen echter behandeld, waarna de raad kennis weging en wel een dik uur. De heer met normen komen. Naar deze nor- zal kunnen nemen met het advies Pels begon te vragen waarom dit men werd met belangstelling uitge- van deze commissie. niet in een voorstel was vervat en - waarom deze kwestie niet Schouwburg opgaan voor deze ig ep. De kritische, artistieke leiding van de heer Th. Joosten, leraar Nederlands aan het Bona- ventura-lyceum, die steeds friet een vast omlijnd doel voor ogen en een scherpe blik met wat betreft het contact met het publiek wist te snijden en aan te vullen, rechtvaardigt hooggestemde verwachtin gen. Het cabaret zal onder het motto „Propjes schie ten optreden. Het „prop jes schieten" komt tot uit drukking in de sfeer van dit cabaret. De verschil lende sketches, liedjes en conférences zijn van een kritische, satyrische in houd. De speldeprikken, die toegebracht worden de hedendaagse kunst „lekker, klungelend prijs jes winnen" politiek, damesbladen, de houding van de jeugd, etc., liggen wonderlijk goed binnen 't krachtsveld van de me dewerkenden. Tijdens een een gedeelte van het pu bliek voor deze revue ver spelend. II7AT gebracht wordt is geheel „van eigen bo dem". Het is dus van be gin tot eind amateurisme. Dat de teksten door de re gisseur zelf of door de me dewerkenden geschreven zijn, houdt tevens het voordeel in, dat de inhoud en de voordracht aan el kaar gewaagd zijn. Sedert de Nationale Le- kespelweek 1959 in Rot terdam enige maanden na de oprichting, is het in stijgende lijn gegaan met Confetti. De uitnodigingen kwamen binnen, toen het rapport, uitgebracht door de jury van de Lekespel- week, dat zich in zèer gun stige zin uitliet over de verrichtingen van de groep, bekend werd. De reacties van het publiek (uitvoeringen in volstrekt besloten kring) waren een stimulans om verder te gaan. De ervaringen en de kritiek werden dank baar aanvaard en werden zo een waarborg voor steeds betere uitvoeringen. Er werd gewerkt en ge dokterd aan nummers, die de vorige moesten over treffen. Minstens eenmaal in de week, ook wanneer er geen uitvoering op het programma staat, komt men bij elkaar. De animo van de medewerkers is enorm. Menige amateur- vereniging zou jaloers kunnen zijn op, het en thousiasme, dat in deze groep leeft. Het is daarom ook,' dat het artistieke peil een hoogte heeft bereikt, die voor vele amateurge zelschappen een droom wens is. De medewerkenden zijn Hans van Zijl schiet vol treffers de zaal in. Ineke Willems, Agnes Pe- tersé, Arthur Linnartz en Bert Peters. De conféren ces zijn van en worden ge bracht door Hans van Zijl. De muziek is in handen van B. John Meyer, regie, en tekst van Th. Joosten. Maandag a.s. staat de Leidse Schouwburg voor eenieder open, de tijd van veilige beslotenheid zal dan voorbij zijn. Aan het Bonaventura- lyceum zijn nog enkele kaarten verkrijgbaar van 12.30-13.00 uur. De weini ge kaarten, die misschien nog over zullen zijn, zijn 's avonds verkrijgbaar aan de zaal. commissie van openbare werken was behandeld. De heer Dirksen was van mening, dat er meer achter stak en wel de kwestie ijsbaan. De raad had in deze toch geen besluit genomen? De heer Fortanier kon zich niet her inneren dat de raad een krediet be schikbaar had gesteld voor de volks tuinen. De heer De Groot had be zwaren tegen de financiële regeling. De heer v. d. Hulst hield een tech nische beschouwing over de grond van de nieuwe volkstuinen. In de stukken stond dat de grond diepge- ploegd zou worden. Hiertegen maak- NOORDWIJK alhier, met medewerking van het technisch bureau Herman Caspers. Openstelling winkels Ten gerie ve van het publiek in de drukke St. Ndcolaastijd zullen de winkels te Noordwijk van maandag 28 nov. tot en met 3 dec. 's avotids geopend blij ven tot 10 uur. Biljarten In het rest. Royal" te Noordwijk werd gisteravond de eerste ronde gespeeld van het drie- banden-toernooi Bollenstreek om de Royal-wisselbeker. De uitslag luidt als volgt: Getuigenis van genadenvolheid van dit priesterleven Pogingen de eenheid te herstellen Ridder, P. v. d. Graaf, W. Wijnands. De taak van deze centrale is om naast het bestuur te trachten de een heid tot stand te brengen, het advi- seren van eventuele candidaten voor i .-ï. In de goed bezochte jaarvergadering de gemeenteraad en hoe de verhou- tc hu grote bezwaren ook in ver- Van de K.V.P., gisteravond gehouden ding zal zijn voor de beide afdelingen, band met de grote korten daaraan in cafe i Flora zyn de eerste stap_ Door en ui( de ,eden yan de centrale verbonden. Wethouder Dekker deel- pen gezet om te komen tot eenheid wordt een bestuur gekozen van 5 le- f T?w'l »e vTn" blJ de Semeenteroadsverkmzingen te den en na deze verkiezing komen dan F? - JJ tt v i Z Noordwljk' 5 van de vaste reserves in de centra- .lietwijk n. Verplaatsing van de In zlJn openingswoord sprak de le, zodat er dan 13 personen zitting volkstuinen valt dus onder deze post. voorzitter, de heer W. de Ridder, zijn zullen nemen. Extra crediet is niet nodig en daar- genoegen uit over de goede opkomst, TT cm is dit ondergebracht by de me- ^aarlSt hy mocht constateren dat er H®' Jaarverslag van de secretaris dedelingen. toch wel belangstelling bestaat voor JX®rd onder ,dank vastgesteld, terwijl Uit de voorlichting van landbouw- de K.V.P. Spreker noemde deze by- kat LaarX®XfIa,.?ij!"™ deskundigen, die b en w. hadden eenkomst een zeer belangryke, om- "a 1begin;van M4..79 m- voorgelicht was diepploegen geadvi- dat getracht zal worden by de ge- olf vï- seerd en gezien de ervaring opge- meenteraadsverkiezingen in 1962 met Ya" eindsaldo aangaf van daan in Vlietwijk, hebben b. en w. één KVP-lijst uit te komen en de 1 het zekere voor het onzekere geno- apartheid-politiek op zij te zetten, die Wegens vertrek uit de afdeling had men. De beantwoording van de wet- er toe heeft geleid dat in 1958 een het bestuurslid N. Groen bedankt, houder kon de heer Pels niet be- katholieke zetel in de gemeenteraad voor deze werd in de plaats gekozen vredigen. Hij wilde niet spreken over verloren ging. Het bestuur is er zich W. Wijnands. De heer Groen werd de ijsbaan. Het is een belangrijk van bewust, dat dit geen gemakkelijke dank gebracht voor de grote activi- voorstel waar veel aan vast zit. Spr. taak is, omdat de verschillende groe- teit als bestuurslid in het bijzonder stelde voor de volkstuinen-kwestie peringen onder de katholieken bij ge- als propagandist in het Langeveld. terug te nemen van de agenda en bracht moet worden dat eenheid In de rondvraag werd nog geinfor- eerst te brengen in de commissie noodzakelijk is. meerd naar de stand van de Jongeren- voor Openbare Werken. Ook de heer Nu Noordwijk aan Zee een aparte werkgroep waarop de mededeling Dirksen voelde veel voor om dit na- afeling van de KVP werd, is deze taak kwam dat door meerdere oorzaken der te bezien in de commissie. De niet gemakkelijker geworden, doch de gelederen sterk gedund waren, heer Fortanier deelde mede, nog door vruchtbare samenwerfdng moet Het bestuur zal de nodige maatregelen nooit officieel in de raad iets gehoord toch veel te bereiken zijn. Als eerste nemen deze groep weer nieuw leven te hebben van een ijsbaan. Bepaling stap tot de eenheid is het nodig, dat in te blazen., van de plaats, zowel van volkstui- vanuit de beide afdelingen een ge nen als ijsbaan, is toch ook een taak meentelijke centrale tot stand komt Tentoonstelling paramenten De van de raad. Spr. had het eleganter die de verdere zaken moet gaan rege- vereniging van het H. Sacrament gevonden als deze kwestie eerst in len. In verschillende gecombineerde afd. Noordwijk zal morgen van 12 de raad was gekomen. De voorzitter vergaderingen met „Zee" is bespro- 5 uur en maandag van i04.30 uur k'-am nog met een tussenvoorstel, ken op welke basis de vertegenwoor- in de zaal van de eerw. zusters in Hij had vernomen, dat er bezwaren diging in deze centrale tot stand de Bronckhorststraat de jaarlijkse waren tegen de procedurekwestie, kan komen. De bestaande reglemen- tentoonstelling houden van de door ie rili uit dP dopken eedaan ten voor een centrale geven aan dat de dames vervaardigde paramenten hlüft dus over de zaak-ijsbaan Hier de samenstelling moet geschieden bestemd voor arme en nieuw te bou- u Le Wi Snr wflde daarom de met één vertegenwoordiger op de 100 wen kerken in ons land en in de kwesüe splitsen de aanleg v^ de leden, doch het bestuur was van oor- missie Voor dit kostbaar werk en iisbaarf door laten gaan en de volks- deel een meer soepele houding ten voor het prachtige doel, heeft deze tuinen kwestieeerftdoorspreken in opzichte van „Zee" te moeten aanne- vereniging geen andere inkomsten de commTs'fe De heer PeTs kon hier men en in principe was aangenomen dan de offertjes welke, door bezoe- niet op ingaan. Over ijsbaan werd in de centrale af te vardigen 4 en 1 in de mededeling niet gesproken. Spr. jongere uit „Binnen en 3 en 1 jon- A. Alkemade De Groot Mulder G. van den Berg W. van der Kraan L. Lenzen W. de Ridder F. Vink A. Iterson J. van der List Van Nassau P. Zegers C. Lindhout A. Meijer J. Ouwerkerk C. Polm A. Alkemade car. brt. 30 55 gem. 0.545 0.473 0.448 1.03 0.384 0.384 0.292 0.526 0.415 0.461 0.397 0.410 0.490 0.545 kers van de tentoonstelling worden gegeven. Van deze tentoonstelling ,r - - Zee" hangt dus af het voortbestaan van wilde daarom een uitgewerkt besprekingen die hierop dit prachtige liefdewerk. De dames stel in de commissie behandeld ziei gewezen dat de offeren veel van hun vrije tijd voor en wel op korte termijn. De KVP- vmgam wera^rupje-wezen DrachUee doel. laat kalholiek f- VUlfiUCll w«u v.1 v.a.v.1. - - ,77 1 fractie wilde in deze kwesie mee- voorgestelde soepelheid om zich stipt <ht prachtige doel, laat katholiek gaan a.sWhet coTcge kon toSeggen, te houden aan de voorgeschreven re- Noordwnjk inermmr dat dit uitgewerkte voorstel in de gementen werd met grote meerder- nen^dw wmrnaal bezoek aan as. vergadering van 2 december op- held aangenomen, zodat „Binnen 4 deze tentoonstelling nieuw aan de orde zou komen. Hier- en 1 en „Zee" 2 en 1 zetel naar de De St Jeroenskerk verwarmd oo reageerde wethouder Dekker dat centrale kunnen afvaardigen. Na veel experimenteren mag thans dit onuitvoerbaar was. Eerst in com- Voor „Binnen" werden gekozen geconstateerd worden dat de ver- missievergadering. Voorstel naar de Adr. v. d. Meer Az., P. Versteege, J. warming van de St Jeroenskerk af- raadsleden en dan voorstel in de K. Mesker, C. v. Dyk, J. Roeleveld, doende is door het aanbrengen van raad in een tydsbestek van 'n week. als vaste reserve voor genoemde leden het nieuwe Fohnsysteem. De aanleg Onmogelijk. Wethouder zette daar- Jac. Hoogeveen, L. Alkemade, C. de is geschied door de firma Putman, NOORD WÏJKERHOUT DE VOGELTENTOONSTEIAING VAN „DE KOLIBRIE" Vrijdagavond heeft dr. A. H. Smits de vierde tent jonstelling van de vo gelvereniging „De Kolibrie", die ge houden wordt in de toneelzaal van de St. Bavostichting, geopend. „Een mens zonder liefhebberij, al dus ds. Smits? is een ongelukkig mens, want die weet met zijn vrije tjjd geen raad. Van de hoeveelheid vrije tijd hangt de keuze van onze liefhebberij af. Hoor de Schepper is ons overgedragen te heersen over de vissen der zee, de vogels des hemels en al het kruipend gedierte. Het is typerend voor de mens in onze mo derne vermaterialiseerde samenle ving als hij zijn liefhebberij kiest in het anderhouden, fokken en verzor gen van dieren, zoals U dat doet met uw vogel vriendjes. Zij vragen door lopend uw aandacht en liefde en als U in het houden van vogels gedre ven wordt door uw antwooid op Gods liefde, dan zal deze liefde, deze liefhebberij, u veel geluk en zegen brengen." Hierna werd de grote zaal, geheel gevuld met op overzichtelijke wijze opgestelde kooien en kooitjes waar in alleen of in paren zebravinken, k'eurkanaries, parkieten, kortom al le soorten tropische vogels, voor de belangstellende vogelvrienden ge opend. Naast de zeer vele tropische vogels bevat de tentoonstelling nog een vlinderexpositie en een bassin met vissen, waarover een rustiek bruggetje is gebouwd. Achter de zaal is een ruimte gereserveerd waar na tuurfilms worden vertoond. Het gehalte der inzendingen ligt op een hoog peil. Dat is althans de indruk van de 3 keurmeesters, die vrydag een groot deel van de dag bezig zijn geweest met het keuren der vogels. De uitslag van de keuring is als volgt: Kleurkanaries (eigen kweek): le P. de Hartog, 2e H. v. d. Berg, 3e U. Zitter, 4e P. de Hartog, 5e H. v. d. „Het zou zeker pastoor Onels wens zijn geweest, zoals hij zo dikwijls bij allerlei gelegenheden uitsprak: maar denk eraan, niet teveel over mezelf. Toch willen wij bij ons aards af scheid van hem getuigen van de heerlijke genadenvolheid van dit rij ke priesterleven", aldus pastoor Th. v. d. Lugt, van Nes a. d. Amstel, oud kapelaan van de Veense parochie, in zijn rijkrede na de plechtige uit vaartmis vanmorgen in de kerk van St. Petrus' Banden te Roelofarends veen. De parochiegemeenschap heeft vanmorgen pastoor J. G. Onel, die 25 jaar zijn parochianen een voor beeld van ijver heeft gegeven, uit gedragen. Om 10 uur werden de Lau den gezongen. Als agens fungeerde pastoor N. Bijl uit Grootebroek, oud kapelaan van pastoor Onel, met as sistentie van pastoor A. Buys uit Leidschendam en kapelaan jhr P. von Fisenne, beiden oud-kapelaans. Cantores waren pater M. Houtsma en kap. v. d. Westen van de parochie Maria Presentatie. De Uitvaartmis werd gecelebreerd door deken Ed. A M. Paap van Alphen a. d. Rijn met dezelfde assistentie als bij de Lauden. Behalve vele parochianen, die in groten getale samen met de school kinderen gisteravond en vanmorgen langs de met een glazen plaat af gedekte lijkbaar waren getrokken, waren aanwezig o.a. familieleden van pastoor Onel, de zusters van hui ze „St. Jacobus", waar pastoor Onel zijn laatste levensjaren doorbracht, burgemeester E. J. M. Kolfschoten en echtgenote, de weth. N. Turk en H. v. d. Poel, gem.-secretaris L. A. N. van Dommelen, het kerk- en armbestuur, mr J. W. Peek oud-bur gemeester van Alkemade, thans bur gemeester van Schiedam, en echtge note, dokter E. G. Muskens, rector Drost uit Leiden (oud-kapelaan), pastoor Th. Schoenmaker, pastoors uit de omgeving en verscheidene oud kapelaans. Gisteravond om half acht werd een plechtige Requiemmis opgedra gen door pastoor Th. Schoenmaker Berg, 6e en 7e U. Zitter. Kleurka naries (open klasse): le W. Turn hout, 2e M. J. Bon, 3e Th. Verwer, 4e Broeder Narceus, 5e C. Gulde- mond. Bastaarden: le N. v. d. Berg, 2e R. v. Rijn, 3e R. v. Rijn. Groot-tro pisch: le Broeder Narceus met glans- spreeuw, kampioen der tentoonstel ling; 2e. Broeder Aretas, 3e B. v. d. Berg, 4e Th. Verwer. Klein-tropisch (open klasse): le A. Wijnands, 2e J. v. d. Berg, 3e C. v. Zeist, 4e J. v.d. Berg, 5e Broeder Narceus. Klein-tro pisch (eigen kweek): le Th. Verwer, 2e idem, 3e B. v. d. Berg, 4e G. Bon. Papegaai-achtigen: le KI. de Jong, 2e Broeder Aretas, 3e Broeder Nar ceus. met pater M. Houtsma als diaken en kapelaan v. Bergen Henegouwen als sub-diaken. Gezongen werd de gre goriaanse requiemmis a capella en het „Libera me" van L. Perosi. In het priesterkoor had plaats genomen de oud-bisschop van Haarlem, mgr J. P. Huibers. Verder woonden o.a. pastoor Bakker en pastoor H. van Schie (zoons der parochie), pastoor N. Bijl en kapelaan Groen, oud-ka pelaans, deze H. Mis bij. Drie-en-zestig priester jaren waren een grote verantwoordelijkheid voor pastoor Onel, aldus pastoor Th. v. d. Lugt vanmorgen in zijn lijkrede, maar voor pastoor Onel waren het ook jaren vol vreugde en vreugde volle dankbaarheid. Hij besefte, dat er maar één priesterschap bestaat, dat van Christus, maar hij nam als priester deel aan dit Goddelijk pries terschap. „Daarom zijn wij zo dank baar", zo zei spr., „dat wij deze vorm van priesterschap in ons leven heb ben mogen ontmoeten. Wij hebben pastoor Onel meegemaakt in zovele hoedanigheden: in zijn gastvrijheid en hartelijkheid, zijn ascese en zijn klaarstaan voor iedereen. Ook ken den we hem in zijn gebedsleven, dat een zaak was tussen God en hem. Hij was het middelpunt van zijn familie, maar wat is hij ook niet ge weest voor al zijn priestervrienden, in het bijzonder zijn kapelaans aan wie hij leiding gaf, prachtig gecom bineerd met zijn collegialiteit. „Wij zijn God dankbaar, dat hij ons een herder heeft gegeven die al zijn schapen kende en ei zijn leven voor gaf. We zijn pastoor Onel dankbaar voor wat hij ons heeft gegeven, ook in zijn emeritaat, waarvan hij, toen hij het aanvaardde, zei: „Nu begint mijn vagevuur", alaus pastoor v. d. Lugt. Bij alles bleef de herder Onel een mens, die waardering had voor een bezoek of voor een kleine attentie. Steeds was zijn vraag: „Is er nog nieuws?" waarbij zijn grote belang stelling uitging naar zijn geboorte stad Amsterdam en nieuws uit de clericale wereld. Zo bleef hij pries ter Gods en mens, groeiend naar de eeuwigheid. „Pastoor Onel', zo be sloot pastoor v. d. Lugt zijn treffen de en welsprekende lijkrede, „we hebben vanmorgen dit H. Misoffer gevierd en we zullen dit blijven doen in het vertrouwen, dat wij ons gedenken mogen omzetten in eeu wige gemeenschap met U". De absoute in de kerk bij de baar, waarbij een prachtig bloemstuk ge plaatst was als groet van pastoor Onels oud-misdienaars en zijn huis houdster, werd verricht door deken Paap, die ook op het kerkhof bij de beaarding de absoute verrichtte. Het zangkoor voerde, onder leiding van de heer M. Nieuwint, de driestem mige Messa da Requiem van Don Lorenzo Perosi voortreffelijk uit. De organist was de heer G. Bakker.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 6