TUINIER MET PLEZIER! 'm* Geschiedschrijving van parochies en dorpen Veel merkwaardigs blijft in verborgenheid AUTOGESCHENKEN VOOR AUTOMOBILISTEN n.v.HET mQtQrhuis |g|f lf!a# !üt Ml ÉÉfe^ weekelykse CRonycke ZATERDAG 26 NOVEMBER 1960 DE LEIDSE COUKAN'I PAGINA 4 Er is werk aan de winkel geschiedenis van 'n parochie kan, althans voor wat het gedeelte van vóór de reformatie betreft, be schouwd worden als de geschiedenis van de plaats zelve. In vele gevallen zeker in nog overwegend katho lieke streken, althans die contreien welke in grote mate sinds de zestien de eeuw de oude leer trouw zijn ge bleven lopen de historiën van paro chie- en van dorpsgemeenschap in grote lijnen parallel tot dikwijls ver in de negentiende eeuw of hebben dan tenminste een zeer groot aantal raakpunten. Bestaat er van iedere vroeger of thans nog belangrijke stad in ons land wel een geschreven geschiedenis, van de dorpen is dat in veel mindere ma te het geval. Dit gemis heeft ver schillende oorzaken. Op de eerste plaats het over het algemeen veel ge brekkiger georganiseerde oudtijdse be- stuurs apparaat op 't platteland, 2dens hetgeen wij al noemden de ver bondenheid van kerk- en dorpsge schiedenis, waardoor de profane ge schiedenis niet alleen moet worden geput uit de z.g.n. openbare archie ven doch ook uit wat er in depastorieën nog over is van zeer dikwijls sterk gehavend uit de beroering gekomen documentenverzamelingen (ook wel dikwijls naar verschillende windstre ken verspreid), en ten derde en zulk een geval is dan nog een geluk kig geval uit wel bestaande maar nimmer geïnventariseerde stukken, rustend in stof en vuil op pastorie- en lcerkzolders, of in schimmelige kel ders van oude dorpse gemeentehui zen. Dan komt nog daarbij dat vele, voor de historie belangrijke documen ten zich bevinden in moeilijk toegan kelijke archieven van families, wier voorzaten in dorp en streek de z.g.n. heerlijke rechten hebben uitgeoefend. Dat er door speurzin en liefhebbe rij ook in onze tijd nog wel be langwekkende zaken aan de verge telheid kunnen worden ontrukt (of om een" andere gemeenplaats te gebruiken wéér in het licht der openbaarheid worden gebracht) be wijst een fraai uitgevoerd boekje, dat dezer dagen verscheen bij gelegenheid van het vijfhonderdste gedenkjaar van de stichting der St. Agatha-paro- chie te Lisse. De schrijver van het boekje, A. M. Hulkenberg, een amateur-historicus met veel liefde voor het métier, heeft naarstig gezocht in vele openbare ar chieven, wanneer het eigen parochie- archief geen antwoord gaf. Iiij kreeg toegang tot familieverzamelingen en aantekenboeken van diverse belang stellenden en verkreeg daardoor vele waardevolle inlichtingen. Daarbij toonde de schrijver zich een scherp zinnig mens, die voor bepaalde raad sels een gemotiveerde oplossing wist te vinden en daarmee soms een be paald hiaat in de bekende geschiede nis kon vullen. Bij deze historische arbeid heeft de schrijver grote aandacht besteed aan een aantal families, die een rol hebben gespeeld in het kerkelijke en burgerlijke leven van Lisse, families waarvan nog steeds een wijdver takte nakomelingschap in de streek, of ook wel ver daarbuiten, woon achtig is. Hierbij bleek dat soms zeer veel wetenswaardigs kan worden opgediept uit de boekenkisten en do cumententrommels van oude boeren geslachten, die door een soms wel eens wat al te zeer gekleineerde be houdzucht onschatbare dingen bleken te bevatten voor de „cleene historie des menschenlijcken leevens". Een behoudzucht derhalve, die in dit opzicht nimmer te veel kan worden aangeprezen en gestimuleerd. I£" erkhistorie dorpsgeschiedenis; dorpshistorie streekgeschiede nis; streekgeschiedenis historie des lands. Als basis der vaderlandse geschie denis heeft de historie van dorp en streek grote waarde. Doch het is maar aan zeer weinigen gegeven (zelfs nog lang niet altijd aan histo rici van naam en professie) de zo ver scheidene bronnen aan te boren waar in bij stukjes en beetjes een paro chie- of dorpsgeschiedenis staat opge tekend. Dat dit in Lisse (ook in enkele an dere plaatsen in de streek, hoewel dikwijls minder gefundeerd) moge lijk is gebleken, stemt tot verheuge nis, doch ook tot waakzaamheid. Naar onze mening zal dit laatste be grip dat van waakzaamheid ge meengoed moeten worden van allen, die tot beheer en bewaring van ar chieven zijn aangesteld. Willen ar chieven en verzamelingen gezamen lijk tot één sluitend geheel worden ten dienste van de geschiedenis ener gemeenschap of van gemeenschappen, dan zal het o.i. nodig zijn, meer dan tot nu toe het geval is geweest, deze onderdelen te inventariseren en voor breder kring open te stellen. Tegen het einde van de vorige eeuw heeft de toenmalige burgemees ter van Bennebroek, P. N. van Door- ninck, verschillende inventarissen van oud (gemeente)-archieven in druk doen verschijnen ,1894. Uitg. Gebr. v. Brederode, Haarlem). Wij kennen zulke uitgaven van Spaarn- woude en Haarlemmerliede, Schoten en Sparendam en (naar wij menen) ook van Noord wijk en Noordwij ker- hout. Verschillende gemeentebestuurde ren in de bollenstreek doen tegen woordig hun best „prentenkabinetten" aan te leggen, doch slechts zeer wei nigen hebben hun eigen oud-archief wetenschappelijk, dus systematisch geordend en ge-inventariseerd, waar door ze meer en beter toegankelijk werden voor belanghebbenden. Wel iswaar zal het voor kleine gemeen ten te kostbaar zijn een wetenschap pelijk gevormd archivaris aan te stel len; dikwijls zullen ook de te ge- rihge huidige omvang van in de loop der jaren door onoordeelkundig beheer geschonden oud-archieven daartoe geen aanleiding meer geven. Maar dan is er altijd nog wel een weg te vinden om het weinige, dat nog over is, gedegen te ordenen. Dat zulks van belang is behoeft o.i. geen betoog en dat het heden ten dage mogelijk is op verantwoorde wijze geschiedenis te schrijven van paro chie en/of dorp bewijzen boekjes als dat van Hulkenberg en anderen. Maar de weg naar zulk een geschied schrijving is dikwijls zó hobbelig, dat men er moeilijk toe komt die weg te gaan, vooraleer deze een beetje be hoorlijker is geplaveid. WILLEM PEINS. vindt U in de ruimste sortering bij Het Motorhuis. Geef hem of haar zo'n nuttig en tevens smaakvol accessoir. De ontvanger heeft daar jarenlang plezier van en... zo'n geschenk houdt even lang de attentie van de schenker in blijde herinnering. Maar dan wel iets goeds! BEZOEKT ONZE SPECIAALINGERICHTE ACCESSOIRES-WINKEL STATIONSWEG HOEK RIJNSBURGERSINGEL Geopend vanaf 23 november, ook 's avonds tijdens de lichtweek. Speciaal voor de feestdagen ONDERHOUDSPAKKETTEN reeds vanaf f 6.25 TELEFOON 24741 (4 lijnen) - LEIDEN (Advertentie) A. M. Hulkenberg: „De Aagten- kerk van Lisse". Uitg. Drukkerij „Flora" te Lisse, 1960. Geb. 4.50 (op lage 1500 exemplaren). BLOEMKOOL-UITVOER België en Luxemburg hebben be kend gemaakt, dat zij met ingang van 1 december de invoer van bloem kool uit de EEG-landen weer zullen toestaan. Op het ogenblik mag al leen Nederland bloemkool in België en Luxemburg invoeren ingevolge gemaakte afspraken betreffende in acht te nemen minimumprijzen. De aanvoer van bloemkool in de Nederlandse produktiegebieden gaat thans minder worden. De prijs van de goede kwaliteit bloemkool ligt op het ogenblik op de veilingen tussen 40 en 60 cent per stuk. Ondertussen hebben de Zwitserse autoriteiten bekend gemaakt, dat zij met ingang van 28 november de on beperkte invoer van bloemkool in Zwitserland zullen toestaan. LAGE HEESTERS &3m '3m 2 BLOEM j HEESTERS .0. 3m 4, Vijfvingerkruid Hertshod Schijnhazelaar Weigelia Vlinderstruik Jasmijn BES HEESTERS 3m ■2 GROENBLUVENDE r HEESTERS ■0 Sneeuwbes Sneeuwbal ^uurbès 0 3 Mahoniestruik Sneeuwbal Kardinaalsmuts Pauselijke verjaardag Op de ochtend van de 79ste ver jaardag van de H. Vader zijn giste ren op zijn verzoek op de belangrijk ste plaatsen van zijn leven H.H. Mis sen opgedragen voor de intenties, welke Hij heeft aangegeven: de vre de en eendracht in de wereld en de eenheid der Christenen. Deze H.H. Missen werden opge dragen in de St. Pieter, in de aarts basilieken van Rome, in de parochie kerk van de geboorteplaats van de Paus Sotto il Monte, in de kathe draal van Bergamo, in de kapel van de internuntiatuur van Istanboel, in de Notre Dame te Parijs en tenslot te in de San Marco in Venetië. De Paus heeft zijn verjaardag zeer rustig gevierd. Donderdagavond ver zamelde hij in Zijn privé-kapel rond zich zijn naaste medewerkers, de kardinalen van de Curie en prela ten, voor een plechtig Te Deum, om zo zei Hij God en de H. Maagd te danken voor de vele genade in Zijn lange leven. Gisterochtend droe gen de curie-kardinalen en de gees telijkheid van Rome de H. Mis op voor de intenties van de Paus. De vlaggen waaiden van de Vatikaanse gebouwen, maar d'e H. Vader be schouwde Zijn verjaardag als gewo ne werkdag en had zijn dag gevuld met audiënties en besprekingen. O schoone tyd van harten, koeckevryers, van suyck'ren beesten en van marcipeyn, van borstplaet, soet gecleurd in veelderley formaeten, van reusegroot en dick, tot pietepeuterigh cleyn. 't Is weer so veer, de tyd is aengebroocken, nogh luttel daeghs en't aevondjen is daer. De goede Sint begint al rond te spoocken en yeder houdt al syn verlanghlyst klaer. Hy wordt begroet door flinke maegistraeten, gekeetend omdermooyst, dus hoochst offici-eel. Men spreeckt hem toe met ernstige gelaeten, men biedt hem weynigh maer men vraeght hem veel. Er is van't kynderfeest te minder nogh gebleeven sints men soo solt met hem terwille van de smeer. 'Daer kotnt selfs herry van tusschen de groote steeden, want Rotterdam betwist aen Amsterdam de eer het eerst te syn dit jaer. Waer is die schoone tyd, dat wy als soete cnaepen veel daeghen van te voor in spanninghe en angst het aevondje verbeyden? Hoe stonden we te gaepen waer elcke winckelruyt ons in extaese bracht? Maar eerder quam hy nooit dan op syn waere feestdagh; nooyt eerder dan de oude, échte nacht. Maer nu 't een feest voor borghervaeders is geworden, kan tot het heerlijck aevondjen niet meer gewacht. WILLEM VAN HORSTENDAEL HEESTERS Toepassing Naast de bomen behoren de heesters tot de belangrijk ste beplanting van de tuin, ze vormen de grondslag van de aanleg en bepalen de indeling. Bij de keuze moeten we letten op de toekomstige grootte en niet te dicht planten. Groepen van meerdere exemplaren van één soort geven grotere voldoening, dan één plant van ieder, vooral als de heesters in combinatie zijn gerankschikt naar hoogte, kleur van blad en bloem en naar bloeitijd. Soorten Van twintig verschillende heesters volgt nu de la- tijnse naam, de bloeitijd, bloemkleur en de kleur van de eventuele vruchten. Kweepeer (Chaenomeles Brilliant) bloemen april- mei, rood; vrucht appelvormig, geelgroen. Spiraea (Spiraea arguta) bloemen mei, wit. Vijfvingerkruid (Potentilla Katherine Dykes) bloe men mei-september, geel. Hertshooi (Hypericum henryi) bloemen juli-septem- ber, geel. Schijnhazelaar (Corylopsis pauciflora) bloemen april-mei, geel; herfstkleur geel. Lage heesters, (hoogte 1-2 meter, plantafstand 1-1,5 m.) Middelhoge heesters, (hoogte 2-3 meter, plantafstand 1,5-2 meter). Krenteboom. (Amelanchier canadensis) bloemen mrt.- mei, wit; bes donkerblauw, herfstkleur oranjerood. Ribes. (Ribes King Edward VII), bloemen april-mei, rood; bes zwart. Weigelia. (Weigelia Bristol Ruby) bloemen juni-juli, donkerrood. Vlinderstruik. (Buddleia Royal Red) bloemen juli- septembèr, donkerrood. Jasmijn. (Philadelphus Bouquet Blanc) bloemen juni- juli, wit. Middelhoge besheesters, (hoogte 1,5-2 meter, plant afstand 1-2 meter). Schoonvrucht (Callicarpa bodimeri giraldu) bes paars; herfskleur lila. Dwergmispel (Cotoneaster dielsiani) besr ood; herfst kleur rood. Sneeuwbes (Symphoricarp.us albus laevigatus) bes Zuurbes (Berberis aggregata) bes zachtrood; herfst kleur rood. Sneeuwbal (Viburnum lantana) bes oranjerood; herfstkleur rood. Groenblijvende heesters, (hoogte 1,5-2 meter, plant afstand 1-1,5 meter). Zuurbes (Berberis stenophylla) bloemen mei, don kergeel; bes zwart. Dwergmispel (Cotoneaster dielsiani) bes rood; herfst mei, wit; bes rood. Mahoniestruik (Mahonia pinnata) bloemen mei, mei, wit. Kardinaalsmuts (Euonymus vegeta) vruchten rood met wit. Koningin onder oud-alumni van Leiden H.M. de Koningin heeft gister avond een bijeenkomst van ongeveer honderd Leidse oud-alumni gedeelte lijk bijgewoond. De studenten, alle woonachtig in het Gooi waren naar het Palace-ho tel in Hilversum gekomen om een van de jaarlijkse bijeenkomsten bij te wonen, die overal in den lande rond 20 november worden gehouden. Nadat de voorzitter, dr. C. D. Duys- ter, de bijeenkomst geopend had, en de overleden hoogleraren en trouwe bezoekers van de Gooise bijeenkomst had herdacht, hield prof. dr. A. G." H. Bachrach, hoogleraar in de Engelse letterkunde te Leiden, een voordracht over het onderwerp „Shakespeare en de politieke traditie in de Eliza bethaanse letterkunde". De lopende maaltijd bood hierna volop gelegenheid tot onderling contact. Vervolgens sprak prof. dr. A. Kla- sens, hoogleraar in de Egyptologie te Leiden, over het onderwerp „Uit de geschiedenis der opgravingen in Egyp te van Napoleon tot heden". Beide voordrachten vonden een aandachtig gehoor. De avond werd besloten op de gebruikelke wijze met het zingen van het „Io Vivat". BRUG VAN 36.000.000 Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland hebben aan de Staten voor-, gesteld aan de NV Brugverbinding Haringvliet te Middelharnis een voorschot uit de provinciale kas van ƒ230.000 te vertrekken ten behoeve van de vervroegde bouw en exploi tatie van een brug over het Haring vliet- De NV Brugverbinding Haringvliet zal de brug bouwen volgens plan en bestek en onder directie van de rijks waterstaat. De bouw zal worden ge financierd met een onderhands op te nemen geldlening van 36.000.000. Er zal bruggeld betaald moeten wor den door de gebruikers tot ten hoog ste het huidige veertarief. EEN LEUKE ROK VOOR JONGE DAMES HET GROOTSTE DEEL van onze jonge dochters zweert bij de vlotte com binatie rok en blouse. Als we eerlijk zijn, moeten we toegeven, dat ze nog gelijk hebben ook, want het is deze combinatie die ons in staat stelt om, door rokken en blouses te laten wisselen, steeds als het ware in een nieuwe cre atie te verschijnen. De jongedames hebben dat ook wel bekeken en ze doen ér hun voordeel mee Er is één ding waarmee men bij een dergelijke com binatie grondig rekening moet houden en dat is dit: bij een opvallende rok dient 'n onopvallende blou se gedragen te worden en bij een opvallende blouse een onopvallende rok. Houden wij ons daar niet aan, dan zullen we er In de meeste gevallen minder fraai bijlopen dan we wen sen. We zouden zelfs wel eens een potsierlijk uiter lijk kunnen krijgen. Ook moeten we er altijd voor zorgen, dat de kleuren harmoniëren. Wie zich aan deze beide regels houdt, loopt weinig risico's Uiteraard zijn er rokken en blouses te kust en te keur te krijgen. Een aardig voorbeeld van een voortreffelijke combinatie toont ons mo del van vandaag. Zij draagt een buitengewoon leuke rok met een interes sant desin. De hoofdtint is dicht bronskleurig groen. De beide strepen die vierkanten op de rok toveren, zijn van een zacht donker groen. Het dessin is strak van lijn maar wel druk en hierdoor is de rok op vallend. Uiteraard draagt dit meisje een onopvallende blouse van zacht oranje-geel, met rechte hals en halve mouwen. Het geheel is een fraaie kleurencombinatie, die jong en sportief aandoet. Het is echt Iets voor onze jongedochters I (Nadruk verboden).

Leidse Courant | 1960 | | pagina 4