SUNILI HUÏBERS Wij maken U 't kiezen gemakkelijk WOENSDAG 23 NOVEMBER 1960 DE LEIDSE COURANT Hij mag niet deur de deur r WAST STRMTND WITTNSMAJ/T UW UNNCNKAST (Advertentie). Flessenactie van katholieke studenten Om aan een dringende behoefte te voorzien zal in de studentenparochie te Leiden aan het Rapenburg een Biibliotheca Catholica worden inge richt. Een eerste actie voor de ver zameling van de financiële middelen zal morgen (donderdag) worden ge houden: met tien handkarren gaan een aantal enthousiaste studenten him in Leiden wonende katholieke studiegenoten af om lege flessen en potjes, en zelfs oude kranten, op te halen. Een dergelijke actie, drie jaar geleden ten bate van het African Se minar gehouden, bracht indertijd 300 op. VOORSCHOTEN Grondwerk aanbesteed. ï)e dienst van Openbare Werken heeft namens B. en W. het verrichten van grond-, riolerings- en bestratings- werken en b ^t maken van 2 brug gen opgedragen aan de firma T. P. de Geus te Leidschendam voor de som van ƒ373.700. Stemmingsvolle kaaskeuring in „De Waag" „De Schepper heeft Frankrijk bij zonder goed ingericht. Door de gro te verscheidenheid van bodemgesteld heid en klimatologische omstandig heden is het zoete Frankrijk in staat een uiterst fijne -selectie wijnen en kaassoorten aan een groot aantal il lustere vertegenwoordigers van de Leidse burgerij te presenteren," al dus de leider van de Parijse delega tie van het hoofdbestuur der Confré rie Nationale Brillat-Sa varine du Taste-Fromage, mr. J. Richard. Hij dankte verder de burgemeester van Leiden voor de buitengewone geste juist het Waaggebouw, het Leidise kaascentrum van oudsher, voor deze gelegenheid beschikbaar te hebben gesteld. In de officiële kledij van de con frérie, een kleurige groene cape en een zwierige hoed, trad de Parijse delegatie, met de wijnnap omhangen, gisteravond het Waaggebouw binnen. De heer A. Hosman, commandeur van de Confrérie in Nederland, leid de de delegatie naar de verste hoek van „De Waag", die met tapijten uit „De Lakenhal" was behangen. Na het reeds genoemde openings- Haarlemmerstr. 123 LEIDEN - Tel. 22889 Skelters verrijden kampioenschappen op Flora-circuit, te Oegstgeest Nadat op 31 augustus jl. de oprich ting van „Skelterclub-West" 'n feit was geworden, heeft het bestuur on der voorzitterschap van de heer P. Brandt van meet af aan een zeer grote activiteit ontplooid. Onder auspiciën van deze jongste skelter- club in ons land zal met medewer king van de Oranjevereniging-Oegst- geest, op zaterdag 26 november a.s. de skelterkampioenschappen 1960 worden verreden op het „Flora-cir cuit" van de Rijnsburgse Bloemen veiling „Flora" aan de Rijnsburger- weg te Oegstgeest en wel als sluit stuk van het skelterseizoen 1960. De speciaal daarvoor door de S.C. „West" aangelegde baan zal een leng te van ruim 300 en een breedte van 6 meter hebben, terwijl 3 van de 6 bochten van internationale allure zullen zijn. Er zal volgens de KNAC- voorschriften worden gereden in 5 klassen, t.w.: klassa A, cylinderin- houd 50 cc (deelnemers van 14 t.m. 17 jaar); klasse B, cylinderinhoud t.m. 100 cc; klasse C cylinderinhoud van 101 t.m. 200 cc; klasse D, cylin derinhoud 50 t.m. 125 cc met ver snelling; klasse E, cylinderinhoud 126 t.m. 200 cc met versnelling. Klasse B t.m. E alleen voor deelnemers bo ven de 17 jaar. Naast de officiële kampioenstitel worden per klasse nog een viertal prijzen beschikbaar gesteld. Het aantal inschrijvers is reeds bijzonder groot en naast de snelste rijders van Nederland - waar onder de gebroeders Deken, de skel terpioniers in ons land zal tevens worden deelgenomen door een sterk Amerikaans team, dat aan deze wed strijden een internationaal tintje zal geven. De algehele organisatie is in handen van de heren P. Brandt en W. N. Steur, terwijl de heer G. S. Baljet als wedstrijdleider zal fun geren. woord volgde de inkleding van de ambassadeur van Frankrijk Z. Exc. baron E. de Beauverger tot grand tasteur honoris causa. Als ereleden van de confrérie wer den geïnstalleerd de heren: jhr. mr F. H. van Kinschot, burgemeester van Leiden; prof mr J. V. Rijpperda Wierdsma, rector magnificus van de Leidse universiteit; mr W. Hugen- holtz, president van de werelddieren bescherming; de heer J. Lorand, con- seiller commercial aan de Franse ambassade; de heer A. Tordoir, ere voorzitter van het Nederlands comi té ter bevordering van het wijndrin- ken en de heer R. A. la Terre, con sul van Frankrijk te Roterdam. Tot officier werden benoemd de heren R. Dugoujard, attaché van de Franse ambassade in Den Haag en L. G. Labbez, attaché van het Franse con sulaat te Amsterdam. De heer B. P. A. Hosman werd eveneens als offi cier opgenomen in de confrérie. Tot gewoon lid werden benoemd mej. M. A. H. van Roosmalen te 's-Hertogen- bosch en een zevental heren uit alle delen des lands vanwege hun ver diensten voor de Franse wijnen en kaas. De inkleding van genoemde personen geschiedde door het over handigen van een medaillon. Voordat de heer J. Richard de gasten noodde de flessen te ontkur ken en de ruim achttien kaassoorten aan een proef te onderwerpen, gaf de heer A. Tordoir een explicatie van de wijnen, die overal in de zaal aanwezig waren. In grote trekken noemde hij de herkomst en de eigen schappen. Te half acht onderwier pen de genodigden, ruim 300, de uit gestalde wijnen en fijnere kaassoor ten aan een proef, die gezien de reacties, zeer geslaagd en compli menteus voor de Fransen uitviel. DE SPECIAALZAAK voor het Katholieke interieur en voor al uw Burgerlijke Stand Geboren: Hendrikus Antonius, z.v. B. A. Tolboom en M. Vrijbloed; Jeannine Petronella d.v. H. Beltman en M. J. Groenevèld; Paulus Pieter Marinus z.v. P. M. Sasen en M. C. Bos; Marian d.v. S. v. Heijningen en N. C. Ouwerkerk; Robbie, z.v. W. v. d. Klaauw en J. C. Kriek; Carla en Karin d.v. C. K. Haas noot en A. Meijvogel; Hilligje Adriana d.v. P. A. Wijnhout en M. C. van Eijk. Overleden: H. M. van der Reijden, 1 j., dochter; C. de Munnik, 86 j., man. De kaaskeuring is begonnen. Grand tasteur honoris causa de ambassa deur van Frankrijk in Nederland, Z.Exc. baron E. de Beauverger, on derwerpt een stukje Coulommiers aan een kritische proef. Links jhr. mr. F. H. van Kinschot, burgemeester van Leiden, en rechts, naast mevrouw J. Richards uit Parijs, prof. mr. J. V. Rijpperda Wierdsma, rector-magnifi- cus van de Leidse universiteit, bei den tasteur honoris causa. Leidse Universiteit Bij beschikking van de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen zijn benoemd aan de rijks universiteit te Leiden: Voor het jaar 1960 tot wetenschap pelijk hoofdambtenaar bij de facul teit der geneeskunde H. J. Stolk, die renarts, thans wetenschappelijk amb tenaar le kliass; voor het tijdvak van 1 juli 1960 tot en met 30 juni 1961 tot wetenschappelijk hoofdambtenaar voor de inwendige geneeskunde dr. L. Th. F. L. Sfculbbee thans hoofdas sistent; gerekend van 1 oktober 1960 tot wetenschappelijk hoofdambtenaar in vaste diens voor de medische scheikunde dr. G. J. M. Hooghwinkel, thans wetenschappelijk ambtenaar le klasse in tijdelijke dienst. Voor het jaar 1961 tot wetenschap pelijk hoofdambtenaar voor de me dische scheikunde ir. J. C. Riemers- ma, thans wetenschappelijk ambte naar le klasse. BIOSCOPEN. De films in de week van 1825 no vember zijn door de Kath. Film-Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „Moulin Rouge", volwasse nen. Lido: „Voetstappen in de nacht" 18 jaar. Luxor: „Roman Holiday", alle leeftijden. Studio: „Noblesse oblige", 18 jaar. Trianon: „Die Brücke", 18 jaar. Rex: „Michigan Kid", 14 jaar. Madame L., helderziende, eigenaresse van 't pand Laarsstraat 9 in Zutphen, wil een gezin uit de bovenwoning zetten. De verdieping wordt bewoond door een familie bestaande uit zeven personen. Madame L., die het pand een andere bestemming wil geven, heeft vrijwel het gehele huis dicht laten spijkeren. Het gezin heeft nu nog de beschikking over twee kleine kamers. Om de woning te bereiken, moeten de bewoners nu gebruik maken van een ladder, die door gemeentewerken beschikbaar is gesteld. Zutphen wacht met spanning, hoe deze affaire zich zal ontwikkelen. Foto: Een van de (Advertentie) kinderen verlaat via de ladder het huis. CADEAUS TOT ƒ2.50 Fotohoekjes 0.55 - 0.95 Retoucheerinkt, per flesje 0.65 Focus motiefzoeker 0.75 Retoucheerverf, per tube 0.85 Flitsproeflampje 0.90 Lero fotolijm, per tube 0.90 - 1.30 Lensdoppen, vanaf 1. Flitslampjes, 5 st. 1.25 - 2.25 Johnson plastic maatbeker, 100 cc 1.25 - 2.25 Instelnegatieven 1.35 - 1.80 Etuis voor filters v.a. 1.60 Spons voor film 1.60 Maatglazen vanaf 1.60 Draadontspanners 1.65 - 2.10 Zwartwit film 1.65 - 1.75 Plastic schalen vanaf 1.80 Lenskwastjes vanaf 1.80 Thermometers vanaf 1.95 Plastic pincetten, per stel 2. 8 mm spoel in bus, 60 m 2.25 Kleefpen 2.25 Roesvrij stalen pincetten per stuk 2.25 uit deze lijst van Fotogeschenken CADEAUS TOT 5.— Zwart-wit films voor kleinbeeld Schaalthermometer Flitsbeugel 8 mm spoel Diaglaasjes voor 5x5 (100 stuk) vanaf Rolstrijkers voor adrukjes vanaf 3. Focus Columbus belichtingsschijf 3.20 Gucky Viewer 3.50 Filters vanaf 4.20 Roestvrij stalen filmklemmen 4.40 Diamagazijn voor autom. proj. 30 of 36 dia's Flitskabel 3 meter Balhoofd vanaf 2.50 - -3.60 2.70 2.70 - 3.60 2.75 3.— 4.50 4.80 4.90 3.05 - 4.95 Dokalampen In onze beide zaken vindt U nog 1001 andere artikelen en wij adviseren U gaarne bij uw keuze Foto-ciné JAN WOLFSLAG n.v. BREESTRAAT 123 Telefoon 21851 HAARLEMMERSTRAAT 102 Telefoon 32778 CADEAUS TOT 25.— Flitsbeugel m. handgreep 5.25 Flitsbalboofd 5.50 Randelboy diaklem voor 5x5 dia 7. Spoelbak 7.50 Viewmaster stereokijker 7.85 Fotoalbum 7.90 Balhoofd zware kwal. 9.— Diaklem voor alle diaformaten 9.75 Flitsers 9.90 - 15.— Snijmes, 15 cm 10.65 - 16.— Ontwikkeltank 11.— Diadoos metaal, voor 150 5x5 dia's 13.50 Boomstatief in etui 15.50 Tank voor rolfilm en kleinbeeld 11. 17.50 Plakpers 16.50 Afstandmeter 17.50 Statieven vanaf 18.— Projectietableau voor op statief 18.— 8 mm plakpers 19.50 Agfa Click I 19.75 Metalen koffer voor 5 diamagazijnen 20.— V er gr otin gsr a am 20.— Viewmasterkijker met verlichting 21.— F»rimus flitser in etui 22. Argus viewer 22.50 Kodak Starlet 4x4 camera 23.50 Voigtlander afstandmeter 23.75 Agfa Click II, 6x6 camera 25.— Agfa Clack, 6x9 camera 25.— Religieuze Geschenken ZEER OTJDE De geheide gebelde van Wynand Focklnk Amerikanen lanceren raket met kunstmaan „Tiros" De Ver. Staten hebben woensdag een raket met een 127 k.g. wegende „Tiros"-kunstmaan gelanceerd. De bedoeling is, dat de kunstmaan op een afstand van 650 kilometer om de aarde gaat draaien en weerkundige gegevens voor vijftien landen uit zendt. De kunstmaan is uitgerust met te levisiecamera's, zenders en infra rode „ogen" Drie maanden lang zal het ruimtevoorwerp opnamen van wolkenformaties er. andere gegevens n tar de aarde moeten zenden. De V.S. hebben 21 landen uitgeno digd deel te nemen aan de proef. (Advertentie) Veertien landen, waaronder Neder land, hebben de wens te kennen ge geven mee te werken. De raket, een krachtige drietraps „Thor-Delta". werd van de basis bij Cape Canaveral gelanceerd. De kunstmaan is een verbeterde versie van de „Tiros"-kunstmaan die in april werd gelanceerd en die 22.952 beelden heeft uitgezonden van het weer uit alle delen van de wereld. „De „Tiros" is in een baan om de aarde gekomen, aldus deelde het wetenschappelijk centrum van het leger te Fort Monmouth mee. VARKENSPRIJZEN STERK OMHOOG Het produktschap voor vee en vlees heeft vanmorgen op zijn open bare vergadering in Utrecht beslo ten, de overnameprijs voor bacon- varkens te verhogen met 8 cent per kilogram geslacht gewicht. Een tus sentijdse verhoging van vijf cent die vorige week werd vastgesteld mee gerekend, betekent dit een prijsver hoging van 13 ct. in de veertien da gen. Aanleiding tot deze maatregelen is de gunstige situatie die op de Engel se baconmarkt is ontstaan door het geringe baconaanbod, dat o.m. een gevolg is van een staking in de Deense baconfabrieken. Men acht het bovendien ten zeerste gewenst, dat zoveel mogelijk varkens op licht gewicht wordt afgeleverd, gezien het te verwachten grote aanbod in de komende weken en een verslapping van de handel rond de Kerstdagen. De Franse grenzen zijn nog steeds gesloten voor de Nederlandse var kens, zodat de vergroting van de af zetmogelijkheid in Engeland op een gunstig moment komt. De overna meprijzen zijn nu ƒ2.28, ƒ2.22, ƒ2.19 en 2.16 voor de vier verschillende kwaliteitsklassen. TIENDUIZEND OPTELLINGEN PER SECONDE Dr Max Euwe in Leiden: zoeken naar machine die kan lezen Dr. Max Euwe, oud-wereld-kam- pioen schaken, die deel uitmaakt van een stichting, welke zich bezighoudt met de studie van administratieve automatisering te Amsterdam, heeft vanmiddag in Oe Turk te Leiden voor leden van de Mij. voor Nijver heid en Handel een lezing gehouden over computers, ofwel rekenmachi nes. Onder „computer" wordt letter lijk verstaan een machine, die rekent, wiskundige vraagstukken oplost. We zullen dit begrip wat uitgebreider ge bruiken en er ook onder verstaan de elektronische machine, die zich be zig houdt met administratieve probe- men. Beide typen zijn samen te vatten onder de naam „informatie-verwer kende machine", waarbij dus in het midden wordt gelaten of de te ver werken informatie de gegevens vor men van een wiskundig, een admini stratief of weer een geheel ander pro bleem. De geschiedenis van de computer is nog pas ruim 15 jaar oud, die van de elektronische administratiemachi ne nauwelijks 10 jaar. Het gebruik van de elektriciteit als drager van informatie maakt het mogelijk met fantastische snelheden te werken (tienduizenden optellingen per sec.) en dit is dan ook een van de argu menten ten gunste van de elektro nische verwerking. Daarnaast geldt eveneens als belangrijk dat de com puter in vergelijking met conventio nele hulpmiddelen: le veel meer resultaten produ- seert en in staat is deze te selecteren; 2e minder fouten maakt, de ge maakte fouten zelf signaleert; 3e nauwkeuriger werkt; 4e flexibe' is; 5e verschillende processen tot één verenigt (integratie); 6e in verhouding tot de geleverde prestatie bovendien goedkoper is. Geheugen. De elektronische machine heeft 5 organen. Het invoerorgaan brengt de informatie, die b.v. is vastgelegd in de vorm van ponsgaatjes, naar het centrale gedeelte van de machine, het geheugenorgaai.. Voorts ondergaat de informatie in het rekenorgaan de vereiste bewerkingen welke tezamen het program vormen Dit program is te voren met andere gegevens in het geheugen opgeslagen. Door middel van het bestuurorgaan kan de opera teur in het proces ingrijpen, terwijl dit orgaan ook bij de start en op bij zondere ogenblikken een rol vervult. Het uitvoerorgaan ten slotte verzorgt de vastlegging van de resultaten in gedrukte of geponste of in andere vorm. Het klaar maken van de informatie in voor de machine leesbare vorm (de voorphase) is soms van grote be tekenis en kan het knelpun4 voor de elektronische verwerking van bepaal de vraagstukken betekenen. Vandaar de grote inspanning, die wordt ver richt om machines te ontwikkelen^ die gedrukt of getypt schrift kunnen lezen.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 3