Ontslag wethouder van Goes na lang debat Chefarine ,4 Arbeids- en rusttijdenverordening tuinbouw in principe aanvaard Landbouwschap brengt advies uit over Vier betrouwbare 1 NSlie.™h uitbreiding teeltrecht bloemkwekerij mi jje|en in J tablei! in de kijken Ilerenpullovers DONDERDAG 17 NOVEMBER 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Sint Nicolaas heeft weer voet op Nederlandse bodem gezet: De bijgaande foto geeft een beeld van zijn glorieuze intocht, gistermiddag in Rotterdam, waar duizenden kinderen - en groten - hem op uitbundige wijze inhaalden. Twee wethouders solidair Ruim 5 uur debatteerde gister avond de gemeenteraad van Goes over het rapport, waarin de speciale raadscommissie het beleid van burge meester H. K. Michaelis (in oktober ontslagen) en wethouder J. H. Roose ernstig critiseerde. Deze debatten over het beleid van burgemeester en wethouders hadden ojn. de volgende feiten als resultaat: Wethouder Roose verdedigde zich ongeveer anderhalf uur zonder succes en diende zijn ontslag als wet houder in. de beide andere wethouders, de heren mr. H. B. Bouwman en J. J. van Melle stelden hun zetels ter be schikking en verklaarden zich niet voor herkiezing beschikbaar te stel len- In de raadsvergadering van 23 november zullen nieuwe wethouders worden gekozen. Zonder uitzondering hebben alle raadsleden ernstige kritiek geleverd op de heer Roose, al bleek er toch waardering te bestaan voor zijn ar beid in het belang van de gemeente. Men beschuldigde de wethouder van verdachtmaknigen, leugens en ver draaiing van de feiten. Over het algemeen waren de spre kers van oordeel dat de raad ook niet vrijuit gaat inzake de verschrijvin gen, die met name in het memoran dum van gedeputeerde staten van Zeeland aan ernstige kritiek zijn on derworpen. Anderhalf uur lang verzette wet houder Roose zich tegen de argu menten die tegen hem waren inge bracht. De raad stelde zich echter volledig achter de conclusies van het rapport, zegde hiermee het vertrou- Prinselijke jachtpartij leverde rijke buit Prins Jan van Luxemburg en prins Bernhard hebbén gisteren deel genomen aan een jachtpartij in de bossen van Hoog-boeren en Uddel. De jachtbuit bedroeg 58 stuks wild, voor het merendeel wilde zwij nen. Op het Loo was ook prinses Jo sephine Charlotte, de echtgenote van de Luxemburgse prins aanwezig. Prinses Beatrix naar Canada H.K.H. prinses Beatrix zal op 29 november per vliegtuig naar Canada vertrekken om aanwezig te zijn bij de voltrekking van het huwelijk van freule Renée Roël1 met de heer T. Bradbook-Smith. De prinses wordt op haar reis vergezeld door de par ticulier secretaresse van H.M. de Ko ningin, freule C. B. Poëll, tante van de bruid. Op 4 december keert prin ses Beatrix naar Nederland terug. Taxi-chauffeur achter het stuur gestorven De 60-jarige taxi-chauffeur A. F. Eik uit Den Haag kreeg gisteravond op de Scheveningseweg een hartver lamming en bleef dood achter het stuur zitten. De auto, die met lage snelheid reed, kwam wonderwel zon der ongelukken tot stilstand. De pas sagier, die wel erg geschrokken was, bekwam dus geen letsel. Hoe de auto zo zonder ernstige gevolgen is ge stopt, is de politie nog een raadsel. wen in de heer Roose Op en legde dit vast in een motie. In tweede instantie verklaarde de wethouder niet te buigen voor „de verkeerde hantering van de gemeen tewet". Hij diende zijn ontslag in en verliet de zaal nadat hij verklaard had zijn raadszetel te zullen blijven bezetten. De sprekers van de socialistische partij en de CHU verklaarden het vertrouwen in de wethouders Bouw man en Van Melle niet te hebben verloren. Nadat in eerste instantie alle spre kers aan het woord waren geweest, werd ingestemd met het voorstel van waarnemend-burgemeester dr. J. W. Noteboom, dat de commissie zich na der zal beraden op de conclusies van het rapport. De heer Noteboom merkte op dat er veel haast geboden is: het gaat, zei hij, om de toekomst van de gemeente Goes. Hotelbouw stop na arrestatie direkteur De hotelier N. is door de rijkspoli tie te Haamstede aangehouden ver dacht van flessentrekkerij in de ge meente Haarlemmermeer. In het hoofdbureau van politie te Hoofddorp is hij in verzekerde bewaring ge steld. De malversaties van N., die di rekteur is van het in aanbouw zijnde Delta-hotel, zouden echter geheel in de particuliere sfeer liggen en niets met de nieuwbouw van doen hebben. Toch hebben de aannemers de bouw van het hotel stilgelegd. Er zal door hen eerst worden afgewacht of en in hoeverre de directie van het hotel in gebreke is gebleven bij het nako men van de fianciële verplichtingen. PLOEGBAAS WAS NIET VOORZICHTIG GENOEG Op 16 april ontstond er op de spoorlijn Leiden-Haarlem onder Sas- senheim een botsing tussen een trein en een aantal lorries, met als gevolg een geweldige ravage. Omdat deze botsing aan zijn grove onvoorzichtig heid en roekeloosheid te wijten zou zijn geweest moest een 62-jarige ex- ploegbaas bij de Ned. Soorwegen uit Voorhout zich thans voor de Haagse politierechter verantwoorden. De verdachte had met zijn werk lieden bij wachtpost 45 een karwei moeten uitvoeren. Voordat men met de werkzaamheden begon, had de ploegbaas bij de Sikkens Lakfabrie ken opgebeld naar het station in Lei den om te horen of de baan vrij was tot tien uur. De trein van 9.37 uur uit Leiden was toen al vertrokken en in Leiden zei men de ploegbaas, dat er tot tien uur niets meer te ver wachten was. De ploegbaas was op de hoogte van de normale dienstre geling en hij had dus alleen maar gevraagd of er iets bijzonders was. Ter zitting van de politierechter ver telde hij gedacht te hebben, dat de trein van 9.37 uur al voorbij was. „U moet niet van veronderstellingen uitgaan, maar het zekere voor het onzekere nemen," vond de rechter. De werkzaamheden waren juist be gonnen toen de trein aan Kwam den deren. De mensen sprongen snel van de lorries en zy wisten zich in vei ligheid te brengen. Een botsing met grote materiaalschade was echter niet te voorkomer De verdachte is inmiddels afge keurd uit de dienst van de Neder landse Spoorwegen vertrokken. De N.S. hebben geen maatregelen tegen hem genomen. De officier van justitie vorderde tegen hem 60 boete of 12 dagen. Het vonnis luidde: S 50 of 10 dagen. Premiespaarregeling rijksambtenaren DERDE DEEL DOET MEE Het bestuur van het Produktschap voor Sierteeltgewassen heeft onlangs in principe besloten, het teeltrecht bloemkwekerij met tien procent uit te breiden. Van die uitbreiding zal een tiende gedeelte gereserveerd wor den voor het verstrekken van teelt- recht aan de ontwikkelingsgebieden en in het resterende gedeelte (negen procent dus), zal een zekere pro gressiviteit gebracht worden, zodat kleine bedrijven naar verhouding meer uitbreiding krijgen dan grotere. Het produktschap heeft over de con crete uitwerking van dit principebe sluit advies gevraagd aan het Land bouwschap. In zijn gisteren gehouden vergade ring heeft het besluit van het Land bouwschap nu besloten, het volgende advies te geven omtrent de uitwer king van het progressiviteitsbegin- sel: aan bedryven van 0 tot 7.000 m2 wordt 18 procent uitbreiding toege staan, aan bedrijven van 7000 tot 25.200 m2 18 procent alleen over de eerste 7000 m2 (een uitbreiding dus met 1260 m2), aan bedrijven boven 25.2000 vijf procent. De afdeling Bloemkwekerij van het Landboi\wschap had een ander ad vies voorgesteld, namelijk: 0 tot 5.000 m2: 15 procent, 5000 tot 10.000 m2: 12V2 procent, 10.000 tot 25.000 m2: 10 procent; 25.000 m2 en groter: 6 procent. Het advies, dat nu gegeven zal worden, was het gevolg van een amendement van de heer Kolfscho ten (KNBTB), die op deze wijze een meer sociale strekking wilde geven aan de uitbreiding van het teeltrecht en betere ontwikkelingsmogelijkhe den wilde scheppen voor de kleine bedrijven. het voor de ontwikkelingsgebieden te reserveren teeltrecht de centrale overheid en de plaatselijke autoritei ten in die gebieden (tuinbouwconsu- lenten, ruilverkavelings- of streek- ontwikkelingscommissies) ingescha keld dienen te worden. Ook die ge dachte zal in het aan het Produkt schap uit te brengen advies worden opgenomen. Verder pleitten enige bestuursleden van het Landbouwschap voor een soepeler beleid van het produktschap ten aanzien van de beginnende kwe kers, die nu, zoals de heer Van Vel den (CBTB) het uitdrukte, maar een klein-start-teeltrecht krijgen en de rest moeten kopen of huren. De afde ling bloemkwekerij van het Land bouwschap zal deze zaak nog nader bezien. Vter werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en... doen wonderenI De vier geneesmiddelen van Chefarine „4" worden in de hele wereld met uit stekend resultaat gebruikt. Ze hebben hun volkomen betrouwbaarheid wel zeer duidelijk bewezen en millioenen mensen baat gebracht bij pijnen en griep, vaak ook dan wanneer anderen middelen falen. Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chtfarox. 20 labl. 10.80. Voordelige gezinsverpakking 100 utri. 13.60. (Advertentie) Beginnende kwekers. De heer Kolfschoten was verder van mening, dat bij de verdeling van Agent kreeg beet Een agent in Utrecht zag van nacht tijdens zijn ronde door de binnenstad een arts, die in ken nelijke staat zijn auto bestuur de. De wetsdienaar hield de me dicus aan en bracht hem naar het bureau om proces-verbaal op te maken. Toen hij de arts fouilleerde, beet deze hem plot seling stevig in een van zijn vin gers. De beet was zo diep, dat de agent zich onder medische behandeling moest stellen. Wel bij een andere arts.... Maximaal 54 uur per week werken Het bestuur van het Landbouw schap heeft gisteren een arbeids- en rusttijdenverordening in principe aanvaard. Het is de bedoeling, haar in de op 21 december te houden ver gadering definitief vast te stellen. Voor sommige gebieden zal zij dan per 1 februari a-s. in werknig kunnen treden. Geen strafbaarstelling Op het ogenblik zijn de arbeids- en rusttijden in de tuinbouw nog gere geld in collectieve arbeidsovereen komsten en bindende regelingen. De overgang van CAO naar verordening van het Landbouwschap, die nu voor de tuinbouw beoogd wordt, is voor de landbouw in het afgelopen jaar al een feit geworden. Evenmin als in de verordening voor de landbouw is in de nieuwe verordening strafbaarstel ling van de arbeider of de mogelijk heid tot tuchtsancties ten aanzien van bedrijfsgenoten opgenomen. De maximum arbeidstijd per jaar voor de tuinbouw, tot dusver in het algemeen gedeelte der CAO's vast gesteld op 2600 uur, is in de verorde ning teruggebracht tot 2560 uur per jaar. Bij de nadere regeling van de arbeidstijden per week zal de hoofd afdeling Sociale Zaken van het Land bouwschap een minimum van 38V* en een maximum van 54 uur in acht ne men. Het in enige gebieden nog be staande maximum van 56 uur wordt daardoor met twee uur verminderd. Amendement ingetrokken Ter vergadering stelde de heer Bos (KNLC) bij amendement voor, ook nu het miximum op 56 uur vast te stellen. In bepaalde perioden moet in de tuinbouw langer gewerkt kun nen worden dan het in de verorde ning genoemde aantal uren, zo meen de hij. Mr. Van Hijlkema, secretaris van de hoofdafdeling Sociale Zaken, ontried het amendement en de heren Tiggelaar (ANAB) en mr. B. W. Biesheuvel (CBTB) vroegen de heer Bos, het in te trekken. Hetgeen de heer Bos deed. De genoemde drie heren vestigden er de aandacht op, dat het in de verordening opgenomen maximum-aantal uren het resultaat is van een hoofdafdeling Sociale Za ken tussen werkgevers en werkne mers bereikt compromis. Zou het nu van één kant geamendeerd worden, dan zou dat kunnen betekenen dat de hele zaak opnieuw in de hoofdafde ling moet worden besproken. De verordening bevat ook een re geling voor vrijwillig overwerk. Per jaar zijn 126 overuren voor „alge meen gebruik" toegestaan en daar boven nog vijftig voor speciale, met name genoemde werkzaamheden. Onder verdenking, dat hy zich aan elf inbraken in Haarlem en om geving heeft schuldig gemaakt, is aangehouden de Haarlemse machine bankwerker H. v. d. A. Hij zou drie inbraken in Delden, twee in Bloe- mendaal, twee in Haarlem en vier in Heemstede hebben gepleegd. In zijn woning zyn gouden sieraden, radio toestellen, een schrijfmachine, foto toestellen en linnengoed in beslag ge nomen. Een 11-jarig meisje vond dezer da gen in Venlo op straat een blanco algemene abonnementskaart van de N.S. voor vervoer door het gehele land. De vader van het meisje deed telefonisch aangifte by de politie en bij het stationskantoor te Venlo. Door de N.S. werd de vinder later telefonisch verzocht de kaart op het station te komen inleveren. Dit werd echter geweigerd, met de medede ling, dat alleen de verliezer de kaart kon komen terughalen. Omdat de N.S. nogal bleef aanhouden, leverde hij de kaart tenslotte in bij de re cherche, opdat die een ander onder zoek kon instellen. Het onderzoek wees echter uit, dat alle deining om niets was geweest, daar het een kaart van een ongel dige serie betrof, die eigenlijk ver nietigd had moeten worden. De kaart was echter meegegeven aan 'n han delaar in oud papier en was van het karretje afgewaaid Het achtjarig zoontje van de landbouwer B. te Doesburg klom, bij het spelen op een stuk land, waar bie ten werden gerooid, op een aanhang wagen, die achter een tractor gekop peld was. Het ventje viel echter evert later van de wagen op een as van een draaiende machine. Hij werd zo ern stig gewond, dat de dood vrijwel on middellijk intrad. Van de luchtbasis Jobbins in de Amerikaanse staat Georgie, zijn twee raketladingen en een raketmotor ge stolen. Volgens gevonden voetaf drukken zou de diefstal zijn gepleegd door twee kinderen, die een hond bij zich hadden. „Aanslag" op de fiscus Bij de belastingen is men wel het een en ander gewend en er zullen wel eens rare geluiden zijn gehoord op de burelen van deze dienst. Op het bureau van de belastingdienst aan 't Jans kerkhof te Utrecht is men gis teren toch wel even geschrok ken, toen daar brokken beton van vele kilo's en glasscherven de nijvere beambten om de oren vlogen. Het was echter geen aanslag van een verbolgen be lastingbetaler maar een onver wacht gevolg van het opblazen van een nog uit de oorlog date rende bunker. De springstof schijnt niet op de juiste manier te zijn aangebracht, waardoor de brokstukken bij de belasting naar binnen vlogen. Gelukkig is niemand van het personeel ge wond geraakt. Het werk aan de bunker is gestaakt tot een nieuw springplan zal zyn voorgelegd. Hoge Mexicaanse onderscheiding voor minister Luns PROF MULDERS CONSULATOR MISSIE-COMMISSIE. Onder de leden en consultoren van commissies, die Paus Johannes XXIII heeft benoemd, bevindt zich een Ne derlander, n.l. prof. dr. A. J. M. Mul ders, hoogleraar in de fundamentele theologie, missiologie en Oosterse theologie te Nijmegen. Hij wordt con sultor voor de commissie voor de missie. Onder de overige zijn twee bisschoppen, drie wereldgeestelijken en acht paters. Het personeel van de schappen Bij de 15 Produktschappen waren op 1 oktober 1960 in dienst 1201 per sonen tegen 1299 op 1 oktober 1959. Bij de 35 bedrijfschappen, inclusief de beide hoofdbedrijfschappen, wa ren op 1 oktober 1960 in dienst 598 personen tegen 579 een jaar tevoren bij toenmaals 34 bedrijfschappen. Bij de produktschappen is dus een verder gaande daling van het aantal perso neelsleden te constateren, bij de be drijfschappen een kleine stijging, die onder meer veroorzaakt is door uit breiding van werkzaamheden in ver band met de uitvoering van de Ves tigingswet Bedrijven 1964. Aldus de Memorie van Antwoord inzake de begroting van Algemene Zaken. De ambassadeur van Mexico tn Nederland, Z.Exc. dr. Rafael Fuentes, heegt gistermiddag in Den Haag aan minister mr. J. M. A. H. Luns de hoge Mexicaanse onderscheiding, het lint eerste klasse van de Nationale Orde van Aquila Azteco, uitgereikt. De foto toont v.l.n.r.: tijdens deze plechtigheid: de ambassadeur, mevr. Luns en minister Luns. VOL VERWACHTING KARDINAAL ALFRINK ZATERDAG TERUG IN NEDERLAND. Behalve de centrale commisise, welke haar coördinerende taak eerst op een later tijdstip zal opnemen, zijn alle commissies en secretariaten van het concilie dinsdag voor haar eerste vergaderingen bijeen gekomen. Het doel van dit eerste treffen was voornamelijk gelegenheid te geven met elkaar kennis te maken. Er zul len nog verschillende dagen van ver gaderingen volgen. Kardinaal Alfrink, die lid is van de Centrale Commissie, zal daarom eer der naar Nederland terugkeren dan de andere Nederlandse commissiele den. Kardinaal Alfrink wordt zater dag weer terug verwacht. De andere commisise-leden, onder wie mgr. P. A. Nierman van Groningen, blijven een paar dagen langer in Rome. Van de hooizolder gevallen. De 58-jarige slager-veehouder E. v. d. Wal in Minnertsga is gistermiddag door zijn broer, met wie hij samen woont, ernstig gewond in de schuur aangetroffen. Ten gevolge van een val van de hooizolder liep hij een sdhedelbasisfractuur op. In de loop van de middag is hy in het zieken huis overleden. Groot assortirpent in uni en multicolours, V- ot O-hals, vele modellen waaronder Italiaanse import Zuiver wol ÏO 95 in h)ne of grove steek v.a. I w Gemakkelijk, sportief....

Leidse Courant | 1960 | | pagina 7