SUNIL HUIBERS ).e Zingende Zwammen visie op televisie SUNIL WAST STRALEND WIT 96 Hendrik Leushuis trouwde na 38 jaar wachten Hongaars jeugdvriendinnetje WOENSDAG 16 NOVEMBER 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 (Van onze t.v. medewerker) Hulp aan Chili Nu reeds willen we aandacht vra gen voor de t.v. uitzending van a.s. zondag, waar een film over de aan onze kijkers welbekende nationale ramp in het verre Chili zal worden vertoond. Öp een inleidende pers conferentie is meegedeeld, dat het rampgebied een afstand beslaat van Leiden tot ongeveer de Spaanse grens en een breedte van Leiden tot Amersfoort. De initiatief nemende VPRO, in samenwerking met NTS en NRU, heeft als doel van een groot scheeps te voeren actie genoemd de wederopbouw van het verwoeste kustdorp Tolièn, als bijdrage van het Nederlandse volk. Een team heeft zich ter plaatse p de hoogte gesteld en ook van daar wonende Nederlan ders alle steun ondervonden. Onder meer kan worden genoemd pater Ge- rardo Schoot, die reeds 22 jaar lang in Chili missioneert en het land tot en met kent. Hij heeft het VPRO- team niet slechts niet te schatten diensten bewezen, maar zal mede borg staan voor de besteding van de verhoopte gelden uit ons land. Ook de radio van alle omroepen en de Wereldomroep zal meehelpen, te beginnen a.s. zaterdag met een klankbeeld. Onnodig, ook onze le zers te vragen om daadwerkelijke belangstelling en hulp. Jo Vincent en de reacties. In vorige nummers heeft men kun nen kennis nemen van reacties op de Avro-uitzending, waarin de zang pedagoge Jo Vincent zich heeft ge kant tegen jeugdige „zangeressen" die hun stem totaal verkeerd gebrui ken. Enkele uitlatingen van lezers hebben ons bijzonder getroffen. Men kan het over de brandende vraag eens zijn of niet, feit is, dat iemand van de allure van mevrouw Vincent zich had moeten onthouden van het noemen van namen. Verder rtioet men in aanmerking nemen, dat er nu eenmaal verschil bestaat tussen kunst met een grote en een kleine k. Er is al geschreven, dat iemand als de grote Caruso niet bang was voor het populaire lied. We hebben met enige van de aangevallen zan geressen gesproken en zij legden al len nadruk op de overbelasting van hun stemmen: „we zouden mevrouw Vincent wel eens willen horen na dat ze enige jaren 300 voorstellin gen per jaar had verzorgd". Laten we hopen, dat n: het openhartige in terview met Willem O. Duys als ver schrikte derde niets onherstelbaars is gebeurd. En als we het woord „derde" neerschrijven, dan wekken we stellig een nieuwe associatie met „Drie is teveel". Een lezer heeft ons nu gevraagd, waar de „drie naar burgerlijk vermaak strevende kol derstukken bij de KRO" blijven. We hebben er naar geïnformeerd: men zoekt nog steeds naar een grootste gemene deler; want er zijn zoals men toen wel zal hebben begrepen nog anderen met wie rekening moet worden gehouden. Terugblik. Daags vooraf gaande aan de film „Hoe groen was mijn dal" heeft de NCRV een wat strakkere camera regie aangewend bij de presentatie van het internationaal journalisten forum, overigen* bestaande uit de zelfde lieden als de eerste keer. In terrupties werden zoveel mogelijk afgeweerd, maar dat bevorderde he laas niet de vlotheid van de discus sie. Mogelijk werk+e ook het onder werp „bewapeningsvraagstuk" niet bepaald mee aan het bereiken van een heftig gesprek. Op de uitzendin gen van heden en donderdag hebben we intussen attent gemaakt. Kerstnachtmis uit Volendam. In Volendam zal kardinaal Alfrink op kerstnacht een plechtige Mis op dragen die in Eurovisieverband over West-Europa wordt doorgegeven. Onder leiding van Toon Vranken zal de Missa S. Papae Pii X van Al- bert de Klerk worden uitgevoerd met de componist aan het orgel. Stralend wit wordt uw wasgoed met Sunil. Bleken en blauwen mag u overslaan. U wast minder, u spoelt minder, u wringt min der. Uw wasgoed slijt dus minder I U - en honderdduizenden andere huisvrouwen - merken direct dat het hemelsblauwe Sunil tegelijk het modernste en het degelijkste wasmiddel is. De mooiste witte haan verliest het van uw stralend witte wasl ti* i*41/ Het extra voordelige drielingpak bespaart u elke keer geld De burgemeesters-kwesties De minister van Binnenlandse Za ken betreurt het dat zich in de laat ste tijd enkele gevallen hebben voor gedaan, waarin de gedragingen of het beleid van een burgemeester tot zijn ontslag moesten leiden. Hij is echter, blr'kens zijn memo rie van antwoord op de begroting 1960, van oordeel, dat de commissa rissen der Koningin voldoende zorg vuldig inlichtingen inwinnen voor dat zij tot aanbeveling voor benoe mingen overgaan. Het was op het departement noch bij de commissaris van de Koningin bekend, dat voor een geschil tussen oud-burgemeester van Bruinisse en de directeur van Centraal Bouw- en Woningtoezicht op Schouwen-Duive- land een commissie van onderzoek is ingesteld. Het geschil betrof de aanleg van een rioolwaterzuiverings installatie te Bruinisse. De wijze waarop de burgemeester van Brui nisse zijn ambt vervulde was voor de commissaris van de Koningin en de ambtsvoorganger van minister Toxopeus aanleiding een benoeming in Goes te bevorderen. De minister vindt de regeling van buiten functie stellen van een bur gemeester onvoldoende. Schorsing door de kroon voor hoogstens drie maanden is minder bruikbaar zon der voldoende aanleiding voor ont slag. Dit is ingrijpender, dan verlof voor onbepaalde tijd. In deze gevallen acht de minister „ziekteverlof" ook niet juist. De mi nister ziet geen grond voor de vrees, dat burgemeesters te weinig be schermd zouden zijn tegen ongemo tiveerde klachten. Gouden plak voor bronzen stem WAT LEZERS SCHRIJVEN: Geachte TV-recensent; Na een dag vol van snater en getater; Komt vaak de TV nog met een val van water, Een spraakwaterval wel te verstaan, waar kijkers soms van gapen gaan. De beeld- is te veel een spreekbuis, zelfs bij onze vriend Willem O'Duys. Hij liet Jo Vincent maar praten, praten dorst zij haar stem niet zingend horen laten? Nu aei ze dingen té scherp van toon, ook al is kritiek 'n mening van één persoon, vooral nu zij noemde al die namen, van hen, die zich in een eigen stijl bekwamen. Gelukkig zingt elk vogeltje zoals gebekt, Nog nooit werden ze allen tegelijk genekt. Zo is Jo geen Corrie en Corrie geen Greetje En is onze Teddy niet ENIG met ,,'n beetje"? Smuum!'MiliJtimfojeHkliier! nmtfnti-Jt liuit ill es Ikwi/M!V~-Êl mm taw*) IfbmriMj)MwWr-Att a wn dill mtrnmnouL 1 Haarleminerstr. 123 LEIDEN - Tel. 22889 (Advertentie) Nogmaals de minister: Leidse grenswijziging in voorbereiding De minister van Binnenlandse Za ken deelt in de memorie van ant woord op de begrotine voor 1961 mede, dat grenswijzigingen in voor bereiding zijn tussen Amsterdam, Oostzaan en Aalsmeer. Ten aanzien van de agglomeratie van Breda wordt een wetsontwerp tot wijziging van de gemeentelijke indeling voorbe reid. Dit geldt ook voor de Leidse agglomeratie. Ook worden enkele wetsontwerpen tot wijziging van provincie-grenzen en samenvoeging van gemeenten voorbereid. De minister is evenals de studie groep-Kan en de commissie-Oud van oordeel, dat Thorbecke's gemeente wet ook voor de toekomst kan wor den gehandhaafd. Na incidentele wijzigingen zal „herschrijving" nodig zijn. Medegedeeld wordt, dat in 69 ge meenten nog belasung in natura ge heven kan worden. Slager moet half jaar sluiten De economische politierechter te Breda heeft gisteren de slager W. D. uit Rijsbergen gelast zijn bedrijf te sluiten voor de duur van zes maan den. Bovendien kreeg de slager twee maal f 25.boete wegens overtre ding van Distributiewet en de Vlees- keuringswet De slager had op 2 augustus een dood kalf gekocht voor 10.Hij Voor haar uitvoering van het lied „Milord" is de Franse „Diseuse" Edith Piaf in Parijs onderscheiden met de gouden trofee van het Franse lied. Foto: De stralende zangeres met haar onderscheiding. DE SPECIAALZAAK voor het Katholieke interieur en voor hl uw (Advertentie) BELASTINGAMBTENAAR HIELP BIJ ONJUISTE AANGIFTE De centtrale raad van beroep te Utrecht heeft het beroep dat de Rot terdamse belastingambtenaar G. L. had ingesteld tegen zijn ontslag on gegrond verklaard. L. zou anderen hebben aangezet tot het doen van onjuiste aangiften voor de inkom stenbelasting. Een met hem bevriende dame, die naar aanleiding hiervan moeilijkhe den kreeg met de inspectie der be lastingen, zou beloofd hebben te hel pen mits zij hem een bedrag van 200 gulden ter hand stelde. Toen de zaak haar achteraf meeviel, stelde zij de inspecteur der belastingen van een en ander op de hoogte. Prins en prinses uit Luxemburg in Nederland Gisteravond om half zes is prins Jean van Luxemburg met zijn echt genote, prinses Josephine Charlotte, op Schiphol aangekomen. Het gezel schap, dat met het KLM-lijntoestel uit Parijs arriveerde, begaf zich ter stond in twee op het platform ge reedstaande hofauto's naar paleis Soestdijk. Het betreft hier een particulier bezoek aan onze koninklijke fami lie. Prins Jean en Prins Bernhard gaan morgen jagen op Het Loo.' Donderdagochtend keren de gas ten naar Luxemburg terug. Religieuze Geschenken Romance bleef springlevend Hengelo om nieuwe krachten op te doen. In het gezin Leushuis werd toen de tienjarige Gizella Orlowski liefderijk opgenomen. Ze speelde tij- In een woning aan de Achterhoek- J'™?,'"* e"ke'e durende verkocht de huid voor 25.en liet semolenweg in Hengelo heerste gis- ]y., m Hengelo n?et1v^e .eJfJar»6e het kadaver drie dagen in zijn kei- teravond grote vreugde. Voor het Hendrilc en diens zusje Marietje. der liggen bederven, waardoor ook eerst heeft de 49-jarige koperdraaier Toen Gizella weer naar Boedapest ander vlees in die kelder werd aan- H. Leushuis zijn vrouw, die hij enke- reisde werd het contact met het ge- getast. De officier eiste twee maal le uren tevoren voor het eerst sinds zin Leushuis niet verbroken. Er werd 100.boete en zes maanden slui- 38 jaar ontmoette, thuisgebracht, over en weer geschreven, speciaal ting voorwaardelijk om herhaling te Tientallen jaren van correspondentie Hendrik kreeg vele brieven van zijn voorkomen. De politierechter vond waren toen ten einde. Man en vrouw, jeugdvriendinnetje, echter, dat de volksgezondheid dus- die acht maanden geleden bij vol- Beiden leerden elkaar per brief danig in gevaar was gebracht dat macht in het huwelijk traden, waren beter en beter kennen en vlak voor onvoorwaardelijke bedrijfssluiting eindelijk bijeen. de tweede wereldoorlog waagde Hen- gewenst was. De verdachte deelde In de zomer van 1922 arriveerde drik de grote stap: hij vroeg Gizella mee in hoger beroep te zullen gaan. een groep Hongaarse kinderen in schriftelijk ten huwelijk. Helaas het vliegtuig, waarmee het SUCCES LIS SERB AND aanzoek was verzonden stortte neer. De spoedig daarna uitbrekende oor log maakte ieder verder contact on mogelijk. Tot tegen Kerstmis 1957 aan de Achterhoeksemolenweg weer 'n brief uit Hongarije arriveerde: een brief van Gizella, die 17 jaar lang het adres van haar vroegere pleegouders had onthouden. Er ontstond opnieuw briefwisseling tussen Hengelo en Boedapest. Daarbij bleek, dat de ge voelens van Gizella en Hendrik je gens elkaar niet waren veranderd. Opnieuw waagde Hendrik de stap: weer zond hij een huwelijksaanzoek naar -Hongarije. Ditmaal kwam er een snel antwoord op: ja, ik wil. Ze moesten zich eerst door een berg van formulieren en brieven heenwerken voordat zij op 19 maart van flit jaar „met de handschoen" in het huwelijk konden treden, nadat op 15 maart bij K.B. de toestemming daarvoor was afgekomen. Daarmee was Gizella voor de Ne derlandse wet een Nederlandse vrouw geworden. Maar niet voor de Hon gaarse wet, zo bleek al spoedig, want die was na de opstand in 1956 ver anderd. Vier nog jeugdige Lissers kregen uit Noord wijk schreef zaterdag een Opnieuw moest het paar afwach- vorig jaar het idee, een bandje te songfestival uit, waaraan ook deze ten, acht maanden lang. Opnieuw vormen. Door steeds gezamenlijk te vijf Lissers meededen. In het geheel moesten ze tal van formulieren in oefenen konden zij na een poosje al niet op èen prijs rekenend ging men vullen, bureaus aflopen. Enkele da- behoorlijk muziek maken. Verschil- naar Noordwijk (en over de zenu- gen geleden meldde een dolgelukkige lende liedjes werden ingestudeerd, wen maar niet te praten). Met een inmiddels 49 jarige Gizella: „ik kom". overweldigend succes eindigden de Maandagmorgen om vijf uur stap- Eenmaal per week komen de jongens Lissers onbedreigd op de eerste te ze in Boedapest in de trein b(j elkaar, in een lokaaltje van een plaats. Een succes, waarop geen der Gistermiddag om half vier stond grote veiling uit Lisse. Inmiddels is vijf jongens had durven rekenen, ze voor het eerst sinds 38 jaar weer de groep uitgegroeid tot vijf man. Het secretariaat van deze band is op Nederlandse bodem. Zwijgend De muziekvereniging „Crescendo" gevestigd te Lisse, Montbretiastr. 37 sloot Hendrik b»*»r

Leidse Courant | 1960 | | pagina 8