Begrafenis van pastoor Ceslaus Tijnagel K. 0. bij Nederlands Ballet te Den Haag r SCHERP RIJNSTREEK DUINSTREEK WOENSDAG 16 NOVEMBER 1960 DE LETDSE COURANT PAGINA 2 „Het was de wens van de overle dene, dat een allereenvoudigste be grafenis gehouden zou worden. Hij wilde nooit dat er over hem gespro ken werd". Aldus de predikant pater Patritius Mikx o.f.m., gardiaan van het St. Bonaventura-klooster te Lei den tijdens de lijkrede bij de be grafenis van de herder van de Harte- brugparoehie, pastoor Ceslaus Tijna gel o.f.m., vanmorgen in een geheel gevulde parochiekerk aan de Haar lemmerstraat. „Deze eenvoud was geheel in overeenstemming met het karakter van de overledene. Het is echter de wens van de pater-provin- ciaal geweest, dat de uitvaart van de pastoor temidden van zijn parochie plechtig zou geschieden." Overeenkomstig deze wens droegen de uitvaart en de begrafenis van deze geliefde priester een zeer plechtig karakter. Op het priesterkoor stond de met een glasplaat afgedekte kist opge baard; zwarte gordijnen rond het priesterkoor, stemmig versierd met de emblemen der requiemliturgie, ver hulden de wanden. Het versterkt koor van de parochie zong onder lei ding van de heer Willem Mizée, met begeleiding van de heer Abr. Martyn aan het orgel,, de Requiem-mis van Perosi. Vóór de H. Mis van Requiem celebreerde de deken van Leiden de lauden met assistentie van de paro chiekapelaans pater Alphonsus Ver meulen o.f.m. als diaken, en pater J. H. I. Nieuwenhufjsen o.f.m. als sub diaken. De pater-provinciaal van de Fran ciscanen, pater Castulus van den Eijn- den o.f.m., droeg het Misoffer op met de reeds genoemde assistentie, ter wijl pater J. E. J. M. van Swelm als ceremoniarius fungeerde. De plechtigheid trok veel belang stelling; op de eerste plaats van de parochianen, die in grote getale ge komen waren, voorts van vele gees telijken: pastoors uit Leiden en om geving, Franciscaanse medebroeders uit het gehele land. afgevaardigden van vele Leidse katholieke organisa ties en instellingen, het kerkbestuur van de Hartebrugparochie. Het gemeentebestuur werd verte genwoordigd door wethouder S. Men ken. Rede. Na de H. Mis, waaronder zeer ve len ter H. Tafel naderden, sprak pa ter P. Mikx in de lijkrede over de natuurlijke goedheid van de overle dene en zijn ijver voor de zielen, die aan hem waren toevertrouwd. Met nooit aflatende zorg was hij allen die bij hem kwamen met hun moeilijk heden toegedaan. Ze kwamen naar hem en hij zocht ze ook op Hij leid de de zielen naar God, maar was zich volkomen bewust, dat hij dit deed als een instrument in de hand van God. Het was zijn.diepe overtuiging dat hij klein was en in deze nederige overtuiging heeft hij aangedrongen op een nederige begrafenis. Pater Mikx die een klasgenoot van de overledene was, verklaarde pater Tijnagel zeer goed gekend te hebben. „Zó goed. dat hy thans niet méér goeds van de overledene wilde zeg gen, dan al aan ieder bekend was. „Maar het is wel in de geest van de overledene, aldus de predikant. In dien ik nu iets zeg dat vanuit hem geheel op u allen is gericht. Door het H. Doopsel bezitten wij allen het ideaal aan Christus gelijk te worden Hoe meer wij Zijn maat bereiken, hoe beter. In de liefde, in het geven en offeren hebben wij het kruisoffer van Christus voor ogen. „Alles voor een ander", was het devies van de overledene en dient ook het devies van ons allen te zijn: Lief de zonder eigenbelang en uiteindelijk in de liefde ondergaan. Dat is de maat van de Christelijke liefde." „Op dit moment, rond zijn baar, aldus de predikant, willen we even denken over die maat. We zijn ver plicht het Christendom, dat wij, om niet, hebben gekregen, uit te dra gen. Voor dit leven is kracht nodig, kracht die wij kunnen vinden in het voedsel van Christus. Laten wij als het kan ons iedere dag sterken, zo als de overledene het u zo vaak heeft voorgehouden." De predikant sloot zijn rede met een verzoek om gebed. Nadat pater van den Eynden de absoute had gebeden, defileerden alle aanwezigen nog eenmaal langs de baar. Om twaalf uur vond op het kloos terkerkhof te Katwijk de begrafenis plaats. GEM. AANKONDIGING ONTEIGENING De Burgemeester van Leiden brengt ter voldoening aan het be paalde bij artikel 84 der Onteige ningswet ter openbare kennis, dat met ingang van 17 november 1960, gedurende 21 dagen ter gemeente secretarie, afdeling Openbare Wer ken, kamer 111, voor een ieder ter Inzage is nedergelegd een besluit van ,.de Gemeenteraad d.d. 7 novem ber 1980, tot onteigening ten name van de gemeente Leiden in het be lang der volkshuisvesting, ingevolge het bepaalde bij artikel 77 eerste lid, onder 4, der Onteigeningswet, van eigendommen, welke zijn gelegen in de Bos- en Gasthuispolder en begre pen in het partiële uitbreidingsplan „Leiden-zuidwest", herziening 1959, zulks overeenkomstig het bij dit be sluit behorende grondplan en verde re bescheiden, als genoemd in arti kel 80, tweede lid, van meergenoem de wet. Leiden, 16 nov. 1960. De burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. DE LEIDSE RAAD VERGADERT In de hedenmiddag gehouden raads vergadering te Leiden zyn de voor stellen tot wijziging van de winkel sluiting in de Leidse Lichtweek (tot 21.30) en voor de halve-dagsluiting op de dagen, die aan feestdagen voor afgaan, aangenomen. De heer J. Lijten (K.V.P.) is als raadslid beëdigd. Voorts werden benoemd tot lid van de Commisise voor de Rekeningen Fa. A. A. Verhoog Zonen vierde 50-jarig jubileum De firma A. A. Verhoog en Zonen, kantoorboekhandel, papiergroothan del en technisch speelgoedmagazijn aan de Haarlemmerstraat begon gis termiddag het tweede gedeelte van de eeuw in een geheel gemoderni seerde zaak. Het 50-Jarlg zakenjubi- leum werd dus tevens gevierd met een heropening. Tot de velen, die de heren A. D. en C. D. A. Verhoog geluk kwamen wensen, behoorden ook wethouder In Hedenavond om 8 uur is er in de parochiezaal aan de Maria Gyzen- steeg een bijeenkomst voor de he ren uit de parochie Herensingel. On der leiding van kapelaan Wentholt zal gesproken worden over actuele kwesties op godsdienstig en kerkelijk gebied en de perspectieven voor de toekomst. Het wordt zeer op prijs gesteld als vele heren van deze ge legenheid gebruik zullen maken. Leiden heeft nog enkele grachten en het gebeurt nog wel eens dat een auto te water geprobeerd wordt. Dat is geen nieuws. Een primeur voor Leiden is, dat uitgerekend een van de allerlaatste draaiorgels in een van de allerlaatste Leidse grachten te recht moest komen. Dit gebeurde gis termorgen. Op de Oude Vest ging om ongeveer toen uur een pierement aan de haal met het reeds genoemde ge volg. De brandweer rukte uit, maar de jongens van het orgel, dat inmid dels een waterorgel was geworden, hadden hun broodwinning op het droge, toen de brandweer op het to neel verscheen. Getracht zal worden om het orgel te restaureren. Rectificatie De ledenvergadering van de St. Augustinus-ver. is niet hedenavond, zoals in de agenda werd bericht, maar op woensdag 23 novem ber. No. 517. Horizontaal: 1. bijb. fi guur, 4. laag schoven op de dors vloer, 6. vreemde munt, 7. stronkje, 9. meisjesnaam, 10. blauwe boeren kiel, 11 rivier in Italië, 12. elek trisch geladen atoom, 13. schraal, 14. faam. 16. kwaad, 17. boom, 18. aante kening, 19. de oudste (afk.), 20. pluim van een vogel. 22. maal, 23. oude leng temaat, 24. hemellichaam, 25. vlinder bloemige plant. Verticaal: 1. sterretje als typogra fisch verwijzingsteken, 2. Javaanse huisvogel, 3. voegwoord, 4. niet vast, 5. oude lengtemaal, 7. puntig voor werp, 8. vinkachtige vogel, 10. in wendig deel van een vis, 11. bekend Nederl. dichter, 12. boom, 13. bij woord, 15. aardsoort, 16. landman, 18. gem. in Limb., 20. huisdieren, 21 ieder, 22. karaat (afk.), 23. voedsel. Oplossing morgenavond. Oplossing 516. Horizontaal: 1. tin, 3. Kreta, 8. on, 9. snedig, 10. Boston, 12. te, 13. tel, 14. hé, 15. egel, 17. belt, 19. er, 20. den, 21. en. 22. kerker, 24 meteen, 26. L.O., 27. Stein, 28. Oss. Verticaal: 1. tobbe, 2. Ino, 3 knol, 4. ren, 5. ed, 6. titel, 7. &ge, 9. stel, 11. ster, 14. Henk, 10. genet, 17 Bern, 18. toros, 20. Deen, 21. Ems, 22. kei, 23. els, 25. te. De films in de week van 11 tot 18 november zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: Anna Lucasta, 18 jaar. Lido: „Terreur", 18 jaar. Luxor: „Freddy und die Melodie der Nacht", 14 jaar. Studio: „Wilde aardbeien", 18 jaar. Trianon- „On the beach", volw. Rex: „Het spookhuis op de heu vel". 18 jaar. Laatste Berichten KOLENDAMPVERGIFTIGING. De 59-jarige G. van Dyk uit Rhe- nen is vanmorgen in een woonwagen te Geersdijk op Noord-Beveland dood op bed gevonden. Het slachtoffer is aan kolendampvergiftiging overleden. De 68-jarige J. M. Libbe uit Hans- weert, die eveneens in de woonwa gen sliep, is in bewusteloze toestand naar het ziekenhuis te Goes overge bracht. Beide mannen waren werkzaam bij een wegenbouwbedrijf uit Rhe- nen, dat op Noord-Beveland werk in uitvoering heeft gehad. S. Menken, namens burgemeester en wethouders van de gemeente Leiden. De heer Ca F. Meerpoel, vice-voor- zitter van de Kamer van Koophandel sprak zijn openlijke waardering uit voor de zaak in het verleden en voor de huidige vormgeving. De firma Verhoog kan bogen op een goede naam. Uit alle delen van het land waren de gelukwensen bin nengekomen, uit Maastricht en Gro ningen om de versten te noemen. Enorm veel bloemstukken en ge schenken gaven blijk van het feit, dat de fa. Verhoog in de afgelopen halve eeuw een grote en benijdens waardige relatie en klantenkring heeft opgebouwd. KLAVERJASSEN IN LEIDEN In de ere-afd. is nu de spanning er echt in, nu Oosth. de leiding over- overgenomen heeft. Het z?1 niet mee vallen de kampioenen daar *ran af te halen, maar het is nog vroeg en er kan nog veel gebeuren. In de tweede klasse is de spanning ook groot, vooral van MDS-zijde en ook moet het erg verjongde Gr.oord in de ga ten gehouden worden. In de derde klasse blijft de spanning er best in. Ereklasse: DSB-T&D 6'/»-5)4, SLF- Zaalb. n.b Krantz.-Oosth. 4-8. Eerste klasse: MDS-MDH 7-5, PvH-Sportief 4'/i-7J4, Centrum-AWS 7-5, Gr.oord- DVS 4)4-7)4. Tweede klasse: Spor- tief-T D 7'/:-4)4, Oosth.-MDS n.b. Gr.oord-SLF 2)4-9)4, KNG-C entrum 8'/:-3)4. Zaalb.-DSB 4 )4-7«/i. Derde klasse: Oosth. 4-DSB 4 7'/:-4)4, SLF- Gr.oord n.b. Sportief-Oosth. 3 4-8. Rectificatie: Oosth. 4-Sportief 3-9. Standen. Ereklasse: Oosth. 8-54»/:, DSB 8-51)4, KNG 7-50, T&D 8-49'/:, Krantz. 8-42, SLF 7-36'/:, Zaalb. 6-32. Eerste klasse: PvH 10-67)4. Sportief 10-67, MDS 8-62'/:, Gr.oord 10-60, MDH 10-57'/:, DVS 9-53)4, Centrum 10-51, AWS 8-38. Tweede klasse: Sportief 8-57'/: SLF 8-56'/:, T&D 8- 55 )4. KNG 8-52)4, Zaalb 9-50'/:. Oosth. 7-49'/», DSB 8-47'/», Gr.oord 8-46, PvH 8-41. MDS 7-38, Centrum 9-35)4. Dérde klasse: Oosth. 3 8-58'/:, DSB 3 8-55, Soo'-tief 8-54)4, SLF 7- 43'/:, DSB 4 8-41»/-, Oosth. 4 8-34, Gr. oord 6-33. Leidse Agenda WOENSDAG 16 NOVEMBER Katholiek Vrouwengilde. Lezing door dr W A. Borgeld ovei de moe- dermelkcentrale en Hcornvliestrans- plantatie. Rest. „In Den Vergulden Turk", 8 uur n.m. St. Augustinus ver. Ledenverga dering in „Het Gulden Vlies" 3.30 uur n.m. De Natuurvriend. Ledenvergade ring Gebouw „Loge". Steenschuur 6, 8 uur n m. Oudercomité St. Ag^rnslyceum. Vergadering in „Het Gulden Vlies". 8 uur des avonds. Jelgersmakliniek. Tentoonstelling werkstukken patiënten. Geopend van 11-20 uur Rozenkranskruistocht St. Petrus- kerk, 7 uur n.m. Kon. Mij. v. Tuinb. en Plantkunde. Ledenvergadering in Den Vergulden Turk, 8 uur n.m. DONDERDAG 17 NOVEMBER Jelgersmakliniek. Tentoonstelling werkstukken patiënten. Geopend van 11-20 uur. VRUDAG 18 NOVEMBER. Kyn. Ver. „Rijnland". Cursus A.K.K. Rest. „Zomerzorg", 8 uur n.m. „St. Christoffel". Ledenvergadering in „De Harmonie", 8.15 n.m. St. Adelbert-Ver. .Taalijkse algeme ne ledenvergadering in „Het Gulden Vlies", 8.15 n.m. ZATERDAG 19 NOVEMBER. Pers.-ver. De Royalisten. Feest avond met bal na, 8 uur n.m. in de Stadsgehoorzaal. APOTHEKERSDIENSTEN Geopend apotheek Reyst, Steen straat 35, tel. 20136. K/IET EEN EXTRA TREIN zyn gis- teren vele leden van K. en O. naar Den Haag gereisd om in het Gebouw van Kunsten en Weten schappen het sprookjes-ballet Gisel le te bewonderen. De première van dit meest beroemde ballet van Adol- pphe Adam werd in 1841 gegeven. Het is gemaakt naar Heine's legen de over de Wilis; dat zijn meisjes, die vóór hun trouwdag zijn gestor ven, in de nacht uit het graf verrij zen om tot de morgen in bruidstooi te dansen. En elke man, die 's nachts in het bos zou zijn tijdens het dan sen van de Wilis, is gedoemd mede te dansen tot hij van uitputting neer valt en sterft. Het plastisch uitge drukte sprookje heeft grote bekoring waarbij Adam's meeslepende melo- diek en juist gedoseerde dramatiek treffend zijn zowel voor hen die het ballet dansen als ook voor de toe schouwers. Aangevangen werd met het ballet „Four temperaments" ballet zon der verhaal een uitdrukking in muziek (in casu van Paul Hinde- mith) en rhythmisch expressieve dans naar de choreografie van Balan- chine. Solisten en Corps de ballet oogstten veel succes omdat het een uitvoering van allure was, hoewel er niet aan valt te twijfelen of van het prachtige ouderwetse ballet Gisele werd meer begrepen en werd veel en veel meer genoten". In twee bedrijven wordt dit fijn zinnig ballet gelanceerd, waarbij (vacature drs. J. W. J. Wiertz) en tot lid van de Commisise voor de Finan ciën (eveneens vacature drs. J. W. J. Wiertz) de heer A. van Dijk (K.V.P.). De heer Ljjten werd benoemd tot lid van de Commissie voor Sport en Jeugdzaken en van de Commissie Oud-Archief, terwijl de heer Wiertz benoemd werd tot lid van de rechts kundige commissie. Laatstgenoemde vacatures zijn ontstaan door het ver trek van dr. J. van de Poel. Burgerlijke Stand Geboren: Fritz Martin z. van R. H. Meesters en J. H. Zwetsloot. Wilhel- mina Catharina Apolonia Maria d. v. L. II. Witteman en C. M. Kraan. Hendrik Jan Evert z. van J. M. J. Werter en J. W. M. Caspers. Janne tje d. v. .A. F. Muller en K. Kraijen- oord. Johanna Catharina Philomena dr. v. P. Bosman en M. T. Versluis. Cornelia Elise Davina dr. van A. D. J Slight en W. M. C. Metselaar. Neeltje dr. v. P. van Nieuwkoop en M. Quartel. Francina Wilhelmina Hendrika d. van A. Vos en E. M. Aan- geenbrug. Jannetje d. v. H. Lens en J. Brandt. Hubertus Johannes z. v. N. de Korte én C. W. van Kooten. Atéxandre Charlys René z. v. L. J. Malherbe en M. W. Westhoff. Overleden: S. J. de Haan 69 j. wed. van A. Serdijn. C. H Koppenaal 67 j. echtgen. van A. Kerstens. P. van Biemen 72 j. man. A. E. Putman 77 j. vrouw. R. T. H. Buts 2 dagen z. Leidse Universiteit Geslaagd voor het Cand.ex. Duit- staal- en letterkunde de heer F. G. van Loon te Rijswijk; voor het Cand. ex. F Wis- en Natuurkunde de he ren M. C. Planje te Leiden, W. W. Sanders te Voorschoten, M. S. A. Vrijland te Leiden, S. O. Warnaar te Leiden en D. A. de Bie te Vlaardin- gen; voor het Cand.ex. KI Wis- en Natuurkunde de heren W. E. Ber- nadina te Leiden en J. Walraven te Leiden; voor het Cand.ex. K Wis- en Natuurkunde de heer J. G. A. M. Saraber te Leiden; voor het Cand.ex. A Wis- en Natuurkunde de heer C. v. Duin te Leiden; voor het Cand. ex. Dl Wis- en Natuurkunde de heer B. Landheer te Leiden; voor thet Cand.ex. K Wis- en Natuurkunde de heer P. A. C. de Ruiter te Leiden; voor het Doct.ex. Wiskunde mej. A. Hakkenberg te Leiden. Raissa Stroutchkova en Yvuri Zjda- nov twee sterren van het Bolsjoi ballet uit Moskou verbijsterend mooi en geheel naar Russische aard dansen, waarbij de leden van het Nederlands ballet in korte tijd zich hebben moeten omschakelen om tot één geheel te kunnen komen. Maar Sonja Gaskell is erin geslaagd haar danseressen en dansers, vol spanning en emotie, daden van moed te doen verrichten en de twee grote solisten artistiek bij te staan, sfeer te wek ken en mèt hen suggestieve theater kunst op het podium te brengen. ÖAISSA STROUTCHKOVA speelt al dansend in volle waarheid het drama. Dans en pantomine, verwe ven tot één geheel, vormen de rol volkomen zodat het dansspel inder- daar ontroerend is. Ongelooflijk mooi was het, wat men aan expressia, aan volmaakte lijn, aan haast onwe zenlijke lichtheid van zweving te aanschouwen kreeg. Welhaast bo venaards: dit meisje Giselle, net be stemd voor deze aarde. Haar liefdes expressie tegenover prins Albrecht, door Youri Zidanov vertolkt, is on zegbaar jeugdig en teer. Dan: haar waanzin: een danskundige weder gave van haar arme gestoorde geest; dit heel even maar, tot zij komt in de voltekening van haar rol, die zij naar waarheid creëert. Het tegenspel van Zjdanov was haar volkomen waardig, spiritueel, sterk van ex pressie en plastiek. Hij is gedistin geerd en manlijk, een uitzonderlijke danser, die met de vereiste beschei denheid de hoofdrol ondersteunt. De kleinere rollen waren in stijl, even als het bijzonder toegewijde corps de ballet. De decors van Alexander Bénois troffen de juiste sfeer. In plaats van de twee pianisten André Presser en Joop Stokkermans aan de vleugels gaf het Kunstmaand orkest onder leiding van Anton Kers jes een over het geheel genomen verzorgde muzikale ondersteu ning. Een ware ovatie en bloemenhulde werd gebracht aan de beide solisten en aan de leden van het Nederlands ballet en de voliërende ballerina's; aan Sonia Gaskell. aan de ontwer per van de costumes Ger Frenzen en de dirigent hierboven genoemd en balletmeester Koemoesnikoff. Het was een waardevolle avond! J. KORTMANN Proefje van de wintersport Show in Leiden •WELE LEIDENAARS hebben gis- teravond in de foyer van de Stadsgehoorzaal een proefje genoten van het wintersportfestijn, dank zij de avond die georganiseerd was door Lissone Lindeman in samenwerking met sporthuis Lanfers (Breestraat 53) en de Nederlandse Skivereniging. De avonó werd geopend met een film over de wintersport in Davos- Parsenn. Andere kleurenfilms lieten prachtige panorama's zien uit de om geving van Salzburg en de Franse Alpen. Deze beelden werden nog verlevendigd door de skieërs die in pijlsnelle vaart van de hellingen om laag kwamen. Vooral de slalom, het snelskieën door een met paaltjes ge markeerde route, was zeer spectacu lair. Tussen de films door showden vier mannequins (waaronder een van het sterke geslacht) de wintersportmode voor het komend seizofen, zoals ge zien door de firma Lanfers: elasti sche waterdichte skipantalons, war me pullovers en vesten, sportieve mantels gevoerd met imitatie lams- vacht, prpehne en gewatteerde voe ring. Jacks van suèdi, popelme etc. voor c.e heren. Verschillende Leidse firma's verleenden medewerking aan deze show. v M. v. B-E. BODEGRAVEN H. C. M. TIMP t Dezer dagen overleed na een kort stondige ziekte een bekend plaatsge noot, de heer H. Timp. Van geboorte een Bredanaar, kwam hij via Dor drecht en Amsterdam, waar hij chef was bij V D, in 1913 als gehuwd man naar Bodegraven. Hier nam hij de zaak over van de Fa. Steinke en Telkers in de Kerkstraat bij de brug, welke manufacturenzaak tot voor en kele jaren bekend stond als de Nieu we Winkel. Het echtpaar Timp-We zenberg wist door noeste arbeid deze zaak te maken tot een drukbeklante winkel, die in de gehele omtrek be kend was. In de twintiger jaren kon men de heer Timp op z'n motorfiets klanten af zien gaan in de onmid dellijke omgeving van Bodegraven. Later werd het een Ford. In de der tiger jaren waren het zijn dochters die de Meye in toerden. In die tijd had de heer Timp ook een filiaal in Den Haag. Op maatschappelijk terrein heeft de heer Timp zijn sporen verdiend. Aanvankelijk maakte hij deel uit van het gemeentelijk schooltoezicht. Na dien bewoog hij zich als bestuurslid van de Vijfjaarlijkse" (waarvan hij enkele jaren terug benoemd werd tot erelid). Als lid van de St. Vincen- tiusvereniging kwam hij in bemoei enis met de reclassering. Hij was medeoprichter van de Cen- trale Inkoopvereniging St. Homobo nus, bestuurslid van de grote Bond van Textielhandelaren St. Willi- brordus, gecommitteerde bij de vak examens voor het manufacturenbre- vet. Hieraan zullen zijn gedegen vak kennis en zijn gulle Brabantse ge moedelijkheid, die nooit naar woor den zocht^ wel niet vreemd zijn ge weest. Velen hebben hem, nadat hij zich uit de zaken had teruggetrokken, da gelijks met krasse pas zien gaan naar de kerk of naar de Struisveer, de Sierbandweverij van zijn zoon in de Tolstraat, waar hij voor zijn plezier zijn nooit aflatende arbeidzaamheid botvierde. 76 jaar is hij geworden. Binnen twee dagen maakte een bronchitis- kwaal een einde aan dit welbestede leven. Jammer dat de heer Timp de komende verbouwing van zijn oude pand aan de niéuwe brug niet meer heeft mogen beleven. NIEUWKOOP Propaganda-avond kankerbestrij ding Gisteravond werd in het pa rochiehuis een propagandabijeen- komst gehouden vcor de kankerbe strijding, uitgaande van de Federatie van Vrouwel'jke Vry'willlgers. De zaal was goed bezet. Mevr. Kramer opende met een woord van welkom en zette het doel van df avond uit een. Dokter Brenner hield een interes sante inleiding over de film, die ver toond zou worden. De film zelf liet duidelyk zien hoe men llerwege het verschrikkelijke kankerprobleem te lijf gaat. 15000 Mensen, dat is 1 op de 5 sterven jaarlijks aan deze ziek te. De heer Van Vijk uit Amsterdam hield een boeiende propaganda speech voor het Koningin Wilhel- minafond9, dat voor een belangrijk deel de kankerbestrijding financiert. Er zijn in ons land 12 centra voor EHBO-wedstrijden in Leiden Gisteravond werden in het Loge- gebouw aan de Steenschuur onder auspiciën van de EHBO-raad de jaar. lijkse EHBO-wedstrijden gehouden voor de by deze raad aangesloten EHBO-verenigingen. Na een wel komstwoord door de heer J. Slegten- horst, In het bijzonder tot de H.H. doctoren, kregen, zowel in de senio ren als in de juniorenafdeling, de wedstrijdploegen (elk bestaande uit twee helpers(sters) en een comman dante)) ruimschoots de gelegenheid om te demonstreren hoe op de meest doelmatige wijze eerste hulp en ver voer moet worden verleend aan een tweetal verkeersslachtoffers. Bij de beoordeling hadden de jury's, die ge vormd werden door de doctoren J G. Bazuin, J. Sollewijn Gelpe, J. Ham ming, P. Kerkhof. J. van Hoorn en W. Kortmann, geen gemakkelijke taak, temeer aar de geleverde presta ties niet zo heel ver uiteen liepen. .De uitslagen luidden: Afd. Senioren (max. aantal punten 205), comman dante) max. 80 punten. Wisselbeker en le prijs (medaille): Kon. Ned. Ver. voor EHBO,afd. Leiden (180 punten), commandant L. F. Gieles (59 p.); 2e prijs medaille: (Kon. Ned. Ver. voor EHBO, afd. Oegstgeest (168 p.), com mandant: H. Sleet (77 p.); 3e prijs (medaille): „Preeke Donders" (147 p.), commandant: J. Vroowenvelder (66 p.); 4e prijs (medaille): Eerste Leidse EHBO-brigade (143 p.), com mandant: J. den Hoed (67 p.). Com- mandantsprijs (medaille): H. Sleet (77 p.). Afd. Junioren (max. p. 150), com mandante) max. 60 p. Wisselzuil en le prijs (medaille): „Peerke Don ders" (147 p.)t commandante mej. Van Bellum 50 p.; 2e prijs (medaille): Kon. Ned. Ver. v. EHBO, afd. Oegst geest 141 p., commandate mej. Buy- ter 52 p.; 3e prijs (medaille): Kon. Ned, Ver. v. EHBO, afd. Leiden 117 p., commandant J. Bokern 36 p. Com- mandantsprijs. mej. Buyteer 52 p. fROMOTIE VAN LEIDENAAR Aan de Rijksuniversiteit te Gro ningen is vanmiddag de heer L. Pen ning uit Leiden gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde op een röntgenonderzoek bij d^generatieve en traumatische aandoeningen der laag-cervicale bewegingssegmenten". Promotor was prof. dr. C. H. Lens hoek. OEGSTGEEST VEEWAGEN TE WATER Het Leidse Hek is prachtig, nie mand zal eraan twijfelen, maar dat het voor de automobilist een sta in de weg is, zal ook niemand betwij felen. Ter illustratie een gebeurte nis, die gisteravond omstreeks half zeven plaats vond. Een veewagen uit de richting Sas- senheim moest volgens de voorschrif ten ruimte maken om een auto uit de richting Oegstgeest te laten passeren. De veewagen kwam bij deze ma noeuvre in de berm terecht en zakte over zijn kant in de Haarlemmertrek vaart Toen men de wagen met behulp van twee kraanwagens op het dro ge bracht, bleken er van de tien koeien vier verdronken De chauffeur L. M. M. uit Hazerswoude en zijn bijrijder C. v. d. K. uit Zoeterwoude konden zich uit de gekantelde wa gen bevrijden. De auto kon op eigen kracht verder rijden. Zowel de wagen als de lading waren verzekerd. WARMOND Aanrijding. Toen de heer P. K. uit Kilegom met zijn auto in het Ooste'nde reed, wilde hij naar rechts uitwijken, waartoe hy zijn richtingwijzer uitzette. Van de tegenovergestelde richting kwam echter een andere auto aanrijden, zodat de heer K. remde om deze laatste auto te laten passeren. Achter de auto van de heer K. reed de vuilnisauto van de ge meente, welke nu ook genoodzaakt was plotseling af te remmen. Door de zware belading van de vuilnisauto gleed deze echter door met als gevolg dat hij op de auto van de heer K reed. wiens wagen flink werd beschadigd. Persoonlijke on gelukken kwamen gelukkig niet voor. Door samenloop van omstandigheden was hier geen schuldvraag aan de orde- Verzekering dekt de schade. Geboren: Henrica A. M., d-v. A. M. A. Eggen en E. W. Koks: Martinus Ch. D., z.v. A. W. v. d- Geest en J. M. v. d. Hülst: Theodora M. M., dv. J. J. Heems kerk en A P. Hulsebosch: Renatus Th. M., z.v. Th. C. Kerkvliet en A. M. Ver bakei: Jacobus H J. G., z.v. J. J. H. Kortekaas en W. M. Roest; Hans. z.v C. J Nauta en D H de Ruiter; Wilhelmina Th P., d v, G. F. H. v. Leeuwen en W. J. Walraven; Maria E J. H., d.v. C. J. C. Wassenaar en P. A. van Dam; Robertus Th. J., z.v. J. B. M. Meskers en C. C. Weerdenburg. Gehuwd: J M. J. Moerings. 28 j. en J. v. d. Drift, 23 j. Overleden: A. R. Genee, 45 j.. echt genote van A. H. Elstgeest; Henricus van Schie, 78 J., echtgenoot v. C. G. Brug man; Gerrit F. Schrier. 86 j., weduwnaar v E. Kranenburg: Wilhelmus Mulder, 69 j., echtgenoot van J. W van der Meer; Pieter Hendrik Romeijn 84 j., weduw naar v. E. A. W. van Heel. onderzoek en behandeling. De in richting hiervan is buitengewoon kostbaar. 1 Gram radium kost b.v. f75.000. De verpakking, ter bescher ming van de mensen, die er mee werken kost alleen a 1 50 0000. Dit zyn nog maar kleine bedragen, ver geleken bij het ilaotsen van een vol ledig instrumentarium. Hy wekte tenslotte de aanwezigen op voor het lidmaatschap voor de kankerbestrij ding a 2.50 per jaar. Propagandis ten zuMer. hiervoor rondgaan. Na dat de aangeboden koffie was ge bruikt, werd ~og een mooie kleuren film vertoond over oude Engelse kastelen.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 2