PASTOOR CESLAUS TIJNAGEL o.f.mt Leidenaar vervalste doktersrecepten om aan verdovende middelen te komen De Reünie van Sint Bonaventura was weer een succes MAANDAG 14 NOVEMBER 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Herder van Hartebrug Leiden Zondagmiddag- even na twaalf uur is pastoor Ceslaus Tijnagel o.f.m. herder van de parochie van O.L.Vr. Onbevlekt Ontvangen (Hartebrug) te Leiden, in het St. Elisabeth zie kenhuis overleden. Pastoor Tijnagel was 56 jaar oud. Henricus Josephus Tijnagel is te Rotterdam geboren op 22 juli 1904. Na zijn lagere studies gemaakt te hebben aan de St. Dominicus-colle- ge te Nijmegen, studeerde hij enige jaren wijsbegeerte aan de universi teit van Fribourg in Zwitserland. In 1926 is hij ingetreden in de Orde der Franciscanen en na de gebruikelijke studies en vorming werd hij op 6 maart 1932 te Weert tot priester ge wijd. Hij studeerde vervolgens een jaar te Rome aan de „Propaganda Fide". Na enige jaren assistentie-pater ge weest te zijn in het klooster te Woer. den, was hij twee jaar lector in de philosophie te Venray en vervolgens zeven jaar lector in de sociologie te Maastricht Achtereenvolgens was hij daarna kapelaan te Delft (Burgwal), Haar lem (Nieuwe Groenmarkt)^ Den Haag (St. Paschalis) en van 1952 1958 gardiaan van het klooster van het St. Bonaventura-lyceum te Lei den. In deze tijd was pater Tijnagel ook gedurende drie jaren gods dienstleraar aan het St. Agnes-ly- ceum voor meisjes en voorts geeste lijk leidsman van een damesclub „De Kern". Hij vond in de zes jaar, dat hij gardiaan van het klooster was, ook tijd voor het houden van retraites in de kloosters der Franciscanen in Nederland, voor het leiden van oefe ningen en tridua in parochies overal in het land en voorts voor het verle nen van assistentie wijd in de om- trék van Leiden. Al vóór hij tot pas toor van de Hartebrugparochie werd benoemd ging de faam van goed pre. dikant aan hem vooruit. Leiden heeft pastoor Tijnagel in diens acht Leidse jaren leren ken nen als' een fijn en fijngevoelig priester, die zich de noden en de zorgen van allen, die met hun ver driet bij hem kwamen, persoonlijk aantrok. Zijn belangstelling voor elk geval afzonderlijk was blijvend. Men mag zeggen dat zijn groot hart zijn kracht was, soms ook zijn zwakte; door zijn medeléven en medelijden immers met de velen die als het wa re instinctmatig naar hem toekwa men of toegetrokken werden, droeg hij veel méér innerlijk leed dan kon worden waargenomen. Zijn grootste smart was, dat er onder de lijden den, die tot hem kwamen, mensen waren, die hij in hun geestelijke of materiële nood zeer moeilijk of niet kon helpen. Hij heeft veel goed ge daan, ook op stoffelijk gebied. Reeds in de tijd, dat pastoor Tijnagel gardiaan van het klooster aan de Mariënpoelstraat was, had hij een zeer drukke spreekkamer. Zijn wetenschappelijke vorming stond nl. een eenvoudig en persoon lijk contact met de mensen niet in de weg. Het was juist zijn eenvoud, die maakte, dat pastooi Tijnagel steeds de juiste toon voor een ge sprek wist te vinden. Maar dat hij een „denker" was, een theoloog en philosoof-van formaat, kunnen velen getuigen, die hem beluisterd heb ben tijdens lezingen, causerieën en retraites, waarin hij van rotsvast geloof monumentaal getuigenis af legde. De deken van Leiden benoemde hem in het» begin van dit jaar tot leider van de priestergroep in de milieu-missie, die op verzoek van de bisschop in Leiden wordt voorbereid. Hij was de vernieuwing van de liturgie sterk toegedaan en maakte hiermee in zijn kerk een begin. He laas werd zijn kort pastoraat in Lei den tweemaal onderbroken door ziekte, hetgeen de pastoor vertraag de in zijn ijver, richting te geven aan het parochiële leven. WARMOND - OEGSTGEEST - SASSENHEEVI Het winterprogramma van deze bijna 10-jarige vereniging is vrijdag avond op vruchtbare wijze ingezet. Dat deze jeugd haar tijd begrijpt, bleek wel uit de massale opkomst om te luisteren naar het onderwerp „De verhouding in het gezin tussen thuiswerkenden en werknemende kinderen". Dit lang niet eenvoudige probleem werd op duidelijke en amu sante wijze uit de doeken gedaan door de heer J. G. v. Vliet, leraar uit Zoeterwoude. Spr. sprak ove de na tuurlijk verhouding in het gezin met kinderen. Hy belichtte de kinderlij ke verplichting tegenover de ouders maar ook hun rechten. Met vele voor beelden toonde spreker aai. hoe er vroeger vooral, maar ook nu nog, kinderen die meehelpen het land bouwbedrijf van vader op te bouwen, niet voldoende worden geholpen om zelf te gaan „bouwen". De niet thuis werkenden beschouwen hun huis veelal als kosthuis" en vergeten, de tijd, groeien uit zulke toestanden. Als we allemaal onze morele plichten goed in het oog houden én er naar leven, dan kan het niet anders dan goed gaan in alle gezinnen. Ook sprak de heer v. Vliet over de moeilijkhe den van de plattelandsjongeren die naar de stad trekken en nog vele andere facetten van het leven der jongeren in deze moeilijke tijd. Na zijn helder betoog volgde nog een zeer geanimeerd gesprek over diver se vragen die op spr. werden afge vuurd. Na een hartelijk dankwoord en een uiteenzetting van het win- terprogram door Wim Vergeer werd deze avond op een laat uur gesloten. ALPHEN AAN DEN RIJN Avifauna voor vierde maal door vogeldieven bezocht Twee parkieten (meer dan 1000) gestolen Wederom is de vogelstand van het vogelpark „Avifauna" te Alphen aan den Rijn tengevolge van diefstal ge kortwiekt en de directie voer meer dan duizend gutden benadeeld. Het moet in de nacht van vrijdag op zaterdag zijn gebeurd. Althans des morgens vroeg werd door een ver zorger ontdekt, dat een der vogel kooien was geforceerd. Vermist wor den daaruit twee zeldzame en dure exemplaren Princess of Wales-par- kieten, welke per stuk circa zeshon derd vijftig gulden kos n. Het is nu voor de vierde maal, dat belanghebbenden een aanslag pleeg den op Avifauna's vogelstand. Van de drie vorige inbraken en diefstal len, alle binnen een jaar, werd slechts één toevalligerwijs opgehel derd. Men vond de kostbare vogel toen in een blikken bus, verborgen in het toilet van de tre.n Den Haag- Utrecht, op het emplacement Staats spoor in de residentie. De politie kreeg toen namelijk een tip van een vrouw die het met de diefstal niet eens was. De vogel was toen nog in leven en kon bij de overigen worden gevoegd. Maar nu ontbreekt nog elk spoor al heeft de recherche een be paalde richting op het oog. Een zeer merkwaardige zaak heeft in Leiden dezer dagen een slot ge kregen. De Leidse politie is nl. op het spoor gekomen van een vermoe delijk handelaar in verdovende mid delen. De man gebruikte voor het verkrijgen van zijn illegale produk- ten een geraffineerde methode. Hij vervalste doktersrecepten, ging bij voorbeeld naar een huisarts met on bepaalde klachten over zijn keel en vervalste vervolgens het recept dat hij verkreeg om geneesmiddelen te verkrijgen, waarin palfium ver werkt is, een dirivaat van opium. Deze 42-jarige inwoner van Leiden heeft dit trucje onder meer in Den Bosch, Leiden, Den Haag, Katwijk, Noordwijk en Alphen met succes toegepast. Een oplettend apotheker te Leiden is tenslotte argwanend geworden en heeft de politie op de hoogte ge bracht. Daar de man in de loop van enige tijd flinke hoeveelheden ver dovende middelen kon verzamelen is het vermoeden gerechtvaardigd, dat zij werden aangewend voor de handel. De politie heeft hierover nog geen zekerheid. Artistieke soldaten onderscheiden De minister van defensie, ir. S. H. Visser, heeft in de Haag se Pulchri Studio de negende tentoonstelling „De militair met palet en camera" ge opend. Foto: ir. Visser over handigde de dpi. sold. Edzart J. Krol de medaille van Z.K. Hoogh. Prins Bernhard voor de eerste prijs in de groep be ginners van de teken- en schilderwedstrijd. Rechts ser- geant-majoor-instr. C. L. Hen- rion Verpoorten, winnaar in de groep kleurendia's en fo to's. Op de achtergrond schil derijen van soldaat Krol. De minister van Defensie, ir. S. H. Visser, heeft in Pulchri Studio in Den Haag de door Prins Bernhard ter beschikking gestelde plaquettes uit gereikt aan twee winnaars van de foto- teken- en schilderwedstrijd voor militairen van de koninklijke landmacht en de koninklijke lucht macht. Sergeant majoor C. L. Hen- rion Verpoorten, winnaar van de eerste prijs in de groep kleurendia's en dienstplichtig soldaat Edzart J. Krol, die de eerste prijs in de groep beginners van de teken- en schil derwedstrijd verwierf, kregen de me daille van de minister. De hoofdprijswinnaars in de te ken- en schilderwedstrijd waren: Beginners: le prijs soldaat Edzart J. Krol, 3e pr. soldaat G. J. Cardy- naals. Er werd geen tweede prijs toe gekend. Gevorderden: le prijs soldaat W. F. Moonen, 2e pr. soldaat H. Belle. Beroeps: le prijs soldaat R. Koop- mans, 2e pr. soldaat A. Betten. Hoofdprijswinnaars fotowedstrijd: gedeeltelijk eigen werk: le prijs wachtmeester P. P. H. van Ham, 2e pr. luitenant-kolonel J. H. Stadel- mann von Escholzmatt. Geheel eigen werk: beginners: le prijs soldaat F. A. G. Frentrop, 2e pr. scldaat H. C. v. d. Wetering. Gevorderden: le prijs luitenant kolonel W. B. C. v. Dinter, 2e pr. ka pitein P. J Slaats. Beroeps: geen eerste prijs, 2e pr. soldaat T. T. Lim, 3e pr. soldaat G. D. A. Kooiman. Kleurendia's en -foto's: le pr. ser geant-majoor C. L. Henrion, 2e pr. adjudant-onderofficier C. A. de Haas.. De tenoonstellirig van het inge zonden werk is in twee zalen onder gebracht. Zij omvat 114 tekeningen en schilderijen en 197 foto's Vijftig van de ingezonien dia's werden in de openingsbijeenkomst gegprojec- teerd. In totaal zonden 87 deelnemers 204 tekeningen en schilderijen en 232 deelnemers 571 foto's, kleurenfoto's en -dia's in. Margarine zonder chemische emulgator Een margarinefabriek te Zoeter- meer is erin geslaagd margarine zon der toevoeging van chemisch bereide emulgatoren op de markt te bren gen. Men maakt bij de produktie ge bruik van emulgerende eigenschap pen van het natuurprodukt lecithine, die tot dusver vrijwel onbenut ble ven. Lecithine komt voor in tal van natuurprodukten zoals eieren, melk en soja-olie. Tot dusver werd uit de bij de margarineproduktie gebezigde soja-olie de lecithine langs natuur kundige weg verwijderd, omdat zij anders in de gang van het proces vernietigd werd. Zij wordt in een veel later stadium weer aan het mar garine-mengsel toegevoegd. Deze mededelingen werden gedaan door de directeur van de margarine- fabriek en beaamd en aangevuld door de directeur van het centraal instituut voor voedselonderzoek (Civo-TNO) te Utrecht dr. M. van Eekelen en diens medewerker de heer E. P. Magré. Het is gebleken, dat de „bak-kwa- liteit" van de samenstelling met le cithine vrijwel gelijk of iets beter is, dan van de oude samenstelling. Vooral bij gebruik in een hete pan spat de nieuwe margarine iets min der. Dit betekent echter niet, dat de margarine duurder zal worden. Op de fabricage-methode is octrooi aan gevraagd. Bij inwilliging ..aarvan is de fabrikant bereid aan andere pro ducenten licenties te verle. en. Voor de vinding bestaat zeer grote belangstelling niet alleen bij bestuursleden an het produktschap margarine, vetten en oliën en van de vereniging van ma»-garii efabri kanten maar ook bij Duits», en Deen se emulgatorenfabrieken. De Zoeter- meerse fabriek wil echter het pro cédé geheim houden, totdat oc trooien zijn ver eend. STOMPWIJK Toneelver. St. Tarcisius Voor de eerste uitvoering van dit seizoen had de R.K. Toneelvereniging St. Tarci sius het oog laten vallen op een to neelspel in 4 bedrijven van de auteur Hans Nesna met als titel „Het Straat je". Dit spel behandelde het leven van 'n gezin in een klein straatje. De moeder, een weduwe met 3 kinderen laat bij haar overlijden de kinderen achter, die in het straatje het win keltje met karige inkomsten blijven voortzeten. Oom Bram, die zelf geen kinderen heeft, trekt zich het lot van deze kinderen aan en tracht de kin deren te onttrekken aan de sfeer van het stratatje. De meeste zorgen geeft de zoon Jan, die met zijn vriend Arie, van minder goed alooi, dreigt ten on der te gaan aan de gevaren van een gTote stad. De oudste dochter Annie tracht een moeder te zijn voor Loekie en Jan, waardoor zij weer in conflict komt met haar verloofde. Genoeg ge gevens om een dramatisch spel op te baseren. In het laatste bedrijf komt alles weer goed terecht, al is de op lossing soms wat te geforceerd. Het is een verdienste van de regisseur v. de Post, dat hij er voor gezorgd heeft dat het dramatische accent niet over trokken werd. Een dergelijk spel draagt altijd het gevaar met zich, dat het dramatische door overdrijving be lachelijk wordt. Nu werd het spel in de juiste proporties gehouden en waardeerde het publiek, dat de zaal tot op de laatste plaats vulde, de prestaties van de tonelisten met een aandachtig gehoor. Met dit rond enkele routiné's op gebouwde team van jeugdige spelers mag „St. Tarcisius" in staat geacht worden ook in de toekomst nog me nig succes te behalen. De jaarlijkse bijeenkomst van de vereniging van oud-leerlingen Van het St. Bonaventura-lyceum is weer een feit. Handen-, veel handenschud den ging ook dit jaar vooraf aan het ophalen van oude herinneringen en het bespreken van de laatste lotge vallen. De dag begon met een H. Mis, op gedragen door de oud-directeur pa ter B. de Goede OFM. Het was een goed idee van de Reünie om het gou den priesterjubileum van pater De Goede van 7 maart jl. nog eens in voltallige vergadernig van reünisten te gedenken. Na het ontbijt kreeg de voorzitter van de vereniging, de heer W. van Ommen, hiertoe de gelegen heid. De Reünie heeft altijd de grootste belangstelling van pater De Goede ondervonden. Op de jaarlijkse re- unies is de oud-directeur altijd de eerste aanwezige. De reünisten, die eertijds als leerling aan zijn zorgen waren toevertrouwd, genieten zijn intense belangstelling. Het was voor pater De Goede op de Reünie altijd Pater De Goede OFM ln zijn dank woord „achter de tap". de grootste voldoening te mogen con stateren, dat er iets uit zijn jongens gegroeid was. De Reünie is ook een belangrijk werk van pater De Goede. Altijd staat hij klaar om te stimuleren en hij is er trots op dat de Reünie van St. Bo naventura in zijn huidige vorm en opkomst wel eens door andere scho len met een zekere afgunst bekeken wordt. Een assortiment wijn, het eindpro- dukt van rijpe vruchten, als symbool van de Reünie na het vormingsproces op de school, diende om de waarde ring van de Reünie voor pater De Goede uit te spreken. Een fles cognac leek bij de samenstelling van dit as sortiment overbodig. Het bestuur was de mening toegedaan, dat de 5- jarige opleiding van diverse klanten wel voor voldoende gisting had ge zorgd. Vergadering De vergadering was weer van het gebruikelijke gehalte. Toch was er een positief punt. De eerste vrouwe lijke reünist zag kans om na een ru moerige en natuurlijk weer uiterst democratische stemming, door te dringen tot het bestuur. De heer G. Krol, de penningmeester, die op hila rische wijze décharge voor het finan cieel beheer kreeg van de vergade ring, werd tussen neus en lippen door bij acclamatie, zelden leek een accla matie meer op een acclamatie, herko zen. Bal Om vier uur kwamen de echtge noten, verloofden en zo het bestuur het noemde, in het convocaat de et- cetera's, om de Reünie te veranderen in een balzaal. Opvallend was, dat de tegenstanders van 's morgens van de emancipatie der vrouw, zich prima amuseerden. Tijdens het soirée dan sante trad de vortreffelijke caba retgroep „Confeti", bestaande uit re ünisten en leraren, tweemaal op on der het motto „Propjes Schieten". Op geestige wijze werden de spel denprikken toegebracht aan de he dendaagse kunst en politiek. We twij felen er niet aan of het optreden van deze groep binnenkort in de Leidse Schouwburg moet een éclatant succes worden. Tegen middernacht begon het Bo- Bij een brand in een bioscoop naventura-lyceum weer uit te puilen, in het Syrische dorpje Amouda, zou- De °P plezierige wijze onderbroken den veertig kinderen in de vlammen worsteling op de maatschappelijke zijn omgekomen. ladder kon weer beginnen en de se- Het zou de grootste moeite gekost cretaris heeft weer een jaar de tijd hebben om van de tweehonderd om zijn notuleltjes te maken en de schoolkinderen, die de voorstelling leden op te roepen voor de volgende Dank voor Hollands zeebanket VIJFTIEN JAAR CENTRUM VOOR STAATKUNDIGE VORMING Het Centrum voor Staatkundige Vorming heeft zaterdagmiddag in Utrecht met een groot aantal geno digden zijn vijftienjarig bestaan her dacht, Onder de gasten bevonden zich de minister-president, prof. dr. J. E. de Quay. De voorzitter van het Centrum voor Staatkundige Vorming prof. dr. Th. L. M. Thurlings, zei in zijn her denkingsrede, dat het Centrum in de vijftien jaar van zijn bestaan 102 rapporten heeft doen verschijnen. Het Centrum stel1 zich ten doel, door middel van rapporten een bijdrage te leveren tot de publieke menings vorming en het baseert zich daarbij op dezelfde levensbeschouwelijke grondslag als de KVP. In gezaghebbende kring te Lon den is maandag verklaard, dat een kort bezoek van de Maleise premier, Abdoel Rahman aan Nederland wordt overwogen, maar dat defini tieve regelingen nog niet zijn getrof fen. In genoemde kring werd gezegd, dat de premier op zijn terugreis naar Malakka misschien een kort opont houd in Nederland zal 1 ebben op of omstreeks 24 november. Meer dan dertig Nederlandse burgemeesters zijn zaterdagmiddag van Schip hol naar Israël vertrokken, waar zij in Tel Aviv zullen deelnemen aan het vijftiende internationale congres van plaatselijke autoriteiten. Vijf Scheve- ningse vissersvrouwen boden de burgervaders bij hun vertrek haring aan. Foto: De burgemeester van Nijmegen, mr. C. M. J. Hustinx, liet blijken, dat het Hollandse zeebanket er lekker in gevallen was. Namens de Neder landse vissersbevolking zullen aan enige Israëlische autoriteiten vaatjes haring worden aangeboden.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 3