Tsjegolev speelde tegen Dukel remise en werd wereldkampioen „Victorie" maakte van jubileum-uitvoering een groots turn-festijn Nat. turnkampioenschappen dames van NKGB gaven spannende strijd Ria van Velzen (Bodegraven) en Willy Jaegers leiden na de halve finale MAANTDAGJ£^OVEMBEE1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 BASKETBALL THE BONA STARS. Gordijn en Bom delen 6e plaats De Rus Tsjegolev is zaterdag we- The Bona Stars 1—Alexo 1 8946. Alexo, het team van de Kath. het beste van het spel. Er was echter Delftse Studentenvereniging „Verge- een foutzet voor nodig om de kan- kus" bezit enkele goede srelers, sen te doen keren. Dit buitenkansje maar. de overige spelers bezitten te liet Deslauriers natuurlijk niet glip- weini£ techniek om tot een behoor- pen. üjk resultaat te komen. De thuis Verpoest dacht het gemakkelijk te klub heeft het dan °°k niet moeilijk hebben toen hij bij de 18e zet een gehad. Na 10 min. was de stand reldkampioen dammen geworden. In schijf won en even later het eind_ reeds 22—8, na 20 min. (rust) 40—20. de 26e en laatste ronde van het toer- spel met twee schijven meer inging. Na rust sloeg Alexo fel terug, na nooi om het wereldkamDioenschan Toen ging het mis met de HiJ 26 min' ^aS ®tand 50—34. De Stars had geluk dat de eindstand nog namen toen het beste van het spel die in Haarlem werd gespeeld kwa- juist een winstvariant bevatte, die hij weer in handen en na 34 min. was men de Nederlander Dukel en de na lang nadenken vond. de stand 6742. De resterende 6 min. Rus remise overeen Ook ziin land- G°r<Uin en Dionis speelden een on- kwai£ A1_?xo niet meer aan te kus remise overeen, uok zijn lana regelmatjge partij, waarin de Frans- Pas- The Bona Stars scoorden nog 22 genoot oud-wereldkampioen Koeper- man met randstukken te kampen Punten, waartegen Alexo slechts 4 man en de Surinamer Sen a Kaw kreeg, doch dit genre consequent en 4 P^ten wig te scoren. Eindstand uitstekend tegenspeelde. Het was Kees Pley, Leo v. d. Meel en voor onze landgenoot heel moeilijk Asthley Hollander scoorden elk ruim vat op het spel van zijn tegenstander 20 punten, terwijl Dennis Hollander Gordijn en Bom. te krijgen. Toch moest Dionis het 17 punten nog juist één punt eindspel heel secuur spelen om ver- meer scoorde dan S. Kelly, de beste Onder enorme belangstelling tra- lies te ontgaan. scorer van Alexo. den de spelers voor de laatste maal Bom won tegen De Descallar de langste partij van de avond en zorg- The Bona Stars 3Argus 3 2574. aan op het podium van het Haar- daardoor voor de iaatste Neder- Even overtuigend als het eerste lemse concertgebouw. landse overwinning in het toernooi team van de Stars heeft gewonnen, Na twee uur reeds Waterde het om het wereldkampioenschap I960. appalus op, de jeugdige Rus Tsjegolev ;pe eindstand luidt: Tot aan rust werd er goed tegen- had gedaan wat men verwacht had: stand geboden (1328), maar na rust 3 i pn wereldkamDioen- Tsieeolev kwam Argus eerst goed los en scoorde hij had het punt veroverd en hij was 42 2 Baba gy 4J p 3 Koeper. nog 46 punten, tegen de Stars 12 wereldkampioen. man 43 p 4. Deslauriers 34 p. 5. punten. Eindstand 2574. K. Han Onze landgenoot Dukel begon wel Saint Fort 29 p. 6. en 7. Gordijn en van Argus werd topscorer met 30 Bom 26 p. 8. Sen a Kaw 25 p. 9. en punten, tweede Peter v. Hoorn van met een forse stelling op het bord te rr'" rr f H - deelden de punten. 10. Dukel en Verpoest 23 p. 11. en 12. The Bona Stars met 16 punten, zetten maar bleek jeen boze plannen Dionis en Verse 19 p. 14. De Descal- te hebben. Spoedig was de spanning lar 13 p. 14. Agliardi 4 p. dan ook geweken. The Bona Stars aThe Bona Stars b (jeugd) 25>—15. Het eerste jeugd- team heeft na een moeizame strijd gewonnen van het eigen tweede team. Bij de rust leidde het tweede team In Haarlem is zondag het congres met punt <7—8>- Eerst toen na Wie weet wat er op dat moment yan de Federation Mondiale de Jeu deJVst.e®n f"d"e„'*ek omging in de oud-wereldkampioen d Dame de internationale dam- yolgd (man-to-man) liep het eerste i turl Vilcob- onrilor to - 11ww BABA SY INTERNATIONAAL GROOTMEESTER Koeperman, zijn tijd bleek eerder te federatie, gehouden, team 11 punten uit en werd de eind- zijn gekomen dan verwacht werd. Besloten werd de oud-wereldkam- stand tenslotte 25—15. Natuurlijk had dit invloed op zijn pioenj de Nederlander Piet Roozen- partij. Het heen en weer offeren hield burg en de Canadees Marcel Deslau- The Bona Stars c—Argus b (jeugd) op en zelfs kreeg Sen a Kaw het be- riers het predikaat internationaal 460. Het derde jeugdteam van tere spel, nadat hij was opgesloten grootmeester te verlenen. Op grond de Stars heeft het klaargespeeld geweest in een volmaakte kettings- vain zjjn prestaties in het afgelopen de gehele wedstrijd te spelen op één stelling. toernooi om de wereldtitel, waarin helft van het veld, n.l. dat van de Baba Sy, gebrand op de tweede bij met slechts 1 punt achterstand door, dat zij zelf een aardige score plaats, speelde sterk op de aanval. ap de nieuwe kampioen eindigde, bereikten, terwijl de tegenstanders In een wederzijds gesloten kerkhof- kreeg ook de Senegalee-s Baba Sy niet aan scoren toekwamen. Met pre- ruitbezetting yerkreeg hij stelling- deze ere-titel door de wereldfedera- cies twee helften van 230 brachten voordeel en won tenslotte. Hij werd tie toegewezen. zij de eindstand op 460. daardoor tweede in de eindrang- Z- schikking. Verse en Deslauriers hadden geen vreedzame bedoelingen. Deslauriers trok frontaal op, Verse vtfrong zich in allerlei bochten maar kreeg toch „G" Is de letter van de gymnastiek, daarom zijn wij nu zo lenig en kwiek", zo zongen zaterdagavond in de Stadsgehoorzaal enkele meiskes, terwijl een groep van 24 andere de letter „G" uitbeeldden. Er was hiermee geen woord teveel gezongen, want wat de leden van de 15-jarige jubileren de r.k. damesgymnastiekvereniging „Victorie" van acht uur tot kwart over elf haar ouders en andere belangstellenden hebben voorgeschoteld was af. Dank zij een perfecte organisatie werd een zwaar beladen programma in een snel tempo afgedraaid en wat veel wil zeggen: het publiek heeft zich geen ogenblik verveeld. De demonstrerende „Victorientjes", onder leiding van de dames T. van Dijk, M. Laken en J. de Vos, en de heer J. Delfos, die allen door hun leerlingen bedacht werden met bloemen en 'n geschenk, hebben met haar prestaties iets bijzonders geleverd en laten zien wat uit houdingsvermogen en doorzetten betekenen. Er waren geschenken en bloemen voor de drie leidsters en de alge mene leider op deze jubileum-uitvoe ring van „Victorie". De turnstertjes betuigen hier, uit aller naam, hun waardering aan de dames T. v. Dijk, M. Laken en J. de Vos; links de heer J. Delfos. Club-uniform voor 500ste lid Nog kans voor Zone-schaaktoernooi? Naar wij van de KNSB vernemen worden nog pogingen in het werk gesteld het Zone-schaaktournooi, dat van 19 november tot en met 15 de cember in hotel „Groot Berg en Dal" te Ubbergen bij Nijmegen zou wor den gehouden, toch nog te doen plaatsvinden. Zoals bekend, is het de Nederland se regering niet inogelijk aan de Oostduitse grootmeester Wolfgang Uhlmann een inreisvisum te ver strekken zonder medewerking van het „Allied Travel Office" in West- Berlijn. Gevreesd wordt, dat.de we reld-schaakbond (FIDE) op grond hiervan het tournooi zal annuleren. De president van de FIDE, de Zweed Folke Rogard, onderneemt thans stappen bij het „Allied Travel Office". Het resultaat hiervan is echter nog niet bekend. Wel is van de zijde van de KNSB meegedeeld, dat het toernooi door gang kan vinden indien bijvoorbeeld de zetten van Uhlmann per telex zouden kunnen worden overge bracht. Deze mogelijkheid is in on derzoek. De Oostduitse schaak-autoriteiten hebben het plan geopperd, de par tijen van Uhlmann op een schip te laten verspelen dat buiten het Ne derlandse douane-gebied ligplaats heeft. Vast staat voorts dat de beslissing over het al dan niet doorgaan van dit Zone-schaaktoernooi op zeer kor te termijn zal worden genomen. SCHAATSENRIJDEN KERNPLOEG KNSB NAAR FAGERNES Op 2 december zal de kernploeg van de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijdersbond voor de jaar lijkse trainingscampagne naar het Noorse oefencentrum Fagernes ver trekken. Aangewezen zijn: De Graaff, Zee, Meeuwisse, Liebrechts, Lourens, Neuvel en Van Zanten. Voorts de NVBHS-rijders Bros, Re- nes, Wester, Bolweg en Hulst. De in Fagernes verblijvende leden van de kernploeg Van der Grift en Kroon zullen zich aldaar bij het uit Neder land komende twaalftal voegen. Voor deze training, die weer on der leiding zal staan van Piet Zwa nenburg, wordt ook mej. Rie Meyer uitgenodigd. In de eerste week van januari zal coach Klaas Schenk zich bij de rij ders in het Noorden voegen. De centrale training van de NVBHS-leden zal dit jaar vermoe delijk in de omgeving van München worden gehouden. Wout Wagtman heeft zaterdag in de „Deutschland-Halle" in Berlijn een wedstrijd achter motoren over 20 km gewonnen in 18 min. 15.9 sec. Wereldkampioen Timoner legde be slag op de tweede plaats. Het Duitse dames basketballteam heeft zaterdag in Wenen met 4535 verloren van Oostenrijk. Bij de rust was de stand 1917. aardige entree onder de pittige klan ken, aan de vleugel ontlokt door de heer A. A. M. Walter. De voorzitter, de heer W. A. Bergers, sprak een be- „Victorie" maakte vanuit de ver- groetingswoord, waarin hij zijn spijt schillende hoeken van de zaal een tot uitdrukking bracht over de ge- Nieuwe kampioene Elly Walraven Zoals te voorzien was, hebben de finales van de nationale turnkam pioenschappen dames van de Ned. Kath. Gymnastiekbond een zeer spannend verloop te zien gegeven; de onderlinge verschillen na de voor selecties waren zo miniem, dat frac ties van tienden 4e plaats in de eind rangschikking zou bepalen. In de meer dan uitverkochte „Scala"zaal te Tilburg heeft deze spanning geen enkele afbreuk gedaan aan 't char mante „gevecht" der twaalf candi dates Het openingsnummer ringen werd al direct een tophit wat betreft het gepresteerde; het punten verschil tussen hoogste en laagste was^nau- welijks iets meer dan een volle punt. Ria Versteeg werd eerste met 9.20 en streefde daarmee de nummers 1 en 2 voorbij. Bij de vrije oefening zagen we een duidelijke splitsing in de beide groepen, die een bovenste en een onderste helft gingen vor men, zoals deze ook reeds bij de voor wedstrijden tot stand was geko men. Met driehonderdste punt meer ging hier Emmy Berkhout (9.20) de twee kanspaardjes voorbij, maar nog altijd had de Blerickse Elly Walra ven haar voorsprong behouden. Het derde onderdeel, evenwichts- balk, spectaculair én moeilijk tege lijk werd voor de Limburgse kam pioene het glanspunt van de middag. Door een fantastische oefening met moeilijke pirouettes stelde zij haar positieve kandidatuur, hoewel met vier concurrenten op haar hielen nog alles mogelijk bleef. En onder deze concurrentie bevond zich de nog Zondagmorgen en -middag zijn in het Sportcentrum te Schiedam de Judo Bondswedstrijden gehouden om het dis trictskampioenschap in de Kyu-graden. J. de Wolf van de Sportschool Luiten prolongeerde hierbij voor het derde jaar zijn titel als districts-kampioen, dit jaar in de bruine band klasse. In 1958 be haalde De Wolf reeds de titel van dis tricts-kampioen. Vorig jaar wist hij deze titel in de blauwe band klasse niet alleen te behouden, maar behaalde tevens het Nederlandse Kampioenschap Blauwe banden. Door op schitterende wijze achtereen volgens te winnen van T. Tromp uit Dordrecht, P. de Kok uit Rotterdam en in de finale tegen H. v. Oosten uit Vlaar- dingen wist hij in de hoogste Kyu-graad klasse, nl. bruine banden, ook dit jaar het districts-kampioenschap te behalen. Hij heeft het hierbij zeker niet gemak kelijk gehad, doch de wijze waarop hij steeds weer zijn moeilijke en gevaar lijke tegenstanders wist te overwinnen bezorgde hem regelmatig een daverend, verdiend applaus van het publiek. Op 27 november a.s. zal hij daarom Zuid-Hol land vertegenwoordigen te Den Haag in de Dierentuin waar hij met de kampi oenen uit de overige districten de strijd zal aanbinden om het kampioenschap van Nederland. zeer jeugdige debutante in dit mi lieu, Ria Zegwaard, die bij elk num mer meer oprukte naar de kopgroep. Overigens bleef de spanning er volop in, zowel in de eerste als in de tweede groep van zes, bij welke laat ste Nelly Steur uit Volendam was opgerukt van de tiende naar de ze vende plaats. Maar nog was de strijd niet ten einde. Het laatste nummer zou uiteindelijk de beslissing moeten brengen, terwijl die beslissing tot 't allerlaatste moment onbekend zou- blijven. Want op de brug ongelijk werden alle klavieren opengetrok ken en vooral de top weerde zich op fabuleuze wijze. Ria Zegwaard fi nishte op verrassende wijze door een 9.20 en de tweede plaats. Elly Wal raven stelde haar kampioenschap veilig met een goede oefening, ter wijl oud-kampioene Ria de Jong, door blessures gehandicapt, het niet verder kon brengen dan een gedeel telijk mislukte oefening waarmee zij haar totaal niet hoger kon krijgen dan voor de vierde plaats. Onder adembenemende spanning werd daarna de eindrangschikking bekend en zag de keurploeg voor 1960-1961 er als volgt uit: 1 en kam pioene Ellie Walraven 89.81; 2. Rina Zegwaard 87.30; 3. Anneke v. Leus den 87.18; 4. Ria de Jong-Schoon- water 87.00; 5. Emmy Berkhout 85.91; 6. Ria Versteeg 85.23; 7. Nelly Steur 83.03; 8. Joke Niesten 82.17; 9. Corrie Room 81.14 en 10. Truus Bruin 80.34. Deze ritmische oefeningen vormden een belangrijk en hartveroverend onderdeel van de jubileum-uitvoering der r.k. damesgymnastiekvereniging „Victorie", welke zaterdagavond bij gelegenheid van het 15-jarig bestaan in de Stadsgehoorzaal werd gegeven. OM DE NED. KAMPIOENSCHAPPEN TURNEN Te Leeuwarden zijn gisteren de halve finales gehouden van de kam pioenswedstrijden heren en dames van KNGV. Bij de heren heeft de leiding Willy Jaegers van Wilhelmina uit Bocholtz. Bij de dames heeft Ria van Velzen uit Bodegraven van de vereniging Hercules de leiding genomen vóór de kampioene Bep Ipenburg-Drommel. De voorsprong, die de turnster uit Bodegraven al bij haar eerste oefening (ringen) nam, heeft zij uitstekend verdedigd en zelfs nog iets vergroot. Rini de Wolf - thans vierde - maakte aan het slot van haar laatste num mer (vrije oefeningen) bij een salto een lelijke val. Zij moest de zaal wor den uitgedragen. Na de halve finale is de stand: 1. Ria van Velzen (Hercules, Bode graven) 47,25 p.; 2. Bep Ipenburg- Drommel (DOS, Amsterdam) 46,75 p.; 3. Grietje van Essen (Quick, Hqizen) 46,20 p.; 4. Ria de Wolf („Heemstede") 46,05 p.; 5. Nel Rei- necke (Kralingen, Rotterdam) 45,95 p.; 6. Nel Fritz (VTT, Vlissingen) 45,90 p. Voor de finale van de dames, die 4 december in Zwolle wordt ver werkt, hebben zich de 15 hoogst- geklasseerde turnsters van de halve finales geplaatst. Behalve de reeds genoemde dames zullen ook nog de volgende negen turnsters in Zwolle uitkomen: Alie van Essen-Zonder van (Quick, Huizen), Ria Meyburg (Kralingen, Rotterdam), Nel Salie (DOS, Amsterdam), Lieneke Muller Majolé (Doves, Heilo), Corrie Val ken (Kralingen, Rotterdam), Elly Wieschen (Sparta, Dordrecht), Dini Valkenburg (Sparta, Driebergen), Ineke van Amersfoort (Pro Patria, Den Helder) en Femmy v. d. Pal (Quick, Huizen). De finale van de heren wordt 11 december in Den Haag gehouden. Bij de heren was de uitslag als volgt: 1. Willy Jaegers, Wilhelmina Bocholtz, 57,20 p.; 2. J. v. d. Sande, Astrow Souburg, 54,25 p.; 3. J. Blits, Olympia Amsterdam, 53,35 p.; 4. G. Salle, DOS Amsterdam, 51,55 p.; 5. H. Haaks, Hercules Hengelo, 50,95 p.; 6. G. ten Bos, Hercules Hebe En schede, 50,90 p.; 7. N. Valkenbeurg, Sparta Driebergen, 50,80 p.; 8. R. den Broeder, De Halter Alkmaar 50,45 p.. Deze 8 turners plaatsten zich in de finale. Samen met 12 jeugdturners en met L. Franken van Wilhelmina Bocholtz zullen zij een keurkorps vormen, dat zal oefenen onder lei ding van de Duitse trainer Harry Vrenger en van de Nederlandse oud- keurturner G. van Galen. De eerste vijf van de halve finale, dus Jaegers, v. d. Sande, Blits, Salie en Kaaks zullen met Klaas Boot van De Halter Alkmaar de ploeg vormen voor de landen wedstrijd tegen Rijn land te Coevorden op zaterdag 19 november a.s. ringe belangstelling der ouders, die overigens toch nog in carré de gehele demonstratieruimte omzoomden. Hij kon niet begrijpen, dat zoveel ouders een dergelijke avond lieten lopen voor een „aardige televisie". Het was de voorzitter een genoe gen te kunnen meedelen, dat „Vic torie" haar vijfhonderdste lid had in geschreven. Het was de 11-jarige Mary Jansen, die op het podium werd geroepen en een compleet club- uniform kreeg aangeboden. Er werd nog door een der leden een gedichtje op het jubilerende „Victorie" gezegd en toen kon het programma begin nen. In het lichtblauw geklede meisjes van 13 tot en met 16 jaar openden met een ritmische oefening, een reeks bewegingen vol gratie en sou plesse met opvallende variaties. De kleuters leefden zich uit in een vrije les. Van bovenaf gezien leken het net konijntjes, die door elkaar dar telden; een vertederende aanblik en uiteraard oogstte het kleine grut veel succes. Slechte turnvloer Tweeëntwintig oefeningen werden door de dames en meisjes op de hou ten vloer van de zaal uitgevoerd. En alles op blote voeten. Bij de generale repetitie de dag tevoren waren er meer dan zestig maal splinters ver wijderd moeten worden. „Een uitge sproken slechte vloer", vonden de bestuursleden, maar waar vindt je een grotere zaal voor een grootse j ubileum-uitvoering? Een half jaar geleden waren de oefeningen voor deze uitvoering reeds begonnen. Er is door de leden hard aan gewerkt en voor een trotse ouderschaar werden thans de vruch ten geplukt. Hoogtepunten waren er in overvloed: het bokspringen voor de 13- en 14-jarigen, keurig getimed en in snel tempo; het uitbeelden van het alfabet, waarbij de Q werd over geslagen, maar de D van doorzet tingsvermogen veel goed maakte; de knotsoefening, een lust voor het tur- nen-minnend oog; en het 'veel con centratie vereisende kastspringen. Spectaculair vooral waren de ver richtingen van de keurgroep, waarin o.a. de jeugdkampioene van het dis trict Zuid-Holland, Ria Prins, Mieke Laken en Klazien Keijzer imposante staaltjes lichaamsbeheersing wegga ven. Men moet de grootste bewonde ring hebben voor deze dames, die de hele avond in touw waren. Maar die dit ook graag en met enthou siasme deden; ware en onvermoei bare ambassadrices voor de gymnas- tieksport. Bij de oefeningen aan de brug viel het op, dat er bij de zwaar ste te volbrengen figuren geen assi- sten' i werd verleend. Een riskante onderneming, vooral als de zenuwen van de meisjes toch al zozeer ge spannen zijn om er iets goeds van te maken. De heer Delfos stelt blijk baar veel vertrouwen in zijn pupil len. Fraaie ritmische oefeningen Het programma werd geopend en besloten met ritmische oefeningen, welke alle bijzonder fraai werden uitgevoerd. Ook wat deze tak van turnen betreft mag „Victorie" zich gelukkig prijzen in het bezit te zijn van een voortreffelijke keurgroep. Het waren demonstraties van esthe tische schoonheid die zich niet licht laten overtreffen. Het publiek had zeer terecht veel waardering voor dit stijlvolle turn-ballet. Alles bij elkaar heeft „Victorie" voor een waar gym- nastiekfestijn gezorgd, waarmee zij eer heeft ingelegd. Voorz. Bergers wekte aan het slot op tot versterken van de „Victorie"-gelederen; sinds oktober staat de vereniging ook open voor jongens^ tot 14 jaar.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 11