DE MEEST BEZONGEN BRUG TER WERELD Kennedy heeft Log geen reisplannen Kasavoeboe's delegatie wint Het nut van goodwil-reizen is beperkt Verzet tegen De Gaulle's plannen DONDERDAG 10 NOVEMBER 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Duits disconto verlaagd Eerst uitrusten Op zijn eerste persconferentie na sijn verkiezing tot president heeft Kennedy medegedeeld dat hij nog geen plannen heeft voor goodwill- reizen naar het buitenland. Hij meende, dat goodwill-reizen met zorg moeten worden behandeld, en dat aan het nut daarvan 'n grens is. Voorts verklaarde Kennedy de sa menstelling van zijn kabinet eind no vember of begin december te zullen bekend maken. Op een vraag of hij voornemens is Adlai Stevenson een belangrijke post in zijn kabinet te geven, ant woordde Kennedy gisteren een te lefoongesprek met Stevenson te heb ben gevoerd „over een aangelegen heid, die ik tot na mijn terugkeer van vakantie wil aanhouden". Allan Dulles en Edgar Hoover zul len op zijn verzoek aanblijven als hoofd van resp. de Centrale Gehei me Dienst en de FBI. Aan premier Chroesjtsjef heeft hij een telegram gezonden om hem te bedanken voor zijn gelukwensen. Tevens deelde hij Chroesjtsjef daar in mede, dat het bereiken van een rechtvaardige en duurzame vrede „een doel van dit land en een be langrijke taak van zijn president" zal blijven. Kennedy zou vandaag met vakan tie naar Palm Beach in Florida ver trekken en op 25 november in Wash ington terug zijn. Economisch programma De meeste commentators in de Amerikaanse pers zijn van oordeel, dat John Kennedy, daar hij zijn ver kiezingsoverwinning maar op 't kant je af heeft behaald, op moeilijkhe den zal stuiten bij het ten uitvoer leggen van zijn programma op eco nomisch en sociaal gebied Een bijzonder belangrijk aspect van de moeilijkheden, die Kennedy zal kunnen ontmoeten, is de omstan digheid, dat hy zijn overwinning voor een belangrijk deel te danken heeft aan Lyndon Johnson, die het conservatieve democratische element van het zuiden vertegenwoordigt Men meent, dat het aan Johnson is te danken, dat Kennedy Texas en 't grootste gedeelte van het zuiden voor zich heeft kunnen winnen. Zonder deze gebieden zou de overwinning aan Nixon ten deel zijn gevallen. De verwachting is, dat Johnson zich hierop zal laten voorstaan en een matigende invloed zal uitoefenen. Hoe het ook zij, Kennedy heeft veel stemmen gekregen uit de arbei dersmassa's van de grote steden, zo wel in het noorden als in het zuiden en hij zal ongetwijfeld alles in het werk stellen om. ondanks alle ver zet, deze kiezers tevreden te stellen. Toenemende werkloosheid Het Amerikaanse ministerie van arbeid heeft bekendgemaakt, dat 't aantal werklozen in de Verenigde Staten van september op oktober met 191.000 is toegenomen en dat te zelfdertijd de werkgelegenheid met 277.000 arbeidsplaatsen is vermin derd. De werkloosheid bedroeg in september 6,4 pet. van de beroeps bevolking tegen 5,7 pet. in septem ber jl. Het percentage van oktober was het hoogste sedert december 1958. Een woordvoerder van het minis terie deelde aan de pers mede, dat wanneer het aantal werklozen in het huidige tempo blijft stijgen, er in ja nuari en februari a.s. ongeveer 5.250.000 werklozen in de Verenigde Staten zullen zijn. IN DE VER. NATIES Demonstraties in Algiers Het officiële disconto van de Deutsche Bundesbank, dat op 3 juni 1960 werd verhoogd van 4 tot 5 pet, is gisteren wederom verlaagd met I pit tot 4 pet, mot ingang van van- De commissie voor de geloofsbr.e- ven van de Algemene Vergadering Deze discontoverlaging wordt ge- heeft donderdagavond met zes tegen motiveerd met redenen, die ver- «O, stemmen en twee onthoudingeen band houden met de economische besloten aan de Algemene Vergade- betrekkingen met het buitenland. De aan te b5vclfn de f pr„T" pogingen van de Deutsche Bundes- den' Kasavoeboe benoemde Kongoje- bank om voor het Westduitse be- delefatl' m dc v«en'6d' Naties drijfsleven een gunstig conjunctuur- l0® te TT .Drv, klimaat te scheppen door de vorige S°T u "'l la n^' discontoverhoging van 3 juni jl. van ^J.° ,fn de Verenigde Arabische Re vier tot vijf procent, werden nl. in Publlek «"'hielden zich van stem- hun uitwerking teniet gedaan door j de verschillen in rentevoet tussen B« de stemmot.vermg verklaarden buitenland en de Duitse Bondsrepu- de vertegenwoordigers van Marokko bliek. Het Westduitse bedrijfsleven «i dey«"n.gde Arabische Repu- heeft namelijk gebruik gemaakt van bll<* "If' 'e ku"ne? deelnemen aan de lage buitenlandse rentetarieven «n Politieke beshss.ng over een bin- en in de afgelopen maanden grote "enlandse aangelegenheid, kredieten in het buitenland opgeno men. Bovendien hebben valutaspe culaties en het toenemende wantrou- wen in de dollar de deviezentoe- Militairen van kolonel Moboetoe, vloeiing naar West-Duitsland de de ^'ste/kerfman ln 0KonS°' ?ebben laatste tijd nog meer doen toenemen, donderdag de^uvern^rvandepro- De verlaging van het Westduitse vl",c'erl'e2JP,^ bankdisconto wordt in de financiële F5? h. militie van dë :'e^,deinbe»rddeeld0Ver algem6en !W«£uwS Tot de kern van'het probleem, na- din«- Kamitatoe is een aanhanger van melijk het verschil in rentevoet tus- Lpemoemoa. verklaring hebben kunnen afleggen. Op de plaats van de overval waren de vreselijke, verminkte lichamen van acht andere leden van de pa trouille gevonden. Er wordt nog één lid van de Ierse verkenningsgroep vermist. Drie af delingen van de V.N.-politiemacht kammen op het ogenblik het gebied uit. Volgens de eerste berichten schijnt de hinderlaag te zijn opgezet door jonge leden van het Baloeba-volk, die behoren tot de Kitawala-secte. De verspreiding van de leer van deze godsdienstige groepering, welke is afgeleid van de Jehova's Getuigen, werd reeds enige jaren vóór de onaf hankelijkheid van Kongo, door de Eelgen verboden. De Kitawala's in Katanga zijn toen naar de gebieden rond Niemba verbannen. Moboetoe arresteert gouverneur. sen Amerika en Europa, zal deze stap echter nauwelijks kunnen door dringen, meent men, daar er ook na de discontoverlaging nog een aan zienlijk verschil blijft bestaan. DE ZWARE JONGENS PERCENTAGE ZWARE VRACHT WAGENS (5TDN EN HOGER) IN %V.H.TC)TAAL VRACHTWAGENS „ZWARE JONGENS" Films en boeken zijn er gemaakt van de „zware jongens", die dag en nacht over de weg denderen, met hun grote vrachtwagens. En niet ten on rechte, want voor de buitenstaan der hangt er altijd nog een soort ro mantiek over het zware vervoer, om dat het de sfeer van avontuur en kracht rond zich heeft. Voor de men sen die bij het zware vervoer be trokken zijn is het allerminst een romantisch werk, integendeel. Zwaar en vermoeiend is de taak waarvoor zij zich gesteld zien. Talrijk zijn de papieren hinderpalen die er in de weg worden gelegd en groot zijn de risico's. Als een bepaalde lading soms niet op tijd aankomt, dan betekent dit vaak een lading die niet meer bruikbaar is. Sommige levensmidde len b.v. hebben alleen maar waarde, als zij zo vers mogelijk kunnen wor den aangevoerd. Het vrachtverkeer is dan ook letterlijk zijn gewicht in goud waard. Zoals een land trots kan zijn op zijn luchtvaartbedrijf of op zijn koopvaardijvloot, zo trots kan 't met reden ook zijn op het zware verkeer, dat een van de levenslijnen van handel en industrie genoemd moet worden. Daarom geven wij in onze grafiek een overzicht van de „vloot" zware vrachtwagens die een land bezit. Als wij de vrachtwagens gaan tel len, die 5 ton en meer zijn, dan heeft Duitsland het grootste aantal. Zien wij de cijfers echter in verhouding tot het gehele aantal vrachtwagens dan krijgen wij een heel ander beeld. Van de landen op onze grafiek heeft Zweden in verhouding, de meeste „zware jongens", liefst 21 pet. van het vrachtwagenpark bestaat daar uit 5-tonners en hoger. Het Duitse zware verkeer heeft, gezien tegen het totaal aantal vrachtwagens, een veel geringer aandeel. Het grote aandeel .zware jongens" in 't Zweed se vrachtwagenpark is voor 'n deel te verklaren, door de enorme uitge strektheid van het land. In verhou ding tot de andere landen moet Zwe den méér vervoeren op minder we gen dan de andere landen. De ande re landen kunnen hun vervoer n.l. beter „uitsmeren", omdat zi.i meer steden en wegen bezitten. Waar het even kan gebruiken deze landen dan ook kleinere vrachtwagens. Nederland is met zijn ca. 13 pet. zware vrachtwagens, behoorlijk hoog aan de markt. Het is vooral de ex port van ons land, die een dergelijk grote „vloot" noodzakelijk maakt. In Algiers is donderdagavond een betoging ten gunste van 'n „Frans Algerië" gehouden tijdens een plech tigheid bij het oorlogsmonument ter gelegenheid van de herdenking van de wapenstilstand, welke 'n einde maakte aan de eerste wereldoorlog. Er ontstond een handgemeen tussen de politie en Europeanen, die leu zen riepen als „De Gaulle aan de galg", „bevrijdt Lagaillarde" en „Algerië Frans". Twee studenten werden gewond. Verscheidene perso nen werden gearresteerd. Een groep studenten werd uiteen gejaagd, maar het grootste deel van de betogers vertrok uit eigen bewe ging na de plechtigheid, die door een duizendtal mensen werd bijge woond. De politie staat paraat om vandaag de orde te bewaren tijdens de plech tigheden ter gelegenheid van wapen stilstandsdag. De unie van Algerijnse journa listen heeft geprotesteerd tegen wat wordt genoemd „het brute optre den" van de politie tegen journalis ten en fotografen, die gisteravond (donderdag) aanwezig waren bij de betoging in Algiers. Enkele journa listen zouden zijn afgeranseld en de politie zou van een aantal fotografen do. camera's hebben vernield. Iedere dag opnieuw slachtoffers Een Franse militaire woordvoerder in Algiers heeft donderdagavond meegedeeld dat in de afgelopen 48 uur in geheel Algerië 75 opstande lingen zijn gedood en 30 gevangen genomen bij operaties van de Fran se strijdkrachten. In Oran is donderdagavond op 'n halte plaats een granaat in een auto bus gegooid. Eén persoon werd ge dood. Er waren vijf gewonden. Bij Parijs heeft de strijd in Al gerië zich eveneens doen gevoelen door de bloedige rivaliteit tussen concurrerende Algerijnse organisa ties. Drie Algerijnen gooiden don derdagavond in Epinay-sur-Seine de deur van een café open en bescho ten de gasten, eveneens Algerijnen, met machinepistolen. Vijf Algerijnen werden onmiddellijk gedood en drie zwaar gewond. Twee stierven korte tijd later. De aanval duurde slechts een halve minuut. De daders maak ten zich uit de voeten. Het café wordt veelvuldig bezocht door sym- pathiserenden van de machtigste Al gerijnse opstandelingenorganisatie FLN (nationaal bevrijdingsfront). Spionnen gevat. Vijf personen, onder wie een vroe gere generaal van' het Spaanse repu blikeinse leger, zijn onder beschul diging van spionage gearresteerd, aldus is gisteren in Parijs bekend gemaakt. Op 4 november werden twee Fran sen, onder wie een burgemeester, en zes Polen, eveneens op beschuldiging van spionage, gearresteerd. De vijf thans gearresteerden zijn vier buitenlanders en een functiona ris van de Franse communistische partij. De buitenlanders zijn Fernan dez, een generaal uit de Spaanse burgeroorlog, 'n Turkse vrouwelijke tandarts en twee Polen. Volgens de „Ustspiegfcl", het wat de situatie in Oost-Duitsland be treft doorgaans goed ingelichte voor- 'n geschenk Kamerjassen' LEIDEN KATWIJK Breestraat Voorstraat (Advertentie) lichtingsorgaan van de Westduitse sociaal-democratische partij, heeft donderdag gemeld, dat in het gebied van Dresden een stakingsgolf gaan de is, waarbij zich ook incidenten hebben voorgedaan. DE OVERVAL IN KATANGA. Twee Ierse soldaten van de pa trouille die in de buurt van Niemba in Noord-Katanga in een hinderlaag was gevallen, zijn per helikopter naar Albertstad overgebracht. VN-troepen zoeken nog naar één vermiste mili tair. De twee mannen waren zo geschokt door de slachting die de fanatieke Baloeba-krijgers hadden aangericht, dat zij tot op heden nog geen enkele Weer staatsgreep in Laos? De Thailandse minister van bin nenlandse zaken heeft vandaag mee gedeeld, dat in de koninklijke resi dentie van Laos, Loeang Prabang, 'n staatsgreep is uitgevoerd. De minister zei tegen verslagge vers, dat bijzonderheden over de staatsgreep niet bekend waren, maar wel dat het een staatsgreep is ten gunste van de anticommunistische groep in Satfannakhet, bij de Thai landse grens, onder leiding van ge neraal Phoerpi Nosavan, dit strijd voert tegen de onlangs gevormde neutralistische regering, die in Vien tiane zetelt. Op een persconferentie, gewijd aan d? veiligheidsgordels voor automobi listen, welke de ANWB donderdag middag heeft gehouden in Schevenin- gen, heeft de heer A. G. M. Boost, directeur wegen en verkeer van de bond medegedeeld, dat in alle ANWB- wegenwachtauto's een veiligheids gordel zal worden verplicht gesteld. De heer Boost sprak zich uit voor het gebruik van welke veiligheids gordel dan ook, mits die de veilig heid van de automobilist verhoogt. Op de persconferentie werden diver se modellen gedemonstreerd. De foto toont een gordel in een V.W.-auto in gebruik. Le Pont (PAvignon MAAR DAT M*N ER OP DANST IS NIET WAAR Ongeregeldheden in Algiers In Algiers is vanochtend de poli tie slaags geweest met betogers voor een „Frans Algerië", die de herden king van de wapenstilstand van 1918 bij het monument voor de gevalle nen trachtten te verstoren. De politie voerde charges uit, toen de demonstranten haar met ver schillende voorwerpen bekogelden. Aan beide zijden vielen tarijke ge wonden. De drie- tot vijfduizend betogers hadden tevoren de algemeen afge vaardigde, Paul Delouvrier, uitge jouwd, toen deze bij het gedenkte ken aankwam. Door de kreten „Al gerië is Frans", was de Marseillaise, die door een militair orkest werd ge speeld, vrijwel niet te horen. De me nigte riep ook de namen van de ge neraals Salan en Massu, die zich openlijk tegen de politiek van De Gaulle inzake Algerië hebben uitge sproken. AVIGNON (P P) Weinigen zullen er zijn, die nog nooit van de stad Avignon hebben gehoord Zi.i kan er zich op beroemen, dat haar naam in alle landen van Europa, in alle werelddelen zelfs, bijkans aan Jan en Alleman bekend is. Maar dat heeft zij niet op de eerste plaats aan haar roemruchte geschiedenis en evenmin aan haar schoonheid te danken, doch aan een simpel liedje, dat bovendien een kinderliedje is en dat handelt over een brug, die al eeuwenlang helemaal geen brug meer is, daar er nog slechts vier bogen van over zijn, welke nog geen kwart van de Brede Rhone overspannen. Daar komt nog bij, dat dit liedje eigenlijk nonsens verkoopt. „Sur le pont d'Avignon, l'on y danse, l'on y danse tous en rond" zo zegt het (Op de brug van Avignon danst men in het rond). Dat is in drieërlei opzicht niet juist. Vooreerst komt het nooit voor, dat men danst op deze brug, verder heeft men er ook vroeger nooit op gedanst - wel deed men dat eertijds er ónder, d.w.z. op een eilandje dat ter hoogte van Avignon midden in de Rhone ligt - en tenslotte kan geen mens er op dansen, althans niet in het rond, want daar is zij veel te smal en bovendien te hobbelig voor. ENIGE BRUG OP 300 KM Toch is de (vroegere) brug het in alle opzichten waard, dat haar nage dachtenis in ere wordt gehouden, want die brug was een zeer merk waardige, niet alleen door haar struc tuur, maar vooral ook vanwege haar geschiedenis en de vele legen den, waarmee men haar heeft om weven. Zij werd gebouwd tegen het einde van de twaalfde eeuw. Avignon was toen, dank zij haar ligging het cen trum van een vruchtbare streek, reeds een rijke en alombe!:ende handelsstad. Tussen Lyon en de Middellandse Zee - een afstand van bijna 300 km - was in die tijd de Rhone nergens overbrugd. Het laat zich dus wel denken, dat toen de nieuwe over gang eenmaal klaar was, de wel vaart van Avignon nog met spron gen steeg. Alle handelswegen van zuid-oost Frankrijk kruisten zich bo vendien op de beroemde brug dezer stad. Geen wonder dus, dat heden in NImes, Aix-en-Provence, Vlenne en tal van andere Zuidfranse steden nog steeds „Portes d'Avignon" be staan. Zelfs was de nieuwe brug ook internationaal van grote beteke nis, daar zij een belangrijke schakel vormde in het verkeer tussen Italië en Spanje. Intussen dankte zij haar ontstaan echter niet aan de vooruitstrevend heid van vooraanstaande magistra ten, doch aan het initiatief van een ongeletterde herdersknaap Benézet geheten, die later heilig werd ver- HET BEGIN Over de afkomst van deze herders knaap is praktisch niets bekend en wat over zijn bemoeienissen met de brug werd opgetekend, stemt niet allemaal met elkaar overeen. Vol gens de ene lezing heeft hij zelf de constructie ervan uitgedacht, volgens andere bronnen opperde hij alleen het idee voor de bouw en beperkte hij zich verder tot het inzamelen van gelden voor de verwezenlijking van het plan. Maar hoe het ook zij, vast staat, dat hij zich in 1177 in Avignon ver voegde met de opzienbarende me dedeling, dat God hem had opge dragen er voor te zorgen, dat bij de ze stad een stenen brug over de Rhóne zou worden geslagen. Natuurlijk lachte iedereen hem uit. Een stenen brug over de Rhóne Dat hadden zelfs de Romeinen nooit geprobeerd 1 Maar, zo verhaalt een oude kroniek, bijgestaan door God beschaamde Bénézet d'enen, die hem bespotten, door op zijn eentje een enorme steen, welke dertig vol wassen mannen nog niet hadden kun nen optillen, naar de oever van de rivier te dragen. Dat daarna nie mand meer aan zijn zending twij felde, ligt voor de hand. Heel Avi gnon verklaarde zich bereid te hel pen en zo kwam dan tenslotte acht jaar later - in 1185 - de brug ge reed. Dat men er zo lange tijd voor no dig had, is wel te begrijpen, want de lengte van de brug bedroeg niet minder dan 900 meter. Zij telde 22 bogen en wel heel merkwaardig is, dat zij niet uit één rechtlijnig stuk bestond, doch uit twee gedeelten, welke samen een hoek vormden. LANGZAAM VERVALLEN Deze constructie moest de brug be ter bestand doen zijr tegen de ster ke stroom van de rivier. Desondanks was zij daar echter op de duur toch niet tegen or vwassen. Zij moest herhaaldel-'jk worden geres taureerd, daar de Rhóne haar nu eens hier, dan weer daar ondermijn de en in 1660 tenslotte was zij zo bouwvallig geworden, dat zij uit het verkeer moest worder genomen. Men liet haar toen aan haar lot over met het gevolg, dat de trotse schep ping van St. Bénézet met stukjes en brokjes door de Rhóne werd ge sloopt. Van de 22 bogen bleven er zodoende uiteindelijk nog slechts 4 over. Maar op deze vieT doodlopende bogen is het thans niet veel minder druk dan in de tijd, toen nog dagelijks edellieden en posters ze betraden om zich naar Villencuve, aan de overkant van de Rhóne te begeven. Hele drommen toeristen verdringen er zich bijwijlen op en men kan er van op aan, dat elke keer het be roemde liedje over deze kapotte brug gezongen, of althans geneuried wordt. Zonder meer kan men e:'iter de vier bogen niet betreden; het stadsbe stuur van Avignon is wel zo ver standig, dat het bij de toegang "tot het fameuze stuk orug, welke zich ln een oude toren bevindt^ entree laat heffen. Doch die luttele francs- mag men ^er wel voor over hebben om even op de meest bezongen plek der aarde te vertorver.. VIJGEBOOM EN KAPEL Veel bijzonders is intussen op de vier bogen niet te zien. Of het moest die vijgeboom zijn, welke zich aan een der pijlers heeft vastge hecht en zich met enkele tot in de Rhóne afhangende wortels van wa ter voorziet. Dit laatste met weinig succes overigens, want zijn vijgen zijn nog nooit rijp geworden. Op deze zelfde pijler is destijds een - thans buiten gebruik zijnde - ka pel gebouwd, welke is toegewijd aan St. Nicolaas. Zij bestai t uit twee verdiepingen, waarvan de ene zich boven de bogen verheft, terwijl de andere in de pijler is uëigespaard. Op de muren van deze kapel staan duizenden handtekeningen met daar onder plaatsnamen uit alle landen van Europa gekrabbeld. De kapel vormt zodoende een enorm „gasten boek". Wie van sensatie houdt, kan hele maal aan het ?ind van het stuk brug een trapje afdalen, dat zich op zij van de laatste pijler bevindt. Het leidt naar een slechts enkele meters boven de rivier gelegen platformpje. Maar men dc .t toch be ter met zich daar niet op te wa gen, want het trapje i griezelig smal en van de leuning, waarvan het vroeger was voorzien, zijn al leen nog drie doelloos de lucht in stekende ijzeren staven over. Bovendien kan men vanaf d- brug zelf net zo goed constateren, dat de Rhóne haar naam, „De Woeste", al le eer aandoet. Als je daar een tijd over de leuning hebt gehangen, wordt je bijna tureluurs van het ge- kolk onder je. Al kijkend naar het geraas en gewoel beneden, krijg je op de duur zelfs de indruk, dat niet de Rhóne maar het stukje brug zich voortbeweegt. Het is dan net of je op een snelvarend schip staat. Maar in feite is het ook al vaak voorgekomen, dat de brug van Avi gnon zich bewoog. Althans met grote stuk-en ervan was dat nu en dan het geval (Nadruk verboden) Dc resten van de beroemde brug van St. Bénézet met de St. Nicolaaskapcl te Avignon.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 4