Unilever leed miljoenen schade aan Planta-affaire VERKOOP MARGARINE LIEP TERUG Tweede Kamer niet accoord met grenswijziging Een hamerslag deed tekort van 5 miljard verdwijnen Dokter DONDERDAG 10 NOVEMBER 1960 DE LEIDSE COURANT Schade-claim van Nieuwe oogst rozebotteljam t Ook in de winter: gezond door natuurlijke vitamine-C 4500 personen Het Unilever-concern heeft, althans In Nederland, door de z.g. „Planta-af faire" een directe schade geleden van enkele miljoenen guldens. Particulie ren dienden schade-claims in tot een totaalbedrag van 1,2 miljoen gulden, ruim 2200 ton margarine door het concern van de winkeliers terug ge kocht tegen publieksprijs moet worden vernietigd en bovendien is, mede onder de invloed van de lage bo terp rijs, in de laatste maanden de verkoop van margarine teruggelo pen, in het bijzonder van de Unilever- merken. Deze gegevens werden woensdagmiddag medegedeeld door de voorzitter van de directie van Van den Bergh en Jurgens N.V., een der dochtermaatschappijen, mr. C. T. C. Heyning. Sedert de eerste publicatie van Uni lever inzake schadevergoedingen aan particulieren, ontving Van den Bergh en Jurgens N.V. 8400 verzoeken om toezending van een formulier. Ruim 4500 personen dienden daarna een definitieve schadeclaim in; de ge vraagde vergoedingen zijn gemiddeld 40 a 50 gulden (dokters-, apothekers- en ziekenhuiskosten, loonderving en onkosten wegens noodhulp). Onge veer 2000 van deze claims werden tot dusverre door een speciale staf van 23 personen afgehandeld. Over ca. 250" verzoeken, voornamelijk smarte- geld betreffende, zal een onafhanke lijke commissie van drie vooraan staande juristen een uitspraak doen. Enkele ziekenfondsen en bedrijfsver enigingen behouden zich voorts even tuele aanspraken voor. Op het ogenblik worden nog slechts tien schade-claims per dag ingediend. In verband daarmee besloot de firma Van den Bergh en Jurgens N.V. een limiet-datum voor inzending vast te stellen. Deze is 31 december 1960. De emulgator. Na de eerste ziekteverschijnselen nam Unilever ca. 2800 ton margarine uit de roulatie, t.w. 800 ton Planta- rood en Planta-groen en 2000 ton van andere merken. Onder deze laat ste hoeveelheid is ongeveer 600 ton, die na 27 augustus j.l. werd geprodu ceerd en beslist geen sporen meer bevat van de z.g. Planta-emulgator. Onder toezicht van de keuringsdienst voor waren worden de betreffende pakjes nu geselecteerd, waarna op de margarine een nieuw en streng ge controleerd raffinage-proces zal wor den toegepast. Mr. Heyning verklaarde dat weten schappelijk nog geen enkel causaal verband is aangetoond tussen de Voor eerte maal na de oorlog Minister Toxopeus voelde er gis teravond niets voor met de vaste commissie voor binnenlandse zaken te spreken over het voorstel tot opde ling van de gemeente Haarlemmer- liede en Spaarnwoude tussen Haar lem en Haarlemmermeer. Toen bleek, dat de minister niet bereid was schor sing van de beraadslagingen te vra gen hoewel ook zijn partijgenoot Geertsma grote aandrang uitoefende stelde de voorzitter van de vaste commissie voor te stemmen over ar tikel 1 van het wetsontwerp. Deze stemming vindt vanmiddag plaats. De Kamer voelt n.l. niet voor opheffing van de gemeente Haarlemmèrliede en Spaarnwoude. Als het wetsontwerp verworpen wordt zal het de eerste maal zijn na de oorlog, dat de Kamer hier accoord gaat met een voorgestelde grenswij ziging. Het dringend beroep, dat de mi nister op de Kamer deed hem in Planta-emulgator en de ziektever schijnselen. Evenmin is er juridisch sprake van, zo zei hij, dat het bedrijf niet de' nodige zorgvuligheid in acht heeft genomen bij de productie. Proeven. De emulgator werd in 1957 door een Duitse dochteronderneming van Uni lever samengesteld en sindsdien is in vier laboratoria waarvan drie onafhankelijk van het concern ge durende 2Vb jaar een lange reeks van proeven gedaan. Alle weten schappelijke rapporten hadden als conclusie, dat de emulgator zonder enig gevaar kon worden gebruikt. Mede in verband daarmee werd geen onderzoek bij het rijksinstituut voor de volksgezondheid aangevraagd. De eerste hoeveelheid van de nieu we samenstelling (6 ton) werd op 29 juli 1960 in Nederland gedistribueerd, om technische redenen nog onder de naam Planta-groen. Daarna volgde op 4 augustus j.l. de introductie van het nieuwe merk, Planta-rood. Het be drijf staakt het porductieproces op 22 augustus j.l. en nam, hoewel extra voorzieningen waren gedaan, nog een veiligheidsmarge tot 26 augustus j.l. Er zijn geen commerciële proefnemin gen geweest, aldus mr. Heyning, al leen werd enkele huisvrouwen ver zocht smaakproeven te doen. Neem lékkere rozebotteljam voor uw gezondheid! Van Zwaardemaker... de enige fabriek ter wereld die zelfge kweekte rozebottels verwerkt uit eigen tuinen. Kies daarom Zwaarde maker rozebotteljammet het hoog ste gehalte aan natuurlijke vitamine-C 1 Neemt vaker Zwaardemaker deze grenswijziging te volgen vond slechts gehoor bij de socialist de heer Scheps, die het maar vreemd vond dat de oppositie achter een wetsont werp moest gaan. Ambtenarenfonds in Tweede Kamer Het tekort van 5 miljard gulden in het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds (voor ambtenaren) is gister avond met een hamerslag wegge werkt. Dit tekort is door allerlei om standigheden zo hoog opgelopen, dat ingrijpende maatregelen noodzakelijk bleken om het fonds weer gezond te maken. De ministers hadden voorge steld een speciale rekening groot boek nationale schuld te openen ten behoeve van het pensioenfonds en hierop in een periode van zestig jaar 169 miljoen te boeken tegen drie procent. Kamer en regering zijn van me ning, dat het tekort bij het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds is ontstaan door de makkelijke houding, waarmee na de oorlog de moeilijkhe den is uit de weg gegaan. Regering en Kamer bekenden schuld. „De Ka mer kan hier gerust een „mea cul pa" prevelen", aldus de heer Mae- nen (KVP). Men spark over de vraag hoe in de toekomst het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds ge zond gehouden kan worden. Het te kort mag niet verder oplopen. Be halve het Rijk, zullen ook provin cies, de gemeenten, de waterschap pen, de veenschappenu en de veen- polders jaarlijks in de kosten bijdra gen. Het wetsontwerp werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Voorlopige hechtenis Griekse ingenieur verlengd De raadkamer van de Amsterdam se rechtbank heeft op verzoek van de officier van Justitie, mr. H. E. v. Renesse, de voorlopige hechtenis van de Griekse ingenieur Michael R. met dertig dagen verlengd. De Griek werd op 10 juni jl. gearresteerd on der verdenking van illegale activi teiten voor het Algerijnse bevrij dingsfront FLN. Het voqronderzoek in deze zaak, waarin ook de Amster damse redactie-stenograaf Sal S. werd gearresteerd, is nog niet be ëindigd. Een auto gespietst Afrika verder open voor K.L.M. Bij zijn terugkeer uit West-Afrika heeft de president-directeur van de KLM, de heer I. A. Aler, gistermid dag op Schiphol medegedeeld, dat hij in de hoofdstad van Nigeria, Lagos, besprekingen heeft gevoerd over de opneming van deze stad in het lucht net van de KLM. De heer Aler was met de openings- vlucht op de nieuwe lijn naar Accra (Ghana) meegevlogen en maakte van de gelegenheid gebruik een be zoek te brengen aan het naburige Nigeria. Het ligt in zijn bedoeling Lagos in de nieuwe lijn, die via Zü- riah en Tunis naar Accra voert, op te nemen. „Men heeft mij in Lagos beloofd, dat ik binnen 10 dagen de beslissing tegemoet kan zien en ik heb reden aan te nemen, dat die beslissing voor de KLM gunstig zal uitvallen," aldus de heer Aler. In Accra had de KLM-president niets dan enthousiasme ontmoet over de opening van de nieuwe lijn. „Het is slechts een kleine gemeenschap en iedereen wist er van af," zei hij. „We hebben er in een hotel 'n klein kantoor geopend en dat had de eer ste dag al meteen 40 boekingen voor een vlucht." Lustrumparade afgenomen door Prins Bernhard Ter gelegenheid van de viering van het 16de lustrum van de Konink lijke Studentensohietvereniging heeft Z.K.H. prins Bernhard gistermiddag voor de sociëteit van de KSS in de Sarphatistraat te Amsterdam een de- filé afgenomen van de gezamenlijke erkende studentenweerbaarheden van Utrecht, Leiden, Groningen, Delft en Amsterdam. Prins Bernhard, die be schermheer is van de KSS, was daar bij o.a. in gezelschap van de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, de commissaris van de Koningin in de provincie Noord-Hol land, dr. M. J. Prinsen, en de bur gemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall. Naast het ereplatform ston den vele burgerlijke en militaire autoriteiten, onder wie de chef van het militaire huis van H.M. de Ko ningin, luitenant-generaal b.d. C. F. Pahud de Mortanges, de garnizoens commandant van Amsterdam, kolo nel G. J. Bartelings, en de hoofd commissaris van politie, de heer H. J. van der Molen. Prins Bernhard was gekleed in het uniform van ge neraal der Koninklijke Landmacht. De parade werd voorafgegaan door het trompetterskorps der cavalerie in ceremonieel tenue met vaandel en vaandelwacht. Daarna volgden adel borsten en kadetten en de studenten weerbaarheden, die met hun zwarte en groene uniformen, rode en oranje biezen en witte pluimen een kleur rijke indruk gaven. Paradecomman dant was de eerste luitenant J. C. Posch van de KSS. Door brand gingen de schuur en de stal van de heer J. Stakenborg in Thorn geheel verloren. De brand ontstond gistermorgen door onopge helderde oorzaak. Een aantal var kens kwam in de vlammen om. Vele oogstproducten en landbouwgereed schappen gingen verloren. De scha de wordt geschat op enige tiendui zenden guldens. De eigenaar is ver- zekërd. Bij de Belgische plaats Bouvignes is een Volkswagen in de nacht tegen de achterkant van een met boomstammen geladen vrachtwagen gebotst waar van de bestuurder juist was gestopt omdat hij had gemerkt dat de aan de bomen aangebrachte verlichting niet brandde. Een boomstam drong van voor tot achter door de Volkswagen heen, waarvan de drie inzittenden werden gewond. Een huiveringwekkend beeld van het ongeluk. Veldmaarschalk Montgomery in A,dam „OPENBAAR KUNSTBEZIT" START LUSTRUM-CURSUS De stichting „Openbaar Kunstbe zit" start op 16 januari a.s. met haar vijfde radiocursus. Dan wordt Jan Steens „Vrolijk Gezelschap" bespro ken. Het is de 161ste reproduktie in de series van veertig per jaar. In de afgelopen vier jaar zijn ongeveer 15 miljoen reprodukties onder de bijna honderdduizend abonnees verspreid. In het lustrumjaar zal de stichting enkele nieuwe activiteiten ontplooi en. In samenwerking met het Prins Bernhard Fonds is de kunstboek club „Nederlands Kunstbezit" opge richt, die elk jaar twee kunstboeken met 64 reprodukties (zwart-wit en gekleurd) tegen kostprijs (ongeveer 4,aan de abonnees ter beschik king stelt. Het eerste boekwerk ver schijnt binnenkort en bevat 'n over zicht van de tekeningen van Vincent van Gogh. De belangstelling voor het werk van „Openbaar Kunstbezit" blijft vrijwel constant. Ook in het lustrum- jaar zal het aantal abonnees weinig verschil vertonen met dat van het vorig seizoen (95.000). Het aantal aangekoohte schilderijen van leven de kunstenaars ter verloting onder de abonnees is in verband met het eerste lustrum verdubbeld. De hoofd prijs is wederom een geschilderd, ge tekend of geboetseerd portret van een gezins- of familielid. De nieuwe cursus bestaat wederom uit repro dukties van 17e, 18e, 19e en 20e eeuwse kunstwerken. Gebouw bezwijkt onder zoete last Gisteravond omstreeks negen uur i/5 de voorgevel ingestort van het nieuwe suikermagazijn van de Cen trale Suikermaatschappij te Sas van Gent. Er zijn geen persoonlijke on gelukken gebeurd, maar de materi ele schade is groot. Het 25 30 me ter hoge magazijn was tot aan de nok toe gevuld met zakken suiker, waarvan er honderden naar buiten zijn gerold. De zijmuren van het ge bouw staan op instorten. In het magazijn lag in totaal 12 miljoen kilo suiker opgeslagen, waar van 500 ton naar buiten zijn gerold. Als het droog blijft zal daarvan de helft kunnen worden geborgen, zo Veldmaarschalk Burggraaf Montgomery van Alamein heeft gistermiddag schat de directie van de Centrale **e au*a van de Amsterdamse gemeente-universiteit een rede uitgespro- SuikermaatschappQMet de schade ken ter Belegenheid van de tachtigste verjaardag van de koninklijke schiet- aan het gebouw mee, zal het schade- vereniging van het Amsterdamse studentencorps. Foto; veldmaarschalk bedrag ongeveer 200.000 gulden be- Burggraaf Montgomery, geëscorteerd door een luitenant van de Konink- lopen. Rjke Studenten Schietvereniging, in de oude Manhuis Poort. Het ongeluk is waarschijnlijk ge- beurd, doordat de suiker verkeerd is gestouwd, maar mogelijk is de muur door de rector-magnificus prof. dr. bezweken door werking onder de H. Dorgelo verwelkomd. In zijn toe- vloer als gevolg van de zware regen- spraak tot deze student, de heer P. val of doordat een lek in de ver- Leeuwenstein uit Geldrop, werkzaam warming de fundamenten van de bij de N.V. Philips te Eindhoven, gevel heeft ondermijnd. noemde de rector-magnificus deze in- schrijving een zichtbaar bewijs van De duizendste student aan de de snelle groei van de Eindhovense T.H. te Eindhoven is gistermiddag T. H. Een nog jongere Kennedy Vlug een (lekkere) lepel Ab dijsiroop (Akker-Siroop). De 23 genezende bestanddelen werken kalmerend en veijagen de gevaarlijke ziektekiemen. ABDIJSIROOP Drie arrestaties voor bandel in marihuana Bij haar geregelde controle heeft de Amsterdamse recherche in een hotelletje in de binnenstad gisteren een tweetal Amerikanen gearres teerd. De eerste, de 28-jarige J. M. 6., wegens het in bezit hebben van een hoeveelheid (270 gram) marihuana en andersoortige verdovende midde len. Op de tweede, P. W. L., 26 jaar oud, werd niets gevonden, maar men houdt hem voorlopig in bewaring voor een onderzoek of en in hoever re hij in de handel in genoemde stof fen is betrokken. Op een adres in dezelfde buurt is een 32-jarige vrouw G. W. K. in ar rest genomen toen men ook bij haar een, zij het geringe, hoeveelheid ma rihuana aantrof. SLACHTOFFER VERGIFTIGE PADDESTOELEN In het Wilhelmina-gasthtuis te Am sterdam is gisteren overleden de Duitse toerist, de heer Otto Wrobel (50), uit Gelsenkiróhen, die op 18 augustus van dit jaar in het zieken huis werd opgenomen, na het eten van vergiftige .paddestoelen. Zijn elfjarig dochtertje was door dezelfde oorzaak reeds op 18 augustus 1.1. om het leven gekomen. Beide slachtoffers hadden, verge zeld van een familielid, paddestoelen gezocht in de Castricumse duinen, 's Avonds hadden zij en een zevental andere Duitse vakantiegangers van de paddestoelen gegeten. BERLAGE'S BEUR% BEHOUDEN B. en W. van Amsterdam hebben de gemeenteraad het voorstel doen toekomen voor het plaatselijk ver sterken van de fundering c.a., 't aan brengen en controleren van trekan- kers, het herstel van de bestaande, alsmede voor de aanleg van 'n nieu we centrale-verwarmings-installatie in het Beursgebouw aan het Dam- Een archieffoto van John F. Kennedy (links), gemaakt in maart 1939, toen rak een krediet beschikbaar te stel- zijn vader Amerikaans ambassadeur in Engeland was. len van 1.800.000.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 7