Q&utjeot SCHERP 403 van kempen breestraat DONDERDAG 10 NOVEMBER 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Leidse H.K.W. in het goud HERINNERING AAN EEN MOEDIG INITIATIEF EN WAT DAARNA KWAM MET EEN PLECHTIGE viering van een gezongen avondmis op morgenavond a.s. om half negen be gint de HKW afdeling Leiden (Kath. Bond van administratief, verkopend en verzekerings personeel) aan het feest van haar 50-jarig bestaan. Vijftig jaar is een fractie in de eeuwigheid, maar toch wel een be langrijke mijlpaal in ons menselijk bestaan. Er is voldoende reden om feest te vieren, maar vooral reden tot grote dankbaarheid jegens God, die ook de afdeling Leiden zo rijkelijk heeft ge zegend, zoveel kracht heeft gegeven om de vele teleurstellingen te over winnen en thans glorieus te herden ken wat bereikt is n.l.: voor velen 'n menswaardig bestaan. Ondere de leden zullen nog wel enkelen zijn, die zich kunnen herin neren wat een mensonwaardige toe standen er een goede 50 jaar geleden heersten. Door die toestanden wen den zich velen af en wierpen zich in de armen van de predikers van de klassestrijd. Toen in 1891 Paus Leo XIII z.g. zijn „Rerum Novarum" de wereld inzond, werd de eerste werkelijke stap gezet naar de verheffing van het mensdom en vooral voor de arbeidende mens. In ons land worden nog steeds met eerbied de namen genoemd van Mgr. Ariëns, Schaapman, Poels en Mr. Aalberse, Kuiper en Pastoors. Ook de handels-, kantoor- en win kelbedienden luisterden naar de so ciale Paus en naar zijn Nederlandse voormannen. f\NDER DE BEZIELENDE leiding van bondsvoorzitter Hamersveld z.g. bouwden zij mee aan een maat schappij van rechtvaardigheid en naastenliefde. Ook in Leiden maakte men zich op mede te bouwen en in 1910 werd onder leiding van de heer Heems kerk (in KAB-kringen wel bekend) de Leidse afdeling opgericht. Na vele moeizame besprekingen, welke vaak 's nachts werden gehou den omdat tot zéér laat werd ge werkt, lieten 36 leden zich inschrij ven. Een aantal jaren schommelden het ledental zich tussen 50 en 70 per sonen. Onder verschillende actieve be stuursleden als de heren Lombert, Boekeraad, Tijssen en Devilé ontwik kelde de afdeling zich tot 185 leden, waaronder zich ook verschillende dames bevonden! Al deze werkers zijn overleden, maar zij waren het, die de spits heb ben afgebeten in een tijd waar het lidmaatschap van een vakorganisatie dikwijls het ontslag uit de dienstbe trekking inhield!! In 1935 nam de heer F. H. M. Kok, die reeds 5 jaar secretaris was de voorzittershamer over van de heer Devilé en het was onder diens ac tieve leiding, dat het ledental van de Leidse afdeling met medewerking van de bestuursleden als de heren Wanau, de Wekker en van Giezen, die allen ook nu nog zitting in het afdelingsbestuur hebben, met spron gen omhoog ging. IN 1941 'look de „afdeling'" onder en 4 SB-er Woudenberg viste achter he. net, want alle bezittingen waren spoorloos verdwenen. Na de oorlog gingen o.a. de heren Kok, Warnau, de Wekker en van Giezen alle „oude" leden bezoeken om hen weer binnen de HKW te ha len. Deze actie heeft vele uren tijd gekost en veel energie van de be stuursleden geëist. Maar het resultaat was enorm! Practisch alle leden van vóór 1940 herstelden hun lidmaatschap. Onvermoeid en onvervaard streed dat bestuur voor de belangen van de hun toevertrouwde leden. Ondanks teleurstellingen hielden zij stand in het grote vertrouwen, dat zij voor een rechtvaardige zaak streden. De Leidse afdeling is aan de heer Kok veel dank verschuldigd. Op de dag van haar gouden herdenking is hij 30 jaar bestuurslid, waarvan 5 jaar als secretaris, 23 jaar voorzit ter en de laatste 2 jaar als vice- voorzitter. Node heeft hij 2 jaar geleden de voorzittershamer, i.v.m. gezondheids redenen, moeten neerleggen. •TIJN OPVOLGER, de heer Th. H. de Wilde Jr., die vanaf 1947 secre taris was, nam in 1958 de leiding over. Een opmerkelijk feit is dat steeds de paters Franciscanen als geestelijke leidsmannen zijn toegewezen. De paters Ten Brink, Tesser, Ho- genbirk, Kok en de hudige g.a., pa ter Moons, hebben steeds (en niet alleen op leden- en bestuursvergade ringen) hun taak uitmuntend ver staan. De patroon van de jubilerende bond, „St. Franciscus" zal deze pa ters wel een zeer goed hart toedra gen. Na de festicviteiten zal de afdeling niet in gezapig nietsdoen en mis plaatste tevredenheid mogen verval len. Want zij beseft, dat wat gisteren werd bereikt, vandaag verdedigd moet worden, wil zij het morgen niet verliezen. Zij zal zich bewust moeten blijven van haar sociale plicht en roeping: „de maatschappij herstellen in Chris tus". Moge de vele ongeorganiseerden zich hiervan ook bewust worden! Moge Gods onmisbare zegen ook in de komende jaren rijkelijk haar deel zijn. DE W. Na de plechtige avondmis in de St. Lode wij kskerk volgt er vrijdagavond een bijeenkomst in het Gulden Vlies, waar enige jubilarissen gehuldigd zullen worden. Zondagmiddag is er receptie in het Gulden Vlies aan de Breestraat vap 34.30 uur, waarna een feestavond met het gezelschap „Cakie" in de Stadsgehoorzaal zal worden gehou den met bal na. Begroting in Leidse raad Woensdag aanstaande begint de be handeling van de begroting 1961 door de Leidse raad. In een korte zitting met schuifdak, airconditioning MODEL 1961 9380.- 403 Sept. 8380.- Fa. Devilee-Reizevoort DA COSTASTRAAT 14—16 LEIDEN TELEFOON 31200 (Advertentie) daaraan voorafgaande zullen onder meer worden behandeld: beëdiging en installatie van het nieuwe raads lid de heer J. Lijten (KVP), benoe ming in verschillende commissies door vacature bij het vertrek van het raadslid dr. T. v. d. Poel, voorstel in zake verlenging van het sluitingsuur voor de winkels in de St. Nicolaas- tijd. De vergaderingen ter behandeling van de Leidse begroting zullen ten minste tot en met maandagavond 21 november aanstaande duren. KLAVERJAS-UITSLAGEN In de ere-afd. zal Zaalb. zeker uit een ander vaatje moeten tappen, willen zij de onderste plaats aan S.L.F. of Krantz overdoen*. Eerste klasse: Hier heeft P.v.H. de leiding genomen, A.W.S. is hekke- sluiter, zij zullen zich zeer moeten inspannen om deze plaats over te doen aan het Centrum, dat ook nog niet ten volle mee kan. In de tweede klasse heeft Sportief de leiding, met Oosth. vlak achter zich, hier zal het Centrum moeten vechten, om de onderste plaats aan een ander over te doen, het kan nog. Ere afd. S.L.F.—D.S.B. 6—6; KNG Oosth. 48; T. D.Krantz 66. Eerste klasse: P.v.H.Gr.oord 75, AWSMDS 4X—7H; Sportief—Cen trum 9—3; P.v.H.—MDH 9—3; DVS —Gr.oord 5/—6'/2. Tweede klasse: MDSGr.oord 5-7; T.&D.Centrum 84; Zaalb.Oost hoek 3Vï—&A\ DSB—SLF 4—8; KNG —p.v.h. ey2—5H- Derde klasse: DSBSLF 66; Oost hoek 3DSB 4 5—7; Oosth. 4Spor tief 93. Film over insuline vertoond op avond voor suikerzieken Als iemand rekening moet houden met een kwaal die speciale eisen stelt, is het begrijpelijk dat hij be langstelling toont voor een vereni ging, welke de belangen van lijders aan deze kwaal behartigt. Het was gisteravond dan ook vrij vol in de zaal aan de Steenschuur 6. waar de Ned. Ver. voor Suikerzieken haar jaarvergadering hield. De vice-voorzitter, de heer G. Ro- zier, maakte in zijn openingswoord melding van ziekte van de voorzitter, de heer M. Heemsbergen. In zijn jaarverslag liet de heer N. Kleyne een optimistisch geluid ho ren over het werk van de vereniging in het afgelopen jaar en over de le denwerfactie, de een winst van 46 leden had opgeleverd, waardoor het ledental tot 487 was gestegen. Ook het financieel verslag van de heer A. v. d. Leek, dat uitmuntte door accuratesse, liet blijken dat de vereniging op een gezonde basis rustte. Een woord van dank van de wnd. voorzitter aan secretaris en penning meester was zeer op zijn plaats. Na de pauze gaf de alg. secr. van de NVS, de heer N. Bloemendaal 'n toelichting op de film „The Quest", waarin op een boeiende wijze wordt vertoond hoe de insuline door de twee Canadezen, Banting en Best is ontdekt. Het was voor de aanwezige diabetici een openbaring te zien hoe de ken ner van de insuline, het voor deze mensen redding brengende en leven gevende hormoon, tot ontwikkeling was gekomen. Ook filmisch was deze film, die door de Canadese ambassade ter be schikking was gesteld, uitstekend. Na de rondvraag sloot de heer G. Rozier met een dankwoord aan de heer Bloemendaal en de filmopera teur deze prettige en leerzame avond. Burgerlijke Stand Geboren: Catharina G., dochter v. J. W. Jong en L. J. Wetselaar; Ro nald J., zoon van J. de Feij en M. J. Roest; Jacobus H. P., zoon van L. F. v. Steenbergen en J J. Schreuder; Eric Paul, zoon van J. N. van Weeren en J. T. de Haan. Overleden: H. M. Franse, 61 jaar echtgen. v. L. M Devilee; A. v. Poor ten, 42 jaar, echtgen. van R. Arken- steijn; P. A. v. Kampen, 4 maanden, zoon; P. Zijlstra, 79 jaar, man; E. Kramers, 85 jaar, wed. van S. van Wijk; J. de Bruijne, 56 jaar, man. Loop vrij binnen... om ideeën op te doen LEIDEN koopcentrum voor serviesgoed en glaswerk (Advertentie) Gemeenteraad van Oegstgeest verhoogt - noodgedwongen - belastingen GEMEENTEBEGROTING 1961 VASTGESTELD Woensdagmiddag heeft de gemeenteraad van Oegstgeest de begroting 1961 behandeld en na bespreking aan de hand van de memorie van ant woord op het afdclingsonderzoek zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. Met het voorstel de reinigingsrechten en de rioolbelasting te ver hogen en deze rechten te gaan heffen van de woninggebruikers, ging de raad na brede discussie accoord. Het voorstel werd aangenomen met 8 tegen 3 stemmen. Voorafgaande aan deze voornaamste punten van de agenda gingen een aantal zaken onder de hamer door en kwamen enkele subsidie-aanvragen aan de orde. Voorts deed burgemeester H. L. du Boeuff mededeling van een aantal door b. en w. getroffen verkeersmaatregelen. Van de leden waren de heren K. Veen (Arb.) en G. Macovich (WD) met kennisgeving afwezig. Rust in de gezinssfeer is voorwaarde in opvoeding OUDERAVOND ALPHONS ARIëNSSCHOOL LEIDEN POTI.OOD EN GEEST No. 513. Horizontaal: 1 klank, 4 dorp in Limb., 7 jongensnaam, 9 ze kere kleur, 10 lichaamsdeel. 11 boom, 15 baljuw. 18 herkauwend dier van het geslacht der hertachtigen, 19 meisjesnaam, 20 twijg. Verticaal: 1 vast rantsoen 2 gem. in N.H., 3 ontkenning (spreekt.), 4 achting, 5 wandelweg, 6 ongaarne, 8 baan van haspel, 12 bloedluis, 13 uit roep ter aansporing, 14 lusthof, 16 groente, 17 voorvoegsel. Oplossing morgenavond. Oplossing no. 512. Horizontaal: 1 solide, 8 temet. 10 eb, 12 Epc, 13 si, 14 ree 16 Ate, 17 verslagen, 18 esp, 19 eed, 20 ut, 21 Mia, 23 Ne, 24 meent, 26 driftig. Verticaal: 2 Ot, 3 Lee, 4 impulsief, 5 Dee, 6 et, 7 nerveus, 9 Lienden, 11 beest, 13 Steen. 15 Erp, 16 ège. 21 mei, 22 ant, 24 Mr, 25 Tl. Ontevredenheid over uit blijven kleuterschool Voor het auditorium van een groot aantal ouders sprak gisteravond rec tor A. Raadschelders in de aula van de Alphons Ariënsschool aan de Ti- morstraat over opvoedingsproble men. De vraagstukken rond dit thema komen, volgens spr., merendeels voort uit het feit, dat vele ouders, in tegenstelling tot vele andere din gen, met de opvoeding niet mee gaan met de tijd; er wordt te weinig rekening gehouden met de evolutie van deze tijd, waarin ouders niet meer de enige zijn die opvoeden en waarin het gedragspatroon van het kind Is veranderd. Wat de vroegere grote wijde wereld was, is thans, door de technische ontwikkelingen der communicatiemiddelen, een be perkte planeet geworden, door de expansiezucht van de mens is hij uit het isolement gebroken en we reldburger geworden. Kinderen van thans groeien op te midden van de onrust der wereld, hen opgedrongen door radio film en t.v. Teneinde een gunstig groeikli- maat te scheppen is het, aldus spr. op de eerste plaats noodzakelijk stil te en rust te kweken in de gezins sfeer; het kind moet, gedrenkt als hij is' in de herrie, de kans krijgen tot zichzelf te komen. Radio en t.v. veroveren de massa. Er is een tekort aan controle hierop, hoewel het in wezen media zijn van grote waarde, mits ze goed worden gebruikt. Tegenover de veel gehoorde klacht, dat de kinderen tegenwoordig niet godsdienstig meer zijn, stelde spr. dat ouders veelal tekort schieten in het geven van positief concreet voorbeeld. De sleur der ouders zegt de kinderen niets meer, men ver zuimt het kind. dat van nature transponeert, een beeld mee te ge ven dat immer bijblijft, hierdoor wordt de opgang naar God bemoei lijkt. Als middel daartegen noemde spr. op de eerste plaats een verdieping van het gebedsleven en vervolgens het stimuleren van een zekere gods dienstige zelfwerkzaamheid van het kind. De volwassenheid van de christen bestaat niet uit een leven volgens kerkelijke bepalingen al leen, de offers moeten gebracht worden uit een diep geloof, in een naar God gericht leven. Dit, in een daarvoor geëigende gezinssfeer, over te brengen op de kinderen betekent oplossing van veie problemen en op deze basis behoeft een ouder nooit ongerust te zijn indien soms de op voeding anders resulteert dan oor spronkelijk werd bedoeld. Aan het slot van zijn met grote aandacht beluisterde woorden sprak rector Raadschelders over de pries terroeping, een levenstaak waar voor. als voor elk andere, interesse gekweekt moet worden, gebaseerd op de sfeer in het milieu. Spr. vroeg een geregeld gebed om priesters waaronder begrepen het gebed voor priesterroepingen uit het eigen ge- Aan het betoog van rector Raad schelders ging de behandeling van diverse huishoudelijke agendapunten vooraf. De vergadering, onder voor zitterschap van de heer L. J. Wage naar, nam kennis van een uitvoerig verslag door de secretaresse, mevr. Feysel, over de vorige ouderavond, alsmede van de gunstige kaspositie, vermeld door penningmeester J. Beek, de niet aanwezige kascommis- sie had schriftelijk accoord gemeld. De heer Wagenaar sprak voorts ten behoeve van de ouders der eer ste klassers over het doel en de taak •van het oudercomité en mocht de intussen gearriveerde pastoor Van Kleef verwelkomen. Na de koffie werden de periodiek aftredende comité leden bij accla matie herkozen en enige door ouders gestelde vragen door de rector be antwoord. Speech. Het hoofd van de school, de heer C. J. Wijngaards hield, zoals immer gebruikelijk, een puntige speech waarin opgenomen diverse interne aangelegenheden ouders en school betreffende. Een belangrijk moment hieruit was het onderwerp „kleuter school" waarvoor de grond al ge ruime tijd klaar ligt, doch waarop nog steeds niet verbouwd mag wor den. Dit was aanleiding voor. de heer Van der Horst, aanwezig namens het schoolbestuur, zijn stem te verheffen en nog eens zeer duidelijk te stellen waar de schuld van deze bevreem dende stagnatie ligt. Het bouwplan ligt al drie jaren gereed, aldus spr Wel kan toestem ming worden verkregen voor bouw kosten mindei dan 100.000, goed voor hoogstens twee lokalen, doch dit aanbod is om begrijpelijke rede nen geweigerd als onvoldoende. De spanning op de Leidse bouwmarkt wordt groot gehouden door de uit breiding van Ac Ziekenhuis en Uni versiteit, aldus spr., bovendien kan een zekere prioriteit bij bouw voor openbaar Ondenvijs worden gecon stateerd Voor de bouw van een hou ten gymlokaal zijn eveneens door het schoolbestuur voorstellen gedaan ook hierover is, ondanks een reeds ..belegen" urgentie-verklaring, tot op heden niets bekend. De Heer v d. Horst adviseerde thans vanuit de parochie een grote actie te gaan voe ren in samenwerking met de beide oudercomité's om op deze wijze „met de vuist op tafel te slaan'een suggestie die staande de vergadering voor nadere uitwerking door het comité werd overgenomen. Wegens het vergevorderd uur werd de geplande discussie in gespreks groepen naar de volgende bijeen komst verschoven. Dat de faam van de jeugdige Leidse muziekambassadeurs inder daad wel tot ver buiten Leiden is doorgedrongen, moge blijken uit het feit, dat het Leidse Jeugdorkest De Burcht met drumband de uitnodigin gen ontving, zowel in Rotterdam als in Den Haag de intocht van St. Ni- colaas muzikaal te komen opluiste ren. De intocht van de Sint in Rot terdam via de Parkhaven, zal plaats vinden op woensdagmiddag 16 no vember a.s. en zal door de NTS worden uitgezonden. Op zaterdag 29 november zal de Sint een bezoek aan Den Haag brengen en ter ge legenheid hiervan o.m. door het col lege van B. en W. ten stadhuize worden ontvangen. Voorafgegaan door de Leidse muzikantjes zal een tocht door de Residentie worden ge maakt, waarna de Sint een bezoek zal brengen aan het Juliana Kinder ziekenhuis, alwaar het Jeugdorkest voor de patiëntjes zal concerteren. Bond van Bejaarden en Gepen sioneerden afd. Leiden. Nogmaals maken wij onze leden er op attent, dat morgen, vrijdag, een H. Mis zal worden opgedragen voor onze over leden voorzitter, de heer Th. Brou wers, in de parochiekerk van Sint Leonardus, om 9 uur. Wij verwachten dat vele van onze leden deze H. Mis zullen bijwonen. Geslaagd. Aan de Technische Hogeschool in Delft is geslaagd voor het ingenieursexamen voor civiel in genieur de heer G. Bruyn te Lei den. Leidse Universiteit Geslaagd voor het Cand. ex. Ge schiedenis de heer J. Schipper te Leiden. Donderdag 10 november zal het vijftig jaar geleden zijn dat Mr. W. Nolen, geboren en wonende te Rot terdam, aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de Rechts wetenschap. Op vrijdag 18 november 1960 te 4.15 uur hoopt Mr. I. Samkalden be noemd tot gewoon hoogleraar in de Faculteit der Rechtsgeleerdheid zijn ambt openlijk te aanvaarden door het uitspreken van een rede in het Groot Auditorium. Op dinsdag 22 november 1960 te 4.15 zal Dr. A. J. A. Fehr, benoemd tot Lector in de Faculteit der lette ren en Wijsbegeerte zijn ambt open lijk aanvaarden door het uitspreken van een openbare les in het Groot Auditorium. Zonder discussie ging de raad ac coord met een voorstel tot onteige ning van eigendommen aan de Ge versstraat van V. d. Ameele's Auto mobielbedrijf n.v. De verhoging van de jaarwedde der wethouders gaat 1 januari 196! in (i.p.v. 1960), dit als antwoord op een vraag van mevr. G. Kramer (Arb.) en de heer M. v. d. Voet (P. C.) Belastingverhoging aanvaard. Het debat over het voorstel van b. en w. tot verhoging van de riool belasting en de reinigingsrechten annex heffing daarvan bij de ge bruikers van de woningen werd geopend door de heer N. v. Weizen (P.C.), die een controverse consta teerde tussen de door de minister in uitzicht gestelde belastingverlagin- De slechthorende en zijn probleem De Vereniging tot bevordering der belangen van slechthorenden hield gisteravond een bijeenkomst voor haar leden. De opkomst van de leden rechtvaardigt te zeggen dat het een goedbezochte bijeenkomst was. De heer A. Geerlings, directeur van het Centraal Bureau voor slechtho renden te Amsterdam, begon na het openingswoord van de voorzitter, de heer J. W. Stoffers, met te zeggen, dat de vereniging slechts bestemd zou zijn voor mensen, die gehandi capt zijn wat hun gehoor betreft. Elke steun, groot of klein, wordt toege juicht, daar de vereniging, die thans 7000 leden in 40 afdelingen telt, grote uitgaven moet doen in het belang van de slechthorenden. Het overgrote deel van het Neder landse volk zal niet kunnen zeggen wat een slechthorende is. Men zou misschien kunnen opmertten, dat een blinde het medelijden opwekt, een dove slechts wrevel omdat slechts weinigen het geduld kunnen opbren gen naar deze te luisteren. Daar slechthorenden veelal te kort schieten aan sociale relaties, is het zeer verheugend, dat het verenigings werk thans officieel erkend wordt zijnde als „maatschappelijk werk" met het gevolg dat nu dagelijks een honderdtal maatschappelijke werkers en adviseurs op pad is in het belang van de slechthorenden, die o.m. door middel van lipleescursussen, vakon derwijs en arbeidsbemiddeling e.d. geholpen kunnen worden. Nadat spreker uitvoerig had stil gestaan bij de vele acties, die door de vereniging op maatschappelijk ter rein worden gevoerd, wees hij er met nadruk op, dat vele slechthorenden de grote fout begaan om zonder advies tot de aankoop van een hoorapparaat overgaan. Alleen na een voorafgaand wetenschappelijk onderzoek naar de aard en de mate van de doofheid kan een hoorappa raat aan de gestelde eisen tegemoet komen, waarbij nog komt, dat de vereniging van S.H. in de kosten te gemoet kan komen en adviezen geeft in het meest doelmatige gebruik van het hoorapparaat in eigen milieu. Nadat van de gelegenheid tot het stellen van vragen een druk gebruik was gemaakt, dankte de voorzitter de spreker voor zijn uiteenzetting, hetgeen vergezeld ging met de aan bieding van een boek. Hierna volg de de vertoning van een film over het jubileum van de verëniging en een uitstapje naar Lunteren. Leidse Agenda DONDERDAG 10 NOVEMBER „St. Willibrordus". Lezing ovei Arbeidstijdverkorting. 7.45 uur n.m in „Het Gulden Vlies' Leids Chr. Vocaal Ensemble Jubi leum-concert t.g v. het 40-jarig ju bileum van dir. Tilly StenzLee ning, 8 uur n.m 4in it kleine zaal van de Stadsgehoorzaal R.K. Nat. Bond v. E ti.B O. Ver volgcursus. R.K Lyceum. Mariën- poelstraat 8 uur n.m. VRIJDAG 11 NOVEMBER „St. Franciscus van Assisië. Gou den jubileum 8.30 uur n.m. H Mis in de St. Lodewij kskerk waarna bijeenkomst in „Het Gulden Vlies". V.O.L.A. Lezing en film. 8 uur n.m. in „Zomerzorg". APOTHEKERS DIENSTEN Geopend: apotheek Tol Hulp der Menschheid, Hooigracht 48, teL 21060 gen enerzijds en de aan de gemeen te opgedrongen belastingverhoging anderzijds. Spr. kan wel met het voorstel instemmen, echter onder voor waarde dat inderdaad „gereali seerd wordt in het prae-advies van b. en w.'\ nl. dat de extra uitkering van het rijk er komt en volledige sanering van de begroting inderdaac een feit wordt. Zou dit niet het geval zijn, dan w' spr. zich het recht voorbehouden opnieuw te bera den en dan tegen te stemmen. Ook mr. J. Bergmeyer (KVP) vindt de zaak niet jympathiek („Hoe zuiniger een gemeente in net verle den heeft geleefd, hoe meer zij thans het slachtoffer is"). We staan ech ter met de rug tegen de muur en zullen moeten aanvaarden wat de regering ons oplegt. Spr. kan zich verenigen met de restrictie van de heer Van Weizen. Wél vraagt hij zich af of de voorgestelde wijze van hef fing, de enig juiste is. Met deze heffingsmethode kan mevr. Kramer rich echter wél ver enigingen .evenals de heer Van der Voet, die, sprekende namens de grootst mogelij e meerderheid van de Prot. Chr. 'ractie, zich daarbij niet ontveinst Jat „bepaalde aanwij zingen onbillijkheden kunren in houden" door de belasting te leggen op de huiseigenaars. Zijn partijge noot G. Blansjaar heeft daartegen echter principieel bezwaar, evenals. de heer H. v. d. Voort (KVP). De voorzitter zegt in antwoord op de bezwaren van beide laatstgenoem de heren, dat een verhoging van de belastingdruk op de huiseigenaren, vooral na de recente verhoging van de grondbelasting (6C%) niet billijk zou zijn. Mr. Bergmeyer informeert nog naar de mogelijkheid de verordening voor één jaar vast te stellen. Vol gend jaar zijn de omstandigheden misschien anders. De voorzitter: „De verordening kan ten allen tijde weer worden ingetrokken" Hierna komt het voorstel in stem ming en wordt aangenomen met 8 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heren Blansjaar (P.C.), v. d. Voort (KVP) en Van der Hulst (KVP). Subsidies. Voordat overgegaan werd tot de behandeling van de gemeentebegro ting voor 1961, worden enkele sub- sidie-aanv agen aan de orde gesteld. In overeenstemming met de prae-ad- viezen van b. en w. wordt aan de volgende aanvragers subsidie toege kend: Rijnlands Lyceum te Oegst geest, 30 per Oegstgeester leerling; Asthmacentrum te Den Haag, ƒ20 per patiëntje uit Oegstgeest; Nederl. Blindenbibliotheek te Den Haag, ƒ50 per jaar:; Vereniging Kath. Ge zinsvoogdij en Patronage f 20 per Oegstgeester pupil en de Stichting Algemene Openbare bibliotheek Oegstgeest 3500,-, te weten 3000 algemene subsidie er. ƒ500 voor de jeugdafdeling. Op alle andere aan vragen werd overeenkomstig de prae-adviezen afwijzend beschikt. Na de hoor ."stuksgewijze behande ling van de begrotinaan de hand van de Memorie van Antwoord op het onderzoek in de afdelingen, wordt t'eze zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. Slechts bij enkele punten worden vragen gesteld. Verkeersmaatregelen. Aan hei bejir. der vergadering deelde de burgemeester mede dat b. en w. krachtens de hun verleende machtiging de volgende verkeers maatregelen hebben getroffen: 1. wijziging van het „verbod wach ten" m de Dorpsstraat, zodat dit thans geldt van 15 metei vóór de Ka- naalbrug tot de zuidelijke grens van Dorpsstraat nr. 49; 2. een „verbod wach'en" voor het gedeelte van de Hofbrouckerlaan tussen de Marelaan en de Hofdijck, langs de westzijde. 3. een voorrangskruising voor het punt van samenkomst van de Ter- weeweg en de Wiitten bach weg met de Louise de Colignylnan er. de Hof dijck, in diei voege, dat net ver keer op de Terweeweg en de Wijt- tenbachw»g voorrang heeft boven het verkeer op de Louise de Colig- nylaan en de Hofdijck. 4. intrekking van het doorrijver bod voor het gedeelte var de Ge versstraat tegenover nr. 1, in ver band met de ophtlfing van de tram en het vervallen var de vluchtheu vel. Aan het slot dankte de voorzitter zeer in het bijzonder de ambtenaren, met aan het hoofd de chef der afde ling Financiën, de heer reeken, voor het >e'en goede werk dat zij hebben verricht bij de samenstelling der begroting.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 2