Samenspraak onze kijkers staSterk STAöTERK-POLIS van de „UTRECHT" A Tweede Kamer sprak over wijziging in Armenwet-1912 Ook Eerste Kamer besloot tot instelling Nieuw Guinea-raad ■Nlaiiuii I MONSTERMUSEUM IN TWENTE Feestelijkheden rond jubileum van St. Agatha-parochie vandaag begonnen WOENSDAG 9 NOVEMBER 1960 DE LEIDS17 COURANT PAGINA 7 Nieuwe Engelse ambassadeur in Nederland MET Gelukkig dat er tegen- A woordig een A.O.W. en A.W.W. bestaat. Maar helemaal zeker bent u pas als u zorgt voor de k noodzakelijke aanvul- HL .ling in de vorm van een De noodzakelijke aanvulling op A.O.W. en A.W.W. N WIE NU LEEFT, DIE NU ZORGT 1 polis Vraagt inlichtingen: N.V. Levensverzekering Maatschappij „UTRECHT" Leidseweg 2, Utrecht Met de boot uit Harwich zijn de nieuwe Engelse ambassadeur in ons land Sir Andrew Noble en echtgenote in Hoek van Holland aangekomen. Beperking van verhaalrecht De Tweede Kamer is in principe akkoord gegaan met de door minis ter Klompé voorgestelde wijziging van de Armenwet 1912. Deze wijzi ging beperkt het verhaalrecht. Het verhaalrecht vervalt nu in de wet, waar het de relatie tussen groot ouders en kleinkinderen betreft. Aan de draagkracht wordt voorts een grens gesteld. Beneden deze grens zal het verhaalrecht niet meer van kracht zijn voor de bijstand aan 65- jarigen die geboren zijn vóór 1901 en voor bijstand in de kosten van een De brief, welke door de Nieuw- guinese Partij Nationaal aan secre taris-generaal Hammarskjoeld is ge stuurd, over een driehoeksgesprek Nederland-Indonesië-Papoea's, was ook voor minister Toxopeus, die kort geleden Nieuw Guinea heeft bezocht een verrassing. Hij zei gisteravond in de. Eerste Kamer het niet ver standig te vinden stappen te doen, voordat de Nieuw Guinea-raad in 't leven is geroepen en onbekend is welke partijen er meedoen en wat zij precies voorstaan. Zo krachtig mogelijk dient volgens de minister te worden gestreefd naar het ogen blik, waarop de bevolking van Nw Guinea haar eigen lot wil bepalen. Het volgend jaar zal Nieuw Guinea in elk geval zijn parlement, in dit geval „raad" genoemd, krijgen. Ook de Eerste Kamer is gisteren met dit voorstel accoord gegaan. Men wil 'n raad laten kiezen van minstens 24 en hoogstens 48 leden (gedeeltelijk te benoemen). Deze raad zal meespre ken over vrijwel alle zaken die Nw Guinea aangaan. De enige die tegen stemde was de communiste mevrouw Van Ommeren. De minister verklaarde in zijn rede, dat de onrust onder de lagere ambtenaren op Nieuw Guinea, voor namelijk Indische Nederlanders is weggenomen, nu ze meer weten over wat de regering hun garandeert, wanneer straks de Papoea's de func ties overnemen. Alle overheidsdiena ren worden lid van het bijstands korps. Als er voor hen op Nieuw Guinea geen werk meer is kunnen zij naar Nederland komen. De mi nister kondigde voorts aan, dat er binnenkort een ambtenarenrecht- spraak komt voor alle ambtenaren op Nieuw Guinea. langdurige verpleging in een inrich ting. De minister had aanvankelijk een onderscheid gemaakt tussen verple ging in een psychiatrische en andere inrichtingen, maar bij nota van wij ziging is tot genoegen van de kamer deze beperking opgeheven. Men sprak over de vermogens grens en de draagkrachtgrens. Ge noemd werden bedragen van 12.000 gulden voor ongehuwden en 15.840 voor gehuwden met twee kinderen. De AR-fractie vond deze te hoog, als het gaat om het onderhoud van be hoeftige ouders. Zij wilde eigenlijk een amendement indienen, maar deed het niet in de overtuiging dat zij niet door een meerderheid in de Kamer gesteund zou worden. Vermogensgrens De vermogensgrens van het ont werp was op 22.500 gulden gesteld. Deze werd aangevallen door vrijwel alle sprekers. De KVP-afgevaardigde mej. Kok kon de strekking van be doelde vermogensgrens billijken noch begrijpen. Zij was benieuwd naar het motief voor het instellen van een z.g. weistandsgrens. De vermogens grens lag ook naar haar mening veel te laag. De heer Kikkert (CH) meen de dat de vermogensgrens toch min stens op 50.000 moet liggen. Hij kondigde zelfs een amendement aan. Op spoedige indiening van een nieuw wetsontwerp werd van alle kanten aangedrongen. Pas als de nieuwe wet in concept gereed is kan de Ka mer eerst goed haar standpunt be palen. Uit de antwoorden van minis ter Klompé was op te maken dat zij nog in dit zittingsjaar met het nieu we wetsontwerp wil komen. De stemming over de wijzigingen en de amendementen geschiedde vanmiddag. Gezin uit Almelo naar Sowjet-Unie De Almelose rijwielhandelaar J. Brama vertrekt zaterdag met vrouw en vier kinderen naar Stalina in Zuid-Rusland, om kennis te maken met zijn schoonouders. Voor mevr. Brama wordt deze reis het gezin zal vier dagen en nachten in de trein' moeten zitten een weerzien met haar ouders na achttien jaar. Mevrouw Brama werd in 1942 als achttienjarig meisje door het Duitse leger uit haar geboorteplaats Stali na gedeporteerd naar Duitsland. Zij werd daar tewerk gesteld, maar vluchtte naar Roermond, waar zij in een klooster onderdook. Na de oor log i? zij met de Almeloër J. Brama getrouwd. Meer dan anderhalf jaar heeft zij getracht visa voor haar gehele gezin te krijgen, teneinde eindelijk haar ouders in Stalina te kunnen bezoe ken. Het gezin heeft thans een ver blijfsvergunning voor zes weken in Rusland gekregen. Hier wordt Eichmann berecht 7 Nu nog, na meer dan een jaar, den ken we met genoegen terug aan het onverwachte contact met de t.v. kij kers onder onze lezers, die met ons de degen hebben gekruist naar aan leiding van de KRO-opvoering van het kolderstuk „Drie is teveel". On gezocht is er gelegenheid, opnieuw met elkaar in discussie te treden, nu de Avro zelfs tweemaal op één avond als het ware de knuppel in het hoenderhok heeft laten werpen. Om de kwesties kort te stellen: mag men de zingmeisjes van de lichte muziek als werkelijk zangeressen beschou wen, en: wat is televisiekritiek? Zoals we in het vorig nummer heb ben aangekondigd, zullen we het ge schreven inzicht van onze lezers op prijs stellen en daarvan kennis ge ven in deze t.v. rubriek. Hopelijk komen we dan tot een even recht streekse gedachtenwisseling als des tijds. Om het geheugen van hen die de pen willen opvatten wat op te frissen, geven we hier een samenvat ting van hetgeen in beide kwesties is betoogd, zonder „tot op de bodem toe" partij te kiezen. Wat is een T.V.- of radiozangeres? Willem O. Duys, kennelijk belang stellend voor het moderne genre van zingen voor de microfoon, heeft wel de nodige moed opgebracht, toen hij verschillende afwijkende menin gen van befaamde kunstenaars zon der kritiek, slechts met sprekende gelaatsuitdrukkingen, liet passeren. Daar was de zangpedagoge Jo Vin cent, die veel kritiek uitbracht op jonge, zich noemende zangeressen, die menen te kunnen zingen, maar die slechts klanken uitbrengen". Er vielen namen als die van Mieke Tel- kamp, Greetje Kauffeld en zelfs van Corry Brokken. En de dertien-jarige Gitte uit Denemarken, die onlangs bij de KRO zo parmantig deed, moest eigenlijk „een pak voor haar broek" hebben. De opera-zangeres Aafje Heynis was het er mee eens. Zij vond, dat de teenagers van de lichte zang veel meer met instinct klanken uitbrengen dan werkelijk zingen. En zij stelde hen tegenover grootheden als Sarah Vaughan en de neger-zan geres Ella Fitzgerald. Tenslotte was er de gramofoonplaten-deskundige Leo Riemens, vol kritiek op zangers „die hun stem moedwillig lelijk ma ken". Daarbij is het intelligentiepeil van menige luisteraar afgedaald tot dat van twaalfjarigen. We stellen ons voor, dat het laatste woord in deze kwestie wel niet zal zijn gesproken. En wat vindt U er van, lezer-kijker? T.V.-critici en hun kritiek Piet Beishuizen, gesprekleider van een journalistenteam dat de t.v kri tiek in de krant behandelde, heeft wegens tijdnood eigenlijk onvoldoen de kansen gegeven, opdat iets zinnigs over dit onderwerp zou kunnen wor den gezegd. Tussen vier jongere t.v. kritici in zat een wat bezadigder journalist, de heer K. Aarse (Het Vrije Volk), die het kennelijk lang niet eens was met alles wat vanaf 'n wat prille Olympos werd beweerd. Het meest principieel was de heer B. van Kaam (Trouw) die het beginsel van de krant beschouwde als uit gangspunt voor t.v. recensies. De richting van de krant moet in de kri tiek worden verdisconteerd. Minder kernachtig z ei het Hans Keiler (Volkskrant), dat de norm bij de t.v. kritiek ook de norm van de krant moet zijn. Dan waren er de meer li berale standpunten van de heren H. Schaafsma (NRC) en J. Hijmans (Handelblad), die het verder onge veer zo stelden, dat voor menigeen de t.v. kritiek in de provinciale pers van belang is, omdat die pers het dichtst bij de kijker staat. Verder plaatsen we de mening, die de heer Aarse in de aanvang uitsprak, graag aan het slot, omdat ze grotendeels overeenstemt met hetgeen er elders over wordt gedacht: „er is niet één kriticus die kan pretenderen een juist oordeel over t.v. uitzendingen te ge ven". Ook hier geldt: „de krant is een mijnheer!". We zouden van onze lezers wel eens willen weten, hoever dit naar hun mening strekt. (Advertentie) Een „werkgroep ter voorbereiding de en „Natura Docet" in Denekamp an Twentse evenementen" is, als hebben hun medewerking toegezegd eerder gemeld, op het moment bezig In een comité van aanbeveling heb met plannen voor de stichting van ben zitting de commissaris der Ko- DR VONDELING HOOGLERAAR. Tot buitengewoon hoogleraar in de faculteit der economische weten- itiumg ue ca „iNciiurci ijuuci in ueiienctiiiu van Twentse evenementen" is, als hebben hun medewerking toegezegd, schappen aan de rijksuniversiteit te - - - - -• 6 - - Groningen om onderwijs te geven in hennis van de internationale or- een prehistorisch park in Twente. De ningin in de provincie Overijssel en gamsaties in het bijzonder in ver- voorbereidingen zijn nog niet zover de burgemeesters van alle Twentse hand met gemeenten. - •- gevormd, dat de werkgroep gister- raiddag op een persconferentie in Utrecht concrete mededelingen kon doen over de plaats waar het on geveer 100 hectare grote park ^én van de^^contactcommissie komt te liggen en over de financie- m' TTTTTT' ring ervan. De gedachten gaan uit naar een mötor-, scooter- en combinatie van natuurschoon J'~ politiek is benoemd dr ir Anne Von deling, geboren 2 maart 1916 te Ap- De actie tot het stichten van het pelscha. park zal op 10 juni 1961 onder auspi- van Bij een val is gistermiddag de Twentse VW's worden ingeleid met 26-jarige W. van Roon om het leven een rallye-tour voor automobilisten, gekomen. De heer Van Roon, die motor-, scooter- en bromfietsberij- werkzaam was op het terrein van de ders, die moeten zoeken naar een cokesfabriek „Maurits" te Geleen is populair semi-openluchtmuseum. In brontosaurus, die ergens in Twente door onbekende oorzaak van een enkele op het terrein te bouwen hal- 'ijf ï-naj len wil men reconstructies van pre- - historische dieren en archeologische van plastic gemaakt. Het dier zal ook in de verbandkamer van de fabriek vondsten uit Twente en daarbuiten een plaats krijgen in het prehisto- mm 4 exposeren. De tentoonstelling zal nsch park. meer een toeristische attractie wor- den dan een wetenschappelijke in stelling. Zo zullen de gereconstru eerde oerdieren in plastic worden uitgevoerd en beweegbare ledema ten en ogen krijgen. In de hallen zullen voorts congressen en andere manifestaties worden gehouden. Het gehele project zal pl.m. vijf tien miljoen gulden gaan kesten. De uitwerking van de plannen zal on geveer tien jaar in beslag nemen. Het natuurhistorisch museum en het Rijksmuseum Twente in Ensche- wordt opgesteld. Dit voorwereldlijk werkstelling gevallen. Hij werd zo monster is 21 meter lang en wordt ernstig gewond, dat hij een uur later TT~A j:1 in de verbandkamer van de fabriek overleed. Het slachtoffer was ge huwd en vader van een kind. Finale biertapwedstrijden Ir M. L. Kalff curator in Leiden Ir. M. L. Kalff te Den Haag is be noemd tot curator van de Leidse universiteit in plaats van dr. W. J D. van Dijk, die ontslag heeft ge vraagd om gezondheidsredenen. Dr van Dijk blijft wel als adviseur aan het curatorium verbonden. Ir. Kalff verwierf in 1924 op 24-jarige leeftijd het diploma werktuigbouwkundig in genieur te Delft. Hij was verbonden als hoofdingenieur aan de BBM als hoofd van het ingeneering depart- ment en was gedurende een reeks In Marcanti In Amsterdam is dinsdag de finale gehouden van de nationale van jaren belast met de bouw van biertapwedstrijden. Foto: De kampioen eenmanszaken, de heer P. v.d. Vel- laboratoria van de maatschappij. Ir. den, tapt hier onder de deskundige blikken van de winnaars in de afdeling Kallf is onlangs gepensioneerd. teams, de heer Chr. A. Minneboo en mevrouw Minneboo-Prins LISSE O 4 1 1 1 L voorstellende Bollenstreekse bu Haagse vuilnisauto in bovenleiding Urenlang was gisteravond 't tram verkeer op de Rijkswijkseweg ge stremd. De oorzaak van deze strem ming, die een gevolg was van de over honderd meter vernielde bo venleiding, was gelegen in 'n weer spannige roltrommelwagen van de Haagse gemeentereiniging. Omdat er iets haperde aan zijn wagen was de chauffeur op weg naar de garage om er „iets aan te laten doen". Op de Rijswijkseweg ging de roltrommel vanzelf omhoog. De chauffeur kwam pas tot de schrik van zijn leven, toen de wagen al honderd meter boven leiding véniield had. De chauffeur wad zo verstandig in zijn wagen, die omwikkeld was door hoogspannings in dit moderne - nu nog in aanbouw zijnde - gebouw in Jeruzalem zal in draden, te blijven zitten, totdat de maart van het volgend jaar het proces tegen Adolf Eichmann worden ge- brandweer de stroom had uitgescha- voerd. De naam van bet gebouw is „Beth Ha'am". kel/L Tentoonstelling, gedenkboekje en Herdenkingsavond Wandaag zijn de festiviteiten rond het vijfhonderdjarig jubileum van de, St. Agathaparochie te Lisse ingezet met de opening van een zeer interessante historische tentoonstel ling (hedenmiddag om twee uur). Vanavond om 8 uur zal in het kerk gebouw, dat daartoe is ingericht als „buitenkerkelijke" zaal een grootse herdenkingsbijeenkomst worden ge houden, waar onder meer het woord zal worden gevoerd door pastoor G. F. Schneiders en burgemeester mr Th. M. J. de Graaf, alsmede door de heer A. M. Hulkenberg, de schrijver van een royaal uitgevoerd en goed gedocumenteerd gedenkboek, die 'n historisch overzicht zal geven. Het geheel zal muzikaal worden omlijst. INTERESSANTE TENTOON STELLING De tentoonstelling, die ter gelegen heid van het jubileum in het patronaatsgebouw aan de Bondstraat is ingericht en vanaf hedenmiddag tot en met zondag is opengesteld, bevat vele interessante voorwerpen uit openbare en familiearchieven, verzamelingen en archeologische vondsten. Alles bij elkaar geven zij, zoal geen uitputtend beeld (voor een plaatselijke geschiedenis altijd een té zwaren opgave) een belangwek kend overzicht van de historie van parochie en dorp èn van enkele fa milies die nauw met het kerkelijke leven van Lisse in de loop der eeu wen verbonden zijn geweest. Beken de namen passeren in woord en beeld de revue en zullen vele herinnerin gen oproepen bij de oudere inwo ners van de parochie, terwijl het ge heel zeer zeker ook interessant is voor hen die belang stellen in plaat selijke geschiedenis. Door de vroe gere verbondenheid met de parochie van St. Pancratius in Sassenheim, bevat ook de tentoonstelling voor velen uit dat nabuurdorp veel inte ressants. \7an vele zijden is medewerking verleend. Het Stedelijk museum „De Lakenhal" uit Leiden stond een collectie van twaalf schilderijen af, kijkjes op Huize „Dever", in 1849 geschilderd door de Leidse industri- eel-amateurschilder G. Leembruggen, waarvan ook een schetsboek met prenten uit de omgeving aanwezig is. Een complete serie etsen van de bekende 18e-eeuwer Rademaker, voorstellende Bollenstreekse buiten- aan- wvroe ger op de „rijken der aarde" heeft gehad. Het Lisse van rond de eeuw wisseling is vertegenwoordigd met een flinke verzameling prentbrief kaarten en foto's uit die tijd. Van de vroegere indeling van Lisse wordt een beeld gegeven door mid del van een aantal landmeterskaar- ten. In deze rubriek is vooral inte ressant het cartularium of kaarten- boek van het Haarlemse St. Elisa- bethsgasthuis uit 1550, welke instel ling bezittingen in Lisse had, en dat voor deze tentoonstelling door het archief van dit nog steeds bestaande ziekenhuis werd afgestaan. Belang wekkende stukken als oude bullen, testamenten, benoemingsbrieven, e.d. uit de rijksarchieven van Haarlem en Den Haag, de parochiële archie ven van Sassenheim en Lisse zelf, oude kerkrekeningen van vóór de reformatie, die zich nog in het ar chief van de Nederl. Herv. gemeente van Lisse bevinden, zijn in chrono logische volgorde gerubriceerd. De oudste archiefstukken, die over Lis se en de parochie bestaan, mochten niet worden uitgeleend (ze dateren reeds uit de dertiende en veertiende eeuw) doch zijn in foto-copie aan wezig. |7 en aardig onderdeel voor de *-* oudere parochianen zal zeer ze ker zijn een reeks portretten van bekende families als Wolff Casper H. Wolff (1772—1856) was kerkmees- ter-chirurgyn, Anthonie Wolff, een kaarsenfabrikant in Leiden te zamen met een flink aantal stukken uit het familiearchief voorts archi- varia van de families Verdegaal, Riggel en andere. Bidprentjes uit de periode 1600 tot 1900 met vele nu in Lisse en omgeving bekende namen, pastoorsportretten, portretten van ambachtsheren Heereman v. Zuyd- v/yck, heren van Lisse en Dever, stukken betreffende Dirk Mesman, pauselijke zouaaf, waaronder een tweetal van zijn onderscheidingen, maken de tentoonstelling tot 'n rijk geheel. Tenslotte willen we nog wijzen op een vitrine met oudheidkundige vondsten uit de omgeving, een col lectie die, hoewel niet groot van om vang, de sporen toont van een zeer oude beschaving De inrichting is zeer overzichte lijk. Bijna bij elk stuk wordt verwe zen naar de betreffende bladzijde van het gedenkboek (op deze uit gave komen wij nog nader terug), zodat ieder het verband tussen het tentoongestelde voorwerp en de ge schiedenis van de parochie zonder moeite kan zien.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 7