L. J. van bij de der Meer 40 jaar Leidse Courant Eén dode en vier gewonden bij verkeers ongeval te Alphen Snelle hulpverlening uit de omgeving WOENSDAG 9 NOVEMBER 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 if-. Koninklijk silver voor sympathieke werker Een man met een bijna onbegrijpelijke energie en met een grote toewij ding aan de hem toevertrouwde zaken, zo werd gistermiddag de heer L. J. v.d. Meer - bij zijn talloze vrienden beter bekend als Leen van der Meer - geschetst tijdens de huldiging voor zijn 40-jarig dienstverband bij de N.V. „De Leidsche Courant". Na de vele toespraken, die tot de jubilaris werden gericht, en die zeker geen frases waren, twijfelde niemand er aan, dat hij door zijn omgeving, zowel bij de Leidse Courant als daarbuiten, zeer hoog geacht wordt om zijn voorbeeldige ijver, zijn eerlijkheid en zijn collegiali teit. Al deze prachtige eigenschappen, die hem tot een geestelijk sterke figuur hebben gemaakt, heeft hij op de eerste plaats als chef van- de abonnementen-afdeling gedurende 40 jaar in dienst van de N.V. kunnen stellen. Daarbuiten zijn die eigenschappen echter ook niet onopgemerkt ge bleven en het was daarom voor niemand een grote verrassing, dat hem bij deze huldiging de eremedaille in zilver, behorende bij de Orde van Oranje Nassau, werd uitgereikt. HULDE VOOR TROUWE DIENST Met zijn echtgenote en kinderen was de jubilaris in aanwezigheid van het voltallige personeel van de Leid se Courant in de vergaderkamer van de commissarissen ontvangen door het college van gedelegeerde com missarissen en door de directie. De heer Van der Meer werd al lereerst toegesproken door de pre sident-commissaris van de N.V.. de heer M. P. van der Weijden, die er op de eerste plaats op wees, dat het huldigen van jubilarissen bij de Leid se Courant nu wel zo'n geregeld te rugkerende bezigheid is geworden. „En nu is het vandaag v.d. Meer, de kleine v.d. Meer, die toch figuurlijk zo'n grote figuur is en die ik meer zie als een mannetjesputter. Dag en nacht stond hij klaar, wanneer de belangen van de Leidse Courant dat vroegen. Hij had zelfs geen tijd om ziek te worden, aldus de heer Van der Weijden, die nog vele herinne ringen ophaalde uit het rijke verle den van de jubilaris. In de jaren na de oorlog, toen het verkeer door de grote sneeuwval was lamgelegd, ging v.d. Meer met een zelfgemaakte slee naar buiten om de kranten te bezor gen. Spreker achtte hem hoog en noemde hem een voorbeeld van werklust en collegialiteit. Vergroeid met de Leidse Courant kende hij al le facetten van dit bedrijf en hij heeft er met zijn nimmer aflatende ijver steeds voor gezorgd, dat de abonnees voor de krant behouden bleven en het aantal zo mogelijk ook werd uitgebreid. Wanneer er een agent of een bezorger uitviel of een van hen bedankte, dan zorgde v.d. Meer prompt voor 'n nieuwe kracht. Waar ze vandaan kwamen deed er niet toe, maar wanneer hij een avond op pad was geweest, moest het al gek gaan wilde hij niet met een agent of bezorger terugkeren. De heer Van der Weijden besloot zijn toespraak met de jubilaris dank te zeggen voor zyn grote toewijding en wenste hem een gezegende levens avond in goede gezondheid toe. ONDERSCHEIDING Hierna kreeg wethouder S. Men ken het woord, die er op de eerste plaats aan herinnerde, dat hij zo langzamerhand een bekende figuur is geworden bij de Leidse Courant. Het deed de wethouder ditmaal dub bel plezier nu hij gekomen was voor iemand, die anders zelf altijd het woord voerde bij de jubilea. Spreker zag de heer Van der Meer als een soort ambtenaar van de burgerlijke stand van de Leidse Courant. Hij houdt als chef van de abonnementen immers, net als de ambtenaar dit doet, de stand bij van de komende en gaande man. Buiten zijn veeleisende taak by de N.V., weet de jubilaris ook nog tijd voor andere belangen te vinden. Wethouder Menken doel de daarbij in de eerste plaats op zijn yveren voor het Noordwijkse jeugd voetbal en verder zijn werk als com missielid van de Oranjevereniging in deze plaatst. Al deze goede punten De heer C. P.' de Heiden, hoofd van de administratie, die zeer lang met de heer Van der Meer heeft samen gewerkt, bracht nog enige gebeurte nissen van vroeger in herinnering, toen de jubilaris heel officieel gezegd als „inspecteur voor het bezoeken van de agenten en abonnees in de omgeving van Leiden" op zijn fiets rondtoerde en ook wel zijn werk deed op de schaat. Spreker zag de afd. abonnementen als het sluitstuk van de krant, zonder welke afdeling administratie en redactie hulpeloos zouden zijn. Namens directeur, re dactie en administratie bood hij een geschenk aan. De heer S. van Egmond, een van de naaste medewerkers van de heer Van der Meer, dankte nog voor de vriendschap, die hij in de jaren van hun samenwerking mocht ondervin den. „VERLEIDSEKRANT" De hoofdredacteur, de heer L. C. J. Roozen, wenste allereerst de ju bilaris geluk met zijn jubileum en de ontvangen onderscheiding, die zijn trouwe borst sierde. „Het gaat echter niet om die borst," aldus de heer Roozen, „maar wat er onder zit en dat is een hart, dat klopt voor de Leidse Courant. In die veertig jaar bent u zo met die krant vergroeid, dat ik 't niet kon nalaten een nieuw Nederlands woord te creëren: u bent „verleidsekrant". Zakelijk waarde ren wij de jubilaris om zijn werk en menselijk dragen wij van de re dactie hem allen een goed hart toe. Namens de technische afdeling voerde hierna nog het woord de heer H. de Graaf, die de woorden van vo rige sprekers volledig kon onderstre pen. Hij schetste de jubilaris als een vriendelijke, ijverige en eenvoudige werker, die een bijzonder groot me deleven toont voor anderen. De heer De Graaf wenste de jubilaris tenslot te proficiat en bood namens de tech nische afdeling een geschenk aan. DANKWOORD In zijn dankwoord richtte de heer Van der Meer zich tot ieder van de sprekers persoonlijk en dankte hen allen voor hun waarderende woor den, doch op de eerste plaats ver zocht hij wethouder Menken zijn dank over te brengen aan H.M. de Koningin en aan b. en w. voor de verleende onderscheiding. De heer Van der Meer besloot met dank te brengen aan God, die hem de uitste kende gezondheid heeft geschonken, zodat hij gedurende die veertig ja ren zijn taak bij de Leidse Courant kon vervullen. Automobilist verleende geen voorrang Tot welke rampzalige gevolgen een onvoorzichtigheid in het snelverkeer kan leiden is dinsdagavond te Alphen a. d. Rijn overduidelijk gebleken, toen een automobilist omstreeks half acht, bij het oprijden van de auto- snelverkeersweg naar Amsterdam geen voorrang had verleend aan het zich op die autobaan bewegend snelverkeer. Het gevolg hiervan was, dat in nauwelijks enkele minuten tijd drie auto's met zo'n vaart op elkaar vlogen, dat er over het materiaal gesproken geen stukje meer van heel was en als gevolg daarvan een persoon vanmorgen is overleden en niet minder dan vier personen, min of meer in levensgevaar verkerende, in het Academisch ziekenhuis te Leiden moesten worden opgenomen. ZEER OUDE op de heer v.d. Meer's conduiteboek- je" waren voor b. en w. aanleiding geweest hem voor te dragen voor de toekenning van de eremedaille in zil ver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, die Hare Majesteit hem ook verleende. Wethouder Men ken, die vervolgens de versierselen bij de jubilaris opspeldde, zag dit als een bewijs voor zijn werk en voor zijn plaats in het maatschappelijk leven. ZESDE JUBILARIS De directeur van de N.V., de heer J. F. J. M. Koens, zei in zijn toe spraak, dat de heer Van der Meer nu de zesde jubilaris was in één jaar tijds. „Volgend jaar nog twee kan didaten en dan is het voorlopig afge lopen. Ik zie deze bijeenkomsten, waarbij we zo allen bijeen zijn als een groot goed, en ik zou het jammer vinden, wanneer wij in de toekomst niet op een andere manier tot een geregelde bijeenkomst van het perso neel zouden komen, waarbij de ge dachten onderling kunnen worden uitgewisseld", aldus de heer Koens. Zich tot de heer Van der Meer richtend zei spreker verheugd te zijn, dat hij hem nu eens persoonlijk in de bloemetjes kon zetten. Het gaat niet aan, dagelijks schouderklopjes te geven voor goed werk, maar op zo'n dag mogen de goede kwaliteiten van iemand gerust belicht worden. „U bent vergroeid met de Leidse Courant en wij hebben grote waar dering voor uw kolossale toewijding: U bent de Leidse Courant. Veertig jaar houdt op zich geen verdienste in, maar wel op welke wijze deze worden doorgebracht. U hebt met een grote energie gewerkt, die elke jongere zou sieren en eerlijk gezegd hebt u het wel eens overdreven." Vervolgens memoreerde de heer Koens nog de werkzaamheden van de heer Van der Meer die zijn werk in de buitendienst verrichtte, eerst op de fiets en later gemotoriseerd. Van zyn ontzaglijke kennis van per sonen uit de omgeving van Leiden heeft de N.V. ook groot profijt kun nen trekken. Een grote verdienste van de jubilaris vond spreker ook zijn zwijgen over de zakelijke ge gevens. „U weet veel van de zaak," aldus de heer Koens, „maar u hebt er nimmer over gepraat en dat be schouw ik als een bijzonder goede eigenschap." Tenslotte bracht de di recteur hem van harte dank voor al les wat hij in het belang van de N.V. heeft gedaan en reikte hij hem de gebruikelijke enveloppe met inhoud uit, waarbij hij hoopte, dat de jubila ris nog vele jaren zijn grote vitaliteit mag behouden. Namens de St. Willibrord-vereni- ging en namens de redaktie van „Het Schild" sprak hierna rector H. L. J. M. Sondaal, die de heer v.d. Meer voor zijn grote plichtsbetrachting prees. Hij overhandigde de jubilaris eveneens een enveloppe met inhoud. Rector Sondaal was vergezeld van mejuffrouw J. Schermer-Voest, se cretaresse van de St. Willibrord Ver eniging. 8.V hele liter De gehelde gebelde van Wjrnand Focklnk GROTE RAVAGE HIELD HET VERKEER OP Het terrein van het ongeval was gelijk aan een rampgebied. Twee ziekenauto's van Alphen aan den Rijn, één van Aarlanderveen en één van Boskoop, EHBO-diensten en Rode Kruiswagens reden af en aan. Drie doktoren waren zeer spoedig ter plaatse, evenals Rode Kruis-hel- pers en EHBO-ers, die zich in sa menwerking onmiddellijk hebben in gezet om de slachtoffers de eerste medische bijstand te verlenen en de zeer zwaar gewonden zo snel moge lijk te doen wegbrengen naar een ziekenhuis. Intussen had de gemeentelijke po litie onder leiding van inspecteur- korpschef N. G. Groothuyse de han den vol om flikkerende rode lan taarns te plaatsen op de weg ter af bakening van het rampterrein. Burgemeester verleende hulp. Burgemeester Z. Bruins Slot, die zich aanvankelijk in -.et Nutsgebouw bevond om aldaar de finale van het amateurconcours bij te wonen, (Advertentie) spoedde zich bij het vernemen van LEIDSCHENDAM Pater W. Hendriks 40 jaar priester Op maandag 21 november a.s. zal het 40 jaar geleden zijn, dat pater L. W. Hendriks MSC de priester wijding ontving als kloosterling van de Congregatie der Missionarissen van het H. Hart van Jezus. Het doel van de Congregatie is o.a. het apos tolaat in de missiën. Op grond hier van vertrok pater Hendriks in de maand september 1921 naar het mis siegebied in Brazilië en werd daar aangesteld als kapelaan te Machado in het bisdom Campinas. Door zijn werkzaamheden in de koffie-zone van Zuid-Minas met on geveer 20.000 zielen, werd pater Hendriks een vooraanstaand geeste lijk leider, wat aanleiding gaf tot zijn aanstelling tot pastoor van de inmid dels door hem gestichte parochie van Avai in de staat Sao Paulo. Ook daar heeft de missionaris zeer veel tot stand weten te brengen, ondanks de grote moeilijkheden, voortspruitende uit de vestiging van vele emigran ten uit diverse landen o.a. uit Japan. Na negen jaren van noeste arbeid werd pater Hendriks benoemd tot overste van het scholasticaat te Campinas. Vanaf de eerste dag, dat hij deze gewichtige functie op zich had genomen, was zyn grootste zorg, een kien seminarie op te richten voor de jonge Brazilianen, die door God geroepen waren om als priester te werken onder hun eigen landge noten. In de kortst mogelijke tijd is het streven van pater Hendriks ver wezenlijkt waardoor enige tientallen inlandse priesters voor het zieleheil van de Brazilianen te werk gesteld konden worden. Binnenkort zullen vier in deze apostolische school ge vormde missionarissen uitgezonden worden naar het voormalig Ned. Indië. Pater Hendriks' activiteit richtte zich daarna tot de oprichting van 'n noviciaat voor de jonge Brazilianen en ook dit moeilijke werk wist hij te Itapitinga met succes tot stand te brengen. Na deze succesvolle arbeid werd pater Hendriks benoemd tot overste van het missieklooster te Campinas enl aatstelijk van het klooster te Itajuba. Na de voorbijgegane 39-jarige ar beid als missionaris in de Braziliaan se staat San Paulo kan pater Hen driks, die thans zijn verlof door brengt bij zijn broers en zusters in Leidschendam, op een vruchtbare priesterlijke arbeid terugzien. De parochie van St. Petrus en Paulus, die reeds ontelbare jongge- wijde priester-missionarissen aan 't altaar heeft gel?ad, zal dit 40-jarig missionaris-jubileum met kerkelijke luister vieren. Pater Hendriks zal zondag 20 no vember te 9 uur een plechtig dank offer celebreren en des middags tus sen 14.30 en 15.30 uur receptie hou den in het patronaatsgebouw aan de Damlaan. het alarmerend bericht derwaarts en verleende waar mogelijk en ge wenst persoonlijk daadwerkelijke hulp. Tot vanmiddag (voor de krant ter perse ging) verkeerden drie van de vier in het Academisch ziekenhuis opgenomen gewonden nog in ernstig levensgevaar. De heer F. H. Spijker is vanmorgen aan zijn verwondingen bezweken. Ten opzichte van het vijfde slachtoffer, namelijk de heer Van Zalingen, wonende in de Ver- meerstraat te Alphen a. d. Rijn, een van de betrokken bestuurders van de drie botsende auto's, die aanvanke lijk naar zyn woning was vervoerd en pas naderhand naar het Acade misch ziekenhuis te Leiden is ver voerd en aldaar opgenomen. Hij had een paar ribben gebroken en bleek een zware hersenschudding te heb ben opgelopen. De andere ernstig gewonden zyn de echtgenote van de heer Spijker, wonende te Benthuizen, die in de personenauto zaten waaraan het on geval is te wijten. Voorts de inwo ners van Alphen a. d. Rijn. de heren L. van Rhoon en Abr. Hoogduin, die met de auto van de heer Van Zalingen meereden. Een dame, familielid van de heer en mevrouw Spijker, die met het echtpaar meereed, heeft na het on geval, waarschijnlijk sterk aangegre pen door het gebeurde, naar men aanneemt haar toevlucht -genomen bij omwonenden. Zij was namelijk toen de politie een uitgebreid onder zoek instelde, ter plaatse onvindbaar. Voorlopig berust de po'itie in de ge dachte, dat zij in elk geval geen ern stig lichamelijk letsel, dat medische hulp behoeft, heeft opgelopen. De bestuurder van de betrokken vrachtwagen, de heer G. van Dijk uit Bodegraven, kwam er zonder ern stig letsel van af. Zijr zenuwen wa ren enigermate geschokt. Onbegrijpelijke verkeersfout. Zoals gezegd vond het droevig on geval gisteravond omstreeks half acht plaats op het punt waar de lo kale Delftzichtweg, ter hoogte van de Oudshoornsekerk, welke weg de oude verbinding vormt tussen de Oudshoornseweg en de Herenweg, thans snelverkeersweg, overgaat in de laatstgenoerr de weg. Deze aan sluiting ligt in de bocht waar de Oranje Nassausingel, de plaatselijke benaming van de provinciale verbin dingsweg Rotterdam- \m sterdam, door het hartje var; de Rijnstreek, zich verbindt met genoemde Heren weg. Komende uit de richting van de Oudshoornseweg reed op dat mo ment de heer F. H. Spijker met zyn De totaal vernielde personenauto van de heer Van Zallngen te Alphen gedeeltelijk onder de vrachtwagen van de firma Baas en Co. te Bode graven. personenauto, waarin nog zat zijn echtgenote en jen onbekend geble ven vrouwelijk familielid van dit echtpaar. Kort voor het bereiken van het fatale punt remde de heer Spijker ïijn wagen af, naar wordt aangenomen omdat hem de knipper lichtsignalen waren opgevallen, welke gegeven waren door de heer G. van Dijk, bestuurder van een vrachtauto, die met een snelheid van ongeveer 70 km., komende uit de richting Leimuiden, over genoemde autobaan naderde en op weg was naar zijn woonplaats Bodegraven. Toen deze merkte, dat de personen auto op de Delftzichtweg vaart ver minderde reed hij met dezelfde gang door. Maar nauwelijks was hij de bedoelde wegsplitoing op ongeveer tien meter genaderd of hij zag zeer tot zijn schrikt en verwondering te gelijk, dat de luxe auto weer optrok en vlak voor hem de rijbaan opreed van de snelverkeersweg, kennelijk met de bedoeling nog vóór de vracht wagen langs te passeren. Hoewel de heer Van Dyk met alle kracht remde en de h^m ten dienste staande mogelijkheid om scherp naar links te m. noevreren benutte, gelukte het hem toen uiteraard niet meer een botsing met de veel lich tere personenauto te voorkomen. Het was toen nog slechts een kwestie van een seconde en de botsing was een voldongen feit. De luxe auto werd uit elkaar ge rukt en de inzittenden over de weg geslingerd. Hoe het toch nog moge lijk is gebleken, dat een der inzit tenden bij machte was op eigen kracht de plaats des onheils te ont vluchten, zal vermoedelijk altijd wel een raadsel blijven. Tengevolge van de geweldige schok schoot de vrachtwagen over de weg en kwam op de linkerweghelft te staan. Vrijwel op hetzelfde moment, dat de verschrikkelijke botsing tus sen de vrachtwagen en de personen auto van de heer Spijker plaatsvond, naderde over de Oranje Nassausin gel, rijdende in de richting van de Herenweg, een personenauto, welke werd bestuurd door een Alphenaar, de heer Van Zalingen uit de Ver- meerstraat. Hij vervoerde boven dien zijn plaatsgenoten, de heren L. van Rhoon en Abr. Hoogduin, bei den beoefenaars van de biljartsport, die op weg waren naar een wed strijd. Onder de gegeven omstandighe den gelukte het ook de heer Van Zalingen niet de vrachtauto te ont wijken en hij botste met onvermin derde kracht met zijn auto op de plotseling op zijn weg glijdende vrachtwagen. Ook de inzittenden van deze luxe auto brachten het er erg slecht af. De meerijdenden moesten in levens gevaarlijke toestand naar het Aca demisch ziekenhuis te Leiden wor den vervoerd, waar een uitgebreide medische staf, tevoren reeds gealar meerd, in beweging kwam om de zwaar gewonden te helpen het leven te behouden. Zoals gezegd is de heer Van Zalingen naar zijn woning over gebracht, maar is later op de avond eveneens opgenomen in het Acade misch ziekenhuis te Leiden, nadat zijn huisarts zijn toestand ernstiger had geoordeeld, dan men aanvanke lijk had kunnen vaststellen. Verkeer gestagneerd. Toen de gewonden na een koorts achtige hulpverlening naar het zie kenhuis waren vervoerd en de ove rige betrokken personen naar hun woning waren vervoerd, bleven de totaal vernielde voertuigen als troos teloze herinneringen op en langs de weg over. Als gevolg hiervan werd het ver keer over genoemde wegen volko men geblokkeerd en kreeg de politie op vele punten in de gemeente han den vol werk om de lange stroom van auto's aan beide zijde van het ongeluksterrein, langs andere routes af te leiden en het overige verkeer om te leiden. De personenauto van de heer Spij ker te Benthuizen, die eveneens vrij wel totaal vernield is.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 4