»Bernarda« Se Zingende Zwammen w m m m e m m e m m m 3, m m m Rusland won Schaak-Olympiade te Leipzig beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! Chefarine .4 Damspel Koeperman - weer remise - verder achterop bij Baba Sy en Tsjegolev m v 0 1 w s m m ISOIE i f a E - r rc ra WOENSDAG 9 NOVEMBER 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 Pastoor door kolendamp om het leven gekomen Gistermorgen is de 69-jarige pas toor J. H. Halmans in Berg en Ter- blijt, gelegen tussen Maastricht en Valkenburg, levenloos in de werk kamer van zijn pastorie aangetrof fen. Hij is blijkbaar door kolendamp vergiftiging om het leven gekomen. De kolendamp, die zich in de cen trale verwarmingsinstallatie in de kelder van de pastorie had ontwik keld, was door het hele huis ge trokken. De 71-jarige zuster van de pastoor, mejuffrouw M. Halmans, die als huishoudster bij haar broer werk zaam was, lag bewusteloos in bed. Zij werd onmiddellijk naar het zie kenhuis „St. Annadal" in Maastricht overgebracht. Na een medische be handeling werd haar toestand bevre digend genoemd. Toen dinsdagmorgen de pastoor niet in de kerk verscheen, gingen de kapelaan en de koster van de kerk naar de pastorie. Zij kregen echter geen gehoor, maar in de werkkamer van de pastoor brandde nog licht. Zij waarschuwden de politie, die zich door het inslaan van een ruit toe gang tot het huis verschafte. Naar schatting is de dood om streeks twaalf uur 's nachts ingetre den. Pastoor Halmans, die bijna 45 jaar priester in het bisdom Roer mond is geweest, was sedert 1941 pastoor in Berg en Terblijt. SALARISSEN BURGEMEESTERS VAN KLEINE GEMEENTEN VERHOOGD. Staatsblad 431 bevat een wijziging van het bezoldigingsbesluit voor bur gemeesters. In de eerste plaats geldt dit besluit een incorporatie van de 6 pet. toeslag op het salaris van alle burgemeesters. Maar tevens bevat het besluit een verhoging der salarissen van burgemeesters van gemeenten van minder dan 20.000 inwoners. Op deze verhoging heeft destijds de Tweede Kamer aangedrongen. Bestolen bromfietser spoorde bende op Door de oplettendheid van een be stolen bromfietser zijn zes jongens uit Den Haag, die in totaal veertien bromfietsen hebben gestolen en on derdelen van nog^vier andere, tegen de lamp gelopen. De eigenaar van de bromfiets was eind oktober zijn voertuig kwijt ge raakt. Hij besloot zelf te gaan uitkij ken in de omgeving waar de diefstal was gepleegd en een week later be trapte hij twee jongens bij het ste len van een fiets. Hij volgde de kna pen ongemerkt en zag hen een huis binnengaan. Hij ging terug om de eigenaar van de fiets op te wachten en ging samen met hem naar de poli tie, die onmiddellijk de beide jongens arresteerde. In de loop van de volgen de dagen werden ook nog vier van hun vriendjes en mededaders aange houden. Van de gestolen bromfietsen zijn er maar enkele, en dan nog tot op het frame gesloopt, terecht geko men. De onttakelde resten zetten de jongens meestal maar ergens neer, waar zich blijkbaar weer nieuwe die ven over de wrakken ontfermden. De jongens varieerden in leeftijd van vijftien tot twintig jaar. BRANDJE IN KAZERNE. Gisteravond om ongeveer 8 uur is brand ontstaan in een van de ge bouwen van de Johan Willem Friso- kazerne in Assen. Het gebeurde op een zolder waar camouflage materiaal vlam vatte door een te fel brandende kachel. De brandweer van de ge meente Assen drong in het gebouw door en wist de kachel uit het ge bouw te verwijderen. Het camouflagemateriaal ging voor een deel verloren. In het gebouw werd enige schade aangericht. GEMEENTESECRETARIS ONTSLAGEN De raad der gemeente Bergen heeft ongevraagd ontslag verleend aan de heer L. M. B. v. E. met ingang van 9 november 1960 als secretaris der gemeente Bergen, als ambtenaar van de Burgerlijke Stand van die ge meente en als lid van het Burgerlijk Armbestuur van Bergen, omdat hij door het Gerechtshof te 's-Herto- genbosch veroordeeld is tot één jaar gevangenisstraf wegens valsheid in geschrifte en het aannemen van steekpenningen. Tijdens het afwerpen van hooi van een zolder is gistermiddag de 40- jarige loonwerker G. Vermeulen uit de buurtschap Dichteren, gem. Doe- tinchem, op de deel gevallen. Hij werd op slag gedood. De heer Ver meulen was gehuwd en vader van vier kinderen. Laatste ronde levert Nederland vrijwel zeker verlies op Aangezien Rusland sedert maandagmorgen - na het uitspelen van de partijen van de tiende ronde - reeds zeker was van de eerste plaats, in de eindrang schikking, is dinsdag in de elfde en laatste ronde van de Schaak-Olympiade te Leipzig slechts strijd geleverd om de tweede en lagere plaatsen. Het ene punt verschil tussen de Verenigde Staten en Zuid-Slavië kon nog geenszins beslissend worden genoemd voor de definitieve bezetting van de tweede plaats. In de onderste helft van de ranglijst bleek West-Duitsland zich ermee ver zoend te hebben, dat het geen hogere plaats dan de negende meer zou kunnen veroveren. De West-Duitsers kwamen dan ook tegen Nederland zonder Schmid en Darga uit. Geen hoger salaris voor Engelse profs De Engelse beroepsvoetballers zullen geen hogere lonen krijgen. Dat is dins dag besloten op de buitengewone alge mene vergadering van de Football Lea gue, die in St. Annes werd gehouden. Een uitzondering werd gemaakt voor spelers onder 21 jaar en voor degenen, die uitkomen in een wedstrijd, die op de televisie wordt uitgezonden. De heer Richards, voorzitter van de League, zei na afloop van de vergade ring: „In deze tijd van het seizoen zijn de clubs er niet op voorbereid om door te gaan met salarisverhogingen. Het grootste aantal heeft momenteel grote financiële zorgen en vele verenigingen hebben zelfs schulden". WIELRENNEN DE ZESDAAGSE VAN BRUSSEL Gisteravond om half elf heeft Roger Moens, wereldrecordhouder op de 800 meter het startsein gegeven voor de 36e zesdaagse van Brussel, waaraan 16 kop pels deelnemen. Peter Post rijdt ook ditmaal met de Belg Rik van Looy, we reldkampioen op de weg 1960. Jan Plantaz en Daan de Groot vormen het enige geheel Nederlandse koppel. Een incident in de eerste nacht is er oorzaak van, dat het Belgisch-Neder landse koppel Rik van Looy-Peter Post enkele uren na de start een achterstand op het sterke Belgische duo Van Steen- bergen-Severeyns heeft opgelopen. Bij een aflossing werd Peter Post door het stuur van zijn fiets in de linker dij ge raakt. De Nederlander moest zich laten verzorgen en van de verwarring maakte Van Steenbergen gebruik om een drietal ronden uit te lopen op zijn landgenoot Van Looy. Bij pijn, griep of „landerig" gevoel zorgt een enkel labiel dat U weer mei pieiler Uw werk kunt doen 20 tabl. f. 0.80.Voordelige gezinsverpakking 100 labl. f. 3.60 (Advertentie) Vanmorgen vroeg bU de neutralisatie luidde de stand: 1 Van Steenbergen- Severijns .België) 20 p., op één ronde: 2 Bucher-Pfenninger (Zwits.) 20 p., 3 Bugdahl-Altwick (W. Did) 2 p.,op 2 ron den: 4 Vannisten-Daems 17 p., op 5 ron den 5 Plantaz-De Groot (Nederland) 11 p., 6 Van Looy-Post (België-Nederland) 8 p VAN HOUWELINGEN VIERDE TE BRUSSEL Onze landgenoot Arle van Houwelin- gen is gisteravond vierde geworden in een stayerswedstrijd over een uur, die voorafging aan de start van de Brus selse zesdaagse. Winnaar werd de Spaanse wereld kampioen Timoner, die 60 km. en 235 meter aflegde. De Belgen Verschueren en Depaepe eindigden als tweede en derde met respectievelijk 5 en 15 meter achterstand. Van Houwelingen volgde op 30 meter. lees Baba Sy, de Haitiaan Saint Fort, de Suiinamer Sen Kaw en de Nederland se kampioen Wim de Jong. Voorts zullen aantreden A. van Aalten, Jan Edinii en M. Storm uit Huissen. Op de eerste dag van het toernooi, dat op 15 november a.s begint en t.m. 18 november duurt, worden drie partijen gespeeld. Op drie volgende dagen telkens zes partijen. HET Alle correspondentie betreffende deze rubriek gelieve men te zenden aan W. J. v. d. Voort, Korenaarstraat 30, Nleuw- Vennep. L ADDERWEDSTRIJ D Deze week komen wij de aandacht vra gen voor een tweetal problemisten, die reeds tot de oude garde behoren. Onder no. 1030 een verdienstelijke bewerking van de heer Pranger. Een heel mooi en fris stukje werk, dat geheel op meer- slag, een verdienste op zich zelf, geba seerd is. Een niet moeilijk, doch geestig stukje. Wedstrijdprobleem no. 1030 Auteur: B. J. Pranger, Den Haag le publikatle Snelle remise De partij van Donner vorderde het snelst. Unzicker opende met de e-pion en er ontstond een Spaanse partij met een gesloten vedediging waarin de Duit se grootmeester bijzonder goed thuis ia. Reeds na anderhalf uur spelen waren er ruim 20 zetten gedaan. Donner trad agressief op de dame-vleugel op, doch Unzicker liet zich niet onbetuigd. Het scheen dat de Nederlander slechter kwam te staan, vooral toen Unzicker zijn d-pion naar d-6 kon optrekken en de pion op c-5 won. Donner stond echter zo solide dat Unzicker niets met zijn overwicht kon beginnen en de partij remise gaf. Prins had met wit tegen Lehmann we derom het Weenink-systeem gekozen waarin hij enkele vrije fantasieën ver werkte. Lehmann dacht aanvankelijk lang na doch leverde energiek tegenspel. Prins provoceerde ruil van het paard op h3, waardoor hij de open g-lijn kreeg. Hij verbruikte echter onrustbarend veel bedenktijd. Lehmann deed krachtige tegenaanvallen op de dame-vleugel en Prins kwam tenslotte in een toren-eind spel terecht, dat vermoedelijk niet meer te houden is. Winst verspeeld Aan bord vier ontwikkelde zich de partij Langeweg-Pfeiffer aanvankelijk sterk ten gunste van de Nederlander. Dank zij enige geslaagde operaties op de dame-vleugel slaagde Langeweg erijï de kwaliteit en een pion te winnen. Hij had de party toen moeten winnen. De Nederlander maakte echter een aantal foutjes, waarschijnlijk door te snel spel. Al zijn voordeel moest Langeweg prijs geven en het scheelde maar weinig of hij werd mat gezet. Nu heeft Langeweg een dame-eindspel met een pion minder, waar mogelijk nog een remise in zit. Kramer had het tegen Bialas niet ge makkelijk. In de Konings-Indiër kreeg de Duitser al spoedig het beste spel. Kramer probeerde door klleine storings acties zich te handhaven, maar slaagde er niet in. Om erger te voorkomen moest hi.l een stuk geven tegen twee pionnen. In een eindspel van een loper plus drie pionnen (Bialas) tegen vier pion nen (Kramer) heeft de Nederlander nauwelijks kans op remise. Het is zeer waarschijnlijk dat Neder land zijn tiende plaats nog zal moeten afstaan aan Engeland, dat in de afge broken partijen gunstig staat. De sensatie van deze laatste avond was de nederlaag van Tal tegen de Brit Penrose. Met een luid aaplaus werd het briljante spel van de jonge Engelsman door de enthousiaste toeschouwers be loond. De uitslagen waren: West-DuitslandNederland '/»-'/* 3), Tsjecho-SlowakijeArgentinië 1 '/»- 2), Oost-DuitslandVerenigde Staten 0-2 (-(- 2), Roemenië-Hongarije Vt-lVt 2), Engeland-Rusland 1-1 (-j- 2), BulgarijeZuid-Slavië '/t-2'/» (-J- 1). Na de elfde ronde luidt de stand: 1 Rusland 32 p. 4- 2 afg. p., 2 Verenigde Staten 27'/» p. 4- 2 afg. p., 3 Zuid-Slavië 27 p. 4- 1 afg. p., 4 Hongarije 21'/» p. 4- 2 afg. p., 5 Tsjecho-Slowakije 21 p. 4- 2 afg. p., 6 Bulgarije 20 p. 4- 1 afg. p., 7 Argentinië 19 p. 4- 2 afg, p., 8 Oost- Duitsland 18'/» p. -f 2 afg. p.. 9 West- Duitsland 17 p. 4- 3 afg. p., 10 Nederland 16'/» p. -f 3 afg. p., 11 Engeland 16'/» p 4- 2 afg. p., 12 Roemenië 15'/» 4- 2 afg. Bom en Dukel verloren, Gordijn remise De nek-aan-nek-race tussen Baba Sy en Tsjegolev duurt onverminderd voort. Beide wonnen, waarvoor de Senegalees heel wat meer moest pres teren dan zijn concurrent. Koeperman raakte door zijn remise tegen oud titelhouder Deslauriers weer een punt achterop. Het zou wel eens kunnen zijn, dat de wereldkampioen zijn titel in Groningen verloren heeft. De Franssprekenden lieten zich in de 22e ronde van hun beste zijde zien: Dionis en De Descallar speelden een fraaie remisepartij, Saint Fort won, zij het volkomen onverwacht, Verse behaalde een verdienstelijke remise, terwijl de zevende achtereenvolgende overwinning van Baba Sy reeds werd vermeld. Slechts de jonge Rus Tsjegolev is nog ongeslagen. Of hij dat woensdagavond nog zal kunnen zeggen? Zwart: 1. 6. 8/10, 14. 25/27 en 34. Wit: 19. 22/24, 28. 31. 35. 37. 41 en 43. Wit speelt en wint. Vervolgens een vraagstuk van de heer Geerlings. Een geweldig slagprobleem, waarvan de oplossing niet voor het gij pen ligt. Aanvangsstand wel wat fan tastisch, doch hierbij vergoed de afwik keling veel. WedstrUdprobleem no. 1031 Auteur: G. Geerlings. Leiden le publikatie Dukel-Baba Sy Na de nodige openingsschermutselin gen verdween nogal wat materiaal van net bord. Eerst speelde de strijd zich af op de zwarte korte vleugel. Een plotsc- lineg uitval over de lange vleugel wij zigde het spelbeeld volkomen. Teneinde een actieve stelling te kunnen behouden speelde Dukel zijn kroonschijf op in de klassieke stand. Hij vlocht een fraaie lokzet in de positie maar Baba Sy zag het eveneens. Weer verkreeg de Senega lees tempowinst. Dukel plaatste de Ghestem-doorstoot om lucht te krijgen. De Nederlander had veel tijd gebruikt anders zou hij deze variant vermoede lijk niet gekozen hebben. Baba Sy for ceerde een doorbraak, gaf de IJmuide- naar gedwongen spel en won in precies 50 zetten na een wederzijds fraai ge speelde partij. Gordijn-Verse Een rustige positiepartij, waarin de Franse kampioen zich op de juiste wijze verdedigde. Wel verkreeg Gordijn een aanval, maar deze sloeg juist niet door. Verse vond bekwaam het reddende of fer op het juiste moment waardoor hy zich van de remise verzekerde. Een te leurgestelde Gordijn kon hieraan niets meer veranderen. Saint Fort-Bom In deze moeilijke partij had de Neder lander doorlopend voordeel. Speciaal de korte vleugel van de Haitiaan moest het ontgelden. Het moet gezegd worden dat deze bekwaam tegenspeelde. Bom bracht een bekende slagwending in de stand, Saint Fort loste de dreiging op door een randschijf te accepteren. De Utrechte naar had zich dermate in de combina- toire mogelijkheden vastgebeten, dat hij zelf een lichte combinatie overzag toen hij meende een dwangzet te kunnen af geven. Gedesillusioneerd gaf hij, na het hieruit voortvloeiende stukverlies op. Dionis-De DESCALLAR Fel trok de Parijzenaar ten aanval. Een positiepartij van uitstekend gehalte was het produkt van de inspanningen der spelers. Nadat de Marokkaan op zijn beurt op avontuur was uitgegaan, le verde een omtrekkende beweging Dionis een sterke voorpost op. Spoedig werd deze gelikwideerd, doch Dionis bleef te rugkomen. Zijn rechtervleugel was ech ter verzwakt, waardoor De Descallar zich tegenkansen wist te scheppen en dankzij een offer het eerst op dam kwam. Dionis vond de juiste zetten en zo kwam na spannende en fFaaie strijd een onbeslist op het wèdstrijdbord. Tsjegolev-Agliardl Na een klassiek begin veroverde Agliardi het middenbord. Tsjegolev was gedwongen naar de rand van het bord uit te wijken. Op een gegeven moment zette de Monagask niet konsekwent door en zijn tegenstander was er toen als de kippen bij om de winst te incasseren. Sen 1 Kaw-Verpoest Dit was een Hollandse partij, waarbij de tegenstanders elkaar niet veel toe gaven. Op originele wijze loste de Suri namer het probleem op hoe zijn lange vleugel zo effectief mogelijk te ontwik kelen. De kansen van de Belg mochten bij het vorderen van de partij iets hoger worden aangeslagen, in de stand van vijf tegen vijf zag hij kans een kleine combinatie in de stand te vlechten. Hij smaakte het genoegen deze ook te kun nen uitvoeren maar het overblijvende eindspel van drie tegen twee schijven was niettemin remise, hetgeen de Belg, hoe ongaarne ook, uiteindelijk moest ac cepteren. Deslauriers-Koeperman De openingszet 32-28 beantwoordde Koeperman welhaast traditiegetrouw met 18-22. De Canadees zette anders voort dan de wereldkampioen als regel krijgt tegengespeeld. Hij verkreeg zeer bevredigend spel, dankzij enige originele voortzettingen. Nog trachtte de Rus een aanval met zijn korte vleugel op te zet ten, maar de Canadese verdediging was wederom vernuftig. Een echt Deslau- riers-offer, vol verassingen, verzekerde hem op de 52e zet van remise. De uitslagen waren: Sen Kaw (Sur.)—Verpoest (Belg.) 1-1; Deslauriers (Can.)—Koeperman (Rusland) 1-1; Tsjegolev (Rusland— Agliardi (Mon.) 2-0; Saint Fort (Haiti) —Bom (Ned.) 2-0; Dionis (Frankr.)De Descallar (Mar.) 1-1; Dukel (Ned.) Baba Sy (Sen.) 0-2; Gordijn (Ned.) Verse (Frankr.) 1-1. Na de 22e ronde luidt de stand als volgt: 1. Baba Sy 36 pnt.; 2. Tsjegolev 35 pnt.; 3. Koeperman 33 pnt.; 4. Deslauriers 28 pnt.; 5. Saint Fort 25 pnt.; 6-7 Gordijn en Sen a Kaw. beiden 22 pnt.; 8. Bom 21 pnt.; 9. Verpoest 20 pnt.; 10. Dukel 19 pnt.; 11-12 Verse en Dionis, beiden 16 pnt.; 13. De Descallar 11 pnt.; 14. Ag liardi 4 pnt. INTERNATIONAAL TOERNOOI TE HUISSEN In het Betuwse plaatsje Huissen bij Arnhem zal na afloop van de huidige strijd om het wereldkampioenschap een internationaal damtoernool worden ge houden met deelneming van de Senega- Zwart: 1, 4/6, 8, 9. 14. 19. 24, 26, 29, 34. 35. 39 en 44. Wit: 10, 15, 18, 22, 23, 25, 27, 28, 30/32. 37, 38. 45 en 50. Wit speelt en wint. Oplossingen van alle problemen over de maand november kunnen ingezonden worden tot uiterlijk 8 december a.s. aan boven deze rubriek vermeld adres. OPLOSSING PR. OKT. SERIE Na 1020: wit 30. 24. 240, 482, 10, 41. 35. 34. 3 (29) 17 (20a) 22 (25b) 44 (34) 30 (39 of 40) 44. a) (34) 22 (20) 18 (39) 34 en 15. b) (24) 39. Dit eindspel is van P. Schaap en A. Jacobs. No. 1021: wit 327, 34. 5. 24 <43ab) 40 (48 cd) 25 (eb) 20 (24) 34 (30) 34 en w.nt. A. (44) 40 (35) 2 wint. B. (20) 15 (43x) 40 (48x) 34 enz. en wint C. (49) dan 2 en wint. D (20) 15 (48 dan volgt 34 op 49 vu.gt 15-24 enz. E. (20) 42 (48) 34 enz wint. B. (20) 15 enz. en wint. No. 1022: wit 45, 217, 34. 40 (18) 37 (44) 231 (46x) 35 (24) 5 gew. No. 1023 wit 20, 11, 9. 24, 449, 8 gew. No. 1024 wit 382, 461. 43, 23, 427, 29, 2 gew. No. 1025 wit 43. 23, 20. 1 (349) 21. 6 (38) 44 (43) 49 (48) 21 (17) 26 (31) 37 (21 of 22) 31 of 32 gew. No. 1026 wit 45. 272, 203. 29, 428, 38. 34, 3 (21x) 26 (24x) 11 (30a7 (34) 2 (39) 16. a. (272) 262 (30) 17 (34) 7 (39) 30 (394b) 39 enz. b. (327) 48 (371) 427 enz. No. 1027 wit 28, 7. 14 (20) 15, 38, 30 (33) 44 (38) 39 (42) 34 gew. Dit pr. scheen bij-oplossing te zijn. Lijst deelnemers als mede de prijs winnaar In de eerstvolgende rubriek. CORRESPONDENTIE door 36 De heer Dawson vertelde hem een nieuwtje dat hem voor het ogenblik alle andere dingen deed vergeten. De ster van Andres Hollweg die als een meteoor zo plotseling en snel aan de zakenhemel verschenen was be gon reeds te verbleken. De opschud ding door het Supratint teweegge bracht begon van lieverlede te ver flauwen aangezien de kwaliteit van die verfstof die met zulke enorme reklame op de markt was gebracht, een bedenkelijke schaduwzijde be gon te vertonen. „Het is namelijk gebleken", ver telde de heer Daws n, „dat Supra tint niet houdbaar van kleur is. Zelfs zonder de inwerking van het licht, in kisten of donkede opslag- on HorfoliiVo. verbleekt de kleur in een verrassend korte tijd en krijgt een lelijke, geelbruine, vlekkerige tint. De schade voor d afnemers is groot, die van Hollweg enorm, want hij heeft grote voor raden laten aanmaken. Het ergste voor hem is dat de meeste kopers hun geld terug verlangen". „Maar dan is hij geruïneerd!" riep Zeiler opgewonden uit. „Nu, nu zo erg is het ook weer niet, denk ik. Hollweg is een slimme vogel en hij heeft meer ijzers in het vuur .Hij heeft zich in tal van on dernemingen geïnteresseerd die, naar gezegd wordt, miljoenen op brengen. Ook schijnt hij nogal veel geluk met speculeren te hebben. Dan heeft hij zich weten aan te sluiten bij een groep grote geldmagnaten en verscheidene van die lui schijnt hij tot zijn persoonlijke vrienden te hebben gemaakt door hen in veel opzichten van dienst te zijn en als stroman op te treden. Ze zijn hem als een der hunnen gaan beschou wen en het is duidelijk dat hij er op rekent dat ze hem nu niet zullen laten vallen. Vermoedelijk kan hij ze in bepaalde opzichten compromit teren. Toch is zijn positie tegenwoor dig ondermijnd, en alles zal er van afhangen of hij kans ziet zijn kre diet te handhaven". Nadat de heer Dawson vertrokken was, liep Zeiler in gedachten ver zonken de kamer op en neer. Holl weg was een verloren man, daarvan was hij nu overtuigd .Al sinds lang zag hij in deze niet meer de man van zijn dochter, doch beschouwde hij hem alleen nog maar als een concurrent. En als zodanig dacht hij nu ook aan hem en een zeker ge voel van voldoening kon hij niet on derdrukken. Hollweg had zich tegen over hem nooit als schoonzoon ge dragen; integendeel, van het begin af had hij het er blijkbaar alleen op aangelegd hem te gronde te richten. En waarom? Hij had de man nooit een strobreed in de weg gelegd. Doch nu was hij zelf in de kuil ge vallen die hij voor Zeiler gegraven had. Want waarmee moest Hollweg zijn krediet handhaven nadat hij in plaats van winsten uit Supratint te kunnen maken, enorme sommen als schadeloosstelling zou hebben te be talen. Die vrienden van hem? Och kom, die zouden hem zien aankomen; bij de portefeuille houdt alle vriend schap op, dat leert de ervaring wel. Maar plotseling bleef hij verstijfd van schrik staan. Er was hem een afschuwelijke ge dachte door het hoofd gevlogen. Kon. wat Hollweg nu overkomen was, ook hem niet treffen? Supratint had im mers dezelfde formule als Kame leon? Als ook dit eens niet kleur- houdend was? Zijn hand had al heftig op de bel gedrukt en toen Krause in allerijl de kamer in kwam, gaf hy opdracht zo snel mogelijk dr Lukas bij hem te laten komen. En bijna hees van opwinding vertelde hij deze even later wat hij van de heer Dawson gehoord had. Maar nog terwijl hij aan 't spre ken was, werd hij al rustiger; Hans Lukas scheen noch verrast te zijn, noch geschrokken. Met 'n glimlach op zijn gezicht gaf deze dan ook ten antwoord: „Ja, méneer Zeiler, zoiets had ik wel Verwacht. Want dezelfde ontdek king die nu door alle afnemers van Hollweg gedaan wordt, heb ik reeds bij het begin van mijn proeven ge daan. Ook bij mijn eerste proefne mingen hield de kleur geen stand en het heeft me heel wat hoofdbrekens gekost, uit te vinden waaraan dat lag en er de juiste oplossing voor te vinden. Het lag aan het mengpro- cédé, en door bijvoeging van een neutraliserende stof ben ik er uit eindelijk in geslaagd de kleur houd baar te maken. U kunt gem^t ziin meneer Zeiler, bij Kameleon veran dert de kleur absoluut niet; niet door de tijd en ook niet door het zon licht. Al zou men het een stof die een dergelijke naam heeft, niet eens kwalijk kunnen nemen", voegde hy er met een lachje aan toe. Zeiler ademde verlicht op nu Hans zelfs nog grapjes kon maken. „Gelukkig!" verzuchtte hij uit de grond van zyn hart. „Tsonge, wat was ik geschrokken. Ja, ik herinner me nu dat je bij je analyse van Su pratint enkele kleine verschillen had opgemerkt. Maar een klein verschil kan ik dat toch eigenlijk niet vin den". Die avond kon Zeiler thuis ov°r niets anders praten dan over Daw son en diens opzienbarend nieuws; en over de precaire positie van An dres Hollweg. Op Bernarda maakte dit alles een verontrustende indruk. Niet voor zo ver het Andres Hollweg betrof, maar zover het Lola en mogelijk Hans Lukas betrof. Want hoe zou Lola het verlies van haar glanzende leventje verdragen? Als Hollweg werkelijk al zijn geld zou verliezen, zou ze in staat zijn naar Duitsland terug te komen, zogenaamd voor 'n lange vakantie bijvoorbeeld. Dan zou yft 7<%Ver niet riolotnn T-To„ T "1">" v/eer achterna te gaan lopen en zo doende zou ze het evenwicht dat de ze door haar afwezigheid had weten terug te vinden, weer verstoren. Was het niet uit liefde dan toch uit verveling. Want in Lola's liefde voor Hans geloofde Bernarda niet meer. Dan zou ze zeker anders opgetreden zijn. Dat was louter komedie van haar geweest, vermoedelijk zo lang ze verondersteld had dat ze hem mis schien voor het een of ander zou kunnen gebruiken. En ook nu zou ze daarmee wel weer beginnen, alleen al om iets te doen te hebben. Aan Hans dacht Lola niet meer. Want dat deze wel degelijk van haar hield, was duidelijk genoeg. Hoewel hij niet meer zo'n onrustige en zenuw achtige indruk maakte als toen Lola pas weg was, stonden zyn ogen nooit vrolyk. Niet dat ze hem te genwoordig vaak ontmoette; beiden ontweken elkaar zoveel mogelijk tn Bernarda had zich met ijver aan haar nieuwe taak gegeven. Bijna iedere dag kwamen er nieuwe kin deren bij dat groepje dat ze onder haar hoede had. Meestal trok ze met hen naar het bos achter St. Johann waar ze een open plek opzocht. Dan werden er spelletjes gedaan, er werd gezongen, of Bernarda vertelde ver-

Leidse Courant | 1960 | | pagina 11