staSterk-polis ^\(jr sta§terk van de UTRECHT" A Het boetekleed sierde T.V.-omroepster Karin Kraaykamp Zij kwam op het matje in Alplien a. d. Rijn Duizend valse „doctors" in Nederland? WOENSDAG 2 NOVEMBER 1960 DE LEIDSE COURANT De Iraanse kroonprins Hebt u wel eens nage- gaan, dat u aan uw A.O.W. of A.W.W. al- leen stellig niet genoeg hebt? Zorg, dat u straks l een aardig kapitaaltje V achter de hand hebt. t 111 I Neem daarvoor nu een Oe noodzakelijke aanvulling op A.O.W. en A.W.W. N WIE NU LEEFT, DIE NU Z0RGTI JW POLIS Vraagt inlichtingen: N.V. Levensverzekering Maatschappij „UTRECHT" Leidseweg 2, utrecht Moeilijkheden (Advertentie) Foto: De Iraanse kroonprins in zijn bedje, (telefoto) HANDEL IN PROMOTIES DOOR „ONDERWIJSINSTITUUT" Naar schatting duizend Nederlanders noemen zich, zonder aan een uni versiteit of hogeschool te zijn gepromoveerd, doctor (dr.) Zij hebben deze titel voor duizend gulden gekocht van een firma, die oorspronkelijk was gevestigd in Vaduz (Liechtenstein), maar die kortgeleden haar zetel ver plaatste naar Zürich (Zwitserland). De firma werft haar „studenten" met advertenties die bij voorkeur ge plaatst worden in bladen, die zich erop beroemen veel te worden gelezen door universitair gevormden. Zo'n advertentie ziet er onschuldig uit: het woord Lichtenstein komt er niet in voor en het genoemde adres bevindt zich in Brussel. De ware vertegenwoordiger voor het Nederlandse taalge bied woont evenwel in Scheveningen en noemt zich „directeur van een onderwijsinstituut", aldus de „Tel." lijke maatstaf ten grondslag, en dat lijkt op zwendel worden de promo ties in het geheim in Liechtenstein of aan boord van schepen buiten de territoriale wateren gehouden. De vereiste dissertatie omvat on geveer vijftien gestencilde blaadjes en moet door de promoveidus zelf worden geschreven. Hij kan dat ge makkelijk doen aan de hand van de schriftelijke lessen, die hem voor zijn ƒ380.inschrijfgeld worden toege zonden. Als hij moeilijkheden heelt zijn de docenten, cue voor het meren deel een bepeikle universitaire vor ming achter de rug hebben bereid te helpen tegen ue te ling van cx'ra lesgeld. 1000.— voor een titel In de meeste landen is de titel „doctor" op zichzelf niet beschermd. Om evenwel alle risico's uit te slui ten aan het verlenen van deze ti tels ligt geen enkele wetenschappe- groepshuizen en nog een hartelijk afscheid van de kinderen ging het naar Avifauna voor een lunch, die door de heer G. van der Valk werd De bekende t.v.-omroepster, mevrouw Karin Kraaykamp, heeft enkele aangeboden, weken geleden in een uitzending aan het adres van Alphen a.d. Rijn een Daar werd de dag besloten. Wet- ultdrukking gebezigd die men in die nijvere plaats, zacht gezegd, niet houder Rogaar dankte mevrouw wilde nemen. Mevrouw Kraaykamp had namelijk beweerd dat Alphen in Kraaykamp voor haar bezoek en de Rimboe zou liggen. sprak de verwachting uit, dat ztf nu De reacties waren bij de Alphenaren zodanig dat men niet beter meende een heel andere indruk van Alphen te doen dan de „zondares" maar eens naar die rimboe uit te nodigen. heeft gekregen. Karin Kraaykamp op Gisteren heeft zij daaraan gevolg gegeven. Zij is in Alphen op bezoek haar beurt getuigde, dat zij een on- geweest en o.m. door burgemeester Bruins Slot op het gemeentehuis ont- vergetelijke dag had gehad, die zij vangen. Zij kreeg haar naam in chocoladeletters nimmer meer kon vergeten. „Nooit zal ik van Alphen meer spreken als waar beiden in een genoeglijk ge- van een „rimboe", sprek nog eens het gebeurde voor de T.V.-camera ophaalden. Vervolgens werd mevrouw Kraaykamp letterlijk PTT-hpamhtc fraudeerde op het matje geroepen waar de bur- r 11-UCaiUUlC UaUUCCrUC Klokslag half tien reed Karin met gemeester haar een fraai boeket bloe- Nadat bij het postcheque- en giro- ilfiaToo n^8^nPavoee WArem Ta men aanbood- kantoor in Arnhem een tekort werd r^ds toegesproken door de ^leer Ph Er werden nog bezoeken afgelegd ontdekt van circa 9.500,- is door reeas toegespr Ken aoor ae neer Baronie en het modema- de postrecherche een PTT-beambte G. Koest, die namens een comité Baronie en het modema aan|ehouden_ Deze heeft bekend te begroetingswoord sprak. Hij wees op |aa«£ WiminghoH. de Earome gefraudeerd door met behulp de aanleiding tot dit bezoek en gaf de sprak ae directeur, ae neer jongen, tii<5«jpnpevneed wr7pkerine dat de inwoners van Karin hartelijk toe en bood haar v?n. ?,®n, ao,or .nem. tussengevoegd verzekering, dat de inwoners van rhornladeletteri aan girobiljet de girorekening van een Alphen de schrik over de uitdruk- naam cnocoiaoeietters aan. kennis met een beoaald bedrae te kin? rimboe" nop nauweliiks te bo- Een bezoek aan de Martha-Stich- kennis met een oepaaia Decirag te king „rimboe nog nauwelijks te bo- kinderen een ware laten verhogen. Dit bedrag werd ven zijn. J™| ™as voor aei Kinaeren een ware doQr de girodienst uitbetaald. De op Karin Kraaykamp verzekerde, dat belevenis. Directeur W. Vogel ont- deze wjjze verkregen aanzienlijke het haar heus speet die uitdrukking M f/l som geld heeft de PTT-bearnbte met gebruikt te hebben, waarna zy een ÏÏJEJSifi n°S drie Arnhemmers, die intussen uiteenzetting gaf van de oorzaak. Dat stichting. Hij bood haar n exemplaar 0Qk z-n aangehouden, grotendeels op een bedoelde avond enkele jaren van "et maandblad van de inrichting opgemaakt. Het viertal is voor de geleden bij een uitzeding in Avifau- aan- officier van Justitie te Arnhem ge- Na het bezoeken van een der leid. Bewondering voor de kleine kroonprins na: „Weet wel, wat je waagt", ver giste en van een Avifauna in Krim pen aan de IJssel sprak. Het V.V.V. in Rotterdam is feitelijk schuld van dit alles, vertelde Karin, want daar vertelde men1 mij dat ik, om in Al phen aan den Rijn te komen, met de trein naar Gouda moest en verder naar Alphen. Dat er reeds meer dan 25 jaar een treinverbinding tussen Alphen en Gouda bestaat verzuimde men aan Karin te vertellen. Haar reis was toen van dien aard geweest, dat enkele weken geleden, toen Theo Eerdmans haar op die be wuste verspreking wees, zij alleen nog maar dacht aan die nare reis en het bij haar opkwam: „dat gaat alleen maar naar een rimboe toe." CHOCOLADELETTERS. Burgemeester Bruins Slot ontving mevrouw Kraaykamp in de kamer van burgemeester en wethouders, Voordat Karin Kraaykamp voor haar openbare betiteling van Alphen aan den Rijn met „rimboe" kwijtschel ding had gekregen, werd er in het raadhuis een ernstig gesprek gevoerd, waarbij zij „rekening en verantwoor- sfotTr«Mbop'flê Foto: v.l.n.r.: de arts de moeder van de Sjah, de moeder van Sto) en wethwouder Ph. H. Ko- een knapI"' verpleesster bewonderen de kleine kroonprins, gaar WETHOUDERS VAN GOES KONDIGEN AFTREDEN AAN. Twee wethouders van Goes, de he ren J. J. van Melle (CH) en H. B. Bouwman (P .v. d. A.) hebben in de raadsvergadering van maandagavond aangekondigd, dat ze op 16 november zullen verklaren, hun portefeuille ter beschikking te stellen. Met die verklaring zullen ze hun redvoerin- gen over het rapport inzake het be leid van B. en W., dat op die dag wordt behandeld, beginnen. De derde Goese wethouder, de heer J. H. Roose van de K.V.P., had maan dagavond ook een verrassing; hij stemde tegen de gemeentebegroting voor 1960 en tegen de begroting voor het Goese grondbedrijf. Zijn argu menten hielden in, dat hij te weinig cijfers over de begrotingen had kun nen krijgen uit de administratief - technische sector van de gemeente. Belg mocht niet in Nederland spreken Omdat er gegronde aanwijzingen waren, dat de heer Van Lierde zich op ongewenste wijze zou uiten je gens de bevriende mogendheid Bel gië, heeft de minster van Justitie aan de vooorzitter van het comité van de Algemene Nederlandse Vre- desactie medegedeeld, dat het aan de Belg Jean C. H. van Lierde niet was toegestaan op de openbare ver gadering van genoemd comité het woord te voeren. Dit heeft de heer Beerman, minister van Justitie, ge antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Lank- horst (PSP) dienaangaande. De heer Van Lierde mocht even min op deze vergadering, die op 9 oktober in Amsterdam werd gehou den, aanwezig z«n tijdens het voor lezen van zijn redevoering. Tijdens de middagbijeenkomst werd hij in de gelegenheid gesteld een wel komstwoord tot de vergadering te richten. Bij het oversteken van de Mid denweg in Amsterdam werd giste ren de 69-jarige weduwe N. J. de Haan-v. d. Valk door een motorrij der aangereden. De vrouw werd on geveer 10 meter meegesleurd. Bij aankomst in het ziekenhuis werd de dood geconstateerd. De politie on derzoekt nu of de motorrijder enige schuld treft. De 23-jarige ongehuwde kraan drijver H.J.J. Overwater uit Am sterdam is gistermiddag tijdens werkzaamheden aan zijn dragline, bekneld geraakt tussen de kpaanarm en de cabine van zijn auto. Hij moet op slag dood zijn geweest. De man hing juist met zijn bovenlichaam uit de cabine toen door nog niet opge helderde oorzaak de kraanarm met de zware bak begon te draaien met bovengemeld gevolg. Ook de elf maanden jonge Wendy Rote uit St. Petersburg, Florida, heeft haar moeilijkheden, vooralals het spaghetti betreft. 20-Jarig meisje - na een week - dood op bed gevonden Een jonge leerling-kleuterleidster, de 20-jarige Sigrid A. E. S. Sander uit Bloemendaal, is gisteravond on der vreemde omstandigheden dood aangetroffen in haar Amsterdamse huurkamer. Het stoffelijk overschot vertoonde sporen van ontbinding, maar niets wees op geweld of mis daad. Daar vergiftiging zeer waar schijnlijk leek, zal de patholoog anatoom dr. J. Zeldenrust sectie ver richten. Sigrid Sander bewoonde een zol derkamer op de vierde étage van het perceel Deurloostraat 28. Zij zorgde voor haar eigen kostje en haar hos pita, de bejaarde mevr. A. P. H. Dey, heeft haar het laatst gezien op zon dag 23 oktober. De dinsdag daarna, op 25 oktober, had de kleuterleidster nog in de stad gegeten met een studiegenoot uit Santpoort. De twee meisjes aten toen patates frites, appelmoes en pork. Het was deze vriendin, die tot de vreselijke ontdekking heeft bijge dragen. Zij werd uit Bloemendaal opgebeld door de ouders van Sigrid, die informeerden hoe het met hun dochter was. Ondanks de herfstva kantie hadden zij niets van het meis je gehoord of gezien. De vriendin, wier kamer aan de Ohurchill-laan uitziet op de kamer van Sigrid en die de laatste dagen ook geen beweging had waargeno men, stapte naar de hospita en sa men gingen de vrouwen naar boven. De slaapkamer bleek echter van binnen afgesloten. Een onaangename geur verspreidde zich over de gang. Bevreesd voor wat zij zouden vin den, waarschuwde de hospita de po litie van het bureau P Aertsstraat, die vanuit de dakgoot het meisje in bed zag liggen en daarna de deur forceerde. Het stoffelijk overschot lag ge kleed in pyama op bed, dekens en lakens tot de hals toe opgetrokken. Op een secretaire bij haar hoofd einde lagen nog enkele opengesla gen dictaten en studieboeken. Hoera, het is een zoon! mmm Tegen de wet Wanneer het wetsontwerp op het wetenschappelijk onderwijs, dat de Tweede Kamer dezer dagen behan delt, van kracht wordt, is het Neder landers verboden zich in ons land doctor te noemen krachtens een buitenlandse promotie, tenzij de titel door de minister van O,» K. en W. is erkend. Telkens wanneer men de dubieuze titel onrechtmatig gebruikt, krijgt men een boete van ƒ300, zo wil dit wetsontwerp. De wet zal evenwel niet gelden voor hier werkende bui tenlanders, tenzij de Tweede Kamer vandaag of morgen nog een wijziging in het betrokken artikel aanbrengt. De vorige week reeds heeft dr. W. H. Vermooten (geprofnoveerd aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam) de minister van O., K. en W., mr. J. M. L. Th. Cals, ge wezen op „de internationale zwen del in academische titels, o.a. bedre ven door een firma in het vorsten dom Liechtenstein". Hij zei, dat de activiteiten van de firma in België onwettig en strafbaar zijn. De minister meent, dat de nieuwe wet voor ons land voldoende bescher ming biedt. De achtergrond van deze „zwendel", 'via welke men o.m. doctors- en an dere onbeschermde titels verleent in de „toegepaste economische weten schappen", de „toegepaste rechtswe tenschappen", de „toegepaste filoso fische wetenschappen" en de „toege paste biologische wetenschappen", is duidelijk. Het bezit van een doctors titel geeft een zeker aanzien en heeft ook praktisch nut, omdat voor betrek kelijk eenvoudige werkzaamheden tegenwoordig al dikwijls een „univer sitaire opleiding" is vereist. In België zijn de praktijken van de firma, waarvan de directeuren nie mand mondeling te woord staan („studie-inlichtingen alleen schrifte lijk"), by de wet verboden. Forensen naar Londen binnen het kwartier over Van gisteren af kunnen Rotter dammers gebruik maken van een da gelijks forenzen-vliegtuig van de KLM naar Londen. Als zij op 't toch werkelijk niet al te vroege tijdstip van half negen 's ochtends met dit toestel van het vliegveld Zestienho ven vertrekken, staan ze reeds om kwart voor negen op Londen Air- port. De luchtforens heeft dan nog drie kwartier de tijd om zijn kan toor te bereiken en kan dus met het werk beginnen op het voor de En gelsen gebruikelijke tijdstip: half 10 's ochtends. Hoe snel het luchtverkeer ook is geworden, het is duidelijk, dat daar bij de Britse wintertijd, die een uur met de onze verschilt, een duchtig handje meehelpt. Dat neemt niet weg, dat Rotterdammers dus tegen 8 uur van huis naar het vMegveld kunnen gaan (als ze daar tenminste niet te ver vandaan wonen) en om half tien in Londen op hun kantoor kunnen zitten. Gisterochtend is het eerste toe stel, een Vickers Viscount, om half negen van Zestienhoven naar Lon den vertrokken. De vliegtijd be droeg 5 kwartier, maar dankzij de Britse klok stapten de passagiers om kwart voor negen bij Londen uit. *s Avonds echter wreek zich dit tijds- verschiL Dan vertrekt men om 19.20 uur van London Airport en komt pas om half tien op Zestienhoven aan. Op de Bosscheweg in Tilburg is is vanmorgen nabij het Wilhelmina- kanaal de 28-jarige motorrijder G. J. Colsters uit Oostelbeers in Noord- Brabant door nu toe onbekende oor- Aan de gevel van een Perzische tapijtenhandel aan het Damrak in Amster- zaak tegen een geparkeerde auto ge- dam was al heel gauw te merken, dat in Teheran een blijde gebeurtenis reden en dodelijk verongelukt had plaatsgevonden.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 7