iDe Zingende Zwammen DINSDAG 25 OKTOBER 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 OEGSTGEEST Belastingverhogingen komen aan de orde Op aandrang van G. S. In de raadsvergadering van 14 juli van dit jaar hebben b. en w. van Oegstgeest aan de raad mededeling gedaan van de concrete eisen, die Gedeputeerde Staten stellen ten aan zien van verhoging der gemeentelijke belastingen. Reeds eerder, in het „Woord yooraf" op de gemeentebe groting 1960 hadden zij geschreven, dat met de mogelijkheid van belas tingverhoging ernstig rekening moest worden gehouden. De onzekerheid ten aanzien van de nieuwe financiële verhoudingsrege ling en van het reeds van 25 maart 1959 daterende verzoek om een sub jectieve verhoging der uitkering uit het gemeentefonds waren oorzaak, dat b. en w. zich tot dusver hebben, verzet tegen de aandrang van G.S. reeds eerder de belastingen te verho gen. Voor het jaar 1960 kwam daar nog bij dat zij geen verhoging met terugwerkende kracht wensten. Dat dit juist gezien was bleek uit een besluit van G.S. d.d. 29 augustus van dit jaar de begroting. 1960 als nog goed te keuren. Dat neemt niet weg dat thans een verantwoorde be slissing zal moeten worden genomen ten aanzien van belastingverhoging. Nieuwe verhoudingsregeling tussen rijk en gemeente. Verwacht mag worden dat door de nieuwe wet op de financiële verhou ding tussen het rijk en de gemeen ten, die binnenkort in de Tweede Kamer in behandeling komt, het voor 1961 op de gemeentebegroting ge raamde tekort van 250.000 zal da len tot 20.000.door de geëiste belastingverhoging van 80.000. de subjectieve uitkering van 100.000 en een uitkering volgens de nieuwe financiële verhouding 5CT.000.— Als de overige inkomsten in dezelf de mate stijgen als de uitgaven zal 1962 een overschot van 5000.kun nen vertonen. In ieder geval is in 1962 tenminste ƒ25.000,beschikbaar om stijging van de uitgaven op te vangen. Met de subjectieve uitkering van 100.000.is het onverbiddelijke standpunt van de regering verbon den ten aanzien van de gemeenten, die tekorten hebben, dat de belasting moet worden opgetrokken tot een nieuw door de regering aanvaardbaar geacht peil en bovendien in het ver volg gebrui-k moet worden gemaakt van een nieuw te scheppen uitbrei ding van het gemeentelijk belasting gebied. Straatbelasting en reinigingsrecht. Verlangd wordt dat de straatbe lasting voor de gebouwde eigendom men wordt opgevoerd tot 10% van de belastbare opbrengst en 5% van die der ongebouwde eigendommen. De rioolbelasting moet worden ver hoogd tot 25.per perceel (thans 15.en de reinigingsrechten zul len 2.per inwoner moeten gaan opbrengen, hetgeen een vermeerde ring van 25 cent per inwoner bete kent. In verband met verschillende factoren huldigen B en W de opvat ting dat deze verhogingen niet ten laste van de eigenaren moet worden gebracht doch van de gebruikers. Zij gronden dit op de overweging dat verhuurde percelen over het alge meen nog onvoldoénde rendabel zijn. Daar thans de rioolbelasting ten laste van de eigenaren komt, stellen ALKEMADE Tekort op gemeentebegroting weer toegenomen Aandacht voor het zwembad Zoals bekend zal in de op donder dag 27 oktober te houden raadsver gadering de behandeling der begro ting 1961 aan de orde gesteld wor den. In haar begeleidend schrijven stellen B. en W. met leedwezen vast dat 't tekort van '60 van 146.031.03 in 1961 nog weer is toegenomen tot 185.689,04. Het reeële tekort van de rekening 1959 moet op 119.323,17 gesteld worden, cijfers van een min of meer verontrustend karakter. In vergelijking met de cijfers uit de re kening 1959 geven B. en W. een uit gebreid overzicht van de voorkomen de verschillen t.a.v. in de begroting 1961 opgenomen bedragen. Hieruit blijkt dat de toename van het nadelig saldo in grote trekken is te verklaren doordat 1959 een guns tig beeld gaf wegens de hierin op genomen nauitkering algemene uit kering 1958 van 60.018,69. Voorts hoger aan onvoorziene uitgaven met 14.000, subsidies aan armbesturen hoger met 22.827, aan verplegings- B en W dus voor deze belasting in omvattende 4 leslokalen met een haar huidige orm af te schaffen en speellokaal en een speelwerklokaal de rioolbelasting te gaan heffen van uit te breiden. In verband met de de bewoners of de gebruikers der toename der leerlingen, waarvoor percelen. Het vereiste bedrag is ge- men thans reeds een wachtlijst heeft middeld 25.per perceel, hetgeen moeten aanleggen, stellen B. en W. neerkomt op pl.m. 8% van de belast- voor de gevraagde medewerking te bare opbrengst. Het is niet de be- verlenen. doeliftg een uniform bedrag van Het voorstel van b. en w. tot vast- 25.— te heffen doch als maatstaf stelling van een regeling tot het de kadastrale leggers aan te wijzen, verlenen van financiële tegemoetko- waardoor waardeverschillen tussen mingen aan bewoners van krotwo- de percelen ten naaste bij tot uiting ningen, in de uitgaven wegens ver- komen. Voor de woningen van de huizing en voor de inrichting hun- ™^gbouwver>niging vaneren de ner te betrekken woningen. B. en W. bedragen var 9. tot 14.— per achten dit noodzakelijk om de voort- jaar Voor het overgrote deel der gang in de kr0t0pruiming in de ge- ovenge woningen zullen zc varieren meente te kunnen waarborgen, van 20— tot 50— per jaar. waarvoor het verlenen van finan- Wanneer het belastbaar inkomen ciële steun aan de huidige krotbe- van de aangeslagene blijft beneden woners in de uitgaven van hun ver- de 3200.te vermeerderen met huizing en van de inrichting hun- 300per gezinslid boven het aan- ner te betrekken woningen onont- tal van één, wordt de belasting niet heerlijk is. geheven. Dit is wei zeer sterk van toepas- Tenslotte stellen B en W voor de sing op krotbewoners in het ruilver- reinigingsrechten, welke thans f 5.kavelingsblok Roelofarendsveen, van per emmer bedragen, met 1.te wie vaststaat dat zij al dan niet ge- verhogen en aldus op 6.— te bren- dwongen zullen moeten worden ver gen. In de c adsvergadering van 9 plaatst, waarbij meerderen ongetwij- november a.s. zullen deze voorstel- feid voor nauwelijk te overwinnen len ter tafel komen. financiële moeilijkheden zullen wor- den geplaatst. De regeling houdt der- kosten krankzinnigen hoger 10.400 halve o.a. in het verstrekken van en aan kapitaalslasten 12.666. Ook renteloze voorschotten en uitkerin- het rapport van de commissie tot on- gen a fonds perdu ter bestrijding van derzoek der begroting gaf aan dat de verplaatsingskosten, het daarbij het tekort aan haar aandacht niet was in een vast te stellen schema de hier- ontgaan. Volgens haar mening kan aan verbonden bepalingen inzake af- van een verlaging der uitgaafposten lossing etc. geen sprake zijn, zonder dat hierbij Het Oosten mechaniseert een van de taken der gemeentelijke huishouding in het gedrang komen. Voor de in de begroting opgeno men post voor noodzakelijke onder houdswerken aan het gemeentelijk zwembad ad 10.426, heeft de com missie zich beraden over de moge lijkheden die dit zwembad thans en in de toekomst kan bieden. Het is daarbij de mening toegedaan dat het zwembad sterk verouderd is. Ook was de commissie o.a. de me ning toegedaan dat nu in deze primi- teive begroting voor wat betreft de kapitaalsdienst, geen ramingen voor- HAZERSWOUDE Gemeente moet belastingen aanzienlijk verhogen Inkomstenstijging van 35 mille noodzakelijk Donderdag aanstaande zal de raad In vele Philippijnse steden is de fietstaxi vervangen door de scootertaxi. Het nieuwe vervoermiddel kan maximaal drie passagiers meenemen. Ook het Oosten mechaniseert. dat het vrij grote winstsaldo van hetgeen inhoud, dat de wegbelas- voorgaande jaren is teruggelopen tot ting in 1961 ƒ20.000 meer zal op- 850.welk bedrag de voor het brengen bedrijf noodzakelijke reserveringen De reinigingsrechten bedragen niet toelaat. De oorzaak van de ver- op 't ogenblik slechts 6.per jaar mindering van het winstsaldo is ge- waarvoor 2xperweek huisvuil wordt legen in het groot aantal uitbreidin- opgehaald. Het laat zich wel begrij- gen van het buizennet. pen, dat genoemd belastingbedrag Bij genoemd voorstel wordt de niet in verhouding staat tot de daar uit te voeren werken mag worden van Hazerswoude in vergadering bij- raad er reeds op gewezen, dat een voor geleverde diensten van de ge- opgenomen, deze begroting veel van eenkomen om verschillende belang- herziening van de voorwaarden voor meente. haar waarde, vooral voor langere ter- rijke voorstellen van b. en w. te be- de levering van water waarin de tr- Wederom aan de hand van bere rieven voor de waterlevering keningen stellen b. en w. voor ge- mijn, heeft verloren. Gaarne zag men handelen. VOORSCHOTEN Gemeentebegroting in de mist Voorlopig batig saldo van 25 mille De primitieve begroting der ge meente Voorschoten voor 1961 is slui tend. Voor onvoorziene uitgaven is zelfs een bedrag beschikbaar van 21.900.—, maar reeds bij de le wij ziging in^fle primitieve begroting, waarin o.a. de kapitaals en personeels lasten van de nieuwe vuilniswagen en de uitbreiding van het raadhuis zijn verwerkt, wordt reeds een be grotingstekort geraamd van ƒ23.914. Dit was een wijzging in ongunstige zin, doch de 2e wijziging naar aan leiding van de circulaire van de mi nister van binnenlandse zaken d.d. 5 oktober, bevattende een toezegging van een hogere uitkering uit het ge meentefonds, doet de begroting weer wijzigen in gunstige zin. De hogere uitkering bedraagt 50.138.52, zodat toch nog een batig saldo blijft van 26.224,52. Dit batig saldo wordt ech ter weer verminderd door de 3e wij ziging, verband houdende met de aanschaffing van een kantoormachi ne van 800 en nogmaals door een 4e wijziging in verband met de ge raamde lasten die verband houden met de aankoop van een nieuwe per sonenauto van 625, maar uiteinde lijk blijft dan toch nog een batig sal do van 24.799.48 over. Doch in de loop van 1961 zullen door het college voorstellen worden gedaan tot 1. stichting van een aula en een toegangshek voor de algemene begraafplaats. 2. Stichting van een instructiebad, annex zaal voor gym nastiek en binnensporten. 3. Mede werking aan de stichting van een lo kaliteit voor r.k. padvinders. 4. Sub- sidëring uitleen bibliotheken. 5. Ver betering van de accomodatie van de sportvelden. 6. Stichting van een ambtswoning voor de burgemeester. Het hierboven berekend batige saldo zal onvoldoende zijn voor de netto lasten van de hierboven 6 genoem de zaken. Het college is evenwel van mening, dat de doorwerking van de voor de jaren 1959 en 1960 nog toe te kennen subjectieve verhoging van de uitkeringen uit het gemeente fonds, welke zal leiden tot verho ging van de z.g. garantie-uitkering, een zodanige gunstige invloed zal hebben dat de verwezenlijking van de bovengenoemde plannen mogelijk wordt. De ramingen in de begroting zijn zoveel mogelijk reëel. Getracht is onnodige uitgaven te beperken zonder het verzorgingspeil aan te tasten. De tarieven der belangrijkste plaatselijke belastingen zijn in juli 1960 opgevoerd tot een aanvaardbare hoogte, zodat in het begrotingsjaar 1961 geer nadere voorstellen van het college zijn te verwachten. 170 Gulden per inwoner. Het totale budget van de begro ting bedraagt 2.468.164 en dit ge- ?T,tW>noTc rfooff PPn bedrag van f 169.05 per inwoner. Van dit bedrag gaat 27.22 ofwel 16.2 pet. naar het algemeen beheer, 7.28 of 4.3 pet. naar de openbare veiligheid, J 5.86 of 3.4 pet. naar de volksge zondheid, 4.46 of 2.7 pet. naar de volkshuisvesting, ƒ24.81 of 14.6 pet. naar openbare werken, ƒ60.34 ofwel 36.6 naar het onderwijs, 34.92 of 20.7 pet. naar maatschappelijke steun en voorzieningen. Onder wijsaangele genheden is dus wel een zware post. Voorschoten heeft 1915 kinderen op de lagere scholen. 412 Leerlingen be zoeken de ulo-scholen en 559 kleu ters zijn ondergebracht op de kleuter scholen. De openbare Vlietschool zal waarschijnlijk in januari 1961 in ge bruik genomen kunnen worden. Met de bouw van een achtklassige r.k. ULO zal binnenkort wel een aan vang kunnen worden gemaakt. Het schetsontwerp heeft de instemming van het Rijksschooltoezicht. Voorts is het de bedoeling dat nog in 1960 begonnen wordt met de bouw van een christelijke kleuter school in Vlietwijk. Voorts wordt bo vendien de bouw van een 2e chr. kleuterschool en een tweede open bare kleuterschool voorbereid. De vlottende schuld van de ge meente bedraagt per heden 600.000. De vaste schuld 16.300.000. Investeringsprogramma voor 1961—1962 en 1963. De in 1961 voort te zetten werken zijn: grondverwerving en bouwrijp- maken Adegeest; bouwrijpmaken Vlietwijk H; voorbereiding en grond aankopen Boschgeest; voorbereiding en grondaankopen Boshuizen en Ste venhoven; 44 woningwetwoningen Vlietwijk I; 36 bejaarden woningen Vlietwijk II; aanleg algemene be graafplaats; uitbreiding nutsbedrij ven; uitbreiding gezondheidscen trum; uitbreiding raadhuiscomplex; aanleg 5e sportveld en sanering dorpskern. De in 1961 aan te vangen werken: voorbereiding en grondaankopen Bij dorp; grondaankoop industrieterrein; gedeeltelijke demping Kerksloot en de rioleringswerken daarbij: bouw rijpmaken driehoek Oranjekade; in structiebad, badhuis, gymnastiekge- legenheid; verbetering accommodatie sportcomplexen; garage en berg plaats bij het groepsbureau van de rijkspolitie; r.k. ulo; christelijke kleu terschool aan de Elstlaan; volkstui- nencompex; 72 woningwetwoningen Vlietwyk; speelterreinen voorberei- en toegangshek algemene, begraaf plaats; gemeenschappelijke rioolwa terzuivering met Leiden; lokaliteiten voor de r.k. padvinders; uitbreiding en verbetering waterbedrijf. In 1962 en 1963 aan te vangen werken: woningwetwoningen; aanleg industrieterrein Molenlaan; koffieka mer Cultureel Centrum; filiaal ge zondheidscentrum; 2e openbare kleu terschool; Herv. lagere school in Vlietwijk; 4e r.k. lagere school; 2e chr. ulo; compensatiegebouw Chris telijke belangen en restauratie am bachtshuis; chr. kleuterschool in lietwrk; speelterreinen voorberei ding 2e sportveldencompex; uitbrei ding tennisbanen; reconstructie van de Leidseweg-Veurseweg en dorps kern i.v.m. verdwijnen tram; cen tral fr*»hrmw pempentehedriiven. daarom bü de begroting een investe- Het voorstel tot vaststelling van opgenomen thans in voorbereiding'!s. „oernd' bedraete brengen'nnTirP' ringsprogram overlegd. In haar een nieuwe verordening op de vlees- 'e„ antwoord hierop zijn B. en W. het met keuringsdienst alsmede dat tot het Begroting 1961. 5., af gevolg heeft, de geplaatste opmerkingen betref- instellen van een verplichte halve- mL LI gemeente fende het zwembad wel eens. Na dagsluiting voor alle winkels van de Ook de gemeentebegroting voor 5ooo stijging vertonen van overleg met de gemeente-architect gehele gemeente, dus zowel dorp als het dienstjaar 1961 wordt aan de De 'totale va_ hebben zij zulks naar aanleiding Rijndijk zullen wel tot de hamer- raad ter vaststelling aangeboden. meente zullen met ƒ35 000 moefen van de suggestie van de commissie stukken behoren. Blijkens het prae-adviec sluit de worden verhooed - besloten feen post van ƒ55.000 op Onder andere in verband «met de Gewone Dienst met een nadelig sal- Om te beweStellieen dat de in het investeringsprogramma te plaat- grote vraag naar bouwterrein in de do van 163.935,21 terwijl de kapi- voorterlidilgzifndeinvesteringen sen voor o a verplaatsing van de gemeente Hazerswoude voor de taaldienst een nadelig saldo te zien waaronder de kisten ian dl bfuw cabines plaatsing van een duiktoren bouw van woningen, winkels bun- geeft van 1.573.171,45. vanMnlieuwfmmeente-secreS en verdere recreatieve verbeterin- galows etc. wordt door b. en w. een Aangezien het tekort op de Ge- de vlmnflmsTe nlaTts tawmt ge gen Ook ten aanzien van het te ver- voorstel gedaan tot het vaststellen wone Dienst 1960 reeds ƒ63.545,18 realiseerd kunnen wordm luBen dl strekken investeringprogramma zeg- van een verordening, houdende al- bedroeg is het nadelig slot voor het inkomsten met 34 000 mieten li zeggen B. en W. hun medewerking gemene voorwaarden voor de ver- jaar 1961 toegenc len met ƒ100.000. verhoogd moeten wor- toe. koop van percelen bouwgrond in de B. en w. geven in hun voorstel de Dl... Voorts blijkt uit de stukken o.a. gemeente. voornaamste stijgingen van de uit- Blijkens het rapport van de com- ook dat het bestuur van de R.K. Voorts zal de raad behandelen de gaven aan waarbij de kapitaalslas- Va2 on°erzoek van de begro- kleuterschool in de parochie. Maria begroting van het Waterleidingie- ten met een bedrag van ƒ68.850 een "g. zy.n Ultgaven zodanig op het Presentatie voornemens is de in haar drijf voor het dienstjaar 1961. Bij zeer belangrijke plaats ;nnen—n. De beheer zijnde kleuterhof St. Anna deze aanbieding is het „Jongen, wat een pieren juiste bedrag gesteld, dat een opgevallen ze stijging" van kapitaalslasten voor de "«gaven niet ver- 1961 zijn het gevolg van de geraam- SSÜJÏÏ de kapitaalsuitgaven voor 1 Overigens verwachten b. en w. van de nieuwe Wet Financiële Ver houding tussen Rijk en Gemeente 'n belangrijke inkomstenstijging ongeveer ƒ55.000. houdt derhalve in, dat de inkomsten moeten worden verhoogd tot ge noemd bedrag. In het voorgaande is reeds een van totaal van 25.000 gevonden, zodat een bedrag van 10.000 resteert. De- Het rapport van het onderzoek van ze verhoging van inkomsten kan niet de begroting 1961 geeft aan, dat de worden gevonden in de verhoging door b. en w. aangekondigde be- va" begrafenisrechten of leges. B. lastingverhogingen als onvermij de- en w. stellen daarom voor in prin- lijk moeten worden beschouwd. cipe te besluiten tot het invoeren B. en w. hebben de raad er in hun van een rioolbelasting. voorstel tot vaststelling van de be groting 1961 reeds op voorbereid, dat Ged. Staten er wel op zullen aan dringen om de inkomsten te verho gen door verhoging van de gemeen telijke belastingen. De wegbelasting en reinigings rechten met 100% omhoog. De percentages voor de wegbelas- Een IJmuidense handelaar in hengelsportartikelen heeft een automaat in gericht voor de verkoop van wormen. Nu kunnen sportvissers ook na slui- Rijksgoedkeuring voor de aanleg van het zwembad. Van de Minister voor Volkshuis vesting en Bouwnijverheid is op 10 oktober jl. de rijksgoedkeuring ont vangen voor de bouw van een nieuw zwembad. Reeds op de begroting voor 't jaar ting bedragen" momenteel 3% voor 1956 werd door de raad besloten tot ongebouwde en 6% voor gebouwde het aanleggen van een zwembad op eigendommen. De totale opbrengst het Dorp. Hiervoor werd een bedrag bedraagt thans ƒ20.000. Volgens een van ƒ250.000 uitgetrokken In de door b. en w. overgelegde bereke- raadsvergadering van 1 september ning van de kosten waarin de weg- I960 werd genoemd bedrag aange- belasting een billijke bijdrage zal vuld met ƒ25.000, zodat de totale kos- moeten leveren zullen de genoemde ten zullen bedragen 275.000 percentages moeten stijgen tot resp. De N.V. Grontmij te Bilthoven, 30% en 15%. welke het project heeft voorbereid, Als verhoging van de inkomsten- zal thans spoedig namens b. en w. bron stellen b. en w. de raad voor, tot de aanbesteding van het zwem- tingstijd aas kopen - een mogelijkheid waarvan gretig gebruik wordt ge- de percentages te stellen op 6% bad overgaan, maakt. Naar verluidt, heeft niemand zich tot nu toe vergist door te denken voor ongebouwde eigendommen en Naar verwacht wordt zal reeds 't dat hij voor een croquetten-automaat stond... 12% voor gebouwde eigendommen, zomerseizoen 1961 van het zwembad gebruik gemaakt kunnen worden. In een van onze volgende edities zal een nadere beschrijving van het zwembad worden gegeven. Scheepsberichten ALCHIBA passeert 24 okt. Miami naar New York; ALWAKI passeert 24 okt. Finisterre naar Antwerpen; AMSTEL- KROON 25 okt. te Yokohama; BORNEO 23 okt. van Port Said naar Halifax; CALTEX GORINCHEM (t) 24 okt. te Lulea; FOREST TOWN 24 okt. van Aden naar Mena al Ahmadi; HECTOR 25 okt. te Eleusis; JAPARA 24 okt. te Duinker ken; KARIMATA 24 okt. van Yokohama naar Jose Panganiban; KASIMBAR 25 okt. te Biak; KELLETIA (t) 24 okt. te Aden; LAARDERKERK 24 okt. te Mar- seille; MATARAM 25 okt. te Sorong; MUSI 24 okt. van Singapore naar Cocos- eil.NEDER ELBE 25 okt. te Malta ver wacht; OUWERKERK 25 okt. te Port Said; PHILINE (t) passeert 24 okt. Ras al Hadd naar Mena al Ahmadi; PROVE NIERSSINGEL 24 okt. van Port Har- court naar Luanda; PURMEREND 24 okt. te Iskenderun; SCHIELLOYD 24 okt. van Penang naar Colombo; SIB1GO 24 okt. van Sydney naar Melbourne; STAD HAARLEM 24 okt. te Gdynia; STAD ROTTERDAM passeert 24 okt. Finisterre naar Rotterdam; STRAAT BALI 25 okt. te Port Swettenham; STRAAT MADURA 25 okt. te Hobart; TAMO 24 okt. van Lagos naar Burutu; TARIA (t) 25 okt. te Singapore; THU- REDRECHT (t) 25 okt. te Norfolk ver wacht; UTRECHT 25 okt. te Zamboanga; VAN DER HAGEN 25 okt. te Douala; VAN SPILBERGEN 24 okt. van Hong kong 28 okt. te Kobe verwacht: WOENS- DR^CHT 9'1 r,lM

Leidse Courant | 1960 | | pagina 8