rs~i T elke woensdag jongensmarkt Supporters bij een huwelijks-start Peek&Cloppenburg „De lamme hielp de blinde" zei de officier van het Leidse kantongerecht Toneelvereniging D.O.B. oogstte succes met „Het Straatje" Gaaf spel van „Tot Ieders Genoegen" in karakterstuk -vv Afrika het eenvoudig, best geholpen met nederig medeleven Het zijn niet de havens, spoor- en waterwerken die het moeten doen PiNbüAG 25 OKTOBER 1960 DE LEIDSE COURANT Feest van .de St. Jozefschool Hoewe! het geen totaal geheim was, de krant was met het vóór- bericht een weinig voorbarig ge weest, toonde het bruidspaar van de dag, gevormd door twee leerkrachten van de St. Jozef school aan de Oppenheimstraat, rich vanmorgen op de Herensin gel zeer verrast bij het verlaten van het ouderlijk huis van de bruid, Herensingel 2, op weg naar de kerk. Daar immers ston den de leerlingen van de St. Jo zefschool in een erehaag gereed om met een „Lang leve het bruidspaar" de heer en mevrouw Frans Stofmeel-Ict v. d. Top 'n goede reis op het huwelijkspad toe te wensen. Zij zijn onder wijzeres) van resp. de derde en vijfde klas in deze school. De prachtige ornamenten waarmee de erehaag was versierd waren vervaardigd door de leraar han denarbeid. Natuurlijk was het ook feest Voor de kinderen. Zij hebben kunnen merken, dat het jonge echtpaar de supporters bij de start zeer waardeerden. OEGSTGEEST VERENIGING VOOR VEILIG VERKEER. De vereniging voor Veilig Ver keer, afdeling Oegstgeest, hield gis teravond een ledenvergadering in ho tel „Het Witte Huis". De voorzitter, dr. K. Simon Thomas, opende de ver gadering met de mededeling dat het aantal leden gestadig toeneemt en dat daardoor de afdeling financieel vooruit gaat. Uit het jaarverslag van de sekretaris, jhr. P. H. Teding van Berkhout, bleek dat er nog steeds niet voldoende animo is voor bijv. cursusavonden. De heer Eggink, penningmeester, gaf een overzicht van de financiën over 1959. Aftredend waren de se kretaris jhr. P. H. Teding van Berk hout èn het bestuurslid de heer Steur. Beiden hadden zich echter herkies baar gesteld en werden bij akkla- matie herbenoemd. Tot lid van de kascommissie werden de heren A. v. d. Nat en H. van Weizen aangewe zen. Tijdens de rondvraag kwamen en kele verkeersproblemen in de ge meente aan de orde welke door de groepscommandant van de Rijkspoli tie, de heer A. Koerten, werden be antwoord. Hij deelde mede dat in verband met de invoering van de bus diensten er in een viertal lanen te Oegstgeest een wachtverbod was in gesteld en dat er door het verwijde ren van de vluchtheuvel, voormalige „Halte Leidsebuurt" er een ruim verkeersplein was ontstaan. Het weg nemen van de tramrails vordert ech ter nog geruime tijd, aangezien de Mohair SHAWLS in unl en Schotse rultdessins Suede WANTEN heerlijk warm gevoerd Advertentie i Auto-rijles geven zonder rijbetvijs weg van de Haagse tram naar de re mise in Rijnsburg vooralsnog moet open gehouden worden. Op uitnodiging van de voorzitter ging de heer Coerten over tot de inleiding welke hij zou houden over enige van de voornaamste regels met betrekking tot het verkeer op de weg. Uit de vele vragen, welke door de aanwezigen gesteld werden, bleek dat men voor het een en ander gro te belangstelling had. In de afdeling Oegstgeest werden in het afgelopen jaar meer dan 400 verkeersexamens afgenomen. BISSCHOP BIJ 100-JARIGE TE HILVARENBEEK De bisschop van het Bossche dio cees, mgr. Bekkers, de gemeente besturen van Hilvarenbeek en Heus- den en de vele buurtbewoners waren zaterdagmiddag in het liefdegesticht te Hilvarenbeek aanwezig om Jan van Bommel, afkomstig uit Heusden, geluk te wensen met zijn honderd ste verjaardag. In een versierde bus van de B.B.A maakten de feesteling en bewoners van het gesticht een rondrit door de omgeving. naar rechts met het gevolg, dat de ren. Achteraf kwam er een grote ingehaalde auto mee moest sturen, in draadnagel uit mijn voorband, dus de wegberm terecht kwam en aldaar mogelijk is dat de oorzaak", aldus over de kop sloeg. Wonder boven verdachte. Hoewel de politie de auto wonder liep de bestuurder geen ern- grondig had onderzocht, was van 'n „Hier moet een zeer strenge cor- stige verwondingen op, hoewel de draadnagel niets gebleken, dus stond rectie worden toegepast daar derge- auto grote schade kreeg. Auto zeven keer over de kop lijke overtredingen aanleiding geven tot de allerellendigste ongelukken'* verdachte in deze met zijn bewering geheel alleen. In verband met ver- Verdachte voerde aan, dat hij geen dachte's eigen schade was de eis aldus de officier, mr. E. v. d. Schans gevaar had gezien in de tegenliggers mild, t.w. 50 boete subs. 10 dagen, in zijn zeer scherp gesteld requisitoir, en ^at de benadeelde partij bij het De kantonrechter echter achtte ver dat hij hield in de zaak tegen een inhalen even naar links was uitge- dachte's „vreemde manoeuvre" t.a.v. 48-jarige directeur uit Amsterdam, weken. Uit de getuigeverklaringen het gevaar voor mede-weggebruikers die op 14 juli jl. op Rijksweg no. 4 0>Tn. van $e bestuurder der tegen- dermate ernstig, dat hij met 75 onder Oegstgeest wel zeer onverant- liggers, kwam echter onomstotelijk boete sub. 15 dagen vonniste, woordelijk had gemanoeuvreerd. vast te staan dat van Hnks uitwij. Verdachte haalde met rijn auto tn ken geen sprake was en dat y(£. GeeA heer een bocht een voor hem rijdende riachte. gezien de afstand tot de na- auto in ondanks het feit, dat n twee- derende tegenliggers, zeer gevaarlijk Teneinde een bromfietser de ter tal tegenliggers zeer dicht waren ge- ha(j gehandeld. De officier eiste 250 Plaa*se verlichte voorrang te verie- naderd. Teneinde een frontale bot- boete subs, een maand alsmede de nen. bracht een automobilist zijn ö-~- sing te vermijden stuurde verdachte onvoorwaardelijke intrekking van 't au^° °P de Rijndijk tot stilstand en tige rijbewijs voor de tijd van 3 maan- werd toen van achteren aangereden V< rijbewijs voor de tijd van 3 maan- werd toen van achteren aangereden den. Verdachte vroeg vooral t.a.v. door de auto van een 40-jarige Haag- genoemde intrekking clementie, daar se automobilist. Uit het onderzoek hij zonder rijbewijs allerergst gedu- bleek, dat verdachte, die verstek liet peerd zou zijn. De kantonrechter, gaan, nogal onheus was opgetreden mr. W. de Koning, echtte het feit en o-m. tegen de benadeelde partij nrnclia ov, ucs>- had Pt*7?pr\- Wsarnm hpn ip vnnr eveneens zeer ernstig en voegde hier had gezegd: Waarom ben je voor pecifieke karakterstukken, in het soms te toneelmatig. Zijn slachtoffer nog aan ^oe ^at ter plaatse op deze die bromfietser gestopt, had hem i_j.1TV/Tot-v Willinmu fTrndv van T-TpflrpJ _::ij jrr> verleden doorgaans behorende Mary Williams^ (Trudy ?van^ Hecke) rijksweg driemaal per week 'n zwa- tot gewaagde ondernemingen voor 1 ,"1'1 1 4 J maar over zijn gereden". Toen amateurverenigingen met een be perkt arsenaal geroutineerde spelers, blijken in onze tijd met meer moed ry Boom) kwam door een moeilijk maal nog buiten het geding houden, verdachte met zijn auto over getui- uit de catalogi te worden gekozen, te overwinnen schuchterheid niet ge- doch t.a.v. de geldelijke straf luidde ge's tenen met de toevoeging: „Als Het bijna dertig jaren jonge Leidse heel uit de verf. De neutrale," twij- zijn vonnis zonder pardon 750 boete je niet opzij gaat, rijd ik over je T.I.G. bewees dit zaterdagavond in felende onderwijzer Granger (E. A. subs, een maand. 1TT~44 1 een volle Schouwburg, door een keu- de Wekker) wèl in dit gezelschap, rig verzorgd visitekaartje af te geven doch niet voor het eerst op de plan bij de opening van het nieuwe to- ken heeft z'n plaats in deze dorps- neelseizoen, met de opvoering van intrige goed begrepen. De discretie „Zware beschuldiging" van Philip (kenmerkend voor de tekst) was te- heen". Het speet de officier kenne lijk, dat verdachte alleen maar de Kaatsende auto aanrijding ten laste was gelegd. Zijn eis luidde 40 boete subs. 8 dagen. Bij het inhalen van een trekker ..Allerminst een heer in het ver met oplegger op Rijksweg no. 4 on- keer" aldus de kantonrechter, die King, een karakterstuk van niet te rug te vinden in de uitbeelding van Oegstgeest^ was een 35-jarige conform vonniste, grote waarde, doch met eigenschap- deze figuur als bemidde' D-**•—-1 pen, die het toch tot een echt ont- dorp en geestelijk leider, spanningsstuk maakten en waaraan de aanwezigen, zeker in spelers een zware opdracht gehad vandaar"wëër"ëaër~de"ópfeê'gër „të zullen hebben, doch dat in goed rugveerde" en door deze weer d€ deze figuur als bemiddelaar tussen vertegenwoordiger uit Rotterdam met zijn auto tegen de oplegger op- Rijksgevaar zonder rijbewijs gebotst met het gevolg, dat zijn auto en naar links de scheidingsheg inschoot, vertoning als door T.I.G. hun vreugde hebben beleefd, Een jonge, pas tó"krenPgeó|frlfïchf^ng2begrensSd struikelingen en haperingen worden het gekomen is. Mijn auto kreeg op- beroepen,'dominee teamwork tot volle tevredenheid van heg werd „ingekaatst" alwaar de het publiek is uitgevoerd. Enkele auto omkantelde. Ik weet niet hoe dorp Bellington in ernstige mate ge- confronteerd met de menselijke zwak- en slechtigheden als huiche larij, roddel en laster. Als vrijgezel móet hij zich de avances van een lichtelijk geëxalteerd vrouwelijk ge meentelid laten welgevallen; dezelf de vrouw die, wanneer een jeugdige misdadig verknipte de dominee in een bepaalde situatie bewust com promitteert, als spreekbuis fungeert, waarvoor de dorpsgemeenschap het oor gretig te luisteren legt. In het verrassend en verantwoord slot geeft de dominee treffend ant woord op de vraag welke de goed op lettende toeschouwer zich reeds stel de: „hoe zijn de haat- en rancunege- voelens van deze man te verenigen met zijn predikambt?" Dominee Ho ward is zich, ondanks rehabilitatie en aangeboden excuses, bewust als pre diker van het Woord met zijn men selijke gevoelens te hebben gefaald en wenst afstand te doen daarom gaarne vergeven. eens een tik en wilde niet meer stu- „De lamme hielp de blinde", merkte de officier op. „Een zeer sterk staaltje", voegde de kanton rechter er aan toe. Een 18-jarige Leidse jongedame had inderdaad een sterk staaltje uitgehaald, toen zij zelf niet in het bezit zijnde PROF. DR K. BUSIA IN LEIDSE WEEK: DE REDE, die prof. dr. kaanse stad, leidde tot de K. Busia uit Leiden, stichting van een groot en de eerste negerhoogleraar bloeiend opleidingscen- in ons land, afkomstig uit trum, een missieschool in Ghana, verbonden aan de 1 ambt. Zijn moeder en de dorpsonder, wijzer wijzen hem in dit critieke uur op zijn plaats, juist midden in deze gemeenschap, waar hij voor zijn zwakte persoonlijk door boete zal kunnen doen. Leidse universiteit, heeft uitgesproken over het on derwerp „De culturele verhouding tussen Europa en Afrika" is een bood- schap geworden over men- selijkheid, verdraagzaam heid, liefde. De professor die het vermoeden uit sprak, dat zijn voor het de rimboe wab het eerste kleine zaadje, dat uitgroei de tot een moderne uni versiteit met een accomo- datie, die de toets der kri tiek kan doorstaan. Het begin van een massaal, de, zeer menselijke rede, die zeker niet vreemd was van een grote dosis philo- sofisch getinte humor. Prof. Busia sprak bij voorbeeld over de be- grippen„achtergebleven ge bied" en oude culturen. Europa is geworteld in de wetenschap en de philoso- de liefde merendeel jeugdig aca demisch gehoor, een toe- JJe vertoning van dit Engelse stuk de 'J kundig geregisseerd en goed ge- ™r™acn p enscenseerd door A Arentsen, wiens houding tus8en mensen laak enige weken geleden, door ziek- geif0lgen te, moest worden overgenomen door j^ben zijn zoon, de hoofdrolspeler Ton kunnen De" band tussen - Europa en Afrika moet Arentsen, gaf enige bijna gave ver- verinnigd worden op de* modern ziekenhuis werd tolkingen te zien. Dominee Phillips eerste plaats door een wer- gemaakt door een admini- (Ton Arentsen), zijn moeder (mevr. medemenselijke en M. Boom-Schild) en de opdringerige vriendelijke belangstelling Hester Byfield (Riek Koreman) wis- wederzijds. Het zijn niet ten, ook tijdens de vooral in de eer- <je wegen, spoorwegen, ka- nalen, waterwerken, die ste taferelen rijkelijk lange parlan- strateur, die om te hel pen, een apotheekje erbij nam. Drof. Busia sprak zijn rede uit in de acade- do's, het publiek te boeien met spel Afrika werkelijk groot mische bijeenkomst, die iy en expressie. Larry Thompson (Piet kunnen maken, maar de het groot auditorium van Horrée), geïnspireerd door de aller- liefdevolle stille daden, de Leidse universiteU aan zoals door de eeuwen heen het Rapenburg werd ge houden ter gelegenheid HQHI van de Leidse week van misdaad gegroeide puber door hem Een naaikransje voor ne- Internationale samenwer- minder goed begrepen en daarom germeisjea in een Afri- king. Hij hield een boeien- slechtste interpretatie van de nozem, was vlot, al was het bij deze rol door vele missionarissen behorende raffinement van de tot en zendelingen verricht. fiën van 'n eeuwenoude beschaving. Maar vergeet niet, dat elk kind alle ken nis van de wereld toch moet leren. Een onmondig volk in Afrika kar. in één generatie by zijn. VeTgeet ook niet, dat in de bloei tijd van de Romeinse tijd, de Britse handelaren op de Romeinenmarkt nog aangeduid werden als de „'-•arbaren die nog niet in- slaven te kunnen zijn". Sprekend over de noden telligent genoeg waren om van Afrika noemde prof. Busia als eerste en groot ste probleem het niet kun nen lezen en schrijven. De over-efficiënte Amerika nen en Europeanen vra gen zich af hoe men zo snel mogelijk de Afrika nen kan leren bij te ko men in de technische ont wikkeling van deze eeuw. „Maar ik ben van mening, dat het er minder toe doet wét de Afrikanen gaan doen als wel wat voor mensen zij worden. De uiterlijke dingen van Euro pa zijn snel genoeg over te nemen; het gaat echter om het hart. Daarom zal alleen een houding van genegenheid tot werkelijk goede verhoudingen lei den, echter dan een soort bevoegdende houding, die door weet niet welke drijfveren wordt gevoed, in pla'ats van het intellec- tuële gesprek, het mense lijk gesprek, in plaats van baatzucht, onbaatzuchtig medeleven. De week van Internationale Samenwer king werd geopend door de rector-magnificus van de Leidse universiteit, prof. mr. J. V. Rijperda Wierds- ma. Zaterdagavond in de grote zaal van de Burcht heeft de toneelvereniging „Door Oefening Beter" bewezen dat de laatste jaren hun naam wel goed gekozen is. Bij iedere opvoering blijkt weer, dat D.O.B. kan bogen op een uitstekende kern van spelers met een energieke regisseur, de heer D. Vijl- brief die een goede invloed uitoefent op zijn pupillen. Ook in het nu gebrachte spel „Het Straatje" van Hans Nesma hebben de medewerkenden hun rollen goed uit gebuit en de donateurs een prach tige avond gebracht. "ooral de speelsters bewezen dat zij het stuk goed begrepen, waarbij de regiseur veel lof verdient voor de heldere uitspraak en de goede mi miek. Toch zal de regisseur bij de keuze van zyn stukken wel zeer voorzich tig moeten zijn, daar een dergelijke sterk moraliserend spel met vele lange monologen ook een sterke be zetting van de bijrollen vereist, daar een zwakkere bezetting veel afbreuk doet aan het spel der overigen. In een amateurvereniging mogen wij nu eenmaal niet verwachten dat de be ginnelingen juist de daarvoor nodige routine en spelkennis bezitten. De wens van de tweede voorzitter van D.O.B., de heer Chr. de Graaf dat de aanwezigen een genotvolle toneel avond zouden hebben is ten volle in vervulling gegaan. De regisseur en medewerkenden mochten zich ver heugen in een begrijpend en dank baar publiek. van enige rijbevoegdheid een leerlinge van haar vader's auto rijschool autorijles was gaan ge ven. „Vader was er niet en de instructeur kwam niet opdagen, dus ben ik maar les gaan geven" „Ik heb nü wel een rijbewiis" liet verdachte er triomfantelijk op volgen. ,U was destijds nog maar 17 jaar oud", merkte de kanton rechter op. Ja dat was zo. De eis werd gesteld op f 50 boete subs. 10 dagen. „Wel wat veel" vond verdachte. Het vonnis luidde ech ter conform, daar geen termen voor enige clementie aanwezig waren. Zeven keer salto Toen een 19-jarige chauffeur uit Badhoevedorp op Rijksweg no. 4 op weg was naar de veiling, verloor hii midden op de rijbaan één van de 512 kisten, waarmede zijn vrachtauto geladen was, hetgeen tot gevolg had, dat een achteroprijdende auto met de kist in aanraking kwam en maar liefst zeven keer op de kop sloeg. Hoewel de bestuurder enige tijd „knock out" was, liep voor hem al les nog betrekkelijk goed af doch zijn auto was „total loss". „Ik heb er niets van gemerkt en miste ook geen kist, hetgeen ik kan bewijzen, want op de ontvangstbon staan 512 kisten afgetekend", klonk verdach- te's schijnbaar waterdicht alibi. „Dat kan, want uit het politie-onderzoek is gebleken, dat U een kist van een collega heeft geleend en zo aan uw aantal kwam. Bovendien zijn er ge tuigen, die hebben gezien, dat U een kist miste.", doorbrak de kanton rechter de waterdichtheid van het alibi met het gevolg, dat verdachte perplex stond van dit gedegen speur- derswerk. Daar verdachte alleen maar terecht stond, omdat hij de la ding niet goed had gestouwd en niet voor de gevolgen hiervan, eiste de officier 50 boete subs. 10 dagen. „Laat dit eert goede les voor U zijn" U ziet welke ernstige gevolgen een en ander kan hebben, ,,vermaan<Jrt de kantonrechter, die vonniste met 40 boete subs. 8 dagen. Het traditionele bal stond onder leiding van de heer J. Alphenaar. D.O.B. had met Lou Boellaard en zijn orkest voor een uitstekende begelei ding gezorgd. N00RDWIJKERH0UT INSPECTEUR FEENSTRA VERTELT... Voor de eerste bijeenkomst van het winterseizoen had het bestuur van de plaatselijke K.A.B. als spre ker uitgenodigd de heer Feenstra, oud-inspecteur van politie in Am sterdam en laatstelijk korpschef van pontie in Hoorn, die zou spreken over de gevaren, die de jeugd vooral in de grootstad bedreigen. De oud-inspecteur heeft in de lan ge jaren, dat hy bij de zedenpolitie werkte, veel meegemaakt, waaruit n heeft getrokken, die hij nu de ouders en de jeugdigen onder zijn gehoor voorhield. Dat het nogal eens jeugdigen en ook ouderen van buiten de stad en van het platteland zyn, die van die gevaren het slacht offer worden weet de hvr Feenstra voornamelijk aan het gebrek aan voldoende in- en voorlichting op sexueel gebied. Dat in he* werk van de zedenpolitie, onder de daarvoor speciaal uitgezochte mensen nog weieens slachtoffers vielen, spreekt toch wel boekdelen voor de gevaren, die dreigen. Ook wees de heer Feenstra op het gevaar van de ongeorganiseerde reis naar het buitenland door de jonge ren en het aanvaarden van betrek kingen in het buitenland zonder naar de aard van de betrekking en het milieu van de werkgever of werkgeefster grondig geïnformeerd te hebben. Ei zyn voldoende instel lingen, waar deze inlichtingen ver kregen kunnen worden en het is by- na misdadig daar geen gebruik van te maken. In het tweede deel van zijn betoog besprak de heer Feenstra de nood zaak van een harmoniscl. gezinsle ven voor het geluk van de kinderen Spreker had in zijn veertigjarige loopbaan bij de politie bij honder den de voorbeelden en bewijzen daarvan meegemaakt. Een goede christelijke opvoeding is de beste waarborg teger. de steeds stijgende jeugdcriminaliteit. Voorz. J. J. Duivenvoorde dankte na afloop de heer Feenstra. Geboren: Margaretha M. dr van F. M. van der Ploeg en A. J. Brox- terman. Ondertrouwd: M. Schuiveling en J A. Westhof; A. J. Krol en M. C. van der Klauw; A. C. N. de Groot en J. M. W. Helthuis. Getrouwd. A. J. van Wetten en E. J. Dekker. Overleden: J. van Veen 51 jr. LEIDSCHENDAM TEKORT AAN FINANCIERINGS MIDDELEN. Uit de voorlopig vastgestelde ge meenterekening blijkt, dat de gewo ne dienst over 1959 een netto nadelig saldo aanwijst van 64.585.14, ter wijl de gemeento een tekort heeft aan financieringsmiddelen groot ƒ349.062.11. De ontvangsten bedroe gen ƒ4 437 506.72 en de uitgaven 4.308.095.38, waarbij rekening ge houden moet worden met nog lo pende vorderingen en schulden. Het gas- en elektriciteitsbedrijf gaf een voordelig saldo van 105.900. Het grondbedrijf had een nadelig slot van 87.600. De va?te geldleningen be droegen 16.706 456.15 en de de saldi reserve 813.674.80.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 3