Het Kikkerpolder-complex zaterdagmiddag officieel overgedragen aan de verenigingen UVS en Docos Regen verhinderde luisterrijke omlijsting, doch kon goede sfeer niet bederven UVS wijdde het nieuwe sportterrein in met moeizaam bevochten zege op de Graafschap MAANDAG 24 OKTOBER 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 GLORIEUZE DAG VOOR DE LEIDSE SPORT: Het schijnt wel, of de Kikkerpolder het nu eenmaal niet zonder regen water kan doen. Toen 'n jaar geleden het eerste, voor Docos bestemde ge deelte in gebruik werd genomen, stormde en regende het.zaterdagmiddag toen UVS eindelijk het tweede gedeelte van het fraaie complex kreeg toegewezen, regende het al evenzeer. Maar zelfs die regen kon de blijdschap niet verdringen, die er bestond over het feit, dat de officiële opening thans eindelijk verwezenlijkt kon worden. En zo werd het ondanks de regen een glorievolle dag voor de gemeente, voor de Leidse Sportstichting en voor UVS, voor de eerste twee, omdat thans eindelijk de beloften van vele jaren geleden ingelost konden worden, voor de derde, omdat thans einde lijk bezit kon worden genomen van een sportpark, waarnaar reeds jaren reikhalzend is uitgezien. Onder de vele genodigden merkten we o.m. op de heer D. v. d. Kwaak, lid van Ged. Staten van Z.H. en oud-wethouder van Leiden. De burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot, wees erin zijn toe spraak bij de officiële opening terecht op, dat het voor Leiden een heuglijke dag genoemd mag worden, nu de ope ning van het Kikkerpolder-complex een feit zou worden. De weg, die daarvoor afgelegd moest worden, is zeker niet over rozen gegaan, vooral niet toen de bestedingsbeperking enkele jaren ge* leden roet in het eten kwam gooien. Nu het eenmaal zover is, dat het complex geopend kan worden, was spr. dubbel verheugd. De uitbreiding van de stad vroeg opoffering van verschillende sportterreinen, maar door dit complex is de achterstand tenminste weer eniger mate ingelopen. Daarbij verheugde spr. zich voorts over het feit, dat in de uit breiding-Noord weer drie terreinen zijn geprojecteerd. Spr. hoopte, dat men zou inzien, dat het gemeentebestuur doet wat binnen het raam der mogelijkheden ligt. Met de Leidse Hout zal de Kikkerpol der een groenstrook gaan vormen aan deze zijde van Leiden, die belangrijk zal blijken te zijn voor de nodige recreatie der bevolking, ook in verband met het nog aan te leggen heempark. Namens het gemeentebestuur bracht hebben meegewerkt en hij zegde. him er hartelijk dank voor. Hierna droeg de burgervader het be heer van de Kikkerpolder-terreinen aan de Leidse Sportstichting over in de per soon van de heer J. C. F. Coers, die sinds jaren de actieve voorzitter van deze nuttige en voor de Leidse sportver enigingen onmisbare instelling is. Onder tromgeroffel van het muziek gezelschap K. en G. werden hierna de vlaggen rond het terrein gehesen, waar na het gezelschap gedurende 'n kwar tiertje voor marsmuziek zorgde, onder wijl afgewisseld door verschillende pa rade-oefeningen. 80.000 M3 grond In zijn toespraak tot het UVS- bestuur deelde de heer ir. Kopmans o.a. mede, dat voor de aanleg van het sportcomplex Kikkerpolder niet minder dan 84.000 m3 grond moest worden verwerkt. Indien iedere Leidenaar hieraan had medege werkt, dan zou elke inwoner van Leiden veertien kruiwagens zand hebben moeten versjouwen. De verhouding tussen het betaalde en het amateurvoetbal ligt thans ook ge heel anders dan vijf jaar geleden ten bewijze waarvan spr. UVS en Docos de officiële vlag van de Afdeling Leiden wilde uitreiken en waarvan de Leidse Sportstichting als beherend orgaan de verzorging kreeg toevertrouwd welke vlag, naar de heer Coers later mede deelde, aan de ingang van de autoweg zal worden gehesen, zodat beide vereni gingen er bij thuiswedstrijden plezier van kunnen hebben. De heer Wondergem dankte met en kele welgekozen woorden voor de wen sen namens de KNVB en de afdeling. Daarna volgde nog 'n hele rij sprekers. De heer F. van Waveren sprak namens de Belangenvereniging der KNVB-ver- eniglngen en bood een enveloppe met inhoud aan, waarvan UVS kan maken voor een geschikt cadeau. De heer J. Coers bracht vervolgens dank aan de vele werkers van dit com plex, aan de heer A. Galjaard, chef van de Leidse Plantsoendienst, die reeds in 1952 met de eerste plannen voor dit complex was gekomen, voorts aan de heer Korswagen, die het clubhuis ont wierp, aan het aannemersbedrijf Nagte- gaal en de heren Stam en Visser uit Nieuwkoop en bood namens deze laat- sten een fraaie wandklok in het clubhuis aan, welke door de heer Nagtegaal Jr. werd onthuld. Vervolgens werd nog het woord ge voerd door de heren K. Huner namens de Belangencommissie van Leidse Af delingsverenigingen, P. Biegstraaten als voorzitter van Docos, ir. Koopmans na- De heer J. Coers draagt het terrel- nencomplex over aan de voorzitter van UVS, de heer J. Wondergem. mens de Ned. Heide Mij. (onder aan bieding van een fraaie beker), Van der Velden namens de COVS, de Vries na mens de Sportraad in Delft, J. P. Ouwer- kerk namens oprichters, ereleden en leden van verdienste van UVS (onder aanbieding van een zitje in de bestuurs kamer), A. Neuteboom namens de Con tactcommissie van UVS (onder aanbie ding van een fraaie prijzenkast), Spie renburg namens de Jeugdafdeling van UVS (onder aanbieding van een mag netisch veld), Wassenaar namens de Supportersvereniging van UVS (onder toezegging van een stencilmachine en met aanbieding van een foto van de oude tribune, die aan de Kanaalweg en de Wassenaarse weg had gestaan) en M. Zonderop namens de Leidse pers. Al naar gelang het gesprokene dankten de heren Wondergem en Coers de sprekers en zo was het laat geworden alvorens deze voor de Leidse sport wel bijzonder gedenkwaardige middag ten einde was. Tenslotte bracht de heer Wondergem dank aan de cantinehouder, de heer J. W. v. d. Zijden, die deze bijeenkomst zo uitstekend verzorgd had. KNVB-vergadering nam ijskast-regeling voor beschermde spelers aan Iedereen was er echter tegen Artikel 8 van het reglement Be- taald Voetbal is zaterdag op de jaar lijkse bondsvergadering van de KNVB in Amsterdam het grote strui kelblok geweest. Meer dan een uur hebben de afgevaardigden gespro ken over dit nieuwe artikel waar door de z.g. regeling van de „ijskast- spelers" oorspronkelijk een „gent lemens agreement" van de semi- profclubs onderling in de bonds- reglementen werd opgenomen. Evenals op de vergadering van 18 juni, waarop het besluit in feite werd genomen op de vergade ring van zaterdag werden slechts De heer J. Coers wees in zijn toe spraak ter aanvaarding van het terrei nencomplex allereerst op de tentoonstel ling, welke momenteel in het Waagge bouw wordt gehouden om de jeugd te waarschuwen en de ouders waakzaam te doen zijn op het moreel van de jeugd. Die jeugd vraagt opvang in sportver enigingen en daarom is het zo prachtig, dat de gemeente dit complex ter beschik king kan stellen van de jeugd. Er wordt geschreeuwd om leiders, die deze jeugd kunnen leiden, want de toeloop is zo groot, dat men deze niet voldoende kan opvangen. Ondanks dit nieuwe complex is er nog een ontstellend tekort aan ter reinen. Roodenburg b.v. moest van haar 27 competitie-elftallen er 6 terugtrekken, de katholieke hockeyclub Siseo van haar 16 competitie-elftallen eveneens 6. Dat alles is het symptoom van de terrein- nood, welke over het algemeen in het westen des lands ontstellend groot is. Deze nieuwe terreinaanwinst heeft vele offers gevraagd, financiële van de gemeente, lichamelijke van al degenen, die zich beijverd hebben om dit fraaie geheel te verkrijgen. Daarom deed spr. een dringend beroep op spelers en pu bliek mede te -helpen dit prachtige com plex te behouden zoals het thans is en tot de aanwezigen richtte spr. het drin gend verzoek deze wens uit te dragen naar al degenen die nu of in verre toe komst het sportpark zullen bezichtigen, opdat allen mee zullen werken de sport velden, de tribunes, het clubhuis, de be planting te beschermen. Spr. gaf vervolgens het gemeentebe stuur de verzekering, dat de Leidse sportstichting gaarne het beheer op zich bereiken wat hier tot stand kwam met de wens, dat UVS er vele goede wedstrijden en vele sportieve ontmoe tingen zou mogen spelen, droeg hij het complex over aan de voorzitter van UVS. Dankwoord J. Wondergem. De UVS-voorzitter, de heer J. Won dergem, wees erop, dat de laatste jaren voor UVS wel heel moeilijk zijn ge weest. Wachten duurt altijd lang, maar het werd nog erger toen Docos vorig jaar reeds een gedeelte in gebruik kon nemen. Met dit complex zijn evenwel aller stoutste verwachtingen overtrof fen en spr. was er trots .op, dat zijn ver eniging hier zou mogen wonen. Met enige weemoed herdacht spr. de voorbije jaren, die UVS aan de Wasse naars e weg heeft doorgebracht, maar daarnaast besefte hij ook terdege welk een verantwoordelijkheid de vereniging met de aanvaarding van dit complex op de schouders wordt gelegd. Spr. uitte vervolgens de wens, dat men er gezamenlijk in zal slagen door deze nieuwe hulp van accomodatie het Leid se voetbal op hoger peil te brengen. Hij bracht dank aan de gemeente voor het initiatief, dat zij ten deze heeft geno men en dat geheel alleen, zonder de hulp van industrieën, die in andere ge meenten dikwijls zoveel steun bieden. Spr. uitte tenslotte de wens, dat de ingebruikstelling ertoe zou mogen bij dragen, dat de belangstelling voor de Leidse sport daarvan een der eerste ge volgen zou zijn. Samenkomst in het nieuwe clubhuls. Hierna begaven burgemeester en wet houders zich met het bestuur van de Leidse sportstichting en UVS en geno digden, zich naar het fraaie clubhitte, waar enige verversingen werden aange boden en waar gelegenheid was Sport stichting en UVS te complimenteren met de nieuwe aanwinst. Als eerste woordvoerder trad daarbij op de heer mr. J. de Jongh, die sprak namens de KNVB en als voorzitter van de Afdeling Leiden. Namens de KNVB sprak hij, omdat het gehele bestuur ge bonden was aan de die middag te Am sterdam gelijktijdig te houden bondsver gadering en hij uitte daarbij de wens, dat dit nieuwe fraaie sportpark ertoe zou mogen bijdragen, dat de sportivi teit verhoogd zou mogen worden en Leiden een betere plaats zou gaan inne men in voetballend Nederland. Docos had vorig jaar reeds haar intrek hier genomen, UVS volgde thans: Docos, een club, spelend onder katholieke beginse len, UVS, die mede het betaalde voetbal aanhangt, doch spr. hield er zich ge zien de reeds bereikte resultaten van overtuigd, dat de samenwerking tussen beide clubs goed zou zijn. Namens de Bond feliciteerde spr. UVS en Docos beide. Sprekend als voorzitter van de Afde ling Leiden, uitte spr. zijn grote bewon dering voor hetgeen door het gemeente bestuur en de Leidse Sportstichting hier is gepresteerd. Een speciaal woord van dank richtte hij daarbij tot de heer Coers, om daarbij even te belichten wat hij wil doen en wat hij doet als schakel tussen de gemeente en de clubs. Het is nog niet zo heel lang geleden, dat de verhouding tussen de gemeente en de clubs heel anders lag dan de laatste ja ren het geval is. De verhouding van vroegers was voor de jeugd en haar sport funest. B. en W. .zijn er thans in geslaagd een verhouding te scheppen, waarop ieder trots kan zijn en het be langrijke daarbij is de wil van de ge meente de verenigingen te willen hel pen. Zo is hier iets bereikt wat Leiden echt nodig heeft. Ondanks het wel zeer zwaar te bespelen veld - vooral na de in de ochtend van gisteren nog duchtig gevallen regen - heeft UVS in de eerste wedstrijd ten aanschouwe van een 5 a 6000-koppige menigte toeschouwers de hoop in de Leidse voetbalharten op meer succes weer doen herleven, want deze wedstrijd tegen het bezoekende De Graafschap werd in een overwinning omgezet. Dit geschiedde onder de ogen van de voorzitter van de Kon. Ned. Voetbalbond, de heer A. L. M. Schroder, die zaterdag verhinderd was bij de officiële opening aanwezig te zijn, doch zijn belofte om de eerste wed strijd bij te wonen, daarmee inloste. Ook de wethouder voor de sport zaken, de heer J. C. van Schaik, woonde de wedstrijd bij. HATTRICK VAN NIJMAN Het is een vrij levendige wedstrijd geworden, waarbij evenwel al spoe dig bleek, dat de spelers het op het zware veld niet gemakkelijk zouden hebben. Het zal n.l. nog wel even duren, alvorens het veld, dat nu drie jaar stil ligt, voldoende ingelopen is. Dat de spelers het zwaar hadden, viel ook wel spoedig te merken aan de vele verwondingen, oie het veld zo langzamerhand opliep. Nauwelijks was het spel begon nen, of UVS had reeds een mooie kans de leiding te nemen. Dat was toen Nijman de bal uit een doorloop bal van Verhoeks uitstekend kreeg aangegeven, zodat hij alleen voor keeper Wannink kwam, doch Nij man schoot jammerlijk naast. Het doel van De Graafschap beleefde daarna nog enkele benauwde ogen blikken, maar aangezien het juiste schot vooralsnog bij UVS ontbrak, liep alles zonder kleerscheuren voor de gasten af. Toch kreeg UVS een nieuwe kans, toen Weerlee uit een vrije trap fraai voor doel plaatste, waar Verhoeks de bal tegen de onder kant van de lat kopte en in het veld terugsprong. Nijman beproefde het Mr. J. de Jongh, voorzitter van de Afd. Leiden, by de aanbieding van de afdelingsviag aan de heren Wondergem, Coers en Biegstraaten. daarna, doch loste een tam schot voor doel langs, waarna Wannink zich op het leer wierp. Drie corners tegen De Graafschap bleven daarna zonder resultaat, zelfs toen Wim Bekkering na de eerste een behoorlijke schiet kans kreeg, doch hij richtte juist op de keeper. Nijman was deze middag de grote man in de UVS-voorhoede en telkens opnieuw dwong hij be wondering af voor zijn tactisch op stellen, zijn tikje naar een mede-spe lers, om dan de bal terug te krij gen en zijn kans te benutten. Dat gebeurde na 12 minuten, toen hij de bal goed aangegeven had gekregen van Wim Bekkering. Nijman liep door en passeerde Wannink kans loos (10). Daarna zakte het spel wat af. Blijkbaar had UVS alweer genoeg gedaan, maar de Graafschap hield moedig vol, ook al strandde midvoor Weykamp herhaaldelijk op de buitenspelval, die Hak hem op zette, terwijl hij in de persoonlijke duels met de UVS-spil veelal de mindere bleef. Toen het Weykamp eindelijk gelukte door te breken en hij alleen voor Frits van Duyl kwam, telden we de gelijkmaker al, doch de Leidenaar kaapte hem moedig het leer voor de voeten weg. 'n Andere maal redde Filippo bij een door braak van rechtsbuiten Raas. In deze periode viel Henny de Haas vooral op door slecht afgeven van de bal. Er werd overigens in het middenveld veel te kort gespeeld om succes te hebben en dat het aanvalsspel over de vleugel nog steeds het meeste ge vaar oplevert, wordt maar al teveel vergeten. Ook trok de Leidse ver dediging zich bij vijandelijke aanval len steeds te ver terug, zodat elke aanval gevaar inhield. Henny de Haas maakte evenwel eenmaal zijn fou ten in het middenveld weer goed toen bij een algemene aanval keeper Van Duyl gepasseerd was, maar hij de bal met zijn scheenbeen uit de doel- mond trapte. Hij raakte daarbij evenwel aan de knie geblesseerd en werd vervangen door G. Devilee. In de tweede helft pakte UVS da delijk weer energiek aan, maar voor lopig zonder succes. Toen Weykamp weer alleen voor Van Duyl kwam te staan, sloeg deze het leer weer terug in het veld, de bal werd daarna op nieuw ingekopt en via het hoofd van Kluivers, die het leer trachtte te rug te koppen, kwam de gelijkmaker (11). UVS had evenwel dadelijk haar antwoord klaar, weer middels Nijman, doch het zou onbillijik zijn ook het werk vooral van Verhoeks en Wim Bekkering daarbij over het hoofd te zien. Maar de eerste nieu we UVS-aanval had alweer succes en voordat men over de schrik van de gelijkmaker was bekomen, had Nij man het tweede doelpunt voor UVS genoteerd (21). De Graafschap zet te onmiddellijk alles op de aanval, doch de Leidenaars hielden stand, waarbij Van Duyl nogmaals redding bracht door zich met veel bravour op de bal te werpen. Intussen waa DE KNVB-POOL. VERRASSINGEN BIJ DE VOETBALSPORT. De uitslagen van de wedstrijden voor de voetbalpool waren er deze week echt niet naar om veel win naars te verwachten. Toch waren er onder de 566.984 deelnemers toch nog drie, die alle uitslagen goed voor speld hadden, zodat zij gedrieën kans hebben op de prijs van 107.000. Deze drie winnaars zijn de heren A. Jansen, Haarlem, F. M. Peters, Schiedam en J. Kimmeb, Almelo. Voor de tweede prijs, die 53.550 gul den bedraagt, zijn er al twaalf kan didaten en voor de even grote derde prijs liefst 200. De inzet bedroeg 713.998 gulden. Het poolformulier had als volgt ingevuld moeten zijn. NOAD—JH)S MW-DWS Rapid JC—GVAV VWSparta FeyenoordADO PS V—Alkmaar AjaxEnschede EllnkwijkFortuna 1 NAC—Willem DL BW—JtBC Vitesse—HDVS SittardiaGo Ahead SHS—EBOH TubantiaOldenzaal LongaBaronie JI X 1_L Filippo geblesseerd geraakt en was linksbuiten gaan spelen. Toen de scheidsrechter een eerlijke sliding van v. Leeuwen met een vrije trap erg zwaar afstrafte, werd de bal in eens in het doel geschoten (22). Maar weer sloeg UVS terug en weer ih de eerstv'ogende aanval. Nijman bracht uit een fraai door Filippo voorgegeven bal de stand weer in het voordeel van UVS en verrichtte daarmee de hattrick (32). Er was toen nog een klein kwartier te spelen en de spanning bleef tot het einde, wat onveranderd kwam, ondanks dat er aan beide kanten nog wel enkele kansen geweest waren. de redacties van de reeds aanvaarde wijzigingen in stemming gebracht bleken zowel de afgevaardigden van het betaalde voetbal, als de ama teurs principiële bezwaren tegen 't artikel te hebben. Algemeen was men van mening, dat er tegen dit artikel, dat een semi-profclub het recht geeft spelers tussen 16 en 18 jaar op de beschermde lijst te plaat sen waardoor zij niet naar andere clubs van het betaalde voetbal kun nen overgaan, ethische bezwaren waren. Aangezien, zoals gezegd, de strek king van dit artikel al op 18 juni was aangenomen had al het gepraat weinig zin. Zeker toen de semi-profs bezwaar bleven maken tegen de sug gestie van de amateurs dat alle le den, die zich bij semi-profclubs aan melden, eerst in kennis moeten wor den gesteld van het bestaan van het artikel. Toen voorzitter A. L. M. Schro der de redactie van het nieuwe ar tikel in stemming bracht bleef er voor de afgevaardigde weinig anders over dan het nieuwe artikel te aan vaarden. De vreemde situatie doet zich dus voor, dat het reglement betaald voetbal is opgenomen waartegen zo wel de semiprofs als de amateurs ethische bezwaren hebben. Het blijft echter zeer de vraag of de reglementering van de „ijskast- spelers" enig nut heeft, want de ju ridische experts van de KNVB ver klaarden al, dat geen enkele Ne derlandse rechter de vastgestelde re geling rechtsgeldig zal verklaren, in dien het ooit tot een proces zou komen Oommissie van onderzoek voor kwestie- Ste in voorte. Een tweede punt, dat meer dan de normale belangstelling had in deze rustige vergadering, was het verzoek van de noordelijke afgevaardigde Hekman een commissie van onder zoek in te stellen voor de kwestie- Steinvoorte. Zoals eerder werd ge meld zag het bestuur van de KNVB in verband met interne moeilijkhe den in de technische commissie aan leiding de heer L. Steinvoorte, reeds vele jaren lid van TC, niet te her benoemen. Het voorstel van de heer Hekman werd met grote meerderheid van stemmen aangenomen. En verder waren het eigenlijk rou tine-zaken, die aan de orde kwamen. Bondspraeses Schroder reikte de medailles uit aan de kampioenen van Nederland (Ajax, Gouda en Quick Boys) en aan de winnaar van de KNVB-beker zaterdagvoetbal (DOVO). De bondsbestuursleden J. Egberts, D. Nijs, A. H. Martens en F. Remmers werden bij enkele kan didaatstelling herkozen. KNVB-voorzitter Schroeder overhan digt de medaille aan voorzitter Van Tilburg van de Goudse voetbalvereni ging „Gouda" in verband met het door deze club behaalde landskam pioenschap zondag-amateurvoetbal.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 7