»Bernarda« 2)e Zingende, Zw ammen visie op televisie MAANDAG 24 OKTOBER 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 MOORDAANSLAG IN ROTTERDAMS CAFé „Jan" nam het niet langer en begon om zich heen te schieten waarvan hij er nog vijf op zak had. Het was bij de café-bezoekers bekend dat, R. 's avonds vaak op de West- Kruiskade rondslenterde en soms zijn vrouw „schaduwde" als zij van haar werk naar huis ging. R, is nu in arrest. Geluk Wilde jacht op klandestiene boter Smokkelaars ontkomen Twee gewonden Een auto en 900 kilogram boter, Somber ter waarde van 3500 gulden, bestemd Pe heme slachtoffers worden nog voor de smokkel naar België, is door De aanslag van R. was gericht te. behandeld in het Coolsingel-zieken- de ambtenaren der Invoerrechten en Kreten van angst en pijn vermeng- gen zijn 26-jarige echtgenote Tonny, huis. Hun toestand is redelijk. De ma- Accijnzen uit Oostburg zaterdagavond den zich zaterdagavond in de „Old van wie hij al enige tijd gescheiden troos werd aan de arm geopereerd. -ld achter voleind buit ge- City Bar" aan de West-Kruiskade in ieeft en die nu als buffetjuffrouw in De verwonding van de monteur is maakt De douane was Rotterdam met het geluid, van pis- de „Old City Bar" werkt. Het echt- gecompliceerder. De Kogel drong na- t mobyi0foonauto's toolschoten. De cafebezoekers - een paar heeft twee kinderen. Volgens melijk bij dt 'raak het hoofd binnen potrofoonoostelline in de omgeving avondje uit... lieten sich in paniek de politie moet de man in overspan- en kwam er bij het oor weer uit. van de barkrukken op de grond val- nen toestand hebben gehandeld, toen „Htf heeft geluk gehad", was het 1 kreBen Men ,racht- len, verbijsterd en overdonderd door hij het 2ware café-gordijn wegschoof, commentaar van de medici. 1 J het drama, dat rich kort na midder- naar binnen stapte en zonder een Over het motief van de aanslag is 'e aers' de ™ag™,,Ya?Lla?" '°p™ nacht in enkele seconden over hen w00rd te zeggen begon te schieten, niets bekend. Daarover hoorde de p.1„OtL'Jil, voltrok. En temidden van alle con- Maar het pistool had hij, aldus de Rotterdamse politie vrijwel de gehele d® te metten. De smokkelauto cinmotin oiidn in kipinp. rokeripp .neknuun ei moon/i ooio/iori in 7nniiatrmiHfi9if Hp pphtopnDtp van de reed echter op deze barricade in, De- sterna tie gilde in de kleine, rokerige recherge, al een maand geleden in zondagmiddag de echtgenote van de ruimte een hoge vrouwenstem: „ge- België gekocht, evenals de patronen, dader. nade Jan, niet doen Jan, de 37-jarige Rotterdamse las ser J. R., had geen genade. In de volle drift vuurde hij nog enkele kogels af, eerst in de richting van totterdamse las- hfnnodge eïkel' Overwegwachter „vergeet een trem io rirhtint* van de tapkast, daarna op twee bezoekers, die naar de telefooncel vluchtten om de politie te waarschuwen. Beiden werdeA geraakt. J. Th. Giljan, een 32-jarige monteur, in de kaak, en de 20-jarige matroos J. van Daele in de arm. Meer onheil kon hij niet uit richten, want schadigde een der auto's zeer zwaar, maar wist, hoewel zelf vrij zwaar beschadigd, langs de wegberm te ont komen. Een andere auto zette met ge doofde lichten de achtervolging rich ting Oostburg in. Toen de smokkel Moeder van elf kinderen gedood; één gewonde tien uur is op de spoorovergang in 'bij "het "zesdT'schot de verlengde Lode wijkstraat in Gro- J Uinnon r.or-i /-»n Cfol 11V ooHpiirn Hat 99r voor de locomotief gingen de bomen aut° middef inJ°ostbuvr® ,werd ingf" 6 haald gooiden de smokkelaars grote hoeveelheden kraaiepoten op de weg. Even buiten Oostburg wist de auto der ambtenaren de smokkelauto toch So^^De^ondTrereWg da weg dat de overwegwachter heide belsig- ^"„Kef''nStSSjk dT weer open. De overwegwachter krijgt op ge noemde overweg door middel van een Zaterdagmorgen tussen negen en belsignaal aankondiging van de na- Beiioeniiiigen Bisdom Haarlem De bisschop van Haarlem heeft be noemd tot kapelaan te Amsterdam, H. Agnes, de weleerw. heer «L Poel; tot kapelaan te Bovenkarspel, de weleerw. heer C. J. M. Pouw, die kapelaan was te Den Helder, O. L. Vrouw; tot kapelaan te Uitgeest, de weleerw. heer T. J. J. van Duin, die kapelaan was te Nes a .d. Am- stel; tot kapelaan te Hilversum, H. Hart, de weleerw. heer J. G. van Veen; tot kapelaan te Hoorn, H. Cy- riacus en Franciscus, de weleerw. heer J. W. M. Levelt, die daar reeds assistent was. De bisschop van Haarlem heeft be noemd tot pastoor van de nieuw op gerichte parochie van Onze Lieve Vrouw te Zaandam Zuid de zeer- eerw. heer J. J. A. van der Zalm, die reeds bouwpastoor was aldaar. NIXON—.KENNEDY MORGEN IN NTS-UITZENDING. Het vierde televisie-debat tussen vice-president Nixon en senator Ken nedy zal door de NTS dinsdagavond om 22.10 uur, onmiddellijk na het NTS-journaal over het koninklijk bezoek uit Thailand, worden uitge zonden. SSS rMe=^?s sEHSHES en dat gaf de in een reflex hande- de 46-jarige lende cafe-eigenaar H. Cohen de kans moeder van een gezin met elf kinde Hp dadpr mpt de huk» van enkele ren, het leven heeft gekost. Een an- casten te overmeesteren Je weet dere vrouw is met een shock naar het te Groningen, zelf tegengesproken, niet wat je doet op zo'ri moment", ziekenhuis vervoerd, doch later kon Hy heeft twee_ belsignalen gehoord, zei de heer Cohen er later van, .„ik zonaar huis^gebracht^worden, sprong en had hem gelukkig direct ter, tijdens Kt o^enoek door de *>",k°p in de naast de «eg liggende spoorwegrecherche en de recherche sl00t terecni- doch na het passeren van de ene goed vast". Aetherklanken HILVERSUM I, 402 M. 7.00—24.00 KRO Drie ernstig gewonden op rijksweg 13 Aracntenaen luegaiia iui ue uc tuBiuuuuiiicu. xuen uc HÏ5Ï535ÏÏ j.,- spoorweg. Op hetzelfde moment de overweg betraden realiseerde hij kwam echter een goederentrein in de zijn vergissing. Het was toen al te bi? het viaduct van richting Assen op de overweg af. In laat. De wachter staat als een serieus een auto-ongeluk gebeurd paniek konden de overstekende men- man bij de spoorwegen bekend. Hij bii d personen* ernstie sen een veilig heenkomen zoeken, is inmiddels van zijn postendienst - J - -P Nadat een trein in de richting van trein heeft hij de andere vergeten, het station de gesloten overv/cg was met het gevolg, dat hij de overweg gepasseerd, gingen de bomen open en weer vrij gaf door het ophalen van kregen de wachtenden toegang tot de de afsluitbomen. Toen de mensen doch de beide vrouwen werden ge- ontheven en hangende het onder den gewond. Het waren de luitenants grepen. cr op De machinist heeft nog getracht de van Groningen, KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 ^rein stoppen. Dit is helaas een v. d. jeugd. 7.45 Morgengebed en 0nm0geijjkheid gebleken, termeer 8.15 Gram. daar de machinist het sein nog op ïrïïrV«nW«ï W ter Zee derde klaSSe' T" W" R' DOOr- hoofdstation man (25 chau£feur)i en j. D Bax (24), beiden uit Schiedam en de 21- overweging, J.00 Nws. 8.50 v. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 vedjg ^ad waargenomen en de bo z""1 O K.K Tnloiflinn Wfinom 1Q 1 0 (h) Gram. 9.55 Inleiding Hoogmis. 10.00 Hoogmis. 11.15 v. d. vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Volaan-vooruit, lezing. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Ben je zestig? 12.30 Land- en tuinb meded. 12.33 Gram. -'4 o*----- men tot even voor het bereiken van de overweg gesloten bleven. Tekort Ernstig verkeersongeluk in Bergen op Zoom Zaterdagmiddag rond zes uur is in jarige Rotterdamse student J. H. Wil ton. De wagen reed bij een weg versmalling tegen een hek, geraakte in de berm, vloog vervolgens tegen enkele betonnen palen en sloeg ten slotte in een greppel over de kop. - Als gevolg van een aanvaring op de Wouwsestraat in Bergen op Zoom 50 Staatsie- de Mississippi tussen het Italiaanse een a"to' bestuurd door de 23-jange bezoek v. h. Thailandse koningspaar vrachtschip „Lorenzo Marcello" en rnet een snelheid van 70 km 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 bet Amerikaanse vrachtschip „Alcoa tegen een boom gereden, waardoor Platennieuws. 13.35 Lichte muz. Corsair" zijn zaterdag minstens tien d® ,m9eder van de bestuurster, 14.00 Gram. 14.35 v. d. plattelamis- personen om het leven gekomen K T vrouwen. 14.45 Gevar. progr. 16.00 meer dan zeventig gewond, v. d. zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 v. d. jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Re de 58-jarige mevrouw J. BaeckeVer aart uit Boskapelle Zeeuws-Vlaan- Drie personen gewond, één ernstig, door joyridende jongeman Zaterdagavond omstreeks elf urn- is de 16-jarige jongen W. S. uit Hee- De meeste slachtoffers zouden zijn deren) op slag werd gedood. gevallen aan boord van de Alcoa Haar vader werd zo ernstig aan ze zonder toestemming met de auto geringsuitz.: Gesproken brief uit de Corsair", een vrachtschip met pas- het hoofd gewond, dat voor zijn le- van zijn ouders gaan rijden. Hij reed Nederlandse Antillen, d. Henk Den- sagiersaccomodatie, dat met. vijftig ven wordt gevreesd. De bestuurster drie voetgangers aan, die rechts van nert. 18.00 Lichte muz. 18.20 Polit. passagiers op weg was naar San Juan, en haar 18-jarig zusje kwamen met de weg liepen. Een der aan^eredenen lezing. R.V.U.: Oorlog en vrede ont- Portorico, voor een kruistocht door de schrik vrij. De 18-jarige J. Koop- de 18-jarige P. de B., liep een sche- wikkeling en streven naar vrijheid de Caribische w teren. man, die by de boom stond, raakte delbasisfractuur op en brak beide in Azië en Afrika, d. prof. E. de De ontwerper, de financier en met zijn linkerarm tussen de auto benen en een arm. Hij verkeert in Vries. 19.00 Nws. 19.10 Act 19.25 de bouwer van een blok_woningen en de boom bekneld, waardoor zftn direct levensgevaar. Zijn zuster, de Memojandum. Avondcollege: 19.30 Gram. 20.30 van vijf verdiepingen te Barlette in bovenarm werd verbrijzeld. 17-jarige E. de B. brak een been op cursus Democratie. Zuid-Italië zijn zaterdag tot zware Mej. B. passeerde een bestelauto, twee plaatsen. Beiden zijn in het St. om de bestelauto scherp in, waardoor vriendin uit Zeelst, die in Heeze op haar voertuig slipte. bezoek was kreeg een shock. 21.00 Viool en piano. 21.25 Vocaal gevangenisstraffen veroordeeld. Het toen van tegengestelde richting een Annaziekenhuis in Geldrop opgeno- ens. 21.50 Concertgeb. ork. 22.30 blok stortte in september in, waar- andere auto kwam. Zij haalde daar- men. De derde voetgangster, een Nws. 22.40 Gehuwd en ongehuwd, door 58 bewoners om het leven kwa- lezing. 22.25 Weredkamp. dammen, men. 23.00 Nieuwe gram, met comm. 23.55 24.00 Nws. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO AVRO: 7. 00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopen. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym v. .d vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding .10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Gram. 11.15 v. d. zieken. 12.00 Lich te muz. 12.20 Regeringsuitz.: Uitz v. d. landbouw. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Muz.corps. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Kamer- muz. 14.30 Gram. 14.40 Schoolradio; 15.00 v. d. vrouw. 15.30 Alt en piano. 16.00 v. d. kind. 16.15 Gram. 16.30 v. d. jeugd. 17.30 Amateursprogr. 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Wonderkinderen der chemie, klank beeld. 18.45 Lichte muz. 19.00 v. d. kleuters. .19.05 Paris vous parle. 19.10 Gram. 20.00 Nws. 20.05 Amus. progr. 21.10 Quizprogr. 22.00 Liede ren. 22.30 Nws., beursber. v. New- York en meded. 22.45 Journ. en staatsiebezoek v. Z.M. Koning Bhu- mibol en Koningin Sarikit v. Thai land. 23.00 Lichte muz. 23.30 Licht progr. 23.5524.00 Nws. TELEVISIE NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Documentaire. 21.15 Eurovisie: Ork.conc. m.m.v. solist. Daarna 22.00) extra-journ. i.v.m. het be zoek v. d. koning en koningin van Thailand. (Van onze tv.-medewerker) Avondmis op Missiezondag Het was een zeer bijzondere t.v. uitzending, die het Katholieke Kerk genootschap deze keer te verzorgen had. Voor hen, die 's morgens door eigen kerkdienst verhinderd plegen te zijn, was de avondmis een uit komst en verder had deze viering van Missiezondag een bijzonder ac cent door de verklanking van de z.g. Banda-mis. Deze mis, ook wel die van de Prauwvaarders genoemd, had een geheel eigen klank. Ze is ont staan, doordat missionarissen in Afri ka nauwkeurig en ijverig aanteke ning hebben gehouden van Afrikaan se fenomenen bij de opluistering van de katholieke eredienst. Van één be paalde componist kon men bij het onderhavig werk eigenlijk niet spre ken, wijl het als het ware is ont staan in de gemeenschap. Uiteraard was dit geschied volgens speciale procedé's, aan de negers wel be kend. Men heeft dat aan zijn toestel kunnen volgen, mede dank zij de vertolking door het koor van het Lavigerie-college te Santpoort onder leiding van de deskundige pater A. Mettrop van de Witte Paters. Voor deze gelegenheid had men de nieuwe Christus Koningkerk-votief aan de James «Vattstraat in Amsterdam uit gekozen, waar de regie van Wim Ba- ry uitstekend werk kon doen. Het commentaar hield ons in de missie- sfeer, zoals ook de celebratie door een inlandse priester. In haar tota liteit was het een godsdienstige plechtigheid, waarvan we hopen, dat ze nieuwe belangstelling voor de veelomvattende missie heeft opge leverd. Goede start van „Brandpunt" De KRO heeft lang op zich laten wachten met een actuele nieuws rubriek, maar nu men er mee van start is gegaan, kan worden getuigd, dat het aan nieuwsflitsen niet heeft ontbroken. De rubriek - bepaald op veertig minuten - liep nog meer dan tien minuten uit, verklaarbaar, als men weet dat er welgeteld dertien onderwerpen aan de orde werden gesteld. Dat was van het goede net iets te veel. Onderwerpen die het meest opvielen waren de filmstroken over Dona Fabiola en de Amerikaan se verkiezingen; vraaggesprekken met de heer Fischer die naby De Vink te Leiden een spoorwegongeluk heeft overleefd, over het pas verschenen katholiek sociaal program met mr Van Doorn over het KVP-congres van die dag; een door Greetje Kauf- feld gezongen compositie van de ko ning van Thailand en een overzicht van Henk Neuman over de situatie van de blanke minderheid in Afrika. Indrukwekkend en actueel boven dien was het geestelijk woord van de Bossche bisschop mgr. W. Bekkers over het betonen van mede-mense lijkheid en over het vertrekpunt voor een geestelyk gesprek. Het ligt in de bedoeling, dat de bisschop ook in de volgende afleveringen van „Brandpunt" zal spreken, hetgeen onwillekeurig doet denken aan het optreden in de befaamde t.v. rubriek van de Amerikaanse bisschop mgr Fulton Sheen. We zijn er niet voor om ontydig de loftrompet te steken, maar bij deze gelegenheid mag wel een compliment worden gemaakt wegens deze nieuwe productie van Nic. Netten, de regie van Aad van den Heuvel en het gastheerschap van Dick de Vree. Amusement in het weekend In Tresiong in Hillegom hebben nieuwe zaterdagavond-accoorden ge klonken en de KRO heeft dit type amusementsprogramma aangenaam geprolongeerd. Het echtpaar Teddy en Henk Scholten moge dan steeds naar hetzelfde stramien te werk gaan, wat het brengt, is beschaafde ont spanning. Drie aangekondigde num mers moesten wegens verstek uit vallen; onder andere was ir niet de populaire Franse schansonnier Gil bert Bécaud. Men heeft niets over zijn afwezigheid gezegd; we weten er in tussen van, dat hij zich niet wilde voegen in het gekozen programma, reden waarom hij daags tevoren naar een andere omroep is overgelopen. Wel was er een veertienjarige Deen se Gitte Haenning, die stellig de teen agers op haar hand heeft gekregen. Voor de ouderen was er weer eens Peter Kreuder, een befaamd Duits pianist en componist van iedjes in het lichte genre, zo omstreeks de veertiger jaren. Het publiek was kennelijk geïnteresseerd by de lied jes, die hij samen met Teddy en Henk uitvoerde en waarbij het orkest van Jack Bulterrr-n zich uitstekend aan paste. Voor deze keer was Lou van Burg's spel-show verplaatst naar het Ame- kaanse theater te Brussel. Nu ging het om de Belga's, maar de zenuw achtigheid was er niet minder om. Twee Amsterdamse politiemensen zouden in uniform aan de show mee doen, maar zij mochten slechts als gewone burgers voor de t.v.-came- ra's verschijnen, aldus de hoofdcom missaris; en dat was maar goed ook. Tot in de nacht van zondag duurde een extra uitzending in het Amster damse Concertgebouw vanwege het Grand gala du disque. Alvorens ne gen Odeon-prijswinnaars uit de bus kwamen, zagen we een grappig in cidentje met de veertienjarige Gltte uit Denemarken, die haar pianist kwijt was en het koddig verloop van het goo ^stumeerde Residentie orkest, zulks in verband met Haydns Abschied-symfonie. Dirigent Louis Stotijn bleef tenslotte over met twee gepruikte violisten en met gedoofde kaarsjes op de muziekstandaards. Koninklijke bezoeken Voorafgaande aan 'n rechtstreeks reportage uit Greenwich van een pittig staaltje tafeltennis tussen Enge land en Rusland werd een soms wat naieve reportage uit Antwerpen ge geven, waar de Belgische koning zijn bruid kwam voorstellen. Althans volgens de beelden had dat voor stellen van de zijde van het jonge paar wel wat enthousiaster kunnen geschieden. De beantwoording 'bij voorbeeld van het gejuich der massa op de Markt kreeg vanaf het balcOn slechts een vrij slappe beantwoor ding. Omdat de camera's nu eenmaal alles onthulden, zagen we de koning in de gala-omgeving met een overjas rondgaan en ontrolde zich een beeld van gejaagde fotografen die kennelijk op verboden terrein waren terecht gekomen. De welkomstspeech van de Antwerpsd burgemeester duurde sommigen kennelijk wat te lang, maar men kon niet genoeg kijken naar de fantastische armband die Donna Fabiola van het stadsbestuur had ontvangen en die ze aanstonds ging passen. Een ander koninklijk bezoek wierp in de t.v. zijn schaduw vooruit, na melijk door middel van een filmre portage en met betrekking tot Thai land, vanwaar de populaire koning en koningin vandaag naar Neder land komen. Als men deze regels leest, is de reportage uit Den Haag van de aankomst al achter de rug. Wie dat niet heeft kunnen volgen, wordt maandagavond vergast op een extra NTS journaal, aan het konin klijk bezoek gewijd. Komende uitzendingen Vanavond behandelt de Vara de ontwikkeling van de 'communicatie middelen en komt de NTS in Euro. visieverband met een concert uit Parijs. Dinsdag moet de gebruikelijke speelfilm wijken voor een concert in Berlijn met de Italiaanse tenor Mario del Monaco. Woensdag heeft de NCRV een programma met van alles wat en donderdag brengt de Vara het toneelstuk „Freule Julie" van Strindberg op het scherm. Het stuk is zeker niet geschikt voor jeug dige kijkers. door A. SCHMIDT 23) Maar wat voor prijs had ze daar voor moeten betalen! Wat had ze daarvoor niet moeten slikken! Nu ze er aan terugdacht voelde ze lang zaam een haast onpasselijkmakend haatgevoel in zich groeien tegenover de man die het gewaagd had haar te versmaden; de man die plotseling blind was geworden voor haar schoonheid en doof voor de verlok kende klank van haar stem. Als ze een middel kon verzinnen om die haat in daden om te zetten, geloof de ze dat er niets was waarvoor ze zou terugdeinzen. Maar kon ze zoiets verzinnen? Was er niet iets in zyn leven dat ze voor dat doel gebruiken kon? Waarom had hij eigenlijk opgehou den haar heimelijk te aanbidden? Dat was iets wat ze niet gewoon was. Was ze niet mooier dan ooit te voren? Was ze hem niet warmer en hartelijker tegemoet getreden dan vroeger? Er moest iets zijn wat hem van haar vervreemd had; een haar on bekende macht die sterker was dan zijzelf. Zijn eer? Zijn trouw? Vond hij haar werkelijk zo afkeurens waardig? Hij hield niet van haar wijze van leven, dat had zy nu wel begrepen. Maar liefde overwoog zo iets toch niet. Neen, goed beschouwd kon het haast niet anders zijn dan een an dere vrouw waarom hy met alle ge weld hier wilde blijven. Maar wie? Als ze dat wist zou ze meteen wraak kunnen nemen over alles wat ze vandaag met een glimlach van hem had moeten accepteren. Ze zou het hem betaald zetten! Tweedracht was iets wat ze gemakkelijk zou kunnen zaaien; voor intriges voelde ze on begrensde mogelijkheden in zich. Ingespannen -dacht ze er over na wie de vrouw zou kunnen zijn die hij boven haar stelde. Ze bracht zich alles te binnen wat ze thuis over hem had horen vertellen, over zijn levenswijze, over zyn vrienden en kennissen, over zijn optreden in ge zelschap van vrouwen en meisjes. Maar voor zover ze wist had hij alleen getrouwde vrienden en van een getrouwde vrouw was kennelijk geen sprake, dacht ze spottend. In gezelschap kwam hij niet veel; wel kwam hij natuurlijk geregeld bij haar eigen familie aan huis. Verder waren er nog enkele collega's van de fabriek en allerlei arme mensen die hij geholpen had. Van een intie me omgang met meisjes was nooit sprake geweest Of zou hij Ineens stokte haar adem. Bernar- da! Ach, natuurlijk. Dat ze dat niet eerder geraden had; 't was haar op de avond van haar aankomst immers al opgevallen dat hij met een dro merige blik in Bernarda's richting had zitten kijken en niet veel ge hoord had van wat zij, Lola, te ver tellen had gehad. Dat was vlak na dat ze boven die ruzie met Bernar- da had gehad over die groene japon van Poiret. Belachelijk! Bernarda had gezegd dat ze zo niet naar be neden kon. Schaamteloos en onfat soenlijk had ze de jurk genoemd. En de hele verdere avond was Bernarda stil in een hoekje blijven zitten. Dat Bernarda verliefd was op Hans Lukas wist ze al sinds de dag dat deze haar zulke heftige verwijten had gemaakt over haar verloving met Hollweg. Maar dat kwam dan prachtig uit. Tussen Bernarda en Hans Lukas kon ze gemakkelijk komen; daarvoor kende ze haar zuster goed genoeg: idealistisch, vol gewetensbezwaren, en de eisen die ze aan de geliefde man zou stellen, zouden hoog zijn, tot in het belachelijke toe. Als je haar maar het kleinste vlekje op het moreel van haar ideaal toonde was het vast en zeker uit met de liefde! Maar eerst moest ze zeker weten of haar vermoeden juist was. Ze hadden nu de eerste huizen van de stad bereikt. Lola opende haar ogen, richtte zich traag over eind, en blikte met de ogen knippe rend om zich heen. Hans Lukas zat stijf rechtop naast haar en staarde met onbewogen ge laat voor zich uit. Er trok een enigszins boosaardig lacht je om Lola's lippen toen ze plotseling geïnteresseerd uit het raampje keek en zei: „Bernarda! Kijk, daar gaat Ber narda!" En het werkte. Onmiddellijk viel de verstarde houding van hem af en gretig keek hij in de aangewezen richting. „Waar?" vroeg hij levendig. „Ik zie haar niet". „Nee, ze ging juist de hoek om", loog Lola gemoedereerd. Ze wist genoeg. HOOFDSTUK XIII Maar Bernarda was thuis en liep rusteloos en gejaagd haar kamer op en neer, ten prooi aan een verterend gevoel van verbijstering. Die ochtend had Lola op Bernar da's vraag of ze mee ging naar de kerk, spottend geantwoord: „Naar de kerk? Op zo'n mooie ochtend? Hoe kom je er by. Ik weet m'n tijd heus wel beter te beste den!" „Maar heb je dan nooit eens be hoefte tot jezelf in te keren en Gods nabijheid te zoeken?" „Welnee kind helemaal niet. Waar om zou ik? Ik heb genoeg aan mijn eigen nabijheid", lachte ze zichzelf in de spiegel een bewonderende blik toewerpend. Behaaglijk leunde ze achterover in haar stoel voor de toi lettafel stak een sigaret op en adem de de rook diep in. Ze was gereed een van haar meest geliefkoosde on derwerpen aan te snijden: zichzelf, en stak vap wal. „Zo mooi als ik zijn er toch niet veel vrouwen", merkte ze zelfvol daan op. „Ik geloof dat de charme in hoofdzaak in het contrast ligt: donkere ogen, lichtblond haar dat komt zelden voor. Ja, op m'n gezicht ben ik echt trots, weet je". „Ik snap niets van je Lola", zei Bernarda met enige tegenzin want eigenlijk ging ze op een dergelijk onderwerp van gesprek liever niet in. „Hoe kun je nu trots zijn op iets waar je zelf niets aan kunt doen. En wat heb je er eigenlijk aan? Een mooi gezicht is toch van onderge schikt belang". „Van ondergeschikt belang?" riep Lola verontwaardigd uit. „Nou, dan vergis je jo toch leliik, meisje. Je kunt er alles mee krijgen wat je hebben wilt, geloof mij maar. En in ieder geval voor mij is myn schoon heid het belangrijkste wat ik ken. Ik vind het heerlijk mezelf te be kijken, want heus, haar gezicht is het waardevolste bezit wat 'n vrouw heeft". „Jasses, Lola draaf niet zo door. En dat is laster bovendien. Ik be klaag de vrouw voor wie het wei> kelijk haar waardevolste bezit zou zijn: zelfs het mooiste gezicht op de aarde is vergankelijk. Door een toe val of een ongeluk of zo kan het in één slag verloren gaan. En dan komt die vrouw tot de armsten der armen te behoren want ze heeft dan im mers niets meer over". Wordt vervolgd.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 3