SCHERP MAANDAG 24 OKTOBER 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Dr J. van de Poel neemt ontslag als lid van de Leidse raad EVEN AFREKENEN HEREN In zijn rede bij de opening van de politie-tentoonstelling, gaf de loco-burgemeester, de heer J. C. van Schaik, aan de hand van enkele getallen een overzicht van de activiteiten van Leidse jongens en meisjes: Vernielingen aan bomen: Vernielingen aan bloemheesters: Vernielingen aan rozenstruiken: Vernielingen aan hagen en gazons: Vernielingen aan gebouwen: Vernielingen aan straatlantaarns: 1000 4000 2000 1500 1500 2500 Jaarlijkse feestavond van R.K. Blindenbond „St Odilia" wederom groot succes Dr. J. van de Poel Opgevolgd door de heer J. Lijten Dr. J. van de Poel te Leiden heeft met ingang van vandaag, bedankt als lid van de Leidse raad. Hij is nl. be noemd in een staffunctie bij het In stituut voor de bestuurswetenschap pen, een instituut dat onder auspi ciën van de Vereniging van Neder landse gemeenten is opgericht, en is gevestigd te Den Haag. Dr. Van de Poel heeft bij deze penoeming helaas moeten besluiten zijn raadslidmaat schap te beëindigen. Hij blijft echter wel in Leiden wonen en voorzitter van de KVP-afdeling Leiden. Opvolger van dr. .Van de Poel in de KVP-frèctie van de Leidse raad is de volgende candidaat op de lijst van de gemeenteraadsverkiezing: de heer J. Lijten. Deze werd op 9 juli 1914 te Eind hoven geboren en woont sedert mei 1953 in Leiden; daarvoor jarenlang in Den Haag, waar hij vooraanstaan de functies bekleedde vooral op so ciaal en maatschappelijk terrein. De heer Lijten is directeur van de Koffiebranderij en Theehandel „Het Klaverblad" te Leiden, bestuurslid van de Algemene Katholieke Werk geversvereniging in de bisdommen Haarlem en Rotterdam, secretaris van de Kring Leiden van de Alge mene Katholieke Werkgeversvereni ging, voorzitter van het College van Regenten van de Cunera-stichting, welke naast de inrichtingen „De Voorzienigheid" en het „St. Lidwina- huis, scholen voor kleuter,- L.O., U.L.O. en B|.L.O. omvat, voorzitter van de Katholieke Reclasseringsver- eniging in de kantons Leiden en Al phen aan den Rijn, vice-voorzitter van de Cornelis Musiusstichting, vice-voorzitter van de school-psy- WEEKPUZZEL Door een misverstand is er afge lopen zaterdag geen wekelijkse puz- zél, geplaatst. Alsnog geven wij daar om de oplossing van de vorige keer en tevens de winnaars. Dit zijn me vrouw De Vriend, Nieuwe Rijn 37 te Leiden en de heer A. Meiman, Over ran 7, Katwijk a. d. Rijn. De chèques zullen u spoedig worden toegezon den. Oplossing vorige week: Hor. 1. sterk, 5. neder, 9. Raab, 11. tien, 12. of, 14. Garrick, 16. eb, 17. Erp, 19. netto, 20. rio, 21. Ot, 22. do, 23. ik, 24. hallo, 27. si, 29. de, 30. sa, 31. nu, 32. E.K., 33. ra, 35. plons, 38. op. 40. L.S., 41. ho, 43. Eem, 45. trein, 48. Gap, 50. M.S., 51. Beieren, 53. Ra, 54. sine, 55. adem, 57. leest, 58. étage. Vert.: 1. stoep, 2. er, 3. rag, 4. kaan, 5. Nico, 6. eek, 7. dn, 8. robot, 10. Breda, 11. titel, 13. fr., 15. R.T., 16. ei, 18. pok, 20. ros, 23. Ier, 24. hap, 25. Leo, 26. ons, 28. iep, 34. alm, 36. larie, 37. Neira, 38. oog, 39. me mel, 42. spade, 44. es, 45. tent, 46. Ee, 47. Nede, 49. ar, 51. bis, 52. net, 54. Se, 56. ma. Zegge: de somma van twaalfduizend en vijfhonderd gulden! Te financieren met de gelden door de burgerij verdiend! Advies voor de betaling: PAS OP ONZE JEUGD! ONVEILIG WEEKEND IN LEIDEN Twintig meldingen van verkeersongevallen De blinde is, ondanks zijn grote licha melijke handicap, een volwaardig mens. Volwaardig naar het lichaam èn de geest. De wfjze, waarop dikwijls een blinde benaderd wordt, doet hem vaak denken, dat hij niet als een volwaardig mens beschouwd wordt. Het in vele ge vallen goedbedoelde medelijden werkt voor een blinde kleinerend. Geen me delijden, maar begrip en hoffelijkheid heeft de blinde nodig en daar mankeert nog wel eens iets aan, zeker in het ver keer. Aldus in grote lijnen de woorden van de voorzitter van „St. Odilia" afd Lei den, de heer A. J. Montanus, op de jaar lijkse feestavond, zaterdagavond, in het St. Antonius Clubhuis. „De blinden zijn over het algemeen zeer intelligent. De pretaties in het vrije bedrijf en op ge meente werkplaatsen zijn zeer goed. Een blinde heeft door het gemis van zijn ge zichtsvermogen het betrekkelijke voor deel, dat hij niet zo gauw is afgeleid als een ander". LICHAMELIJK LETSEL. De heer J. Lijten chologische dienst. Bestuurslid van de stichting geestelijke volksgezond heid en voorts lid van een aantal commissies. Burgerlijke Stand Geboren: Maria Josepha Bernardina dochter van J. van de Poel en C. M. Vollebregt; Jelt.ie Eva dochter van G. de Jong en E. Hoekstra: Inge Janny dr. van L. N. M. Duijsens en W. A. Kesler; Johanna Maria dochter van A. Munnik en Z. J. Liezen: Margaretha Anna doch ter van P. J. Kortekaas en M. J. Kret; Dorine dochter van T. Jansma en G. J. v. Schouwenburg: Franciscus Theodorus zoon van F. T. de Swijger en W. Diers- man; Adriana Katharina dochter van L. G. Nijssen en A. C. M. v. d. Berg; Geer- truida Maria dochter van C. C. van Leeuwen en W. M. Hoogervorst; Mag- dalena Elisabeth Aafina dochter van J. Sloos en J. W. Penthum. Overleden: G. J. Haasnoot 2 weken zoon; C. G. M. Renkers 22 jaar man. In het afgelopen weekeinde is de politie twintig maal moeten uitruk ken voor een verkeersongeval, waar bij echter maar éénmaal letsel van betekenis val te melden. Dit was zaterdagavond om kwart voor elf het geval op het Noordeind- se plein, waar de 54-jarige heer P. F. M. v. d. Broek van de Mare zijn rechterknieschijf brak tengevolge van een aanrijding. Hij reed met zijn auto over het Noordeindseplein in de richting van het Noordeinde, toen hij geen voorrang kreeg van een auto mobilist, die komende van deze straat de Witte Singel in wilde draaien. Bij de frontale botsing liep de heer Van der Broek genoemd let sel op. Hij werd door de E.H.D. naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. De beide auto's werden ernstig be schadigd. MELKWAGEN AANGEREDEN. Op de Hoge Rijndijk bij de Meer burgerkade vond zaterdagmiddag om ongeveer drie uur een aanrijding plaats, waarbij een grote hoeveelheid melk en melkprodukten verloren ging. Een motorbakfiéts reed over de Hoge Rijndijk en wilde de Meerbur gerkade oprijden. Een achteropko mende auto remde af om rechts te kunnen passeren, doch slipte en duwde de bakfiets tegen het perceel Hoge Rijndijk 83 op. Een sigaretten automaat werd hierbij zo ernstig be schadigd, dat hij verder onbruikbaar is. De auto werd aan de voorzijde ingedeukt, terwijl de houten bak van de motorcarrier werd bescha digd. Door de botsing gingen 60 tot 90 liter melk verloren, benevens 22 flessen melk en yoghurt, 5 flessen cider, 200 eieren en 35 pakjes mar garine en roomboter. No. 540. Horinzontaal1. afmeting van papier, boeken, enz., 7. voorzet sel, 8. rivier in Duitsl., 9. gesloten, 10. zaadkorrel van een vrucht, 11. meisjesnaam, 12. levensvocht in or ganische lichamen, 13. tussenzetsel, 15, stronkje, 16. onderricht, 18. vette vloeistof, 20. welaan, 21. gem. in N.H. Verticaal: 1. Europeaan, 2. voor voegsel, 3. schijf vis, 4. vaarwel, 5. assistant engineer (afk.), 6. tinne, 9. uiteinde, 10. brij, 11. vis, 12. een der 7 griekse wijzen, 13. niet vast, 15. vrucht,» 16. meisjesnaam, 17. bezwe ringsformule, 19. muzieknoot, 20. scheikundig element. Oplossing morgenavond. Politietentoonstelling reeds zeer druk bezocht In aanwezigheid van vele autori- teiten van politie, paedagogische in stanties en het onderwijs hier ter stede, werd zaterdagmiddag half drie de politietentoonstelling in „de Waag" geopend door de loco-burge meester, de heer J. C. van Schaik. In samenwerking met de politie van Leiden, de vereniging voor Vei lig Verkeer, de Raad voor Kinder bescherming, heeft de Vereniging voor Pedagogiek voor enkele dagen beslag kunnen leggen op de politie tentoonstelling, die reeds in vele steden sterk in de belangstelling stond. De voorzitter van de Vereni ging voor Pedagogiek, de heer II. A. Vriend, verklaarde in een korte in leiding het doel van de tentoonstel ling. Het grote aantal misdrijven, door en tegen de jeugd begaan komen in vele gevallen voort uit onwetend heid men weet niet, wat de kri tieke situaties zijn en onbekend heid met de mogelijke gevolgen. Er moet de nadruk op gelegd worden, dat ouders, onderwijzend personeel, burgerij en politie de jeugd moeten wijzen op de hen omringende ge varen en de consequenties van ver grijpen, die op zichzelf genomen nog niet misdadig genoemd kunnen wor den. Een tentoonstelling met betrek king tot de opvoeding van kinderen, noemde de loco-burgemeester, de heer J. C. van Schaik, iets bijzon ders. Hij rekende het zich tot 'n eer deze tentoonstelling te mogen ope nen. Hij sprak dan ook woorden van waardering aan het adres van de ini tiatiefnemers. In zijn openingswoord betrok de heer Van Schaik deze ten- ORANJE-GROEN vierde derde lustrum „Onze vereniging staat bekend als een kleine vereniging", zei zaterdag avond de voorzitter van Oranje Groen, de heer H. H. van Egmond, tijdens de viering van het derde lus trum, „maar wanneer ik zo de stamp volle Stadsgehoorzaal doorkijk, dan ben ik het daar niet mee eens. Wij kunnen met overtuiging zeggen, dat onze vereniging in de korte tijd van haar bestaan tot de grotere clubs in het Leidse voetbal is gaan behoren. Met de medewerking van allen is dit bereikt en de grootste voldoening vinden wij in het feit, dat ons eerste elftal is weten door te dringen tot de vierde klasse van de K.N.VJB.". Gelukwensen. De vreugde voor dit derde lustrum kwam tot uiting in een feestavond, die door de voorzitter van de feest commissie, de heer D. Bontje, werd geopend. Hij richtte een gelukwens tot het bestuur van de jubilerende vereniging. Bij een dergelijk feest behoren na tuurlijk ook geschenken en daarvoor had een dames-comité onder leiding van mevrouw R. v. d. Berg gezorgd. Zij konden het bestuur verscheidene cadeaux aanbieden voor de vereni ging, o.a. een clubvlag en een prij- zenkast. Namens de jeugd werd een demonstratiebord aangeboden. Die jeugd in Oranje-Groen is wel bij zonder aktief en dat kwam ook dui delijk tot uitdrukking in de zgn. „suikerzakjes-aktie", waarbij Jopie Jordens het zelfs had gepresteerd 3090 exemplaren aan de man te bren gen. Voor dit staaltje van „verkoop- kunde" kreeg deze jongeman een horloge. Na een woord van dank door de De Gastspelers. Hoofdschotel van de avond was de uitvoering: „En toen kwam oma" van H. F. Maltby, woor de Gastspelers. Het vrolijke spel, waarin een pseudo-oma twee verkilde huwelijken en een op springen staande romance nieuw leven komt inblazen, ging er, wat men noemt, in als gesneden koek. Het spel was vlot en de geestige tekst kwam goed uit Ge tuige de spontane reacties van de vele blinden, die het toch geheel of gedeel telijk van het horen moeten hebben. De heer Jac. Buis, de regisseur, te vens invallend butler, kan /met recht tevreden zijn over zijn spelers, die zon der uitzondering prima in hun rol waren en deze met overtuiging wisten te bren gen, al wa.s het dan voor de vierde keer dat de Gastspelers dit stuk opvoerden. Het grootste succes oogstte grootmoeder Spencer, door N. de Lange-Reizevoort: Ten gevolge van plaatsgebrek moesten recenties over de toneel uitvoeringen van „Tot Ieders Ge noegen" en „Door Oefening Beter" te Leiden bewaard worden tot de krant van morgen. „De Waag" opende poorten voor politioneel vermaan voorzitter van Oranje-Groen, richtte de heer F. van Waveren, voorzitter van de Belangencommissie van de KNVB, afd. Leiden, ziel tot de heer Van Egmond. Mede namens ASC, DOCOS, Lugdunum en LFC felici teerde hij de vereniging met haar 15-jarig bestaan en wenste hij Oran je-Groen evenveel succes voor de toekomst. Voor een vrolijke avond zorgde daarna een cabaretgezelschap met enkele bekende radio- t.v.-artisten, waarbij FranS van Dusschoten de conferences voor zijn rekening nam. Uit de reakties bleek wel, dat de aanwezigen het programma op prijs stelden. Tot slot van deze jubileum viering verzorgde de heer C. van Leeuwen een gezellig bal. toonstelling op de situatie in Leiden. Alhoewel particulieren, verenigin gen en overheid moeite noch kosten sparen, aanleg sportcomplex in de Kikkerpolder en de opening van 16 jeugdhonken achten vele jeugdi ge personen het een ontspanning, zich uit te leven in bedenkelijke praktijken. Het politie rapport over het jaar 1959 vermeldt, dat tegen 134 jongens en meisjes proces-verbaal werd op gemaakt. Men zou geneigd zijn te denken, dat dit aantal wel meevalt. Het tegendeel is waar. Men dient te bedenken dat tegen personen be neden de 14 jaar slechts hoogst zel den processen verbaal worden op gemaakt. Bovendien wordt een toe vallige bengel niet met een proces verbaal opgetreden. Vluchtige ken nisjes van de politie, en dat zijn er nogal wat, worden met een hartig woordje en goede raad weer naar huis gestuurd. Het proces-verbaal betreft de meer geregelde bezoekers van het politiebureau, die zich lang zamerhand het stempel „onverbete- lijk" gaan opdrukken of zich schul dig maken aan een delict, dat niet zonder meer getolereerd kan wor den. De loco-burgemeester noemde het ook verheugend, dat op deze ten toonstelling een stand van de ver eniging voor Veilig Verkeer aanwe zig is. Volgens spr. kan er niet vol doende gewezen worden op de op lettendheid in en de kennis van het verkeer. Men mag zich iedere dag v/eer gelukkig prijzen, als men des avonds veilig thuis is beland en niet tot een van de vele slachtoffers is gaan behoren. Zelfs op de 12e ok tober, de dag -voor Veilig Verkeer, gebeurden er in Leiden 16 verkeers ongevallen. De loco-burgemeester beëindigde zijn rede met de hoop volle gedachte, dat deze expositie 't idee „Pas op onze jeugd" bij een ieder zou inscherpen en dat het in de toekomst niet zou komen tot: Pas op, (daar komt) onze jeugd. Hierna dromden de vele belang stellenden, die zich reeds geruime tijd voor „De Waag" hadden staan verdringen, de tentoonstellingshal binnen. Een ware stormloop van jeugdige kijkers werd ontketend om de beste plaatsen in de geïmprovi seerde bioscoop. Volgens de laatste gegevens werd de tentoonstelling za terdagmiddag door ca 1100 mensen bezocht voor een groot deel ouders met kinderen. Een mooi begin dus en een schone verwachting voor de komende dagen. ONWEL GEWORDEN DOOR KOLENDAMP. De 24-jarige J. Stokhuizen uit de Gorterstraat is zaterdagmorgen tij dens zijn werk onwel geworden, ver moedelijk door ingeademde kolen damp in zijn woning. Zijn vrouw en kind lagen nog onbewust van het ge vaar op bed. De gewaarschuwde EHD NTa de opening van de politie-ten- toonstelling in „De Waag" zijn we eens te rade gegaan bij de heer J. Verzijden, hoofdinspecteur van politie. De heer Verzijden was gaar ne bereid een en ander te verduide lijken. „Die 134 processen-verbaal zijn niet uit de lucht kernen vallen", aldus de hoofdinspecteur. De politie van Leiden houdt er al sinds enkele jaren een zgn. baldadigheidspatrouil le op na om de vernielzucht van de Leidse jeugd een beetje binnen de perken te houden. Deze baldadig heidspatrouille nam in het afgelo pen jaar 6700 jongens en meisjes on der handen. Het einde van het jaar is nog niet in zicht., Voor het zover is zullen, naar alle waarschijnlijk heid, de twee agenten, die speciaal met dit werk belast zijn, nog 1300 keer aan een Leids huis aanbellen met 't verzoek vader of moeder te mogen spreken in yerband met zoon lief, die een ruit heeft ingegooid of het gulle meisje, dat verdacht on baatzuchtig snoepjes loopt uit te de len. Laat de politie de 8000 niet vol maken. Gun haar die eer niet: Pas zelf op uw jeugd. Morgenochtend om half elf trou wen in de Herensingelkerk de heer Frans Stofmeel en mej. Iet van der Top, twee leerkrachten van de Sint Jozefschool aan de Oppenheimstraat te Leiden. Mej. van der Top is on derwijzeres aan de 3e klas en de heer Stofmeel aan de vijfde. Kinde ren van de klassen vormen een ere haag van de kerk tot het huis van de bruid aan de Heresingel 2a en zij zullen met emblemen en spreuken aan hun heilwensen kracht bijzetten. De versiering van de erehaag is ver vaardigd door de leerkracht voor handenarbeid- aan deze school. Alle leden van de afd. Leiden van Den Haag; stadssanering in de vergadering woensdagavond 26 oktober a.s. in de Harmonie, Bree- straat, waar de KVP-raadsfractie gelegenheid biedt tot het stellen van vragen. U kunt van gedachte wisselen over de problemen ver bandhoudende met de voorstellen tot grenswijziging rond Leiden. Andere te stellen vragen zijn: het probleem van één groot Leiden; het huisvesten van de overspill van Den Haag; stadsahering in onze oude binnenstad; huisves tingsprobleem in het algemeen; wegenschema in en om de stad Leiden. Indien U over deze pro blemen en nog vele andere nader wenst te worden ingelicht komt U dan woensdag 26 okt. a.s. ter ver gadering, waar de leden van de Kath. Raadsfractie bereid zijn uw dringende vragen te beantwoor den. vond de vrouw in versufte toestand in haar bed. Met behulp van een zuurstofmasker kon zij weer spoedig op de been worden geholpen. Het kind op de eerste verdieping heeft geen last gehad van de kolendamp. Vermoedelijk heeft men vrijdag avond de pas gevulde kachel te vroeg afgesloten, waardoor in de nacht kolendamp is ontstaan. Des morgens merkte de heer Stokhuizen wel een vreemde geur in zijn wo ning, doch hij heeft hier verder geen aandacht aan geschonken. Leidse Agenda MAANDAG 24 OKTOBER Leidse week v. Intern. Samenw. Opening door de Rector Magnifi cus Prof. mr. J. V. Rijpperda Wierds- ma. Voordracht van prof. dr. K. Bu- sia. 14.30 uur in het Groot-Audito rium van de Leidse Universiteit. LAFV Kleurendiacomp^titie. „Rest. De Doelen", aanvang 20 uur. Lustrumavond KAB, afd. Heren singel. Toneel en bal na. De Burcht, 8 uur n.m. Politie-tentoonstelling Geb. ,De Waag". Geopend van 2.30 tot 5 uur. en van 7 tot 10 uur n.m. KLM Ouder-emigrantenavond, 8 uur Stadsgehoorzaal DINSDAG 25 OKTOBER Leidse week voor Interne Samen werking Jeugdbijeenkomst. Aula Museum voor Volkenkunde, 8 u. n.m. St. Eloy Adviesavond in het geb. voor Chr. Soc. lelangen, 7.30 tot 8 uur n.m. EHBO Aanvang cursus. R. K. Lyceum St. Bonaventura, 8 uur n.m. APOTHEKERSDIENST LEIDEN Geopend apotheek Zuider Lammen- schansweg 4, tel. 23553. BIOSCOPEN. frogramma afg „Genadeloze jeugd", jaar. Luxor: „De zaak M.P.", alle leef tijden. Studio: „Wilde aardbeien", 18 j. Trianon: „Saboteur", 14 jaar. Rex: „Met getrokken pistolen" tot maandag). Programma vanaf maan dag a.s. afgekeurd. ALPHEN AAN OEN RIJN Twee kinderen op step in Oude Rijn geraakt en verdronken Het gezin van de veehouder G. Cramer, wonenle aan de Kortsteek- terweg no. 59 te Alphen is zaterdag middag getroffen door het verlies van twee van zijn vijf kinderen. Het zijn de drie-jarige Willem Cor nelis en de vijf-jarige Dirk, die sa men op een step, in het water van de Rijn zijn gereden en door ver drinking om het leven zijn gekomen. De kinderen werden zaterdagmid dag omstreeks kwart over een ver mist. Zij zijn omstreeks die tijd sa men met de step van huis gegaan en keerden niet, zoals hun gewoonte was, spoedig weer terug. Bij navraag door de ouders kwam men te weten, dat ze al steppend gezien zijn op het Jaagpad, dat aan de Rijn grenst, pa rallel met de Kortsteekterweg. Toen de politie arriveerde, waren er reeds vele burgers in de Rijn aan het dreggen. Het beangstigend ver moeden werd na enkele uren helaas bewaarheid, toen de veehouder J. de Jong, achter zijn woning, de step uit het water opviste. Korte tijd la ter bracht de landarbeider P. Dom burg in de onmiddellijke nabijheid van de plek waar kort tevoren de step boven water was gehaald, de drie-jarige Willem aan de opper vlakte. Ongeveer vijftien minuten la ter war de heer Th. P. Pijper, tuin- chef, die enkele jaren geleden een dochtertje eveneens door de ver drinkingsdood (in het Aarkanaal) verloor, erin geslaagd het twee jaren oudere kind van de ïeer Cramer boven water te brengen. Helaas bleken de levensgeesten bij de beide kinderen reeds geweken te zijn. Dokter J. K. Platteschor, daar bij geassist'eerd door enkele politie ambtenaren, heeft gedurende ander half uur, alle mogelijke middelen toegepast, teneinde de levensgeesten weer op te wekken. Dit mocht even wel niet meer baten. Het voorgevallene leidde in de ge meente tot algemene verslagenheid. Burgemeester 7 Bruins Slot heeft, mede namens de burgerij, zijn deel neming betuigd met het lot van het zwaar beproefde gezin Cramer. daverende lachsalvo's in de volle zaal en soms onderdrukt gelach achter en grijnslachjes op het toneel. Een grote verloting, met vele gelukki gen en natuurlijk ook teleurgestelden vormde de overgang naar het bal. On der leiding van de heer Henny Boes gin gen tot 2 uur 's nachts de voetjes van de vloer, waarna leden en donateurs tevreden huiswaarts keerden. Leidse Universiteit Aan de Leidse universiteit is, zo als gemeld,- benoemd tot hoogleraar in de Arabische taal en cultuurge schiedenis, in het bijzonder van de nieuwere tijd, dr. J. Brugman. Dr. J. Brugman, hoofd van het Bureau Afrika van de Directie Afri ka en Midden Oosten van het mi nisterie van buitenlandse zaken, werd in 1923 te Zaandam geboren. Hij bezocht het gymnasium te Arn hem en studeerde te Leiden in de Semietische letteren zowel als in de rechtswetenschap. In beide studiën legde hij het doctoraal examen af. Hij was enige tijd assistent van wij len prof. Kramers, hoogleraar in het Arabisch. In 1948 trad hij in dienst van buitenlandse zaken, waarna hij tot 1960 Cairo als standplaats heeft gehad. In maart van dit jaar promoveer de prof. Brugman, die vloeiend Egyp tisch en Arabisch spreekt, cum lau- de op een proefschrift: „De betekenis van het Mohammedaanse recht in het hedendaagse Egypte." De benoeming heeft plaats met in gang van de dag, waarop hij het ambt zal aanvaarden. Krachtens hetzelfde KB is de leer opdracht van prof. dr. G. W. J. Dre- wes, luidende „de Arabische taal- en letterkunde", gewijzigd in „de Ara bische taal- en letterkunde en de ïslamologie". Dr. A. A. Gerbrands, benoemd tot onderdirecteur van het Rijksmuseum voor Volkenkunde te Leiden. Bij KB is dr. A. A. Gerbrands, thans wetenschappelijk hoofdambte naar bevorderd tot onderdirecteur in vaste dienst bij het Rijksmuseum voor Volkenkunde te Leiden. De be vordering wordt geacht met ingang van 1 januari j.l. te zijn ingegaan. Dr. J. B. Schute benoemd tot lector in de toegepaste pharmaceutische analyse, te Leiden. Dr. Schute, thans lector aan de ge meentelijke universiteit te Amster dam werd in 1916 te Breda geboren. Hij studeerde pharmacie en chemie te Utrecht, alwaar hij in. april 1949 het apothekers examen aflegde. Van 1945 tot 1949 was hij werkzaam als assistent van prof. dr. O. F. Uffelie aan het pharmaceutisch laboratorium te Utrecht. In mei 1949 werd hij conservator van prof. dr. E. H. Voge lenzang aan het pharamceutisch la boratorium te Leiden, alwaar hij in juni 1953 cum laude promoveerde tot doctor in de wis- en natuurkunde. Medio september 1954 volgde zijn be noeming tot lector in de propedeu- tisch-analytische chemie aan de ge meentelijke universiteit van Amster dam. Laatste Berichten Kustvaarder „Friso" in nood De 399 ton metende Nederlandse kustvaarder „Friso" heeft geseind, dat hij in de Noordzee, 90 mijl ten n.w. van Esbjerg, zinkende is. Verscheidene schepen, waaronder twee Nederlandse, twee Russische, een Duitse, een Engelse en een Zweedse, stomen op naar de opgege ven positie. Uit Noorwegen is ook een Catalina vliegtuig vertrokken. Volgens radio Blaavand hebben de Anita Thyssen en het Noorse Cataü- na-vliegtuig nog niets gevonden. De Friso heeft een bemanning van ze ven. Wilde staking in Oss In de nacht van zondag op maan dag, bij het begin van de nachtploeg, zijn- ca. 200 aroeiders van de n.v. Hartog's slagerijen te Oss niet aan het werk gegaan uit protest tegen de invoering nieuwe tarieven op de afdeling worststopperij. Het laat zich aanzien, dat ook de dagploegen aan deze wilde staking zullen deelnemen. In totaal zijn dan hiermee ongeveer 200 arbeiders uit de fabricageafdelingen gemoeid. De vakbonden hébben zich tot dusverre niet achte* de stakers gesteld. TREINONTSPORING BIJ HAARLEM. Bij Haarlem is gistermorgen om 11.50 uur bij het rangeren van een leeg elektrisch tweewagentreinstel een draaistel ontspoord. De spoorlijn naar Zandvoort aan Zee is hierdoor tot 4 uur versperd geraakt. Marktberichten ROTTERDAM 24 okt. Vee Aanvoer 2085, 1234 vette koeien, 851 varkens, vette koeien 3.00-3.20, 2.60-2.95, "2.45-2.60. varkens 1.70, 1.68, 1.65, vette koeien aan voer ruimer, handel traag, prijzen iets teruglopend, prijzen prima's boven no tering; varkens aanvoer korter, handel zeer kalm, prijzen lager, Prima vlees varkens boven notering. Slachtzeugen /an 1.45-1.48 per kg.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 2