3)e Cöid6e0otvtcmt FORUM-AVOND K.V.P. Thailands koningspaar in ons land aangekomen De Gaulle dreigt parlement te passeren Volksstemming of grondwetswijziging? Moboetoe breekt met de V.N. HOE wordt het weer KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUPEAUX: PAPENGRACHT 32 MAANDAG 24 OKTOBER 1960 52ste JAARGANG No. 15151 Krijgt Loemoemba weer een kansje? Directeur: J. F. J. M. KOENS. Hoofdredacteur. L. C. J. ROOZEN. Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Adverten ties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0,59 p.w., f 2,55 p. maand, f 7,50 p. kwartaal. Franco p.p. f 8.—. Advertent. 17 ct p. mm., Telefoontjes f 1,50. Woensdagavond 8 uur in HARMONIE BREESTRAAT Hoog bezoek aan Antwerpen (Advertentie) Zacht, zonnig najaarsweer begunstigde de aankomst van koning Bhoemi- bol van Thailand en zijn gemalin koningin Sirikit aan het staatsspoorstation te Den Haag. Koningin Juliana, prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene wachtten op het perron de aankomst van de koninklijke trein uit Zwitserland af om him vorstelijke gasten te verwelkomen. Reeds voordat de trein stilstond speelde de kapel van het infanterie- regiment „Johan Willem Friso" het Thailandse volkslied. Na een hartelijke begroeting der vorstelijke families werden de burge meester van Den Haag, mr. H. A. M. T. Kolfschoten en de gouverneur van de residentie, luit. gen. C. J. Valk, alsmede het gevolg van koningin en prins, voorgesteld. Koning Bhoemibol, gekleed in het uniform van opperbevelhebber van de Thailandse luchtmacht, inspecteerde, vergezeld van koningin Juliana, ver volgens de erewacht van het wapen der Koninklijke Marechaussee met standaard en de „Johan Willem Friso-kapel", beide gestoken in ceremonieel tenue. zen. en de marinierskapel, allen in ceremonieel tenue, onder commando van luitenant ter zee 2e klasse F. T. de Bree. De Leidse studentenweer- baarheidsvereniging „Pro Patria" en de koninklijke Utrechtse studenten- weerheidbaar, in ceremoniee1 tenue, vormden een erehaag. Tijdens het inspecteren van de erewacht had men ruim gelegenheid de prachtige toiletten van de vrou welijke koninklijke gasten te bewon deren. Koningin Sirikit was gekleed in een warmrood ensemble afgezet met zwart bont; koningin Juliana droeg een lila robe met dito veren- hoed en een lila-gebloemde mantel; prinses Beatrix had over een lila jurk een lichtgrijze bontmantel en prinses Irene was gekleed in 'n zwar te robe met daaroverheen een met zwart bont afgezette ijsblauwe man tel. Na de inspectie van de erewachten gingen de hoge gasten met Huis ten Bosch binnen waar de hoofden der diplomatieke missies hun opwachting kwamen maken. Na het noenmaal, dat in het paleis wordt gebruikt, .vertrekt het hoge gezelschap met zijn gevolg naar Am sterdam. WEINIG KANS OP WAPENSTILSTAND Hartelijk welkom in Den Haag Het gevolg van het Thailandse vorstenpaar, onder wie de Thailand se ambassadeur in Nederland, Prins Vongsamahip Jayankura, werd ver volgens aan de Nederlandse konink lijke familie voorgesteld. In de koninklijke wachtkamer wer den voorzitters van de eerste en tweede kamer, de ministerpresident en vrijwel alle leden van de Neder landse regering en andere burger- lijke en militaire functionarissen aan Generaal De Gaulle heeft zondag zijn reis door Zuidwest-Frankrijk be de koning en koningin van .Thailand eindigd. Op een bijeenkomst te Nice, waar naar schatting 40.000 personen voorgesteld. aanwezig waren, heeft hij zaterdagavond de politieke leiders van Frankrijk, Toen de koninklijke families de of ze nu tot de linker- of rechtervleugel behoren, duidelijk ervoor gewaar- stationswachtkamer verlieten bood 'n schuwd, dat hij het parlement zal passeren en zich rechtstreeks tot het volk comité van dames uit Thailand, ge- zal wenden, als zij elkaar nog langer in de haren blijven zitten over de huwd met Nederlanders, onder die- Algerijnse kwestie of over het Franse „kernzwaard". Hij zei: Er zijn nog pe reverances bloemen aan de twee steeds Fransen, die het er op aanleggen dat wij elkaar naar de keel zullen koninginnen aan. Ópen calèches vliegen. Zij handelen in het belang van een groep of uit misplaatste am- wachtten de vorstinnen en vorsten bitie. Zij zullen niet alleen geen succes hebben, maar het Franse volk zal voor het station, waar zij door een hen zeker spoedig veroordelen en zal hiertoe, indien nodig, de gelegenheid dichte menigte belangstellenden har- krijgen. telijk werden toegejuicht. Terwijl 'n Enkele Gaullistische parlementsleden, die met De Gaulle hebben ge- saluutbatterij een salvo van 21 scho- sproken tijdens diens reis, hebben de indruk gekregen, dat hij voorberei- ten afgaf werd nadien in draf naar dingen treft om een nieuwe volksstemming te laten houden. Het Franse Huis ten Bosch gereden. De konink- volk zou op die manier in staat worden gesteld om De Gaulle's politiek van lijke stoet werd geopend en gesloten zelfbeschikking voor de Algerijnen te bekrachtigen. Deze parlementsleden door afdelingen envan de bereden meenden voorts, dat De Gaulle ook nog wel van plan kan zijn om de grond- Haagse en rijkspolitie in ceremonieel wet in die zin te wijzigen, dat hij nog meer macht krijgt en het parlement tenue, terwijl de koninklijke rijtui- minder, gen door officieren te paard werden DE GAULLE ANTWOORDT CHROESJTSJEF MILITAIR IN SURINAME VERONGELUKT Donderdag jl. is in Suriname op do weg van Albina naar Moengo een militaire jeep geslipt en gekanteld. De chauffeur liep onbeduidende ver wondingen op, maar de mede-inzit tende, de op 12 januari 1939 in Voor burg geboren dienstplichtig soldaat infanterie Cornelis Jan Willem Schep, werd met een shock in het hospitaal opgenomen. Hij bleek een nierbloeding te hebben en moest naar het ziekenhuis in Paramaribo worden vervoerd. Operatief ingrij pen mocht echter niet baten en de soldaat overleed zaterdagmiddag. Marokko solidair met Algerijnen De belangrijkste Marokkaanse partij, de regeringsgezinde Istaqlal, heeft besloten 1 november, de dag waarop de oorlog ln Algerije begon, te maken tot „een dag van solidari teit met het Algerijnse broedervolk in zijn strijd om onafhankelijkheid". De partij roept tevens op tot beto gingen ten gunste van de Marok kaanse aanspraken op Mauretanië en voör de ontruiming van Marokko door Franse troepen. Het Marokkaanse vakverbond heeft voor 1 november een algeme ne staking van 24 uur afgekondigd. Een moment uit het bezoek, dat koning Boudewijn en Dona Fabiola zater dag aan Antwerpen hebben gebracht: de hoge gasten onderhielden zich geruime tijd met een aantal oorlogsinvaliden en oud-strijders, welke bij het stadhuis hun opwachting maakten. Frankrijk niet zal toegeven aan druk die op haar wordt uitgeoefend. AANGESLAGEN De Algerijnse verzetsstrijders, waarschijnlijk behorend tot het Na tionale Bevrijdingsfront (FLN), heb ben zondagavond in het dertiende en veertiende arrondissement in Pa rijs aanvallen ondernomen op vijf posten van de in Franse dienst staan de Algerijnse hulppolitie. De aanvallers waren gewapend met machinepistolen en handgrana ten. Ten minste negen politieman nen, onder wie één officier, werden gewond. Twee verzetsstrijders wer den gedood. Een deel van de aan vallers ontsnapte in twee taxi's, an deren zochten te voet een goed heenkomen. In Lyon wierpen drie Algerijnse verzetsstrijders een handgranaat in een café. Twee personen werden ge dood en zeven liepen verwondingen op. Botsingen in Leopoldstad Kongolese troepen hebben zondag de Afrikaanse wijk van Leopoldstad bezet, nadat zich zaterdagavond on geregeldheden tussen burgers en mi litairen hebben voorgedaan, waarbij naar verluidt enkele personen zijn gedood. De komst van de troepen, die met vrachtwagens door de wijk re den, veroorzaakte onder de bevol king grote vrees en schrik. Voorbij gangers werden met vuurwapens be dreigd, en enkelen werden in vracht wagens bijeen gedreven. Europese automobilisten werden door kenne lijk dronken soldaten gedwongen hun voertuigen te verlaten. In de wijk bevonden zich geen troepen van de Verenigde Naties of eenheder van de politie van de provinciale gouver neur Cleophas Kamitatoe. Zaterdag avond is het in de tabijheid van de universiteit tot botsingen gekomen tussen aanhangers van Loemoemba en eenheden van het leger. Tien bur gers zouden zijn gedood. MOBOETOE BOOS OP V.N. Kolonel Moboetoe, die het gezag over zijn troepen kennelijk aan het verliezen is, is gisteren op een in spectiereis naar Coquilhatstad ver trokken. Moboetoe deelde zaterdag mee, dat hij alle betrekkingen met de VN- vertegenwoordigers in Leopoldstad had verbroken. Hij hai een schrifte lijke overeenkomst met de VN ver zocht, welke neerkwam op erken ning van de door hem geïnstalleerde regering van academici. Men stond op het punt deze overeenkomst te ondertekenen toen hoge VN-functio- narissen dit verhinderden, aldus da kolonel Hij kondigde tevens een reis aan naar de Verenigde Staten, waar hij van plan is besprekingen te voeren met Hammarskjoeld. Ook zou hij Londen, Parijs en Brussel aandoen. Tijdens zijn afwezigheid zou hij in Kongo worden vervangen door Bom- boko, de voorzitter van het „college van hoge commissarissen". Men ver wacht echter dat de aanhangers van Loemoemba van de kennelijk zeer wankel geworden positie van Mo boetoe gebruik zullen maken om de ex-premier opnieuw aan het bewind te brengen. Gevecht in Noord-Kattanga Volgens door de Noord-Rhodesi- sche politie ontvangen inlichtingen zouden 135 leden van de Batoeba- stam gesneuveld zijn bij een treffen met de Katangese politie in de buurt van Mwinge, in Noord-Katanga bij de grens met Noord-Rhodesië. De gevechten braken donderdag uit, nadat een blanke officie* van de Katangese politie was gewond door de pijl van een Baloeba. Oil Dommer bestaat oit 12 pagina's (Meegedeeld door het K.N.MI. Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). WISSELEND BEWOLKT Wisselend bewolkt en hier en daar enkele buien. Overwegend matige wind tussen zuidoost en zuid. Weinig verandering in temperatuur. Franse politiek ten aanzien van Al- gerië. De Franse president zei, dat het President De GauMe hee«j^-S^e °°Êo^Z, r' ,d.e„£!2S m^'„Ber^"d Roemenie Bulgarije, A.banië, Est- land, Letland, Lithauen, Pruisen en Prins reikte Erasmusprijzen uit geëscorteerd. Langs de route en bij de ingang van het paleis sloegen vele school kinderen vrolijk met vlaggetjes zwaaiend, de stoei, die door een ere haag van matrozen reed, gade. Bij het Huis ten Bosch werden de op de aanvallen van premier militaire eerbewijzen gegeven door Chroesjtsjef m de Algemene Verga- Jak hec(t En een erewacht, gevormd uit matro- dering der Verenigde Naties over de beweert het in Xlgerië te zullen ln- grijpen, aldus De Gaulle, die zei niet te kunnen geloven, dat de Algerijn se opstandelingenleiders onder deze overheersing zonden willen komen te staan. „Ook kan ik niet aannemen, dat Tunesië en Marokko zouden toe staan, dat de totalitaire staten zich op hun grondgebied vestigen, spe ciaal op het moment, waarop Frank rijk met beide handen vrede in Al- gerië aanbiedt". Functionarissen, die De Gaulle op zijn reis vergezellen, menen dat De Gaulle's opmerking over Tunesië en Marokko mogelijk kan worden uit gelegd als een vriendschappelijke waarschuwing aan deze landen om niet toe te staan, dat wapens uit Oost-Europa voor steun aan de Al gerijnse opstandelingen hun land binnenkomen. Kans op wapenstilstand gering. De Franse premier Debré heeft zondag op het congres van de UNR (Union pour la Nouvelle Republi- que) verklaard, dat de kans op een wapenstilstand in Algerië is afgeno men, „omdat de opstandelingen hun hoop hebben gevestigd op hulp uit het oosten". Hij herhaalde, dat Frankrijk geen Z.K.H. prins Bernhard heeft zaterdag in Kopenhagen de „Erasmusprijzen politieke besprekingen met de Al- 1960" uitgereikt aan de schilders Mark Chagall én Oskar Kokoschka. Op de gerijnse regering in ballingschap wil bijgaande foto zien we de prins terwijl hij de prijs ter hand stelt aan de voeren^ alvorens deze heeft toege- schilder Mark ChagalL stemd in een wapenstilstand, en dat Moskou en Bonn 4 Ondanks het incident in Bonn, waarbij de Russische ambassadeur iu West-Duitsland, Andrej Smirnof, be trokken was, is er in de al maanden lange gespannen verhouding tussen Bonn en Moskou een lichte verbete ring ingetreden. De Westduitse ambassadeur in Mos kou, Hans Kroll, zou Adenauer in 'n brief gewezen heben op deze verbe tering. Kroll heeft in Moskou 'n lang gesprek gehad met Chroesjtsjef. Hij zou de indruk hebben gekregen, dat Moskou het contact met de Bondsre publiek niet verbreken wil. In diplomatieke kringen in Bonn is zondag meegedeeld, dat Chroesjtsjef zich tijdens dit gesprek niet alleen bepaald heeft tot de traditionele kri tiek op Adenauer. Chroesjtsjef zou gezegd hebben, dat Adenauer een van de westelijke staatslieden is voor wie hij ondanks alle me ningsverschillen toch achting heeft. Ook zou de Russische premier nog maals te kennen hebben gegeven, dat hij bereid is om over de kwestie-Ber- lijn te praten. BEJAARDE MAN VERONGELUKT Gisteravond omstreeks half zeven is de 77-jarige heer Th. Tambach uit Akersloot, toen hij het kruispunt Feesterweg-Raadhuisweg aldaar wil de oversteken, gegrepen door een personenauto, bestuurd door A. de V. uit Schagen. De heer Tambach was op slag dood. Brief van Dalai Lama De 24-jarige Dalai Lama, de gees telijke leider van Tibet, die in bal lingschap in India leeft, heeft in een brief aan secretaris-generaal Ham marskjoeld, welke zondagavond werd gepubliceerd, geopperd, dat de Sow- jet-Unie met „herstel van de vrij heid" in zijn land zal steunen op grond van haar eigen voorstel voor onmiddellijke onafhankelijkheid voor gekoloniseerde volken. Communistisch China had Tibet tot een gekoloniseerd land gedegra deerd. (De Algemene Vergadering zal de Tibetaanse kwestie later op initiatief van de Maleise Federatie en Thailand bespreken). De Dalai Lama zegt, dat er vrij wel elke dag nog vluchtelingen uit Tibet binnenkomen in Nepal Bhoe- tan, Sikkim en India. Op het ogen blik, waarop hij de brief schreef, be- f droeg het totale aantal 43.500. Uit de Het Weef 111 LUfOpSl verslagen van deze vluchtelingen blijkt, dat de onderdrukking en al gehele terreur in geen enkel opzicht zijn verminderd. De strijd van het Tibetaanse volk ging echter door. Tenslotte vraagt de Tibetaanse lei der, dat de VN gepaste maatregelen nemen om China ertoe te brengen zijn agressie te staken. 25 Okt.: zon op 07.22; onder 17.26; maan op 12.41; onder 21.38. Hoogwaterstanden 25 Okt.: v.m 6.14; n.m. 6.34. Verspreide buien Gedurende het weekeinde is een oceaandepressie door de Golf van Biscaje naar het noordoosten getrok ken en daarbij belangrijk opgevuld. De kern nadert nu het Engelse Kanaal en komt nog iets dichter bij ons land. Daardoor wordt de atmos feer minder stabiel, zodat morgen plaatselijk buien tot ontwikkeling komen. De frontale zone van de de pressie, die gisteren aanleiding was tot zware bewolking en regenval ligt nu geheel oostelijk van ons land. Ze zal het weer hier te lande niet meer beïnvloeden. Van het lagedrukgebied bij de kust van Labrador heeft zich een deel afgesplitst. Dit is met vrij grote snelheid in zuidoostelijke rich ting de oceaan overgestoken en na dert nu de Golf van Biscaje. Een ander lagedrukgebied kwam tot ontwikkeling ten zuiden van New Foundland. Het koerst naar het oost. noordoosten. HELSINKI L bewolkt STOCKHOLM mist OSLÓ zw. bewolkt KOPENHAGEN reger ABERDEEN regen LONDEN oeheel bewolkt AMSTERDAM mist BRUSSEL zwaar bewolkt LUXEMBURG mist PARIJS zwaar bewolkt BORDEAUX zw. bewolkt GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT •MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN zwaar bewolkt INNSBRUCK half bewolkt ATHENE onbewolkt ROME half bewolkt AJACCIO regen MADRID motregen MALLORCA zwaar bewolkt LISSABON regenbui Korreltje Het dienen van God houdt Jn het dienen van de mensheid. Florence Nightingale. regen ïegenbui onbewolkt mist mist mist regen regen

Leidse Courant | 1960 | | pagina 1