DE MISSIE VERKEERT IN GROTE HOE LEEFT AZIë? Wees op Missie-zondag 1960 nóg edelmoediger dan vorig jaar, want Gouden professiefeest van zuster Nathalia VRIJDAG 21 OKTOBER 1960 DE LEXDSE COURANT PAGINA 9 Kerk staat in sirijd tegen de rassenhaat vooraan A LS WE ONS AFVRAGEN, wat feitelijk het doel van de Missie-activitei- ten is zouden wij ons eenvoudigweg: ervan kunnen afmaken met het antwoord, dat wij op de lagere school reeds ontvingen: om alle neger tjes kinderen van God te maken. Maar wij kunnen het waarachtig nu toch wel veel positiever stellen. Welke andere levensbeschouwing dan het Chris tendom zou beter strijd kunnen leveren tegen het afschuwelijke kwaad, dat allesvernietigende oorlogen opwekt: de rassenhaat? Slechts liefde is in staat de haat uit te schakelen en het is onze plicht als christen - onr\ wij Christus hebben aanvaard - op de plaats waar wij staan aan de verbi ling van Christus' liefdeleer mee te werken. Het klinkt simpel, nietwaar? Nu Is onze taak als veilig thuis geborgen zittende Nederlanders ook werkelijk niet zo zwaar. De grootste inspanningen getroost zich de kleine groep aan het missiefront. Van ons wordt slechts gevraagd gebed en offer, maar dan grootmoedig! In 1959 gaf u groots! Het vorig jaar werd in dezelfde geest een beroep op ons allen ge daan. Het was niet tevergeefs. U kunt het lezen in de Missiekrant, welke u zondag j.l. aan de kerk hebt ontvangen: de Nederlandse katholie ken brachten in 1959 het drievoudige op van het bedrag in het jaar daar vóór. U hebt grandioos gegeven, een voorbeeld, waaraan vele andere lan den zich kunnen spiegelen. Uw daad werkelijk antwoord bracht grote op luchting, vreugde en dankbaarheid bij de pauselijke missiegenootschap pen en de missionarissen. Nieuw verzoek met nóg meer nadruk Ook dit jaar komen de missie genootschappen weer bij ons aan kloppen. En zij doen .dit zelfs met nog meer nadruk, want, helaas, de nood in de missiegebieden is hoger gestegen. Onze bisschoppen hebben hierop zondag j.l. al gewezen. De blanken maken in Afrika geen kans meer; er heerst haat tegen hen. De Kerk moet meer en meer vertrouwen stellen op de inheemse clerus, die in staat gesteld moet worden, meer ker ken, scholen, weeshuizen en sociale diensten te stichten. De Europeanen zullen straks de zorg voor de zielen geheel moeten overlaten aan zwarte bisschoppen en priesters. Een over vloedig bewijs van vertrouwen in de jonge christengemeenschappen heeft onze Paus gegeven door het wijden van een groot aantal eigenlandse bis schoppen en het creëren van een neger-kardinaal. Veel van deze jonge gemeenschappen zijn in een beslis send stadium gekomen, waarbij elke vertraging, iedere nalatigheid of fout in de gedragslijn voor vele genera ties rampzalige gevolgen kan- heb ben. Het werk van het Genootschap tot Voortplanting van het Geloof is we reldomvattend. Uit de inkomsten van 1958 kon voor 1959 beschikt worden over een bedrag van 70.869.762 voor uitkering aan de 702 missiegebieden. Om door te dringen tot de intellec tuele kringen in de missielanden en- deze te winnen voor de christelijke waarheid werd niet minder dan 8.253.239 besteed voor alle vormen van onderwijs, als universiteiten, studentenhuizen, kweekscholen enz. Voor pers, radio en propaganda be- Strek uw liefde uit over heel de wereld als gij Christus wilt beminnen, want de ledematen van Christus zijn over de hele wereld verspreid St. Augustinus steedde het Genootschap ruim 1 mil joen. Sociale doeleinden ontvingen ruim anderhalf miljoen gulden. Voor nog vele andere noden komt men bij het hoofdbestuur in Rome aankloppen. De zorg voor zieken, melaatsen en wezen werd gesteund met ruim 1 miljoen, de bouw van kerken, kapellen, kloosters enz. verg de meer dan 8 miljoen. Grootse hulp En toch moesten van de 608 aan vragen om extra subsidie er 107 wor den afgewezen wegens gebrek aan middelen. Aan de overige 501 aan vragen werd slechts 34% van het aangevraagde bedrag toegewezen. Nederland derde in opbrengst In 1958 lag de totale opbrengst voor het genootschap rond de 65 mil joen gulden. In 1959 was deze ge stegen tot 70,6 miljoen. De Ver. Sta ten gaven in 1959 bijna 2 miljoen meer, West-Duitsland ruim 1 miljoen en als derde kwam Nederland met een hogere opbrengst van 950.000. Italië was vierde met 608.000 meer. In totaal droeg Nederland in 1959 2.306.329 bij voor de Voortplanting des Geloofs. Harmonie in zwart en wit Toch mogen we niet het gevoel hebben, dat we er al zijn. Als we zien, wat de gehele wereld aan sub sidie uitkeert, blijkt wel, dat dit veel meer is dan Nederland zelf aan de verschillende genootschappen bij draagt. Uit een zorgvuldige bereke ning is gebleken, dat in 1959 slechts 28% van de aan onze eigen missio narissen ten goede gekomen subsidie uit Nederland afkomstig was; 72% dus moest het hoofdbestuur vinden in bijdragen uit andere landen. Het is nog lang niet zo, dat katholiek Nederland zijn eigen missionarissen de middelen geeft om hun werk naar behoren te vervullen. Een belangrijk facet van de mis sionering is het werk van de cate chisten. Deze zijn een heel bijzonde re en onmisbare hulp van de mis siën. In Kongo zijn er naast de ruim 2000 priesters meer dan 600.000 cate chisten te vinden. Opleiding toekomstige priesters En dan de priesteropleidingen, welke gesteund worden door het St. Peterus Liefdewerk. Vroeger hoorde men nog wel eens de gedachte uit spreken: „hoe kan je nu in 's hemels naam van een neger een priester ma ken?" Kijk nu eens in alle missiege bieden: er zijn tientallen bisschop pen, er is een neger-kardinaal, ruim 30.000 seminaristen hebben uw drin gende steun nodig. In 1959 werd aan hen uitgekeerd als gewone subsidie 12.117.862, extra subsidies vergden bijna W/ miljoen gulden, totaal ruim 23,5 miljoen. Er waren sub sidie-aanvragen binnengekomen tot een bedrag van S 28,5; S.P.L. kwam dus 5 miljoen tekort. Het is de eeu wige geschiedenis van de arme drom mel, die altijd weer enige stuivers tekort komt als hij een gulden nodig heeft! Cristendom mag niet geïdentificeerd worden met kolonialisme In de communistische landen van Azië zijn blanke missionarissen on gewenst. Ze werden vervolgd, ver moord of verbannen; niet omdat zij blanken zijn - de huidskleur speelt bij de communisten geen rol - maar omdat zij missionarissen van de ka tholieke Kerk waren. Een aantal Aziatische landen, waar de Kerk mis sioneerde, heeft zich losgemaakt van de westelijke koloniale mogendhe den en zijn zelfstandig geworden. Deze ontwikkeling zet zich in Afrika thans met een geweldige snel heid voort. Het gevaar bestaat, dat de jonge, zelfstandige staten het christendom identificeren met de ko loniale mogendheid en daarom zich los willen maken niet alleen van de koloniale, blanke heersers, maar ook van de blanke missionaris en de Kerk als godsdienst van het Westen zullen afwijzen. De koloniale crisis is dus eveneens een missiecrisis. Met alle kracht heeft de Kerk de in heemse geestelijkheid bevorderd en inheemse bisschoppen aangesteld. Maak, dat door uw offer en gebed het werk van zovele jaren niet ver geefs is geweest. Vertrouwensman van de negers Welk standpunt de Kerk ten aan zien van de rassendiscriminatie in neemt wordt duidelijk als men de houding van de Zuidafrikaanse ne gers ten opzichte van de katholieke Kerk beschouwd. Bij de jongste on lusten in dit deel van Afrika heeft de negerbevolking aanvallen onder nomen tegen kerken, openbare ge bouwen en scholen der blanken. De katholieke kerken, staties en scholen bleven echter ongemoeid. De hou ding van de neger tegenover de priester is nog steeds vriendelijk. De katholieke priester schijnt bij de ne gers een vertrouwenspositie in te ne men. De herhaalde protesten van het episcopaat van Zuid-Afrika hebben wezenlijk tot deze houding bijgedra gen. Op grond van het vertrouwen en de achting, welke de negerbevol king van dit overwegend protestante land de priesters toedraagt, schijnt het niet uitgesloten, dat de wat ge talsterkte aangaat zwakke Kerk van Zuid-Afrika nog een belangrijke bij drage tot de oplossing van het ras senprobleem in dit land zal kunnen geven. Overigens strijdt de Kerk niet al leen in het zwarte werelddeel. Naast het christendom strijden evenzeer de Islam en het communisme om de overhand. De Islam maakt op het ogenblik de grootste vorderingen. Men telt thans in Afrika - op een totale bevolking van 234 90 miljoen Mohammedanen. Op de tweede plaats komt het christendom met 41 miljoen volgelingen. De groei van de Islam is in Afrika tweemaal zo sterk als die van het katholicisme en in sommige streken zelfs 5 tot 10 maal sterker. Er zijn ook verheugende feiten te melden over de enorme groei van de Kerk in Afrika. Bijna 3 miljoen Afri kanen bereiden zich op het ogenblik voor op het Doopsel, d.w.z. iedere priester heeft gemiddeld 250 doop leerlingen. Sinds 1949 is het aantal katholieken verdubbeld. We hebben enkele zijden van het missioneringswerk willen belichten. Er zijn Goddank vele redenen om dankbaar en vol vertrouwen te zijn, maar meer nog moeten wij zorgen, dat wij onze ogen niet sluiten voor de soms overstelpende moeilijkheden waarmee de strijders voor Gods Ko- joen mensen kunnen heel wat aan. ninkrijk op de wit van de oogst En u gaat tóch gewoon door met uw staande velden te kampen hebben, pakje sigaretten en het sigaartje na Wees ervan overtuigd, dat onze ge- het eten; niemand misgunt u uw zamenlijke, sterke steun de missio- bioscoop je of uw zondagse voetbal- 4 naris niet alleen tot dankbaarheid wedstrijd en een oudejaarsavond De ARKA heeft besloten, overeen- zal stemmen, maar evenzeer het ver- zonder vuurwerk zou bar somber komstig ae wens van het Nederland trouwen geven, dat zijn moeizame zijn. Overtref alleen uw edelmoedig- *Le episcopaat te streven naa een zo- werk in dienst van de naastenliefde heid, die u toonde op Missiezondag flknlg® verruiming vanzijn vakorga- niet tevergeefs zal zijn. 1959. Tóen gaf iedere katholiek ge- olsatorlsche taak, dat daardoor meer middeld 35 cent. Laten wij nu met ^a° ,hf' T" 'n geva' Laat u zich niet afschrikken ons allen er minstens een dubbeltje hii Hnpn Geef in elk ffeval zoveel ..&odsdienstig-zedelijke, maatschap- We geloven niet, dat u zich moet als mogelijk is. Het is onze kleine EÏÏJ5? en cu,tlirele vorming van de laten afschrikken door die impone- krachtsinspanning, die een grote rende bedragen, die in 1959 in Ne- nood kan helpen lenigen. Geef om Godswil De meeste mensen in Azië gaan hongerig naar bed. De meeste mensen in Azië leven in kwellende armoede. De meeste mensen in Azië hebben nog nooit een dokter gezien. De meeste mensen in Azië geloven, dat al het andere beter is dan wat zij hebben en ze zijn vast besloten dit te bemachtigen. De meeste mensen in Azië geloven, dat economische vrijheid een andere term is voor het recht van de Westerse koloniale mogend heden om hen uit te buiten. De meeste mensen in Azië wantrouwen de blanken. De meeste mensen in Azië zijn vastbesloten zich nooit meer door vreemdelingen te laten overheersen. ARKA-congres 1960 op 8 en 9 november derland werden besteed aan roken, snoepen, drinken etc. Bijna 12 mil- HILLEGOM De jaarlijkse subsidie Een Nederlandse missiebisschop in Afrika schrijft naar aanlei ding van zijn pas ontvangen jaar lijkse subsidie (in grote dank baarheid) „Het is een belangrijke steun en toch is het te weinig. De fi nanciële zorg wordt steeds zwaar der, want er wordt buiten de pauselijke genootschappen niet veel meer gegeven voor geeste lijke en culturele doeleinden van het missiewerk. En toch moeten er scholen, kerken, seminaries en kloosters gebouwd worden, maar deze projecten spreken niet meer tot de mensen. Op sociaal gebied wordt er veel gegeven, wat na tuurlijk noodzakelijk is, maar vele bisdommen in Afrika hebben steun nodig voor het eigenlijke missiewerk, daar de gelovigen zelf nagenoeg nog niets bijdragen voor het onderhoud en de uit breiding van de missie. De subsi dies van Rome zijn lang niet toe reikend om alle onkosten te dek ken. Het welslagen van de wereld- misisedag 1960 zal Rome in staat stellen, de subsidie aan meer dan 700 missiegebieden te verhogen. Dit hangt ook af van ons aller verhoogde en offerbereidie bij drage op deze jaarlijkse missie hoogtijdag. Dit deelt het hoofdbestuur mede, naar aanleiding van voorstellen, wel ke door de algemene vergadering zijn gedaan. Deze verradering *rindt plaats op 8 en 9 november in het Jaarbeursgebouw aan het Vreden- burg te Utrecht. Het hoofdbestuur v^n de ARKA is niet van plan zijn standpunt bekend te maken omtrent haar beleid met betrekking tot het bisschoppelijk schrijven inzake de structuur van de katholieke sociale organisaties. Deze aangelegenheid bevindt zich momenteel in een zo danig stadium van ontwikkeling, dat hieromtrent bezwaarlijk nadere me dedelingen kunnen worden gedaan. Het hoofdbestuur stelt zich voor om na het congres in een aantal regio nale kaderbij eenkomster, de bestu ren van de afdelingen en groepen omtrent de ontwikkeling var. deze Gistermorgen werd er in de kapel legonda uit Breda, de e.w. moeder aangelegenhid nader te informeren, van Huize St. Joseph, aan de Ma- Amalia uit Leiden en een aantal da- plaatselijke initiatieven op dit punt riastraat (Zusters Franciscanessen mes-belangstellenden, werd als ca- kunnen zeker niet gestimuleerd wor- van Breda) een plechtige H. Mis op- deau van het bestuur een prachtig den, daar het structuurprobleem te gedragen tot intentie van de eer- brevier aangeboden, waarmede aan zeer' het algemeen beleid var de ver waarde zuster Nathalia, die het feit haar wens werd voldaan, aldus de eniging raakt, herdacht dat zij vijftig jaar geleden heer Sistermans. Des avonds was 't haar professie deed in genoemde feest voor de bewoners van het huis. congregatie. De avond tevoren was zij plechtig ontvangen in het huis. Het van bestuur van fU St. Joseph, de heer P. Goemans Antzn., had haar gehaald. Zij had in Breda het jubileum herdacht te midden van de grote kloosterge- meenschap van het moederhuis, van waaruit zij allen de wereld intrek- l'^HKSjSSH Bij de ingang voor het huis aan g vjm de Mariastraat stonden een aantal mj» en de eerwaarde moeder Isabella begroette binnentreden. In Huize Jo- heeft zuster Nathalia 50 klooster jaren en be- [V steed aan het welzijn dagen en ston- den haar medezusters gingen allen naar de kapel waar ree- tor J. Lansbergen plechtig Lof celebreerde. Hierbij werden de ge- zangen eerwaar- de zusters en enige bewoonsters van Donderdagmorgen H. M. J. van Houten van „St. Mar- een assistentie van prof. M. Goemans en rector J. Lansbergen. Onder de H. pastoor gelukwens en wees op de verheven H. Mis werd het Te Deum gezongen. Ook nu weer van de Mis uitgevoerd door het koor i van de eerw. zusters. In de kapel 9 r was de prachtige loper uitgelegd, die <W door de bewoners van het huis als At., a_ JBLf. ■■jB feestgeschenk aan de jubilerende T 7*^ fwïÉ X whtrfjt zuster was aangeboden. Bij monde mK van de voorzitter, de heer D. Sister- .gb mans, in tegenwoordigheid van het I gehele bestuur, bestaande uit pastoor 'U3'. '"^^3STkPEf - '*,J H. M. J. v. Houten, de heren J. T-'-mm a f r 1" Jonkheer, K. A. Kalkers, P. Goemans ,^!f ff». T,> Antzn. en de algemeen overate Ai-

Leidse Courant | 1960 | | pagina 9