Offervrijdagéén dag soberheid uit naastenliefde Belgische douane gaat de tonnen boter zoeken in handtasjes en valiesjes Commissie uit Landbouwschap bepleit coöperatief personeelsbeleid DONDERDAG 20 OKTOBER i960 DE LEIDSE COURANT PAGINA Als voorbereiding op Wereld-Missiedag Verleden jaar heeft de missie-actie in ons land een nieuwe impuls gehad voor het in stellen van een Off er-Vrijdag, die onmiddel lijk voorafging aan Wereld-Missiedag. De oproep van de Nederlandse bisschoppen, toen gedaan, bleef niet zonder resultaat. Zeer vele katholieken hebben zich op Of fer-Vrijdag iets ontzegd, omdat extra te kun nen voegen bij hun gift voor de missie op de Wereld-Missiedag. Niet alleen het feit, dat er dus een hogtfer bedrag aan de wereld-missiecentrale in Ro me, de Voortplanting van het Geloof, gezon den kon worden, is verheugend. Veel troost voller was het nog te kunnen constateren, dat de katholieken, ook in een sterk ma terialistisch ingestelde wereld, zich toch nog iets konden ontzeggen, een offertje konden brengen, een kleine versterving. Dat was geestelijke winst, die niet onderschat mag worden. En nu staan.wij ook dit jaar weer voor Off er-Vrij dag. Weer hebben de bisschoppen zich tot het katholieke volk gericht met het dringend verzoek zich iets te ontzeggen op Offer-Vrij dag en het bespaarde als een extra gift te voegen bij hun geldelijk offer aan de collecte op Wereld-Missiedag. Zou men niet de hoop mogen koesteren, dat de opbrengst van deze missiecollecte dit jaar weer aanmerkelijk uit zal gaan boven hetgeen verleden jaar werd gepresteerd? Het moet toch mogelijk zijn, dat de nog steeds stijgende welvaart ook tot genoegens toch wat flauw in de gezondheid naar ziel en lichaam, uitdrukking komt in onze offervaar- mon<j. Daarom kan niemand zich onttrek- digheid. Vooral wanneer we ons eens ken aan de bisschoppelijke oproep realiseren, waaraan deze gestegen in dat vlotte verteer van vele hon- S™0®*! te 22?%. -5Sif™ welvaart onder andere wordt be- derden miljoenen per jaar door ka- heidsdag op Off er-Vrij dag en daarna steed. tholiek Nederland moet toch ergens «grote edelmoedigheid en op royale een rood waarschuwingslicht worden wijze de collecte op Wereld-Missie- In 1959 rookte Nederland voor een gezet> Met als duidelijke tekst daar- da£ vorstelijk te gedenken, miljard gulden op, verteerde 500 mil- onder een woord van Jezus: „Ik was In het licht van onze welvaart is toen gulden aan drank, snoepte voor ho??6.erK en hebt M« niet 8e" een dure plicht geworden, waar- J B" spijzigd. aan men zich met onttrekken kan op 75 miljoen ijsjes, besteedde 175 mil- Het missiewerk is een arbeid van straffe van zijn belangrijkste plicht joen gulden aan amusement en sport, godsdienst en sociale verheffing, van als katholiek te verzuimen. BEGIN AANLEG ROTTERDAMSE METRO KRIJGT OFFICIEEL TINTJE. Hoewel het openbreken van de be strating op de Coolsingel bij de Meent in feite het begin betekent van de aanleg van de Rotterdamse metro, ligt het toch in de bedoeling aan het meer spectaculaire graaf werk een officieel tintje te geven, mo gelijk in de geest „een eerste spade in de grond". Dit werd gistermiddag van gemeentewege medegedeeld. Overwogen wordt deze handeling door de minister van Verkeer en Wa terstaat te doen verrichten. Het leger neemt een horde kocht voor 800 miljoen gulden aan radio's televisie en gramofoons. 30 a 35% van deze bedragen mag men rustig op rekening van het ka tholieke volksdeel zetten. Niemand zal de Nederlander zijn ontspanning, zijn voetbalwedstrijd of zijn ijsjes misgunnen, maar wanneer men zich even de ellende, de honger, de uitzichtloze armoede realiseert, die in grote delen van de wereld en speciaal in tal van missielanden per manent de gezondheid en de levens vreugde ondermijnt, dan worden die Begin 1961 nieuwe rijksdaalders De nieuwe zilveren rijksdaalders zullen begin volgend jaar in circula tie worden gebracht: de papieren rijksdaalders zullen dan niet buiten omloop worden gesteld. Minister Zijl stra deelt dit mee in een nota aan de Tweede Kamer over de begroting van het staatsmuntbedrijf. De pro- duktie van rijksdaalders is wat ach tergeraakt op het programma, door dat in 1959 afgezien van drie mil joen munten, die voor het buitenland werden gemaakt, nog twaalf miljoen kwartjes dubbeltjes, stuivers en cen ten werden geslagen, waarmee bij het opstellen van r.e begroting voor dat jaar geen rekening was gehouden. Nederl. burgemeesters vliegen naar Israel Vijfendertig Nederlandse burge meesters vertrekken zaterdagmorgen 12 november per vliegtuig naar Tel" Aviv, waar zij van 16 tot 23 novem ber -zullen deelnemen aan het 15de congres van de „International Union of local authoritoes". Met talrijke collega's uit diverse landen zullen zij confereren over „De taak van de gemeentebesturen in de ontwikke lingsgebieden". Enkele Nederlandse gemeenten die vertegenwoordigd zijn: Amsterdam, Den Haag, Arnhem, Tilburg, Geleen, Dubbeldam, Hilversum, Deventer, Sittard, Apeldoorn, Dordrecht, Zaan dijk, Breda, Schiedam, Boxtel, Scher- penzeel, Nijmegen, Schiedam, En schede, Hazerswoude, Wijchen, Gro ningen, Amersfoort, Ooststellingwerf, Warmond, Alphen aan den Rijn, Wou- brugge, Haarlemmermeer, Alkmaar, Dieren. In Tel Aviv worden ook verwacht de burgemeesters van West-Berlijn, dr. Willy Brandt, de burgemeesters van Stockholm, Kopenhagen, Wenen, Bologne, Milaan, Zagreb, de voorzit ter van de gemeenteraad van Londen, en vertegenwoordigers uit o.a. Frank rijk, de Ver. Staten, Japan, Zuid- Afrika, Spanje, Liberia, Jamaica, Ghana, Ceylon en Zwitserland. In Israël zullen de deelnemers ont- vanen worden door de Israëlische re gering en door de burgemeesters van Jeruzalem, Haifa en Tel Aviv. Er zullen enkele werkbezoeken worden gebracht aan Eilat, Nazareth, Haifa en een aantal Kibbutz-nederzettin- gen. Tijdens de tweede fase van de oefening „Hordenloop", de opmars van Lo- chem en Borculo naar Assen, moesten de aanvallende troepen het Overijsels Kanaal en de Vecht overschrijden. Over de Vecht in Dalfsen werd een brug van 50 meter lengte geslagen. Foto boven: De veldprediker vond bij de bruggenbouwers een warm onthaal. Ds. A. J. Plug deelde uit een plastic emmertje chocoladerepen rond. Foto midden: Het karwei is volbracht, de eerste militaire voertuigen rijden over de brug. De vaste brug (links) was, zoals uit de aankondiging duidelijk blijkt, voor militair verkeer gesloten. Foto onder: Gen.-majoor F. van der Veen zag van nabij, dat zijn jongens heel wat mans waren. Den HaagModelaclie heelt geen enkele zin Het ziet er op sommige Belgische grenskantoren al aardig naar uit, dat de douaniers hun onmacht in de geweldige botersmokkel gaan com penseren met een modelactie tegen argeloze grensgangers. In bepaalde grensplaatsen ontstaan door deze actie van de Belgische douaniers grote vertragingen in het reizigers- vervoer. In Haagse kringen is men zeer verbaasd èn ontstemd over deze gang van zaken. Hoewel men weet dat de Belgische grensbeambten de opdracht hebben gekregen een eind te maken aan de frauduleuze boter- invoer vraagt men zich af, of dit de enige manier is. De grensgangers, waar het hier om gaat, de knapen, die het presteerden om met hele vrachtwagens roombo ter de grens over te steken, zullen zich door deze actie geenszins laten intimideren. De actie levert dan ook van alles op behalve de begeerde roomboter. In Den Haag heeft men alle begrip voor de belangen van de Belgische boerenorganisaties, die zwaar te lij den hebben van de smokkelbote'r. De oplossing, die men op het ogen blik in België tracht te forceren, acht men echter zinloos en geheel in strijd met de Benelux-gedachte, die zo weinig mogelijk overlast aan de grenzen toestaat. Vierde Statenlid Van der Weyden BINDING VAN JEUGDIGE LANDARBEIDERS De „Commissie binding jeugdige landarbeiders", in 1956 ingesteld door de directeur-generaal voor de arbeidsvoorziening en het Landbouwschap met het doel een onderzoek in te stellen o.m. met betrekking tot de vraag van de aantrekking van jeugdige arbeidskrachten door de land- en tuin bouw, is dezer dagen met haar rapport gereedgekomen en heeft het ter bespreking voorgelegd aan het bestuur van het Landbouwschap. De commissie doet in het rapport een aantal aanbevelingen b.v. ten aan zien van een geregelde en regelmatige arbeidsvoorziening met betrekking tot de z.g.n. seizoensarbeid, het vraagstuk der jeugdige arbeiders en hoe deze aan het landbouwbedrijf in het algemeen te binden en de aantrekking van deze groep in een mate, aangepast aan de huidige en toekomstige om standigheden. Beroep van landarbeider moet aantrekkelijk gemaakt worden Minister: Nog geen uitslag van Planta-onderzoek 'De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft het Tweede Kamerlid Van Meel (KVP) in ant woord op diens schriftelijke vragen verwezen naar hetgeen van rege ringszijde is meegedeeld tijdens de Planta-interpellatie in de Tweede Kamer. De minister zal verslag uit brengen na afsluiting van hef volle dige onderzoek in de Planta-affaire en dan tevens mededeling doen van de conclusies en maatregelen, die uit dit onderzoek zullen voort vloeien. VERKEERSTUNNEL IN ROOSENDAAL Burgemeester J. P. Godwaldt van Roosendaal heeft gisteren door het overhalen van een heimachine een officieel begin gemaakt met de bouw van de Roosendaalse verkeerstunnel, die de oude stadsdelen met elkaar zal verbinden. Binnen twee of drie jaar hoopt men deze tunnel, die een ruime uitvalspoort naar rijksweg 17 garandeert, gereed te hebben. De kosten van dit project belopen zes miljoen gulden. In een ongeveer veertig kilo meter ten noorden van Marseille ge legen dorp is het bijna volledige ske let van een negen meter lange dino- sauris gevonden. Men zal te Parijs proberen de beenderen van het ske let samen te voegen. De ouderdom ervan wordt op tachtig miljoen ja- In de vacature ontstaan door de in trede van jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden in de Eer ste Kamer, is tot lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland benoemd verklaard de heer A. P. J. van der Weyden te Zevenhoven. De heer A. van der Weyden 37 jaar oud is de vierde Van der Weyden, die toegang krijgt tot de „Staten". Zijn overgrootvader, de heer M. C. J. van der Weyden te Nieuwkoop, was Statenlid van 18661892, zijn oud-oom, de heer P. A. Th. van der Weyden, voormaals burgemeester van Nieuwkoop, was Statenlid van 1916 1931, zijn vader, de heer M. P. van der Weyden, de tegenwoordige bur gemeester van Nieuwkoop, was Sta tenlid (en enige tijd lid van Ged. Staten) van 1935—1958. De nieuwe visafslag voor Scheveningen De wethouder van economische zaken van Den Haag, mr. R. M. van Reenen, heeft gisteren de eerste paal geslagen voor de nieuwe visafslag van de Scheveningse haven. Het gebouw komt op de noordwestelijke over van de eerste binnenhaven. Architect is Sj. Schamhart. De afslaghal wordt 345 meter lang en 26 meter breed. De lengte is voldoende om plaats te kunnen bieden aan tien moderne loggers, wanneer deze langszij meren. De kosten van het gehele project bedragen ruim negen miljoengulden. Foto: een maquette van de nieuwe afslaghnl. Ten aanzien van de arbeidsvoor ziening in de hoogseizoenen beveelt de commissie een proefneming aan op de volgende basis: een aantal landbouwers in een gebied met een gezamenlijke behoefte aan arbeids krachten, variërend van vijftig tot honderd man, vormt een zogenaam de arbeidscombinatie, waarbij al het betaalde personeel van deze onder neming in dienst treedt. Een deel - en de commissie acht dit een we zenlijke voorwaarde voor het wel slagen van het plan - kan naar be hoefte als vaste arbeider worden ge detacheerd bij een werkgever/lid van de combinatie. Daarnaast moet de combinatie vaste arbeiders in dienst hebben die wel het hele jaar door, maar achtereenvolgens op verschil lende bedrijven van de combinatie werkzaam zijn. Ook kan gedacht worden aan het in dienst nemen van enkele hoog gekwalificeerde specia listen en tenslotte zou de combinatie voor zover dit strikt noodzakelijk is, ook losse arbeiders in dienst kunnen nemen. De commissie meent dat bij een dergelijke proefneming praktische ervaring opgedaan zou kunnen wor den om in de verdere toekomst wel licht te komen tot een meer geper fectioneerde vorm van coöperatief personeelsbeleid in de landbouw. De parktische bezwaren wil zij geens zins bagatelliseren, maar zij meent daar in dit stadium toch aan voorbij te mogen gaan. In het voorgestelde systeem zullen de mogelijkheden voor promotie en specialisatie wor den vergroot, hetgeen voor de aan trekkelijkheid van het landarbeiders- beroep van belang is. Tevens zullen mogelijkheden voor spreiding van werkzaamheden toenemen hetgeen voor de bestrijding der seizoenwerk- loosheid van belang is. De commis sie denkt verder ook aan aanzienlijk kleinere coöperaties, van bijvoor beeld drie boeren met een gezamen lijke behoefte aan vier tot acht vaste arbeiders. Zo'n combinatie zou kun nen worden gekoppeld aan een meer of minder vergaande gemeenschap pelijke werktuigeninventaris. JEUGDIGE LANDARBEIDERS De commissie doet verder speciaal ten aanzien van de jeugdige land arbeiders een aantal aanbevelingen, die zij inleidt met de opmerking dat de wijze, waarop jongeren als werk nemer in het arbeidsproces worden opgenomen, van groot belang voor de animo en de waardering, die zij voor het beroep landarbeider in de toe komst zullen hebben. De reorganisatie van het lager landbouwonderwijs voorziet in het tot voor enkele jaren bestaande te kort aan een passende instelling voor onderwijs aan landarbeiders. Nu doet zich echter de vraag voor op welke wijze de belangstelling van dit on derwijs onder de landarbeiders kan worden gestimuleerd. De commissie ziet daarvoor drie mogelijkheden: 1. Het opnemen van werknemers in besturen en commissies van toe zicht van lagere land- en tuinbouw scholen. 2. Actieve voorlichting over de mo gelijkheden van de nieuwe lagere land- en tuinbouwscholen in de krin gen van werkgevers- werknemers organisaties. 3. De betere geschiktheid voor de uitoefening van het landarbeiders- beroep, die door het volgen van een beroepsopleiding is verkregen, dient in het loon tot uitdrukking te wor den gebracht. De commissie vindt het verder ge wenst dat in voldoende mate jeug dige landarbeiders worden betrok ken bij de proefneming met het leer lingstelsel in de landbouw. Over seizoenswerkloosheid onder jeugdige arbeidskrachten merkt de commissie op dat, indien deze zich in enige omvang en gedurende en kele jaren achtereen voordoet, de bevoegde instanties zich dienen te beraden over beperking van de toe vloeiing naar de landbouw en even tueel een vergroting van de afvloei ing uit de landbouw. JEUGD BLIJVEN AANTREKKEN De commisie doet haar aanbeve lingen omdat zij meent dat het, on danks de te verwachten verminde ring van de werkgelegenheid voor landarbeiders, ook in de toekomst nodig zal zijn voldoende geschikte jongeren tot dit beroep aan te trek ken. Met een verdere vermindering in aantal van de landarbeidersgroep dient voor de toekomst wèl rekening te worden gehouden. Die verminde ring zal echter niet zo groot zijn als in de jaren 1947 tot 1956, doordat ook voor de landarbeiders een verkorting van de werktijd ver wacht kan worden en doordat ook de boeren en tuinders - en met na me de veehouders - niet afkerig zijn van verkortig van hun eigen werk tijd. Het benodigde aantal landarbei ders zal daardoor zeker niet lager zijn dan op de huidige werktijden gebaseerde schattingen en het aan deel van de betaalde arbeidskrach ten in de totale arbeid zal vermoe delijk niet beneden de 25 procent dalen. Een commissie van de Rijks dienst voor het Nationale Plan heeft, uitgaande van onveranderde arbeids tijd, het aantal landarbeiders in 1980 op ongeveer 80.000 geschat. Als oorzaak voor de vermindering van het aantal landarbeiders ziet de de commissie o.m. de gunstige werk- gelegenheidsituatie in het niet- agrarische bedrijfsleven, waardoor vele landarbeiders de landbouw de rug toekeren. De relatieve achterstand van de landarbeider wat beloning en sociale voorzieningen betreft is voor een groot deel ingelopen, maar opmerke lijk is het dat dit nog slechts in be perkte mate tot het bewustzijn van de landarbeiders is doorgedrongen. Het gevoel, als groep te zijn achter gesteld, dat grotendeels gevoed wordt door gebeurtenissen en omstandig heden uit het verleden, is veelal nog sterk levend. Anderzijds zijn er ook nog vol doende gronden om aan te nemen dat die relatieve gelijkstelling nog niet volledig is bereikt. De commis sie denkt daarbij in de eerste plaats aan de werktijden en verder aan de gemeenteclassificatie, de woonsitua tie, het economisch en sociaal ver zorgingsniveau en de seizoenwerk loosheid. De maatschappelijke onder waardering voor het landarbeiders- beroep zal moeten verdwijnen. Wel moet voorkomen worden dat te veel jongeren het beroep van land- of tuinarbeider kiezen, maar anderzijds zou door een te gering aanbod van jongeren op den duur een oneven wichtige leeftijdsopbouw tot stand komen, hetgeen om verschillende re denen minder geschikt is. De commissie merkt ten slotte op dat de werkloosheid onder de jeug dige landarbeiders aanmerkelijk la ger is dan die onder de oudere land arbeiders, en geeft een overzicht van de huidige activiteiten van overheid en landbouwbedrijfsleven met be trekking tot de arbeidsvoorziening in de landbouw en van de suggesties voor positieverbetering van de land- arbeidersgroep, die tal van instellin gen en organisaties in de na-oorlogse jaren hebben gedaan.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 9