VELPON TORNADO »D0NNA« VLIEGENDE mensheid elke minuut waakt een toren DONDERDAG 20 OKTOBER 1960 DE LEIDSE COURANT HAGINA 4 ontsluiert Amerikaanse geschiedenis Een week lang heeft men aan de Atlantische kust van Noord-Amerika geleefd onder de druk van een pa nische angst. Boven de wateren van de Caraïbische Zee vormde zich een tornado, een wervelstorm, die met een snelheid van 200 km per uur in noordwestelijke richting raasde. Zij bezocht het eiland Puerto Rico, (106 doden) en maakte dorpen met de grond gelijk, passeerde de Florida Keys en de Bahama-eilanden met hun palmenzomen, dwong honderden cocospalmen op de knieën; boten werden in de lagunen als lucifer houtjes doorelkaar geworpen, auto's de lucht ingezogen en ergens in zee weer neergezet. Men vroeg zich af of „Donna" zoals de tornado in tussen genoemd was óók de kus ten der Verenigde Staten zou teiste ren of dat zij da wijk zou nemen naar de Bermula-eilanden. Maar zij kwam, zij bereikte de kusten van Georgia en van Carolina, bruiste over de Chesapeake Baai heen en bracht de Delaware-mond in rep en roer. Daar na passeerde zij New York en Long Island. Resultaat: een enorme scha depost van ruim 900 miljoen dollar! De verzekeringsmaatschappijen hoe ven er echter in veel gevallen niet voor op te draaien, omdat de scha de vaak niet-verzekerden betrof, en kele honderden auto's uitgezonderd, die óf in de golven verdwenen óf over de daken heen gewaaid wer den. Maar toen ontdekte de oprui mingsdienst in de plaats Manasquan van de staat New Jersey aan de te genover New York liggende Hudson Baai een gevaarte, dat „Donna" ken nelijk op het strand had gespoeld: een oude kielloze, ruw in elkaar ge timmerde boot, of beter gezegd: de resten ervan. Het geraamte van een platte boot, zoals men nog nooit eer der gezien had. Een inheemse India nenboot kon het niet zijn, want de Indianen gebruikten slechts uitge holde boomstammen. De houten bal ken waren aan weerszijden met mos selen begroeid. Deskundigen van de Marine en van de Musea onderzoch ten het geval en concludeerden: Een Viking-schip! De tornado „Donna" had een stuk Amerikaanse geschiedenis prijsgege ven, een stuk vóór-Columbiaanse ge schiedenis. De boot dateert van voor 1400, lang vóórdat Columbus zijn reis naar „Indië" aanving en is in de Hudson Baai gestrand of achtergelaten! De vondst betekent, dat de Noormannen van IJsland op hun Wijnlandtochten veel verder naar het Zuiden zijn ge varen dan men tot dusver aannam. De opvatting dat Amerika door de volkeren der Noordzee ontdekt werd, vóórdat Columbus voet aan wal zet te, wordt door deze vondst weer eens duidelijk bevestigd. De schipper Bjarni van IJsland niet Columbus komt de eer toe Amerika ontdekt te hebben. In het „Verhaal van de Groen landers", die in IJslandse kronieken is opgenomen, kan me*' lezen: „Zij bespraken, hoe dit land zou kunnen heten, maar Bjarni zei, dat het Groenland niet kon zijn. „Ik denk, dat wij het van heel dichtbij zullen moeten bekij kenZo gezegd, zo gedaan; zij zagen het land, dat vlak en bebost was, met hier en daar kleine heu vels. Zij zeilden twee dagen langs de kust; Bjarni was er zeker van, dat het Groenland niet was, daai er an ders wel gletsjers te zien zouden zijn. Bjarni weigerde aan land te gaan en zeilde drie dagen lang in zuidweste lijke richting. Daar zagen zij weer land, hoog gelegen land. bedekt met gletsjers. Na vier dagen ontdekten zij opnieuw land en daar vonden zij Bjarnis vader, wonend aan 'n land tongIn het zelfde jaar (985) zond koning Olaf Tryggvesson (969- 1000) de schipper Leif Eriksson naar Groenland om het Christendom te verkondigen. Op de heenreis pikten zij een man op, die uitgeput op een wrak ronddreef. Eriksson vond Mark land en het fraaie Wijnland ook en keerde in de zomer terug naar Groen land. Hij werd omstreeks 1000 door Thorfinn gevolgd. Hij nam zestig mannen en vijf vrouwen mep op zijn reis. In het nieuwe land bloeiden de wingerds en ahornbomen. Thorfinn ondernam, volgens de IJslandse kro nieken, samen met Bjarni en Snorri, een tocht naar de Wonderenkust en het Stroomeiland (Straumsey) en naar een grote riviermond vol zand banken. Ook later zijn diverse rei zen van IJsland uit naar Wijnland ondernomen, waarover de kronieken van IJsland uitvoerig berichten. Nog steeds wordt de flora aan de kust Kelders van flats leeggehaald Drie kelderrovers, de 32-jarige stra tenmaker J. W. van R., de hoofdda der, de 17-jarige bijrijder N. L., bei den uit Rotterdam, de 28-jarige A. W. dezer dagen door de Rotterdamse po- S., zonder vaste woonplaats, zijn een dezer dagen door de Rotterdamse po litie in de kraag gegrepen en na een verhoor voorlopig op vrije voeten ge steld. Een kapper en een groenteman worden van heling verdacht. De daders maakten gebruik van de omstandigheid, dat de hoofddeuren van flatgebouwen dikwijls open staan. Voor een inbreker is het dan verder een kleinigheid om, in de met gaas afgesloten, kelders binnen te drin gen of de, veelal eenvoudige, sloten met een valse sleutel te openen. Wan neer zij in hun arbeid werden ge stoord, gaven zij voor aan het electri- citeitsnet te werken. Meer dan honderd diefstallen met een totale waarde van meer dan en kele duizenden guldens heeft het drietal op haar naam geschreven. Veel van de buit is niet meer te ach terhalen. De stratenmaker is al eerder voor kelderdiefstallen veroordeeld. Sigarenhandel Walenkamp Prinsessekade 1 biedt U deze week: 10 sigaren „Kwaliteit Extra" ƒ1.25 250 gram korte Virginia-shag van D.E. 1.75 (Advertentie) Nieuwe richtlijnen voor de loonpolitiek zonder openbraak van C.A O. Het standpunt van de regering ten aanzien van tussentijdse wijzigingen van CAO's (het zgn. openbreken), zoals dit vervat is in de jongste brief van de regering aan de Stichting van de Arbeid, moet beschouwd worden als een onderdeel van de algemene aanwijzing met betrekking tot de loonpolitiek van de regering. Dit heeft staatssecretaris Roolvink medegedeeld in een brief aan het College van Rijksbemiddelaars. Over de door dit laatste schrijven ontstane situatie heeft de loor.com- missie van de Stichting van de Ar beid gisteren vergaderd. Dat was no dig omdat de commissie aan het Col lege van Rijksbemiddelaars advies moet uitbrengen over de aanvaard baarheid van het geheel van loon- voorstellen, dat de Vakraad Metaal industrie bij het College heeft inge diend. De mogelijkheid bestaat nu, dat de looncommissie zich met de Vakraad Metaalindustrie in verbin ding zal stellen over de vraag van splitsing der ingediende voorstellen. Hierdoor zou het gedeelte daarvan, dat betrekking heeft op de winstuit kering, wellicht gerealiseerd kunnen ONVERWACHTE VANGST VAN DE MARECHAUSSEE De marechaussee-patrouille op het station in Arnhem had gisteravond eigenlijk geen enkele reden om een enigszins slordig geklede jongeman in de Rivier-A-expres te wantrouwen De jongen had een geldig paspoort, een treinkaartje naar Recklinghau sen in Duitsland, 130,op zak en een bromfiets in de bagagewagen. Maar toch vond de marechaussee, dal de zaak wel eens niet helemaal in orde zou kunnen zijn. Zij namen de jongen in Zevenaar mee naar de douanepost. Het bleek dat de jongen niet gesignaleerd stond, maar de ma rechaussee bleef wantrouwen. Ze belde de politie in Den Haag. De af deling kinderpolitie was blij met dit telefoontje, want de jongeman bleek de 1'7-jarige magazijnbediende J. A. van G. te zijn, die gistermiddag voor zijn werkgever in Den. Haag 180, naar het postkantoor had moeten brengen op de bromfiets van zijn werkgever. In plaats daarvan reed de jongeman naar het station en kocht een enkele reis Recklinghau sen. TUINBOUW. EN PLANTKUNDE LEIDEN VERGADERDE De afd. Leiden van de Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw- en Plantkunde heeft gisteravond in café-restaurant „In den Vergulden Turk" een zeer goed bezochte ledenvergadering ge houden. Na voorlezing van notulen en inge komen stukken, was het voorzitter J. H. Smit een genoegen, dat hij we derom een aantal nieuwe leden mocht installeren, zodat het ledental van de afdeling de 200 ruim heeft overschreden. De verkiezing van de afgevaardig- Plak gemakkelijker! met de nieuwe dop den naar de Alg. Verg. had tot re sultaat, dat de heren J. H. Smit en H. Veendorp met algemene stemmen werden gekozen. Na de gebruikelijke keuring en be spreking van het ingezonden kweek- materiaal, dat na afloop weer onder de aanwezigen werd verloot, aan vaardde men vol belangstelling, met reisgids Vermande, de reis, die de Jura ten westen van Genève tot eind doel had. Door middel van het ge sproken woord en een groot aantal prachtige kleurendia's gaf de heer Vermande zijn reisgenoten een inte ressante en leerzame indruk van de fiona en fauna, alsmede van het land schap van het bereisde gebied. De reis werd besloten met een uitstapje op Italiaanse grondgebied waarbij o.m. het prachtige natuurreservaat „Grand Paradiso" werd bezocht. OVER DE Kaart: De weg van „Donna" van Massachussetts gekenmerkt door wingerds. Zo heeft de tornado ook een goede kant getoond door Amerika met een kostbaar archaelogisch geschenk te bedelen. De tornado gcoide de 1000 jaren oude Viking boot aan het strand. worden, ook wanneer dat niet zou kunnen voor de per 1 januari aan gevraagde loonsverhoging. De looncommissie wil haar advies zou spoedig mogelijk aan het Colle ge van Rijksbemiddelaars uitbren gen. TUNNELRAPPORT WORDT OPENBAAR Nadat de minister van verkeer en waterstaat een nota betreffende de rentabiliteit van Coen- en IJtunnel aan de Tweede Kamer had toegezon den heeft hij op 12 oktober het vol ledige rapport van het centraal plan bureau ter vertrouwelijke kennis neming doen toekomen aan de vaste commissie voor verkeer en water staat uit de Tweede Kamer. Het was de bedoeling, de leden dier commis sie gelegenheid te geven de nota te bezien tegen de achtergrond van het gehele rentabiliteitsrapport. Daarna heeft de voorzitter van genoemde commissie verzocht het rapport van het centraal planbureau in extenso aan de Tweede Kamer te willen voor leggen. Hoewel de minister publikatie van ambtelijke rapporten niet als regel zou willen aanvaarden, heeft hij ge meend in dit geval aan het verzoek der commissie te kunnen voldoen. Aan de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer zijn mitsdien he den enige exemplaren van het rap port toegezonden. De verkeersleiders in de koepel van de verkeerstoren te Schiphol. (van onze verslaggever) SCHIPHOL (P. P.) - Een Electra cirkelt boven Schiphol. De landings- lichten spelen over de baan. De gezagvoerder heeft zelf de stuur- knuppel in handen genomen. Zijn gezicht staat strak. Het vliegtuig moet wachten. Beneden ons wenkt het licht van Schiphol. Dan komt het sein van de verkeerstoren „All claer". „All clear" zegt ook de piloot. Zijn ogen tasten langs de instrumenten. Het toestel daalt. De landingsbaan stormt op ons af. De motoren jagen het toe stel voort. Dan een schok, even maar, direkt daarop geven de mo toren tegenkracht. Het toestel mindert vaart. Met een sierlijke boog rijdt het naar het platform. De trap wordt aangehaakt. Eén voor één komen de passagiers naar buiten. We zijn weer thuis. DE ONZICHTBARE LOODS Vliegen blijft altijd nog een enigszins wonderlijke bezigheid. Een voorwerp van aanzienlijke zwaarte vliegt ongehinderd in de lucht. Hoe gewoon het ook geworden is, het blijft een enorme prestatie van het menselijk vernuft dat dit mogelijk is geworden. Het een snelheid van 200 mijl per uur stormden we door de lucht. Voortdurend klonken de signalen van de verkeersleiding op Schiphol door de luidspreker in de cockpit. Telkens werden de gegevens van de vlucht gecorrigeerd en doorgegeven. We vliegen op het ogenblik in de lucht weg amber 6", zei de gezag voerder, en vervolgde ter verdui delijking „Nederland kent vijf luchtwegen waardoor het verkeer plaatsvindt. Ieder toestel wordt op een bepaalde hoogte door deze we gen gedirigeerd. Om botsingen te voorkomen met andere vliegtuigen moet het zich voortdurend melden. Dreigt er gevaar, dan wordt het door de verkeersleiding hoger of la ger gedirigeerd". Op dat moment klonk weer de stem van de verkeersleider door de radio. De gezagvoerder luisterde even en veranderde toen van hoog te. „We moeten uitwijken voor het vliegtuig uit Parijs", We keken naar bulten, maar nergens is iets te zien. „U hoeft niet te zwaaien" lachte de piloot. „We zullen het heus niet zien". DE ONZICHTBARE DRAAD Hoe is het mogelijk, dat de ver keersleiders van de vliegvelden bij dit drukke luchtverkeer elk toestel als het ware aan een ragfijne draad vasthouden 7 Als we na de perfecte landing de verkeerstoren beklim men, wordt een tipje van deze sluier opgelicht Het vliegtuig geeft voortdurend zijn positie op, en aan de hand hiervan worden snel berekeningen gemaakt Het kan voorkomen dat een tegenligger zich in de zelfde baan bevindt, zodat een botsing dreigt De algemene verkeersleiding die over de verschillende vluchtge- gevens beschikt grijpt dan in door het naderende en het vertrekkende vliegtuig op verschillende hoogten te laten vliegen. Zonder de minste stoornis voor d« reizigers passeren de toestellen dan elkaar. Dezer dagen is daarvoor een automatische rekenmachine, die aan de hand van de positie der vaste ba kens en vliegvelden en de klim- en daalsnelheid van de verschillende vliegtuigtypen, windrichting en windsnelheid voor bepaalde ver- trek- of overvliegtijden, hoogte en 15 0 0 ingewikkelde berekeningen per dag koers onmiddellijk de aankomsttij den en hoogten boven iedere der ba kens afdrukt. DE HANDEN VRIJ In opperste verbazing staren wij naar de computer, die in ongeloof lijk snel tempo destroken uitbraakt, waar vroeger het menselijk brein en de snelste mannenhand voortdurend mee bezet waren. Als ze al tijd kre gen om een berekening uit te voe ren, want bij de noodzakelijke af wijkingen van een berekend vlieg- plan kunnen zoveel mogelijkheden optreden, dat geen mens in staat was tijdig de uitkomst op te leveren. Een 1500 berekeningen zoeven per dag door dit elektronisch brein. De verkeersleiders hebben handen en hersens vrijgekregen voor het ob serveren, combineren en deduceren van het verkeersbord, waarop het gehele verkeer in alle secties van de luchtwegen van minuut tot minuut wordt bijgehouden. HET KAN NOG SNELLER „Een tweede fase van SATCO is thans in ontwikkeling en zal over ongeveer'2 jaar te Schiphol worden geïntroduceerd. Deze fase omvat het automatiseren van de „flight pro gress boards", zodat wij hier de zo snel berekende vluchtgegevens auto matisch gepresenteerd krijgen". Al dus vertelt ons de verkeersleider. „Bovendien is deze apparatuur in staat de bizonderheden van de verschillende vluchten met elkaar te vergelijken en te signaleren waar en wanneer zich in het verkeer con flictsituaties zouden kunnen ont wikkelen indien door de verkeers leider geen corrigerende instructies zouden worden gegeven. Een derde stap, die langere tijd in beslag zal nemen, is de ontwikke ling van een rekenmachine die snel uitrekent welke weg men het vlieg tuig dient te laten volgen om een door de machine ontdekt botsings gevaar te voorkomen". „O jawel Veel positiemeldingen zijn gebaseerd op radar-observaties en als toekomstige ontwikkeling staat zelfs het direct invoeren van radargegevens in de computer voor ogen, waarmede zou worden bereikt dat het beeld niet alleen bij het pas seren van bakens wordt ververst, doch bijv. elke '10 seconden aan de hand van de ontvangen radarecho's". De algemene verkeersleiding van de Rijksluchtvaartdienst heeft een wereldprimeur ter beschikking gekregen. (Nadruk verboden) Het elektronisch brein, dat de ingewikkeldste berekeningen maakt ter bepaling van de aankomst- en overv"egtijden van de vele vliegtuigen die ons land aandoen of passeren.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 4