HONIG Plastic in een groeiende reeks van toepassingen NIEUW! HONIG RIJSTSOEP CÜP* soepen Telefoon-automaten achter 'n huiselijke gevel DONDERDAG 20 OKTOBER 1%0 DE LEIDSE COURANT PAGINA S Nepa/ees Kon/ngspaar in En gelend Koning: Mahendra en koningin Ratna van Nepal brengen met hun zoon, kroonprins Birenda, een staatsiebezoek aan Engeland. Tijdens de rijtoer door Londen zien we (foto boven): kroonprins Birenda, koningin Ratna en prins Philip, en (foto onder): koningin Elizabeth en koning Mahendra. Studenten-actie rond artikel 60 sloeg niet aan in de Tweede Kamer Minister Cals komt er wel met zijn Hoger Onderwijswet Het gaat wel goed met Cals' on derwijswet. In grote lijnen hebben woordvoerders van de KVP, P.v.d.A. en de VVD zich gistermiddag in de Tweede Kamer accoord verklaard met het wetsontwerp van mr Cals, dat de Hoger-Onderwijswet van 1876 vervangt en het wetenschappelijk onderwijs opnieuw regelen moet. Het ontwerp is het tweede van mr Cals' viertal, dat door de Kamer be handeld wordt. Amendementen De wet, die thans aan de orde is, zal overigens niet ongeamendeerd blijven. Reeds nu is een tiental amendementen aangekondigd, die het ontwerp van de minister in de onderdelen zal aantasten. Het voornaamste van deze amen- neus, keel,borst van vastzittend sl^jm dementen is ongetwijfeld dat van pater-magister Stokman (KVP), om de theologische faculteiten der bij zondere universiteiten op dezelfde wijze onder de subsidieregeling te brengen als de theologische facultei ten der Rijksuniversiteiten. Minis ter Cals overweegt een regeling hier voor, maar er bestaat nog geen over eenstemming. Magister Stokman wil de zaak nu bij de wet regelen. Overigens zal de wens van mi nister Cals om de titel doctorandus te vervangen door magister wel niet in vervulling gaan. Ook hierover volgt nog een amendement. Andere amendementen hebben onder meer betrekking op de instelling van een faculteit voor sociale wetenschappen en de academisch raad. De minister wil, dat de hoger-onderwijs instellin gen gaan samenwerken in een Aca demische raad, een soort advies lichaam voor de regering. Artikel 60! De zaak waar het meeste over te doen geweest is artikel 60, waar in wordt bepaald dat een student die twee keer voor een examen is ge zakt, van het onderwijs kan worden uitgesloten, bracht de tongen niet zó in beroering als na de acties van de studenten mocht worden verwacht. De socialist Tans was van me ning, dat het géén zaak is om de messen er voor te trekken. Overi gens was zijn fractie verdeeld over de handhaving van dit artikel. Mgr Stokman had „geen principiële be zwaren, maar wel ernstige bedenkin gen" en mevr. KuypersStruyck (VVD) zei, dat ze echt niet begreep, waar men zich zo druk voor maak te; in feite zijn er zoveel waarbor gen, dat nauwelijks nog van enige aantasting der studievrijheid kan worden gesproken. Prof. Versteeg (AR) was niet zo ingenomen met de „come-back" van het artikel, dat destijds al door mi nister Rutten was voorgesteld. De hoogleraar stelde vast, dat de heren studenten zich voor deze zaak druk ker maakten dan de damesstuden ten. Hij roemde de logica van de stu denten, die de samenhang tussen het artikel en de politie-salarissen on middellijk hadden gezien. „Plato zou er jaloers op geweest zijn". niet zo happig bij de koffietafel De Nederlandse studentenraad heeft het niet aangedurfd of aange kund om met een aantal genodigde leden van de Tweede Kamer te gaan kersen eten. Het bleef by een broodje, een kroketje en een sinaas appel, terwyi leden van de Gro ningse en Delftse studentencabarets poogden minister Cals vanwege „artikel zestig" op de koude koffie te laten komen. Een en ander geschiedde in de holzaal van het Ridderzaalcomplex waar een informeel noenmaal voor studenten en kamerleden was aan gericht. Ruim twee dozUn leden (KVP, ARB, VVD, CHU, AR en CPN) van de Tweede Kamer wa ren aanwezig, zy werden van el kaar geïsoleerd door enthousiaste studenten, die hen van het studen- tengeiyk inzake artikel 60 van het „wetsontwerp tot regeling van het wetenschappeiyk onderwys" poog den te overtuigen. Naar mening van de Nederlandse studentenraad zou de inhoud van dit artikel een begin kunnen zijn tot beperking van de studievrgheid. Tal van, ook politieke, geestighe den vlogen onder de stenen gewel ven van de rolzaal door. Niemand der Kamerleden bleek overigens bepaald happig om haar of zyn me ning te geven. Toch. zo waarschuwde het R.K. kamerlid de heer J. Peters in een woord van dank, moeten de studen tikoze gastheren er maar niet al te hard op rekenen het pleit gewonnen te hebben. Artikel zestig is, wellicht helaas, gericht tegen het „gouden randje" van de studentenmaat- schappij: de boemelstudent. Waarna de rolzaal leeg en de Tweede Kamer vol liep teneinde de debatten te voeren en te beluiste ren. OUDE VETE Postbode S. te Horst heeft dins dag moeten ervaren, dat de klas siek geworden haat die nonden te gen brievenbestellers hebben, leiden kan tot inventiviteit bij de viervoe ters. Toen hij op zijn middagroute poststukken door de klep van de bus van de familie R. in de buurtschap Middeldijk bezorgde en nog even de hand in de klep stak om alle stuk ken goed naar binnen te werken zag de hond aan de andere zijde van de deur zijn kans schoon en beet zich zo hardnekkig vast in de hand, dat de postbode zich onder dokters behandeling moest stellen. Dat beetje vis betekent niets voor deze emmer uit Vestolen (lage-druk polytheen) van Hüls! Hij kan de zwaarste vangst verdragen zonder zijn vorm te verliezen. En toch weegt hij zelf maar 4,7 kg. Op de Macro Plastic-beurs zijn celluloid en bakeliet verdrongen De meerderheid mocht zich dan in hoofdzaken met het wetsontwerp kunnen verenigen, de meeste spre kers verheelden niet, dat men het antwoord van de minister wil af wachten vóór men zijn definitieve houding zal bepalen. Bij de A.R. bijvoorbeeld ontmoet de wet dezelfde bezwaren als de re geling van het voortgezet onderwijs: het systeem is niet goed. Er wordt te weinig rekening gehouden met met principieel anderssoortige van het bijzonder onderwijs. Enkele woordvoerders komen nog aan de beurt, maar het staat wel vast dat de minister dit tweede grote ont werp de regeling van het- kleu- onderwijs was het eerste zonder grote wijzigingen dóór de Kamer zal krijgen. Prof. Versteeg (AR) verklaarde echter, als zijn fractie vóór zou stemmen, dit geen enkele repercus sie zal hebben voor haar houding bij de behandeling van de Mammoeth- wet. MET FIJNE GROENTEN De soep die iedereen zo lekker vindt! Groot en klein, jong en oud, fijnproevers en gewone liefhebbers van soep: allen zijn enthousiast over HONIG Rijstsoep met fijne groentenEen overvloed van heerlijke, voedzame rijst in krachtige bouillon, samen met fijne groenten. Een tractatie! Maak snel kennis met deze nieuwe HONIG soep. royale ZES BORDEN UIT ELK PAK èn voordeliger in prijs! Rijstsoep 48 ct. Kalfssoep 48 ct. Juliennesoep 48 ct. Vermicelli soep 43 ct. Uitbreiding van centrale-Boommarkt naar de Breestraat dringend nodig De telefooncentrale te Leiden wordt aanzienlijk uitgebreid. Binnen door wordt 't gebouw aan de Boom- markt doorgetrokken naar nieuw bouw aan de Breestraat, waarvan bijgaand de geveltekening gepubli ceerd wordt. De gevelwand wordt aangepast aan het plechtige karak ter van de huizen aan de Breestraat. De plannen zijn goedgekeurd door de monumenten- en welstandscom missie, die goede aansluiting, wat karakter betreft, op naburige gevels als eis stelden. De ietwat huiselijke indeling met ramen en de hoge deur heeft overi gens weinig functionele betekenis, want practisch de gehele nieuwbouw zal gebruikt worden voor uitbrei ding van de apparatuur waaraan dringende behoefte bestaat. Het ge brek aan automaten immers is er de oorzaak van, dat in Leiden practisch geen nieuwe telefoonnumers uitgege ven kunnen worden. Er is een res pectabele wachtlijst van tenminste vijfhonderd candidaten, die niet ge holpen kunnen worden, omdat de capaciteit van de centrale beperkt is. Uitgifte van meer toestellen dan de ruim twaalfduizend, die thans in Leiden en randgebieden aanwezig zijn, zou tot gevolg hebben dat de automaten in de centrale nog meer overbelast raken dan nu al 't geval is. Het zou betekenen, dat op spits uren in het telefonisch verkeer de abonnees langer op de zoemtoon moeten wachten. Bovendien heeft men dringend behoefte aan nieuwe automaten voor het interlokale ver keer, want ook hier staan de abon nees dikwijls, in de rij, op aanslui ting te wachten. Betere service In de nieuwbouw, die in handen is van de aannemersmij. v.h. J. v. d. Wal te Den Haag worden ook een cantine en wat ruimten gebouwd voor het administratief personeel, dat nog in de centrale achterblijft. Zoals bekend is een belangrijk deel van de administratie het magazijn en de gehele buitendienst overge bracht naar het nieuwe gebouw in Groenoord te Leiden. Bovendien wordt in Oegstgeest een eigen wyk- centrale gebouwd, die als zij gereed is, de centrale van Leiden aanzien lijk ontlast. Als over twee jaar dit complex van maatregelèn vol tooid is, zal er in de Leidse telefoon dienst zovéél ruimte ontstaan, dat alle telefoon-abonnees op hun wen ken bediend kunnen worden. De ser vice wordt nog versneld, door de kant-en-klaar aansluitingen die in de nieuwbouw overal in Leiden wor den aangelegd. Het is nog maar een kwestie van stekker en contact. Nooit eerder hebben we zulk een grote verscheidenheid van plastic artikelen samengebracht gezien als op de internationale kunststoffen- beurs, die tot en met 26 oktober in alle Jaarbeurshallen op het terrein aan de Croeselaan wordt gehouden. Neomisten uit Haarlems en Rotterdams bisdom naar Afrika Met een Raptim-vliegtuig zullen twee neomisten van het seminarie Warmond naar Afrika vertrekken. Zij hebben zich ter beschikking ge steld van mgr. Blomjous van Mwan- za in Tanganyka. Het zijn Hans Lit- jens uit Noordwijk, uit het bisdom Rotterdam en Jan Duin uit Midden- beemster in het Haarlemse diocees. Zij zijn voor hun missionaire acti viteit in het kader van de encycliek „Fidei Donum" uitgeleend door de bisschoppen van Haarlem en Rotter dam, voorlopig voor de tijd van zes jaar met mogelijkheid van verlen ging. Deze verlenging is van vele factoren afhankelijk. Hun missiekruis ontvingen zij reeds 31 juli in de ka thedraal van Breda uit handen van mgr. dr Jos. M. Baeten. De beide neomisten worden in Tan ganyika direct in de practische ziel zorg geplaatst in Sumve en Ngudu. Zij komen onder leiding te staan van een inheemse pastoor. Het is nog niet bekend wie in welke plaats komt. KONINGIN ONTVANGT PAPOEA'S De groep Papoea's die op het ogen blik een „werkbezoek" aan Neder land brengen, zullen vrijdagochtend om 11 uur op paleis Soestdijk door H.M. de Koningin worden ontvan gen. De Papoea's zullen vergezeld worden door de staatssecretaris van binnenlandse zaken, belast met de behartiging van de aangelegenheden Nederland-Nieuw-Guinea betreffen de, mr Th. H. Bot. Boot had aanvaring met auto Alkmaar heeft dinsdag de primeur van een wel vreemdsoortig ver keersongeluk beleefd .Een auto werd hier aangevaren door het 636 ton me tende binnenvaartschip „Azolla". Toen de schipper van het genoemde vaartuig in een bocht van 't Noord hollands kanaal een tegenligger ont waarde, week hij zover naar rechts uit, dat hy een op de wal gepar keerd staande auto met zyn achter schip ramde. Toeval was, dat het schip nogal hoog lag en dat de auto vrij dicht langs het water stond. Een langs de wal gemeerd pleziervaar tuig werd bij deze manoeuvre ge mangeld. De auto en de boot werden zwaar beschadigd. Het doet deugd, waar te nemen ook al is er nog een overhand van buitenlandse inzendingen dat voortbrengselen van kunststoffen uit eigen land een belangrijke plaats in nemen. Dat een tentoonstelling als dez", die op systematische wijze een overzicht geeft van wat er op het terrein der kunststoffen tot dusver is bereikt, van grote waarde is, heeft ook minister De Pous verzekerd, toen hij persoon'ijk naar Utrecht was gekomen voor de officiële opening. De tentoonstelling is in enkele de len opgezet. Voor wat de grondstof fen en mechanisatie betreft, zal er bij het kijkend publiek uiteraard veel minder belangstelling bestaan dan voor de groeiende reeks toepas singen van plastic, de vertrouwde verzamelnaam voor een product, dat tegenwoordig in geen enkel huishou den ontbreekt. Men kan het thuis stellig nagaan e.i dan komt men spoe dig tot de ontdekking, dat bekende artikelen in cel'ul.iid en bakeliet al lengs door plastic zijn vervangen. Zoals de verschillende stands dui delijk laten zien, helpt plastic op grote schaal: voor hot huishouden en daarbuiten, letterlijk jok buitens huis tot zelfs als buizenmateriaal onder de grond. Vooral sinds de oor log is het plastic een eeuw gele den in Ameri ca nog slechts een wei nig gekend artikel in al zijn ver se! eidenheid van 'orm en bestem ming populair geworden. De voor- lichtingsaMeJ.ng?n op de Macro Plastic-beurs 1 ebben voldoende pro pagandamateriaal beschikbaar om belangstellende leze.s uit ue doeken te doen, langs welke weg de basis producten hun weg als handzaam materiaal hebben gevonden. Zoals gezegd is Ie deelname in Utrecht bijna overweldigend, hetgeen de ondernemende organisatoren niet onder stoelen of banken steken. Zy zijn intussen al bedacht op continui. teit, hetgeen betekent, dat er allengs nog hogere eisen gaan gelden. Zoals men ons heeft verzekerd, zal ge streefd worden naar nauwe samen werking met de betrokken indus- triën. Voor de deelnemers geldt daar bij de eis om nog sterker te laten zien dat een expositie van dit karak ter niet uitsluitend commerciële oog merken heeft, maar dat ze evenzeer de technicus en Je wetenschapsman door een passende prestatie van pro- dukten een beeld verschaft van de huidige stand der kunststoffentech- niek in de wereld. Als we tenslotte althans iets wil len zeggen over het uiterlyk van de gigantische collecties aan de Croese laan: het meest in het oog vallen de huishoudelijke ar'ikelen, werkelijk duizend-en-een, maar ook de kleine vaartuigen en vliegtuigen van plas tic. En dan de artistiek opgestelde stand van een internationale olie maatschappij krijgt men een duide lijk beeld van de gevolgde gang van grondstof tot eindprodukt. SCHOT IN OOG. Een lagere-scholier uit Nijmegen heeft gisteren een schot in het oog gehad met een alarmpistool, die zo dicht bij het oog werd afgevuurd, dat de knaap het oog zal moeten missen. Enkele scholieren vermaakten zich met het wapen in de Waterstraat in Nymegen. Juist toen de jongeman het pistool van nabij wilde bekijken, oor deelde een ander »dat het tijd was voor een demonstratie. De volle lading kwam op het oog terecht.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 3