SfeJ Lil/mSTAD Scherp $LMaGATy van kempen IbSS breestraat RIJNSTREEK Uitgebreid kernfysisch onderzoek in het Kam. Onneslab. te Leiden Reusachtig banket in Brussel UoNuEKDAG 20 OKTOBER 1960 DE LEIDSE COURAiMT D&tf f\ef~ JV ïfcfy (fes De politie van Leiden heeft vannacht weer studenten aangehou den. Ditmaal waren het jongelui uit Utrecht, die, met affiches kwasten en lijmpot werkend, op heterdaad werden betrapt. Zij maakten recla me voor de lustrumfeesten, die in 1961 door het Utrechts Studenten corps worden gevierd. De plak-at- tributen werden in beslag genomen. In de sportzaal aan de Lange- brug heeft een 16-jarige worstelaar uit Den Haag, P. van Leeuwen, tij dens een clubontmoeting een been gebroken. De jongeman worstelde in eèn partij tegen zijn clubgenoot van de Haagse club KDO. Het ongeluk gebeurde tijdens een wedstrijd die georganiseerd was door de Leidse W-achtsportvereniging De Spartaan. Volgende week woensdag ver gadert de KVP-afdeling Leiden in De Harmonie. Aanvang acht uur. Na een korte huishoudelijke vergade ring zullen KVP-fractieleden van de Leidse raad vragen beantwoorden over het door hen gevoerde beleid. De leden van de K.A.B., K.A.V. en K.A.J. Herensingelparochie wor. De kerken en de Leidse week voor iniernai. samenwerking Met een opwekking in de Leidse kerken, waar voor het ideaal van de Verenigde Naties aandacht wordt gevraagd, begint op zondag 23 ok tober aanstaande de „week voor in ternationale samenwerking" in Lei den. De geestelijkheid in Leiden en omgeving zullen aandacht vragen voor deze Leidse week. Zoals reeds in een artikel in dit blad gemeld is, staan de deken en de oecumenische raad van Leiden echter de acties, die in deze week gevoerd worden, inzonderheid ach ter de bijeenkomst over zending en missie op woensdag 26 oatober in de Grote Pers van de Lakenhal, waar, na een inleiding door ds J. Th. Mac kenzie, voorzitter van de Leidse commissie voor internationale samen werking, zullen spreken dr A. Th. van Leeuwen van het Instituut „Kerk en Wereld" en prof. dr J. Sleyffers S.J. van de Theologische faculteit van het Canisium te Maas tricht. Het is, zoals het comité aan kondigt, een bijeenkomst voor ker- kelijken, waarop iedereen welkom is. Eè avond begint om 8 uur. Voorts omvat deze week, zoals be kend, een bijeenkomst voor vrouwen (organisaties en verenigingen) op donderdagmiddag in de zaal van het Leidse Volkshuis en een jeugdbijeen- komst dinsdagavond 8 uur in de aula van het Volkenkundig museum, waarna een inleiding door de heer J. A. M. van Zonneveld, museum medewerkers drs Frese en dr Van Wengen interessante beelden uit Afrika zullen oproepen. Ook hier zijn alle jongeren welkom. De toe gang tot alle avonden is vrij. den er aan herinnerd dat a.s. maan dag 24 oktober de Lustrumfeest avond wordt gehouden in de grote zaal van Den Burcht. Opgevoerd zal worden het dolkomisch toneelstuk „Goldy". Na afloop gezellig samen zijn onder de gezellige klanken van de The Rythme Club o.l.v. Theo Wisse. Kaarten voor deze avond af halen op de navolgende adressen; Alexanderstraat 4, Driftstraat 57, 48a Herengracht 67 en bij de wijk- leidsters van de K.A.V. Gouden feest voor zuster Ligoria Zuster Ligoria (mej. Slegtenhorst) die sinds vijf jaar in Leiden werk zaam is in de verpleging van zieken buiten het St. Elisabeth-zeikenhuis, heeft gisteren met haar familie, die voor het merendeel in Leiden woont, haar gouden kloosterjubileum ge vierd. Zuster Ligoria heeft 45 jaar van haar kloosterleven doorgebracht in het moederhuis te Breda, waar zij onder meer kosteres was. Zij is thans 69 jaar oud. Vijf jaar geleden werd zij naar Leiden overgeplaatst. Za terdag j.l. is het feest gevierd in het moederklooster, gisteren in het Sint Elisabeth-ziekenhuis met 'n plechti ge H. Mis, gevolgd door feestelijk ontbijt en 's middags een diner. Zuster Ligoria is geboren Leidse. Hongaarse opstand in Leiden herdacht Vrijdag 4 november zal het Ne derlands Madrigaalkoor te Leiden een concert geven, dat in het teken zal staan van de Hongaarse opstand, welke vier jaar geleden op deze dag uitbrak en bloedig werd onderdrukt. Met medewerking van Erna Spoo- renberg en het Utrechts Stedelijk Orkest zal het Ned. Madrigaal Koor een programma brengen, dat als volgt is samengesteld: 1. Missa in g-minor van R. Vau- ghan Williams voor 8-stemmig koor a capella. 2. Cantate no. 51 van Joh. Seb. Bach „Jauchzet Gott in allen Landen", sopraansolo met trompet en orkestbegeleiding; 3. Stabat Ma ter van Fr. Poulenc voor 5-stemmig gemengd koor met sopraansolo en orkest. Na de pauze worden gedurende één minuut de slachtoffers van de Hongaarse opstand herdacht en de velen, die nu nog in buitenlandse kampen en gevangenissen aan hun strijd voor de vrijheid moeten her innerd worden. Het concert wordt gegeven in de Stadsgehoorzaal en begint om 8 uur. Leidse Universiteit Gepromoveerd tot doctor in de Rechtsgeleerdheid op proefschrift getiteld „Veranderingen in het Ne derlandse communalisme (De ge meentebesturen als element in het Nederlandse stelsel van sociale be heersing)", de heer H. A. Brasz, ge boren te Ambt-Vollenhove en thans wonende te Den Haag. Gepromoveerd tot doctor in de Geneeskunde op proefschrift geti teld „Phlebography and venous pressure determination (A study into the correlation of the data gai ned from these methods)", de heer M. N. van der Heyde geboren te Galéria (Fr.) en thans wonende te Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de Geneeskunde op proefschrift getiteld „Splenoportografie", de heer A. B. J. Graafland, geboren en wonende te Rotterdam. Burgerlijke Stand Geboren: Maria Petronella Elisa beth Johanna dr van C. W. Driessen en M. J. A. Helversteijn; Jolanda dr van J. Kagenaar en I. Langerak; Mary dr van W. van Westbroek en C. Glasbergen; Ronald zn van H. C. van Duuren en J. Welbergen; Maria Christine Theodora dr van J. A. C. v. d. Wiel en A. M. M. Verberkt; Dé- sirée Hermine Caroline Marie dr v. P. J. Stolker en D. B. M. Linders; Nicolette Sophia dr van N. D. Kret en L. Verstoep. Overleden: J. A. Kieft 60 jr, man. om Ideeën op te doen LEIDEN koopcentrum voor serviesgoed en glaswerk (Advertentie). ALPHEN AAN DEN RUN In belang van weienschap en industrie POTLOOD EN GEEST No. 538. Horizontaal: 1 stuk bouw land, 5 genoeg gekookt, 6 vaste bo dem, 8 gem. in N. Brab., 10 meisjes naam, 13 ik (Lat.), 15 een der zeven griekse wijzen, 16 kleverige zelfstan digheid, 17 eind, 18 de geest van de rijstcultuur (Java), 20 term bij het voetballen, 22 klinknageltje, 24 schoonvader van de aartsvader Ja cob. Verticaal: 1 water in N. Brab., 2 radio omroep vereniging (afk.), 3 priem, 4 deel van de mast, 5 kluch tig, 7 voegwoord, 9 oogziekte, 11 ri vier in Eng., 12 vaartifig, 13 gem. in Gelderl., 14 1ste boek van Mozes (afk.), 18 groente, 19 meisjesnaam, 21 telwoord, 23 voorzetsel. Oplossing morgenavond. Oplossing no. 537. Horizontaal: 1 passer, 5 Ate, 6 krokus, 8 ha, 9 oma, 10 ets, 13 en, 14 orgaan, 17 Aad, 18 elkeen. Verticaal: 2 sar. 3 stop, 4 eek, 6 kamer, 7 uiten, 8 ho, 11 Sn, 12 raak, 15 gal, 16 adé. Dezer dagen hadden wij een on derhoud met prof. dr. K. W. Taconis, hoogleraar in de experimentele na tuurkunde aan de rijksuniversiteit te Leiden en met dr. J. J. M. Beenak ker over de onderzoekingen op het gebied der molecuulfyslca in het Kamerlingh Onnes Laboratorium, gedeeltelijk gesubsidieerd door de FOM (stichting voor fundamenteel onderzoek der materie), die in het Kamerlingh Onnes Laboratorium ook nog wetenschappelijk speurwerk op het terrein van de kernfysica, de mesonenfysica, van de vaste stof en de metalen subsidieert. De supervi sie van het onderzoek op het gebied der molecuulfysica berust bij prof. Taconis en dc dagelijkse leiding er van is in handen van dr. Beenakker. Door genoemde subsidie heeft men zes jonge natuurkundigen kunnen aanstellen, die zich met acht ande ren in vier werkgroepen aan het molecuulfysisch onderzoek wijden. In het Kamerlingh Onnes Labo ratorium houdt men zich bezig met het bestuderen van de wisselwer king van moleculen en met die van atomen in vloeibare en gasvormige toestanden. Bij dit onderzoek zo vervolgden zij wordt uitgegaan van heel eenvoudige moleculen, die zelden meer dan twee atomen be- vaten zoals stikstof, zuurstof, water stofisotopen, helium en andere edel gassen. Op die manier hoopt men de desbetreffende stoffen niet alleen wat beter te begrijpen, maar daar door in de toekomst ook iets meer te kunnen zeggen over ingewikkelder molecuulstructuren. Toepassing Wat het eerste punt betreft, heeft de studie van waterstofisotopen reeds een bijdrage geleverd tot een betere kennis der moleculaire wis selwerking. Voorts is uit het onder zoek van de heliumisotopen drie en vier bij lage temperaturen gebleken, dat deze in die toestand natuur kundige gesproken niet meer op elkaar lijken. Er treden dan allerlei verschillen in de quanten-mechani sche effecten op, zoals in de vloei stofdichtheden, in het verband tus sen druk en volume enzovoort. Daarnaast koestert men de ver wachting, dat bepaalde wetten, die bij de moleculaire wisselwerking 'n rol spelen en waarop het onderzoek onder meer is gericht, eenmaal met vrucht zullen kunnen worden toege past op het terrein der fysische-che- mieen op dat der toegepaste schei kunde. Het molecuulfysisch onder zoek in het Kamerlingh Onnes Labo ratorium, dat vanzelfsprekend een zuiver-wetenschappelijk karakter draagt, is tevens van veel belang voor de industrie. Deze toch, inte resseert zich bijvoorbeeld voor gas sen bij lage temperaturen en in het bijzonder voor vloeibare waterstof voor de fabricage van de zware wa terstofisotoop. Waterstof in tanks Dat de bestudering van de mole culaire structuur ook voor de prak tijk zeer belangrijk is blijkt onder meer uit het feit, dat op het ogen blik vloeibare waterstof, die vrijwel niets weegt in de Verenigde Staten in tanks vervoerd wordt en niet meer in cylinders. Natuurlijk wordt daar bij gezorgd, dat de waterstof tijdens het transport vloeibaar blijft, maar de daarbij gebruikte koelingsinstal- latie is goedkoper dan het vervoer in waterstofgascylinders. Om de zelf de reden brengen vrachtschepen thans methaangas (aardgas) in vloeibare vorm naar Engeland. OUDE-WETERING Begrafenisfonds „St. Barbara" Het Begrafenisfonds „St. Barbara" blijkt er financieel gezond voor te staan. Deze conclusie mag worden getrokken uit het jaarverslag dat de penningmeester gisteravond gaf ten overstaan van de ledenvergadering. De zeer genanimeerde vergadering werd geleid door de heer J. J. de Jong. In het begin van de bijeen komst maakte hij bekend, dat de heer L. Hoekstra het penningmees terschap had neergelegd en dat in diens plaats was benoemd de heer A. Hogeboom. In kas bleek aanwezig te zijn een saldo van 592.28. Dat was 275-33 meer dan vorig jaar. Het jaarverslag maakte melding van de ter aarde bestelling van 6 leden. Op 10 mei werd in samenwer king met de protestantse begrafenis vereniging dokter v. d. Bijl ten grave gedragen. Ten aanzien van de bepa lingen van de vestiginswet kon wor den medegedeeld, dat de voorzitter van de Kamer van Koophandel te Leiden de mening was toegedaan dat de vereniging in haar huidige vorm kan blijven voortweiken. De vesti gingswet is op haar niet van toepas sing. De heer J. J. de Jong werd bij en kele candidaatstelling in het bestuur herbenoemd, waarna hij weer de voorzittershamer kreeg aangereikt. Besloten werd 30 obligaties uit te loten, hetgeen staande de vergade ring geschiedde. De houders der ren teloze obligaties zullen van de uit loting in kennis worden gesteld. De versneld afgeloste schuld be draagt nu nog maar 160.Hierna sluiting. TER AAR EHBO-actie Door de afdeling Ter Aar EHBO zal op donderdag, vrijdag en zaterdag een stroopwafel- actie worden gehouden. De bedoe ling is duidelijk n.l. een kasverster- king voor een nuttige instelling. Te Alphen a. d. Rijn is 'n nieuwe loot ontsproten aan de vijf tien-jari ge stam van de Verkennerij der ka tholieke jeugdbeweging. Uit de Vlaamse Gaaientroep is de Fazan tentroep voortgekomen. Er schuilen al enkele eerste klassers onder de leden van de nieuwe troep. Maar men streeft ernaar om vóór januari a.s. er ten minste twaalf te hebben. En dit zal dan niet het 'einde zijn van het streven. Men wil het bren gen tot Rowan-spelen. En dat lijkt geen kleinigheid. Het is een op dracht om je hele ideaal, al je ener gie er voor in te zetten. Vaandrig F. M. Ponsioen leidt de troep. Vaan drig Ponsioen is geen onbekende in de katholeike jeugdbeweging. Zelfs daarbuiten heeft hij veel in goede zin van zich laten horen, o.a. als spelleider, en assistent van de alge hele leider, van het Vakantiespel, ds. J. H. Bogers. De Fazantentroep heeft een eigen hoofdkwartier. Het is keurig ingericht in het voormalig kantoor van het accountantsbureau van de heer S. van Leeuwen, aan de Julianastraat 19. Het betekent en mijlpaal voor de katholieke Verkenners, dat zij woensdagavond het nieuwe hoofd kwartier officieel in gebruik konden nemen. Dit betekende tegelijk het afscheid van vaandrig Ponsioen van zijn Vlaamse Gaaien, waar van nu af hopman B. J. v. d. Pijl de scepter zal zwaaien. Toen de troep was aangetreden waren aanwezig o.a. de oud-districts commissaris, de heer W. J. Scheer der, oud-hopman J. M. v. Leeuwen, aalmoezenier, kapelaan A. v. d. Kolk en nog enkele andere leiders en oud leiders, leidsters en oud-leidsters van de kath. jeugdbeweging. Later voegde zich nog bij dit gezelschap ook de districts-commissaris de heer W. Eijs. ok mevr. v. Leeuwen-v. Gils woonde, mede namens haar echtge noot, de heer S. v. Leeuwen, die we gens ziekte verhinderd was, de of- fMële ingebruikneming van 't hoofd kwartier bij. Aalmoezenier v. d. Kolk bad om zégen over het nieuwe hoofdkwar tier, een verkenner herinnerde aan de zin van de Verkennersv/et en vaandrig Ponsioen aan het begin van een nieuwe periode waarvoor de Fazantentroep nu is komen te staan, na de eerste opleiding te hebben ge noten in de Vlaamse Gaaientroep. Vaandrig Ponsioen schetste voorts wat de jongem. te wachten staat, willen zij in de kortst mogelijke tijd hun plaats als Rowan-troep in de jeugdbeweging kunnen innemen. De feitelijke opening, dl.e d?or hopman v. d. Pij werd verricht be stond in een eenvoudige symboli sche handeling, namelijk het breken van de vlag. Hopman v. d. Pjl wei?.s" te de troep een stormachtige tija toe, woelige baren en veel tegen wind om gesterkt door tegenslagen terug te keren in veilig haven, op zonnig spoor. Vaandrig Ponsioen dankte mevr. v. Leeuwen-v. Gils voor de beschik baarstelling van de ruimte, waarme de men erg in zijn .schik is, aldus spr. Mw. v. Leeuwen heeft zich in de korte tijd van de herschepping van het kantoor tot hoofdkwartier doen kennen als een buitengewoon goede gastvrouw. Dit wilde de heer Pp.n' sioen onderstrepen met de aanbie ding van een fruitschaal, mede voor de heer Van Leeuwen. Het was ook een afscheid. Een af scheid van de Vlaamse Gaaien en de Fazanten over en weer. Het was een bijzonder leuke geste om dit te doen door middel van een lied. Onver wacht verschenen daar de overge bleven leden van de Vlaamse Gaai en, zongen een afscheidslied en bo den aan vaandrig Ponsioen 'n oor konde aan, die met tekening en fo to's verzinnebeeldt zijn uittocht met de Fazanten uit het oude hoofdkwar tier en zijn toevlucht tot 't nieuwe. Bus botste op auto Even over half elf vond woensdagavond op de Herenweg ter hoogte van de Ridder- buurt. een vrij ernstig verkeersonge val plaats tussen een prsonenauto en een autobus van Maarse en Kroon. Beide auto's reden in de richting Leimuiden; voorop de personenauto, v elke bestuurd werd door de heer M. G. C. uit Elslo. De heer C. week, ter hoogte van de Ridderbuurt, met zijn wagen plotseling naar links uit teneinde aldaar te keren. Dit deed hij op korte afstand voor de" auto bus, waarvan de bestuurder de heer P. N. Z. uit Leimuiden, zi.in voertuig onmogelijk tijdig tot stilstand kon brengen. De bus botste met vrij gro te kracht op de personenauto in, met het gevolg, dat de wagen van de heer C. vrijwel geheel werd vernield. Van de autobus werd het Jront diep in gedrukt. Niemand in bus en perso nenauto liep letsel van enige bete kenis op. Bejaarde wielrijdster gewond De 70-jarige mevr. E. de J.-P., wo nende in de Brittenruststraat, stak woensdagmiddag omstreeks half drie op haar fiets, ter hoogte van de chr. nijverheidsschool de rijbaan over. Zij botste toen tegen een jeugdige fietser op en kwam daarbij te val len. Mevr. De J.-P. liep een diepe vleeswond op aan haar linker been. Dr. J. H. Pilon verleende eerste hulp. Woningbouw Volgens het ont werp van architect W. Brouwer te Alphen aan den Rijn zal het Bouw bedrijf van Hemsbergen voor eigen rekening 12° woningen aan het Gou denregenplantsoen gaan bouwen. Mij. voor Tuinbouw De leden van de afdeling Alphen a. d. Rijn van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde hebben gisteravond on der leiding van de voorzitter de heer H. Altona in het clubgebouw van de speeltuinvereniging „Vreugde-Oord" een bijzonder interessante lezing bij gewoond over cactussen en vetplan- ten. Na het welkomstwoord van de heer Altona hield deze eerste een praatje over het in bloei trekken van diverse soorten bolgewassen. Aan de leden werden een aantal bollen uitgereikt die deze zelf in bloei moeten trekken. In een bijeen komst in februari zullen de rusul- taten door een speciale commissie worden beoordeeld en prijzen voor de besten worden toegekend. De heer K. Edelman te Reeuwijk, eigenaar van de grootste kwekerij in Europa voor cactussen en vetplan- ten sprak vervolgens over de kweek van deze planten. Hij deed dit aan de hand van een serie uitstekende kleurendia's. De heer Edelman ver telde ook nog iets over zijn bedrijf waaruit bleek, dat hij een enorme sortering cactussen en vetplanten heeft, waarbij exemplaren die meer dan 1000,- per stuk kosten. Nadat de heer Edelman nog enkele vragen had beantwoord bood de heer G. K. Remmers, de voorziter, een voorzittershamer aan. BOSKOOP WEER LATERE CITOSA-BUSSEN Door de directie van de autobus onderneming „Citosa" N.V. te Bos koop is meegedeeld dat op lijn 4: Lei den - Hazerswoude - Koudekerk - Alphen (Hoge Zijde) - Bodegraven - Reeuwijk (brug) - Gouda - Waddinx- veen - Boskoop-Hazerswoude (dorp) -Leiden v.v. met ingang van maandag 24 oktober a.s. de dienstregeling zal worden uitgebreid met enige late ritten. Met de toevoeging van deze ritten is de dienstregeling weer gebracht op de frequentie, waarmede werd ge reden voordat in het begin van dit jaar tengevolge van personeelsge brek beperkingen noodzakelijk wa ren geworden. BODEGRAVEN Postzegelclub In café Gez. Vink vergaderden de postzegelverzame laars. De opkomst liet wel wat te wensen over. Uit het verslag van se cretaris H. Rieuwerts bleek, dat het de afdeling goed gaat. Er is een behoorlijk ledental; grote belang stelling voor het filatelistenloket, dat de PTT eens per maand openstelt. Veel animo is er ook voor de rond zendingen. Het belangrijkste besluit dat op deze vergadering werd geno men was het. organiseren van een streek-ruilavond op 8 nov. a.s. in ho tel Van Haaften. Hiertoe worden niet alleen de leden van de eigen afdeling uitgenodigd maar ook niet- leden verzamelaars en filatelisten uit de omliggende plaatsen, als Woerden, Alphen, Boskoop, Reeu wijk e.a. Nadat de voorzitter deze jaarvergadering had gesloten met 'n opwekkend woord om nog meer ver zamelaars lid te maken van de af deling werd als op de gewone maan- delijke bijeenkomsten levendig on derling geruild. Het Nut 175 jaar De afgelopen zomer was het 175 jaar geleden, dat in Bodegraven een departement van de Maatschappij tot Nut van het Al gemeen werd opgericht. De viering van dit heugelijk feit vond heden plaats. Door het instandhouden van een bibliotheek, een spaarbank, een kleuterschool, het organiseren van lezingen, het verlenen van subsidies aan cursussen en verenigingen heb ben de bestuursleden van het de partement getracht de gewone man gelegenheid te bieden zich meer te ontwikkelen. In hotel v. Haaften werd naast het woord van geluk wens door diverse sprekers de vie ring beleefd door een first-class ca baretprogramma. Auto te water In Buitenkerk zijn de laatste weken al verscheide ne auto's te water geraakt. En dit gebeurde vooral ter hoogte van het Kerkpad waar de berm te zacht is. Door de gemeente zijn ter plaatse en kele bordies geplaatst die voor het gevaar waarschuwen. Een chauffeur van de Kon. Landmacht heeft ze bliikbaar niet gezien. De auto be landde in 'de sloot naast de weg. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Geboren: Jannigje C. d.v. K. Doornekamp-Hoogeveen: Adriana d. v. A. v. Zoomeren-de Gruil. Aafie d.v. P. v. Dam-Hoofdman: Elisabeth M. d.v. J. v. d. Brug-Wagensveld. Overleden: J. W. v. Dam, echtg. v. A. Pieffers; Jan Veldhuizen 3 mnd. Laatste Berichten Koning Boudewijn en zijn verloof de, Dona Fabiola, zijn hedenmiddag eregasten geweest aan een reusachtig banket, dat de Belgische Bank voor Gemeentekredieten in Brussel heeft aangeboden ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan. Ruim 1.600 genodig den, die een vrijwel ongekende ver tegenwoordiging vormden van het gehele Belgische politieke en bestuur lijke apparaat, woonden deze enige gebeurtenis bij. In de enorme hal van het „Sta dium" in de Belgische hoofdstad wa ren voor deze feestmaaltijd lange rijen tafels opgesteld, waaraan mi nisters, provinciale gouverneurs en burgemeesters uit vele honderden ge meenten in uniform of jaquet had den plaats genomen, rozen, anjelie ren, margrieten en chrysanten in alle kleuren sierden de tafel en het glas werk. De wanden waren voor deze gelegenheid bedekt met een cyclaam- kleurig en wit behang, speciaal uit gekozen ter vermijding van een asso ciatie met de kleuren van enige pro vincie of gemeente. Boven het po dium voor een orkest waren met rode rozen de letters „B" en „F" aan gebracht. Na de eerste officiële begroetingen begonnen de 160 kelners onder de stemmige klanken van 18-eeuwse mu ziek het menu te serveren. 80.000 Schalen, borden, vorken, messen en lepels en 10.000 glazen wa ren klaar gezet om de kreeft, braad kip, paté de foie en de parfait pra line, besproeid met Franse wijnen en champagne, op te dienen. Als herinnering aan dit gedenk waardige banket werden koning Bou dewijn en Dona Fabiola gouden, zil veren en bronzen medailles aange boden, die ter gelegenheid van het eeuwfeest van de Gemeentekrediet- bank zijn geslagen. Leidse agenda DONDERDAG 20 OKTOBER Kamer van Koophandel. Herden king 25-jarig bestaan. Sticht Rjjnl. Borgstellingsfonds 15 uur K. v. K. KVP kieskring Leiden. Vergade ring St Antonius clubhuis 7.30 n.m. VRIJDAG 21 OKTOBER Vrouwengilde geb. „Hoeksteen", Steenschuur 1 8 uur n.m. St. Christoffel. Ledenvergadering „De Harmonie" 8.15 n.m. APOTHEKERSDIENST Geopend apotheek Herdingh Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502. RIJPWETERING In aanwezigheid van een tiental leden, hiel de R.K. Toneelver. „Ernst en Luim" dinsdagavond in café „de Vergulde Vos" haar jaarlijkse alge mene vergadering. Voorzitter A. Zandvliet sprak een kort welkomst woord. Hierna gaf hij het woord ean de secretaris voor het voorlezen van de notulen. De penningmeester gaf vervolgens een overzicht van de in- en uitgaven van het laatste jaar, waaruit bleek, dat slechts alleen maar een uit le dencontributie bestaand bedrag nog in kas aanwezig was. De andere kas middelen wezen een nadelig saldo uit. In zijn jaarverslag liet de secre taris voorts de voornaamste feiten bij de vereniging nog eens de revue passeren. Het kardinale punt van de ver gadering, namelijk de bespreking over het wel of niet voortbestaan v?^i de verenigipg, kwam nu aan de orde. Tot zijn zeer grote spijt deelde voorz. Zandvliet mede, dat de laatste paar jaar verschillende factoren zijn opgetreden, die het voortbestaan van de vroeger zo succesvolle toneelver eniging, thans praktisch geheel on mogelijk maken. Hij betreurde dit ten zeerste en noemde als voornaam ste factor, het ontbreken van een goede gelegenheid om te repeteren en een behoorlijke uitvoering te geven, aangezien er van de enige plaats waar dit tot dusver kon gebeuren, geen medewerking meer wordt on dervonden. Het steeds lager dalende peil van de uitvoeringen, de geringe animo en het gebrek aan goede, speciaal heren krachten plus daarbij tenslotte de zeer laag liggende belangstelling van het (oudere) pubiek bij de toneel uitvoeringen, completeren de Ibe- zwarende factoren en maken het voortbestaan van de toneelvereniging praktisch niet meer mogelijk. Na elke mogelijkheid nog" eens goed te hebben overwogen, werd be sloten, de toneelvereniging, althans voorlopig, te ontbinden met de hoop, dat nog eens ooit de gelegenheid en de middelen open staan, opnieuw te beginnen. Deze gedwongen en jam merlijke beslissing ging de meeste der aanwezige welwillende leden zeer ter harte, doch zij moesten wel de ernstige, bezwarende omstandig heden van het bestuur erkennen en zich er bij neerleggen. Met betrekking tot de nog aanwe zige en uitsluitend uit contributie be staande gelden werd besloten hier van met elkaar een revue in de Leidse Stadsgehoorzaal te bezoeken. Aan het einde gekomen van de agenda, dankte voorzitter Zandvliet voor een ieders belangstelling en sloot hij de vergadering. Hiermede was aan het bestaan van de eens zo mooie toneelvereniging „Ernst en Luim" een einde gekomen.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 2