S)e \T\1 „Ach lieve Cals wil je 't weer proberen" O K EN W IN OPSPRAAK Loemoemba's aanhangers in actie Ex-premier voor zijn rechters Onderhandelingen met Tsjombe Malakka's premier bemiddelt Vloedgolf over Oost Pakistan Directeur: J. F. J. tt KOENS. Hoofdredacteur LC.J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 MAANDAG 17 OKTOBER 1960 52ste JAARGANG No. 15145 Telefoop Directie. Abonoero. Drukkerij 20935; Red 20015, 25594; Advertenties 20826 Giro 103003 Abonnementsprijs I 0,59 p.w.. f 2,55 p. maand, f 1,50 p. kwartaal Franco p.p. f 8.— Advertent 17 et p. mm., Telefoontjes f 1,50. anneer men ooit over de korte tijdsduur van slechts enkele da gen reeds een sterk bewijs zou wil len leveren voor de grote en nog steeds toenemende betekenis en dy namiek van ons ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, dan zou dat zeker uit de voorbije week te puren zijn! Uit een indruk wekkende reeks publikaties werd weer eens duidelijk, wat daar onder de leiding van minister Cals en zijn beide staatssecretarissen zoal „om gaat', maar ook, hoe men door zo veelvuldig en opzienbarend aan de weg te timmeren aan veler en ve lerlei misprijzend oordeel kan bloot staan. Het departerrent produceerde deze week o.a. een nota inzake de nieuwe weldra in de Tweede Kamer te behandelen wettelijke regeling voor het „Wetenschappelijk (vroe ger: Hoger) Onderwijs"; er verscheen een verslag inzake het overleg tus sen regering en Kamer betreffende het HTS-plan, alsmede een nota over het kernenergiebeleid van de rege ring, eveneens van de. Kamer. Alle maal vrij rustige stukken, hoewel voor wat het regeringsbeleid daarbij betreft niet zonder kritische in slag. F^aarnaast evenwel woei de wind van vrij scherpe en gerechtvaar digde kritiek op het O. K.&W.-be leid deze week vooral uit tweeërlei hoek, waaruit men de conclusie zou kunnen trekken, dat vanwege dit departement in snel tempo twee ge rechten werden voorgeschoteld, die menigeen om voor de hand liggen de, redenen bijzonder slecht beko men zijn. In heel bijzondere mate kwam in de eerste plaats een storm los over de (Koninklijke) Besluiten tot verkor ting van de eindexamens aan de middelbare scholen, waaraan in het komend jaar niet minder dan plm. T5.000 kandidaten onderworpen zul len worden. Naar men weet, zullen bij deze door staatssecretaris drs. Stubenrauch voorgenomen operatie bepaalde vakken voor dat examen kunnen uitvallen, waarvoor dan een punten-systeem voor de beoorde ling van de kandidaat in de plaats treedt. Het lelijkste woord, dat de critici ook onder de leerlingen aan het VHMO zelf ervoor hebben ge dacht is wel „een oto". Naar onze smaak is dat wel een beetje te scherp, maar dat de staatssecretaris hier in té grote mate een toevallig heidselement in het gecling heeft ge bracht, achten we met de vele te genstanders wel buiten kijf. Waar de opponenten vooral ge zocht dienen te worden, is dezer da gen wel duidelijk gebleken uit een scherp protest van de raad van lera ren bij het VHMO die na een kri tische analyse van Stubenrauchs am putatie-plannen op intrekking van de K-B.'s aandringen. In dit stadium hierbij slechts een enkele opmerking: zulk een intrek king is natuurlijk, zó kort na de uit vaardiging, kwalijk uit te voeren; 'n onderzoek, of er toch niet een gun stige oplossing te vinden zou zijn, eventueel onder een wijziging van de K.B.'s, lijkt voorshands veel meer aanbevelenswaardig. We achten het voorts ook- een hachelijk punt in de vele kritiek, dat iedereen wel de onhoudbare situatie van h#>t ogenblik (groot tekort aan examinatoren) vol op erkent, maar dat niemand er een betere oplossing voor blijkt te kun nen aanbrengen. We zijn het eens met de afwijzing van de plannen van de staatssecretaris, maar enig op bouwend element in de afkeuring van de deskundigen zou toch wel tot het vinden van een betere oplossing dienen bij te dragen. fn de tweede plaats pakte 'n maat- regel van mr. Cals wel bijzonder slecht uit, om namelijk met ingang MOBOETOE ZOCHT TSJOMBE OP zaterdag op de spoorbaan tussen Loeëna en Boekama plaats had, is een Belgische onderluitenant gedood, terwijl drie andere Belgische en acht Katangese leden van het deta chement gewond raakten. Loeëna Een woordvoerder der Ver. Naties heeft zaterdag op een persconferentie J'®1 te Leopoldstad uiting gegeven aan zijn „medeleven en diepste spijt" in ten noordwesten van Elisabethstad. verband met de aanslag, die vrijdag j.l. door aanhangers van Loemoemba In Jadostad is enige beroering ont- is gepleegd op Albert Ndele, vice-voorzitter van Moboetoe's „raad van staan als gevolg van de arrestatie commissarissen", van een leider van de plaatselijke In Leopoldstad is de stemming tegen de Ver. Naties nog veel krachtiger afdeling der Baloeba-partij. Tijdens geworden, nadat een plaatselijk dagblad een foto van de aanslag op Ndele moeilijkheden tussen demonstranten had gepubliceerd. Hierop ziet men, dat Ndele, terwijl hij door aanhangers en de politie werd door Marokkaan- van Loemoemba wordt afgetuigd, zijn armen uitstrekt naar een werkloos se V. N.-troepen ingegrepen. Er is toeziende Ghanese Ver. Naties-soldaat. 8een melding gemaakt van slachtof- De aanval op Ndele was het ernstigste incident in een reeks van terro- *ers* ristische acties v?n jeugdige aanhangers van Loemoemba. Zo viel een ge- wapende bende Loemoemba-volgelingen zaterdagochtend vroeg leden van de Abako-jeugd aan, die Moboetoe's „raad van commissarissen" steunen. NOG MEER INCIDENTEN rustig is, meer activiteit gaan ont- LG^GDSldflQJ VOO/* plooien. f vieVl"nhTnSdemvan1^m;ëmbaduU mJrir^eT^heM^fn^hfnSelen eXO-S^fS het centrum van de Europese wijk krilTen bii ha^ teak om de orde t" ontvoerd. De vmr sp-ongen uit een handhaven. In het proces-Sachsenhousen zijn ena±il"wefUrden ^LSttS. "ffiWA de^UCn dagen*1 hebherf vtoV" daan, maken waarnemers op, dat de neraaI Rikhye heeft gehad. aanhangers van Loemoemba besloten hebben een op gewelddaden berus- Gevechten in Katanga De derde beklaagde, de 50-jarige tende politiek te voeren, zolang hun 5°*/* tempel, kreeg vijf jaar. Hij leider in zijn ambtswoning wordt be- Tüdens een gevecht tussen een ben- blijft op vrije voeten, aangezien re- legerd door militairen van de op- de Baloebakrijgers en een detache- kening gehouden wordt met zijn ge- perbevelhebber van het leger, kolo- ment Katangese politietroepen, dat vangenschap in Sibene. nel Moboetoe. Maar Nederland weet nog niets Tijdens het proces op het eiland Vassiada beklaag oud-premier Menderes zich over het feit, dat hij geen verdediger heeft kunnen raadplegen. Duizenden slachtoffers Kolonel Moboetoe, de huidige „steilke man" in Leopoldstad, is zon dagochtend in Elisabethstad aangeko men om te trachten met president Tsjombe van Katanga tot een voor lopige schikking te komen, aldus is uit welingelichte bron vernomen. Kolonel Moboetoe zou president Tsjombe hebben willen voorstellen, deel uit te maken van een regering voor geheel Kongo. Na afloop van het onderhoud wa ren noch Moboetoe noch Tsjombe erg mededeelzaam. Tsjombe zei, dat voor het ogenblik het voornaamste probleem is, het weer in goede ba nen leiden van bet bestuur in Kongo. De toekomstige structuur van Kongo was een kwestie van latere zorg. Akkoord met V.N.-strijdmacht Uit betrouwbare bron in Elizabeth- stad is vernomen, dat de Indische ge neraal Rikhye, die militair adviseur is van Hammarskjoelds vertegen woordiger in Kongo, Dajal, tezamen met de Katangese autoriteiten de laatste hand heeft gelegd aan een ak koord. Krachtens dit akkoord, zo zei men, zullen de troepen van de V. N. in het gebied van Manono in Noord- Katanga, waar het al lange tijd on- van 1 september 1961 de subsidies op de studentenmaaltijden met tien cent te verminderen en een jaar later zelfs geheel af te schaffen. We vin den dat een ernstig te betreuren be paling van de minister. Temeer, daar zijn voornaamste argument geput wordt uit de omstandigheid, dat de regering naar een algehele afschaf fing van de subsidies in de consump tieve sfeer streeft. Dat nu achten we helemaal geen deugdelijk argument. Onder die „consumptieve sfeer" dient men naar onze overtuiging ze ker niet de studentenmaaltijden te verstaan, zoals die destijds zijn opge zet en tot veelvuldig gebruik geko men. Zij dienen veeleer te worden gezien als een voor de hand liggend verlengstuk van vele andere (mate riële) voorzieningen voor studenten, ook overeenkomstig de aanbevelin gen van het bekende rapport-Rutten. Hier zou men dan ook zeker op in trekking van de maatregel moeten aandringen! niet te kunnen verwachten, dat het zich zonder enige overreding bij het voorstel zou willen neerleggen, even min als Indonesië dit zou doen. Zaterdag is de premier van Malak- ka, sir Abdoel Rahman, op doorreis naar Engeland, Canada en de Ver. Staten even op Schiphol geweest. Zoals men weet is sir Abdoel Rah man de man, die onlangs heeft aan geboden te bemiddelen in het ge schil tussen Nederland en Indonesië over Nieuw-Guinea. Hoe hij zich dat voorstelt te doen is vooralsnog niet bekend, ook niet in Den Haag. Een paar dagen denkt Sir Abdoel, naar hij op Schiphol vertelde, bij Macmillan te blijven; daarna reist hij door naar Canada. Als zijn bezoek aan dat land achter de rug is, richt hij zijn schreden naar president Eisenhower. Het is niet onmogelijk, dat de Maleise premier in New York de Australische premier Robert Men- zies zal treffen. Wellicht zal Abdoel Rahman in november contact zoeken met de Nederlandse regering, doch enige ze kerheid kon hij daarover nog niet geven. Het zal van de besprekingen met andere regeringen afhangen of het zover zal komen. Slechts wan neer hij de andere landen voor zijn voorstellen kan winnen zou hij po gen ook Nederland te overreden. „Een beetje overreding van de kant van alle andere landen kan er mis schien toe leidén, dat het geschil tot een oplossing komt", vervolgde hij, maar hij weigerde pertinent ook maar iets van zijn bemiddelingsvoor stellen te onthullen. „Waarom gaat u uw plannen eerst in Amerika bespreken?" luidde een vraag van een der journalisten, die hij te woord stond, „zou het niet meer op uw weg gelegen hebben die plannen eerst aan Nederland voor Ite leggen?" „Neen", antwoordde de premier, „Ik ken het standpunt van Neder land over West-Irian en ik heb me eerst gewend tot de Indonesische re gering. Overbodig te zeggen, dat ik veel moeite heb gehad zelfs voor een klein deel van mijn voorstellen de instemming te verkrijgen". Ook van Nederland zei de premier Dit had u niet van hem verwacht' Na een verblijf van ruim een maand in de Verenigde Staten en in de Ne derlandse Antillen is de minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, zondagochtend met een DC-8 machine van de KLM op Schip hol teruggekeerd. Van het bemiddelingsplan, waar mee de premier van Malakka het ge schil tussen Indonesië en Nederland hoopt te kunnen oplossen, zei minis ter Luns niets anders af te weten, dan wat daarover aan persberichten uit de Oost is overgewaaid. Het standpunt, dat de Amerikaan se regering reeds in 1958 over de kwestie Nieuw-Guinea huldigde, toen de toenmalige minister van buiten landse zaken Foster Dulles daarover een communiqué uitgaf, is volgens minister Luns nog steeds van kracht: Amerika zal ieder gebruik van ge weld afkeuren. Poolse landdag. Ten aanzien van de Algemene Ver gadering der V.N. sprak de minister nog even over het optreden van Chroesjtsjef, dat hij „een groot of fensief" noemde. „Met zijn zeer zware aanval op Hammarskjoeld wilde hij feitelijk de basis van de V.N. zelf in gevaar brengen. Tot dus verre is alles goed verlopen. De vraag is hoe het op den duur zal gaan. Ik heb er wel vertrouwen in, dat de nieuwe landen niet bereid zullen zijn om de V.N. te laten on dermijnen. In dit opzicht ben ik be paald optimistisch. Het is betreurens waardig, dat wij scènes hebben moe ten meemaken, die doen denken aan wat men vroeger een Poolse landdag noemde. Ik vond het een droevige ontwikkeling, maar het is niet het voornaamste. Indien het vuurwerk, dat thans weer is afgelopen, niet wordt gevolgd door daden, die de V.N. zelf aantasten, dan is het niet zo erg geweest. Maar of de verstand houding er nu beter op is geworden, dat betwijfel ik, evenals ongetwijfeld u allen, ten zeerste". Boven de kust van Oost-Pakistan heeft vorige week een cycloon ge woed, die gevolgd werd door een vloedgolf. Er zouden 3.000 mensen om het leven zijn gekomen. Sinds mensenheugenis is er in dit gebied nog nooit zo'n hevige vloedgolf waargenomen, zo wordt uit Karajtsji gemeld. De woedende storm joeg 6 uur lang over de baai van Bengalen en het vasteland van Oost-Pakistan en liet een spoor van lijken en verniel de hutten achter in de gebieden van Tsjittagong, Barbal en Noakali. Ook een zestal eilanden in de baai werden geteisterd. Aangenomen wordt, dat een aantal lijken door de op de storm volgende vloedgolf mee naar zee is gespoeld. De storm, die een snelheid bereik te van 110 km. per uur, wierp vis sersboten om. Grote schepen hebben overlevenden opgepikt en naar Cal cutta en andere havens gebracht. In de loop van de vorige week zijn er uit het rampgebied slechts af en toe berichten binnengedruppeld. De omvang van de ramp is eerst giste ren zondag bekendgemaakt. Het getroffen gebied ligt circa 300 km. ten oosten van Calcutta en bij de monding van de Ganges, waarvan het water in de loop van de vorige week sterk steeg tengevolge van zware regenval. Donderdag werden in Monghir (Noordoost-India) 40 lijken gebor gen. Het waren de lichamen van mensen, die drie dagen eerder in een boot waren omgeslagen. Dinsdag werd bericht, dat het water van de Ganges de stad Lucknov bedreigde. Deze stad telt 750.000 inwoners. Vliegtuigen werden toen ingescha keld om mensen te evacueren en voedsel boven de bedreigde gebieden neer te werpen. Het proces tegen Menderes c.s. In het massaproces tegen onge veer 500 vooraanstaande personen van het bewind-Menderes in Turkije, heeft de openbare aanklager zaterdag vtjf jaar gevangenisstraf geëist tegen oud-president Celal Bayar omdat deze een hond. die hij van de koning van Afghanistan ten geschenke had gekregen, voor ongeveer 8.000 gulden aan een Turkse dierentuin had ver kocht De voormalige minister van Land bouw, Nedim Okmen, hoorde voor zijn aandeel in deze zaak een zelfde straf tegen zich eisen. Bayar heeft ontkend, dat hij het geld in eigen zak heeft gestoken. Woensdag zal het proces worden voortgezet. Dit nummer bestaat uit 10 pafina'i De conservatieve een rock 'n roll partij heeft in verband met het congres in Scarborough een groot bal gehouden. Foto: na dans zei mevrouw MacMillan tegen een van de aanwezigen: „Dit had u niet van mijn man verwacht hè?" (teleloto) Vermist vliegtuig gevonden Een vliegtuig, dat heeft deelgeno men aan de opsporing van het sinds vrijdag jongstleden vermiste toestel van de Italiaanse luchtvaartmaat schappij „Italia" heeft ten noorden van Elba de staart van een toestel ontdekt, drijvend op de woelige zee. De vliegtuigstaart bleek evenwel niet afkomstig te zijn van het vermiste Italiaanse vliegtuig. Het wrak van dit toestel is nl. inmiddels gevonden op een der hellingen van de berg Capanna op het eiland Elba. Politie en militairen zijn thans op weg naar de plaats van het ongeluk om de lij ken der slachtoffers te bergen. Het zijn zeven passagiers en vier leden der bemanning. Een bus met Mexicaanse jour nalisten is zondag bij Cleveland in Texas door een trein gegrepen. Een journalist vond de dood en dertig werden gewond, van wie één zwaar. Een man in Vitina in het zuiden van Zuid-Slavië, die een bad in ben zine nam omdat dit goed tegen reu matiek zou zijn, is in brand geraakt toen hij zich voor een vuur wilde af drogen Hij liep „als een levende fak kel" de straat op en werd in een zie kenhuis opgenomen. weer? (Medegedeeld door het K.N.M.I. Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). RUSTIG WEER Nu en dan opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Overwegend zwakke wind uit westelijke richtingen. Weinig verandering in tempera tuur. 18 Okt.: zon op 07.09; onder 17.40; maan op 04.27; onder 17.05. Hoogwaterstanden 18 Okt.: v.m. 1.58; n.m. 2.18. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: temp', gisteren max. min. Mr. J. M. A. II. Luns is zondag ochtend op Schiphol teruggekeerd. Aan de journalisten gaf de minister een vrij uitvoerig relaas van zijn reis. Weinig verandering Een hogedrukgebied, dat zaterdag bij Schotland tot ontwikkeling kwam is gedurende het weekeinde over Scandinavië naar Rusland getrok ken. Over Engeland, de Noordzee en Scandinavië bleef een uitloper van hogedruk achter. Deze neemt echter in betekenis af, daar hij bjj Ierland wordt aangetast door een Oceaan storing. Via Noord-Italië trok een depressie naar Polen, vergezeld van een regengebied, dat over een groot deel van Duitsland reikt. In ons land viel gedurende het weekeinde hier en daar een bui. Ook de komende 36 uur zullen waarschijnlijk slechts onbetekende uitlopers van het Duit se regengebied tot ons land door dringen. In de temperatuur komt niet veel verandering. HELSINKI zw. bew. 4 -2 STOCKHOLM geh. bew. 6 -O OSLO zw. bew. 6 -1 KOPENHAGEN regen 10 6 ABERDEEN regenbui 12 4 LONDEN mist 14 1 AMSTERDAM zw. bew. 12 6 BRUSSEL geh. bew. 10 4 LUXEMBURG geh. bew. 6 4 PARIJS mist 12 1 BORDEAUX onbew. 13 4 GRENOBLE geh. bew. 9 6 NICE onbew. 15 9 BERLIJN regen 8 7 FRANKFORT regen 8 7 MüNCHEN regen 2 ZiiRICH regen 4 4 GENèVE zw. bew. 9 4 WENEN regen 10 4 INNSBRUCK regen 9 2 BELGRADO regen 23 9 ROME regen 18 10 AJACCIO h. bew. 16 7 MADRID onbew. 15 3 LISSABON onbew. 23 9 ATHENE geh. bew. 26 21 Korreltje Uit de domheid van de mens groeien alle verdere ondeugden.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 1