Aid. Leiden van Ned. Roode Kruis vierde haar 90-jarig bestaan JAPONNEN Directeur van Leidse sterrenwacht met de »Gouden Ganzeveer« onderscheiden Schoenwinkelbedrijf VAN W O E N S E L wordt uitgebreid Vreugde over wat bereikt is, maar zorg om huisvesting „Prol Oort hoeft, maar te fluisteren Maison Spier Maison Spier VRIJDAG 14 OKTOBER 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Kruis van Verdienste voor prof. Gaillard Oude afdeling. Deze viering, die geheel in eigen kring plaats vond, werd geopend door de voorzitter van de afdeling, prof. Gaillard. Na een woord van welkom, in het bijzonder tot de di recteur van het Nederlands Roode Kruis, jhr G. M. Verspyck, en tot de voorzitter van het dagelijks be stuur, mr A. F. H. de Graaff, haal de prof. Gaillard enige punten op uit de geschiedenis van de afdeling. In 1870, slechts 6 jaar na de oproep van Henri Dunant en drie jaar na de oprichting van het Roode Kruis in Nederland; werd het comité te Leiden opgericht. De afdeling Lei den is dus een van de oudste afde lingen van het land. Er werd zo kort na de oprichting reeds veel werk verzet, o.a. werd 'n medische groep naar de slagvelden in het toen roerige Europa gezonden. Het eerste onderricht in EHBO werd gegeven in 1903 aan 20 deel nemers. Dit waren arbeiders en por tiers van bedrijven. Tijdens de mo bilisatie in de oorlog 1914-1918, toen Nederland zelf elk ogenblik in de oorlog kon worden betokken, had men in Leiden voor mogelijke oor logsslachtoffers 1000 bedden klaar staan in de ziekenhuizen, in scho len en in de sociëteiten Minerva en Amicitia. In 1940 heeft men daadwerkelijk in Leiden hulp kunnen verlenen aan de gewonden, toen Nederland wél in de ellende van de oorlog werd betrokken. Er zijn toen in het Aca demische Ziekenhuis 449 Nederland se militairen, 165 Duitse en 75 bur gers opgenomen. Tijdens de oorlog. Tijdens de oorlog heeft men zo veel mogelijk getracht het werk van de afdeling voort te zetten, ondanks de moeilijkheden waarvoor men kwam te stan. Direkt na de tweede wereldoorlog werd door de colonne 'n informatiebureau opgericht, waar uit later weer de afdeling is voort gekomen. Onmiddellijk na de oor log heeft 't Roode Kruis hier in Lei den met de uiteraard beperkte mid delen waarover men toen kon be schikken, veel goeds verricht. Er werd een noodziekenhuis ingericht voor 120 patiënten en men kon rela tief gezien al grote schenkingen doen aan andere verenigingen, die een „bloedtransfusie" nodig hadden bij hun heroprichting. De offervaardig heid van de Nederlanders was toen onvoorstelbaar, in 1945 haalde men bij een collecte ƒ63.000 op. Enige staatsbemoeienis, hopen wij, dat wij zoals immer tevoren geheel naar eigen inzicht en goeddunken ons werk kunnen voortzetten". Onderscheiding. Hierna kreeg mr De Graaff het woord, die op de eerste plaats het bestuur zijn gelukwensen aanbood bij de viering van het 90-jarig be staan. Hij wilde niet in herhaling treden en beperkte zich daarom tot enkele punten uit de geschiedenis van de afdeling, die voornamelijk op het bestuurlijk vlak lagen. In 1945 kreeg prof. Gaillard van het hoofd bestuur opdracht een nieuw bestuur in Leiden te vormen, waarvan hij zelf de voorzitter is geworden en tot nu toe is gebleven. In de afgelopen 15 jaar heeft hij deze taak tot volle tevredenheid van het hoofdbestuur verricht, dat hem hiervoor nu wil de onderscheiden met het Erekruis van Verdienste. Hierna speldde hij prof. Gaillard de onderscheiding op. „Deze onderscheiding zie ik als 'n waardering voor het werk van de ge hele afdeling", aldus prof. Gaillard in zijn dankwoord, „en ik hoop, dat dit een stimulans moge zijn voor al len". Namens de colonne bood mejuf frouw dr P. J., Verbrugge haar ge lukwensen aan, waarna de afdeling Gouda de draagmedaille overhan digde. Burgemeester B. H. Koomans van Rijnsburg complimenteerde prof. Gaillard namens de afdeling Rijn land met zijn onderscheiding en bood hem hoewel nog symbolisch een voorzittershamer aan. Als laatste sprak dr P. J. Kaiser namens het bestuur een woord van geluk wens tot de voorzitter. LEIDEN'S NIEUWSTE SCHOENENZAAK is thans GEOPEND; dit is niet het begin van een geheel nieuw bedrijf, want Van Woensel bestaat reeds 50 jaar. Op kleine schaal begon Van Woensel te Rotterdam met één schoenenzaak. De kwali teit van het verkochte schoei sel was zodanig, dat de om zet met sprongen omhoog ging en tot opening van meerdere filialen kon wor den overgegaan. Het duurde niet lang of Van Woensel vestigde zich ook te Schiedam en te Dordrecht. De oorlog bracht het bedrijf verwoesting en tegenslagen. Maar na de bevrijding wer den twee nieuwe zaken ge bouwd in Rotterdam. Nog meer: in Breda werd het 8ste filiaal geopend! In latere jaren zijn nog enkele zaken verbouwd of gemoderni seerd. Zo is Van Woensel uitge groeid tot een bloeiend grootwinkelbedrijf dat verle den jaar zijn vijftigjarig ju bileum vierde. En nu heeft Leiden een fi liaal! In de Haarlemmer straat nr. 53 is hedenmiddag het 10de filiaal geopend ongeveer tegelijk met het 9de filiaal te Tilburg. Mede in verband met de vooruit strevende, internationaal ge oriënteerde collectie mag men aannemen dat in deze jongste uitbreidingen goede verkoopresultaten zullen worden behaald. een hagdige jplastac HWISAPOTHEEK MEENK S POEDERS helpen! Et zy» Mcenk's Pocder^fci hooldpijn. kies pijn. hoest, griep,^arrhec, influenza, rheumatick, koortsflTcid bij gevatte kou, periodieke pijnen uz. enz. Verkrijgbaar in etuis met 6 troeders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis 6 poeders), zonder prijsverhoging. Vraag uw drogist. Gistermiddag omstreeks kwart voor vijf is op een onbeveiligde overweg te Westerwijdwerd (Middelstum) een groentewagen op een passerende lo comotief gereden. De enige inzit tende, de 37-jarige chauffeur B. Rid der uit Thesinge (Den Boer) heeft de van rechts komende locomotief vermoedelijk niet opgemerkt omdat hij teveel aandacht aan de linker kant van de weg besteedde, waar het zicht op de spoorbaan door een huis belemmerd wordt. De chauffeur was op slag dood. Het treinverkeer tussen Bedum en Stedum moest gedurende anderhalf uur met bussen worden onderhou den. Kortsluiting in een machine kostte gisteren het leven aan de 31- jarige G. Erren uit Siebengewald. Hij werd op slag gedood. De heer E. was werkzaam op een fabriek van plastickdraadproducten in Ber gen (L.). Het slachtoffer was ge huwd Aan de verwondingen, die hij verleden week opliep bij een ver keersongeval in Arnhem, is woens dagavond overleden de 71-jarige heer J. A. Claessen uit Arnhem. Hij be kwam toen ernstig hersenletsel. IV^r. A. H. F. de Graaff, landelijk voorzitter van het Nederlandse Roode Kruis, speldt hier het Kruis van Verdienste op bij de voorzitter van de afdeling Leiden, prof. dr. P. J. Gaillard (links). „Met voldoening kunnen wij terugzien op hetgeen de afdeling Leiden van het Nederlandse Roode Kruis in de negentig jaar van haar bestaan heeft bereikt," aldus prof. dr. P. J. Gaillard, voorzitter van deze afdeling, tijdens de viering van dit feit gisteravond in „De Doelen". Wanneer wij ons echter naar de toekomst richten, dan denken wij met grote zorg aan het probleem waarvoor wij ons geplaatst zien: waar haalt de afdeling Leiden op het ogenblik een geschikt onderkomen vandaan? Een vereniging als het Roode Kruis,, dat reeds zovele jaren belangeloos op alle mogelijke gebieden voor het Nederlandse volk heeft klaargestaan, dreigt in Leiden nu in zijn werk geremd te worden, omdat men hier geen geschikt gebouw kan vinden." „Ik spreek van geremd," aldus prof. Gaillard, „en niet van ophouden, want daaraan zullen wij nooit denken." jaren later was dit al weer terug gelopen tot 22.000. De toename van het aantal leden is sedert de oprich ting van de afdeling geweldig groot geweest. In dat jaar waren er in Leiden nog slechts 258 leden en nu negentig jaar later is ongeveer 10% van de Leidse inwoners lid van het Roode Kruis. In het oprichtingsjaar was het percentage slechts een half procent. Prof. Gaillard memoreerde nog ve le taken van het Roode Kruis, zoals de hulpverlening aan het buitenland de propaganda voor het werk van de vereniging, de trombosedienst en de bekende boottochten voor de chronische zieken. Er zijn echter nog steeds groepen, die het Roode Kruis ook zo graag zou helpen, zoals bv. de vergeten groep van lichamelijk gebrekkigen, die zo nodig revalida tie moeten hebben. Hiervoor is ech ter de steun nodig van de gehele Leidse bevolking. Huisvestingsproblemen. Deze steun vroeg de voorzitter ook voor het brandende huisvestingspro bleem, waarbij de afdeling in de grootste moeilijkheden dreigt te ge raken. Wij brachten het reeds in de aanhef van ons verslag naar voren, de afdeling Leiden moet op korte termijn een gebouw vinden, waaruit zij haar zegenrijk werk kan ver richten. Het weeshuis, waarin het Roode Kruis nóg gevestigd is, werd aan het Rijk verkocht, dat de afde ling „de huur heeft opgezegd". Men moet plaats maken voor een mu seum, dat daar wordt ondergebracht. Hoe intensief het bestuur ook in Leiden naar een geschikt onderko men heeft gezocht, men heeft nog steeds geen geschikt gebouw kunnen vinden. Met de steun van de gehele Leidse bevolking hoopt men ook deze moeilijkheid te kunnen over winnen. De herdenking van het 100- jarig bestaan hoopte spreker in een nieuw gebouw te kunnen vieren. Tot slot sprak prof. Gaillard de wens uit, dat het Roode Kruis, zo als in het verleden haar onafhanke lijkheid mag blijven behouden. „Nu we in een periode leven, die hangt tussen de charitas en de algehele Een vierjarig meisje in Arnhem is gistermorgen omstreeks 12 uur bij het oversteken van de weg door een trolleybus aangereden. Het kind over leed ter plaatse. Gistermiddag is aan prof. dr. J. H. Oort, hoogleraar ln de sterrenkunde aan de Leidse universiteit en directeur van de sterrenwacht aldaar, in hotel Wittebrug te 's-Gravenhage door de Koninklijke Nederlandse Uitge versbond de prijs van „de gouden ganzeveer" uitgereikt. Deze prijs, die in 1955 werd ingesteld ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Kon. Nederlandse Uitgeversbond, werd de eerste maal uitgereikt in 1955 en wel aan de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen te Amster dam. De tweede uitreiking geschiedde in 1957 en „de gouden ganzeveer" ging toen naar prof. dr. A. J. Barnouw, hoogleraar aan de Columbia Uni versiteit in New York. Studie van eigen melkwegstelsel heeft belangstelling van de wereld Naar algemeen bekend is, neemt prof. Oort onder de levende Neder landse astronomen, die de grote ster renkundige traditie van ons land heb ben voortgezet, onweerlegbaar de eerste plaats in. Uit zijn studie ont stond reeds vroegtijdig een algemene visie op de dynamica van de melk wegstelsels. Na de tweede wereld oorlog heeft prof. Oort het radio- astronomisch onderzoek in Neder land krachtig bevorderd, waaruit de bouw van de radiotelescoop te Dwin- gelo resulteerde. Erkenning De plechtigheid, die werd bijge woond door de minister van onder wijs, kunsten en wetenschappen, mr. M. L. Th. Cals, begon met een rede van de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Uitgeversbond, de heer J. A. G. Kok. Deze zei, dat de gou den ganzeveer bedoelt te zijn een er kenning van eminente verdiensten die hetzij instituten hetzij individu ele personen zich hebben verworven door hun werkzaamheden ter bevor dering van het aanzien van de Ne derlandse cultuur. In de 17e en 18e eeuw werden door de stadsbesturen van Amster dam en Haarlem zilveren ganzeveren uitgereikt aan de beste leerlingen van de stedelijke scholen. „Met onze 20e eeuwse Gouden Gan zeveer, zien wij ons nu als moderne voortzetters van een lofwaardige ge woonte." Melkweg In het jury-rapport werd de keuze van prof. Oort gemotiveerd met: Reeds gedurende vele jaren heeft Nederland op het gebied van de ster renkunde een uiterst prominente plaats ingenomen, geheel onevenre dig aan zijn grootte en des te opval lender, waar de atmosferische om standigheden ter plaatse voor directe optische waarnemingen alles behalve bevorderlijk zijn. Van internationaal bekende namen uit het verleden mo gen hier slechts genoemd worden Kapteijn, Julius, De Sitter en Pan- nekoek. Het persoonlijk oeuvre van prof. Oort is neergelegd in meer dan 100 publikaties in Nederlandse, Engelse, Franse, Duitse, Belgische, Italiaanse en Amerikaanse astronomische tijd schriften en enkele boekwerken, res pectievelijk bijdragen tot boekwer ken. Veel van zijn vroeg onderzoek was gewijd aan de verdeling van de sterren in ons melkwegstelsel en hun snelheden, waarbij de roterende be wegingen in dit stelsel duidelijk werden. Later richtte zijn aandacht zich ook op andere spiraalnevels. Uit deze studies ontstond reeds vroegtijdig een algemene visie op de dynamica van de melkwegstelsels. Nieuw hulpmiddel Na de tweede wereldoorlog kwam door de ontwikkeling van de radio- astronomie een geheel nieuw hulp middel ter beschikking, waardoor het mogelijk werd delen van ons melk wegstelsel te exploreren, die voor optische methoden wegens aanwe zigheid van absorberende stoffen in het heelal niet toegankelijk waren. Door het radio-astronomisch on derzoek in Nederland met grote voortvarendheid te bevorderen lukte het Oort in samenwerking met Van der Hulst en anderen de spiraal- structuur van ons eigen galaktisch stelsel aan te tonen en nader uit te meten. Aan het toegankelijk maken van de nieuwste resultaten van zijn vak voor een wijder publiek heeft Oort naast zijn talrijke andere taken steeds aandacht weten te schenken. Daarvan getuigen enkele meer po pulaire uiteenzettingen in boekvorm of in samenvattende overzichten in het kader van tijdschriften, zoals „Hemel en dampkring" en het „Ne derlands tijdschrift voor natuurkun de". Hierna overhandigde de heer Kok aan prof. Oort de „gouden ganze veer" met bijbehorende oorkonde. Fluisteren Minister Cals, die prof. Oort har telijk geluk wenste met de onder scheiding, roemde de bescheidenheid en de deskundigheid van deze hoog leraar. Deze eigenschappen, aldus de bewindsman, hebben niet alleen de astronomische wetenschap vooruit- gebracht, maar ook in Leiden leer lingen gevormd, die thans internatio naal vermaard beginnen te worden. Daarnaast roemde de minister de be reidheid van prof. Oort om altijd met anderen samen te werken. Ten slotte bracht hij het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Uitgevers bond hulde, dat men de gouden gan zeveer thans aan prof. Oort had toe bedeeld. Dr. J. H. baron de Vos van Steen- wijk, president-curator van de Leid se universiteit zei, dat het voor de Leidse universiteit een levenskwestie Foto: de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals (links) biedt prof. dr. J. H. Oort zijn gelukwensen aan. is, dat haar oude roem zich blijft verjongen. Na de positie van de astronoom door de eeuwen heen ge schetst te hebben, wees hij op het belangrijke werk, dat prof. Oort in nationaal en internationaal verband heeft verricht. Baron de Vos van Steenwijk zeide, dat een buitenlands sterrenkundige, sprekend over het internationale gezag van prof. Oort hem eens had gezegd: „Oort heeft maar te fluisteren en het komt in or de." Dit, aldus spreker, is wel in vol komen tegenstelling met de houding van sommige politici, die brullen maar niets bereiken. Na het belang rijke werk van prof. Oort inzake de internationale samenwerking geme moreerd te hebben, dankte ook baron De Vos van Steenwijk de Kon. Ned. Uitgeversbond voor de onderschei ding die hij aan een hoogleraar van zijn universiteit had willen verlenen. Geen gelelde Tenslotte sprak prof. Oort een dankwoord uit. Hij zeide onder meer, dat het van groot belang is, wanneer de maatschappij profiteert van de uitkomsten der wetenschap, maar hij nam stelling tegen de geleide we tenschap. De geleide wetenschap, al dus de hoogleraar, loopt maar al te spoedig dood. In het verlangen van de natuurkundigen om de natuur te doorgronden zag prof. Oort een be langrijke bijdrage tot de verrijking van de cultuur. Hij prees de Kon. Ned. Uitgeversbond, dat deze door haar arbeid meewerkte om de kloof tussen de wetenschap enerzijds en het grote publiek anderzijds door middel van publikaties te overbrug gen. Prof. Oort was v rgezeld van zijn echtgenote, van zijn broer, prof. dr. A. J. P. Oort, hoogleraar te Wagenin- gen in de psytopathologie; van zijn zoon, prof. mr C. J. Oort, sinds veer tien dagen hoogleraar in de econo mie aan de rijksuniversiteit te Ut recht en van zijn schoonzoon, prof. mr. J. Th. de Smidt, hoogleraar in de rechtgeschiedenis te Amsterdam. van GEEFT IEDEREEN PLEZIER. Wij brengen ook voor U een leuke japon in de nieuwste stoffen: Tinneroy, Draion, enz:. De prijzen variëren vanaf ƒ19.50. HAARLEMMERSTRAAT 109 t.o. Bata LEIDEN Zichtzendingen op aanvraag. (Advertentie) Een Colombiaanse tandarts heeft zijn werkterrein vergroot door het vervaardigen van kunstgebitten voor koeien, die anders tengevolge van een gebrekkig gebit geleidelijk zouden verkommeren, doordat zij niet vol doende voedsel kunnen verwerken.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 3