BLEEKWATER dat bleekt pas »Bernarda« Jong Oranje-elftal overspeelde Franse jeugd te Nijmegen en won met 4-1 Ned. Roeibond koos nieuwe secr. en stelde roeidata vast Ü)e Zingende Zwammen DONDERDAG 13 OKTOBER 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 12 In het Goffert-stadion te Nijmegen is gisteravond voor 2.000 toeschouwers de voetbalwedstrijd tussen Jong Oranje en de Franse jeugdploeg (onder 23 jaar) gespeeld, welke door de Nederlanders met 41 werd gewonnen. De sintelbaan had veel weg van een sombere stadsgracht; de steeds weer neerstromende regen doorweekte de toe schouwers. En toch hebben de 2.000 dapperen, die gisteravond koude en regen in het Gof- fertstadion te Nijmegen trotseerden, te vreden de weg naar huis weer opge zocht. Niet in eerste instantie om die grote 41 zege, die Jong Oranje in de strijd met de Franse jeugd behaalde. Eerder om de voortreffelijke wijze, waarop het Nederlands jeugdteam de „Haantjes" versloeg. Een brlijante Nederlandse voorhoede bestaande uit Swart, Lenz, Gösgens, Bouwmeester en Bergholtz legde in de eerste helft met vier prachtige doel punten de basis voor die zege. Na de rust consolideerde de Nederlandse de fensie die ruime voorsprong met groot meesterschap. Slechts een enkel doel punt, gescoord in de 35e minuut, moest de Nederlandse achterhoede, waarin de jeugdige stopper Pronk excelleerde, de Fransen toestaan. Toegegeven, de Fransen stelden voor al in de eerste helft nogal teleur, maar desondanks hebben de Nederlandse jeugdspeler» op het zware terrein en' onder zeer moeilijke omstandigheden hun klasse getoond. De voorhoede besliste het pleit al in de eerste helft. Ondanks het gladde veld trokken de Nederlandse aanvallers steeds weer met prachtig sluitende com binaties naar voren. Rechtsbuiten Sjakie Swart rechtstreeks betrokken bij maar liefst drie doelpunten en de steeds weer actieve Frans Bouwmeester waren de grote uitblinkers in deze voor treffelijk spelende aanvalslinie. Ook de Nederlandse defensie kwam, dankzij een prima herstel in de tweede helft, als geheel tot een ruime voldoende. Een wedstrijd in de ware zin van het woord is deze ontmoeting met de Franse „Espoirs" nauwelijks geweest. Al in de 24e minuut Nederland leidde toen met 30 was de strijd in feite beslist. Bouwmeester opende in de 8e minuut de score. Nog geen 10 minuten later was het Bergholz, die daartoe op fraaie wijze in staat gesteld door Swart, het tweede doelpunt maakte. Nog was het niet genoeg want nadat een Franse ver dediger alleen redding kon brengen door de bal uit het doel te slaan, benutte Swart feilloos de toegestane strafschop: 30. Swart was ook de geestelijke va der van het vierde doelpunt. Prachtig lanceerde hij van de rechtervleugel zijn voorzet. De bij de tweede paal vrij staande Bouwmeester kon nauwelijks meer missen (40). Dat de Nederlandse aanval in de tweede helft minder briljant speelde, lag in de lijn der verwachtingen. Na een matig begin herstelden de Nederlandse aanvallers zich echter gteheel. En de zege kon dan ook niet meer in gevaar worden gebracht. Dat linksbuiten Coin- con in de 35e minuut voor een Frans tegenpunt zorgde was dan ook alleen maar van belang voor de statistici. De opstelling van Jong Oranje was: doel: Hoogerman (Ajax); achter: de Groot (Hermes DVS) en Veldhoen (Feyenoord); midden: Borghuis (GVAV) Pronk (Ajax) en Burgerhof (BW); voor: Swart (Ajax), Lenz (Rapid JC), Gösgens, Bouwmeester (Feyenoord) en Bergholtz (MW). Niet SC Enschede, maar de Zuidame- rikaanse kampioensploeg Bahia, die mo menteel in ons land verblijft, zal de tegenstander zijn van het Nederlands b-elftal in een wedstrijd, die heden avond in Enschede wordt gespeeld. Oor spronkelijk zou Bahia gisteravond tegen Feijenoord spelen. Deze wedstrijd werd echter afgelast in verband met de slechte weersgesteldheid. De in Blackpool gespeelde wedstrijd tussen de ploegen van de Engelse- en de Ierse league is geëindigd in een over winning met 52 voor de Engelse lea gue. Ondanks het feit, dat hij vijf keer werd gepasseerd in deze wedstrijd, zag Arsenal zoveel in de 20-jarige doelver- dediger van het Ierse league-elftal Mac- kie McClelland (Glenavon), dat de Lon- dense club hem na afloop contractueel aan zich verbond. ...èn veilig! Dit etiket op de fles Loda bleekwater Is een garantie voor constante en uitnemende kwaliteit Belgisch elftal legen Zweden radicaal gewijzigd Het Belgische elftal, dat woensdag 19 oktober te Stockholm tegen Zweden de eerste wedstrijd speelt in de voorronden van het toernooi om het wereldkam pioenschap voetbal 1962, is radicaal ge wijzigd en herinnert nog slechts op één plaats aan de ploeg, die begin oktober te Antwerpen met 14 van Nederland verloor. Alleen rechtsachter Verbiest (Anderlecht) handhaafde zich op de plaats, die hij ook tegen Nederland be zette. Met hem heeft de Belgische keuze commissie (de heer Vandenstock) uit het falende elftal van Antwerpen voor de reis naar Zweden waardig gekeurd Jurion, die echter verhuisde vén de rechtshalf- naar de rechtsbuitenplaats, Piters, die van de rechter- naar de lin kervleugel „switchte", en Lippens, die terugkeerde naar de halflinie. De ove rige zeven spelers werden allen vervan gen en slechts één van hen treft men aan bij de reserves, namelijk linksbuiten Letawe. Het Belgisch elftal voor de wedstrijd tegen Zweden met daarachter ver meld de namen van de spelers, die te gen Nederland uitkwamen luidt als volgt: doel: Nicolay (Seghers); achter Verbiest (Verbiest) en Thellin (Raskin); midden: Hanon (Jurion), Spronck (Saeys) en Lippens (Mees); voor: Ju rion (Piters), Stockman (Lippens), Van Himst (Wegria), Vandenberg (Bertels), en Piters (Letawe). Reserves: Coremans, Wauters, Willems en Letawe. ZWITSERLAND—FRANKRIJK 6—2 Het Zwitserse voetbalelftal heeft in de Ilisteravond te Bazel gespeelde inter- andwedstrijd tegen Frankrijk een ver rassend grote overwinning behaald. De eindstand was 62, nadat de Zwitsers bij de rust reeds een voorsprong hadden van 21. De sensationele overwinning, die de Zwitsers voor 40.000 toeschouwers be haalden, was de bekroning van het doel treffende spel der Helveten, die in mid- voor Huegi bovendien een topscorer hadden, die de Fransen (zonder Kopa en Fontaine) node misten. Niet minder dan vijf doelpunten schreef Huegi op zijn naam. Het zesde kwam van Weber. Voor de Fransen, die hun aanvalsacties tót in den treure uitsponnen en daar mee alle stootkracht uit hun spel haal den, scoorden Vincent en Goujon. Na de benauwde zege op Finland (21) en het gelijke spel (2—2) tegen Polen werd deze 25e interlandwedstrijd voor de Fransen een grote teleurstelling. Negen leden van het hoofdbestuur van de Engelse voetbal-league bespraken gisteren op een vergadering van drie uur de beweringen over steekpenningen, chantage en corruptie, die het Britse voetbal in opspraak gebracht hebben. No afloop zeiden zij, dat een spoedverga dering van de voetbalbond bijeengeroe pen zal worden om te overwegen welke maatregelen genomen moeten worden. Bobby Evan (Chelsea) die verklaard had dat hij het vorig seizoen een speler 500 pond had aangeboden, indien hij Chelsea de wedstrijd tegen Everton liet winnen, heeft thans aan verslaggevers meegedeeld dat het verhaal een grap is geweest, die verkeerd uitgepakt is. Ook andere Britse voetballer zijn ge komen met verhalen dat hun geld was aangeboden indien zij zich lieten ver slaan. Johnny Hubbald, de linksbuiten van Bury, zei dat een „groot goksyn- dicaat" hem 6.000 pond aangeboden had indien Bury in februari Barnley liet winnen. Hubbard zei onmiddellijk 't in cident aan zijn bestuur gemeld te heb ben. Arthur Ellis, de bekendste Engelse scheidsrechter, zei dat hem in januari 35 pond aangeboden was als hij een wedstrijd op een bepaalde wijze liet eindigen. „Ik dacht met een gek te ma ken te hebben", zei Ellis „maar nu ben ik er niet zo zeker meer van". Trainer Van der Leek heeft verklaard het besluit van het bestuur van de voet balclub DOS, om hem voorlopig op non- actief te stellen, te beschouwen als het afreageren op de trainer van een on bekwaam bestuursbeleid. Van der Leek is naar het Alg Dagblad meldt, voornemens een principiële eis van ƒ25.000 aan schadevergoeding in te dienen wegens prestigeverlies. Boven dien heeft hij tot het eind van zijn con tract op 1 junt 1962 nog minstens een zelfde bedrag aan salaris van DOS te vorderen. OM DE EUROPESE BEKER In Boedapest heeft Ujpesti met 3-0 van Rode Ster Belgrado gewonnen. Het was de tweede ontmoeting tussen beide clubs in de tweede ronde van het toernooi orn de Europese beker. De eerste wedstrijd in Belgrado werd destijds door Ujpesti met 2-1 gewonnen zodat de Hongaren thans naar de achtste finales overgaan, waarin zij tegen de Portugese ploeg Benfica moeten spelen. De Italiaanse kampioen Juventus (Tu rijn) is te Sofia door CDNA uitgescha keld in het tournooi om de Europese voetbalbeker. De Bulgaren wonnen de tweede wedstrijd voor de eerste ronde, na eerder te Turijn met 2-0 te hebben verloren, met 4-1. In de tweede ronde spelen de Bulgaren tegen Malmö. Op een gisteravond te Amsterdam gehouden buitengewone algemene ver gadering is dr. H. H. Buzeman (Am sterdam) met algemene stemmen be noemd tot secretaris-penningmeester van de Nederlandse Roeibond. Hij volgt mr. F. Ie Coultre op, die wegens vertrek naar het buitenland voortijds moest be danken. De vergadering accepteerde voorts een voorstel van het bestuur om een „hulpfonds materieelvoorziening" in te stellen, waaruit noodlijdende verenigin gen eventueel leningen kunnen krijgen. Voornamelijk is dit fonds bestemd voor verenigingen, die in de noodzaak om leden aan te trekken of ledenverloop tegen te gaan niet in staat zijn uit eigen middelen de meest nodige materiële aanschaffingen te verrichten, waaronder vooral boten en riemen worden verstaan. Aan de totocommissie is een verzoek gericht ten behoeve van dit fonds een bijdrage in eens te willen verlenen uil de opbrengsten van de toto. Voorzitter Van der Ploeg zei gisteravond optimis tisch te zijn over de inwilliging van dit verzoek. Optimistisch was ook de vereniging, die onmiddellijk na het aanvaarden van dit voorstel een schriftelijk verzoek tot financiële hulp indiende. DE ROEIKALENDER VOOR 1961 De roeikalender voor 1961 is als volgt samengesteld: 9 april: lange afstand kampioenschap van de Amstel voor heren; 16 april: lange afstand kampioenschap van de Amstel voor dames; 29-30 april: Gouda: lustrumwedstrijderi Reeuwijk; 7 mei: Varsity; 13-14 mei: Zaanlandsche zeil- vereeniging; 13-14 mei: comité voor wherry wedst rij den, lustrum wedstrij den 26-27 mei: Hollandia; 28 mei: Cornelis Tromp: lustrumwedstrijden Loosdrecht; 3-4 juni: Amsterdamsche roeibond; 11 juni: Bumpingrace Naarden; 17-18 juni: Koninklijke en Holland beker; 24-25 juni: Laga: Lustrum wedstrij den; 30 juni: sprintwedstrijden; 1-2 juli: Triton: Lus- trumwedstrijden en nationale jeugdkam pioenschappen; 16 juli: nationale kam- AUTOMOBILISME De jonge Italiaanse autorenner Giu seppe Faranda, die zondag op de baan te Monza verongelukte, heeft het hoorn vlies van zijn ogen bij testament over gedragen aan twee blinden, opdat deze ziende kunnen worden. In het zieken huis van Modena, waarheen het stoffe lijk overschot van Faranda was over gebracht, vond men in een van de zak ken van zijn race-overall een enveloppe met daarop geschreven: „in geval van dood te openen". In zijn testament had hij beschikt, dat zijn stoffelijk overschot ten dienste zou staan van de wetenschap en het hoornvlies zou worden getrans planteerd op de ogen van blinden. Het testament was gedateerd 24 december 1957. pioenschapp«i; 26 aug.: comité voor wherry wedstrij den: Ronde van Loos drecht: 27 aug.: comité voor wherry- wedstrijden Noordzeekanaal-beker; 3 sept.: Poseidon: nationale handicaptocht; 9-10 sept.: Willem III: nachtwedstrijd; 24 sept.: de Hoop: grachtentocht; 25 sept.: de Hoop: grachtenwedstrijd; 7 okt.: comité voor wherry wedstrij den: molen wedstrijd op de Amstel; 8 okt.: comité voor wherry wedstrij den lange afstand- wedstrijd Abcoude-Amsterdam; 8 okt.: de Laak: Westelijke roeibond; 15 okt.: de Laak: lange af stand wedstrijd Delft- Den Haag; 22 okt.: de Hoop: lange af stand skifwedstrijd; 12 nov.: Willem III: winterhandicap. WIELRENNEN DE ZESDAAGSE VAN BERLIJN Hedenmorgen vroeg bij de neutrali satie luidde de stand in de zesdaagse van Berlijn: 1. Rik van Looy-Peter Post (België-Ned.) 391 pnt.; 2. Bucher-Pfen- ninger (Zwits.) 360 pnt.; 3. Arnold-Pat- terson (Austr.) 314 pnt.; 4. Nielsen- Lykke (Den.) 280 pnt.; 5. Bugdahl-Jun- kermann (Did.) 143 pnt. De overige koppels hadden een of meer ronden achterstand. De 47 zesdaag se van Berlijn eindigt hedenavond. PAARDESPORT HAIROS n VIEL TEGEN Gedeclasseerd naar 8e plaats De Gotham draverij over IV* mijl op de Yonker-renbaan is voor het Neder landse paard Hairos II niet de triomf- toch geworden, waarop velen hadden ge rekend. Integendeel, Hairos II werd ver slagen en moest zich tevreden stellen met de achtste plaats, na declassering wegens het hinderen tijdens de race van het Amerikaanse paard Su Mac l ad, dat winnaar werd in een tijd van 3 min. 11 sec. Su Mac Lad, die op de lijst van favo rieten achter Hairos II als tweede stond genoteerd, ging al in het begin naar vo ren met in tweede positie Senator Frost. Hairos II kwam echter opzetten, sterk opzeten zelfs, doch Su Mac Lad sloeg de Nederlandse aanval met behulp van Senator Frost af. Na een mijl raakte Hairos II in een on zuivere gang, veranderde van lijn en hinderde daardoor vier andere paarden. Su Mac Lad met als pikeur Stanley Dan cer ondervond daarvan echter weinig last en stevende onbedreigd naar de overwinning. Senator Frost (VS) werd door Great Lullwater (VS) in het slot naar de derde plaats verwezen en het Franse paard Jamin finishte ten slotte als vierde. Hairos II met Geersen op de sulky kwam als vijfde binnen, maar werd te rug verwezen naar de achtste plaats wegens voornoemd hinderen. KOERSEN TE DUINDIGT De uitslagen van de gistermiddag ge houden draverijen en rennen te Duin- digt luiden: Draverijen: Kitty K prijs (2140 m.) 1. Yocca (E. de Visser) 3.16.7, 1.32.8; 2. Y Y Han over; 3. Yvonne Hanover. Toto w. 11, pl. 2.30, 1.90, 1.90, gek. 8.60, cov. 5.60. Lietse Mitzi prijs (2540 m.) 1. Whim P (J. de Leeuw) 3.53.5, 1.32.—; 2. Windy Hanover; 3. Ylite Rose. Toto w.: 15.20, pl. 2.30, 1.50, 1.50, gek. 13.20, cov. 5.40. Criterium der 2-jarigen (1500 m.) 1. Zus Scotch (M. Vergay) 2.19, 1.32.7; 2. Zephyr Magowan; 3. Zampa van Papen- hoef. Toto w.: 11.10, pL 2.60, 1.70, 5.80, gek. 17.20, cov. 5.20. Nimble Heny prijs (2100 m.) Ie afde ling: 1. Very Nice (B. de Vries) 3.05.1, 1.28.2; 2. Urma Norton; 3. Vlieger D. Toto w.: 3, pL 1.70, 2.20. 2.60, gek. 14.10, cov. 5.60. 2e afdeling: 1. Terraise (Th. H. Kooy- man) 3.04.8, 1,27,2; 2. Sjakie Scott; 3. Ru- dolf G. Toto w.: 4.10, pl. 2.60, 2.90, gek. 12, cov. 6.30. Rennen: Dark Rock prijs (2100 m.) 1. Antonio (A. Kammerzelt) 1.20.9; Merry Man; 3. Pandora. Toto w.: 3.80, pl. 1.40, 1.10, 1.80, gek. 4.60, cov. 3. Nicorina prijs, (2500 m.) Ie afdeling: 1. Mystic Boy (A. Kammerzelt) 3.00.8; 2. Cold Water; 3. La Rafale. Toto w.: 3.10, pl. 1.90, 2.90, 4.40, gek. 11.70, cov. 6.20. Nicorina prijs, (2500 m.) 2e afdeling: 1. Peter Pan <H. J. v. d. Kraats) 3 03.2; 2. Peigne d.Or; 3. Willie Mae. Toto w.: 2.40. pl. 1.20, 1.70, 1.50, gek. 7.10, cov.. 5.40. Totalisator-omzet 65.075.50. HET C.H.I. TE AMSTERDAM De stichting „Concours hippique in ternational jumping Amsterdam" heeft het gemeentebestuur verzocht een garan tiesubsidie beschikbaar te stellen voor het door deze stichting te organiseren springconcours. Dit zal op 18, 19 en 20 november a.s. worden gehouden in het RAI-gebouw. De beste Europese ruiters zullen aan dit concours deelnemen. B. en W. hebben de gemeenteraad voorgesteld deze garantiesubsidie te verlenen en een bedrag van ƒ2000 be schikbaar te stellen voor het uitreiken van een „Grote Prijs van Amsterdam" aan de winnaar van het concours. Ook in 1958 en 1959 heeft de stichting vol gens B. en W. Tnet succes een indoor- concours hippique georganiseerd. ALCOVE WINT DE CES ARE WITCH Uit een veld van twintig paarden heeft Alcove van Lord Berdy te New market de Cesarewitch gewonnen, een ren over 2420 meter. Het paard, dat Wolf (100/8) van mevrouw Lycett Green door jockey Douglas Smith, die hier mee voor de vijfde keer een overwin ning in deze klassieke ren behaalde De foto moest de winaar aanwijzen, want de voorsprong op nummer twee. Sea Wolf (100/) van mev/ouw Lycett Green en gereden door Johnny Greenaway, was minimaal. Als dei de finishte IIov .100/7) van mevrouw Spencer. De 23genezende bestanddelen in de vertrouwde fles Abdijsi roop (Akker-siroop) jagen die gevaarlijke griephoest weg uit uw gezin. ABDIJSIROOP SCHAKEN HET ZONETOURNOOI VOOR DAMES Voor het zone-schaaktournooi voor dames, dat in Vrnjacka Ban ja wordt ge houden, zijn gisteren de afgebroken par tijen van de 10e, 11e en 12e ronde uit gespeeld. De uitslagen waren: Tranner-Lazarevic 10; Lazarevic-Rin- der 01; Jovanovic-Tranner 10; Bruce -Vreeken 01: Tranner-Assenova op nieuw afgebroken en later remise; Rin- der-Jovanovic lha/«; Ivanova-Lazarevic lltV». Na de 12e ronde luidt de stand: 1. en 2. Chaude Silans (Fr.) en Rinder (Did.) beiden 7 pnt.; 3. t.m. 5. mevr. Heemskerk (Ned.), Lazarevic (Zsl.) en Akst (Did.) allen 6»/ï pnt.; 6. Tranner (GB) 6 pnt. en 1 afgebroken partij; 7. Piberl (ZS1.) 6 pnt.; 8. en 9. Ivanova (Buig.) en Ivanovic (ZS1.) beiden 5Vt pnt.; 10. Assenova (Buig.) 5 pnt. en 1 afgebroken partij; 11. mevr. Vreeken (Ned.) 3'/ï pnt.; 12. en 13. Bruce (GB) en Nepfer beiden 3 pnt. In de 13e en laatste ronde heeft de Nederlandse speelster mevr. Heemskerk verloren van de Engelse Bruce. De ove rige vijf partijen werden afgebroken. Uit wraak bleken in de nacht van maandag op dinsdag in de tuin van de wachtmeester der Rijkspolitie H. Lassche te Broek in Waterland alle boerenkoolplan ten te zijn uitge rukt. Met behulp van een speürhond kon de 23-jarige R. B. worden anage- houden. De man bekende de boeren kool te hebben gerooid, omdat hij een half jaar geleden door de wacht meester was bekeurd. door A. SCHMIDT 14) De derde januari trouwde Lola ge heel volgens het uitgestippelde pro gramma met Andres Hollweg. Alleen haar familie en Salome Rappold wa ren op het stadhuis aanwezig aan gezien ze niemand een uitnodiging gezonden had. Toeschouwers wenste ze niet. had Lola uitdrukkelijk te kennen gegeven. Haar afscheid was nuchter en vro lijk. Gekleed in een practisch, spor tief reiskostuum, gaf ze ieder een hand, deelde op ernstige bleke ge zichten een paar vluchtige kussen uit, zei vergenoegd: „Tot ziens men sen" en fladderde weg als een vo gel die niet weet hoe snel hij uit zijn kooi de vrijheid tegemoet kan vliegen. „Erg verstandig", vond Salome Rappold, die een paar minuten vóór de trouwerij snel was komen aan rijden om haar vriendin een goede reis te wensen. Met een glimlacht om zijn lippen drukte de bruidegom eveneens alle aanwezigen de hand en had voor deze gelegenheid zijn trouwhartig- ste gezicht opgezet. Vooral zijn schoonvader schudde hij lange tijd de hand. „Veel succes met de nieuwe uit vinding", zei hij. Trouwens, ik hoop niet al te lang bij u achter te blij ven. Ik heb hier een paar uitsteken de krachten voor mijn fabriek kun nen aantrekken, die tegelijk met ons oversteken. Geen vijandschap dus, schoonpapaatje, als ik u te zijner tijd enige concurrentie ga aandoen?" Maar Zeiler schonk nauwelijks aan dacht aan die woorden. Hij blikte slechts bezorgd van zijn dochter naar deze man met het gezonde, krachtige gelaat en de koude ogen. Zou er iets terecht komen van dat huwelijk? De volgende dag werd er bij de vrienden en kennissen van de fa milie Zeiler een klein kaartje in de bus geworpen. „Getrouwd: Andres Hollweg en Lola Hollweg, geb. Zeiler". Anders niets; niet eens een adres waarheen men een felicitatie zou kunnen sturen. Het was wel duide lijk dat het gelukkige paar hier geen prijs op stelde. Ook op Hans Lukas lag een der gelijk kaartje te wachten toen hij die morgen op kantoor kwam. Pein zend staarde hij er op neer; zonder bitterheid, maar met een dof gevoel van miskenning dat hem de laatste tijd steeds bekroop zodra hij aan Lola dacht. Tijdens haar korte ver lovingstijd had hij haar twee maal bij haar vader ontmoet. De uitnodi ging daar te komen was hem door Zeiler zo dringend en met zoveel hartelijkheid gedaan, dat hij moeilijk had kunnen weigeren. Bij die visites had Lola niet de minste notitie van hem genomen. Met die oppervlakkige vriendelijkheid die ze tegenover iedere vreemde in acht nam, had ze een paar woorden met hem gewisseld, hem daarna aan de anderen overgelaten en niet meer naar hem omgezien. Hollweg was op dezelfde manier opgetreden. Met geen woord was hij op zijn aanbie ding aan Hans teruggekomen. Be scheiden als hij was had deze dit heel natuurlijk gevonden; wel had hij tersluiks het bruidspaar opmerk zaam gadegeslagen, maar van het stralende geluk dat hij vanzelfspre kend bij beiden veronderstelde, had hij geen spoor kunnen ontdekken en dat verontrustte hem diep. Daar bij hemzelf van enige die pere gevoelens voor een getrouwde Lola geen sprake meer kon zijn, was hij er in geslaagd zijn eigen wensen volkomen terzijde te stellen en al leen nog in vriendschap aan haar te denken. En als waarlijk trouwe vriend, die haar toch nog steeds van een afstand bewonderde, ver langde hij slechts dat ze gelukkig zou zijn. Maar was zij dat? Misschien had het woord geluk voor haar een heel andere betekenis dan voor hem. Begrijpen kon hij de houding en op vattingen van het bruidspaar niet, maar wel was in ieder geval een feit dat Lola steeds vrolijk was, al mocht haar vrolijkheid hem wat op geschroefd en haar lach wat onna tuurlijk voorkomen. Ook nu, terwijl hij op het trouwkaartje stond neer te kijken, kwam deze twijfel weer bij hem boven. Maar dan dwong hij zijn gedachten naar zijn werk; in het laboratorium zou Ferdinand Wenk, zijn assistent, zeker al op hem staan te wachten. Dit was een bleke, stille jongeman die twee jaar scheikunde had gestudeerd maar toen zijn studie had moeten opge ven wegens het plotselinge overlij den van zijn vader waardoor hij zonder middelen was komen te staan. Hij was de wanhoop nabij ge weest toen Hans hem op een avond bij kennissen had ontmoet. Ze wa ren met elkaar in gesprek gekomen waarbij Hans de jongeman nieuwe moed had kunnen inspreken. Boven dien had hij hem een paar dagen la ter bij Zeiler kunnen introduceren en nu had hij aan Wenk een zeer kundig en betrouwbaar assistent. HOOFDSTUK IX Het was lente geworden. In de tuin van de Zeilers vouwden de nar cissen hun prille knoppen open on der de volop in bloei staande serin gen en goudenregens, en langs de toegangsweg naar de fabriek waren de kastanjebomen met honderden witte en rode kaarsjes getooid. Hans Lukas stond aan het open raam zijn handen af te drogen en liet vol verrukking zijn blik over deze bloeiende, jonge, do.or de on dergaande zon overgoten wereld weiden. Vijf minuten tevoren had de fluit het einde van de werkdag aangekondigd en als een gonzende bijenzwerm stroomden nu van alle kanten de arbeiders op de poort toe, alleen, of pratend en lachend in groepjes. Vol belangstelling keek Hans omlaag. Zoveel mensen en even zovele wereldjes! Hij hing de handdoek op, greep zijn hoed en verliet zijn kamer. Voordat hij naar de Zeilers ging, waar hij de avond zou doorbrengen zoals hij sinds Lola's huwelijk zo vaak gedaan had. wilde hij eerst nog een korte wandeling maken om wat van de frisse lucht te genieten. Zei ler, die graag een partijtje schaak speelde, en met niemand zo goed overweg kon als met Hans Lukas zoals hij in de familiekring vaak op merkte, had geprobeerd deze te over reden iedere avond te komen. Maar daarvoor was Hans veel te beschei den. Meer dan twee maal per week wilde hij van de zo gul aangeboden gastvrijheid geen gebruik maken. Maar die twee avonden waren dan ook feestavonden voor hem en hij verheugde er zich de gehele dag op. Sinds het huwelijk van Lola leef den de Zeilers zeer stil en terugge trokken. Bernarda gaf niet om fees telijkheden, en Kurt zocht tot stille ergernis van zijn vader, zijn genoe gens liever buiten de familiekring. Als hij al eens een avond thuis bleef, was het eigenlijk voor alle maal een onaangename geschiede nis. Want zijn gedachtenwereld was zo hemelsbreed verschillend van die der andere drie dat het meestal tot een scherpe woordenwisseling tus sen vader en zoon kwam.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 12