Maar rijvergunning, uitbreiding verkeersonder wijs en instelling leeftijdsgrens noodzakelijk SUCCES AGENDA 1961 wolfslag Maatregelen na scheepsramp op het Rijntraject Keulen-grens De bromfiets voorziet in een sociale behoefte visie op televisie DC ^.ÏDAG 13 OKTOBER 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Wat zal daar uit de bus komen? HAAL TIJDIG UW (Bandjes v.a. ƒ4.75; interieurs v.a. ƒ3.30) in de BREESTRAAT 145 TEL.23211 Kalenders Zakagenda's (Advertentie; TOMATEN STERK IN TREK De laatste jaren is de tomaat het belangrijkste produkt geworden van de Nederlandse tuinbouw. De hoe veelheden welke hiervan thans op de veilingen worden aangevoerd zijn niet zo groot meer als enige tijd ge leden. maar kwantums van 5060 ton export tomaten per dag zijn op de Nederlandse groenteveilingen toch geen zeldzaamheid. In de laatste week van september beliep de uit voer van dit produkt nog bijna 3 mil joen kilo en hie van ging bijna 2 miljoen kilo naar West-Duitsland. De overige afnemers waren toen Enge land, België, Zwitserland, Zweden en West-Indië. Ondertussen hebben de Ierse autoriteiten bekend gemaakt dat er per 16 oktober een einde komt, aan het invoerverbod van tomaten in dit land. Er zullen dan ook weer Nederlandse tomaten naar dit land In de Verenigde Staten en Engeland zou grote ongerustheid zijn ontstaan uitgevoerd mogen worden. Voor de naar aanleiding van een nieuw en betrekkelijk goedkoop Westduits procédé goede Nederlandse voor export ge- om materiaal voor kernwapens te produceren. Het Duitse procédé staat schikte tomaten wordt op het ogen- bekend als de centrifuge-methode, waarvan prof. Groth de geestelijke blik een prijs betaald van 70 tot 90 vader is. Foto: prof. Groth bij zijn revolutionaire centrifuge. cent per kg. Baarlandse brandweer kan voorlopig bliiven slapen er is tóch geen bluswater Een zeer onaantrekkelijk oord voor brandverzekeringsmaat schappijen moet de gemeente Baarland op Zuid-Beveland zijn. Ze hebben daar een vrijwillige brandweer, die van goeden wil le is, maar waarop men niet te zeer kan rekenen. Onlangs heeft men getracht een nachtelijke brandweeroefening te houden. Met luid misbaar werd op de deuren der spuitgasten gebonsd, maar het mocht niet helpen: de mannen bleven rustig doorsnur ken en waren niet wakker te krijgen. Omdat echter de hobby van het blussen de Baarlandse brand, weermannen na aan het hart ligt hebben zij hun gemeentebestuur verzocht, een sirene aan te schaffen. De zaak bleek toen plotseling veel ernstiger te zijn. De raadsleden voelden niet veel voor een sirene, want, zo zei een raadslid, „wat heb je nou aan een prachtige sirene en aan brandweerlieden, die 'snachts uit hun bed gehaald kunnen worden, als er niet eens water is om de brand te blussen?" Baarland heeft n.l. een schrome lijk tekort aan brandputten. B. en W. van Baarland gaan nu naarstig naar een goede oplos sing van de kwestie zoeken. Wordt niet oud voor Uw tijd Reeds drie geslachten roemen Kloosterbal sem (Akker-Balsem) als snel pijnstillend en afdoend werkend wrijfmlddel bij reumatiek en spierpijn, spit en lendenpijn en boven dien als zuiverend bU wonden van allerlei aard. Een balsem in de ware zin des woords, waarvan men dan ook algemeen zegt: „Kloosterbalsem - geen goud zo goed." i ntie. VERBOND VOOR VEILIG VERKEER Het Rijnscheepvaartgerecht in Duisburg heeft gisteren als zijn me ning te kennen gegeven, dat de aanvaring van de Deense veer boot „Tina Scarlet", die vap Keulen naar Rotterdam werd ge sleept, met de Belgische tankboot „Diamant", vrijdag jl. op de Rijn bij Emmerik, mogelijk veroorzaakt is door het niet goed functioneren of het niet goed bedienen van de roerinstallatie van de veerboot. Het gerecht sluit zijn eerste onderzoek waarschijnlijk in de komende dagen af. Een uiteindelijk oordeel is echter nu nog niet mogelijk. Guatemala weet niets van .Veronica' Het voor de kust van Schevenin- gen liggende radioschip „Veronica", dat volgens de leiding van deze commerciële zender sedert juni jl. de vlag van Guatemala voert, staat echter niet in dit land gere gistreerd. Dit laatste heeft de rege ring van Guatemala aan het Neder landse ministerie van Buitenlandse Zaken medegedeeld. Een woordvoerder van de „Vero nica" zeide gisteravond in zijn com mentaar op deze mededeling o.m.: „Ieder daartoe bevoegd consulaat kan ter plaatse vlagpapieren uit schrijven. Het consulaat van Guate mala te Antwerpen heeft dit voor de „Veronica" gedaan. De gezegelde en gestempelde papieren zijn aan boord van het schip en wij hebben daar fotocopiën van Het schip is be paald niet statenloos. Een van de be palingen kan zijn, dat een schip, dat van dergelijke papieren is voorzien, binnen een jaar de haven van het betreffende land moet hebben aan gedaan, en dan pas geschiedt de de finitieve registratie". Deze bepaling is volgens de woordvoerder van de „Veronica" in principe ook in Gua- temale van kracht. „Dit is echter niet zo'n ramp en daar is gemakkelijk een mouw aan te passen. Mochten wij de vlag van Guatemala verlie zen, dan hebben wij binnen drie a vier dagen weer een andere vlag. Dat is geen probleem" aldus de woordvoerder van de „Veronica". Snelheidsbeperking en anti-la waaicampagne Bestudering van de mogelijkheid tot het invoeren van een rijbewijs of -vergunning voor berijders van bromfietsen, het nagaan van de uit breiding van verkeersonderwijs op de scholen en het onder ogen zien van de instelling van een leeftijds grens voor bromfietsberijders. Dit zijn de voornaamste punten van het „huiswerk", dat de burgemeester van Arnhem, de heer C. H. Matser, gistermiddag in Groningen meegaf aan het hoofdbestuur van het Ver bond voor Veilig Verkeer. Hij deed dit in zijn kwaliteit van voorzitter van een forum, lat giste ren op de tweede dag van de alge mene vergadering van het verbond zich bezig hield met het bromfietsen- vraagstuk, zulks naar aanleiding van een onlangs door het verbond uit gebracht rapport. Kritische opmerkingen De heer Matser deed voorts een beroep op het verbond, er bij de overheid op aan te dringen, dat het politie-apparaat in staat wordt ge steld zijn correctieve functie te ver richten. Naar de mening van de heer Matser kan de politie door onderbe zetting van de "korpsen de haar op gedragen taak niet verrichten. Naar aanleiding van opmer' igen, dat er handelaren zijn, die zich bereid to nen door een technische ingreep de maximum snelheid van -.en brom fiets op te voeren, zei de heer Mat ser, dat tegen deze lieden streng dient te worden opgetreden. Hij sprak er ziin vreugde over uit, dat de bromfietsenfabrikant vrijwillig reeds een controle-apparaat hebben opgericht, dat tegen deze onoirbare praktijken optreedt. De heer Matser zei vervolgens, dat, wanneer men meent, dat de bromfietsen op de rij wielpaden thuis horen, deze paden dienen te worden uitgebreid en ver breed. Hij uitte voorts kritiek op het vérzekeringsv 2zen, dat naar zijn mening onvoldoende medewerking verleent bij het verstrekken van ge gevens, die daar paraat aanwezig zijn en die kunnen dienen voor een sta tistische bewerking bij rapporten en studies ten gebruike van het alge meen belang. „Anoniem" vervoermiddel Door een vertegenwoordiger van het hoofdbestuur van de Nederland se vereniging „Bescherming Voet gangers" werd opgemerkt, dat de bromfiets niet langer anoniem dient te blijven rondrijden. Van een num mer gaat volgens de vereniging een preventieve werking uit. Ook deze vereniging acht de invoering van een rnvergunning na het afleggen van f.tsw, ffewoncf PD TT! CPTlt voorts, dat het harder kunmn rijden van bromfietsen technisch onmoge lijk dient te worden gemaakt. De invoering van een rijbewijs of -vergunning werd door vele leden, die aan de discussies over het brom- fietsenvraagstuk deelnamen, toege juicht Onder hen bevond zich de kantonrechter van Emmen, mr H. A. Veenhoven. Mr P. de Jongh, hoold van de afdeling Waterstaatsrecht an het ministerie van Verkeer en Wa terstaat, die deel uitmaakte var. het forum, d1de mede, dat in de com missie „Veiligheid Wegverkeer" mo menteel de instelling van een rijver gunning voor bromfietsrijders wordt bestudeerd. Geen hogere snelheid Naar aanleiding van een opmerking \an de voorzitter van de Nederland se Bromfietsen bond, die had gepleit voor de opheffing van de maximum snelheid voor zogenaamde snt.ibrom- nurs, zei de heer De Jongh, dat het ts'eid van net departement van Ver keer en Waterstaf t er niet op gericht is, de maximum snelheid voor brorr- fiesen te verno/eu Wil men sneller rijden, aldus de heer De Jongh dan kan men beter eei lichte nrotor aan. schaffen en dient men niet plaats te nemen op eau vr ertuig, dat naar aard en functie een tiets is, waarop men niet behoeft te irappen. Geen TV-toestellen voor een „krats" Het schijnt met de particuliere in voer van tweede-hands tv-apparaten uit Duitsland wel mee te vallen. De oorzaak moet voornamelijk gezocht worden in de prijs, die echt niet zo spectaculair is als werd beweerd. Op de toestellen, die over het alge meen niet verouderd zijn, wordt een invoerrecht van 16 pet. van de ge schatte waarde geheven. De geschat te waarde ligt doorgaans niet ver on der de nieuw-waarde. 18 Pet. weelde-belasting doet boven dien voor zeer veel aspirant-kopers de deur dicht. Zoals bekend heeft de uitbreiding van het Duitse televisienet tot 13 zenders, waardoor ombouw van de in gebruik zijnde toestellen noodzake lijk is, een ware toeloop ontketend op de Duitse tv-handelaren. Daar de meeste Duitsers er de voorkeur aan geven hun toestel in te ruilen tegen een nieuw toestel, blijven de winkels met zeer veel toestellen zitten. In het Nederlandse grensgebied ligt de si tuatie ongeveer hetzelfde als in Duits land en tonen de tv-bezitters dezelfde voorkeur als hun overburen. Afzet van de toestellen gaat hier dus ook niet te gemakkelijk. De smokkel heeft, mede door de grote omvang van het goed, geen gro te omvang aangenomen. De douar.e heeft dan ook geen uitgebreide maatregelen behoeven te nemen. Bromfietsenlawaai Ook het vraagstuk van het lawaai van bromfietsen kwam tijde-s de discussies ter sprake. De overheil, zo werd medegedeeld, 'r bezig om objectieve normen voor lawaai van bromfietsen vast te stellen. Opge merkt werd, dat een objectieve be oordeling van lawaai de politie voor grote moeilijkheden Jtelt. Het poli tie-apparaat dient dan te worden uti- gerust met instrumenten om het aan tal decibels te meten. De onderbe zetting van de politiekorpsen maakt deze controle onmogelijk. In enkele steden, zo deelde commissaris van politie uit Rotterdam, de heer K. J. Muller, mede, wordt met succes en gesteund door de rechterlijke macht het bromfietsenlawaai bestreden door subjectieve waarnemnig- n. Overi gens waren de leden van het forum, onder wie een bromfietsenfabrikant, het er wel over eens, dat de brom fiets in een enorme sociale behoefte voorziet. Internationale normen De commissaris van politie uit Rotterdam, de heer Muller, meent, dat de bromfiets ook aan een be paalde verkeersbehoefte voldoet. Hij is van oordeel, dat juist omdat de bromfiets in een grote behoefte voor ziet, men voorzichtig dient te zijn met het opleggen /an beperkingen. Bij toekomstige maatregelen voor bromfietsen, aldus de heer Muller, dient men wel te bedenken, dat we niet op een eiland leven. Vooral in het grensgebied wordt veel op brom fietsen gereden. Nederland dient ian ook rekening te houden met inter nationale normen. Htf toonde zich een voorstanders van de invoering van nummerplaten op bromf'etsen. Naar zijn mening faalt de aanpassing aan het verkeer van de bromfiets en omgekeerd. Ook laat voigens-hem de remwerking van de bromfiets te wensen over, omdat iren de brom fiets te veel als een rieta behandelt. Verkeerscursussen Door velen die aan ae discussies deelnamen, werd gepleit voor opvoe ring van het aantal verkeerseursu- sen. Hoewel men waardering had voor het verkeersonderwijs op de la gere school, meent mer, dat daarvan te weinig oii de jeugn blijft hangen. Op een ambachtsschool met 300 leer lingen, waar driemaal twee uur les in het verkeersonderwijs werd gege ven, en na afloop een examen werd afgenomen, bleek zestup procent vsn de kandidaten gezaxt te zijn. Op een Mulo-school zakten zelfs alle kandi daten. In dit verband pleitte men er ook voor aan personen beneder. achttien jaar t beri van een bromfiets U verbieden. Een suggestie om spie p - ?r.r. het stuur var een brom fiets aan te brengen, werd tenslofe door het forum overgenomen. (Van onze t.v.-medewerker) KRO op woensdag. De woens dag pleegt de nodige verscheidenheid te brengen. Zo was het deze keer ook bij de KRO. De Music-box bracht op nieuw de nodige afwisseling voor liefhebbers en de jongste aflevering van de Amerikaanse filmserie uit de twintigste eeuw was ook al bestemd voor een bepaald soort kijkers. In de rubriek „Camera" was aangekon digd een bespreking van de nieuwe Nederlandse film „Makkers staakt Uw wild geraas" van' Rademakers, die eerder Antoon Coolen's „Dorp aan de rivier" heeft verfilmd. De „makkers" gaan binnenkort bezit ne men van de bioscopen en dan weet men, dat het vooraf tot slechts enkele flitsen beperkt moet blijven. Jef Hey- dendael, de bekende tandards-schrij- ver, die eerder voor de t.v. is ge weest, heeft ook met zijn „Poging tot gesprek" getoond bijzondere be langstelling te hebben voor het nieu we medium. Voor nu was de eerste van zes „poging tot gesprek" aange kondigd, overzichtelijk met slechts een zeer beperkt aantal meewerkende artisten. Het ging over een huwe lijksadvertentie. Tot slot zouden we willen pleiten voor méér invoegin gen van een Epiloog. We menen na melijk te weten, dat de Dagsluitingen van de NCRV öok in onze kring be langstelling ondervinden. Expo-hal voor tv, De woensdag bracht nog een andere bijzonderheid die nochtans niet in een rechtstreekse t.v.-uitzending is terecht gekomen. We bedoelen de in gebruikstelling van de enorme Expo-hal in het Hilversumse sportpark. Wie in 1908 de Brusselse Expo heeft bezocht, zal stellig ook in deze hal zijn geweest, waar de Britse industrie triomfen heeft ge vierd. Nu is deze hal naar Hilver sum overgebracht en zal daar ook voor t.v.-evenementen worden ge bruikt De VARA is er reeds a.s. za terdag te gast, als Theo Eerdmans zijn nieuw t.v.-toto zal presenteren. Bij de openingsplechtigheid is ons wel gebleken, dat de Expo-hal in afwachting van definitieve nieuw bouw op eigen NTS-terrein tal van mogelijkheden op het gebied van massale t.v.-uitzendingen kan schenken. Men zie de Leidse Cou rant van gisteren, waarin een foto van die hal werd afgedrukt. Komende uitzendingen. Oyer 't blijspel „Nina", dat vanavond door de AVRO wordt uitgezonden, heb ben we al geschreven. Het is eerder in de schouwburg vertoond onder re gie van Johan de Meester en nu helpt Theun Lammertse hem met de camera-regie. Vrijdag heeft de NCRV zijn geva rieerde avond en zaterdag na de t.v.- toto is er in eurovisieverband een rechtstreekse reportage uit Berlijn van de Europese kampioenschappen ballroomdancing voor amateurs. De KRO is er ook a.s. zondag, deze keer met een vertoning van de mid deleeuwse Maria-legende „Beatrijs" en een korte filmmeditatie. „Brandpunt", een nieuwe KRO-ru- briek. In het KRO-progi;amma van 22 oktooer zal de nieuwe rubriek „Brandpunt" worden geïntrodu ceerd. In deze maandelijkse terug kerende rubriek zullen allerlei onder werpen, verband houdende met de actualiteit, behandeld worden. Dick de Vree en Herman Fikkert zullen op toerbeurt de presentatie verzor gen. Mogelijk wordt ook het oude Gastenboek in deze noviteit onder gebracht. Van welingelichte zijde werd er op gewezen dat de „Tina Scarlett" waarschijnlijk met zekere nieuwig- heidsgebreken behept is geweest, zoals die dikwijls bij nieuwe sche pen voorkomen. Voor de veronderstelling dat het breken van een sleeptros dé veer boot uit haar koers heeft doen slaan heeft het gerecht^geen aanknopings punt gevonden. Het gerechtelijk beslag op de „Tina Scarlet" is dinsdag opgeheven, aldus werd woensdag bekend. Het schip kan nu geborgen worden. Naar aanleiding van de scheeps ramp die zich vrijdag jl. op de Rijn by Emmerik heeft voorgedaan zal de regering van Noordrijn-Westfalen nagaan of er bijzondere veiligheids maatregelen genomen moeten wor den, aldus heeft de minister van Binnenlandse Zaken van genoemde deelstaat, Dufhues, op een perscon ferentie meegedeeld. Minister Dufhues zei dat er vooral wat de stationering van brandweer- boten betreft verbeteringen nodig schijnen te zijn. Op het 240 km lan ge Rijn-traject van Keulen tot de Nederlandse grens zijn thans drie brandweerboten en twee andere hulpschepen gestationeerd. A ether klanken VRIJDAG 14 OKTOBER TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00; weekoverzicht. NCRV: 20.30 film; 20.55 licht progr; 21.25 act. progr. 22.05 dagsluiting. 7.00 nieuws; 7.15 gram.; 7.30 voor de jeugd; 7.40 gram; 7.45 morgenge bed en overweging; 8.00 nieuws; 8.15 gram; 8.15 voor de vrouw; 9.35 wa- terst.; 9.40 schoolradio; 10.05 gram; 10.30 gram; 11.00 voor de zieken; 11.40 gram; 11.50 Als de ziele luistert, lezing; 12.00 middagklok - noodklok; 12.03 Metropole-ork. en soliste; 12.30 land- en tuinb.meded.; 12.33 lichte muziek; 12.50 act.; 13.00 nieuws; 13.15 zonnewijzer; 13.20 dansmuziek; 13.45 voor de vrouw; 14.00 kamermuziek; 14.50 gram; 15.00 schoolradio; 15.30 voor de zieken; 16.30 gram; 17.00 boekbespreking; 17.15 kinderkoor en gr am.-intermezzo; 17.40 beursberich ten; 17.45 gram; 18.15 Zeeuws klank beeld; 18.50 regeringsuitz.: emigratie- rubriek: het emigratiepraatje van H. A. van Luyk; 19.00 nieuws; 19.10 act; 19.25 zang; 19.30 pol. lezing; 19.40 verzoekprogr. v. d. soldaten; 20.30 avondcollege; 21.00 cabaretprogram ma; 21.40 jong-oud-eeuwig, godsd. gedachtenwisseling en beantwoording muzikale vragen; 22.25 boekbespr.; 22.30 nieuws; 22.40 bescherming van de Nubische monumenten, lez.; 22.50 kaleidoscoop; 23.55-24.00 nieuws. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Vara - 10.00 Vpro - 10.20 Vara 12.00 Avro - 16.00 Vara - 19.30 Vpro 21.00 Vara - 22.40 Vpro 23.00—24.00 Vara 7.00 nieuws; 7.10 gym; 7.23 gram; 8.00 nieuws; 8.18 gram; 9.00 gym v. d. vrouw; 9.10 gram; 9.40 schoolradio; 10.00 Dit en het andere, lezing; 10.05 morgenwijding; 10.20 voor de vrouw; 11.00 voor de kleuters; 11.15 piano en bariton; 11.35 orgelspel; 12.00 Ca rillon- en draaiorgelspel; 12.20 rege ringsuitz.: uitz. v.d. landbouw; 12.30 land- en tuinb.meded.; 12.33 sport en prognose; 12.50 pianospel; 13.00 nws; 13.15 meded. en gram.; 13.25 Prome nadeorkest; 13.55 beursber.; 14.00 gr.; 15.10 voordracht; 15.30 lichte muziek; 16.00 lichte muziek; 16.30 voor de zieken; 17.00 voor de teenagers; 17.53 act.; 18.00 nieuws; 18.15 Vlaamse no tities; 18.20 lichte muziek; 18.50 de puntjes op de lezing; 19.00 voor de kinderen; 19.10 jazzmuziek; 19.30 het platteland nu, gesprek; 19.45 VPRO- nieuws; 20.00 nieuws; 20.05 kernvra gen van ons geloof, lez.; 20.20 Waar heen, waarom en hoe, gesprek; 20.50 De wereld vergadert, lez.; 21.00 gram. 21.50 quizprogr.; 22.15 buitenl. week overzicht; 22.30 nieuws; 22.40 zorg om de mens, gesprek; 23.00 socialis tisch nieuws in Esperanto; 23.10 mu- ziekreveu; 23.55-24.00 Nieuws. Grammofoonpiatenprogramma draadomroep (over de 4e lijn) van 1820 uur 1. Jacques Offenbach: Gaité Pari- sienne. 2. Louis Ganne: Delen uit „Les Saltimbanques" 3. Giacomo Meyerbeer: Les Pati- neurs. 4. Moritz Moszkowski: Spaanse dansen op. 12. VATIKAANSE RADIO (196 M.)

Leidse Courant | 1960 | | pagina 10